KLEIN JOURNAAL Marktberichten Stadsnieuws IS EEN AMBACHTSSCHOOL TE SCHAGEN GEWENSCHT 1 Oorlogsgeweldschade en Molestverzekering Schoonmaak Uitslag openbare verkoopingen Hermes-nieuws Ingezonden H.R.G-nieuws K.V. H.-nieuws Nieuws uit Urk Economische rechter C. KEG's Groothandel N.V. Zaandam! Van bevoegde zijde schrijft men ons 't volgende: In uw blad van Donderdag 19 Maart komt een artikel voor over Oorlogsschade, dat, naar ons ter oore kwam, voor sommige lezers aan leiding heeft gegeven tot misver stand. In dit artikel toch wordt ge- pegd, dat het zijn nut heeft om een aanvullende pariculiere oorlogsmo- lestverzekering te sluiten, en verder: „De molestmaatschappijen nu dek ken het risico, dat door dit verschil ontstaat de gaping derhalve tus- schen de werkelijke waarde en de (door den Staat) uitgekeerde waar de. Voorts wordt dan nog gezegd: „Men kan dan ongeveer berekenen voor welk oedrag men bijverzekerd dient te zijn," enz." Bij velen heeft nu de meening post gevat, dat men kan volstaan met het door molestverzekering doen dekken van het verschil in werkelijke waarde en de door den Staat vermoedelijk uit te keeren waarde. Dit laatste is onjuist en zou voor verzekerden bjj eventueele schade op teleurstelling uitlocpen.' Men dient bij molestverzekering '(evenals trouwens bij de gewone brandverzekering) te verzekeren de volle herbouwwaarde voor vast-goed en de huidige vervangingswaarde Voor roerend goed Immers komt in het reglement der meeste molestverzekering maat schappijen de bepaling voor, dat het bedrag der rijksuitkeering in min dering komt van de uitkeering uit de molestverzekering, of „indien de maatschappij reeds tot betaling der schade is overgegaan, verzekerde verplicht zcu zijn het bedrag der rijksbijdrage aan de molestverzeke ring maatschappij te restitueeren." Voorts is van groot belang de be paling, ontleend aan art. 253, 2e lid W. v. Koophandel, welke luidt: „Blijkt het verzekerde bedrag te laag te zijn, dan wordt de schade vastge steld in verhouding van het ver zekerde bedrag tct de werkelijke waarde. Wij wjllen dit nog met een voor beeld verduidelijken: Iemand bezit een huis met een huidige herbouwwaarde van 10.000. Hij vérzekert dit pand voor ƒ7000. Er wordt schade aan het huis toege bracht, welke door de experts van partijen wordt vastgesteld op ƒ3000. De Maatschappij vergoedt nu 7/10 der schade, terwijl het restant ad 3/10 voor rekening van den verzeker de kom, die voor dit gedeelte zijn risico zelf heeft geloopen. Wij raden dus belanghebbenden aan: Sluit Uw molest- en ook Uw brandverzekeringen voor volle waar de en laat U hierover door Uw as suradeurs behoorlijk voorlichten. HIJ HAD NOG WAT TE GOED. Door de politie werd een man aan gehouden, die in het politieblad gesig naleerd stond en nog wat te goed had. OP HOL. Gisteravond sloegen twee bespan ningen op hol, doordat z(j van het fluiten van een trein schrokken. Zij konden op den B: akkeveldweg weer tot staan gebracht worden, zonder dat zij schade aangericht hadden. BALDADIGHEID. Een tweetal jongens zijn opge bracht, die zich schuldig hadden ge maakt aan brandstichten in een schuilkelder. BURGERLIJKEN STAND DEN HELDER van 8 April 1942. Bevallen: 3, Liéio~- -de