Tien jaar dood water HOLLANDIA-H.R.C. DE NEDERLANDSCHE BANK N.V. Stadsnieuws Dc Heldersche drieling 5 jaar 55 jaar getrouwd Dora Schrama zingt met „Helders Mannenkoor" Piet Kohier komt naar Den Helder Laatste waarschuwing aan Australië Tien jaar Afsluitdijk Officieele mededeeliogen 't Zijn Alkmaarders geworden 26 Mei 1937 ging door den Helder de mare, dat juffrouw Baas in de Brouwerstraat van een drieling was bevallen. Veertien jaar te voren was in Den Helder iets dergelijks voor gekomen, doch toen was het niet gelukt de peuters in het leven te houden. Voor twee jaar, toen juffrouw Baas weer een kleine verwachtte, zag het gezin zich genoodzaakt uit Den Helder te evacueeren en sinds dien zijn ze Alkmaarders en wonen ze in een oude rentenierswoning aan het Jaagpad tegenover de Ka naalstraat. De kleine peuters zijn eergisteren 8 jaar geworden en zoowel Corne- lis, Antje als Jansje zijn opgegroeid tot pientere levenslustige kinderen. Ditmaal stond de verjaardag slechts in het teeken van de familiebelang- stelling. De vader werkt op de Marinewerf te Den Helder, vertrekt 's morgens met den trein van 6 uur uit Alk maar, om des avonds 8 uur weer te keeren. Hoewel de moeder om de rust thans tevreden is waar ze woont, is het dus begrijpelijk, dat ze naar den tijd verlangt, waarin ze weer naar Den Helder kan te- rugkeeren. Het is er nu wel rustig, zoo vertelde zij ons, doch mijn man wil, zoo lang de oorlog duurt, om de kinderen voor geen geld naar Den Helder terug en wie de levens lustige drieling, de trotsch van Den Helder aanschouwt, vindt dit vol komen begrijpelijk. Afhalen formulieren zwaren of langdurigen arbeid In het tijdvak van Donderdag 4 t/m Woensdag 10 Juni 1942 zal de distributiedienst alhier de kaarten voor bijzonder.n arbeid voor de 7e periode 1942 (tijdvak 14 Juni11 Juli 1942) uitreiken. De daarvoor vereischte aanvraag formulieren kunnen vanaf Donder dag 28 Mei 1942 bil den distributie- dienst worden afgehaald. Op den 2den Juni a.s. hopen Hen drik Kramer en Maria van Pelt den dag te herdenken, dat zij 55 jaar geleden in den echt werden verbon den. Het zal de familie Kramer, wonen de in de Janzenstraat nr. 31 op dien da-f aan belangstelling zeker niet ontbreken, niet alleen vanwege het zeldzame van dit jubileum, doch tevens vanwege het feit, dat de heer Kramer een populaire persoonlijk heid is, die in onze stad vele vrien den telt. Er zijn er niet veel, die den gepensionneerden baas-zeilmaker niet kennen, en hem geen goed hart toe dragen. Zondag 7 Juni a.s. hoopt Helders Mannenkoor voor het eerst sedert langen tijd weer op de planken te verschijnen. Het zal een concert wor den, waarvoor zonder ;snigen twij fel groote belangstelling zal blijken te bestaan, want behalve dat het K )or zijn rentree maakt en dat het populaire orkest van Louis van Loo zijn medewerking zal verleenen, ver nemen wij zoojuist dat Dora Schra ma, die steeds meer op den voor grond tredende opera-zangeres, even eens dien middag aanwezig zal zijn en eenige soli ter gehoore zal bren gen. Dora Schrama is hier geen onbe kende. Men zal zich nog van eenige jaren geleden herinneren, dat zij hier in enkele operettes met groot succes optrad 'o.a. Die Ozardas Fürstin) Daarna heeftmen haar vaak in de radio kunnen beluisteren, terwijl zij kortgeleden een hoofdrol vervulde in Mozart's „Figaro", die werd opge voerd in den Amsterdamschen stads schouwburg. Me- de operette „Hou