Geen „bedeeling", doch praktische naastenliefde ÏSjsf, Puzt ju&ittum cUï ïltdtll. HeJuu-, 9)iacofUc Als cijfers spreken... j. F. Ox, voorzitter. leMle deqbadatie.- w-editiijd: H* R* G - Be ver wij k Maandag weer bedrijfsvoetbal concert dansorchest louis van l00. Predikbeurten Aanvulling voetbalprogramma district l district iv. Promotiecompetitie 2e klasse. TEXEL Jubileumwedstrijden Sport vereeniging „Texel" politie. Officieele Landbouwmededeelingen voor de provincie Noord-Holland Twee 1ste prijzen voor Excelsior Wieringen ii. Liefhebbers van cijfermateriaal, getallengoochelaara en statistici kun nen in de oude notulenboeken van de Nederl. Herv. Diaconi hun hart ophalen. Zij zullen er in kunnen na pluizen, dat in het eerste jaar van bestaan reeds direct 14 vrouwen het gebouw aan de Oostslootstraat be volkten. Lang duurde het niet, of er kwamen 16 gasten bij. Dat was een belangrijke stijging. Opmerkelijk was echter, dat de instelling in een der mate behoefte bleek te voorzien, dat het tehuis al spoedig vol-bezet was. Geen beter recommandatie was mogelijk is dan dit feit en het is hier de plaats ook de vroegere bestuur- deren dezer instelling hulde te be tuigen voor hun praktisch sociaal inzicht en voor de sympathieke menschelgjkheid, waarmede zij hun taak opvatten. Het bleef met het' tehuis der Diaconie excelsior gaan en men kan dit niet beter aantoonen dan door er op te wijzen dat in de halve eeuw, die thans op een oor na gevild is, 1422 verpleegjaren werden geboekt. Het aantal verpleegden be draagt in dien tyd: 105 mannen en 175 vrouwen, inclusief echter 14 echtparen. Totaal: 280 per sonen. De een is hokvast ende an der houdt van verandering. Ook daarvan vertelt de historie van het huls. De verpleeg tyd va rieerde namelijk van 1 dag tot 28 jaren! Neemt men het ge middelde dan werd elk der ver pleegden circa 5 jaar opgeno men. Dj gemiddelde bezetting bedroeg 28 personen. Wij hadden -eeds gelegenheid op te merken dat oud-worden voorheen arm-worden beteekende. Aan het begin der 20ste eeuw kwam er ech ter in sociaal oogpunt een belang rijke kentering. De overheid begon eindelijk oog te krijgen voor zeer groote sociale onbillijkheden en langzamerhand werden verscheidene toestanden, die om verbetering en saneering schreeuwden, ten gunste gewijzigd. De ouderdomsrente kwam er door, weduwen- en weezenpen- sioen werd ingesteld, kortom, de overheid trok zich de belangen van haar 6ud-geworden burgers aan en waren zij zonder middel van bestaan, dan werd hun een kleiner of grooter inkomen gegarandeerd. Uiteraard profiteerde de Diaconie hiervan. Ja renlang verpleegde men deze men- schen zonder er ook maar iets voor terug te, orWangen, althans voor diegenen, die niet over eenig inko men beschikten. Men was dos direct aangewezen op het particulier initiatief, op de individueele offervaardigheid van de Nederl. Herv. Gemeente in onze stad. Het werk kon voortgaan, dank Zij het feit, dat men dit offer gaarne bracht. En met behulp van giften en af en toe een legaat klaarde men het. Een eercsalulut voor de ge meenteleden, die dit alles mogelijk maakten. Eerst dan krijgt men eenig idee van het