Groot, d. Schoonmaak is iets gruwelijks. Het is iets lugubers voor het sterke geslacht, dat gedoen.d is een week lang te verbleven in een ruimte, op gepropt met al de dingen die van hun plaats zijn gehaald, dat ge doemd is adem te halen in een atmosfeer van bleekpoeder, zeep en amonia, dat gedoemd is al die hon derd en een karweitjes op te knap pen, die der schoonmaak zijn. In een opzicht -is zoo'n schoon maak interessant: men komt som wijlen voorwerpen en dingsigheden tegen, die men al jaren lang vol maakt vergeten was. Voorwerpen, waarvan men het bestaan niet meer wist, en die er nog altijd blijken te zijn. Gisteren, bij onze schoonmaak, kwamen er van die zaken te voor schijn. Een rol teekeningen uit m'n prille schooljaren. Ik heb nooit ge weten dat ik eens, enkele tientallen jaren geleden zoo mooi teekenen kon. Terecht kwam een ouwe, al jaren vermiste, postzegelalbum., met al die zegels uit alle landen die we eens verwoed verzamelden. Terecht kwam een ouwe, gedeukte en lek kende veldflesch, waaraan de geuren nog bleken te langen van de kam- peerdagen en eerste nachten in Gods vrije natuur. Terecht kwam een paar ouwe voetbalschoenen, met afgesle ten „doppies". Ja, wat kwam er gisteren niet terecht. Van alles wat en vele din gen, die mij herinnerden aan de schoone dagen van weleer, toen de zorgen van den man in den gehuw den staat schrijver dezes nog niet drukten." Het is goed dat er zulke dingen annex een schoonmaak zijn. "Varen zij er niet, de kwelling werd nog erger en men zou gaan wenschen zich althans een week per jaar onzichtbaar te kunnen maken. Notaris J. W. de Wijn heeft pu- bliek verkocht de navolgende per- ceelen, alle te Den Helder: Het huis en erf aan de Cornelis Ditostraat 27, groot 82 ca; -kooper A. Kapitein, Burgerbrug q.q. 2.600. Het- huis en erf aan de Schagen- straat 15, groot 74 ca; kooper M. Kwast, Den Helder q.q. 1.500, Het huis en erf aan de Stakman Bossestraat 22, groot 85 ca; kooper A. Beckering q.q. 2.670. Het huis en erf aan de Van Ga lenstraat 45, groot 83 ca; koopers N. C. Koning en C. N. Koning 4.162,—. Het huis en erf aan de Vijzelstraat 92, g^oot 51 ca en het huis en erf aan de Vijzelstraat 94, groot 51 ca; kooper A. Bandt 1.600,—. Notaris A. M. Engelmann heeft in Musis Sacrum publiek verkocht: Huis en erf aan de Koningdwars straat no. 20, groot 71 ca; kooper E. Girmann te Den Helder q.q. 2410, Huis en erf aan de Middenstraat no. 88, groot 95 ca; kooper P. Ver meulen te Den Helder q.q. 1222, Huis met erf en tuin aan de Vijzel straat no. 23, groot 1 are 87 ca; koo per Jb. de Boer te Den Helder q.q. 780,—. Het voortdurend recht van erf pacht op een perceel grond, gelegen aan den Ruyghweg, met het* op dien grond gebouwde huis, plaatselijk ge nummerd 153, groot 1 are 5 ca; koo per C. Kansen te Een Helder q.q. 2100,—. Huis en erf aan de Vosstraat no. 18, groot 80 ca; kooper W. v. d., Bergh te Breezand q.q 3230,—. Huis en erf 'an de Walvischstraat no. 16, groot 60 ca; kooper P. Ver meulen te Den Helder q.q. 632, Kul: en" erf aan de Brandkraan- steeg (hoek Smidstraat) no. 2, groot 74 ca; kooper P. Vermeulen Jte Den Helder q.q. 835, Huis en erf aan de Molengracht no. 23, groot 59 ca; kooper P. Ver meulen te