Butaroma LENTE-ZANGER Stadsnieuws LANGS DE VELDEN 1 Voor de blauwe Zeeridders Bedrijfscompetitie op volle toeren 25 jaar bij de Reiniging Ingekomen personen INGEZONDEN TEXEL Algemeene Vergadering Coöp. Boerenleenbank Uit de natuur Wie volgt... Het blijkt dat er in den Hel der toch inderdaad harten zijn, die warm kloppen voor onze blauwe zeeridders. Dat bleek tal van malen in het verleden en dat blijkt nu weer, nu wij een oproep in onze krant plaatsten om wat sigaren en bonbons te wallen afstaan voor de garde van „Moed, Volharding, Zelfopoffe ring", die op lsten Pinksterdag is uitgenoodigd de revue „Laat ie Glimmen" gratis bij te wonen. Nauwelijks was Dinsdag de krant de deur uit, of reeds ver voegden zich twee middenstan ders aan ons Bureau voor het afgeven van een cadeau. De heer K. Schrieken uit de Sluisdijk- straat gaf een vorstelijke gift van niet minder dan 50 prima sigaren, terwijl de fa. A. G. de Graauw in de Spoorstraat (Het Chocoladehuis) volgde met een luxe doos bonbons. Ook de treinreizigers blijven niet achter. Gistermorgen stelde een Jutter in den trein z'n heele sigarenkaart beschikbaar, terwijl een ander er een gulden bijlegde. 10 Sigaren werden afgegeven... Een ander reiziger kwam met 2 sigaren aandragen. Ze werden even dankbaar in ontvangst ge nomen natuurlijk. Al was het er maar 1 geweest! Waar zoo snel en zoo gul ge geven werd, daar nemen wij aan, dat er nog wel iets zal volgen- Maar... doet U het nog heden! En vergeet vooral de bonbons niet. Zooals U weet kunt U het be schikbaar gestelde afgeven aan het Bureau van ons blad in de Koningstraat. Groote overwinningen reeds geboekt. Deze week is de bedrijfscompetitie aangevangen en dat de wedstrijden populair zijn, bewijst wel de groote opkomst van het publiek. Hoewel er momenteel nog geen spannende wed strijden gespeeld zijn, is het toch dui delijk dat straks de zes winnaars aardig aan elkaar gewaagd zullen zijn. Maandag kwam PTT in het veld tegen LBD en leek het aanvankelijk, dat de Posterijen zich nog flink zou den verweren, langzamerhand kwam de betere routine an de L.B.D. ech ter naar voren en regelmatig werd de score opgevoerd. Was het bij P.T.T. een enkeling, die mee kon komen, voorvan vooral Groot genoemd kan worden, bij L.B.D. waren het vrijwel allemaal „voetballers". De wedstrijd speelde zich grootendeels op de P.-helft af en vooral lniksbuiten Hoogvorst was de gevaarlijke man. Daarnaast was ook Bruul lang niet onverdienstelijk, terwijl vooral achter de voorhoede Van 't Hert een belangrijke rol speelde. De achterhoede met Dijks hoorn, Siersma en Selderbeek be hoefde maar zelden op te treden. Toen de scheidsrechter voor het laatst floot, stond de stand 5—0 voor L.B.D., wat dus duidelijk het overwicht aangeeft. Dinsdagavond hadden we gedacht een spannende wedstrijd te zien en hoewel er meer evenwicht in de elf tallen zat, wat betreft meerderheid, werd de; overwinning nog grooter n.1. 60. Deze glorieuze overwin ning behaalde Ger.i.werken op W. en L. (Water- en Lichtbedrijven). De geroutineerde krachten van Gem.