SCHRIK, ANGST en VREES Marktberichten Dr. Vroom schrijft over de Heldersche bombardementen Medicus en mensch aan het woord Zeeridders naar de Revue Distributienieuws De eerste groote lammerenmarkt op Texel Voor den Politierechter MMdtlek 4 der drang, zonder het geheim te willen houden, maar enkel naar hunkering naar leven, naar vi taliteit. Het '\jkt alles zonnig en mooi wat gaat komen, als dit maar eerst voorbij is, alles tykt gemakkelijker en zorgeloos. Ik herinner my een soortgelijk be leven »it een vroegere gevaar volle situatie. Geen moeiiyk- heden lijken jr meer te zijn in het lt een, als het maar behou den biytt. Ook alles beter en mooier te wil'en doen, met meer liefde voor al hetgeen tot de wereld van het menschelijk be staan behoort." Inderdaad, ook wij, en velen mèt ons waarschijnlijk, hebben dit hun keren naar het leven, die oer-drang om te mogen blijven bestaan, ge voeld. Hoe erg ook alles was..., als men maar zou mogen blijven leven om het leven zelf. Schijnbaar onbelangrijke voorval len krijgen relief als later geconsta teerd moet worden dat ze practisch bij iedereen voorkwamen onder af wijkende omstandigheden. Zoo ver telt d schrijver: ,,Ik had mij lang tevoren inge dacht, wat allemaal gedaan zou moeten worden, om althans te red den wat het meest noodig was in c" ze omstandigheden. Maar als wij nu goed en wel opeengepakt in ons Het proefschrift, waarop enkele dagen geleden de Heldersche arts, Dr. M. G. Vroom, den graad van doctor in de geneeskunde aan de Rijksuniversiteit te Utrecht behaal de, heeft tot titel Schrik, Angst en Vrees", met ondertitel „Een psy chiatrische r„ phaenomenologische studie naar aanleiding van vlieg tuigbom!, ardementen". Dit ge schrift, en wel speciaal- voor onze stad, is van een, zy het navrante, actualiteit. Da<,r> est is het echter Sij het goeddeels uitsluitend voor psychiaters, en medici, dermate in teressant voor leeken, dat wij in on derstaande regelen op enkele ge deelten de aandacht willen vestigen. Terecht voert dit proefschrift het woord van Oswald Schwarz tot motto „...ist doch das Werk nichts anderes als gestaltetes Erlebnis" („tenslotte is het werk niets anders dan vormge geven ervaring"). Terecht, om dat de eigen ervaring van den schrijver in iJen Helden, tijdens vele bombardementen, aanlei ding tot ".ze studie werd. Mede aanleiding waren uiteraard de waargenomen schrik- en angst reacties van, de al dan niet vluchtende of gevluchte bewo ners. Van hoeveel belang, juist in wetenschu q èlijk opzicht, het was dat de schrijver zelf be woner en mede-slachtoffer was van hetgeen zich in Den Helder afspeelde en dus de zelfwaar neming in zy'n arbeid kon ver werken, spreekt voor zich zelf. Merkwaardig is, dat slechts zoo weinig bekend is omtrent de reac ties van individuen bij bombarde menten, ondanks het feit, dat ook de vorige oorlog uiteraard studie materiaal in voldoende mate heeft kunnen verschaffen. Er blijkt ech ter slechts weinig door psychiaters beschreven te zijn. Doorgaans be trof het dan nog waarnemingen van gevallen uit lazaretten achter het front, of zelfs ver in het achterland. Waarnemingen aan het front zelf Zijn slechts zelden beschreven. Brj het lezen van dit proefschrift wordt men steeds weer getroffen door de gedegen opzet ervan en door de aanhaling van materiaal, hetwelk in het verleden op dit gebied ge publiceerd werd. Aan vele bekende en minder bekende psychiaters en philosophen toetst