Den "leider q.q. 3262, Huis en erf aan de 2e Emma- dwarsstraat no. 10, groot 87 ca; kooper P. de Groot te Den Helder q.q. 1250,—. Huis en erf aan de Hoogstraat no. 123, groot 81 ca; kooper D. Pot te Den Helder q.q. 2035/ Competitie-wedstrijden voor a.s. Zondag: Den Helder, aanvang 2.30: HérmesF.I.T. n. Dit is voor de Hermes-dames de lartste wedstrijd. Wint Hermes de zen wedstrijd, dan is het vrij zeker, dat er een beslissingswedstrijd om de bovenste plaats gespeeld moet worden. Het is immers niet aan te nemen, C.H.C. in haar laatsten thuiswedstrijd tegen Kraaien n een punt zal verspelen. De heeren hebben deze week rust, doch zijn reeds begonnen zich op hun laatsten wedstrijd voor te be reiden, n.1. die tegen H.B.S. IV op 19 April a.s. Anatomisch probleem Geachte Redactie, In Uw blad van 4 April j.1. tref ik aan een artikel „Anatomisch pro bleem", waarin schrijver de regel matige huldiging van allerlei func tionarissen belicht, op een wijzq, welke nu juist niet getuigt van vriendelijke waardeering en medege voel, om dan den nadruk te leggen op een wel by uitstek merkwaar dige huldiging van een tijdelijk chi rurg aan het Noodziekenhuis. Ik onthoud -.iy gaarne van een oordeel in hoeverre een huldiging in d«.ze al dan niet noodzakelijk was, doch waar ik wel aanstoot aan moest nemen, was de wijze waarop de Doctoren over het algemeen en die van den Meester operateur Dr. Van Viel wel zeei in het byzonder, in hun .rbeid beoordeeld worden. De vrees, angst en schywheid voor een operatieve behandeling bezorgt kippenvel en staande hoofdharen. Als het nu toch anders niet is, dan lig dit aan d .n patiënt, doch geeft daarom nog niet het recht om den arbeid van een chiruig, die aan de huldiging van een plaatsvervanger part noch deel heeft, voor te stellen als een slachtplaats, waar men voor zijn plezier en genoegen kan snijden, knippen en èxperimenteeren op de lichamen der p „tiënten. Zelfs de schijn is hier niet aan wezig, dat dit een „snoepreisje" voor een chirurg Fjn kan. Integendeel, de ernst in de operatiekamer staat gelukkig nog .n Nederland op een zeer hoog peil. Het Anatomisch probleem is ge bleken een „Fantasie' te zijn; in dit geval een misgeboorte. Uw Abonné, Jonkerstraat 21. LANGHORST. Telkens .veer blykt hoe moeilyk het voor sommige lezers is de hu mor of te aatyre van een bepaald artikel te doorgronden, ook al ligt die humor of satyre er dik op. Dit wa, uiteraard ook het geval met het geschrevene in de „Feiten en Fantasiën" van de vorige week. Niets was schrijver meer verre dan een hatelijke opmerking te richten aan het adres der chirurgen. Inte gendeel, en de aandachtige lezer zal zondei twijfel tot dezelfde conclusie genomen zijn. Het ingezonden stuk van den heer berust dus geheel op verkeerd lezen, op het niet aan- vopk van den hum jristischen in slag van dit artikel. Red. Dagbl. v. Holl. Noorderkw. KEN N EMERS I—H.R.Cyl. Het eerste elftal gaat in nieuwe formatie naar Beverwijk: Dijkshoorn D. Bot Selderbeek J. Stins Stolk De Werker Z> nni De Vries Roomeijer Sanders Bakker Vertrek per trein 9.30. H R.C. II—AJAX m. Aanvang 2.30. Blankwater Bromlewe J. v. d. Poll F. van Dok Fe Jong J. Huitinga Kok G. Bi. 1 De Schipper Stompedissel