- werken gaven hier nog meer den doorslag als de avond daarvoor. In de achterhoede ">-:heerschten Pater en Goudswaart de situatie, in de middenlinie deed Bontes goed werk, terwijl in de voorhoede Gast de man was, daarbij goed bijgestaan door linksbuiten Bais. Toch warén de verschillende duels in dezen wedstrijd het aanzien ten volle waard en vooral Arie v. d. Wal weerde zich uitstekend. Daarnaast deed bij de Water- en Lichtbedrijven ook Meylink, een bekende naam van vroeger, nog goed werk, alsmede Sanders en Hoornsman. Het zat deze elf niet mee, want stond Pater hun aan den éénen kant veelal in den weg, aan den anderen kant was het steeds Gast, die met mooie tref fers de score verhoogde. Zeker had de W. en L. één of twee tegenpun- tjes verdiend. Twee winnaars van de zes zijn dus bekend, zoodat er nog vier resten, die nog deze week bekend worden. Het programma van deze week luidt nog: Donderdag, 19.80 u., S.V.W. 2 A.P.G., terrein Helder. Vrijdag, 19.30 u., L.D.B. 2— S.V.W. 1, terrein H.R.C. Zaterdag, 15 u„ D.E.B.O.Belas ting, terrein Helder. De uitslagen zjjn als volgt: L.D.B. 1—P.T.T. 1 0 Gem.werkenW. en L. 60 Heden herdenkt de heer J. J^ Amiabel het feit, dat hij voor 25 jaar in dienst trad bij de Gemeente lijke Reiniging. De jubilaris vervult momenteel de functie van chauffeur. Zijn adres is Corn. Ditostraat 24. Stijntje van Brederode en gezin, Hoogstraat 31. G. Bakker en echt- gen., Jan zenstraat 20. W. Baanstra, gepens., en gezin, De la Rerjstraat 25. I. Dijkstra--va der Meer, en gezin, Torenstraat 28. J. Rekers, grond werker, Breestraat 63. W. van Kol lenburg, mar-cbaussee, v. Galen straat 42. Wed. R. de Vries—Ras, Jonkerstr. Cl. D. G. Duizendstraal, werfsjouwer R.W., H. de Grootstr. 4. H. Lip, landarbeider, en gezin, Proef- tuinw. 3. W. Heuvelman, grondwer ker en gezin. La- lbouwstraat 13. B. van der Wolf, marechaussee, H. Treubstraat 17. J. H. Mooeer, ge- pens., en gezin, Goudsbloemstraat 47. J. M. Otto, drukker, en gezin, Stern straat 5. G. J. de Haas, mach.- bankw., en gezin, Joubertstraat 32. C. de Jong, uitvoerder Basalt Mij., Joubertstraat 53. W. Vriendjes, uit voerder, en gezin Lombokstraat 23. C. Siersma, wachtgelder, en gezin, "utjghwe^ 12. H. D. Sutherland, kap. zeered., en gezin, Ooievaar straat 121. D. de Zeeuw, gep., en ge-'n, H. Treubstraat 35. Wed. J. A. KoningstemSnoerwang,, Brakke- veldweg 168. Wed. O. van der Beek Ras, Beukenkcmpstraat 60. J. Krab, stuurman walb. R.W., en gezin, Molengracht 14. Naate Kraak, Kru- gerstraat 98. P. Balkenende, land arbeider, en geein, Achterbinnenh. 50. C. Borreman, scheepmaker R.W., en gezin, Vlamingstraat 57. P. Bake- laar, Spoorgracht 13. J. M. J. Vos, Javastraat 4. II. van der Maas, kui per R.W., en gezin. Narcisstraat 65. J. H. Vink, grondwerker, en gezin, Dahliastraat 3 S. van der Meer, 2e gezagvoerder, en echtgen., De la Reijstraat 31. H. Pais, De la Reij- straat 31. J. C. M. de Marl, Kruger- straat 78. A. Feliksdal—Meijer, en gezin, Lijsterstraat 20. J. F. Wak ker, marechaussee, v. Galenstr. 42. W. van der Woude electriciën, J. v. d. Veerstraat 16. P. Mulder, dienst bode, Middenstraat 131. P. Bruin, monteur, en gezin, Herzogstraat 66. M. Maats, dienstbode, Diaconiestr. 15. E. Canté, marechaussee, v. Galen straat 42 J. M. de Rooijvan Rosse, d' ïstbode, Ooievaarstraat 135. F. W. Wempe, masseuse, Soembastr. 1. C. Dieterich, ambt. distr. Singel 63. Maria J. Rem es, Violenstraat 16. W. F. M. Boëseken, wachtgelder K.M., en gezin, Torensteeg 2. H. Smeding, bakker en gezin, Reiger straat 22. J. C. Zwaneveld, en echt- gen., Sternstraat 43. G. Leemkuil, tuinder, en gezin, Klaverstraat 14. Geachte Redactie, Herhaaldelijk komen bij ons klach ten binnen van kameraden en met ons sympathiseerenden, dat hun kin deren op straat door andere kinde ren worden uitgescholden voor N.S.B.