ouder Hoe gekker". „De Kluchtspelers" onder leiding van Kees van Dan zullen Zondag 31 Mei in het Casino een voorstel ling geven met de nieuwste ope rette-klucht „Hoe ader, hoe gek ker". Na zijn successen in „De Boemel- baron" en „In 't Gouden Haantje heeft Piet Kohier in deze nieuwe kluch* weer volop gelegenheid zijn komische zijden te laten zien. Dat hij daarin slaagt rebben de stampvolle zalen in Amsterdam, Rotterdam en Den Haag en vele andere steden be wezen. Hij wordt bijgestaan door de even eens zoo populaire vrouwelijke ko miek Cor Smit. En dan nog daarbij als derde, die het spel volmaakt, de komiek Kalman Knaack. Een be langrijke rol vervult ook de van de radio bekende Franf Nienhuys en verder treden in .eze farce op: Mar- tha Posno, Tiii Visser, Elly Huys- man, Frans Bogaert, Kees van Dam, enz. Te „Telegraaf" schrijft: In deze kluclit zijn de verwikke lingen ingenieus en verrassend, Piet Kohier speelt de verliefde va der en doet dat met fiksche stem, met welsprekende beenen en veel succes. Cor Smit als de schoonmoe der is hoogst interessant. In het kort een stuk met veel vaart en ge voel voor humor gespeeld, dat lui de- bijval oogstte van het talrijke publiek. De samenstelling van de Regeeringsbroodbloem (A-bloem) Met ingang van Zondag 17 Mei 1942 zijn de grondstoffen ter vermaling van A-bloem (brood- bloem) als volgt samengesteld: Een mengsel van .8 inl. tarwe 38 inl. rogge 13 gerst Totaal 89 te vermengen met 11% erwten 100% De 100 wordt uitgemalen op 85en de uitkomst aan bloem wordt vermengd met aardappelmeel in de verhouding 85 bloem en 15 aardappel meel. De samenstelling der melange wordt dus: 32.3 inl. tarwe 32.3 inl. rogge 11.05 gerst 9.35 erwten 15 aardappelmeel 100 De bakaard van de bloem zal door deze verandering weinig of niet worden beïnvloed. Nabeschouwing Dat er voor bovengenoemden wed strijd belangstelling zou bestaan, lag uiteraard voor de hand, doch dat de toeloop zoo groot zou zijn, hadden wij stellig niet verwacht. Het begon al op het station te Den Helder, waar tientallen zich om kaartjes verdrongen en toen de trein zich in beweging zette, waren alle coupé's dan ook absoluut volgepropt met menschen, waarvan er zeker een paar honderd de bestemming Hoorn hadden. Onderweg werd dit getal nog opgevoerd, want in Heer Hugo- waard stonden zeker een driehon derd voetbalenthcusiasten te wach ten op de „Alkmaarder", die ook al voetbalenthousiasten meebracht om vanzelf H.R.C .te zien verliezen, wat voor de Boys veel beter was ge weest. We hoorden tenminste al van Westhoven's kwaliteiten, De Groot's handigheid en van de kopballen van Dissel, wat we overigens wel wisten. Alleen de keeper was een „sof", me ar die was vervangen door een uit het derde, zoodat HRC er van kon lusten en de Alkmaarders lach ten al reeds bij voorbaat, een hou- d'ng, die vtj ons konden indenken en die ons wel wat benauwd maakte. Wellicht hebben de spelers deze uitlatingen ook gehoord, misschien ook niet, in ieder geval zal de span ning in hen, op het moment dat het elftal onder leiding van Stolk het eivolle veld opkwam, enorm zijn ge weest. Allemaal „kalen" merkte juffrouw achter ons op, iets wat we ook al weer toe moesten geven, maar gelukkig nog vele jonge „kalen". De geladenheid liep op. Naarmate de wedstrijd verliep, werd de strijd nerveuzer, niistrappen waren niet van de lucht en het spel had daar dan ook geducht onder te leiden. Toch waren