Heeris TEXEL I—H.R.C. m. Does H. Meijers C. Bak W. Lichtenberg Jo .Bijl L. C. v/d l?erg Steffens Veen Huissenberg B. H. v. d. Poll J. Baars Vertrek 10.30. Zondag gaan de beide twaalftallen van K.V.H. op stap. Het eerste gaat naar Zaandam om op liet Zaandam- Zuid terrein het sterke O.K.V. 2 te bekampen. Deze wedstrijd moet door de Helderschen gewonnen worden, daar zij op den voet worden ge volgd-door Roi a uit Westzaan. Uit onderstaanden competitiestand zult u zien, dat het een spannende strijd is tusschen de Westzaners en K.V.H. Thuis werd de wedstrijd tegen O.K.V. met 9—0 gewonnen door K.V.H., zoodat er termen aanwezig zijn om dezen wedstrijd met vertrou wen tegemoet te zien. Opstelling van het le twaalftal: Aanval: heer;n P. de Jong en C. Reynders; dames: B. de Jong en A. Timmermans. Midden: heeren: C. Lokkers en J. Hemelrijk; dames: C. Claus en J. Reynders. Verdediging: heeren W. Visser en C. de Jonge; dames: A. Holdorp en mevr. Lokkers. Competitiestand. K.V.H. 1 8 7 0 X 14 64—7 *Roda 1 7 6 0 1 12 39—6 O.K.V. 2 6 3 13 6 9—16 Gr. Geel 3 7 2 14 5 10—30 Bep. 2 5 113 9 6—19 Z.K.V. 4 7 0 0 7 0 5—55 Het tweede twaalfal gaat op be- zoek bij het ongeslagen Z.K.V. 6. Op eigen terrein werd verloren van Z.K.V. met 73, zoodat het tweede van K.V.H. dus een heele dobber zal hel ben om de punten mee naar huis te brengen. Wil z»i echter een kans op het kampioenschap behouden, dan dient Zondag gewonnen te worden. Dus oppassen K.V.H. 2! Opstelling van het 2e twaalftal: Aanval: heeren: A .Gieles én T. Kranenburg; dames: R. Bosch en T. Wagenmaker. Midden: heeren: F. Himpers en P. de Koning; dames: mevr. Roobol en C. Visser. Verdediging: heeren: C. Snoey en W. Bakker; dames: B. Geervliet en W. Peters. Competitiestand. K.V.H. 2 7 6 0 1 12 28—13 Z.K.V. 6 4 4 0 0 8 42—9 Z.Zuid 3 4 3 0 1 6 14—8 Gr. Geel 4 6 2 0 4 4 12—23 Roda 4 4 10 3 2 7—20 O.K.V. 4 6 0 0 6 0 13—42 URK, April. Door 3 vaartuigen werd aan den gem. vischafslag aan gevoerd: 10 manden nest, 50 ct. per mand van 37% kg; 10 bokken pos 3.75 per bak van 37% kg. KERKERAAD. In de gehouden stemming van lid maten in de Ned. Herv. Kerk, wer den 92 stommen uitgebracht. Hier van stemden er 78 op Kerkeraad en 13 op Kies College, met 1 stem blanco. Dus met groote meerderheid van stemmen is er dus gestemd voor Kerkeraad! DUBBELE DIENST. Deze week is de dubbele bootdienst op Enkhuizen in werking getreden, de eerste boot vertrekt reeds om 7 uur 's morgens, en geeft mooi aan sluiting op den trein welke om 8 uur 55 uit Enkhuizen vertrekt. De boot vertrekt om 11 uur 30 's morgens en 18 uur 30 uit Enkhuizen. Uit Kampen om 11 uur en om 15 uur van Urk naar Kampen. BENOEMING. De reads ve leden jaar benoemde boekhouder bij den gemeentelijken vischafslag. de heer P. J. Keuter, is than.