Prelude" KLEIN JOURNAAL Stadsnieuws Uitgebreid Casino-program yoor de komende weken I extra melkbonnen VOOR „giftigen" arbeid. distributie van tabakspro ducten. Mysterie Bv&len Succes voor bokser Colijn Geheim varkenshok in den hooiberg vitamine op school. benoemd. japaosche conferentie te Batavia Nieuws uit Urk* 1 De nieuwe Fransche regeering Diver 5 prominente gezel schappen komen naar Den Helder. Men kan de Casino-directie moei lijk van gebrek aan ondernemings lust beschuldigen. Integendeel, zij is er steeds op uit goede gezelschap pen naar onze stad te brengen, ten einde de aanwezige bevolking nog zooveel mogelijk vertier te schen ken. Een streven, waarvoor men, gelet op de' wel uiterst moeilijke omstandigheden, waardeering moet hebben. Gaan wij in chronologische volg orde na, wat Casino in de komende weken te bieden heeft, dan is daar in de ^eerste laats a.s. Zaterdag middag een kindervoorstelling door Andr* Carrell, waar de jeugd weer eens goed uitlachen kan met pop penkasten, zangwedstrijden en goo chelaars. Zondag a.s. wordt een reprise gegeven van de succes-revue „Laat ie Glimmen", en men behoeft er niet aan te twijfelen of ten derde male zal Casino te klein blijken te zijn. Zonda; 26 April vindt de eerste uitvoering plaats var de Vereeenig- d Heldersche Zangers, o.l.v. Geert de Boer. Deze debuteert hiermede als dirigent. Men heeft voor dit optre den enkele radio-solisten geënga geerd, namelijk Ce sopraan Gretha Weynschenktïogenbirk, de heer Kling, violist, terwijl een soloviolist, die men eertijds veelvuldig bij de „Staf" heeft zien optreden, even eens medewerkt. 3 Mei verschijnt Frits Schakels met zijn revuegezelschap (in „O, die Huisknecht!), terwijl 10 Mei de fijnproevers van klein kunst iets bijzonders wacht: 't gezelschap van Kommer Klein zal dan met het be kende „Schor.wcabaret" optreden, waarin diverse radio-sterren mede- Werken. 14 Mei speelt het dansorchest o.l.v. Louis van Loo voor de liefhebbers van lichte amusementsmuziek, ter wijl 17 Mei de vereeniging van het Lyceum een tooneel- en cabaret uitvoering geeft. Op een der beide Pinksterdagen zal ons „Helders Mannenkoor", on der leid ng van den heer Leewenq, weder bewijzen dat men niet stil gezeten heeft, terwijl 31 Mei het ge zelschap Piet Kohier naar Den Helder komt. Tenslotte staat 7 Juni een optreden van Johan Kaart te wachten. Zooals men t: een programma, dat voor iedere categorie iéts te bieden heeft. DIEFSTAL. Met verwijzing naar de elders in dit blad voorkotnehde officieele pu- Jdicatie, kunnen vanaf heden extra melkbonnen worden afgehaald voor de arbeiders, die voortdurend niet giftige stoffen omgaan. De grossiers en detaillisten in tabaksproducten kunnen van heden af hij den distributiedienét gratis verkrijgen een handleiding betref fende de tabaksdistributie. In deZe handleiding is alles vermeld; wat de handelaren betreffende de be voorrading, de behandeling van bonnen en toewijzingen enz. moeten weten. Daar de bonnen reeds op 20, 21 of 22 April 1942 bij den distributie- dienst moeien worden ingeleverd, is het raadzaam genoemde hand leiding zoo spoedig mogelijk af te halen. AANGEHOUDEN. Door de politie is een 18-jarig meisje aangehouden, verdacht van diefstal. INGEBROKEN. Door een Jeldersche evacué tg Schagen is aangifte gedaan, dat er in zijn woning alhtei is ingebroken. NIET GOED VERUISTERD. Door de politie is van een perceel in de Oostsl' otstraat uitstralend flicht waargenomen. Tegen de be woonster is proces-verbaal opge maakt. Een bewoner van de Meeuwen straat deed aangifte, dat uit zijn tuintje een aantal plantjes en een rotspartij is gestolen. Bij de politie werd aangifte ge daan, dat er een zinken emmer was gesto'en. Een bewoner van Julianadorp deed aangifte dat zgn fiets, die hij onbèheerd voer zgn woning had laten staan, is verdwenen. NA 12 UUR OP STRAAT. Door de politie is een minderjarig meisje aangehouden, dat zich na 12 uur op straat bevond.