Diaconie-werk, als men dit tehuis aan de Oostslootstraat be zoekt. Dan ziet men hoe hier geen sprake is van ee i „inrichting", van een „gesticht", of van een „bedee ling", welk 'aatste woord vooral een n' t bijster aangename klank heeft. Hier is de oude van dagen thuis. Hier kan hij of zij rustig den levensavond doorbrengen, liefdevol omgeven door personen, die het Ideaal der praktische naastenliefde betrachten. Diaconie-werk... hoe onbe kend is het feitelijk en hoe prachtig humaan tegelijk. Dia conie-werk ...de liefde voor den naaste, gegeven zonder eigen baat. In stilte werkt de Diaconie en in stilte al zij blijven wer ken. Het is echter goed, dat men weet dat ouden van dagen hier een tehuis vonden, wat zij zich niet beter - zouden kunnen wen- schen. Gezellige kamers... gerieflijk in gerichte slaapkamertjes... een in tieme conversatiezaal... een gemak kelijk meubilair... ziedaar de omge ving waarin de oudjes leven. Donkere wolken pakten zich saam toen in 1940 de bevolking evacu eerde. Ook het huis van de Diaconie werd ontruimd en de bewoners wer den ondergebracht deels in Huize „Avondrust" in Schagen en deels in hst Nederl. Herv. Weeshuis aldaar. Sedert Januari j.1. evenwel is men weer terug in Den Helder. En zoo verknocht bleek men te zijn aan dit tehuis, dat vrijwel alle vorige be woners terugkwamen. Het zal r> enigeen interesseeren nog eens, de ïamen te lezen van hen, die het bestuur vormden ten tijde van de oprichting van dit tehuis, thans jen halve eeuw ge leden. Hier zijn ze: A. Klerk Azn., voorzitter. J. H. Hoon, huismeester. P. de Waard, secretaris. J. van Willigen. J. Jonker. 1 B. Boon. G. ooi. P. Korf Azn. F. Sant. J. Duit. P. Pluim. Deze namen vindt men geschreven op de gedenkplaat aan den muur Van het tehuis. Een historisch be wijs, dat ook in vroegere tijden de Heldersche gemeentschap wist wat offervaardigheid en naastenliefde was. Het huidige bestuur ziet er als volgt uit: P. Bakker, administrateur. A. Roodenburg, secretaris. J. Kiljan. J. C. Dienaar. H. J. de Bun je. D. Abbenes. Wtjker. Uit dit bestuur is een dageljjksch bestuur gerecruteerd, dat voor de* loopende zaken zorgt, bijgestaan door een actief dames-comité, gevormd door een 7-tal regentessen. Zij zijn het, die raadgeven en adviseerren inzake de meer „vrouwellijke" huis houdelijke beslommeringen van de inrichting. Aan het hoofd van het tehuis staat zuster J. v. d. Roost, een gediplomeerd verpleegster, die sedert een 5-tal jaren directrice va n het Diaconiehuis is. Ook haar werk mag hier wel eens met eere vermeld worden. Ook haar heeft men veel te danken, speciaal in de moeilijke tijden van thans. Maandag a.s. zal men den dag herdenken, dat het tehuis een halve eeuw geleden in g bruik genomen werd. De tijden zijn er niet naar om zich over te geven aan feestbetoon. Integendeel meer dan ooit past thans een eenvoudige herdenking en zoo zal dien Maandag op intieme wijze her dacht worden. Den bewoners wordt een genoeglijke avond aangeboden, en het bestuur zal uiteraard voltallig aanwezig zijn. Wij willen echter niet besluiten zonder het navolgende onder de aandacht van onze lezers gebracht te hebben. Wij hopen