DE WEEK Nederlandsche Volksdienst wil practisch werken Stadsnieuws De bedrijfscompetifie Meisjes ia het N A F. TEXEL Vergadering in „De Lindeboom" Plannen voor de toekomst KEURING voor de Waffen-S.S. en Vrijwilligerslegioen Nederland yUMeüeA Sportdag van Blauw-Wit Voetbal L.S.V.V-D.T.S. 2-1 Officieele mededeeliogen Vierde groote lammeren- markt te Texel in Feiten en Fantasieën Van bij-voeding en voetballitis Een serie nieuwe inbraken is sedert eentge dagen weer gevoegd 'bij de vele vorige series. Opnieuw is ge bleken, dat het nog steeds niet moge lijk is dat men in Nieuwediep, indien men den nacht elders doorbrengt, de huisdeur zonder meer achter zich dichttrekt en voor het verdere ver trouwt op onkreukbaarheid der Hel- dersche massa. Wie zoo denkt komt bedrogen uit en zal vroeg of laat tot de conclusie moeten komen, dat zijn meubilair of het restant van het hamsterhuis-voorraadje met den noorderzon vertrokken is. Wie pleeg den deze nieuwe schanddadenWe weten het (nog) niet, maar het zullen wel weer lieden zijn van het „import"- continent Jutters. Die overigens dezen eere-titel nimmer beërven zullen. Dat de jeugd, althans een deel er van, thans extra voeding krijgt tijdens de schooluren is een novum op sociaal gebied. Tenminste in Den Helder. Men kan het alleen maar toejuichen dat de adspirant-Nieuwediepertjes op deze wijze bij-gekweekt worden op een wijze die wel zoo nuttig te achten is als de kennis van alle plaatsen in Groningen, de graven van de Hol- landsche huizen en de super-moeilijk heden van de Nederlandsche gram matica. De pollepel in schooler is inderdaad wel iets veranderd in de laatste dertig jaren. Ik voor mij her inner me tenminste rtog als den dag van vandaag dat ik, indien ik heel den dag goed opgepast had, van de juf frouw in de tweede klas de melk- flesch van huis mocht halen. Niet voor rnjj, maar voor de juffrouw. Het was de eer van den uitverkorene. Nu krijgen heele klassen bij-voeding het geen o.i. een niet geringe stap in de goede richting is. Tenslotte is daar morgen de kamp der kampen: Racing tegen de Alk- maarsche boys. Weliswaar heb ik geen verstand van voetballen, doch dat doet niets ter zake; ik ga name lijk toch kijken, alleen maar om te zien dat Racing wint. Want winnen doet het, daar is ieder Jutter het over eens. Zelfs aan de mogelijkheid van een verlies wordt niet gedacht. 't Zal ouderwetsch zijn, reken daar op. 't Zal de dagen weleer in het ge heugen terugroepen, toen Den Helder leed aan voetballitis, een kwaal, die menig blauw oog en menige bloed neus ook buiten de terreinen ten gevolge heeft gehad. Wederom is een geest van voetbal litis, zjj het een vreedzame, door de stad gevaren. Verheugen wij ons over den terugkeer der roemruchte dagen en hopen wij vuriglijk, dat onze beide stedelijke elftallen den roem der bakermat tot in lengte van jaren mogen verkonden. Gem.werken plaatst zich in de finale. Pechavond voor Kup. Wat een wedstrijd was dat Vrij dagavond en wat werd ar gespeeld om de punten Gelukkig ging het fair en wat de betreft verdienen de spelers zeker een pluim. Een ieder achtte B.W.W. feitelijk ster ker dan Gem.Werken en eerlijk gezegd waren wij die meening ook toegedaan, maar de woorden van de heeren Langerak en Gast hebben hier waarschijnlijk wonde ren verricht, want nadat Gem. Werken zich had losgespeeld, Jtwam ook de taktiek van het elf tal naar voren, waarbij men de te