- Na onder zoek bleek, dat zij zich zonder voor kennis van haar ouders aldaar op hield. Zij is op transport naar' de ouderlijke woning gesneld. Het grootste wonder der wereld blg'ft het leven. Dit lgkt een gemeenplaats, maar is het niet. Iets, wat in den lx>op van zoovele duizend jaren steeds weer ieder menschenkind gefrappeerd heeft, kan men niet losweg rang schikken onder de gemeenplaatsen. Het leven... men ziet het opko men en gedgen in dezen tijd van he jaar. Juist in deze en de vol gende maand aanschouwt men hoe al datgene, wat men reeds dood ge waand had, weer opleeft, weer ver schijnt, weer cot wasdom geraakt. Vreemd... wonderbaarlijk... onbe grijpelijk... mysterieus. Zie de landen, waar de vorst tot op een meter en dieper in doordrong en ziet er de eerste paarse en blau we en gele tinten van het kleurig tulpenheer. Ziet de sloten en vaar ten, weken achtereen tot den rand gevuld met lawines sneeuw en ijs, gevangen in den allesdoodenden greep van den winter. Nu groeien en bloeien er de eerste lentebloemen. Mirakuleus. En gisteren liep i' ergens in Den Helder en aanschouwde een stuk grond, waarop voor anderhalf jaar oen complex woningen rustte. Daar na kwamen de bommen, die huizen en alles wat daarbjj behoorde, weg vaagden. Dood en vernieling, een gruwelijke vernietiging van alles wat leefde en gedijde. Nu groent het gras tusschen de stcenen en twe: sneeuwklokjes staan er schuchter te bloeien tus schen de restanten steengruis en glassplinters. Leven... Onbegrijpelijk, hoe dat steeds weer verschijrt, ook daa» waar de Dood het met zijn killen vinger beroerde. Leven en lood... onscheidbaar, elkaar afstootend en toch aantrek kend, tegenpo-.l van elkaar en toch Oen twee-eenheid, O leven... o wonderlijk onvatbaar mysterie aller mysteries. Bg de Zondig en Maandag 1.1. gehouden bokswedstrijden om het k£ mpioenschap der A-klasse in Kras- napolski te Amsterdam heeft de Heldersche bokser Jan Colgn, „de Ring", den eersten prijs meegeno men, in de middengewichtSklasse. Zondag bokste Colijn tegen den kundigen Bokser Bogaers (DAB). De eerste ronde g ng gelijk op, waar in Bogaers technisch beter boksen te zien gaf. In de tweede ronde liep Colijn snel vai. stapel, en bracht zijn tegenstan der na een harde slagwisseling keer op keer n het nauw. De derde ronde gaf hetzelfde beeld. Bogaers deed '.ïjn uiterste best, maar Colijn was te sterk, en won verdiend op punten. Mede door een gelukkige loting, plaatste zich Colijn hierdoor in de finale, op Maandagavond. Hierin zag Colfln ie zoo gevreesde Wiering wm DOS tegen zich ga- plaatst. Door twee snelle zeges, (Boumah, Corbctt) en Léfébre, Adam) had deze zich ook tot de finale wéten te plaatsen. Het is een harde partij geworden, met een sensationeel slot. Uiterst voorzichtig begonnen beiden de eer ste ronde, elkaar tastend en bespie dend. Plotseling viel Wiering aan, met harde rechtsche en linksche sw ngs. Colijn had zijn verdediging echter keurig verzorgd, en de zoo gevaarlijke swings bleven zonder resultaat. Door goed duikwerk van Colgn liepen ook de meeste aanval len van Wiering stuk. Met eenige harde stopstooten op de kaak eindig de deze ronde. De tw ede ronde beheerschte Colijn volkomen, zelfs bracht hij Wiering zulke zware slagen toe, dat deze zich met groote inspanning kon staande houden. Onder groote spanning kwam de laatste ronde, weer vinnig, aanval len van Wiering, die gevolgd werden door evenzoo snelle van Colijn. De moeheid begon parten te spelen, en toen de gong sloeg, was moeilijk te zeggen, wie winnaar was. De uitslag luidde dan ,ook onbe- 91 Dit betetkende een beslissings ronde. Onder groote spanning begon deze ronde. Coiijn begreep, dat het kon, en zette alles op alles. Door goed ontwgken, en daarop volgende