-er, met natuurlijk de verschil lende voorvoegsels zooals „Vuile", „Smerige", enz., daar voorgevoegd. Deze scheldpartijen komen net meest voor in de omgeving van scholen, en verder voor kinderen openbare ge bouwen. U zult met mij kunnen begrijpen, dat er aan dergelijke toestand -n een eind gemaakt dient te worden en dat ook dit euvel met de krachtigste middelen bestreden dient te worden, temeer nog daar het hier gaa' om de jeugd, die Neêrlands toekomst is. Ik roep daarom Uw medewerking in door dit ingezonden in Uw blad te plaatsen en het zoodoende onder de aandacht te brengen van belang hebbenden. Het^gaat toch m.i. niet op, dat de jeugd zich meer en meer gaat be zondigen aan het door mij boven- Zondagmiddag. Het is nog maar enkele toeken geleden, dat een jui chende schare supporters van de ver- eeniging Beverwijk de spelers op de schouders nam en de eerste oogen- blikken van het behaalde kampioen schap in groote vreugde werden ge vierd in de kleedkamer van .Helder"- Wellicht herinnert u zich, dat ik in mijn beschouwing over die ontmoe ting, de nieuwe kampioenen groote moeilijkheden voorspelde in haar po gingen de tweede klasse te bereiken. Na drie wedstrijden in dit tournooi. welke zij alle drie verloren heeft, zal er waarschijnlijk by Beverwijk maar één verlangen zijn, n.l. het einde van deze competitie. Zij heeft in dit prettige seizoen, dat oij met eenig geluk als eerste beëin digde, de onprettige ervaring opge daan, dat zij in het milieu van „HRC „OVVO", ,Alkm. Boys" en ,flollar.- dia", de minste is. Vandaar dan ook dat v>ij de ont moeting HRCBeverwijk, vanmiddag op 't Tuindorp, met optimisme tege moet gaan. We treffen buitengewoon fraai weer, van Nunen en twee neutrale „grensjagers" zullen de vertooning leiden. In tegenstelling met vorige week te Alkmaar spelen de roodjakken thans een wedstrijd vol initiatief, zij over- heerschen de bezoekers en nemen een goeden voorsprong. Althans tot de rust, daarna begrijpen we dat HRC dezen wedstrijd wel gewonnen heeft, genoemd euvel. Waar zou b.v. het einde zijn wanneer die scheldpar tijen eens wederkeerig werden, en dus de kinderen van onze kam. en symp. terug gingen schelden? U zal het met mij eens moeten zijn, dat dergelijke toestanden niet ten goede kunnen komen aan de op voeding van onze jeugd. Er zijn voor het ontstaan van dergelijke toestanden natuurlijk menschen, die daarvoor verantwoor delijk zijn. En zij zijn het, die er na tuurlijk toe kunnen bijdragen om dit euvel weer tot niets terug te brengen. Als sch ildigen beschouw ik dan in de eerst plaats de ouders van de kinderen, die onze kinderen uitschel den, zelf. Immers, zij zjjn het, die hun kinde ren daartoe aanzetten. Tot de ouders, die daar hun kin deren bewust toe aanzetten, zou ik willen zeggen: „Houdt op, gedoogt niet langer dat Uw kinderen zich aan dergelijke handelingen schuldig maken. Houdt er rekening mee, dat ook Uw kinderen behooren tot de jeugd, en dus tot de toekomst van ons land en volk. Dan zijn in de tweede plaats nog schuldig onderwb'zers aan de ver schillende onderwijsinrichtingen, en wc" die onderw" zers di? niets van den nieuwen tijd kunnen of willen begrij pen. Zij slaan soms lachend in de deurpost van hun school staande dergelijke scheldpartijen gade. Door zoo'n houding worden natuurlijk