er spannende duels en vooral Westhoven was daar steeds in betrokken, dan weer met Roomeijer, daweer met Stolk of Kok. Vooral deze laatste was een echte rem voor „den man" uit Hoorn. Met de rust stond H.R.C. onver diend achter met 10, hoewel het doelpunt van buitengewoon mooie kwaliteit was en Westhoven en De Groot het samen "abriceerden, zat er o.i. toch een luchtje aan, want Dn Groot kreeg het leder vrijwel zeker in buitenspelposiitie. Wederom het psychologische momen*. Of Thijgsen de geladenheid der Ra cers nog w:st op te voeren tijdens d>. rust, >f dat de spe ers het deurtje der derde klasse zagen opengaan weten wij liet, maar feit is dat de etrcta 2.r minuten in de tweede helft gevoetbald wer dat het een lust was en dat in die periode de over winning werd eboren. Het was het m-ment, want het werd in die 25 minuten periode 31, hoewel nog een paar doelpunten meer voor Ra- cing niet vreei d waren geweest. Het publiek, er wa en vanzelf ook veel neutralen aanwizig, genoot en klapte enthousiast, toen Sanders op emi nente wijze vier Hollandianen voorbij liep, toen Kcster op keurige wijze het erd' doelpunt maakte, toen weer Sanders „ie. een schijnbewe ging plotseling voor den keeper stond en tegen hem aanschoot, toen alles door de niddenlinie werd ge retourneerd, en H.R.C. dus het initia tief -hield, in één woord men was opgetogen over H.R.C., toen zij ein delijk los waien gekomen en alles even gesmeerd liep. Ook hier kwam echter weer een einde aan. Een benauwd kwartier. Een kwartier voor het einde was de stand 32, want een corner van Westl ove werd door Kamst keurig benut en, leten we eerlijk zijn, het werd een „enauwc. kwartier. Nu eerst kwam de verdediging in actie, die door een „lage streek" van West hoven twee frissc.ie krachten had gekregen en welk feit misschien wel den doo slag gaf. Nu ee st konden Dijkshoorn en Selderbeek 'aten zien, d: veel haar op je hoofd niets wil -eggen, want toen Dijkshoorn weer één zijner redt.ingen had volbracht en De Groot door een vergissing hem vloerde, bleef de bal rustig in zijn bezit. Trouwens, ook Bot was als (Vervolg van pag. 1.) Samenwerking met de as. Over het bondgenootschap met Duitschland en Italië zeide Togo, dat het doel daarvan de nieuwe or de in de wereld is. In dit bondge nootschap komt de onwrikbare vast beslotenheid tot uitdrukking om den opbouw van een nieuwe we reld ter hand te nemen en het zwaard niet in de schede te steken, voordat de gemeenschappelijke oor log tegen Amerika en Groot-Brit- tannië tot een succesvol einde is gekomen. De samenwerking tus- schen de drie mogendheden is nauw en hartelijk. Niet alleen op militair gebied, maar' ook op het gebied van politiek, economie en cultuur. Ook de banden met de overige bondgenooten in Europa, Hongarije, Roemenië, Bulgarije en de andere staten kunnen niet ver scheurd worden. Weliswaar tracht de propaganda van de tegenstan ders, Japan, Duitschland en Italië van elkander te vervreemden. Maar het is niet noodig, aldus Togo, in het bijzondef te vermelden, dat al deze intriges niet het geringste ef fect kunnen hebben op de richtlij nen van de spilmogendheden, die gegrondvest zijn op de gemeen schappelijke hooge aspiraties en op wederzij dsch vertrouwen. Verhouding tot Sovjet Unie Ten aanzien van de betrekkingen tnsschen Japan en de Sovjet Unie verklaarde Togo, dat deze na het uitbreken van den oorlog voor een groot Oost Azië geen wijziging