genpartij liet opkomen om zelf gevaarlijke uitvallen te onderne- Pnen, veelal geleid door Gast eri afgewerkt door Baars. Éénmaal behoefde zoo'n aanval maar succes te hebben, want de achterhoede van Gem.werken was zoo geweldig dat de tooh heusch niet onproduc tieve voorhoede van B.W.W. dit maal machteloos was. Het geval Knp! Zooals in het officieele verslag vermeld is, kreeg Kup een gewel dige kans voor doel, maar de paal stond op zijn weg en de unieke gelegenheid was verkeken. Toch heeft Kup succes gehad dezen avond, al was het ook tijdens de rust. Dat ging zoo: de zooveelste aanval van B.W.W. was voor Kup, hij was er door, een keurig schot volgde en inderdaad was Boogaard gepasseerd (Boogaard verving met toestemming van de sportcommis- sie Goudswaard) maar.scheids rechter van den Hoff had juist voor rust gefloten. Je moet maar peoh hebben! Eigenaardig is het voetbalspel tooh, het kan een mensch zoo mee sleuren, dat hebben we gezien aan een vooraanstaanden ambtenaar van Gemeente Werken. Eerst zat hij wat nerveus te kijken, daarna werd het uiterlijk angstiger en zijn bee- nen moesten beweging hebben, weer zittende kwam hij even tot rust, maar tenslotte werd het weer een wandeling. Men zag het dui delijk, hij speelde als het ware met zijn elftal mee en zijn tevredenheid was dan ook duidelijk te lezen bij het eindsignaal. Het is ook maar geen eer om te gen het groote L.B.D. a.s. Donder dag in de finale të komen. We kun nen ons een dergelijke spanning best indenken, de spelers kunnen trotsch zijn op zijn medeleven en we durven wel te schrijven dat hoe wel Gemeente Werken o.i. zwakker is dan L.B.D., zij geenszins kans loos is, daar zullen de heeren Lan gerak en Gast, resp. buiten- en in het veld wel voor zorgen. Wij voor ons moeten noodzake lijk deze week op reis, maar a.s. Donderdag komen we beslist terug voor de finale L.B.D.Gemeente Werken. Alvorens we het verslag laten volgen van jl. Vrijdag, zullen we eerst nog de overige uitslagen .vermelden: L.B.O. 3A.P.C. 3—13; Water- en lichtbedrijvenL.B.D. 2 21. Door deze uitslagen is het pro gramma nu als volgt: Maandag (dus vandaag) S.V.W. B.W.W. (3e prijs afd. A); Dinsdag: L.B.D. 3—L.B.D. 2 (3e prijs afd. B); Woensdag: Finale afd. B. A.P.C.— Water- en Lichtbedrijven; Donder dag: Finale afd A L.B.D.Gem. Werken. Vooral de wedstrijd van Donder dag zal geweldig spannend worden en het zal ons inderdaad benieu wen of van Wageningen c.s. kans zien om ook de Gem. Werken van zich af te schudden. De wedstrijd van Vrijdag Jl. In een genoegelijk en spannend partijtje voetbal, waarbij de humo ristische noot niet ontbrak, heeft de Gem. Werken kans gezien om zich in de' finale te plaatsen door met 1—0 van B.W.W. te winnen. Wij kunnen de overwinning van Gem. Werken niet anders dan ver diend noemen, hoewel het er in het begin niet naar uitzag dat zij de finale zou bereiken, eerder hadden wij toen een flinke overwinning van B.W.vV. verwacht. De start van Gem Werken was zoo zwak dat zij het eerste half uur vrijwel geheel in de verdediging werd terugge- drongen. Dat B.W.W. zich in dit half uur niet veilig wist te stellen, kwam hoofdzakelijk door de onpro- ductiviteit van de voorhoede, die het juiste schot maar niet wist te vinden en door het taaie verdedi gen van het trio Bontes, Pater, Boogaard. Na een half uur kwam het keerpunt van den wedstrijd, dat tenslotte Gem. Werken de zege zou brengen. Gem. Werken