de kinderen nog aangemoedigd, en in hun daad gesterkt. Een houding als boven omschre ven moet ten sterkste afgekeurd worden. Verder wil ik tot iedereen, die meent kinderen tot dergelijke din gen te moeten aanzetten, nog zeg gen: „Wannee r ge iets tegen ons hebt, wees dan niet zoo laf dat ge dat door kinderen op laat knappen, doch zeg het ons zelf. Laat in dit geval dan ook onze kinderen vrij, zooals wij Uw kinderen vrij laten." Hou Zee. M. LEUNE. Wachtmeester W.A. maar dat zij ons nog geen vertrouwen kan schenken voor de gunstige afloop van de resteerende wedstrijden. Daar over kunnen we volgende week, Sden Pinksterdag, na afloop van de ont moeting HRC—Alkm. Boys, een in teressant praatje houden. Vooral nu Hollandia vanmiddag in Alkmaar gelijk speelde, wordt de situ atie spannend. De laatste wedstrijd HRC, in Hoorn, daar zal het er om gaan! Aan onze aanmoediging zal 't niet ontbreken. De komende zomeravonden zullen we eenige partijtjes kunnen bijwonen van de „bedrijfscompetitie". Deze wedstrijden doen me denken aan „de genoegelijkheidscompetitie" die we hier eenige jaren geleden gehad heb ben. Nauwkeurige inlichtingen om trent 't karakter van deze ontmoetin gen kunt u inwinnen bij den penning meester van HRC, onzen vriend van Rijswijk, die evenals ik, de moed had aan deze partijtjes mee te doen en die deze lenteescapade moest betalen met zes weken ziekenhuis en eenige maanden gestrompel. Het elftal waar *ik in meespeelde was zeer in trek, wij waren zeer gewilde tegenstanders. We verloren elke ontmoeting met een moyenne van 8—0 Hopen we dat alles naar genoegen verloopen mag en dat de verband- trommels dicht kunnen blijven. De heeren zullen er dan hoogstens enkele stijve spieren van overhouden en dat is zoo'n fijn partijtje in de zon en op 't veld toch ruimschoots waard. Toean Tik-Tik. In hotel „De Zwaan" werd de jaarvergadering van de Coöpera tieve Boerenleenbank gehouden. De bijeenkomst werd bijgewoond door 18 leden. Het openingswoord werd gesproken door den voorz. van het bestuur, den heer C. Zijm, die allen het welkom toeriep en er op wees, da* de zaken van de bank ondanks de moeilijke tijdsomstandigheden een vrij goed verloop hadden gehad. De, notulen der vorige vergadering werden hierna door den kassier, den heer Th. Graaf, gelezen en onveran derd vastgesteld. Hierna volgde lezing van het jaarverslag. De kassier begrn dit verslag met dank te brengen voor zijn benoe ming; vervolgens werd een kort overzicht gege/en van het verloop der zaken van de bank, welks ver loop zoo nauw in verband staat met de belangen van de landbouwende bevolking van Texel. In dit over zicht werd gewezen op de betere prijzen, vooral voor de schapenhou derij, en op het feit dat de prijszet ting en afname veelal door de re geering is geschied, hetgeen een grooteren omzet voor de bank ten ge volge heeft i ehad. Daar de bank voor haar bemiddeling aan provisie en kosten een zeer geringe vergoe ding vraagt, komen de voordeelen rechtstreeks ten goede aan de boeren. De stijging der spaargelden, die reeds begon in 't einde van 1940 is in IS. 41 voortgegaan, terwijl op credieten in loopende rekening en voorschotten grootere afschrijvin gen en/of aflossingen plaats hadden. Ook bij den middenstand, wiens be langen in vele gevallen door de bank worden behartigd, kwam een niet onaanzienlijke stijging der spaargelden voor. Dit heeft in sterke