heb ben ondergaan. De Sowjet Unie heeft niet het voornemen haar ge bied als militair steunpunt ter be schikking te stellen van de tegen standers van Japan. Aangenomen moet echter worden, dat deze hun kuiperijen versterken om Japan te vervreemden van de Sowjet Unie. Succes hebben dergelijke intriges niet, zoolang de Sowjet Unie haar tot dusver aangenomen houding behoudt Intusschen zal Japan den toestand rustig waarnemen. Nader ingaande op den oorlogs toestand merkte Togo op, dat de algeheele terugtocht der Britsche en Amerikaansche troepen op alle fronten in Oost-Azië en de opmer kelijke activiteit der Duitsche en Italiaansche vloot op den Atlanti- schenOceaan en de Middellandsche Zee den toestand van de tegen standers, vooral van Engeland, bui tengewoon verontrust hebben. Reeds van een standpunt van grondstoffenvoorziening staan de er. Staten en Engeland tegenover problemen, welker oplossing bui tengewoon moeilijk is. INEENSTORTING VAN EMPIRE DREIGT. De bevolking van Engeland heeft met toenemende moeilijkheden in het levensonderhoud te kampen, terwijl de steeds grooter wordende onrust in ïndië en Australië een ernstige bedreiging beteekent. „Er zijn dus toenemende teekenen voor een aanstaande ineenstorting van het Britsche rijk aanwezig", zoo constateerde Togo woordelijk. Aan den anderen kant, zoo ging Togo verder, worden de bevolking van de Ver. Staten, teneinde haar vertrouwen in de regeering van Roosevelt in stand te houden, sprookjesachtige verhalen opge- discht over overwinningen, terwijl de onafgebroken reeks nederlagen te land en ter zee verheimelijkt wordt. Zijn rede beëindigend verklaarde Togo onwrikbaar te gelooven en er niet in het minst aan te twij- fele. dat het zal komen tot een roemrijke beëindiging van den oorlog. Maar reeds thans zal het Japansche volk den opbouw van een nieuwe, schitterende wereld, aaneengesloten als een man, ter hand nemen. Kost'lijk en edel is 't product Door Holland aan de zee ontrukt door W. KOK Velen uwer zullen met mij zeggen: „Is dat al weer zóó lang geleden!" Ja, lezer, tien jaar zijn er voorbij gegaan sinds het laatste gat in den dijk werd gedicht. Toch herinner ik mij nog als de dag van gister hoe wp thuis rondom den luidspreker za^en en luisterden naar den repor ter en de geluiden, die ons via den aether hielpen een voorstelling te vormen van hetgeen daar op den Dijk plaats vond. De machtige grij pers, die de bonken keileem uit de drijvende bakken hapten, steunend onder hun zware last, omzwaaiden om zich met een zucht van verlich ting boven het voortdurend kleiner wordende sluitgat van „De Vlieter" te ontlasten. Nóg stroom .e het water van Waddenzee natn- Zuiderzee, lang zou het echter niet mee duren: Immers: de grijpers waren onmeedoogend... Vier jaar lang hadden zij gevochten tegen het water. Vaak scheen het of de golven de overwinning zouden behalen. Nu liep de strijd ten einde... Precies om 13.05 dien 28sten Mei was het pleit beslist! De Vlieter was dicht. Zuiderzee exit... Sirenes loeiden... sleepertjes gilden... menschen juichten... handen werden gedrukt en toespraken afgestoken. Het IJselmeer was geboren. een rots, links en rechts haalde hij den bal weg, terwijl ook Roomeijer en Stins bergen werk verzetten en daarbij het eenzame drietal in de voorhoede weer eens een gelegenheid gaven door te breken. Zimny was als vanouds, handig en steeds goed ope nen. Ondanks al dat goede werken