stopstooten, wist hij zich op den voorgrond te plaatsen. Nog was de jury echter niet eens, wie wel de sterkste w~s! Tot veler verbazing werd ook deze ronc> onbeslist. Dus nog een ronde! Oververmoeid begon nen de beide boksers maar weer op nieuw. Van goed technisch boksen was weinig meer tc zien. Deze ron de gaf echter ook geen klaar beeld wie nu werkelijk de sterkste was. Toen dan ook jury Wiering kam-, pioen verklaarde, kwam wel uit het publiek naar \oren, dat dit met ge mengde gevoelens werd opgenomen. Bedenkt men echter, onder welke omstandigheden zich Colijn heeft moeten voorbereiden, da.x is zijn prestatie er nog beter door. Zeer terecht wees de districts voorzitter er Cólgn op, dat hij bij een goede training nog veel in de bokssport zal beteekenen. De prijs bestond-uit een lint met medaille. Als advtsieur was de oud marine bokser opperschipper van der Gaag met Colijn meege komen, die dan ook voor een groot deel de prestatie mee heeft bevochten. Voor de prima lichamelijke conditie komt Hans Enklaar een ware hulde toe. Waarschijnlijk zal onze bok ser in Mei a.s. te Breda om het kampioenschap van Nederland mededingen. De scheidsrechters waren J. M. Verbruggen er. B. Berg- ström. JULIANADORPER DACHT SLIM TE ZIJN. J. H. v. d. Berg te Julianadorp wag een scherpzinnig man. maar de controleurs waren nog scherp zinniger. Hij hiéld er een varkens hok op na, zóó ingenieus verstopt, dat men. haast een detectiveneus noodig had om het te ontdekken, "et was namelijk gebouwd in het binnenste van een hooimijt. Tegen die hooimijt aan stonden een aantal pakken Stroo en wanneer men de ze wegnam, kwam een deurtje aan het licht, dat toegang gaf tot de ruimte, duarin drie langsnuiten die natuurlijk niet op verdachte's veeboekje voorkwamen hun ver blijf hielden. De economische rechter, mr. Krabbe, meende op verdachte's ge moed te kunnen werken en vroeg: „Wat moeten die dieren zonder licht en lucht een levert hebben gehad! U is, geloof ik, geen die renvriend!" Verdachte echter dacht over de heele «geschiedenis heel anMers. Lje deur had gewoon open gestaan. Kr was dus niet alleen weinig speur zin noodig geweest om het hok te vinden, de beesten hadden licht en lucht genoeg gehad ook. Bovendien had hij vergunning tot hét houden van 2 varkens voor huisslachting kunnen krijgen. En luist dit laat ste was reden, dat hij de geschie denis buitengewoon betreurde. De Officier voru^ niettemin de heele zaak uiterst geraffineerd op gezet. Hij requifeerde principale gevangenisstraf en wel voor den lijd van 3 maanden. De economische rechter, rekening houdende met verdachte's ruime verdiensten, maakte er een gevoe lige geldboete van: f 400 of 40 dagen ANNA PAÜLüWNA SCHAPENSCHURFT. Er doet zich in de gemeente een geval van schapenschurft voor. Gedurende eenige weken zal aan de leerlingen der scholen driemaal per week fvn tabletje Vitamine C worden uitgereikt. De heeren J. Hooimeyer en A. van den Berg, zijn herbenoemd als leden van het Burgerlijk Arhibe- stuur. Politieke structuur zal bin nen enkele maanden wor den voltooid. TOKIO, 13 April (Domei). Naar de Asahi uit Batavia meldt, heb ben in een Zondag en Maandag al daar gehouden conferentie de Ja pansche militaire, autoriteiten in Nederlandsch Indië algeheele over eenstemming bereikt ten aanzien van een plan betreffende het be stuur De conferentie werd bijge woond door luitenant-generaal Hi- toshi Imamoera, den opperbevel hebber van de Japansche strijd-, krachten in Ned Indie, de militaire adviseurs graaf Hideo Kodama en Kenjiro Kitajima, die kortgeleden te Batavia waren aangekomen, en verder door hooge Japansche offi cieren. die hun standplaats hebben in Oost-, midden- en West Java De Asahi meldt verder nog, dat de centrale politieke structuur voor Ned -Indió, naar men verwacht, binnen de komende maanden door Door 20 vaartuigen werd