dagblad voor hollands Britschs zege beteekent Indische slavernij Er is Arbeidsdienstplicht Miltvuur Gaslooze uren opgeheven Nieuwe oproep van Bose WAARIN OPGENOMEN .V HELDERSCHE COURANT VAN 1673 SCHAGER COURANT VAN 1855 1 86ste JAARGANG No. 11765 DONDERDAG 2 APRIL 1942 Nieuwe burgemeester te Utrecht Britsch eskader op weg naar Oost-Azië mededeeling. ■fi; miiMMmmm Proces tc Ankara begonnen Rijkscommissaris dankt Dr. Posthuma Hoop op vrijheid kèn slechts gegrondvest zijn op overwinning van de As Voorrang bij aanstelling in openbare ambten Aoti Joodscbe betoogiogeo r- Verduister 20.14 uur 23Apr. 7.12 uur V.M. 20.16 uur Maan 7.10 uur y Aanvallen der bolsjewisten afgeslagen Verwoede gevechten in den Noor delijken en Centralen sector M«' "0"ands Noorderkwartie, Hoofdredacteur. A. R. Jonker. Schaden. Redactie- en Admlnistratlebureanvt SCHAGEN, Laan 201. Tel 444 19 DEN HELDER, Koningstr. 78 Tel X/2 .li™ t ALKMAAR, Langestraat 97. Tel S. 5 oorder - - - De veehouders zullen zich ongetwijfeld herinneren, dat van Nov. 1939 tot Mei 1940, over geheel Nederland verspreid een groot aantal gevallen van miltvuur onder het vee voor kwam, veroorzaakt door het voeren van uit het buitenland ingevoerd hesmet beendermeel. De aanwezige voorraad meel, benevens daarvan of daarmede bereftle koekjes zijn toen, na onteigening, vrijwel geheel ver nietigd, terwijl de door het voe ren gestorven dieren vanwege het rijksbureau voor de voed selvoorziening in oorlogstijd zijn vergoed. Thans heeft zich in een ge meente in de provincie Gelder land een geval van miltvuur bij een rund voorgedaan, waar bij bleek, dat dit rund gevoerd was met een gedeelte van den door den eigenaar achtergehou den voorraad besmette koek jes. Deze .-voorraad is met het cadaver in den destructor ver nietigd. Deze onbegrijpelijke onvoor zichtigheid is den veehouder die volkomen bekend was met het verdachte karakter der kie ken, duur te staan gekomenj» daar thafis vanzelfsprekend van schadevergoeding geen sprake kan zijn. Het is niet onmogelijk, dat ook nog andere veehouders een of meer doozen der bedoelde koeken of een grootere-of klei nere hoeveelheid van het be smette meel hebben achterge houden en nog in hun bezit- hebben. Mocht dit inderdaad het £eval zijn, zoo worden deze veehouders in hun eigen be lang ernstig en met nadruk gewaarschuwd om deze koe ken of meel aan hun vee niet te voeren, ook zelfs niet bij de huidige voedselschaarschte, maar deze alsnog te vernieti gen. 'S-GRAyENHAGE, 1 April. Het rijkscommissariaat 'deelt mede: De Rijkscommissaris voor de be zette Nederlandsche gelbieden heeft op grond van artikel 1 van zijn ver ordening nr. 108/40 (vierde verorde ning over bijzondere bestuursrech telijke maatregelen) den burge meester van de gemeente Utrecht,, Mr. Dr. G. A. W. ter Pelkwijk met ingang van 31 Maart 1942 eervol uit zijn functie ontheven en pen sioen verleend. In zijn plaats heeft de Rijkscommissaris voor de bezet te Nederlandsche gebieden op grond van dezelfde bepaling den burge meester van Zaapdam, v. Ravens- waay, met gelijktijdig eervol ont slag uit deze functie, benoemd tot burgemeester van Utrecht SLAG OM DEN INDISCHEN OCEAAN VERWACHT. 