HOLLANDS Pensioenwet 1922 DAGBLAD VOOR AANZIENLIJKE SCHADE IN ALEXANDRIË Virduistir Het fusilleeren van de Gebr. van Dijk 1 1 LDERSCHE COURANT VAN 1873 SCHAGER COURANT VAN 1855 Kerk fe Wieringerwaard magazijn van den zwarten handel 86ste JAARGANG No. 11769 DONDERDAG 9 APRIL 1942 Duitsche aanvalsacties aan het Oostfront met succes voortgezet Opnieuw 16 vijandelijke koopvaarders tot zinken gebracht Na den strijd in Ned. Indië Zes Noorsche schepen tot zinken gebracht Slag in de golf van Benga'en 1 De koster verborg er fiets banden en tarwe in Dramatische zitting vao het Vredegerechtshof De aanmeldingsplicht voor werkloozen Alkmaarsche politie neemt wraak! Broodroof UitK-N.V. Uitfat. Mij. Hollands Noorderkwartier Hoofdredacteur: A. R. Jonker. Schaffen. Redactie- en Administratiebnreanxt SCHAGEN, Laan 201. Tel. 444 (2 lijnen). DEN HELDER, Koningstr. 78. Tel. 2345 (2 lijnen) ALKMAAR. Langestraat 97. Tel 3332. oorderkwartier WAARIN OPGENOMEN .„.-.-■c:: -y>. - - r,. hmim .2-4iVi Vinfi.■•.ut imii.h Extrabericht HAVENINSTALLATIES AAN DE HUMBER BESTOOKT. HOOFDKWARTIER VAN DEN FUEÏHRER, 8 April (D.N.B.) Het opperbevel der weermacht maakt bekend: ^Aan het Oostelijke front werden eigen aanvalsacties met succes .voortgezet. Op verscheidene plaat een herhaalde de vijand zijn vruch- telooze aanvallen. In Noord-Afrika werden ten Z.O. ■van Mekili Britsche strijdkrachten teruggeworpen. Het Britsche vloot- steunpunt Alexandrië werd in den nacht van 6 op 7 April gebombar deerd. In de dokken ontstond aan zienlijke schade. Luchtaanvallen van sterke for maties Duitsche gevechtsvliegtui gen, duikbommenwerpers en jacht vliegtuigen waren gericht tegen de haven- en ravitailleeringsinstalla- ties van La Valetta, het torpedo- magazijn Calafrana en britsche vliegvelden op het eiland Malta. In opslagplaatsen, werfgebouwen en werkplaatsen werden groote bran- Rn Lm 66000 Nederlandsche krijgsgevangenen, Behan deling goed. TOKIO, 8 April (Domei). Het keizerlijke hoofdkwartier heeft he denmiddag om vijf uur bekend ge maakt, dat de Japansche expeditie- troepen 82.618 krijgsgevangenen hebben gemaakt, alleen op Java, tot 25 Maart j.1. Van dit aantal waren 66.219 Nederlandsch, 4.890 Australisch, ,10.636 Britsch en 883 Amerikaansch. Het aantal krijgs gevangenen is 9000 grooter dan gegeven ia in de lijst die door de Nederlandsch-Indische troepen over gelegd is aan de Japansche strijd krachten, op 9 Maart, toen de on voorwaardelijke overgave tot stand kwam. Onder den buit bevinden' zich 177 oorlogsvliegtufgen, 040 ka nons van verschillend type. Voorts werden 4.228 lichte en zware ma chinegeweren, 778 pistolen en re volvers, 5.152 zoeklichten, 1.7286 granaten, 89.771.800 geweerpatro nen, 36.000 bommen, 1.060 tanks en andere pantserwagens, 9.500 auto's en 7.108 spoorrijtuigen buit ge maakt. Medicamenten, genoeg voor 100.000 personen gedurende pen jaar, vielen den Japanners in han den. De Japansche verliezen bê- Öroegen 845 dooden, 1.874 gewonden. De behandeling der krijgs gevangenen. Vertegenwoordigers van het In ternationale Roode Kruis, die een bezoek hebben gebracht aan een kamp voor krijgsgevangenen op het Japansche eiland Sjikohoe, hebben er zich van kunnen over tuigen, dat het den Nederland- schen, Amerikaanschen en Brlt schen krijgsgevangenen aan niets ontbreekt en "dat zij in allerlei op zicht goed worden verzorgd. HOOFDKWABTIER VAN DEN FüHRER, 8 Apr. (ü'.N.B.) In voortgezette aanvallen op de Amerikaansche en Britsche ravitailleeringssciheepvaart heb ben Duitsche 'duikbooten nieu we groote successen behaald. Zij brachten 16 vijandelijke koopvaardijschepen met een gezamenlijken inhoud van 104.000 brt tot zinken, waar van 13 voor de Amerikaansche en de overige voor de Afrikaan- sche