*- voor vast aangesteld in deze betrekking. ANNA PA IJLOWNA APOLLO-BIOSCOOP. Breezand. Na een reeks min of meer ernstige films, nu een waarin de lach hoogtij viert: „Watt en Half VV att als dakloozen". Over dit tweetal behoeven wc niet veel te zeggen. Men kent ze als de humoristen, die afleen al door het verschil in lichaamsvorm samen heei veel en ieder afzondér lijk zeker veel minder in hun genre zouden heteekenen en dan ook niet te scholden zijn. Wat ze ook aan pakken, ze worden altijd achter volgd door pech en schijnt het soms, dat ze na veel tegenslag ein ilelijk een klein gelukje hebben, dan weten ze daar toch nooit ten volle van te profiteecen en wordt ook die onderneming weer een sof. NAAK aanleiding van onze pu blicaties over de vraag of het wenschelijk is een ambachtsschool tn Schagen op te richten, ontvinr gen wij een brief van een ader", die tal van steekhouden de argumenten aanvoert ten gun ste van de voor het eerst te Alk maar aangevoerde plannen. Wij laten hier enkele van zijn ar gumenten volgen en merken uit drukkelijk op, dat wij tot nu toe in wezen slechts pleidooien vóór de stichting van een Schager am bachtsschool hoorden, terwijl nog geen enkel overredend bezwaar ver nomen werd. Daardoor krijgen de argumenten van den belanghebbenden „Vader" nog meer beteekenis. Zullen zij den stoot kunnen geven tot het oprich ten van een voorloopige commissie ter bestudeering van dit zeer be langrijke onderwerp? Wij zijn be nieuwd of er een initiatief genomen zal worden. Ik ben het met den heer Westen berg geheel eens zoo schrijft „Vader" ons maar meen, waar hij schrijft van „arbeiderskringen", even dieper op dit onderwerp door te moeten gaan. Wanneer wij even nagaan wie de laatste jaren de ambachtsscho len te Den Helder en Alkmaar heb ben bezocht, dan blijkt hieruit dat dit steeds kinderen zijn geweest van ouders behoudens een enke le uitzondering die een vaste positie hadden, terwijl kinderen, wier vader géén vaste positie be- kledde, niet aan bod kwamen. De r.edenen, reiskosten, verblijf kosten, enz., enz., behoef ik hier niet nader uiteen te zetten. Hoe vaak schuilen onder deze misdeelde kinderen echter niet uit stekende krachten, die nu gedoerrjd zijn met vader mee den boer op te trekken, inplaats van een bekwaam vakman te worden. De heer Westenberg wil een en quête instellen omtrent deelname bij de heeren hoofden der scholen, maar dat acht ik overbodig. Jaren lans hebben wij hier al een am bachtsschool gemist De heer Saai zegt, dat Schagen geen industrieplaats is en dit is zeer juist. Maar ik vraag mij af wor den alle leerlingen die de ambachts school te Alkmaar verlaten,-ook in Alkmaar geplaatst? Ik durf te zeggen van neen en het is volgens mijn bescheiden mee ning dus ook verkeerd hier de na- In de komende film vieren ze hun grootste triomfen, wanneer ze kost en inwoning krijgen voor het ver- leenen van huishoudelijke diensten of Optreden als scherpschutter en schoolrijder, terwijl de Duitsche ti tel: „Pat und Patachon als Mad- ohenrauber", duidelijk zegt, dat hun voornaamste avontuur het ontvoe ren van een jonge dame is. Over het filmverhaal zeggen we; verder maar niets. Watt en Half Watt gaat men niet zien om het een of ander probleem dat in de film wordt gesteld, maar alleen om eens een uurtje hartelijk te lachen. HOOFDPRIJZEN STAATSLOTERIJ Bij de trekking van 9 April zijn de hoofdprijzen als volgt gevallen: f1500 No. 3776; f400 No. 13271; f200 No. 15433, 17274; f 100 No. 2024, 9279, 19330. druk op te leggen, want een goed onderlegd vakman zal steeds zijn weg vinden, waar of hij ook moge belanden. Het is mij bekend, dat er pl.m. 700 aanvragen zijn te