aan den vlechafslag aangevoerd: 21 kg aal en paling, van 5 tot 7 kg per vaar tuig, prijs 74 et. per kg; 40 manden nest 50 ct. per mand; 2500 manden pos 10 ct. per kg VEEL POS. De vangsten van pos zijn de laat ste dagen zee*- groot te noemen. De vorige week werd er nog 40000 kg pos aangevoerd en 700 bakken nest. Niettegenstaande de zee het eerste kwartaal was afgesloten, waardoor de visscherij werd belemmerd, werd er toch nog in het eerste kwartaal voor 1000C verhandeld. JUBILEUM. De heer H. Oost herdacht een de zer dagen het feit, dat hij geduren de 45 jaar op de scheepswerf van W Metz werkzaam i9 geweest. BURGERLIJKE STAND URK. Geboren: Jurie, z. v. Jan van den Berg en F. Koor.stra; Maria An- tonla, d. v. W. A. Trlmpe en J. Brandt. Overleden: Klazina, oud 1 jaar; d. v.. J. Loosman en W. van Veen. Gehuwd: G. Ekkelenkamp en H. Kamper. door Per Lund. In het schemerduister der groote concert zaal ruischten de volle klanken van Rach- maninoff's Prelude. Zuivere,melodieuse to nen, die elk afzonderlijk een spanning in de atmosfeer brachten, welke zich op de toe hoorders overplantte. Als gefascineerd staar de Karen met glinsterende oogen -naar den pianist, meegesleept door een klankeprijk- dom, die haar. als eep lokkend meer verzwolg. Dit was leven! Was het niet heerlijk, zich zoo aan muziek/ te kunnen overgeven met alle hartstocht, die in haar ziel gloeide? Vie len alle wereldsche ellende en moeilijkheden in haar leven niet weg bij het doorvoelen van die vreemde bekoring? Karen genoot, voelde zich trotsch en gelukkig -mdat zij die klan ken begreep, de klanken, die haar tot een ander mensch maakten. Verheven was ze boven alle tegenwerking in haar muzikale studie en het niet begrepen worden door de collega's van het conservatorium. Ze voelde zich ver boven hen staan, boven hen, die haar belachelijk trachtten te maaen door haar verafgoding van muziek te bespotten en omdat haar zelfbeheersching haar daarin geen succes verschafte, haar links liet lig gen, om haar toch te treffen. Nooit had Ka ren laten blijken hoe erg ze daaronder leed en hoe moeilijk het was als een verlatene stand te houden in den strijd om door te zetten. Het slotaccoord klonk en Karen keerde plotseling tot de werkelijkheid terug, toen een luid applaus opklaterde in de nu hei-verlichte zaal en als een roes schoot het door haar heen,* dat is Nils, Nils Dalgren van ons studie jaar... Ze wist plotseling, dat ze naar hem toe moest, hem zeggen hoe mooi het was geweest. Met alle kracht moest ze zich door de menigte heenwerken, riskeerde menige onvriendelijke opmerking en voelde ver scheidene keeren, dat er behoorlijk op haar teenen werd getrapt. Meer struikelend dan loopend kwam ze tenslotte beneden, rende naar het eind van den corridor, die achter het tooneel uitkwam en bleef voor een van de kleedkamers staan. Met een ruk gooide ze haar olonde krullen naar achteren en haalde diep adem. Toen duwde ze de deur open. Even schrok ze terug, de kamer was vol mede leerlingen, die een kring om Dalgren vorm den, dan vermande ze zich en ging naar binnen. Achter haar drongen zich nog meer deren in de overvolle kamer. Bloemen wer den binnengebracht door tooneelknechts de drukte was «verweldigend. Karen voelde zich klein worden temidden van al die drukke mensr.hen en keek verwezen om zich heen. Midden in de kamer stond Dalgren, de blonde reus, die buigend en glimlachend de vele attenties- in ontvangst nam. Karen drong zich naar voren, negeerde eenige hatelijke opmerkingen en stak Dalgren de hand toe. Vlieg hem om z'n nek, zei iemand, luid genoeg dat ze het Kon hooren. Ergernis kleurde haar wangen en drift gloeide in haar oogen, maar ze beheerschte zich. Nils, het was prachtig..., wAs alles wat ze wist te zeggen. Moeilijk klonken die woorden, haar gedachte»' stokten en er was een blinde woede in haar om