oprecht, dat men uit het vorige en dit artikel begrepen zal hebben, dat hier een inrichting aan het werk is, die goeddeels van particuliere giften moet bestaan. Dat beteekent, dat het dikwijls zeer moeilijk is de kos ten en baten in harmonie te houden... Niemand zal dit betwijfelen! Men kan dan ook geen betere daad doen dan thans een gave be schikbaar te stellen voor het doel dat deze Diaconie nastreeft. Een doel, menschelijk, ideëel en prak- tisch-philan tropisch. Een schenking, een gave voor de diaconie... Dat schenkt men den oude van dagen, die hier zjjn levens avond slijt. Een volk, dat zjjn ouden van dagen vergeet, i niet waard een groot volk te heeten. Laat men dat beseffen in deze dagen en laat men het Helder sche diaconiewerk steunen met een bedrag, hetwelk men in deze moeilijke dagen missen kan. Het geld is goed belegd en het komt ten goede van hen, die het zeer, zeer van noode hebben. Beter feestgave ls niet denk baar! Aanvang 2 uur. Terrein H.R.C. Zal H. R. C. zich handhaven Morgen speelt HRC haar eersten degradatie-wedstryd en wel tegen de Beverwijksche roodbroeken, de kam pioen uit de derde klasse B. We heb ben de derde klassers wel aan het werk gezien tegen Helder en HRC kan er van overtuigd zijn, dat deze club niet eerder verslagen kan wor den dan na de grootste inspanning. In Hoorn, tegen Hollandia, hebben zjj zich ook krachtig geweerd en door toedoen van een penalty kon tenslotte Holland'a de zege veilig stellen, zij het dan nog onverdiend. Zal H.R.C. zich handhaven. Ziedaar de groote vraag, die mo menteel sportlievend Den Helder be zighoudt. Velen hebben Hollandia reeds als winnaar gedoodverfd en wel om de eenvoudige reden, dat dt Hoornsche vereeniging in haar voor hoede eenige vooraanstaande krach ten telt, waarvan het ADO-„kanon" Westhove, wel de voornaamste figuur is. Wanneer wij echter de resultaten van deze voorhoede onder de loupe nemen, dan komen we tot een conclusie, dat deze voorhoede vM aan de achterhoede bergen werk ontneemt en het gevolg is het ini tiatief, dat deze linie steeds voor zich opeischt, doch daarentegen zelf niet zoo bijzonder veel doelpunten maakt. De laatste drie competitie wedstrijden geven dit nog duidelijker aan, n.1. 0—0, 2- 0 en 2—1. Geens zins daverende cijfers, wel opvallend weinig tegengoals. O.i. is Hollandia gelijk aan de overige candidaten, een conclusie die Beverwijk voor ons ook al heeft bevestigd. Het elftal van de Boys is al voldoende bekend, alleen van OWO ontbreken ons momenteel nog de gegevens, hoewel deze Amsterdamsche vereeniging ongeslagen kampioen werd. Hoe de loting van de wedstrijden verder verloopen zal is nog een vraagteeken, maar wel vernamen we nog, dat de Boys een thuiswedstrijd De SpOrtcommissie is juist deze week weer klaargekomen met de voorbereidende werk zaamheden en we kunnen niet niet andera verklaren, dan dat allee weer perfect in orde is. De heeren zijn er voor naar Den Haag geweest en het resultaat daar van is van dien aard, dat gezegd kan worden, dat ook de Nederlandsche Voetbalbond de belangen van onze stad niet op den achtergrond schuift. Hieronder laten we eenige bijzonderheden volgen, alsmede de wedstrijden voor de eerste week. Zij nog vermeld, dat de winnaars steeds tegen elkaar hebben geloot voor den tweede wedstrijd, daaren tegen wordt er ook nog een verlie zersronde gehouden. Aan deze wedstrijden wordt deel genomen door 12 elftallen, t.w. A.P.