kust. Vasa Prihoda, de beroemde Bo- heemsche violist, omtrent wlen ge ruchten de ronde deden, dat hij zich van het leven zow hebben be roofd, vertoeft op het oogenblik te Berlijn. Vasa Prihoda offert een gave voor het Kriegs Winterhilfs- werk. Scherl-Fellinga-Pax Holland m. den teweeg gebracht. De in het dok liggende lichte kruiser kreeg nieuw bomtreffers. Zooals in een extra-bericht is meegedeeld, "hebben Duitsche duikbooten op den Atlanti- schen Oceaan 16 vijandelijke koopvaardijschepen van teza men 104.000 brt. tot zinken ge bracht, waarvan 13 voor de Amerikaansche en 3 voor de Afrikaansche kust. Lichte Duitschp zeestrijdkrachten hebben en het Skagerrak een ont moeting gehad met een aantal Noorsche schepen, die, door de Brit sche regeéring gecharterd, in een Zweedsche haven hadden gelegen en onder Engelsche kapiteins naar Engeland trachtten door te1 breken. Door het ingrijpen van Duitsche patrouillevaartuigen werden 5 schepen van 26.674 brt., door de luchtmacht nog een schip van 6.305 brt. tot zinken gebracht. Twee sche pen onttrokken zich aan opbrenging doordat zij weder in de Zweedsche territoriale wateren vluchtten. In den afgefoopen nacht hebben Duitsche gevechtsvliegtuigen voor de ravitailleering belangrijke ha ven- en dokinstailaties aan de Hum- ber-monding aangevallen. Er wer den zware branden waargenomen. Bij de succesvolle operaties van Duitsche duikbooten op den Atlan tische Oceaan heeft zich drf duik boot van korvettenkapitein Merte bijzonder onderscheiden. In den nacht van 6 op 7 April h$eft de le luitenant Woltersdorf zijn 10e nach telijke overwinning behaald. 1 Bij den nachtelijken Britschen aanval op Lttbeck werd ook de in 1173 gebouwde Domkerk onherstelbaar verwoest. Transatlantic-Recla-PK. Wundshammer-Pax Holland m VAN BELANG VOOR IN DIENST ZIJNDE, ZOOWEL ALS VOOR ONT SLAGEN (OOK GEPENSIONEER DE) AMBTENAREN. 's GRA.VENHAGE, 8 April. De pensioenraad vestigt de aandacht op het volgende: Bij beschikking van den secr.-gen. van het dep. v. Binnenlandsche Zaken van 31 Jan./2 Februari 1942 (Ned. Staatscrt. van 3 Fe bruari 1942 no. 23) is met ingang van' 1 Maart 1942 de Pensioen wet 1922 o.a. op het punt van den inkoop belangrijk gewij zigd. Deze inkoop is in den ver volge op ruimer schaal moge lijk. 1. Voor hen, die met ingang van 1 Maart 1942 ambtenaar werden en voor hen, die deze hoedanigheid na dien datum verkrijgen of verkregen is onder bepaalde voorwaarden thans inkoopbaar: Tijdelijke eh vaste diensttijd, zoo wel in rechtstreeksch als in zijde- lingsch dienstverband, onafhanke lijk van bezoldiging of van het be drag der bezoldiging en onafhanke lijk ook van den aard der dienstbe trekking (publiekrechtelijke of con tractueel)^ Voor wat betreft den diensttijd op arbeidscontract wordt met name gewezen op de mogelijkheid van in koop van zul'ken tijd in dienst van andere openbare lichamen dan het rijk. Voor eiken inkoop geldt een ter mijn van drie maanden, te rekenèn van den dag, waarop men op of na 1 Maant 1942 ambtenaar in den zin der pensioenwet werd of wordt. 2. Zij. die reeds voor 1 Maart 1942 ambtenaar in den zin der pen sioenwet werden, kunnen ook nog tot inkoop van diensttijd wordg/i toegelaten. Echter op meer beperk ten voet. Voor hen is onder bepaal de voorwaarden inkoopbaar gewor den tijdelijke diensttijd met eene wedde van meer dan f 400 en con- tiacttijd met een bezoldiging van meer dan f 400.