de schrijver zijn eigen ervaringen, teneinde zoodoen de een zoo volledig mogelijk beeld te geven van de tot nu toe ver gaarde kennis inzake het onderwerp. Uiteraard geldt het hier een aca demisch proefschrift, een werk voor de wetenschap, hetwelk zich in de eerste plaats richt tot academisch gevormden. Voor den leeken-lezer, en speciaal den Helderschen leeken-lezer, zeer interessant (hij kan zijn persoon lijke ervaringen daarbij toetsen aan die van den schrijver) is het hoofd stuk, waarin de eigen belevenissen, waarnemingen en interpretaties neergeschreven worden. Men leest daar over de oorlogsdagen van Mei 1940, over zelfwaarneming bij een langdurig bombardement, over het gedrag der bevolking, over paniek, over de vrees voor terugkeer, over slapeloosheid, geheugenstoorniseen et caetera. Medicus en mensch. Wat den *zer herhaaldelijk opvalt is het feit, dat hier. steeds naast den scherp-waarne .-.enden medicus ook de mensch aanwezig is; de mensch, die mee-lijdt en mee-voelt met hen, die het leed ondergaan van dezen gruwelijken tijd. Bij de „eigen belevingen" lezen wij: „Mijn eigen gevoelens waren de volgende. Ondei het bombardement had ik mij klaar gerealiseerd, dat ieder oogenblik het levenseinde daar kon zijn, maai ik kende deze bele ving uit een enkele vroegere erva ring op zee. Het gevoel, dat het eindigen van het leven op deze wijze zou moe een gebeuren, zoo ge heel nutteloos, dat was hetgeen mij het allermeest beheerschte". Toeval, dood en schuld. En verder: „Inderdaad, wat ik er vaar is het domme toeval, het is het geweldig -pannende en tegen alle menschelijk gevoel strijdende, dat wij allen, die hier bjj elkaar zijn, door een enkelen bomtreffer, die „toevallig'! kan inslaan, kunnen wc -den vernietigd. Deze ervaring van toeval, dood en schuld, die zich telkens opdringt, is eigenlijk ondra gelijk, maar wordt telkens doorbro ken en daardoos misschien in even wicht gehoudr door een weten en vertrouwen dat het menschelijk leven toch in de laatste instantie niet wordt beheerscht door het toe val". Ziedaar, een gedachte, die menig stadgenoot in die dagen van spanning gehad zal hebben. De gedachte aan het „redeloos noodlot", het brute toeval, dat aan een menschenleven een ein de kan mal.en. Hunkering naar het leven. "Yeffend door juiste visie is ook het volgende: „Nog een ander moment is het hunkeren naar de toekomst zon- schuilplaatsje zitten, bedenk ik dat a'lerlei dingen moeten gedaan wor den, die ik mij voorgenomen had te zullen doen. Ik ben het meeste dan echter vergeten en weet niet beter dan wat kleeren uit huis te halen en de reeds lang in het achterhuis op een aparte plaats klaar staande rugzakken en vluchtkoffer», naar buiten te ïalcn. Stuk voor stuk, zooveel mogelijk tusschen de bom inslagen door, haal ik deze dingen uit huis. Maar vat moet er dan ver der gedaan worden? Hoe ik mijn hersenen ook inspan, ik kan niets meer bedenken, terwijl er toch nog veel te 1den zou zijn. Het is of mijn gedachten dienaangaande inge klemd zijn. Of komt het, doordat al di„ dingen nu geen waarde voor mij hebben? Ik weet het niet. Maar ik zou de gekste dingen mee kunnen nemen en waardevolle laten liggen, al naar het mij voor de hand komt." Wij zouden gaarne nog diverse andere merkwaardige waarnemin gen en belevingen citeeren, dsch mee- nen met het bovenstaande te kun nen volstaan. Zij nog vermeld dat een groot aantal waarnemingen by pa tiënten eveneens in het boek