mate de balans over 1941 beïnvloed. Het u ntal leden bedraagt thans 79b, het aantal spaarders 1933, voorschotter. staan uit 458, het aan tal rekening-couranthouders be- door J. K. S. DE FITIS Het nieuwe lied. Soms al einde Maart, maar meestal begin April klinkt er tusschen het uitbundige lied van merel, vink en koolmees plotseling een ander lied Een nobel, iets weemoedig lied, het lied van een vogeltje, dat wel opeens bij tientallen tegelijk schijnt te zijn teruggekeerd, want overal laten ze zich hooren. Ongemerkt teruggekeerd dan toch zeker, want de dagen er vóór waren ze nog nergens te zien of te hooren. Inderdaad reist de fitis, evenals de meeste andere -soor ten van zjjn familie, bij voorkeur 's nachts, zoowel in het voorjaar als tijdens den najaarstrek. In geschikte nachten van Augustus en September trekken er duizenden van deze zan gertjes door, op weg naar hun over- winteringsgebied: tropisch Afrika. Groen en geel. De fitis hoort tot de groep van de geel en groene zangertjes, een groep, die bij de vogelliefhebbers be rucht is omdat iedere beginneling met de handen in het haar heeft ge zeten bij z'n pogen om de vogeltjes van deze groep uit elkaar te hou den. En zelfs de gevorderden en keien onder de vogelmenschen heb ben met deze vogeltjes soms nog de grootste moeite. Geen wonder, dat ze bij het groote publiek volkomen onbekend zijn. En onbekend maakt immers onbemind? De beste tijd om deze zangertjes te leeren kennen is het vroege voorjaar. Ze zingen dan volop, en, omdat de boomen nog pas uitloopen, worden ze ook nog niet door een dicht bladerdak aan het oog ont trokken. Toch kost het ook dén nog vaak de grootste moeite ze te herkennen. Om ons nu eens te hou den bij de fitis. Om een fitis met zekerheid te herkennen hebt ge be slist de zon in den rug noodig; dan is de lichtval op het beestje het beste. Als ge dan tusschen het teere, lichte groen van uitbottende boomen een vogeltje ontdekt met een even frisch gekleurd veerenpakje als het licht jonge groen om hem heen, dan bent ge al aardig op weg. Rug en kop heeft de fitis olijfgroen, de vleu gels zjjn lichtbruin, met groene randjes, de ondebziide en die ziet ge van den grond af het meest is fceel licht grijsgeel, bijna wit, de pootjes zijn lichtbruin. Maar hèt kenmerk van de fitis is een duide lijke lichtgele wenkbrauwstreep. En die krygt ge van zoo'n op een hoo- gen tak zingend bogeltje bijna nooit te zien! Dan is verwarring met een van de andere groen en gele zangertjes (tjiftjaf, fluiter en spotvogel) niet ondenkbaar, wanneer tenminste de zang u niet helpt. De zang. De fitis heeft een liedje, dat ge makkelijk te herkennen is, en dat ge, wanneer ge het eenmaal weet, uit allerlei vogelzang weet uit te pikken. Hij begint met veel ijver een krachtijfen slag, die wel wat weg heeft van den vinkenslag; maar het is veel edeler en niet zoo luid. Dan opeens is het of hij teveel van zijn krachten heeft gevergd, en zachter en zachter snelt het weg ln lang zaam dalende toontjes; die klinken als (vlug uitgesproken) „hun-led, hund-ied, hun-ied". Dat eind klinkt heel weemoedig. Het is ieder jaar een fijne ge waarwording te bemerken, dat de fitissen er weer zijn, juist, omdat ze door hun groote aantal en hun pret- tigen zang zoo'n bijzondere voor jaarsfeer weten te scheppen. En ze zijn scheutig genoeg met hun zang! Ze zingen van 's ochtends vroeg tot 's avonds