&. (Admin. Pers. Gem.), B.W.W. (Brandwacht Werf), Ge meentewerken, L.B.D. 1 (Gem. Luchtbesch.dienst), L.B.D. 2, L.B.D. 3, P.T.T. (Posterijen), S.V.W. 1 (Sportver. Willemsoord), S.V.W. 2, Water- en Lichtbedrijven, Belasting en Debo. De inschrijving voor deze wed strijden is thans gesloten. De wedstrijden worden gespeeld op het Helder A-terrein en vangen als regel aan te 19.30 uur. Voor eiken te spelen wedstrijd is per elftal een inleggeld verschuldigd van 1.25, ter bestrijding van on kosten en aanschaffing van prijzen. De vereenigingen, welke met meer dan één elftal deelnemen, kunnen reserves voor het le elftal, c.q. het 2e elftal, aanwijzen uit het 2e, res pectievelijk het 3e elftal. Het mede spelen van spelers uit een hooger elftal in een lager elftal is niet ge oorloofd. Het bestuur zorgt voor scheidsrech ters; elk der beide partijen moet zor gen voor een grensrechter en min stens één behoorlijken voetbal. De beslissing van den scheidsrech ter is bindend, zoodat geen protesten in behandeling worden genomen. Voor wedstrijden, welke eenmaal zijn vastgesteld, kan geeu uitstel worden verleend, tenzij de weersom standigheden doorgang van eer wed strijd verhinderen. Bij niet opkomen voor een va.-?tge stelden wedstrijd, wordt de wedstrijd als verloren beschouwd. Als niet op komen wordt ook beschouwd, wan neer 1 der ploegen met minder dan 8 spelers aanwezig is. Rij deelname van ongerechtigde spelers wordt de wed strijd eveneens als verloren be schouwd. De deelnemers aan de wedstrijden moeten alle behoorlijk gekleed zijn in tenueën van éénzelfde kleur. De wedstrijden worden gespeeld volgens het reglement van den Ne- derlandschen Voerbalbond. In gevallen, waarin deze bepalin gen niet voorzien, wordt beslist door het bestuur. Na gehouden loting zijn voor de le ronde de volgende wedstrijden vastgesteld: Maandag 18 Mei: L.B.D. 1P.T.T., terrein Helder, 19.30 uur. Dinsdag 19 Mei Gem. WerkenW. L., terrein Helder, 19.30 uur. Woensdag 20 Mei L.B.D. 3 B..W.W., terrein Helder, 19.30 uur. Donderdag 21 Mei S.V.W.A.P.G., terrein Helder, 19.30 uur. Vrijdag 22 Mei L.B.D. 2—S.V.W. 1, terrein H.R.C., 19.30 uur. Zaterdag 23 Mei DeboBelasting, terrein Helder, 3 uur. H.R.C. -nieuws V.s.V. ii—h.r.c. n. Vertrek per trein 9.30 u. Blank water Bromlewe Buitenhuis Van Dok Stompedissel Zuidema De Schipper De Jong Gortzak Van Reek Kok Ons wordt verzocht er de aan dacht op te willen vestigen, dat het publiek, hetwelk de uitvoering van het dansorchest o. 1. v. Louis van I.oo op a.s. Zondagmiddag wenscht bij te wonen, beslist voor half 3 in de zaal anwezig dient te zijn, aan gezien klokslag half drie aangevan gen wordt. GES! AAGD. Onze vroegere stadgenoote, mej. C. A. Essers, slaagde te Alkmaar aan de R. H. B. S. voor het eindexamen afd. A. hebben tegen Hollandia. In dat ge val krijgt HRC een uitwedstrijd te gen Hollandia en dan vanzelf nog een thuiswedstrijd tegen