opge nomen werd. Het proefschrift van Dr. Vroom is 'n belangwekkende we tenschappelijke bijdrage. Het is echter meer: het is een „docu ment humain", een menschelijk geschrift, da vertelt van veel leed, in dagen van kommer door gemaakt in onze stad. En niet in de laatste plrats is het een his torische bijdrage over Den Hel der in tijden van groote zorg en bange onzekerheid. A. C. v. Kampen. „Schrik, Angst en Vrees", door Dr. M. G. Vroom. Verschenen bij de N.V. Drukkerij en Uitgeverij v/h C. Boer Jr. te Den Helder. Gulle Nieuwediepers. attentie. A.s. Zondagmiddag, eersten Pink sterdag, zal voor de vierde, tevens laatste, maal een uitvoering worden gegeven van de succes-revue „Laat ie Glimmen", met in de eerste rollen Tom Borgerding en Louw Nottelman. Gezien het groote succes van de drie vorige uitvoeringen mag ver wacht worden dat Casino wederom tot de laatste plaats bezet zal zijn. Het was een sympathieke gedachte va" het gezelschap, van de Casino directie van het >estuur der H.F.C. „Helder" om voor deze uitvoering de in Den Helder zijnde blauwe zeerid ders uit te noodigen gratis dit festifal mee te maken. Men zocht contact met „Moed, Volharding, Zelfopoffe ring" en uiteraard had dti direct ooren naar dit voorstel. Het resul taat is dat a.s. Zondagmiddag 114 oud-redders met hun vrouwen in Ca sino aanwezig zullen zijn. Zooals men weet is er de laatste jaren niets meer gekomen van den traditioneelen autotocht. Welnu, men moet dit aanbod zien als een zekere compensatie daarvan. Wy vernamen van de Casino directie dat deze liet op prijs gesteld zou hebben ieder zeerid der een sigaar aan te bieden en de dames een paar bonbons. Helaas... de bonnen bleken het onovcrkomeiyke struikelblok te zpn. Wy wagen het er op thans het verzoek tot de Heldersche bevolking v te richten om na te gaan of er niet hier en daar een sigaar of wat bonbons disponibel zijn. Noodig zjin 69 sigaren en 120 bonbons. Wie helpt onze zee ridders en hun vijftig procenten er aan...? Diegenen, die hun gulheid voor de eeregarde cp deze wijze willen doen biyken, kunnen, hun gaven deponeeren aan het Bureau van ons blad, Koningstraat. voor winkeliers Distributie van peulvruchten. Inlevering bon 28f Algemeen en res tant 264 Algemeen. Gedurende het Jijdvak van 17 tot en met 22 Mei a.s. zal voor 50 van het aantal ingeleverde bonnen 283 Algemeen en het restant van bon 264 „Algemeen" een toewijzing voor peulvruchten worden uitgereikt en voor 50 van het aantal ingelever de bonnen, een toewijzing voor haver mout. De inlevering moet geschieden met één ontvangstbewijs MD 201. Inlevering bon 291 Algemeen en restant Algemeen. De inlevering van de bonnen 291 Algemeen en restant 271 Algemeen moet gehdel afzonderlijk van de bon nen 283 Algemeen en restant 264 Algemeen geschieden. Derhalve op aparte opplakvelen en met een afzon derlijk ontvangstbewijs MD 201. Voor de bonnen 291 Algemeen en restant 271 Algemeen zal een toe wijzing voor peulvruchten worden uitgereikt. Distributie van beschuit. Met ingang van 17 Mei 1942 zal beschuit uitsluitend beschikbaar wor den gesteld ten behoeve van kinde ren van 0 tot en met 3 jaar. Hoeveelheid per bon. Een bon „Beschuit" of een bon „Een rantsoen beschuit" geeft recht op het koopen van hetzij één rantsoen beschuit, hetzij één rantsoen gebak, hetzy één rantsoen brood. Zooals bekend is, bedraagt één rantsoen beschuit 75 gram beschuit. Het artikel toast, waaronder be grepen de