wisi zich toen uit de greep van B.W.W. los te rukken en ging tot het offen sief over, dat weliswaar.geen doel punten bracht voor de rust, doch wel de noodige verwarring bij B.W.W. stichtte. De tweede helft had een bijzonder spannend en sensationeel verloop en met eere mag daarin genoemd worden het sublieme werk van doelman Boogaard van Gem. vyei ken, die menige aanval van B.W.VV. deed stranden. De eo'sic jriinviten krijgt Muitenberg van B.W.W een fraaie kans, doch Boogaard stopte het keiharde schot. Aan den an deren kant krijgt Gast een vuje schop te nemen, die door doelman Does keurig wordt gestopt. Na tv minuten spelen krijgt Kup Nan (Van onzen Texelschen correspond.) Op uitnoodiging van den Bur gemeester dezer Gemeente, woon den wij Donderdagavond een ver gadering bjj in Hotel „De Linde boom", waarin besprekingen zou den worden gehouden over den Ned. Volksdienst, en waar eenige heeren, verbonden aan deze instel ling, het woord zouden voeren. De bijeenkomst, die door pl.m. 60 personen werd bijgewoond, werd ge opend door Burgemeester Rijk de Vries, die mededeelde dat de spre kers, die naar Texel waren gekomen, om de doelstellingen van den Ned. Volksdienst uit een te zetten, den avond als volgt ingedeeld wensch- ten. Voor de pauze zou de heer Querner de algemeene richtlijnen be spreken, daarna zou gelegenheid bestaan om vragen te stellen, ver volgens zou de heer van Somsbeek de eigenlijke interne organisatie Van den N.V.D. uiteenzetten. De heer Querner wees er bij den aanvang van zijn rede op, dat er zeer veel misverstand bestaat in ons land over Winterhulp en Ned. Volks dienst, wij mogen hier wel ronduit verklaren, dat het overgroote deel van het Nederlandsche volk niet sympathiek staat tegenover beide genoemde instellingen, omdat men er politiek inziet. Nu ben ik hier niet gekomen, om te vertellen, dat deze zaken geheel los staan van de politiek, integendeel de Duitsche autori teiten steunen en helpen deze in stellingen zooveel mogelijk voort; doch daaruit mag men niet zeg gen: „omdat ze van Duitsche oorsprong zijn, daarom doe ik er niet aan mee". Men begaat daar mede de fout dat men zijn princi pieel standpunt zoo ver gaat drij ven dat men zijn hulp weigert aan de menschen, die het wel noodig hebben. Meer dan één millioen steun aanvragen. Dat we een moeilijken tpd mee maken, zal ieder direct toegeven, dit blfjkt ook hieiuit, dat er meer dan 1 millioen aanvragen om steun bij ons zijn ingekomen. Dikwijls wordt beweerd: vroeger ging het toch ook goed, andere instellingen hielpen uit stekend. Spr. heeft veel studie ge maakt van deze zaak. 't Was werke lijk met die hulp van andere vereeni- gingen in ons 'and allerdroevigst ge steld. Uit de rapporten, die bij de Regeering inkwamen voor den oor log, bleek dit allerduidelijkst. Spr. B.W.W. de kans van den dag om zijn club de leiding te bezorgen, hij wil het echter tè mooi doen en den bal wordt hem op een tweetal me ters van het doel door Pater ont nomen. Gem.-Werken neemt de leidinq. Als Gast na 25 min. handig eeni ge spelers passeert, plaatst hij op het juiste moment naar 1. buiten, Bais, die Does met een hard schot passeert. 