Alkmaar voor" het komende jaar, terwijl er maar pl.m. 500 geplaatst kunnen worden. Ik weet niet of dit heelemaal juist is, maar misschien zijn deze cijfers te controlceren. Is dit echter juist, dan behoeft Alkmaar géén concurrentie van Schagen te ver wachten, doch blijkt er zelfs „ruim te" te kort te zijn en behoefte aan uitbreiding van het getal ambachts scholen. Tot slot zou ik willen zeggen: Vóór alles bestaat er behoefte aan een nijverheidsschool te Schagen. Er moeten hier spijkers met kop pen geslagen worden, anders zie ik het net zoo afloopen als met den distributiedienst (kring); dan zul len wij ook onze kinderen nog naar de Zijpe moeten sturen. Laten wij gezamenlijk trachten Schagen te behouden als centrum plaats en tot de boeren in de Wie- ringermeer zouden wij kunnen zeg gen: Waar blijven jullie met het stichten vSn een stroocartonfabriek te Schagen, met alles van dien? Dat is ook industrie! Wij zijn „Vader" erkentelijk voor zijn opmerkingen. Wellipht stemt dit "weer anderen tot nadenken en komen er meer pennen in beroe ring. Uit alles blijkt, dat dit onder werp dringend in bespreking dient te komen bij allen die verantwoor delijk zijn voor den gang van za ken op onderwijsgebied. Wat „Vader" opmerkt over het verlangen van sommige kinderen een ander beroep te verwerven dan hun vader uitoefent, maar dat aan een dergelijk verlangen dikwijls uit geldgebrek niet voldaan kan worden, terwijl dit vooral te betreu ren zou zijn, indien zoo'n kind van een groote intelligentie blijk geeft, doet ons de gelegenheid benutten hier te wijzen op het bestaan van een „Langemarck-Studium". Wij hopen op deze instelling binnenkort uitvoerig terug te komen en vra gen daarvoor reeds bij voorbaat be langstelling, in het bijzonder van onbemiddelde ouders. 67 kg. varkensvleesch. Hef gewicht klopte niet precies, maar verdach te, die al niet zoo jong meer was, merkte in zijn wijsheid op, dat hel „gekrompen" kon zijn. De economi sche rechter, wellicht geïmponeerd door dit bewijs van helderheid merkte op, dat iemand, zoo oud en wijs als verdachte, zich niet in den clandestienen vleeschhandel be hoorde te begeven. Waarop ver dachte zijn eigen wijsheid in twijfel trok door te repliceeren, dat de ou derdom zich soms kenmerkte door kindschheid. Het eind van het lied was echter f200 of 25 dagen met verbeurverklaring van het vleesch. Dit laatste was geen af te groote te leurstelling, want verdachte „had dit wel gedacht". J. Buiter, Warmenhuizen, Zonder vergunning 3 koeien in zijn bezit gehad, f40 of 10 dagen. J. Baars) Schagen. Zonder ver gunning koe in bezit gehad, f40 of 10 dagen handel deze op zijn beurt spoedig aan het Kunstmest Distributie Bu reau kan inzenden. De Ingeschrevenen zullen er re kening mede moeten houden dat de Machtigingen op een nog nader vast te stellen datum haar geldig heid zullen verliezen. III. Aflevering stikstofmeststof- fen. Het is aan een handelaar of coö peratieve Vereeniging slechts toe gestaan om aan eenige afnemer verbruiker stikstofmeststoffen, ver kocht op bon 5. te leveren, nadat alle stikstofmeststoffen, verkocht op de stikstofbpnnen 1. 