de Boys of OYVO. De eerste klap moet raak zijn. Wanneer men de steun heeft van een overwinning, zal het overige programma gespeeld kunnen worden met een moreelen steun en daarom dient er morgen goed gestart te wor den. Geen getreuzel en gemopper HRC, zenuwen thuis laten, trouwens de meeste spelers hebben een der- gelijken wedstrijd al eens meege maakt, maar vooral een paar doelpunten willen zien. Voor de achterhoede zou een voorsprong ook veel lichter spelen. Laat het HRC- wapen, enthousiasme, nog eens echt werken, zoodat we op|;cht kunnen genieten en de punten weer eens in D:n Helder blijven. Het elftal is als volgt: Dijkshoorn Selderbeek Bot Stins Stolk De Werker Zymni Koster Roomerjer. Sanders Heeris ZONDAG 17 MEI. Westerkerk (Helden der Zeeplein). V.m. 10.30 u., Mej. K. v. Drimmelen. Geref. Kerk (Rehobothkerk). V«m. 9 en 10.45 u., Ds. F. Tollenaar. N.m. 4 en 5.45 u., Cand. v. d. Vliet. Julianadorp, n.m .6 u., Ds. Tollenaar. Anna Paulowna, n.m. 6 u., Ds. L. J. de Goede, van Slootdorp. Herst. Ev. I.uth, Gem. (Weezenstr.) V.m. 10.30 u., Prop. Oldemans, te Bilthoven. Doopsgezinde Gemeente, V.m. 10.45 u., Ds. P. J. Lugt, van Wieringen. Chr. Geref. Kerk (Steengracht). V.m. 10 en n.m. 5 u., Ds. D. Biesma, van Broek op Langendijk. Ned. Herv. Kerk (gebouw Palmstr.) Niet ontvangen Evangelisatiegebouw (Vijzelstraat). V.m. 10.30 en n.m. 7 u., Samenkomst. N.m. 12.15 en 2.30 Zondagsschool. Woensdag n.m. 7.30 Bijbelkring. Vrijdag n.m. 7.30 u., Zangdienst. Leger des Heils (Zaal Spoorgr. 34). V.m. 10 u., Heiligingsdienst. Midd. 12 u., Zondagsschool. N.m. 7 u., Verlossingssamenkomst. A.s. Maandag 2.15 u., Vrouwenkrans. As. Dinsdag 7.30 u., Schriftlezing. ZONDAG 17 MEI. Nederl. Herv. Gein. Den Burg, v.m. 10.30 u., Ds. Visser. Oosterend, vm 1030 u., Ds. Kok. Waal, v.m. 10.30 u., Ds. v. 't Hooft. Koog, v.m. 10.30 u., de hr. M. C. Fal- lentin. Den Hoorn, v.m. 11 u., Ds. Wesseldijk Cocksdorp, v.m. 10.30 u., Ds. Salm. Oudeschild, v.m. 10 u., Ds. Tinholt. Doopsgezinde Gemeente. Den Burg, 10.30 u., Ds. Gorter. Oosterend, v.m. 10.30 u., Ds. Knot. Den Hoorn, n.m. 8 u., Ds. Knot. Geref. Kerk. Den Burg, v.m. 10 u., Cand. Wouda. N.m. 3 u., Ds. v. d. Leer. Oosterend, v m. 10 u., Ds. v. d. Leer. N.m. 3 u., Cand. Wouda. Geref. Kerk, H. V. Oosterend, v.m. 10 u. en n.m. 3 u., Ds. v. d. Plas. Den Burg, n.m. 5 u„ Ds. d. Plas. Voor het programma van morgen zijn nog de volgende wedstrijden ingelast. 2e Klasse A. Z.F.C.—K.F.C. West-FrisiaKennemere. 2e Klasse B. VriendenschaarVolendam. HilversumVolewijckers. WatergraafsmeerZee»burgia. Promoptiecompetitie 3e klasse. H.R.C.Beverwijk. Alkm. Boys—Hollandia. Promotiecompetitie 4e klasse. I.V.V.Schagen. Res. 2e klasse A. V.S.V. 2H.R.C. 2. De BaronieHelmond. ONDERAFD. NOORD-HOLLAND. 2 G. Succes 2Schagen 2, 2.30. 