was een gelijk spel niet vreemd geweest. Disse! kopte e nmaal juist over, ter wijl een bal van Westhoven op ver voor het laatst floot, de eenigste rassende w1 ze op de lat kwam. Het bleef echter 32 en toen Jurriaans fout, hij maakte was dat hij ver gat Westhoven van hit veld te zen- d had Racirg weer twee punten meer vt rzame d. Het legioen ging weer naar hui*, hetzij in Heer Hugo- waard, Schagen, Anna Paulowna of Den Helder, terwijl de spanning nog d 'k besproken werd. Vermelden v nog dat zelfs ook eenige meisjes van veertien vijftien jaar de reis per fiets hadden onder nomen, 3V4 uur heen en weer, over sportiviteit gesproken, of kwamen die voor „Chrissiè"? De stand in deze competitie is nu: O.V.V.O. 2 2 0 0 4 8—3 H.R.C. 2 2 0 0 4 7—3 Alkm. Boys 2 1 1 0 3 42 Hollandia 4 1 1 2 3 810 Bev—wbk 4 0 0 4 0 513 Voor a.s. Zondag s H.R.C. 1 vrij, terwijl Iet tweed" Alcmaria 2 ont vangt, dat og ongeslagen is. Verongelukt. Dinsdagmiddag omstreeks 6 uur is de 16-jarige lees- jongen P. H. Kauven op de boven- grondsche werken van staatsmijn Wilhelmina te Terwinselen onder een ontspoorde wagen van het hangkabelspoor op den Steenberg geraakt. Hij kreeg zeer ernstig in wendig letsel en overleed korten tijd na het ongeluk. Hij woonde te Spekholzerheide. „Dood water", „Dood water", zeiden de Volen- dammers. Weldra werden die woor den overal gemompeld langs de boorden der Zuiderzee. De afdam- r ing was voortdurend hèt onder werp van de gesprekken, die werden gevoerd langs ien havenkant, in de café's en Zondags na kerktijd tijdens het koffieuurtje. Die ellendige dijk zal ons de da3 omdoen! Aan ons visschers wordt niet gedacht." Geen haring meer, geen bot, geen ga -nen en geen ansjoop. Geen stoere botters op de wfjde wateren van de Zuiderzee. G schepen meer in de havens of op de hellingen. Geen geuri want, Jat te drogen hangt op de hekken langs den buitenkant. Geen prikkelende rook vanuit de richting der „hangen" over de stad nevelend. Geen netten boeten op den winterdag. Geen... Ja, wat zou er al niet verdwijnen? De afsluiting beteeker.de niet alleen dood water, het beteekende ook wegkwijnende en tenslotte doode steden. Wat was een visscherman op het land? Daar kon hij toch immers niets uit richten? In een fabriek met gieren de machine en benauwde dampen? Neen, hij behoorde op zijn schuit, hij moest avonturen op zee, zijn zee... Boven hem de Hollandsche wolkenluchten, rondom hem de wijde blikkerende ruimte van het water en zwermen meeuwen „han gend" achter de botter-op-thuis- vaart. En daarvan wilden ze hem en al zijn kameraden nu berooven?! Een haring kan niet leven op het drooge, evenmin kan een visscher man aarden op den vasten wal. Alle visschers zullen moeten protesteeren! Geen dijk, geen drooglegging van hün zee. Overal werden protestver gaderingen gehouden: in Volendam, op Marken en Urk, in Blokzijl en Makkum... Ondanks dat alles zette de regee ring door en nu was de Dijk er en „de Meeral twee jaar droog. Er moet .oegegeven worden, dat de afsluiting en de drooglegging vooral tengevolge heeft, dat veel romantiek en veel moois gaat ver dwijnen of al verdwenen is. Om alleen maai te denken aan de klee derdrachten, die zich zoo lang hand haafden in de stadjes en dorpen rende i di Zuiderze en vooral op Urk en Marken. Deze eilanden heb ben, juist omdat het eilanden wa ren, steeds een eigen sfeer en karak- te weten te w ren. Nu zij echter i de inpoldering