—, in beide gevallen voorzoover die tijd niet reeds'voor 1 Maart 1942 inkoopbaar was. De gelegenheid om in te koopen bestaat voor Heze categorie tot 1 Septem ber 1942. (Zie vervolg pag. 2.) Bij ontsnappingspoging naar Engeland. BERLIJN, 8 April (D.N.B.) Lich te Duitsche zeestrijdkrachten heb ben, naar het D.N.B. verneemt, een gevecht geleverd met Noorsche schepen, die door de Engelsche re geering in een Zweedsche haven waren gecharterd en onder het com mando van Engelsche kapiteins naar Engeland trachtten te ont snappen. Door Duitsche patrouille vaartuigen werden vijf van deze schepen met een gezamenlijken in houd van meer dan 26.000 ton en door de luchtmacht nog een ander schip met een inhoud van meer dan 6.000 ton tot zinken gebracht. Twee schepen vluchtten in de Zweedsche territoriale wateren-, Van de bemanningen der sche pen die overwegend uit Britten be stonden., werden door de Duitsche zeestrijdkraohten 235 man gered en gevangen genomen. Het succes te gen de gewapende Noorsche sche pen is te. danken aan het optre den van de patrouillevaartuigen en aan de goede samenwerking met de luchtmacht. Maan Maan op vanavond om onder 4.13 rt a r% f 13.13 15 Apr 20.27 uur 30 Apr. M. tot morgenochtend V.M. Apr. mjr 7 Mei ek. 6 56 uur L.K. GENEVE, 8 April (Afip). Vol gens United Press heeft radio To kio medegedeeld, dat Britsche oor logsbodems en vliegtuigen in con tact gekomen zijn met de Japan sche vlooteenheden.d ie in de Golf van Bengalen opereeren. Radio Tokio verklaart, dat het de Japansche eenheden zijn, die den strijd hebben aangebonden. De eenheden van de Britsche vloot, die opereeren in den Indischen Oce aan hebben, naar men meent, een algemeenen terugtocht ingezet als gevolg van de hevige zee- en lucht aanvallen van de Japanners op de vijandelijke oorlogs- en .koopvaar dijschepen en op de militaire steun punten. Machtige Japansche duik bootflottieljes zijn in den Indischen Oceaan levendig in actie. MINDER LICHT! Van politiewege zijn gister avond in Den Haag eenige tien tallen hoofdbewoners van per- ceelen, die in ernstige miate licht uitstraalden aangehou- ien en naar het bureau over gebracht, waar zij den verde ren nacht hebben mogen na denken over de middelen om herhaling van het onder hun verantwoordelijkheid gepleeg de verzuim te voorkomen. In tusschen staat vast, dat al deze tientallen Hagenaars voor acht dcflfen zijn afgesloten van den toevoer stroom. van electrischen Een der getuigen, verdacht van meineed, gevankelijk weggeleid. Onder zeer groote belangstelling van balie en publiek heeft Dinsdag morgen voor het vredegerechtshof te Den Haag de 58-jarige luitenant kolonel der infanterie, H. Mijsberg, terecht gestaan, wien o.a. ten laste is gelegd, dat hij opzettelijk op den 12en Mei 1940 dè gebroeders van Dijk te Dordrecht van het leven heeft doen berooven, door twee hem ondergeschikte militairen te bevelen: „schiet ze neer". De lij ken der beide slachtoffers zijn la ter uit de Merwede opgevischt. In een zitting die meer dan vijf uur duurde, is onder leiding van den president van het vredege rechtshof, Mr. Dr. Carp, dit trieste gebeuren uit de oorlogsdagen met groote nauwkeurigheid onderzocht, voor welk doel niet minder dan 18 getuigen waren gedagvaard. Aan het slot van deze drama tische zitting, waarin een der getuigen onder ernstige verden klng van meineed, gevangelijk alt de zaal moest worden weg geleid, eischte de procureur- generaal, prof. Mr. Dr. van Ge- nechten tegen den verdachte een gevangenisstral van twin tig jaren. Uit het getuigenverhoor blijkt dat de verdachte aan de gebr. van Dijk geen vragen heeft gesteld. En kele getuigen verklaren dat de slachtoffers een min of meer schuld bewuste houding aannamen. Ver dachte had slechts aan zijn min deren gevraagd: „Zijn dat die twee kerels, die geschoten hebben?", naar aanleiding van een ingekomen rapport. Verdachte: „Toen ik mijn vraag stelde, kneep een der gebroeders zijn oogen dicht, terwijl de ander zich omdraaide en een gezicht trok waarop te lezen stond: „Wij zijn gesnapt." Proc.