4 M. Barsingerhorn 2Callants- oog 2; Winkel 4Geel Zwart 2. HELDERSCHE AFDEELING. HRC 4Texel 1, 10 uur; Helder 3 —HRC 5, 10 uur. Adsp. K. Alcm. V. cKoedijk a, 10 uur; Alcm. V. eDTS e, 11.15 u.; DTS b—Petter a, 10.30 u.; Alcm. V dBergen B, 2.30 u. Donderdagmiddag heeft het oude Texel I, dat een jubileum wedstrijd speelde tegen oud HRC van Den Helder, zich nog eens van zijn beste zijde latei zien. Na den aanvang was al direct merkbaar, dat HRC een goed elftal in het veld brrcht. De jubileerende club speelde aanvankelijk tegen den sterken Oostenwind; de bal zweef de voor de rust dan ook bijna voort durend voor het Texel-doel, waar Dukers zwaar werk had te verrich ten, waarbij zijn uitstekende kwali teiten als doeiverdediger goed naar voren kwamen. De rust kwam met een 20 voorsprong voor de bezoe kers. Na de pauze waren de rollen ge keerd, HRC werd nu in de verdedi ging gedrongen. Spoedig was de stand gelijk, daarna maakte P. Negens nog twee goals en H. Ran de laatste, zoodat oud-Texel won met 5—2. De uitgeloofde medaille voor de- n wedstrrijd werd dus door Texel geronnen, doch werd aan HRC af gestaan door de thuisclub. 's Avonds half acht speelde Texel I tegen Tex. Boys I. Deze wedstrijd werd door Texel gewonnen met 8—1. Voorts werden er nog bloemen aan geboden door de voetbalclub van De Cocksdorp er door de Texelsche Boys. WIEÜINCES Gevonden: Een paar blauwe da- meslvanten en een werkoverjas. Verloren: Een beige ceintuur en een gedeelte van een mica-jasbe- scherrrrer van damesrijwiel. Inl. gemeentebode. SCHEUREN VAN GRASLAND. Schriftelijke verzoeken om uit stel van het scheuren van klei gras land tot Augustus 1942, met ver plichting dan koolzaad te gaan ver bouwen, worden na 18 Mei a.s. niet meer in behandeling genomen. De bedoelde verzoeken moeten gericht zijn aan mijn nieuwe kan toor, adres Voordam 5 te Alkmaar DE PRODUCTIECOMMISSA RIS VOOR NOORDHOLLAND INLEVERING PEULVRUCHTEN. De aandacht van alle telers van Akkerbouwproducten in Noord- Holland wordt nogmaals gevestigd op het feit, dat vóór 1 Juni a.s. alle granen, zaden en peulvruchten bij de P.I.C.A. dienen te worde/i inge leverd. Het is derhalve verboden na 1 Juni nog producten als bovenbe doeld, uitgezonderd de hoeveelhe den waarvoor een toewijzing voor eigen gebruik werd verstrekt, op de bedrijven of elders in voorraad te hebben. Het in voorraad hebben van de ze producten na 1 Juni zal worden gestraft, terwijl tevens zonder eeni ge formaliteit tot inbezitneming zal worden overgegaan. DE PROVINCIALE INKOOP CENTRALE VAN AKKER BOUWPRODUCTEN VOOR NOORD-HOLLAND, AANSLAG VEELEVERING 1942. Alle aanslagen voor de nieuwe veelevering 1942 zijn verzonden aan de veehouders. Het verdient wellicht aanbeveling in het kort de richtlijnen waarop deze aanslag is gebaseerd uiteen te zetten. De aanslag wordt geheven van het totaal aantal stuks jongvee en ouder vee, hetwelk met de Decem- ber-Inventarisatie op het bedrijf werd aangetroffen, met inbegrip van vee bij anderen ingeschaard of opgestald. Het wordt onder verdeeld in: Rubriek I mannelijk en vrouwelijk jongvee jonger dan 1 jaar; gust jongvee 1—2 jaar en ou der dan 2 jaar; mestkalveren en ander mestvee beneden 1 jaar. Rubriek II drachtig jongvee 1'2 jaar en ouder dan 2 jaar; melk- en kalfkoeien; mest- en weidevee. Het totaal aantal stuks jongvee van rubriek 1 vormt grondgetal I nadat is afgetrokken het jongvee dat nog voor 1941 moest worden geleverd alsmede de geregistreerde stierkalveren. De aanslag op het jongvee is vastgesteld op 220 kg. per dier. Het totaal aantal stuks ouder vee van rubriek II vormt grondge tal II, nadat is afgetrokken het aantal contracten waarvoor con tractueel een koe moet worden ge leverd, alsmede oude leverings plicht van 1941. Op het totaal aantal stuks vee van grondgetal II (ouder vee) ligt een aanslag van 112 kg. met dien verstande, dat de 2. 