RENOVATUM KLEIN JOURNAAL OORLOGSSCHADE Stadsnieuws Receptie De Werftrein Uitslag openbare verkooping Formosa buengt f 52.750 op Kermis Oppassen geblazen voor de Heldersche roodjakken! TEXEL burgerlijke stand. Clandestiene slachters moeten zwaar boeten U ywg niet gedeJd tegen 7 900 MILLIOEN GULDEN IE N O VAT U M" geen motorbrandstof voor graanmaaiers, Vertrekt 7 minuten vroeger nït ALtmaar. Wij vestigen er de aandacht op, dat de Werftrein, die voorheen te 6.00 's morgens uit Alkmaar ver trok, thans 7 minuten eerder van daar vertrekt en wel om 5.53 uur. De aankomst in Den Helder is 7.10 uur. Notaris G. ï»eeuw verkocht giste ren publiek, in het gebouw „Musis Bacrum" de volgende perceelen te Den Helder: Het huis en erf aan de Spoor straat no. 52, groot 1 are 60 centi aren; kooper E. N. Heiligenberg q.q. Voor 5850, Het winkelhuis met bovenwoning en erf aan de Koningstraat nos. 90 en "2, groot 1 are 42 centiaren; Het gebouw, waarin wordt uitge oefend het café-restaurantbedrijf .Formosa", aan de Koningstraat nos. 86, 88 en 88a, groot 4 aren 26 centiaren. Combinatie met het vo rige perceel. Kooper C. Taylor q.q. voor 52.750,—. Het huis en erf aan de Van Heems- kerkstraat no. 69, groot 83 centia ren; kooper K. Schrieken q.q. voor 2560.—. Het huis en erf aan de Jan in 't Veltstraat no. 54, groot 90 centiaren; kooperS. v. Scheijen q.q. voor 2320,—. Het huis met het recht van voort durende erfpacht op den grond aan de Joubertstraat no. 77, groot 1 are 38 centiaren; kooper A. Beckering q.q. voor 2820, Het huis en erf aan de Schagen- straat no. 85, groot 69 centiaren; kooper K. Schrieken q.q. voor 3660,—. Het pakhuis aan de Schagen et raat no. 123, groot 24 centiaren; kooper D. Heykoop q.q. voor 1165,—. MARANATHA-NEEUWS. Zondag a.s. zal in het evangeli satielokaal „Maranatha", in de Vij zelstraat, de heer Voorhoeve uit Den Haag spreken. De heer Voor hoeve is bekend geworden als uit gever van Christelijke lectuur en hoopt te spreken over het onder werp „Voorbede". BALDADIGE JEUGD. Een bewoner van de Dijkstraat deed aangifte dat van zijn wonng een hoeveelheid dakpannen zijn ver nield. Een bewoner van de Middenstraat deed aangifte, dat van een aan hem toebehoorend perceel in de Heersteeg een ruit is vernield. Van een pakhuis in de Smidstraat is een glasruit door de jeugd ver nield. In een schuilkelder aan de Prins Hendriklaan is door de jeugd brand gesticht. Het kon door personeel van het Spoor worden gebluscht. Een aantal jongens zijn opgebracht en er werd een hartig woordje met hen gesproken. Vrijwel tegelijk met de aardbeien en de nieuwe aardappelen placht voorheen de Heldersche kermis acte de présence te geven. De Heldersche kermis, een spel van louter over moed, jool en uitbundigheid, de kermis, waar voornamelijk de Ma rine een speciaal cachet aan gaf. Nu lezen wij telkenmale, dat er in den lande kermis gehouden zal worden. Vanzelfsprekend rijst de vraag: Zal men ook in Den Helder dit feest der feesten organiseeren: 't Lijkt ons, dat de kansen niet bar groot zijn. Tenslotte zullen er maar weinig exploitanten zijn, die het risico van een nieuwediepsche ker- misweek zullen willen aanvaarden. Naast het gevaar uit de lucht is daar echter het betrekkelijk kleine contingent inwoners, dat ook al een handicap vórmt voor een opgewekte kermisvierderij. Destalniettemin wij moeten op het vinkentouw blijven zitten en al was het alleen m'aar voor later, zor gen dat zoodra de zaken een wen ding ten gunste