1—0. Hierna beleven wij een sensatie. Als scheidsrechter van 't Hof, die er dezen avond nog al eens naast is met zijn beslissingen, een duidelijk buitenspelgeval voor Gast over het hoofd ziet. kon deze ongehinderd op Does afgaan doch het schot van Gast vliegt van den paal het veld weer in, voor de voe ten van den 49-jarigen Heeris, die op zijn beurt ook weer op den paal kogelt. (Bravo Heeris!) B.W.W. plaatst de laatste minu ten van Hof middenvoor en dat blijkt een gevaarlijke knaap te zijn. Haast doet hij den voorsprong van Gem. Werken te niet, doch zijn schot komt tegen de lat, terwijl Boogaard in de laatste minuut nog een vliegend schot van hem te ver werken krijgt, zoodat verdere doel punten uit blijven. wijst daarbij op een rapport in den tijd van Min. Slotenmaker Bruine in 1938. Er waren maar even 8106 in stellingen van liefdadigheid in ons la. d, de steun van particulieren aan die was zeer gering, pl.m 19 kwam van deze instelling uit eigen middelen, de overheidsinstellingen gaven 81 Als de Winterhulp in diezelfde mate steun had ontvangen zou dat een geweldigen som moeten bedragen. Rjjk Holland... Meen nu niet dat er voor den oor log in ons land geen nood was; wij waren geenszins de „Steinreiche" Hollanders, waarvo r men ons in het buitenland aanzag, 75 van ons volk hc.' een inkomen beneden 2000, waarvan een groot deel beneden de 1400, slechts 16 kwam boven de 3000. Ieder weet, dat een inkomen van 2000 voor een gezin lang niet veel is, terwijl 1400 niet anders beteekent dan bittere armoede. t Werk van „Winterhulp". Het eigenaardige doet zich bfj de co'lecte voor Winterhulp voor, dat juist de personen, die het j^d be- tr n kunnen, iets voor de Winter hulp willen geven. Winterhulp heeft geholpen in elk gezin, waar hulp noodig was zonder te letten op poli tieke of kerke.*jke gezindheid; in N. Holland hebben wij 621.000 uitge geven dit was veel te weinig; doch we hebben gedaan meer dan wij konden en belangrijk meer dan de collecten opbrachten. Uit dt opbreng sten der collecten blijkt dat in de arbeiderswijken, waar men direct den invloed van hst werk van Win terhulp aan den lijve is gaan voelen, steear meer aan de Winterhulp gaat geven, terwijl men in plaatsen als Bloemendaal, waar veel kapitaal zit, nog steeds geen stijging waarneemt. Spr. wees o, de belachelijke wijze waarop men Winterhulp verdacht heeft gemaakt, eerst werd beweerd, dat dr ingezamelde gelden voor een groot deel naar Duitschland gingen. Toen men eve> wel zag, dat er meer gegeven werd dan de collecten op brachten, ging men beweren, dat er geld voor Winterhulp uit Duitsch land kwam. Ai deze beweringen zijn onjuist, w(j hebben andere bronnen van inkomsten gehad, n.1. belang rijke giften va- verschillende groote ondernemingen en Bankinstellingen, ook ii een belangrijk bedrag inge komen van de oterijen. Verkeerd systeem. Vervolgens werd het systeem be sproken, waarop in de steden al door Winterhulp gewerkt wordt, n.1. heeft men op de verschillende nooden, die hier en daar heerschen een beter inzicht gekregen door het instellen van Buurschapshoofden, wijkhoof- den en blokhoofden, vooral de laat ste kunnen waardevolle inlichtingen verstrekken, waar de finantieele hulp op de juiste wijze moet worden ver leend. De methode waarop bij den aanvang is gewerkt, keurde spreker niet goed, er werden toen Burge meesters aangesteld, die een paar menschen aanwezen om hulp te ver teenen bij 't Winterhulp en Volks dienstwerk, soms Burgemeesters, dir daartegenover een afwijzende hou ding aannamen Fouten Vervolgens wees spr. op ernstigf fouten, die vooral bij de opvoedinf der jeugd in het verleden zjjn ge- rraakt. Spr. sprak