'TOKIO, 31 Maart In het militaire weekoverzicht van den oorlogstoe stand in Oost-Azië schrijft het D.N.B., dat na de bezetting van de Andaimanen door de Japanners is gebleken, hoezeer de Engelschen IRritsch-Inddë en den Indisch en Oce aan bedreigd achten. Symptoma tisch daarvoor is een radiorede van den vloot-commandant in Britsch- Indië, vice-admiraal Fitzherbert, die verklaarde, dat alle eenheden van de Britsch-Indische vloot zijn terug gezonden naar de Britsch-Indische wateren. Verder Is Intusschen te Tokio het bericht ontvangen, dat oen Britsch eskader, dat naar het heet, ook twee slagschepen en een vliegkampschip omvat, op het oogenblik op weg is naar Oost-Azië. s Dit bericht en de plotselinge ver klaring van vice-admiraal 1' it-zher- bert doen vermoeden, dat men nu ook te Londen in allen ernst reke ning houdt met een aanstaand be gin van den strijd om den Indi- schen .Oceaan. Hevige aanvallen op Bataan. Naar do Britsche berichtendienst uit Washington meldt, hebben vo - gon^ het aldaar gepubliceerde oi - oieele bericht hevige Japanscne aanvallen plaats gevonden otp hei rechter centrum van het geallieer de front op Bataan. De Japanners zouden eenige vooruitgeschoven stellingen hebben veroverd. O NS BLAD ZAL OP GOEDEN VRIJDAG EN TWEEDEN PAASCHDAG NIET VER SCHIJNEN. *bE DIRECTIE. Ook het Hollandsche boerinnetje ontbreekt niet op de tentoonstel ling van speelgoed, vervaardigd door manschappen van het Dnit- sche politiebataljon, welke exposi tie in het Rijksmuseum te Amster dam is geopend. Pax Holland-De Haan m AANSLAG OP VON PAPEN DOOR SOVJET-AGENTEN VOORBEREID. ANKARA 1 April (D.N.B.) He denochtend om tien uur is voor de eerste strafkamer te Ankara het proces begonnen inzake den aan slag op den Duitschen ambassa deur Von Papen. In de beklaagden bank hadden zitting genomen: 1. Abdoerrahman Sayman, stu dent. 2. Soeleyman Sagol, kapper, beide Turken, geboren in Joego slavië. 3. De Sovjetburger Leonid Kor- nilof, leider der transportafdeeling der handelsvertegenwoordiging van het consulaat-generaal der Sovjet- Unie. 4. De Sovjetburger Iwano Geo- giewitsj Pawlof. De Turksche student Sayman, die als eerste werd verhoord, verklaarde ten aanzien van zijn medeplichtigheid aan den aanslag op den Duitschen am bassadeur, dat de beide Sovjet agenten Kornilow en Pawlow het plan voor den aanslag hebben op gesteld. Voorts schilderde Sayman in het bijzonder het contact tus- schen de communistisch georiën teerde emigranten en hun betrek kingen met de beide Sovjet-Russi sche beklaagden. Het openbaar ministerie, dat door den procureur-generaal Dsjemil Altay wordt vertegenwoordigd, gaat uit van het standpunt, dat de aanslag van den 24sten Februari tegen den Duitschen ambassadeur von Papen was gericht. De presi dent merkt in verband hiermede op, dat de beklaagden den dood straf hadden kunnen verwachten, wanneer de ambassadeur bij aezen aanslag zou zijn gedood. •s-GRAVENHAGE, 1 April.— De directeur van het Rijks- kolenbureau maakt bekend, dat met ingang van Vrijdag 3 April a.s. om .15 uur de gas troze uren zoowel des middags als des nachts voorloopig zullen worden opgeheven. Dit beteekent echter niet, dat het publiek nu meer gas mag gebruiken. De handhaving der rantsoeneering zal absoluut vereischt zijn, zoodat over schrijdingen der toegestane rantsoenen onverbiddelijk zul len worden gestraft met boete oplegging of afsluiting. BERLIJN, 1 April (D.N.B.) Soebhas Chandra Bose heeft per radio opnieuw een .oproep gericht tot het Britsch-Indische volk, waar in hij positie koos ten aanzien van de voorstellen van Cripps. De oproep begon met de verkla ring, dat de Britsche berichten dienst bij de verspreiding van het bericht van het overlijden van Bose waarschijnlijk uitgegaan is van den wensch als vader van de ge dachte. Ten aanzien van het Britsche aanbod verklaarde Bose,o.a.: „Ik zou verrast zijn geweest, indien Britsche politici werkelijk zouden gelooven, dat Indië een dergelijk