genomen hebben ook de kermis, de Heldersche ker- ml', weder doorgang zal kunnen hebben. Dan kan er meer gezwierd en ge schommeld worden'; Dan zullen de „autotjes" wee» donderen en dave ren. Dan zal men weer rammen op het hoofd van Jut en zal de jeugd weer koekhakken (zonder bon s.v.p.) Dan zal men een week lang zwijme- ,len in dolle pret, die weliswaar geld kost, maar welk geld iedereen er toch wel voor over heeft. Dan zullen de orgels komen en de aftandsche pierementen en de aparaten, waar aan we onze krachten kunnen me ten en de oliebollen en wafels en de zure haring. 't Zal er alles weer zijn. Net als vroeger Want de kermis behoort nu een maal b(j „vroeger", in al haar pro- faniteit, al haar dwaasheid en op pervlakkigheid. Maar daarom juist zoo gezocht ook. Nu in onze stad lipt sportleven dit jaar weer op volle toeren draait en zelfs de hockey- en korfbalclub kans zien fraaie resultaten te bereiken js het dubbel jammer, wanneer er een andere plaatselijke vereeniging een veer zou laten. En die kans is aan wezig! H.R.C., onze tweede kl&sser, die momenteel de hoogste positie in neemt, is in gevaar, ja nog erger, zelfs in groot gevaar. Want niet alleen staat het eerste elftal be nauwd dicht in de gevaarhjke zóne, het tweede staat reeds onderaan en nog al vrij vast. Wij zouden het bij zonder jammer vinden, en met ons waarschijnlijk geheel sportief Den Helder, wanneer het gedurfde initia tief der roodjes om weer te gaan spelen, hun het tweede klaaseschap zou kosten, wy weten ook, al zou de degradatie ëen feit zijn, het slechts een degradatie is, gebracht door onoverkomelijke moeilijkheden, maar tevens weten wij, dat als H.R.C. in nood is, een herboren H.R.C. kan verrijzen. H.R.C., het alarmsein heeft geklonken, weest op Uw hoede! De kern als Dijkshoorn, Selder beek, Roomeijer, Sanders en Stolk moeten toch in staat zqn met de jongere generatie de behoodigde punten' te verzamelèn en we ver wachten dan ook niet anders als een behouden tweede klasseschap, te meer daar het nog altijd beter is een rivaliteit in de tweede dan in de derde klasse. Van Thijssen, De Boer en Van Rijswijk verwachten we ook een activiteit als vroeger, want wij we ten dat de woorden van Thijssen vooral imponeerend kunnen werken en voor de jongens het juiste ge wicht in de schaal kunnen brengen. Roudiakken, stelt ons niet telen.-, want Den Helder heeft recht op zijn tweede klasser. Zondag komt Tilly Kalkhoven De Jordaan naar Nieuwediep. Velen zullen -ich ongetwijfeld nog herinneren, hoe eenige jaren geleden in het Casino een opvoering gegeven werd van het populaire Jordaan- cabaret met Tilly Kalkhoven. Men zal zich tevens nog herinneren dat deze uitvoering een groot succes werd, en dat er meermalen verzoe ken gedaan werden voor een reprise. Welnu, de Casino-directie is er in gvjlaagd Tilly en haar cabaret naar Den Helder te doen komen en a.s. Zondagmiddag zal men in de gele genheid zijn deze non-stop revue, getiteld „Hoe maller hoe mooier" te aanschouwen en te beluisteren. Behalve de bekende Tilly zelf tre den o.m. op Jan Kelly, Ans Pop pens, Miep en Dick Scholten, Sies Foletta en Willy Moorman. Het kan niet anders of wederom zal Casino te klein blijken te zyn voor, diegenen, die dit merkwaardige Jordaan-cabaret wenschen by te wonen. BURGERLIJKE STAND DEN HELDER van 4 tot en met 7 April 1942. Bevallen: A. v. d. AkkerDei- num, z.; J. S. G. FreijérHammink, z.; G. H. AardenRombout, d.; H. T. A. LayendtckerCoenen, z.; G. J. DeurlooWieffering, z.; A. de