z.g. Weerter beschuit, valt niet onder de distributieregeling voor beschuit, evenmin als scheepsbe schuit. Deze artikelen blijven ver krijgbaar op de bonnen, geldig Voor het koopen van gebak. Soorten toewyzing voor de bonnen beschuit. De detaillisten kunnen de ontvan gen bonnen „Beschuit" en de bonnen „Een rantsoen beschuit" inleveren ter verkrijging van: a. een toewijzing beschuit, b. een toewijzing gebak, c. een ontvangstbewijs voor tarwe bloem of tarwemeel (alleen voor bakkers) Ad a. Inlevering voor een toewijzing beschuit. De beschuitbonnen, waarvoor de detaillist een toewijzing beschuit wenscht te ontvangen, moeten afzon derlijk worden ingeleverd met een ontvangstbewijs MD 201 b in veel vouden van tien stuks met een mi nimum van 30 bonnen. Brood- of bloembonnen kunnen niet voor een toewijzing beschuit worden ingele verd. De geldigheidsduur der genummer de beschuitbonnen zal samenvallen met den geldigheidsduur van de broodbonnen. De genummerde beschuitbonnen kunnen worden ingeleverd gedurende den geldigheidsduur der bonnen als mede gedurende één week na afloop van den geldigheidsduur. De inlevering kan éénmaal per week geschieden, volgens codenum mers van den detaillist. Ad b. Inlevering voor een toewijzing gebak. De beschuitbonnen kunnen teza men met brood- en bloembonnen op de gebruikelijke wijze worden inge leverd voor een toewijzin gebak. Een beschuitboi. geeft recht op een rantsoen gebak. Ad c. Inlevering voor een ontvangst bewijs tarwebloem of -meel. Eveneens op de gebruikelijke wijze kunnen de beschuitbonnen door de bakkers worden ingeleverd voor een ontvangstbewijs tarwebloem of tar wemeel. Een rantsoen beschuit komt overeen met één rantsoen brood. Bevoorrading op toewyzingen gebak. Gedurende het tijdvak van 17 Mei tot en met 6 Juni a.s. zullen de toe wijzingen, geldig voor het koopen van gebak, nog recht geven op het koopen van beschuit. Na dien datum mag beschuit uitsluitend worden ver kocht op de toew'izingen „Beschuit". Bevoorrading bakkers en fabrikan ten, die zelf beschuit bakken. Bakkers en fabrikanten, die zelf beschuit bakken, moeten de toewij zingen „Beschuit" inzenden aan de Nederlandsche Meelcentrale, Wasse- naarseheweg 80 te 's-Gravenhage. Zij ontvangen dan toewijzingen voor de benoodigde bloemsoort. De eerste der zes groote lamme renmarkten, die .jaarlijks te Texel plaats hebben, is gistermorgen ge houden. Zooals wij in een voorloo pig bericht reeds mededeelden, was de aanvoer pl.m. 1000 stuks minder dan we dat in de laatste jaren gewoon zijn: er werden in totaal 1501 stuks aangevoerd De oorzaak van dezen geringen aan voer moet gezocht worden in het feit, dat de veehouders hun lam meren, bij den slechten stand oer weilanden, nog niet zwaar genoeg beoordeelden om te worden afge zet. Nu er een weinig regen is ge vallen, laat de grasgroei zich beter aanzien. De prijzen waren zeer goed. ze liepen van f 24 tot f 31 de hoogste markt, f31, werd ge maakt door den heer D Eeiman n b. Oosterend. Vorig jaar liepen op de eerste markt de prijzen van f 21 tot f 30. De totale aanvoer bestond uit. 4 koeien f 385575, TJ> kalveren f 25 —45, 14 schapen f 4066, 1152 lam meren f 24—30, 18 biggen f 22—55. DE KAARSEN WAREN OP. De machinist G. G. te Den Helder was van gemeenewege van het electrisehe net afgesneden. Er was een vrij groote achterstand in de betalingen en verd. had gevraagd dit in termijnen te mogen afbeta- -en. Dit was niet toegestaan Nadat