laat, enkele maanden lang en in September vaak opnieuw. Men heeft de fitis wel eens ge noemd het Paaschzangertje bij uit nemendheid, niet alleen omdat ze omstreeks Paschen flink op dreef plegen te komen, maar ook omdat hun zang zoo goed de sfeer van die dagen weergeeft: bly en hoopvol maar toch doortrokken van een on- zegbaren weemoed om het gebeurde op Goeden Vrijdag. Ovenbakkertje. De fitis is geen vogel van dicht bosch. Hij houdt van open landschap met een weelderige groei van ver spreide struiken en boomen. Zoo kunt ge hem aantreffen in parken en groote plantsoenen. Ge moet maar eens goed opletten in Timor- park en Donkere Duinen, maar laat U niet in de war brengen door al die andere zangers, grasmusch en vliegenvanger, merel en vink, zwa luw en... nachtegaal. De Engélschen noemen de fitis weliswaar willow- warbler. maar het is heelemaal niet waar, dat de fitis gebonden zou zijn aan wilgen. Ge moet U maar niet laten verlei den om naar het nest van zoo'n fitis te gaan zoeken. Het is verbazend moeilijk te vinden. Het ligt in een kuiltje in den grond tusschen gras brandnetels en ruige plantengroei en is overdekt. Als regel heeft het den vorm van een bakoven, met een zij-ingang. De weinige keeren dat ik een fitis-nest vond was het opgebouwd uit bladeren, mos en f(jne worteltjes van planten: de bin nenkant (dit was pas te zien als je op je buik ging liggenin de brandnetels etc!) was gevoerd met veertjes en haartjes en daarin lagen de 6 geelwitte eitjes, donkerbruin gestippeld, die er zóó teer uitzagen of ze by de eerste aanraking zouden breken! Omdat het nestje zoo uiterst moeilijk te vinden Is, Is het gevaar voor vertrappen groot.. Een lompe menschenvoet op zoo'n kunst werkje: ik moet er niet aan den ken! draagt 167. Het aantal dagboek- posten heeft in '41 bedragen 12.364 tegen 11.044 in '40. Tenslotte bracht het jaarverslag in herinnering 't ontslag verleend aan den oud-kassier, den heer C. Graaf. In een vergadering van het Bestuur en den Raad v-i Toezicht was den aftredende d gebracht voor de groote toewy C, waar mede hij vele jaren de belangen der bank heeft behartigd. Aan de orde was nu overlegging Rekening en Balans. De Rekening gaf $en omzet aan van 5.696.526,60. Aan spaargelden was ingelegd 1.492.802,70, aan ter mijndeposito's 320.370,28. Terug betaalde spaargelden 1.167.803,30. Termijndeposito's 197.328,80. Terugbetaalde voorschotten 399.514,30. Gegeven voorschotten 203.385.00. De Balans sloot met de eindcijfers 3.051.0.47,56. Het winstsaldo be draagt 5.011,83 vorig jaar 12.196,00). De vermindering van het winstsaldo is voornamelijk ont staan door betaling van Winstbelas ting over twee jaar. Het reservefonds bedraagt 216.947.41, hier komt bij het winst saldo van 1941 is 5011,83, en de rente over 1941 is 2.147,99. De heer D. Hin gaf het bestuur in overweging, om de zaken van de Bank zoo te regelen, dat in dezen tijd weinig of geen winst werd ge maakt. z.i. is 't reservefonds hoog genoeg; men zou bijv. den rentevoet zoo kunnen regelen, dat de winst ten goede kwam aan de leden. Over dit punt werd eenigen tijd van ge dachten gewisseld, sommige leden van het bestuur waren van meening, dat men zorg mo' -t bljjven dragen voor een flink reservefonds in geval van dubleuse posten. Daar het be stuur deze zaak moet regelen, wer den geen besluiten over dit punt genomen en werden Rekening en Balans onveranderd