Boer—Veenstra, d. ONDERTROUWD: P. A. Kroon en M. Roos; K. M. Hebbink en A. v. d. Heide. OVERLEDEN: M. A. Freeke— Greeff, 80 jaar; D. Snieder, wed. H. Quispel, 72 jaar; J. Pijl—Kos, 48 jaar; H. M. Layendecker, (m.), 1 dag; A. Modder, wed. A. S. Stoker, 74 jaar. PROPAGANDA-UITVOERING OUD-LEERLINGEN DER LAGERE LANDBOUWSCHOOL. In „Casino" te Den Burg vond een propaganda-uitvoering van boven genoemde vereeuiging plaats; de be langstelling voor deze bijeenkomst, die in de middaguren werd gehou den, was buitengewoon groot; de zaal was tot de uiterste hoeken bezet. Bij opening /erzocht de voorzitter vonr deze eerste propaganda-bijeen- komts een weinig clementie aan de aanwezigen, bij 't beoordeelen van 't geen zou worden gegeven en deelde mede dat de directeur der Landbouwschool, de heer v. d. Ban, zijn medewerking aan 't samenstel len van het programma had ver leend, waardoor het zakelyke met het prettige dezen middag zou wor den vereenigd. Verder werd dank gebracht aan den Burgemeester, die zijn bemiddeling had verleend, waar door men vergunning had verkregen om deze bijeenkomst te houden. Het openingswoord was vooraf gegaan 'oor het zingen van „Een lied van den Boer", dat voor deze uitvoering zeer of zyn plaats was. No. 3 van het programma was bekendmaking va»» den uitslag van den gehóuden stalwecfc vryd, waarna de diploma's en med^'lles werden uitgereikt. Hierop volgcfe een alleraardigst tooneelsutkje, n.1. „Een verstrooide Notaris"; de hoofdrol van dezen één-acter werd op uitstekende wijze vertolkt door den heer W. Zijm. Na dit tooneelstukje volgden eenige be kende oud-Hollandsche liederen. Voor de pauze werd ook nog ge geven „Een Huishoudster", eveneens een één-acter, waarin al de vier medewerkende heeren zeer goed in hun rol waren. Na de pauze kwam als eerste Het Molenmuseum te Koog aan de Zaan, waar ve'e belangwekkende bijzonderheden omtrent de historie der molens zijn bijeengebracht, is sinds 1 April weer geopend. Een typisch Zaansch huisje dient als om lijsting van de interessante verzameling. pax IIolland-De Haan m Verloofd: Paschen 1942. Ontvangdag 5 April 1942. Oosterlaan 801. Als een lawine is net over ons ge komen: l^et ve'rlovingsoffensief. De familierubriek in dag- en weekbla den'ging als het ware gebukt onder enorme hoeveelheden van bovenge noemde advertenties, waartusschen 'n enkele zilveren huweiyksfeest aankondiging al deze verloofden schijnbaar tot optimisme moesten Stemmen. Wij voor ons vonden het dagblad systeem uiterst sympathiek. Immers deze methode heeft twee goede zij den. Aan den eenen kant is het prettig dat je iemand, waaraan je 'fi positieve hekel hebt, niet apart behoeft aan te schrijven en voor de andere partij is daar de altijd koste lijke uitvlucht, dat je juist de krant, waarin hun advertentie voorkwam, niet in hebt gekeken Wat dat betreft is het kaartjes- gedoe weliswaar iets kostbaarder, doch daartegenover véél lucratiever. Je gooit deze dingen in één of an dere brievenbus en practisch kan de geadresseerde er vanaf dit moment niet meer onderuit en wat daarby belangrijker is, deze zorgen zelf, van commentaar voorziene, doelmatige verspreiding van het hem toegezon den verlovingsbericht. U kent deze commentaren toch wel? Zooiets van: heb je het ge hoord, die gaat zich óók verloven, met dien knul van... ach u weet wel, gunst hoe kan iemand zich zóó verslingeren en op de receptie zélf ontmoet je deze bereidwilligen met 'n