verd. geruimen tijd met kaarsen ge werkt had, waren ook deze opge bruikt en ten einde raad had hij een clandestiene aansluiting ge maakt en op deze wijze een veer tien dagen gratis licht gehad. De Officier achtte dit wel een zeer ern stig vergrijp, hoewel hij rekening wilde houden met de omstandighe den van verdachte en eischte 20 gulden of 5 dagen, conform werd hij veroordeeld. PLUNDERING TE DEN HELDER. De huisvrouw A. L. O. te Den Helder werd door haar kinderen ge waarschuwd, dat van een perceel, waarin ook geëvacueerde menschen hadden gewoond, de deur los stond. Gewapend met een bedsprei trok ze er op uit en eigende zich een zin ken teil, een spiegel, een boeken rekje en een emcr toe. Waarom dat wist ze niet. Althans ter zitting niet. De Officier hekelde deze dief stallen scherp. Wanneer de men schen op last van hoogerhand tuoe ten evacueeren, moeten zij geen zor gen hebben over hun huisraad. Er wordt in Den Helder zeer veel ge stolen. Een vrijheidsstraf achtte hij wel op zijn plaats en eischte der halve 6 weken gevangenisstraf. De politierechter maakte er< 1 maand van. TEXELSCHE BLOEMIST HAD TREK IN THEE EN KOFFIE. J. M. S., bloemist te Texel, houdt blijkbaar niet alleen van de welrie kende geuren van zijn bloemen, zoo voor en na het eten prikkelt hem een kopje geurige Java-koffie of Ceylon-thee hem ook en als va riatie kan hij de cacao-iucht ook best apprecieeren. Maar tegenwoordig is het moei lijk om aan deze artikelen te ko men, tenzij men slinksche paden bewandelt. En dat deed de bloemist, die op een Maartschen avond een bezoek bracht aan een woning, waarvan hij de sleutel bezat en die nochtans niet zijn eigen woning was. Daar vond hij o.a. tien pakjes thee, een blik koffie, inhoudende 2 K.G., een pak cacao van een halve Ki'o en tenslotte nog wat sunlight- zeep, met welke zeep hij later ver moedelijk zijn onschuldige handen zou wasschen. Uiteindelijk ontdekte hij ook éen kistje, waar iets ram- melends in zat en toen hij het open maakte, vond hij er een bedrag in van f45.1 Dat was meteen een mee vallertje! Mr. de Brueys Tack eischte tegen den verdachte drie maanden, maar Mr. Krabbe meende, dat een voor lichtingsrapport wenschelijk was en schorste daarop de zaak tot nader. WIEPISOES MARLA-AVOND. Zondagavond j.1. werd in het Pa rochiehuis alhier een Maria avond gegeven. De avond bestond uit zang, declamatie en een causerie over Maria, koningin van den Vrede. De gedeclameerde stukjes van Van Duinkerken, Schreurs en andere waren heel goed, evenals een Middeleeuwsche Maria-legende en niet te vergeten de Beatrijs van Boutens. De zang 'en een Mei- dansje werden uitgevoerd door de meisjesclub. Het geheel was een mooie avond, die zeer zeker aan z'n doel beant woordde, n.l. ons iets meer te ge ven v»n Maria, Koningin der Mei maand. (WilmsV URK. Door 65 vaartuigen werd aan den vischafslag aangevoerd: 3034 kg aal en paling, van 25 tot 140 kg per vaartuig, 0.681.54 per kg; 115 manden nest 50 ct. per mand; 6545 kg pos 10 „t per kg. PURMEREND, 19 Mei. Aanvoer: 680 koeien: 200 vette koeien voor de levering, gelde koeien f 345165, melkkoeien 41)0 —620, 8 stieren v. d levering. 1000 nuchtere kalveren: voor de slach' v d levering, voor de fok f 12—40 13 vette varkens voor de levering 16 magere vorkens f 29 - 55, 110 biggen f 1834. 670 sehanen I 43 —65, 290 bokken f 1875. 