alles neer te slaan in het wilde weg. Ze trok haar hand uit de koele greep van zijn slanke vingers. Haar oogen blikten even in de zjjne en ze voelde de kalmeerende irang, die er van uit ging. Haar plotseling opgeschoten drift zakte, om plaats te maken voor een diepe moedeloosheid. Een spottende glimlach speel de zich om haar smalle lippen, toen ze zich vai Dalgren afwenddè en op haar oude zelf bewuste manier met het hoofd omhoog naar d deur liep, nagestaard door vele oogen. Nauwelijks was de deur achter haar geslo ten of alle beheersching verdween uit haar houding, ze voelde zich geslagen; een stuur loos schip in den storm. In haar blik was tets rusteloos en op dat oogenblik wist ze dat ze de menschen haatte. Ze wilde niemand meer zien, niemand. Als ze dan alleen stond, dan zou ze ook alleen vechten voor haar ideaal: muziek. Met een frons in zijn hoog voorhoofd stond Nils Dalgren tusschen zijn medeleerlingen en brak zijn hoofd over het vreemde gedrag van Karen Möller. Ze was altgd een e'genaardig kind geweest, zoolang hij op het conservato rium was. Altijd even stil en beheerscht, ter wijl haar antwoorden op de vragen, die men 'haar stelde, meestal koel waren. Verder wist hij eigenlijk niets van haar, alleen dat ze een groote vereering voor muziek had. Het was prachtig, had ze gezegd..., was dat oor deel voor hem niet veel meer waard, dan al die /leiende en mooi gestelde lofuitingen, waarmee men hem omringde. Ze had het ge meend, dat wist hij. Weer zag hij die ver warring in haar diep-blauwe oogen en de wilde drift, die erin geschitterd had. Wat zou er in haar omgaan... hij moest eens met haar praten... Een plotselinge vermoeidheid voelde hg in zich opkomen en streek ouder gewoonte zijn haren glad. Dan nam hij met een verontschuldiging afscheid van de aan wezigen en Vertrok gehaast. Hij wilde alleen zijn met zijn gedachten. In de vallende schemering liep Karen Möl ler. Ze had thuis gestudeerd, wat als altijd de noodige onaangename woorden had uitge lokt en probeerde nu haar gedachten in de britenlucht wat af te leiden. De afgevallen bladeren ih de stille laan ritselden onder haar voeten. Een vleermuis vloog haar rake lings voorbif om tusschen de boomen te ver dwijnen Op enkele plaatsen waren reeds vensters verlicht. In gepeins verzonken liep ze voort, tot ze opschrikte uit haar gedach ten. Ergens klonken zacht de tonen van een piano. Karen's hart begon sneller te klopp'en en ze verhaastte haar passen. De laan liep achter langs een aantal villa'", die op ruimen afstand van elkaar gebouw waren. Luider werd het pianospel. Het kwam door het open venster- in de benedenverdiéping van een der villa's. Karen hield haar adem in, het was de Prelude van Rachmaninoff. Wonderlijk" werd het haar te moede, ze voelde zich weer meegevoerd door de geheimzinnige bekoring van die klankennuance. Wie speelde daar? In haar hart voelde ze dat h ij het was, maar iets onweerstaanbaars dwong haar te gaan kijken. Zonder geluid te maken ging ze het hek binnen en liep over het grps naast een kiezelpad op het huis toe. Door het venster keek ze in een ruim vertrek, dat gezellig was ingericht. Een groote ruimte werd ingeno men door den vleugel, waarachter Nils Dal gren zat. Een schemerlamp verlichtte zijn wilskrachtig uiterlijk, dat licht voorover ge bogen was. Geboeid en ademloos luisterde Karen toe. haar handen om de vensterbank geklemd. Weer doorleefde ze de sensatie, welke uitging van die sfei- scheppende mu ziek. Geheel verzonken in het tafereel voor haar kwam kaar hoofd ongemerkt steeds dichter b(j het raam,' tot het met een zaohte bons met het koude glas in aanraking kwam. Zoo zacht was het evenwel niet geweest of Nils blikte snel op in de richting van het geluid. Karen kwam tot bezinning, zag zich ontdekt en rende zoo vlug als ze kon naar het hek, kon dit in alle haast niet