vastgesteld. Bij gehouden bestuursverkiezing werden zonder stemming de aftre dende leden (de heer J. C. Kager als lid van het Bestuur en H. Leber als lid van den Raad van Toezicht) her kozen: er waren geen tegencandi- dc'en gesteld. Van de ledenliist werden wegens vertrek van Texel afgevoerd de heeren M. Daimeijer, L. Vreugdehil en A. de Wilde; hiervoor had het Bestuur de goedkeuring noodig van de algemeene vergadering. De rondvraag leverde niets op. Waarna de vergadering door den voorzitter met de beste wenschen voor de Bank in 1942 werd gesloten. n VERVOER VAN ONGESCHILD TEENHOUT EN VER.HA" DE LEN VAN MANDENWERK. Het Rijksbureau voor de Voedsel voorziening in Oorlogstijd maakt bekend, dat bij bestuursbesluit van de Nederlandsche Akkerbouwcen- trale is bepaald, dat het vervoer van ongeschild teenhout, geschikt voor de vervaardiging van manden en ander vlechtwerk en behoorende tot de soorten Amerikaantjes of zwarte driebast, voortaan slechts is toegestaan, indien dit vervoer plaats vindt onder dekking van een door of vanwege de Nederlandsche Ak- kerbouwcentrale afgegeven geleide- biljet. Voorts is bepaald, dat voor het verhandelen en afleveren van luxe- en huishoudelijk mandenwerk voortaan geen vergunning van den Directeur van genoemde Centrale meer behoeft te worden verkregen. INVOERING VAN KLASSE C2. De Bedrijfsorganisatie voor Vee en Vleesch maakt bekend, dat met ingang van Dinsdag 26 Mei 1942. voor de classificatie van koeien, ossen en stieren een nieuwe klasse C 2 wordt ingevoerd, gelegen tus schen de klassen C en D. De klasse C zal voortaan klasse C 1 worden genoemd. In de nieuwe klasse C 2 zullen worden ingedeeld dieren, die niet voor de klasse C 1 in aanmerking komen, doch een dusdanige consti tutie hebben, dat zij evenmin als D-dieren kunnen worden aange merkt. Het aanhoudingspercentage bedraagt bij de klasse C 2 tenmin ste 48 Voor in de klasse C 2 ingedeeld vee zijn de volgende prijzen vast gesteld: voor rundvee, aangevoerd op de slachtveemarkten te Amster dam, Alkmaar. Rotterdam, Hilver sum, Haarlem, 's-Gravenhage Hoorn. Purmerend. Schagen. Delft. Leiden Utrecht en Gouda: f0.37— 0.40 per kg. levend gewicht, en voor rundvee aangevoerd op alle andere slachtveemarkten f 0.37—0.38 per kg levend gewicht. TEELT VAN GROENTEZADEN. De Productiecommissaris voor den Tuinbouw en de Ooftteelt te s-Gravenhage maakt bekend, dat het telen en verhandelen van alle soorten van groentezaden voor ei gen rekening (waaronder ook de zgn. vrije teelt) slechts is toegestaan aan hen. die in het bezit zijn gesteld van een erkenning als teler van groentezaden door den Nederland- schen Algemeenen Keuringsdienst voor Groentezaden. Ren verzoek om deze erkenning moet worden aange vraagd op een formulier, dat bij ge noemden Dienst te Heiloo verkrijg haar is. Behalve deze erkenning moet ieder, die groentezaden voor eigen rekening wil telen en verhandelen als georganiseerde zijn aangesloten bij de Nederlandsche Groenten- en Fruitcentrale. alsmede in het bezit zijn van een door deze. Centrale af- Ik heb êoede berichten zegt MathiMe Nu ik U wat minder boter aflever, heeft Butaroma op een verrassende ma, Ier mijn taak overgenomen. Gesmol ten boter of Butaroma geen mensch, die het verschil proeft. WEER EEN ZUIVER ?RODUCT VAN W. A.' SCHOLTEN - EOXHOl gegeven geldige vergunning tot het telen en/of verhandelen van zaden. Aanvragen om aansluiting