voorstel in overweging zou nemen Hoe kan Cripps denken dat bij door het aanbod van dergelijke kleinigheden als een zetel in de vredesconferentie Indië's vrijheids drang zou kunnen bevredigen. Dergelijke kleinigheden werden ons ook tijdens den laatsten wereld oorlog beloofd. Desondanks be stond de belooning voor Indië na den wereldoorlog in verdere on derdrukking en terechtstellingen. Slechts voor het Britsche imperialisme. Het aanbod van Stafford Cripps, zoo zeide Bose verder, doet zien, dat het de Britsche regeering er slechts om te doen is Indië voor zijn imperialistische oorlogsdoel einden uit te buiten. Derhalve moet ook de militaire macht in Indië aan de Britsche regeering blijven. Engeland denkt daardoor te. bereiken dat Indië's krachten voor het imperium kunnen worden ingespannen en. Engeland'svijan den er toe gebracht kunnen wor den de Engelsche militaire basis in Indië aan te vallen. Engelsche politici speculeeren, dat dan wel licht hét Indische volk vrijwillig als bondgenoot van Engeland in den strijd zou gaan. Daartegen over moet ik met allen klem ver zekeren, dat, indien de Britsche regeering Indië's krachten niet zou uitbuiten en in Indië geen mili taire basis meer zou onderhouden, er niet de „geringste mogelijkheid bestaat voor een aanval van een vreemde mogendheid op Indi§. Niet in den oorlog. Ik zou daarom mijn landgenooten willen waarschuwen het Indische volk niet in den oorlog te sleepen. Indië zal het niet anders vergaan als den volken, die Brittannië in den oorlog heeft gesleurd, om ze dan, als het kritiek begon te wor den, te laten zitten en zich glorie rijk terug te trekken. 'De overwin ning vap Engeland zou voor ons de vereeuwiging van de Indische slavernij beteekenep, terwijl ,onze hoop op vrijheid slechts op de overwinning van de landen van het driemogendhedenverdrag kan gegrondvest zijn. Op grond van mijn goede kennis van de landen van het pact van drie kan ik mijn landgenooten verzekeren, dat zij bij hun strijd tegen het Britsche imperialisme begrip voor de Indi sche, vrijheid hebben. Onderhandelen ls waanzin. Volgens den stand van den oor log is de ineenstorting van het Brit sche imperium aanstaande. Met deize mogendheid thans nog te wil len onderhandelen is niet alleen dwaasheid, d<roh waanzin. Ik doe derhalve een ^beroep op mijn Indi sche landgenooten thans een defi nitieve beslissing te nemen. Aan de eene zijde staat de oude ord die ons met hoi ie woorden en ij dele be loften afscheept en aan den ande ren kant de nieuwe wereld, die In- "dië onmiddellijke bevrijding aan biedt. Iedere Indiër, dl! thans vrij willig met Engeland samenwerkt, pleegt verraad jegens Indië. Tenslotte riep Bose zijn landge nooten op gereed te zijn voor den komenden strijd. „Wij Indische na tionalisten buiten Indië zoo besloot hij zijn oproen, bereiden thans de laatste beslissende fase van onzen strijd om de vrijheid ^voor. Als het uur komt, zullen wij "aap uw zijde staan, vastbesloten tot den strijd en tot de overwihning. De zon van de vrijheid zal dan weder over ons ou de land orgaan." De Rijkscommissaris.?voor de bezette Nederlandsche gebieden, Rijks minister dr. Seyss-Inquart, heeft dezer dagen in tegenwoordigheid van den boerenleider van den Landstand, E. J. Roskam en van den ,,Oberregieruhgsrat" von der Wense Hauptabteilung Ernaehrung und Landwortschaft .beim Reichskommissar den voorzitter van de „Com missie ter ondersteuning van de maatregelen, getroffen voor de re geling van de Landbouwproductie" oud-minister dr. Posthuma ont vangen om hem te bedanken voor zijn in het kader van den produc tieslag geleverde prestaties. Foto Pax. De Secr.