380 lam meren f 2228, 75"pinken f 175— f 250. Hitier }u<jend contra Nederlandsche jeugdstorm De Boschloopkampioenschappen, welke Zondagmorgen in Den Haag georganiseerd werden door de Be- fehlsstelle van de Hifler Jugend in Nederland, zijn een sportfeest van bijzondere kwaliteit geworden. Niei alleen, dat de verrichte prestaties van deze jeugd opmerkelijk waren doch meer nog door de belangstel ling welke voor deze wedstrijden werd getoond van de zijde der Duit sche en Nederlandsche autoriteiten Het was een uitgelezen gezelschap, dat de gast was van den Rijkscom missaris, rijksminister Seys In- LEVERING NUCHTERE KALVEREN. De Bedrijfsorganisatie voor Vee en Vleesch maakt bekend, dat met ingang van Vrijdag 15 Mei nuchte re kalveren niet meer geleverd kun nen worden aan de Firma Zendijk te Olst, maar dat dit met ingang van bovenbedoelden datum kan ge schieden aan Bakhuis Clba N.V. te Olst. DISTRIBUTIE VAN VER SNAPERINGEN. De Secretaris-Generaal van het Departement van Landbouw en Visscherij maakt in verband met de distributie van versnaperingen be kend. dat detaillisten de van con sumenten ontvangen bonnen in de tweede week van iedere distributie periode en in de week na afloop van de distributieperiode bij de Plaatselijke Distributiedienstep die nen in te leveren ter verkrijging van toewijzingen voor chocolade werk en toewijzingen voor suiker werk. Zij dienen de bonnen voor chocoladewerk en die voor suiker werk in veelvouden van 10 stuks, met een minimum van 20 stuks op afzonderlijke opplakyellen MD 18 geplakt en met afzonderlijke ont vangstbewijzen MD 201, in te leve ren. De bonnen waarop naar keuze chocoladewerk of suikerwerk ver krijgbaar is, kunnen naar keuze van den detaillist tezamen met een van beide andere bonnen opgeplakt worden; Restantbonnen kunnen tot een maximum van 9 stuks in de eerste week na de volgende distributiepe riode worden ingeleverd, tezamen met de bonnen, welke gedurende die periode geldig waren. Detaillisten, die in verhouding tot hun omzet een te gering vdor- schot hebben ontvangen, zullen een aanvullend voorschot ontvangen op basis van het aantal bonnen, dat zij in het tijdvak van 26 tot en met 29 Mei a.s. zullen inleveren. Grossiers kunnen in het tijdvak van 26 tot en met 29 Mei a.s. een voorschot ontvangen, dat gelijk is aan dat, hetwelk zij ontvangen heb ben in het tijdvak van 20 April tot en met 15 Mei, tegen overlegging van de gedurende laatstgenoemd tijdvak van de distributiediensten terugon tvangen ontvangstbewijzen MD. 257. DISTRIBUTIE VAN KAABSEN. De Secretaris-Generaal van het Departement van Handel, Nijver heid en Scheepvaart maakt bekend, dat detaillisten de door hen ont vangen bonnen „2*2" der petroleum- kaarten „S" en „T", welke aange wezen zijn ter verkrijging van één rantsoen kaarsen, geplakt op afzon derlijke opplakvellen bij de Plaat selijke Distributiediensten dienen in te leveren, ter verkrijging van toewijzingen vóór kaarsen. De in levering dient te geschieden in veelvouden van 10 stuks met een minimum van 40 stuks, met een ontvangstbewijs MD 201. Indien een detaillist het minimum van 40 stuks niet kan bereiken, kan hij maxi maal 39 bonnen bij zijn grossier in leveren Grossiers dienen de ontvangen toewijzingen voor kaarsen eiken Maandag bij de Plaatselijke Distri butiediensten in te leveren. De inle vering dient te geschieden in een enveloppe MD 258 met een ont vangstbewijs MD 257. De van detail listen ontvangen consumentenbon nen kunnen zij iederen Vrijdag bij de distributiediensten inwisselen in