worden opgeno men, zal er gedurende de komende jaren veel van erloien gaan. De be volking zelf kan hier natuurlijk voor waken, zal he* hoogstwaarschijnlijk wel doen ook, maar in andere stre ken hebben de feiten wel aange toond, dat zulks héél moeilijk is. Ja, veel m> ois is er reeds ver loren gegaan. Onwillekeurig moet ik terugdenken aan de gezellige drukte lang:, den waterkant van Den Heider, gedurende de periode van het haringtrekken. Hoewel geen Zuider zeehaven wisten di visschers van Den Helder ruimschoots te profiteeren van het feit, dat tallooze haringscho len in het voorjaar door het Mars diep Waddenzee en Zuiderzee bin- n azwommen. Eiken morgen vroeg DE VERPLICHTE VEELEVERING 1942. De Bedrijfsorganisatie voor Vee en Vleesch maakt bekend, dat, zoo als reeds eerder bekend gemaakt werd, er bij de berekening van de verplichte rundveelevering 1942 naar is gestreefd de in vergelijking met den veestapel buitensporig groote jongveestapel, die in De cember 1941 aanwezig was op de bedrijven, in den loop van 1942 te rug te brengen tot meer normale proporties, Daar er rekening mee moet worden gehouden, dat in de a.s. winterperiode geen krachtvoe der zal kunnen worden verstrekt en het rundvee zal dus zijn aange wezen op het in den zomer opge spaarde voeder, dient ieder veehou der er zich van bewust te zijn, dat door elk in de zomerperiode over tollig aangehouden stuk jongvee dat in de a.s. beperkingsperiode toch uit het bedrijf zal moeten wor den verwijderd, het in den staltijd beschikbare kwantum ruwvoeder verminderd wordt. Het is derhalve van het grootste belang, dat elke veehouder dit overtollig jongvee zoo vroeg mogelijk afzet. Ten einde dit streven ook van overheidswege te bevorderen, zal door de Bedrijfsorganisatie voor Vee en Vleesch een toeslag worden gegeven, welke uitbetaald zal wor- den na levering op de slachtvee- markten aan dengene, op wiens leveringsplieht het desbetreffende dier geleverd is en welke f 40.be draagt per stuk vrouwelijk jong vee (pinken), geleverd of te leve ren of opgegeven ter levering in de perioden: 1 Dec. '41 t.m. 28 Febr. '42 met een netto levend gewicht van 80 t.e.m. 130 kg. 1 Maart t.m. 23 Mei 1942 met een netto levend gewicht van 90 t.e.m. 130 kg. 26 Mei t.m. 6 Juli 1942 met een netto levend gewicht van 100 kg. t.e.m. 130 kg. En welke f30.— bedraagt per stuks vrouwelijk jongvee (pink) met een netto levend gewicht van 131 t.e.m. 160 kg. geleverd of te le veren of opgegeven ter levering in de periode van 1 December 1941 t.e.m. 6 Juni 1942. Onder netto le vend gewicht' wordt verstaan het gewicht van het rund na weging op de slachtveemarl(t. Het bovenstaande houdt dus het volgende in: a. Veehouders, op wier aanslag 1942 vrouwelijk jongvee is geleverd of opgegeven ter levering in een der hierbovengenoemde gewichtsklas sen zullen een toeslag van f40.of f30.— ontvangen, afhankelijk van het gewicht van het geleverde rund b. De mogelijkheid tot het ver- krijgen van deze toeslagen is open gesteld tot 7 Juni a.s., voor vrouwe lijk jongvee, dat voor dezen datum ter levering is opgegeven bij de Landbouw-Crisis-Organisaties. doch nog niet is afgenomen, zal even eens de daarbij behoorende toeslag worden uitbetaald. Zij, die voor deze toeslagen in aan merking wenschen te komen, die nen hiertoe bij hun Plaatselijken Bureauhouder een aanvraagformu lier aan te vragen, waarop zij moe ten vermelden: naam en volledig