als ge organiseerde bij genoemde Centrale en voor bedoelde teeltvergunning moeten worden ingediend bij de Afdeeling Tuinbouw van de Provin ciale Landbouw-Crisis-Organisatie. Zij die groentezaden telen in op dracht en voor rekening van een door den N.A.K.G. erkenden en bij de Nederlandsche Groenten- en Fruitcentrale aangesloten zaadteler- handelaar (zgn. contractteelt) be hoeven geen erkenning of teeltver- gunning te bezitten, mits de desbe treffende overeenkomst door de Ne derlandsche Groenten- en Fruitcen trale is goedgekeurd. ALGEMEENE INVENTARISATIE VAN LAND- EN TUINBOUW 1942. De Landbouw-Crisis-Organisatie voor Noord-Holland maakt het na volgende bekend. De jaariijksche algemeene inven tarisatie van land- en tuinbouw zal dit jaar plaats vinden in het tijd vak van 26 Mei tot en met 6 Juni 1942. Naast de gewone gegevens, wel ke elk jaar gevraagd worden, zal deze inventarisatie ook nog een op gave inzake aardappelrassen en landbouwwerktuigen omvatten. In tegenstelling met de voor gaande jaren zullen thans in iedere gemeente één of meerdere zitda gen gehouden worden, waarop de georganiseerde uitgenoodigd wordt te verschijnen. Plaats, dag en uur, waarop de gevraagde gegevens verstrekt kun nen worden, zal nader door aan- plak-hiljetten op de hiervoor be stemde plaatsen en gemeentelijke aanplakborden worden bekend ge maakt. Alle aangesloten leden van de Landbouw-Crisis-Organisatie als mede niet-aangeslotenen, die eeni ge der gevraagde gegevens hebben te verstrekken, zijn verplicht aan deze oproep gevolg te geven. Weigert men de gevraagde inlich tingen te verstrekken, of doet men onjuiste opgave, dan stelt men zich ingevolge de inventarisatie-beschik king 1942 bloot aan een tuchtrech telijke vervolging. DISTRIBUTIE VAN TABAK. De Directeur van het Rijksbureau voor Tabak- en Tabaksproducten, daartoe gemachtigd door den Se cretaris-Generaal van het Departe ment van Handel, Nijverheid en Scheepvaart, maakt bekend, dat in verband met de regeling, op grond waarvan detaillisten reeds na 1 week verkoop van tabaksproducten hun verzamelde consumentenbon nen bij de plaatselijke distributie kantoren tegen een toewijzing kun nen inwisselen, waardoor zij in de gelegenheid worden gesteld reeds dan hun bestellingen te plaatsen, de op 18 April il in de dagbladen opgenomen minimumgrenzen voor rechtstreeksche levering van ta baksproducten door fabrikanten aan detaillisten zijn opgeheven. ADRESWIJZIGINGEN N.A.C. EN N.LC.A. De Nederlandsche Akkerbouw- centrale (N.A.C.) en de Nederland sche Inkoop Centrale van Akker bouwproducten (N.I.C.A.) maken bekend, dat de Juridische Afdee ling van het Rijksbureau voor de Voedselvoorziening in Oorlogstijd, welke afdeeling de juridische aan gelegenheden op het gebied van den akkerbouw (waaronder begre pen de verwerkte akkerbouwpro ducten) behandel' en de Afdeeling Prijzen en Algemeene Handelsaan gelegenheden zijn verplaatst van Bezuidenhoutscheweg 15 naar het gebouw van de Bataafsche Import Maatschappij, Wassenaarscheweg 80. 's-Gravenhage, Tel. 183453, in- te1 locaal letters DDD. Van de Afd. Boekhouding is de onderafdeeling Administratie van de bonnen-rekoningcournnt van toe wijzingen en van aan derden toe- behoorende voorraden akkerbouw producten, verplaatst van Jan Pie terszoon Coenstraat 26 naar Hekke- laan 197. Tel. 183540, interlocaal letters EEEE.

Heldersche Courant | 1942 | | pagina 3