veelvouden van 100 stuks en met een minimum van 100 stuks. quart. Onder hen bevonden zich Reichsführer-SS en chef der Duit- sche politie Himmler, Obergruppen- führer Heydrich, Gruppenführer Rauter, de leider van de N.S.B. ir. A. A. Mussert met den hoofdstor- mer C. van Geelkerken en vele vooraanstaande figuren van de Hit- Ier Jugend en den nationalen Jeugdstorm. Voor den Nationalen Jeugdstorm waren deze wedstrijden van groot belang, daar het hier voor de eerste maal in dezen tak van sport tot een samentreffen kwam met de Hitier Jugend, om elkanders krachten op zuiver sportieven grondslag te me ten Voor onzen Nationalen Jeugd storm is deze krachtmeting lang niet slecht uitgevallen, gezien de bereikte resultaten. Zoowel op de 2.000 als op de 3.000 meter werd een eervolle plaats ingenomen door de ploeg, welke van den Jeugd storm deelnam. Hierbij kwam voor al de groote kracht naar voren van het Zuiden. Na afloop van de wedstrijde.n had de officieele huldiging van de prijs winnaars en de prijsuitreiking plaats, hetgeen door den rijkscom missaris persoonlijk geschiedde met een hartelijke toespraak. Uit deze korte toespraak bleek duidelijk het hartelijke medelêven van den Rijkscommissaris voor hun, werk en sportieve streven. Tot be sluit van dezen fraaien ochtend was "de jeugd verder nog de gast van den Rijkscommissaris, waarbij zij zich de heerlijke ververschingen. welke gul werden uitgedeeld,, goed liet smaken. De voornaamste uitslagen luid den: 3.000 meter: Vergelijkingswed strijd: 1. Groep gewest Amsterdam van den Nationalen Jeugdstorm, 2 Rann 935 H. J. Den Haag. 2 000 meter: Vergelijkingswed strijd: 1. Groep Gewest Limburg van den Nationalen Jeugdstorm. 2. Bann 933 H. J. Overijssel; 3. Ge west Brabant van den Nationalen Jeugdstorm. 1.000 meter: Vergelijkingskamp: 1. Bann 910 Limburg; 2. Bann 944 Groningen en 3. Bann 937 Amster dam, alle van de H. J. ORGANISATIE VAN HET BEDRIJFSLEVEN. Aaameldiagsplicfat Wj de Bedrijfs groep Koopvaardij. Bij beschikking van de Organisa tie-commissie voor het Bedrijfsleven van 19 Februari 1942, Ned. Staats courant van 25 Februari 1942, No. 39, is ingesteld de Bedrijfsgroep „Koopvaardij" met de vakgroepen „Zeescheepvaart" en „Kustvaart". Hierbij zijn verplicht zich aan te melden alle in Nederland gevestig de ondernemingen (natuurlijke en rechtspersonen), welke zich bezig houden met het zeescheepvaartbe drijf en het kustvaartbedrijf. Aan de ondernemingen, welke bij de Bedrijfsgroep bekend zijn, wor den aanmeldingsformulieren toege zonden. Ondernemingen, welke geen for mulieren mochten ontvangen heb ben, gelieven zich eigener beweging tot het Secretariaat van de Bedrijfs groep „Koopvaardij", Stationsweg 135te 's-Gravenhage, te wenden. DISTRIBUTIE VAN TABAK. De Secretaris-Generaal van het Departement van Handel, Nijver? heid en Scheepvaart maakt het volgende bekend inzake de distri butie van tabaksproducten. Ie. De detaillisten zullen in af wijking van de reeds verstrekte mededeelingen in de gelegenheid worden gesteld w e k e 1 ij k s in plaats van eens in de vier weken de door hen ontvangen bonnen tegen toewijzingen in te wisselen. In verband hiermede dienen zij de door hen jn de week van 1724 Mei ontvangen bonnen van de tabaks- kaart en van de sigarettenkaart op afzonderlijke opplakvellen MD 18 te plakken. Per vel moeten honderd bonnen worden geplakt. Een even tueel restant moet in een veelvoud van 10 stuks op een afzonderlijk