adres, organisatienummer, het ge wicht van het rund. markt en da tum van levering en het marktoor- merknummer. Voor elk rund dient een afzonderlijk aanvraagformu lier ingevuld te worden. Deze for mulieren moeten bij den Plaatselij ken Bureauhouder ingeleverd wor den, waarna t.z.t. door de Bedrijfs organisatie voor Vee en Vleesch voor de uitbetaling zorggedragen zal worden. De aanvraagformulieren, betrek king hebbende op vrouwelijk jong vee, geleverd uiterlijk op 23 Mei 1942 moeten voor 7 Juni a.s. bij den Plaatselijken Bureauhouder ingele verd zijn, terwijl voor het verkrij gen van de toeslagen op het jong vee, geleverd of opgegeven ter le vering in de periode van 26 Mei tot 7 Juni, de daarop betrekking heb bende aanvraagfomulieren binnen 14 dagen na levering van het rund bij den Plaatselijken Bureau houder moeten worden ingediend. Ten slotte kan nog worden mede gedeeld, dat door de Landbouw- Crisis-Organisaties de aanslag op het jongvee in zeer bijzondere ge vallen kan worden verlaagd. Alleen bedrijven, waar door het lage ge middelde gewicht van het jongve» de aanslag hierop slechts zal kun nen worden voldaan door levering van meer jongvee dan met het oog op den resteerenden veestapel op die bedrijven gewenscht is, kun nen voor een verlaging van den aanslag in aanmerking komen. TOESLAG Og GELEVERDE OF TE LEVEREN VAARSKALVEREN. In aansluiting aan het dezer da gen verschenen persbericht inzake een te verleenen toeslag op vrouwe lijk jongvee van respectievelijk f40.en f30.— per dier, wordt den veehouders verzocht ten spoe digste het aantal stuks vrouwelijk jongvee, te leveren tusschen 23 Mei 1942 en 6 Juni 1942, aan hun Plaatselijken Bureauhouder op te geven, daar aanbiedingen vóór 7 Juni a.s. eveneens voor den toeslag in aanmerking zullen komen. Levering op de slachtveemarkten van deze dieren zal evenwel slechts zijn toegestaan na ontvangst van een oproepkaart van de Landbouw-" Crisis-Organisatie te Alkmaar. KOUDIJSPOEDER VOOR IJS- BEREIDERS. Het Rijksbureau voor de Voedsel voorziening in Oorlogstijd maakt bekend, dat de Nederlandsche Meelcentrale geen toewijzingen voor suiker meer aan ijsbereiders zal verstrekken, doch den ijsberei ders in plaats van suiker voortaan koudijspoeder zal toewijzen. In verband hiermede heeft de Se cretaris-Generaal van het Departe ment van Landbouw en Visscherij bepaald, dat het afleveren van koudijspoeder aan ijsbereiders slechts is toegestaan, indien de des betreffende ijsbereiders in het bezit zijn van een hun door de Neder landsche Meelcentrale verstrekte toewijzing, welke recht geeft op den aankoop van ten minste de afgele verde hoeveelheid koudijspoeder en indien voorts degenen, die het bedoelde product aan ijsbereiders afleveren, telkens de door hen afge leverde hoeveelheid van het pro duct op de aan de betrokken ijsbe reiders verstrekte toewijzing aantee kenen en toewijzingen, waarop het geheel toegewezen quantum is afge schreven, innemen en bij de Neder-" landsche Meelcentrale inleveren. OPGAVE NOG NIET VERKOCHTE PARTIJEN STROOVLAS. Het Rijksbureau voor de Voedsel voorziening in Oorlogstijd maakt bekend, dat alle stroovlashandela- ren de op 14 Mei j.1. door hen nog niet verkochte partijen stroovlas onverwijld dienen op te geven aan de Nederlandsche Akkerbouwcen- trale, Bezuidenhoutscheweg 15, 's-Gravenhage. Er moet daarbij wor den opgegeven of het gerepeld of ongerepeld vlas betreft, waar de partijen