gezicht, zoo eeriyk en zoo over tuigend, dat je er in het volste ver trouwen 'n eerste hypotheek op had willen geven... I Waar wy het nooit over eens heb ben kunnen worden is de commer- cieele verhouding op zoo'n ontvang dag. Men onderkent hierbij duidelijk twee partijen. De eerste, dat is de manlijke helft der verloving, zorgt voor iets te eten en iets te drinken, terwijl de tweede, dat zyn dus de ooms, tantes, neven, nichten en al die luyden, welke nu eenmaal bij 'n normaal functionneerend familie leven behooren, zorgen dat deze twee „ietsen" zoo snel mogelijk de wereld uit en er bij hun zelf in, worden geholpen. Dan zit jë, wij spreken uit onder vinding, 'n dag later te overpeinzen, dat je voor je dure centen veel be ter 'n piano had kunnen koopen, waarnaar ieder familielid 'n avondje had kunnen komen luisteren, onder toevoeging van 'n kopje gunstig be kend staand theesurrogaat... Nu zitten wy, zooals op dit oogen- blik vele in den lande, persoonlijk op zoo'n receptie. Wij zien de bekende entourage. Stoelen, welke zooveel mogelijk aan den Jcant zijn geschoven, omringen de, ruim van eet- en drinkgerei voorziene, tafel. Ver weg ontwaren nummer het bekende „Oogstlied" van Staring „Sikkels blinken, sikkels klinken..." verwerkt tot een keurig tableau. Dit was ongetwijfeld het r'ooiste numme. van de uitvoering Hierop volgde „Drie kleine Kleu tertjes, die zaten op een hek". Voor deze kleutertjes had men wel wat al te zware figuranten gekozen. Ook dit nummer sloeg gpweldig in. Door den leer W. Zijm werd daarna gezongen ,,'t Lied van den jongen Boer". Dit zangnummertje viel zoo in den smaak van het pu bliek, dat op een herhaling werd aangedrongen. Tot slot werd gegeven de "Voor dracht De twee vagebonden", d'e eveneens uitstekend voldeed. Het geheel was een goed geslaag de uitvoering. ONDERWIJS. Benoemd tot onderwyzeres aan de R. K. School te Den Burg mej. J. Rey te Asten in Noord Brabant. PUBLIEKF VERKOOPING. De uitslag van de publieke ver kooping gehouden door notaris Mulder, in hotel de Lindeboom, te Den Burg, ten verzoeke van de heeren J. van Maldengem en Johan Kikkert Gz., luidt: een woonhuis met erf en tuin te Den Burg, groot 16 a 50 ca. Kooper de heer J. Hoogers- ving, voor 7130. wij het verloofde paar, temidden van kostbare voorjaarsbloemetjes. Bij tijd en wyie sluipen er door de steed3 maar weer koude lucht doorlatende deur nieuwe feestgangers. Deze feliciteeren de maniyke helft, zoenen de vrouwelijke en eerstgenoemde staat zich beteuterd af te vragen of hy, wat betreft dit mondeling contact, vandaag ook nog eens aan de beurt zal komen. Stroomen cadtnutjes, welke op zichzelf wel aardig zijn, doch bij lange na de kosten niet dekken. Wy ontdekken den man, die wel geen kaartje had ontvangen, doch, naar hy overtuigend beweerde, niet nalaten kon zijn oude kennissen even gelók te komen wenschen en schiet daarna, als vergoeding voor zijn genomen moeite, 'n bres in de drankvoorraad, welke niet mooi meer is. U kent het type toch ook? Hij ontbreekt op geen enkele festi viteit en niemand heeft ooit den moed gehad hem de deur te wijzen... Zoo nu en dan valt er 'n drinkglas om en de inhoud, hoewel haastig opgenomen, laat groote kringen ach ter op het goede, onder het witte feestlaken liggende, pluche tafel kleed. Iedereen praat. Met z'n buur man wél te verstaan en niemand converseert met het verloofde stel... Het wordt zoo zoetjes aan slui tingstijd en wanneer dan, wij weten het alweer uit