-Gen. van het Dep. van Alg. Zaken heeft betreffende den Arbeidsdienstplicht het volgende bepaald. Voor dienstneming in den Nederl. Arbeidsdienst worden in de eerste Staats opgeroepen degenen die zich daartoe vrijwillig aanmelden, voor zoover zij nog niet den leeftijd van 24 jaar hebben bereikt. Deze bepaling en alle andere be palingen in het besluit, behalve die, waarbij uitdrukkelijk een andere datum is vermeld, treden mèt in gang van heden in werking. Met ingang van. 1 Januari 1943 treden in werking.de volgende be palingen: „Zij, die in aanmerking wenschen tee komen voor een aanstelling in openbaren dienst of bij het bijzon der onderwijs, moeten indien zij den leeftijd van 18 jaren hebben be reikt, hun arbeidsdienstplicht heb ben vervuld. Dit is niet van toe passing op hen, die geboren zijn vóór 1 Januari 1920. Zij, die tijdens hun aanstelling in openharen dienst öf bij het bij zonder onderwijs den leeftijd van 18 jaren bereiken, moeten op straf fe van ontslag binnen een jaar hun arbeidsplicht hebben vervuld." Voorts treedt met ingang van 1 September 1942 het volgende voor schrift in werking: „Zij, die in eenig studiejaar als student wenschen te worden inge schreven of eenig examen wen schen af te leggen bij een universi teit of hoogeschool, moeten, indien zij den leeftijd van 18 jaar hebben bereikt vóór 1 Juni voorafgaande aan dat studiejaar, hun arbeids dienstplicht hebben vervuld." Deze bepaling is niet van toepas sing op hen die vóór 1 Jan. 1920 ge boren zijn en ook niet op hen, die vóór 1 Jan. 1942 zich als student lieten inschrijven. De Secr.Gen. is bevoegd perso nen, die den leeftijd van 18, doch nog niet dien van 24 jaar hebben bereikt en niet of niet volledig in Onder de leuze „Schönheit der Arbeit" zijn in de verschillende steden van ons land de tentoonstellingen geopend van speelgoed, vervaar digd door manschappen van de Duitsche politiebataljons. In het Rijksmuseum te Amsterdam ls een Interessante verzameling bijeen gebracht. De laatste hand wordt gelegd aan een kasteel. Pax Holland-De Haan m een beroep of bedrijf werkzaam zijn en geen geregelde beroeps- of schoolopleiding volgen, tot het ver vullen van hun arbeidsdienstplicht op te roepen. Hij die aan zoodanige oproeping niet voldoet kan dooralle ambte naren van rijks- en gemeentepoli tie worden aangehouden en naar de plaats, waar de arbeidsdienst moet worden vervuld of het onder zoek moet worden gehouden, wor den overgebracht. Hij kan boven dien worden gestraft met hechtenis van ten hoogste zes maanden of geldboete van ten hoogste duizend gulden. De voorgaande bepalingen zijn niet van toepassing o.m. op hen die een werkeiijken dienst van ten minste vier maanden, tijd met \jii- loi doorgebracht medegerekënd, hebben vervuld als militair, als lid van den Ned. Opbouwdienst oi als vrijwilliger bij de Duitsche weer macht, de „Waffen SS" of het Vrij willigerslegioen Nederland, tenzij de dienstneming vrijwillig ge schiedt. Gehuwden, tenzij zij in aanmer king wenschen te komen voor een aanstelling in openbaren dienst ol bij het bijzonder onderwijs, dan wel als student wenschen te wor den ingeschreven of eenig examen wenschen af te leggen bij een uni versiteit of hoogeschool. Personen, aangesteld in openba ren dienst of bij het bijzonder on derwijs, die jjun arbeidsdienstplicht vervullen, worden geacht met ver lof te zijn zonder behoud van be zoldiging. De arbeidsdiensttij d telt ten volle mede voor recht op vaste aanstelling, voor periodieke