zijn opgeslagen en hoe groot zij zijn. Na 13 Mei 1942 mag geen vlas ver kocht worden, terwijl momenteel alle vervoer van vlas, voor zoover niet bestemd voor uitvoer naar het buitenland, is verboden. De Nederlandsche Bank N.V., te Amsterdam heeft de door haar aan de Firma Vermeer en Co. te Amsterdam verstrekte machtiging om als Deviezenbank werkzaam te zijn ingetrokken. gingen we naar den buitenkant, want dan kwamen de groote vletten tot den rand gevuld met het zilveren zee banket aan de oteigers hun kostbare lading lossen. Tot hun middel ston den de visschers in de haCring en vulden met een reuzenschepnet de manden, die omhoog gebracht en op de sorteertafels weiden uitgestort. Op die tafels hadden wij het gemunt, want in het veen ziet men op geen turfje en hier dus niet op een vischje. Viel er een haring van de tafel, dan waren we er a:~ de kippen bij om hete bemachtigen, eer hij tusschen de spleten van de steigers zou ver dwijnen. De eene haring na de an dere ree^ je aan een stokje, om ten slotte met een lange zilveren guir lande naar huis te gpan om moeder met een fijn braadjë- te verrassen. Bestaat er iet*- fijners d m een vette, go dbruin gebaxk panharing? Dat alles is al jaren geleden. De keerzijde. Zien wij nu eens naar de andere zijde van de medaille. Ook die heeft zijn bekoring en vertelt ons wat kwam en nog komen zal. Nieuw land is en wordt veroverd op de zee en ten dienste geste'd aan ons volk. Ook dat nieuwe land brengt vruch ten voort, ook daar zullen menschen leven en strijden, ook dat nieuwe land zal ons voedsel schenken, zoo als eens de zee, die dat land over spoelde. Bracht de 20.000 ha groote Wieringrmeerpuld' r in 1939 niet 16.824 ten tarwe i 42.353 ton sui kerbieten op om dan nog maar niet t( spreken over de groote hoeveel heden haver, gerst, groene erwten, voerbieten en aardappelen. Dit is nu nog maar de kleinste van de vier Zuiderzeepolders, die tezamen een oppervlakte zullen beslaan van 220.000 ha. Nieuwe landschappen gaan zich vormen. Zie de friseche, ruim ge bouwde polderdorpen; Slootdorp, M-ddenmeer en Wieringerwerf. Zie de stijlvolle ultra-moderne boerde rijen. Welk een genot is het om in den oogsttijd per fiets het nieuwe land te ''oorkruisen langs prachtige wegen en 't oog te laten gaan over de onafzienbare graanvelden onder een blauwen wo'kenbeplekten zomer hemel. Dan gaat men begrijpen van welk een groot belrng de droogleg ging voor ons and is. En wat moet hel een genot zijn om mee te mogen arbeiden aan de totstandkoming van dat alles! Ook de Noordoostpolder vordert gestaag Steeds bereiken ons weer berichten van den groei. Aan het eind van dit jaar hoopt men een (derde deel, d.i. 16000 ha „cultuur- rijp" te hebben en als de polder ge- he 1 gereed is, zullen er 50.000 men schen een bestaan kunnen vinden. Zoo vecht ons volk en verovert het nieuwe la dstreken, die ons zul len voeden. Juist in deze tijden be seffen we dubbel, welk een waarde dat alles heeft en dan kunnen we ni-t nalaten eerbiedig hulde te bren gen aan allen, die helpen aan de tot standkoming van it grootsche werk. Zonder chauvinistisch te worden, megen we met recht trqts zijn op hetgeen door onc volk in de afdam ming en droog egging van de Zuider zee werd en wordt gepresteerd. Hier wordt door een levend volk gebouwd aan zijn toekomst, iets tot stand gebracht vóór zijn toekomst, die groot en goed zal zijn!

Heldersche Courant | 1942 | | pagina 3