open krijgen en klom er overheen. Een deur ging open en voetstappen knerpten op het grint. Als een haas schoot Karen de 'aan in, maar ze-had de snelheid van haar achtervolger onderschat, want voor ze twintig meter ver der was voelde ze zich beetgepakt door twee sterke handen. Ze begreep dat ze ver loren had en bleef gewillig staan. Eindeljjk heb ik je dan en dat nog wel onverwachts, klonk de donkere stem van Dalgren. Ik spjonneerde niet, ik luisterde alleen maar, heusch. Karen zei het gejaagd, bang dat hij er een andefe uitleg aan zou geven. Dat weet ik wel, zei hij rustig. Nog steeds omklemde zgn handen haar schou ders. Ik heb de geheele week al gepro beerd om je even te kunnen spreken, maar je ontliep me opzettelijk. Nu zal je me even wel niet ontsnappen, lachte hjj zachtjes en greep haar arm. In dezelfde kamer, waarin ze Nils D,algren had gezien, zat Karen even later in een lage fauteuil b(j den haard. Op de leuning van een stoel zat Dalgren, de handen in de zakken van zgn flanellen- sportbroek, zijn oogen ge richt op Karen. Vertel eens, zei hij drin gend, hoe komt het eigenlijk, dat die lui van onze klas iets tegen je hebben? Ik ben te veel mijn eigen weg gegaan, begon Karen na een korte aarzeling. Ik vertelde nooit iets over mezelf en hun nieuwsgierigheid bleef onbevredigd, juist omdat lk belangstelling uit nieuwsgierig heid haat. En dat heeft in hen een soort stille woede doen ontstaan, <Jie zich uit in het bespotten van mijn groote liefde voor muziek. Hier zweeg ze even. Nils zag de roode gloed van de haard op haar fijn gezichtje. Nu was het geen onbewogen masker, dacht hij. Muziek is mijn wereld, ging ze voort als in gedachten verzonken. Het geeft mij alles wat lk noodig heb, het is mijn troost in moeilijke oogenblikken, in tijden dat ik bijna geen moed meer heb om vol te houden en het is mijn kameraad in de eenzaamheid. Is het dan belachelijk, Nils, als men zijn heele hart geeft aan muziek? Nils Dalgren keek in de onmetelijke diepte van haar blauwe oogen en schudde dan langzaam zijn hoofd. Neen, Karen, zei hij zacht, ik kan het begrijpen. Ik zelf moet ook vechten om mijn doel te bereiken. Van hetgeen ik verdien met het geven van lessen in mijn vrije uren, moet ik mijn eigen studie bekostigen. Soms heb ik het idee, dat ik niet langer kan, dat alles toch nog tevergeefs is geweest. Nee, Nils, dat is niet waar, zooals je speelde vorige week, dat was onvergetelijk... Haar oogen schitterden van opwinding. Nils voelde hoe de gloed, die van deze woorden uitging hem nieuwe kracht gaf en hij sprong van zijn stoel. Karen voelde plotseling zijn handen op haar schouders en ontmoette toen ze opkeek een warme blik uit zi,*- heldere oogen. Wij streven allebei eenzelfde doel na, Karen, zei hij langzaam, zullen wij van nu af samen verder gaan? Gesparyien keek hij haar aan. Wij? vroeg v ademloos. Ja, jij en ik samen, Karen, wil je dat? Het blonde hoofdje knikte bevestigend en in de sterke armen van Nils wist Karen, dat de „Prelhde" inderdaad was geweest, wat ze beteekende: een voorspel. de Japansche militaire" autoriteit ten zal worden voltooid. Op Sumatra zijn LOO k m. van den spoorweg tusschen Medan en Kotaradja hersteld en voor liet verkeer heropend. Ook zijn de be langrijkste verkeerswegen op Su matra weer hersteld. Benziucschaarschte in Indlë. Het verlies van de olievelden- in 4\ed.