3, 4 en 5 hou ders moeten leveren respectievelijk 40, 100, 250 en 500 kg., derhalve zullen de houders van 6 of meer koeien of meer maar 112 kg. moe ten leveren. Het minimum aantal te leveren koeien is vastgesteld op 19 van grondgetal II. Op de groote bedrij ven zullen evenveel kalveren niet worden aangeslagen als het mini mum aantal te leveren koeien be draagt. terwijl voor de kleine be drijven met 3 of 4 koeien eveneens aftrek wordt verleend voor een kalf, indien dit aanwezig was. Der halve zullen veehouders met een of twee koeien en een kalf voor dit kalf wel een aanslag krijgen, daar dit voor aanfok niet wordt vrijge steld. LANDBOUWCRISIS-ORGA- N1SAT1E VOOR NOORD HOLLAND. PAARDEN. In aansluiting op onze vorige pu blicatie betreffende de door 'het Vee- en Vleeschaankooobureau er kende agenten vermelden wij onder staand de namen van degenen, die eveneens in het bezit van een er kenning zijn gesteld: R. v. Baar, Noorderstraat 14, Hoorn R. B. Brouwer, Naarderstraat 31 Hilversum. L. K. Vader. Schagerbrug F 101 Stolpen. R. Vader Czn., Woudmerk F 61' Dirkshorn. K. Stammis, Wijk G 169, Heerhugo- waard. N.V. Amsterdamsche Rijtuig Mi]., Overtoom 399, Amsterdam. J. M. Nijssen. Berkenlaan 4, Blari- cum. H. Burger, Velserweg 134. Amster dam. Wij vestigen er nogmaals de aan dacht op, dat voortaan iedere Vrij dag. voor zoolang .dit noodig is een dergelijke publicatie in de Offi cieele Landbouwmededeelingen zal worden opgenomen. VERBOD TOT VERHANDELEN EN AFLEVEREN VAN STROOVLAS. In aansluiting op het persbericht van het R.V.V.O. wordt nogmaals aan belanghebbende ter kennis gebracht, dat het, aan exporteurs niet meer is toegestaan stroovlas aan te koopen op de namens de N.A.C. door de Stichting van Neder landsche Stroovlasexporteurs uitge reikte machtigingen. Telers en/of handelaren mogen dus geen stroovlas meer verkoopen op vertoon van deze machtiging. •Van de reeds aan exporteurs ver kochte partijen voor export mag aflevering nog plaats vinden. Voor het verkrijgen van toestem ming tot verkoop en aflevering van stroovlas aan Nederl. Vlassers is de volgende regeling getroffen. De reeds vóór 30-12-'4l en daarna op vergunning door telers en/of handelaren aan vlassers verkochte partijen, mogen slechts worden af geleverd tegen in ontvangstneming van een machtiging tot afname van deze partijen. Deze machtiging moet door de betrokken vlassers worden aangevraagd bij de ondervakgroep „Vlasbewerkende Industrie", Schie- damsche Singel 50 E te Rotterdam. Postbus 1149. Voor zoover door de N.A.C. aan te lers en handelaren reeds ontheffing van het afleveringsverbod is gege ven, kan op die ontheffing nog af geleverd worden. Voor door vlassers nieuw aan te koopen partijen geldt, dat deze tot 14 Mei van handelaren uit de door hen aangekochte, doch nog niet doorverkochte partijen