-gen. (fel): „Neen, deze men- schen waren geterroriseerd." Een getuigende officier van ge zondheid heeft geen enkel concreet feit, noch van militaire, noch van andere zijde kunnen constateeren, hoewel hem de kogels om de ooren floten. Op verzoek van den verdach te, herhaalt deze getuige wat hij onder vier oogen wel eens tegen den overste heeft gezegd, nl. dat de houding van de slachtoffers hem zeer had bevreemd. De getuige Mannesen, destijds sol daat, vertelt, dat hij heeft zien vu ren uit een der ramen van de wo ning van gebr. Van Dijk. De President: Denkt u er aan, dat u onder eede staat. Voor den rechter-commissaris verklaarde u geheel iets andera en uit de foto's blijkt ook, dat u alles behalve een onbelemmerd uitzicht had. Blijft u er nu bij, dat uit een der beide ra men van liet huis van de gebr. van Dijk geschoten werd?" Getuige: ,.Het is uit het raam ge weest, of uit den tuin voor het huis Uit het verdere verhoor van de zen getuige blijkt, dat hij destijds aan ovérste de Haan heeft medege deeld, dat hij een der gebroeders gekleed in bed vond, met 'n revol ver in de hand, toen iiij met andere soldaten de woning binnendrong. Getuige vertelt nu, dat hij het al leen maar van hooren zeggen heeft De President: „Juist, u heibt dus zelf niets meegemaakt, en wilde alleen maar tegenover den over ste de interessante meneer spelen." ik President: „Hebt u gehoord, dat overste Mijsiberg aan de gebr. Van Dijk gevraagd heeft of zij schul dig waren?" Getuige: „Ja. Tot tweemaal toe heeft de overste gevraagd of zij ge schoten hebben. De eerste maal werd geen antwoord gegeven. Op de herhaalde vraag werd door één van de beide broeders met „ja" ge antwoord, terwijl de ander alleen maar kreunde (groote verba zing). MEINEED! Wanneer de getuige bij zijn me- dedeeling blijft vraagt de proc.-gen. zijn onmiddellijke gevangenneming, verdacht van meineed. Het Hof stemt hierin toe, waarna de ge tuige Mannessen gevankelijk wordt weggeleid. Uit verklaringen van andere ge tuigen blijkt, dat op den bewusten dag nabij de woning van gebr. van Dijk geschoten zou zijn en men lichtkogels heeft waargenomen. In de woning van de slachtoffers werd een doosje gevonden waarop „Luft- kngeln" („Luchtkogels") stond. Verdacht verklaarde later in een pakket dit doosje te hebben gekre gen en meende dat men met de patronen inderdaad lichtsignalen kon geven. De President wijst verdachte er op, dat hij nu kennelijk onwaarheid spreekt, omdat het eenige doosje, dat bij huiszoeking werd aange troffen, volgens verklaring van It Van der Valk, is ojigeborgen in een P.A.G.-trekker, terwijl de ove rige voorwerpen in een pakket zijn geborgen. Het is dus uitgesloten, dat dit doosje, dat bovendien vol gens getuige van der Valk Iucht- kogeltjes bevatte, in bedoeld pakket terecht zou zijn gekomen, en dan nog wel in oorlogstijd! (Zde vervolg pag. 2.) OMVANGRIJKE SMOKKELAFFAI- RE AAN HET LICHT GEKOMEN. De koster van de Ned. Herv. Kerk te Wieringerwaard heeft het kerkgebouw misbruikt om er.... tarwe en fietsbanden in te verbergen, welke met mede werking van eenige medeplich tigen in den zwarten handel werden gebracht. In het kerk gebouw werden dezer dagen ze ven banden in beslag genomen. Het was de rijkspolitie reeds lang bekend dat in Wieringerwaard een centrum van zwarten handel be stond en ook reeds eenige maan den stonden enkele inwoners on der verdenking. Toen genoeg be wijzen verzameld waren, *werd inJ gegrepen en alleree/st de koster Z. aan den tand gevoeld. Z. beken de, met medewerking van een on dergeschikte V., rijwielbanden enz. van zekeren P. te Bergen te heb ben betrokken. De rijwielbanden werden dan Studenten mog«n hun studie voortzetten. De Voorlichtingsdienst van het Dep. van Sociale Zaken