2, 3 en 4 door hem aan al zijn afnemers zijn afgeleverd. Stikstofbonnen met op druk B T. vallen buiten deze rege ling. zoodat hierop direct kan wor den afgeleverd. IV. Prijsverhooging stikstofmest stoffen. Een prijsverhooging van f0.20 per 100 kg. kalkammonsalpeter. fosfaat- ammonsalpeter kalksalpeter en zwavelzure ammoniak, is goedge keurd. welke aan afnemers slechts mag worden doorberekend bij den verkoop en levering van genoemde stikstofhoudende meststoffen op stikstofbopnen No. 5 en „B.T.". Aangezien de tegen deze ver hoogde prijzen door producenten te verkoopen en te leveren hoeveel heden overeenkomen met en dus moeten dienen voor het honoree- ren van de uitgereikte of nog uit te reiken stikstofbonnen No. 5 en „B.T.", zal slechts bij aflevering van kalkammonsalpeter, fosfaat- ammonsalpeter, kalksalpeter en zwavelzure ammoniak op bon No. 5 of B.T. de hoogere prijs aan ver bruikers mogen worden berekend. Op de stikstofbonnen Nos. 1, 2, 3 en 4 mogen de stikstofmeststoffen slechts worden verkocht en gele- verd tegen prijzen, gebaseerd op de lagere verkoopsprijzen van produ centen, zooals deze tot 1 April jl. hebben gegolden. V. Verzending van Kunstmeststof fen. Door de bijzonder lange eh stren ge vorstperiode is het vervoer van kunstmeststoffen ernstig gestremd geweest, waardoor noodgedwongen een aanmerkelijke achterstand in de aflevering is ontstaan. Thans mag men verwachten, on voorziene omstandigheden voorbe houden, dat de meststoffen, zij het ook laat. nog tijdig in de verbruiks- centra zullen zijn aangevoerd. De expeditie wordt daartoe zoo hoog mogelijk opgevoerd. Het is overbo dig en nutteloos over dezen door de weersomstandigheden en vervoers- moeilijkheden ontstanen achter stand te reclameeren. VI. N.B. T Met nadruk wordt de aandacht van verbruikers er op gevestigd, dat alle aanvragen en reclames be treffende een toewijzing kunst meststoffen voor het bemestings jaar 1941/'42 uiterlijk op Zaterdag 25 April ten kantore van de Pro vinciale v Voedsel Commissarissen moeten zijn Ingediend. Na dien da tum kunnen geen aandragen of reclames meer in behandeling wor den genomen. SCHAGEN, 9 April. Aanvoer: 42 geldekoeien (mage re) f 250—350, 128 idem (vette) v. d. Centrale, 20 kalfkoeien f 360— 500, 5 pinken f 120—150, 13. gras kalveren voor de Centrale, 744 nuchtere kalveren voor de Centra le, voor de fok f 20—40, 7 vette schapen voor de Centrale, 161 over- houders f 38—48, 19 hokken en gei ten f 250. 145 konijnen f 17. ZWAAG, 8 April. Veilingsvereen. „Bangert en Om streken". Spinazie f 32—41, pos telein f 50, uien f 5.60, bieten f3.50 —6, witte kool f 5.30—6.60, spruit- kool f 18, witlof 'f 16.80-26, breek- peen f 4.90—6, radijs f 6, andijvie f 39, selderie f 14, Goudreinetten f 2744, Koolrabi f 5.80, Gieser Wildeman f 21, Winterjan f 2141. WARMENHUIZEN, 9 April. Aanvoer: 185.000 Kg. roode kool f 9.30, 1)9 300 Kg. Deensche witte kool f 6.G0. NOORDSCHARWOUDE, 9 April. Aanvoer: 112600 Kg. roode kool f 9.60, 1000 Kg. gele kool f 8.60. 