ondervinding, de deur achter den laatsten plakker dicht geslagen zal zijn, zal het vërlossend klinken: ziezoo, dat hebben we weer gehad!! Neen, wat dat betreft, in ons huis geen recepties meer of het moest zijn als wij twaalf en *n half... Ziet U nu wel hoe onverbeterlijk we zyn? WIJO. WIEMNC.EN Verloren: Een kinderarmband van aaneengeschakelde dubbeltjes. Inlichtingen gem. bode. Vanaf 21 Maart—2 April. Geboren: Reinder, zoon van R. de Vries en van M. Knoi-ren. Else Jeannette, dochter van G. Omis en van J. E. Bakker. Hendrik, zoon van E. Tuin en van J. Lap. Johan nes Jan. zoon van N. J. Schreur en van A. M. de Vries. Onderti'ouwd: J. Terpstra en J. van Zweden. Getrouwd: Geen. Overleden: Evert Bais, oud negen en zestig jaren, echtgenoot van Maartje Duijnker. Geertje Dit, oud 15 jaren, echtgenoote van S. Lont. LOOP DER BEVOLKING. Ingekomen personen: H. Bos van F.mmen. C. M. Vlek van Amster dam. N. de Jager van Wieringer- meer. A. M. de Zwart van Den Hel der. T. van Heenwaarden van Er- melo. W. E. Veenstra van Den Haag. Joh. Luikens en gezin van Hengelo O. .'b. Meurs en gezin van Amsterdam.'F. M. A. Schoonen van Wieringermeer. A. N. de Waard van Sliedrecht. M. J. H. Al win van Amsterdam. P. A. Fleuren van Vught. Joh. Geus en gezin van Den Helder. J. Visser en gezin van Fer- werderadeel. S. Bakker van Hem, Oldephaert ca. F. C. Yong van Am sterdam. J. Woortman van Wierin- gei-meer. S. K. Minnes van Den Haag. C. Wuis van Anna Paulowna. G. Kool van Wissenkerke. G. Visser van Den Helder. C. de,Graaf en ge zin van Den Helder. G. I.andolt van Leeuwarden. G. Roerdomp van Den Helder. H. F. 't Hart en echtgenoote van Rotterdam. P. Metsel-aar van Helder. Vertrokken personen: R. Pol en gezin naar Den Helder. W. Meinet ten van Odoorn. A. v. d. Woude naar Wieringermeer. J. H. Schreu- ders naar Zandvoort. B. Vliegent hart naar Rotterdam. J. Hooiveld en echtgenoote naar Doi'drecht. A Roelands naar Bergen op Zoom. M E. van Savoijen naar Zijpe. G. van Dorssen naar Rotterdam. P. Rolle man paar Emmen. W. F. Weeso man en gezi naar Warffum. F. Kuik en kinderen naar Oosterhout. H. Kiefte en echtgenoote naar Den Helder. J. Kuik en gezin naar Stad V dlenhove. Wed. P. Kingma en kinderen naar Barsingerhorn. K. 'Heij-m naar Amsterdam. H. Grijp ma naar Barradeel. A. L. Jagten- berg naar Wamel. KI. Sloots naar Onstwedde. J-. Meurs en echtgenoote naar Amsterdam. Voor den economischen rechter te Alkmaar. Een rij clandestiene slachters, die voor den Economischen rechter terechtstonden, werd geopend door A. Knip, chauffeur uit Heerhugo- waard, die weliswaar niet zelf had geslacht, maar die had meegehol pen aan de slacht van niet minder dan tien dieren, 7 schapen en 3 varkens. Hij werd tot 6 maanden veroordeeld. C. Nijman uit Uitgeest had 3 schapen om het' leven gebracht, vonnis: 8 maanden. A. de Jong, slagersknecht te Ven huizen had zich eveneens te ver antwoorden voor het slachten van 3 schapen. Hij had zijn zwager „een St. Nicolaascadeautle" willen ge ven. Een duur cadeautje, meende de econ. rechter Want de prijs kwam te staan op 9 maanden. Intusschen bleek bij de volgende zaak al reeds, dat dat-St. Nico- laascadeautje niet anders dan een St. Nicolaasverzinseltje was ge weest. J. Vlaar, landbouwer en veehouder te Westwoud, wist er heel wat meer van. De heele slacht partij was in zijn opdracht ge schied!. De 3 schapen kwamen ook hem op 9 maanden te staan. Een slagersknecht, J. A. G. Weel uit Heerhugowaard had 2 varkens