opplakvei worden geplakt. Het aantal overblijvende bonnen van de tabakskaart, dat ten hoogste ne gen stuks mag bedragen, kan nóg in de week van 31 Mei6 Juni wor den ingeleverd. Indien een detail list geen veelvoud van 10 bonnen van de sigarettenkaart ontvangt, mag hij het restant, dat ten hoogste negen stuks mag bedragen in de week na afloop van den geldig heidsduur, tezamen met de bonnen van de tabakskaart inleveren. Be halve in dit geval mogen geen bon nen van de sigarettenkaart teza men met bonnen van de tabaks kaart worden ingeleverd. De detail- .list moet deze opplakvellen teza men met twee ontvangstbewijzen, namelijk één voor de bonnen van de tabakskaart en één voor de bonnen van de sigarettenkaart bij den Plaatselijken Distributiedienst inle veren op den voor hem vastgestel- den inleveringsdag. De detaillisten, wier inleveringsdag op Maandag, 2den Pinksterdag valt. dienen de door den Plaatselijken Distributie- dienst hieromtrent uit te geven pu blicatie te raadplegen. 2e. Ten gevolge vap de thans in gevoerde regeling, dat de bonnen wekelijks in plaats van. zooals vroe ger werd medegedeeld, eens in de vier weken, tegen toewijzingen kun nen worden ingewisseld, wordt een veel snellere bevoorrading verkre gen. In verhand hiermede zal het tweede voorschot, dat in de week van 17—24 Mei aan detaillisten zou worden uitgereikt, niet worden ver strekt, dat daar de detaillisten dit tweede voorschot in het geheel niet noodig hebben,. Ten behoeve van de detaillisten, die belangrijk min der T-bnnnen hebben ontvangen, dan het aantal jormale afnemers bedraagt, is een regeling getroffen, waardóór aan hun bezwaren tege moet wordt gekomen. De Plaatselij ke Distributiekantoren zullen met deez omstandigheid bij het uitrei ken van toewijzingen in de week van 24—30 Mei rekening houden, zoodat het geen zin heeft ter zake nog brieven te schrijven of klachten In te dienen. In het algemeen zijn echter de aan detaillisten verstrekte voor schotten ruim voldoende, om aan de vraag van hun afnemers te kun nen voldoen 3e. De detaillisten, die minder dan 20 T-bonnen hebben ontvangen en die dientengevolge niet als de taillist zijn ingeschreven, terwijl het aantal van hun geregelde afne mers hen wel voor inschrijving in aanmerking doet komen, zullen alsnog worden ingeschreven en een voorschot ontvangen, indien zij in de week van 2430 Mei ten minste 40 bonnen van de tabakskaart hij den Distributiedienst kunnen inle veren. 4e. Tevens zijn maatregelen ger nomen, waardoor het voorschot van die detaillisten, die een te hoos voorschot hebben ontvangen, door dat zij meer T-bonnen inleveren, dan het aantal normale afnemers bedraagt. binnenkort op een nor male basis zal worden terugge bracht 5e. De grossiers dienen zich op Maandag 18 Mei tot den Plaatselij ken Distributiedienst te wenden voor het ontvangen van een twee de voorschot. Dit voorschot zal het dubbele bedragen van hetgeen hun als voorschot hij de inwisseling van toewffzingen tegen verzamelfoewij- zingen in het tijdvak van 21 April tot 15 Mei is verstrekt De grossiers moeten hiertoe alle in hun bezit zijnde ontvangstbewijzen MD 257, die zit in het ttidvak van 20 April tot en met 15 Mei 1942 van den Distributiedienst hebben tomgent vangen overleggen. 6e. Grossiers kunnen de Van hun afnemers ontvangen toewijzingen op de voor hen vastgestelden inle veringsdag tegen verzameltoewij- zingen inwisselen.

Heldersche Courant | 1942 | | pagina 3