327400 Kg. Deensche witte kool f 6.60, 1700 Kg. peen f 6, 7700 Kg. bieten f 6. BR. OP LANGENDIJK, 9 April. Aanvoer: 90800 Kg. roode kool f 9.30, 106QO Kg. gele kool f 84(10, 135200 Kg. Deensche witte kool 6.60, 1700 Kg. bieten f 4.5(1-6, 250 Kg. witlof f 26, 1400 Kg. spinazie f 41, 100 Kg .raapstelen f 41. ARRONDISSEMENTS RECHT- BANK. Uitspraken van 9 April 1942. A. G. en A. M. (Barsingerhorn en Schagen). De primair ten laste ge legde diefstal van rijwielen, meer dere malen gepleegd, wordt bewe zen verklaard. Het vonnis tegen beiden luidde 1 jaar gevangenis straf F. S., vertegenwoordiger in radio toestellen, te Medefnblik, De ten lastelegging. het incasseeren en niet afdragen van gelden, wordt bewezen verklaard. Vonnis: 6 maan den gevangenisstraf. UITSPRAKEN. P. vaÉDijk. Breezand Het vleesch van een huisslachtingsvarken waaronder enkele hammen, clan destien verhandeld, f150 of 30 da- een. T. Dragstra, Breezand. Zonder vergunning een varken gehouden, f 100 of 20 dagen. H. Hartsuiker. Helder. Zonder vergunning 2 varkens in voorraad eehad. f250 of 40 dagen. C. J. Rotgans en J. Brakenhoff beiden uit Wieringen. Hulp ver leend bij een frauduleuze slachting en bij het vervoer van een koe. Wijl, naar de meening van den eco- nomischen rechter, de koe ook zon der hun assistentie zou zijn ge slacht, kwamen ze er af met f 100 of 20 dagen. K. Ileijboer. Anna Paulowna. had 3 koeien verkocht en afgeleverd. Vonnis 3 maanden. G. Dijker. Texel. 14 Varkeps clan destien in voorraad gehad, f250 of 40 dagon. II. Regts. Heerhugowaard. Scha penvet frauduleus verhandeld. Aan gezien nog 9 kg. kon worden ach terhaald, kwam hij er af met f75 of 15 dagen. J. Vader, Heerhugowaard, kocht AANWIJZINGEN KUNSTMEST- DISTRIBUTIE. Het R.V.O.-Kunstmest Distributie Bureau maakt bekend: I. Geldigheidsduur Kunstmestbon nen. Met ingang van 7 April 1942 zul len de Stikstof bonnen met opdruk ken 5 en B.T. geldig zijn. De stik stofbonnen No 5 en B.T. zullen gel dig blijven tot uiterlijk 15 Mei 1942. Tevens wordt de geldigheidsduur van de Fosforznurbonnen met op druk 4 em5 en van de Kalibonnen met opdruk B.T. welke 15 April zou eindigen, na dien datum ver lengd en wel eveneens tot uiter lijk 15 Mei 1942. Al de hier genoemde bonnen. nL: Stikstof met opdruk 5 en B.T.. Fos- forzuur met opdruk 4 en 5, Kalt met opdruk B.T. moeten dus uiter lijk 10 Mei a.s. door verbruikers aan handelaren of vereenigingen worden ingeleverd, zoodat deze bonnen vóór 15 Mei aan het R.V.O. Kunstmest Distributie Bureau kun- ni.j worden ingezonden en aldaar uiterlijk 15 Mei 1942 ontvangen zijn. Na dien datum ontvangen bonnen kunnen door het R.V.O. Kunstmest Distributie Bureau onder geen voorwaarde meer worden geaccep teerd. Den ingeschrevene wordt toege staan de door hen van verbruikers ingenomen bonnen voor het verkrij gen van een machtiging tot aan koop der meststoffen bij het Kunst mest Distributie Bureau in te zen den: 1 x vóór 15 April. 1 x vóór 30 April en 1 x vóór 15 Mei a.s. Het meerdere keeren inzenden van bonnen vertraagt de afgifte van machtigingen. 11 Inzenden van Machtigingen. Het is gebleken, dat er ingeschre venen zijn die de door hen van het Kunstmest Distributie Bureau ont vangen „Machtigingen" vasthbu- rlen. Dit is zeer ongewenscht en ver- 'raagt en bemoeilijkt cfe bevoorra- 'ine van den handel in hooge ma te. Met den meesten nadruk drin gen wij er op aan de „Machtigin gen" zoodra mogelijk .aan den le- veraucier te zenden, opdat de groot-

Heldersche Courant | 1942 | | pagina 3