geslacht. Hij had een warme win terjas uit ie gemaakte winst voor een van zijn broers willen koopen. Ook dit kieedingstuk bleek rijke lijk prijzig: 8 maanden. P. van Dijk uit Anna Paulowna had een koe geslacht. Verdachte vond het een „beroerd" geval. Hij was bepraat. Wie hem er echter toe had gebracht, liet hij niet los. Wel bleek de groote winst een belang rijke drijfveer te zijn geweest. Von nis: 6 maanden gevangenisstraf. De laatste uit de lange rij was J. H. Mosk, Texel, die, evenals zijn voorganger, een koe had geslacht. Zulks nog wel in een schuur, die aan iemand anders toebehoorde en zonder dat de eigenaar er iets van af had geweten. Vonnis 8 maan den. Er heerscht gebrek in meenige. stulp, Kent dus Uw plicht, steunt Winterhulp. OFFICIEELE PUBLICATIE VAN DEN GEMACHTIGDE VOOR DE PRIJZEN. Bericht no. 96. Maximum Kleinhandelsprijzen voor sprot en zeebliek. Versche sprot per kg. f65 - Gezou ten sprot (verpakt) per kg. 10.90. Gefileerde gezouten sprot (verpakt) per 100 gr. f-0.26V2 - gerookte sprot (verpakt) per 100 gr. f 0.171$ - Ge fileerde gerookte sprot (in cello- phaan verpakt) per 100 gr. f0.38 Versche zeebliek per kg. f0.40 - Ge zouten zeebliek (verpatot) per kg. f0.55 - Gerookte zeebliek (verpakt) per 100 gr. f 0.13. Bericht no. 101. Maximum kleinhandelsprijzen voor sinaasappels en bloemkool. Spaansche sinaasappels: blond per 100 gram f0.08, half bloed-half blond per 100 gram f 0.08, bloed, per 100 gram f0.09. Italiaansche bloemkool: 18 cm., over den kop gemeten, per stuk f0.48. 41 cm. over den kop geme ten, p. stuk f 0.67, meer dan 41 cm. over den kop gemeten, per stuk f 0.81. VERBOD VAN NIEUW INZAAIEN MET GRAS VAN BOOMGAARDEN. De Productie-Commissaris voor den Tuinbouw te 's-Gravenhage maakt aan de telers van fruit be kend. dat het verboden is den on dergrond in boomgaarden met gras nieuw in te zaaien, alsmede dat zij verplicht zijn dezen grond met land- en/of tuirfbouwgewassen te blijven betelen, of indien dit laat ste tot heden om welke reden ook niet geschiedde, terwijl de mogelijk heid wel aanwezig is alsnog voor de teelt van voedingsgewas sen zorg te dragen. Ontheffing van het bovengenoem de verbod, alsmede van de verplich ting tot het telen van land- en/of tuinbouwproducten kan. indien de teler van oordeel is, dat deze voor schriften door cultuurtechnische omstandigheden in zijn boomgaard niet uitvoerbaar zijn, worden aange vraagd bij den Rijkstuinbouwcon- sulent, in wiens ambtsgebied het fruitteeltbedrijf gelegen is. Voor het telen van warmoezerij- «ewassem en vroege aardappelen anders dan voor eigen- en/of gezins- verbruik dient een bijzondere tuin bouwteeltvergunning voor 1942 te worden aangevraagd bij de Afdee- ling Tuinbouw van de Provinciale f.andbouw-Crisis-Organisatie. De op deze vergunning geteelde producten moeten overeenkomstig de voor schriften van de Nederlandsche Groenten- en Fmitcentrale ter vei ling worden aangevoerd en aldaar worden verkocht. De geteelde landbouwproducten moeten te zijner tijd worden inge leverd. overeenkomstig de aanwij zingen van de Provinciale Inkoop centrale voor Akkerbouwproducten. Doe het voor dat het te laat is en verzeker U op practische voorwaar den bij Schade kunt U niet ontloopen, maar de geldelijke nadeelen er van kunnen tot I00%worden vergoed wanneer U een molest-verzekering sluit ge baseerd op de vervangingswaarde. is thans de verwaarborgde waarde van het verzekerd bezit van 62000 deelnemers. ^oorschotpremie vanal