salaris- en loonsverhoogingen, bevordering en pensioen, terwijl pensioenpre mie over dien tijd niet wordt ver haald. Zij, die hun arbeidsdienst hebben vervuld, hebben, in overeenstem ming met hun bekwaamheden, recht op voorrang bij arbeidsbe middeling in Nederland, waartoe de gewestelijke arbeidsbureau's hun medewerking verleenen. Zij, die thans zijn aangesteld of vóór 1 Januari 1943 aangesteld wor den in openbaren dienst of bij het bijzonder onderwijs, moeten, indien zij den leeftijd van 18, doch niet die van 22 jaar hebben bereikt en ongehuwd zijn, op straffe van ont slag, vóór 1 Juli 1944, gedurende het daartoe door den secr.-gen. te Jlbepalen tijdvak, hun arbeidsdienst Rebben vervuld. Ook voor hen gel- !:en de hierboven genoemde geval- en van niet toepassing en de mo gelijkheid van vrijstelling. Hardo klappen te Montreal. LISSABON, 1 April (A.N.P.) Te Montreal is het na afloop van een massabijeenkomst; als protest te gen de invoering van den. algemee- nen dienstplicht in Canada, tot anti-Joodsche betoogingen geko men. Een groote menigte, waaron der vele studenten, trok in optocht door de straten van de stad onder het geroep: Weg met„ den dienst plicht, weg met de Joden. Tusschen de betoogers en de politie kwam het tot handtastelijkheden, waarbij harde klappen vielen. Maan op 21.38 $\Apr L.K. 15 Apr N.M. Maan op 22.56 Maan vanavond om onder tot morgenochtend E.K. n 30 Apr. Vrijdagavond om - onder tot Zaterdagochtend 8.26 DE VIJAND BIJ OREL UIT ZIJN STELLINGEN GEWORPEN. HOOFDKWARTIER VAN DEN FÜHRER, 1 April (DNB). Het opperbevel der weermacht maakt bekend: In het Donetzgebied werden nieu we aanvallen van sterke vijande lijke strijdkrachten afgeslagen. Ook in den centralen en den Noordelij ken sector van het front werden vijandelijke aanvallen in verwoede gevechten afgeweerd. Bij een eigen aaifval in het gebied ten N.O. van urel wierpen troepen eener gemotoriseerde infanterie-di- visie den vijand uit'zijn stellingen, brachten honderden gevangenen binnen en maakten 7 kanonnen, alsmede 65 granaatwerpers resp. machinegeweren buit. Italiaansche jachtvliegtuigen vie len in het Zuidelijke deel van het Qpstelijke front een numeriek ster kere vijandelijke formatie jagers aan en schoten zonder eigen ver liezen van 12 bolsjewistische vlieg tuigen er 4 met zekerheid neer en 2 waarschijnlijk. In wekenlange uiterst hardnek kige afweergevechten hebben de opper-Beiersche 97e lichte infante riedivisie en de Brandenburgsche 257e infanteriedivisie talrijke door pantserwagens ondersteunde aan vallen- Van in de meerderheid zijn de vijandelijke strijdkrachten afge slagen en den Bolsjewisten hooge verliezen aan menschen en materi aal toegebracht. In Noord Afrika werd een aanval van Britsche verkenningstroepen afgeslagen. Succesvolle luchtaan vallen Jrichtten zich tegen vliegvel den *in de Marmarica en in het Egyptische kustgebied. De woestijn spoorweg werd met goed gevolg gebombardeerd. Op het eiland Malta werden de staatswerven en duikbootligplaat sen te La Valetta alsmede de Brit sche vliegvelden overdag en des nachts met hommen bestookt. In luchtgevèchten schoten Duitsche jagers 2 vijandelijke vliegtuigen neer. Aan de Engelsche Zuidkust be schadigden Duitsche gevechtsvlieg tuigen een vrij groot koopvaardij schip door verscheidene bomtreif- fers. Gisteren en in den afgeloopen nacht ondernamen enkele Britsche vliegtuigen storingsvluchten in het Westelijke rijksgebied. Enkele uit geworpen bommen veroorzaakten geringe materieele en persoonlijke schade. 1 V

Heldersche Courant | 1942 | | pagina 1