mogen koo pen op een aankoopvergunning welke door den vlasser aangevraagd en aan den handelaar moet wor den afgegeven. Bij aflevering moet tevens de bo venbedoelde machtiging tot afname worden ingenomen. De aankoopvergunning moef eveneens worden aangevraagd bij de ondervakgroep „Vlasbewerkende Industrie". Na 14 Mei kunnen de vlassers te gen afgifte van de aankoopvergun ning nog slechts koopen bij de Stichting Nederl. Stroovlasexpor- teurs, gevestigd te Rotterdam, kan- toorhoudende te Groningen. DE VOEDSELCOMMISSA- RIS VOOR NOORDHOLLAND Cp Hemelvaartsdag hebben het gemengd koor Excelsior en het da meskoor Excelsior te Wieringen, beide staande onder directie van den heer J. v. Glabbeek, medege dongen in het zangconcours, het welk te Amsterdam gegeven is. Het was voor de 106 leden en den di recteur een succesvolle dag, aange zien men het genoegen smaakte met twee eerste prijzen huiswaarts te keeren. Ongetwijfeld een voldoening voor directeur en leden. Temeer waar de heer Van Glabbeek van de jury, bestaande uit Fred. Roeske, Gerard Leenders en B. D. Peters, een woord van lof in ontvangst mocht nemen. Wat het Gemengd Koor betreft, dit verwierf zijn lsten prijs met 380 punten. Uitgevoerd werden de nummers „Wiegeliedje" van Roes ke en „Als de ziele luistert" van Wierts. Het Dameskoor zong „Zomer nacht" van Schubert en „De Nacht" van Abt. Het verkreeg den lsten prijs met 358 punten. GRONDBORINGEN OPGE. DRAGEN. Hippolytushoef. Het uitvoeren van grondboringen in en om het IJselmeer gedurende het jaar 1942 is door den Dienst der Zuiderzee werken opgedragen aan den heer D. Metselaar, alhier. BR. OP LANGENDIJK, 15 Mei. Aanvoer: 1500 stuks koolrabi f 6.40 NOORDSCHARWOUDE, 15 Mei. Aanvoer: 5200 Kg. rabarber f 10, 250 Kg. witlof: le soort f 20, 2e soort f 15, 250 Kg. spinazie f 12. WIJZIGING OVERNAMEDAGEN SLACHTVEE. De Voedselcommissaris voor Noordholland maakt bekend, dat in verband met de Pinksterdagen de volgende wijzigingen in de data der veemarkten zijn aangebracht. Alkmaar, Amsterdam: Dinsdag 26 Mei 1942. De overige markten blijven on gewijzigd. WIJZIGING AANVOER SLACHT SCHAPEN. De Voedselcommissaris voor Noord-Holland maakt bekend, dat in verband met den geringen aan voer van slachtschapen, met ingang van 1 Juni 1942 de volgende wijzi gingen in de data der veemarkten zijn aangebracht voor den aanvoer van slachtschapen. Amsterdam: elke eerste Maandag der maand. Alkmaar: elke twee de Maandag der maand Hoorn: elke eerste Woensdag der maand Schagen: elke eerste Donderdag der maand. Purmerend: elke Dinsdag Uithoorn: elke eerste Vrijdag van de maand. ALKMAAR, 15 Mei. K 21(ïï Bloemkool I f 30, idem II f 21 p. 100 stuks, kropsla f 5.5(1—7 per 100 stuks, prei f 7.60—10.80 per 100 Kg., peterselie f 6.50 per 100 bos, postelein f 1.25 per bakje, rabar her f 10 per 100 hos, raapstrlen f 14 per 100 bos, selderie f 6.50 p. 100 hos, spinazie f 1? oer 100 Kg., tomaten f 70 per 100 Kg., witlof I f 20, idem II f 15 per 100 pond. ALKMAAR, 15 Mei. Kaasmarkt. Aangevoerd 16 stapels, zijnde 3765 Kg.: Fabrieks kaai kleine 40 plus f 56, 20 plus f 43.50 per 50 Kg. Handel vlug.

Heldersche Courant | 1942 | | pagina 3