ƒ0.40 voor Inboedels voor Gebouwen en J w.OW Koopmansgoederen per halfjaar' per 1000.. Maximum-omslag: 5 maal de hall- jaarlijksche voorschotpremie Vlotte schaderegeling. Afrekening van schade per halljaar. Algemeen Ondertlng Waarborg Genootschap A.mslerdam, Singel 202/8 Telefoon 35626-J2219 VERVOER OUDE RUBBER. In verband met het feit, dat nog herhaaldelijk vervoerders weigeren partijen oude rubber, bijvoorbeeld oude rijwiel- of autobanden e.d., ten. vervoer aan te nemen, omdat daarbij geen geleidebiljet kan wor den overgelegd, vestigt de Directeur van het Rijksbureau voor Oude Materialen en Afvalstoffen er nog maals de aandacht van belangheb benden op, dat voor het vervoer van oude rubber geen geleidebiljet meer noodig is, sedert, het in wer king treden der Oude Materialen- en Afvalstoffenbeschikking no. 5/41. DE TEELT VAN KLAVERZADEN. Het Rijksbureau voor de Voedsel voorziening in oorlogstijd maakt bekend, dat de teelt van klaverza den van 7 April 1942 af slechts zal zijn toegestaan, wanneer deze teelt wordt gesteld onder controle van den Nederlandsehen Algemeenen Keuringsdienst. Al het inlandsche klaverzaad zal dus door den^I.A.K. gekeurd en geplombeerd moeten worden. Dit wil echter niet zeggen, dat al het geplombeerde zaad ook al3 volledig N.A.K.-zaad zal worden beschouwd. Zaad, niet afkomstig van door den N.A.K, goedgekeurde partijen, zal in een lagere prijsklasse vallen, dan het zaad, waarvan de herkomst wel bekend is. Daar thans de tijd van uitzaai voor klaver, welke in 1943 zaad zal geven, nadert, kunnen de telers die in 1943 klaverzaad willen oog sten, reeds thans hiermede reke ning houden door voor den uitzaai van volledig door den N.A.K. goed gekeurd. van een certificaat voor zien. klaverzaal gebruik te maken. Het hiervan gewonnen zaad kan dan als volledige N.A.K.-zaaïl wor den gekeurd en valt dan in een hoogere prijsklasse. Aanbeveling verdient bij den uit zaai gebruik tl maken van klaver zaad voorzien van het blauwe land- rascertificaat van den N.A.K. VERBOD VOOR TELERS OM UIT VOORRAAD TE VERKOOPEN OP AP TE LEVEREN. Het Rijksbureau voor de Voedsel voorziening in Oorlogstijd maakt bekend, dat het den telers van hen nep met ingang van 7 April 1942 verboden is den hennep, welken zij in voorraad hebben, te verkoopen en/of af te leveren. Een uitzonde ring wordt gemaakt voir den ver koop en/of aflevering aan onder- •emingen, welke in het bezit zijn van een door den Directeur van het Rijks-Textielbureau afgegeven ver gunning, als bedoeld in artikel 6 van de Plantaardige Vezel-beschik king 1940. no. 1. Mocht van deze gelegenheid tot vri.jwilligen verkoop aan bedoelde ondernemingen niet of niet in vol doende mate gebruik worden ge maakt, dan is de P.I.C.A. bevoegd dezen telers de verplichting op te leggen den hennep, welken zij in voorraad jhehben, bij haar of de door haar inoverleg met het Rijks- textielbureau aan te wijzen onder nemingen in te leveren. Het Rijksbureau'voor de Voedsel voorziening in Oorlogstijd maakt hekend, dat er niet op mag worden gerekend, dat aan de landbouwers voor de k'eine motoren, welke ge bruikt worden voor het aandrijven van het loopende werk van een graanmnaier. in het komende sei zoen motorbrandstof zal kunnen worden toegewezen. Landbouwers, die dergelijke gr.ianmaaiers hebben, wordt dus dringend aangeraden tijdig maat regelen Je nemen om deze straks te kunnen gebruiken zonder ge bruik van motorbrandstof.

Heldersche Courant | 1942 | | pagina 3