-Indië en in I 'nna, alsmede het tot zinken bi ;en van tank schepen hoéft in lndië een groote schaarschte aan benzine veroor zaakt. De Indische radio deeltje gis teren mede dat de rantsoeneering van benzine opnieuw verschei'iit wordt. De huidige benzinerantsoe- nen zullen tfiet twee derde worden verlaagd. Het totale aantal der sinds het uitbreken van den oorlog in Oost- Azië doof de Japanners geinac'.ffe gevangenen bedraagt thans 232.0 K) man, onder wie (>700 Amerikanen en ruim 33.000 Philippino'S. Aan de Japansche operaties op het eiland Ceboe is deelgenomen door ruim honderd Indische solda ten, die hij Singapore in Japansche gevangenschap geraakt waren. De Indiërs hebben- zich hijzonder on derscheiden. Van de fronten. Volgens een bericht van Domei van het front op de Philippijnon, hebben Jananaclie luchtstrijdkrach ten der marine mét succes aanval len ondernomen op het vliegveld Malaybalay op het eiland Mhula- nao, alsmede op de luchtstennpun- ten Cahavan en Delmonte aan de No dktist van Mindanao, waar door mllltairt? installaties aldaar zwaar beschadigd werden. Radio Delhi meldt uit Birma, dat de Japansche druk aan het geheele geheele Irawadifmnt nog is toege nomen. In den gebeden sector wor den felle gevechten geleverd. De gisteren gemelde bezetting van Migyaiingyp, op 45 km. ten /.ui- oosten van MHgwe aan de IraWadi, heeft,een verderen terugtocht van de Britsche troepen in dit gebied ten gevolge |)e C.hineesche troeiieti in het Sittangdal zijn verder terug getrokken en trachten «lechts de snelheid van den opmarsch van den tegenstander te verminderen. Het Japansche luchtwapen heeft gisteren- «en stad jn Noordoost Bir ma en een stad in centraal Birma gebombardeerd. In het nieuw opgerichte orgaan voor de exploitatie van de scheep vaart door den staat zijn door het ministerie voor het verkeerswezen tot dusverre veertig scheepvaart maatschappijen opgenomen. Het betreft hierbij in de eerste plaats de grootere ondernemingen. De or ganisatie der kleine ondernemin gen zal per ultimo April. a s. ge reed zijn. Dultsche en Japansche con sulaten. Fransche vloot over dragen ahn Duitsch- land? BERLIJN, 15 April (A.N.P.). Hoewel een standpunt van bevoeg de Duitsche zijde over de aankon diging van Vichy, dat een regee ring op nieuwen grondslag ge vormd zal worden, nog niet be schikbaar is, kan men in Berlijn- sche politieke kringen de meening hooren verkondigen, dat Frankrijk zich van cje politiek van afwachten schijnt te willen keeren, welke door oordeelkundige Fransche politici herhaaldelijk als „gevaarlijk atten- tisme" gekenmerkt is. De pogingen der Ver. Staten om druk te oefenen en voogd te spelen, zooals' die ook bijzonder kras tot uiting komen in de door Vichy zelf als onkwalifi- ceerbaar gekenmerkte antwoordno ta inzake Brazzaville, hebben, naar men hier aanneemt, tot een geleide lijk zich baanbrekend inzicht geleid. Bepaald verhelderend acht men de reactie van Londen en Washing ton op de door Vichy bekend ge maakte medecleelingen. De dreigen de toon, waarin de Britsche radio en de Engelsche en Amerikaansche pers haar standpunt bepalen, her innert aan de wijze waarop Londen vroeger met residenten van domi nions en pretendenten van kolo niale volkeren pleegde om t& gaan, die zich tegen de Britsche consuus durfden verzetten. In Berlijn laat men het aan de Fransche regee ring over, ?ich met de Engelsch— Amerikaansche reactie bezig te houden.' Fransche vloot aan Duitsch- land over te dragen? Alle bladen der Japansche hoofd stad verrrfelden in de koppen der berichten omtrent de reorganisatie van de Fransche regeering de op neming van Laval in het nieuwe kabinet. De Nitsji Nitsji schrijft onder het opschrift: „Wederopstanding van Laval groote schok voor Engeland en Amerika", dat uit een via Bue nos Aires uit Washington ontvan gen bericht blijkt, dat de Engel- schen en Amerikanen positieve sa menwerking van de regeering van Vichy met de spil vreezen. Even eens wordt gemeld, dat welinge lichte kringen in Washington mee- nen, dat de Fransche vloot moge lijk zal worden overgedragen aan Duitschland. De beurs daalt De rentrée van I.ava! heeft be werkt, dat de New Yorksche beurs 1 tot 3 punten is gedaald, zoorlat het indexcijfer voor industrieele waarden een laagterecord bereikte sinds 1935.

Heldersche Courant | 1942 | | pagina 3