meldt: Nu de verordening, omtrent den aanmeldingsplicht van werkloozen eenige weken in werking is getre den, blijkt, dat nog vrij veel per sonen in gebreke zijn gebleven de zen plicht na te komen. De belang hebbenden verliezen dus blijkbaar uit het oog, dat verzuim in deze strafbaar is. Voorts blijkt dat <jm- trent de gevolgen van de aanmel ding veel misverstand heerscht. Daarom kan het zijn nut hebben er nog eejts op te wij zen, dat studeerenden boven den 24-jarigen leeftijd zich moe ten aanmelden, doch dat het geenszins de bedoeling is, hen uit hun studie te halen of hun studie te bemoeilijken. Zij kun nen deze studie, mits die ais ernstig is op te vatten, rustig voortzetten en tot een einde brengen. Hetzelfde geldt ook voor hen, die hiiv. bij hun ouders werkzaam zijn. De verwachting, die hier en daar schijnt te bestaan, dat men, door zich niet aan te melden, aan de aandacht ontsnapt, zal volkomen ongegrond blijken. Wei deze hou ding aanneemt bezorgt zich slechjs moeilijkheden. grootendeels verkocht aan land bouwers in de Wieringermeer of voor tarwe geruild. Deze tarwe werd dan naar de Wieringerwaard vervoerd en opgeslagen. Wanneer weer een groote partij verzameld was werd de expediteur L. in den arm genomen, die er voor zorgde, dat de tarwe gedistribueerd werd bij klanten, welke ze tegen grove prijzen hadden opgekocht. Verschillende landbouwers, waar onder vooraanstaande personen, in de Wieringermeer, zijn door dit geval gecompromitteerd. Het on derzoek duurt nog voort. Dief van rijwiel van een der agenten binnen het nur ge grepen. Binnen het uur heeft de Alkmaar- sche politie twee rijwieldiefstallen opgelost en de twee daders gear resteerd. Zij had wel reden verbol gen te zijn, want een der mannen had de brutaliteit gehad een fiets giee te nemen welke. de beambte van den Socialen Dienst van de po litie een oogenblik voor het Kofar magazijn in de Langestraat had neergezet. Per motor werd onmiddellijk* de stad afgezocht en een onderzoek in gesteld in de rijwielstallingen. Vrij spoedig ontdekte men het rijwiel van den heer H. in de stalling hij het station. Men ging op den uit kijk staan in afwachting van de komst van den dader, die inder daad spoedig kwam opdagei) en zich met het gestolen rijwiel naar de bagageafdeeling in het station begaf. Hij werd gevolgd en gear resteerd. Toen bleek dat de man die zich in zijn gezelschap bevond een damesfiets had bevracht, welke eveneens van diefstal afkomstig was. Men had dus twee vliegen in een klap. Het waren twee Haar lemmers, die aldus hun rooftocht in de kaasstad ontijdig zagen afge- - brok en. Ook sterken kunnen moeilijkheden ondervinden. Dan steunt de N. V. D. met raad en daad. Een Edesohe bakker miste al een paar malen brood, gebak enz., na dat hij zijn oliëntèle had bezocht aan den Boschrand. Dinsdagmor gen reed hij paar gewoonte met zijn bakkerskar langs dezen weg, hield stil voor de whning van een klant, nam het benoodigde mee en ging naar binnen. Wat er toen ge beurde, speelde zich echter af onder de oogen van de op den uitkijk lig gende rechercheurs. Even was de bakker in huis, toen uit diverse hoeken en gaten vijf jongens van tien tot twintig jaren kwamen, die in der haast een keten vormden tusschen de kar en den rand van het bosch. De oudste nam vliegens vlug uit de kar krentenbrood, bruin brood, snoep, doooen gebakjes, zak jes met koek, pepermunt en gaf dit door aan zijn maat. Alles kwam in minimum van tijd terecht ten deele in een schuur aan den Boschrand en anderdeels achter een watervat. Toen de rechercheurs uit hun schuilhoeken te voorschijn kwanten, wilden de jongens vluchten. Allen werden echter gegrepen en zullen zwaar moeten boeien.

Heldersche Courant | 1942 | | pagina 1