daarbij uit onder vinding door hem opgedaan als on -leswijzer. Wel is somstijds afdoende gezorgd voor het achterlijke kind doch men heeft het normale kind verwaarloosd, na het afloopen der 9cholen. heeft men He '-"-H op gestuurd, waar zelfs kinderen die door hun buitengewone aanlp' zouden aangewezen zijn om als lei der van ons volk op te kunnen tre den, een minderwaardigheidsgevoel is aangebracht. De gevolgen hiervan zijn vreeselijk geweest, men heeft 'n 's-GRAVENHAGE, De aanmel ding van vrijwilligers voor de Waf- fen-SS en het Vrijwilligerslegioen Nederland, alsmede de keuring, zal geschieden: 12.6.42 10.00 uur Den Haag, Café Den Hout, Bezuidenhoutsche- weg. 16.00 uur Rotterdam, Deut- QphP9 Htiiic 13.6.42 10.00 uur Utrecht, Wehr- machtsheim Mariapl. 15.6.42 10.00 uur Tilburg, Werklie denver.. Tuinstraat 68. 16.00 uur Eindhoven, Huis Maria, Kruisstraat. 16.6 42 10.00 uur Roermond, NSDAP- Swalmerstr. 61. 16.00 uur Arnhem, Weber straat 16 B. 17.6.42 10.00 uur Amersfoort, Polizei- liches Durchgangslager, Ap pelweg. 16.00 uur Deventer, NSDAP- Parkweg 2. 18.6.42 10.00 uur Hengelo, Deutsches Haus. 15.00 uur Meppel, Hotel Westerbeek, Woldstraat. 19.6.42 11.00 uur Groningen, Con certhuis, Poelestraat. 16.00 uur Leeuwarden, Hui ze Schaaf, Breedstraat. 20.6.42 10.00 uur Amsterdam, Schu- le, Iepenweg 13. 16.00 uur Den Haag, Café Den Hout, Bezuidenhout- scheweg. 's-GRAVENHAGE, 6 Juni. De Centrale Persdienst van het N.A. F. meldt: Vrouwelijke leden van het Ne derlandsche Arbeidsfront hebben na minstens vijf jaar onafgebroken lidmaatschap, bij huwelijk recht op een geldelijke ondersteuning, waarvan de grootte afhankelijk is van den totalen duur van het lid maatschap en van de gemiddelde bijdrage, die betaald is. Met deze bepaling vervalt de overigens onjuiste bedenking, die vele ongehuwde vrouwelijke werk krachten voorheen tegen aanslui ting bij een vakorganisatie hadden „Waarom zou ik contributie beta len, wanneer ik toch straks in 't huwelijk treedt, mijn geld is dan tooh weg" ,zoo werd geredeneerd. Het Nederlandsche Arbeidsfront heeft dit bezwaar thans weggeno men en de vrouwelijke leden een „bruidschat" in het uitzicht ge steld, die wegens den korten duur van het lidmaatschap, die voor het verwerven daarvan is vereischt, door vrijwel alle huwende vrou welijke ieden zal kunnen worden verworven. De bedragen varieeren tusschen f 20.— in het laagste ge val en maximaal f 180.—. Een voorbeeld: Jansje Beek is op haar zestiende jaar als fa brieksarbeidster gaan werken en werd onmiddellijk lid van het N. A.F. als zij straks op 26-jarigen leeftijd in het huwelijk treedt, ont vangt zij bij die gelegenheid een bedrag van f 45.d.w.z. dat zij 24%, bijna een kwart van de be taalde contributie terugontvangt en dat, ongeacht of zij misschien gedurende haar lidmaatschap reeds een belangrijke geldelijke onder categorie van steuntrekkers ge kweekt, die ieder jaar grooter is geworden. De heer Huizinga heeft 1% jaar meegewerkt voor de Winterhulp, 't is hem evenwel gebleken, dat het geld voor 60 in een bodemlooze put verdwijnt. Spr. noemt een geval, waarbij de vader er een gemakke lijk leventje van nam en hij o.m. ge dreigd werd, toen de giften van Winterhulp niet vlot inkwamen, dat men dan de kinderen van school zou nemen. Deze opmerking werd gerui- men tijd besproken. De heer Querner wees er op dat vooral in zulke ge vallen blokhoofden zulk nuttig werk doen. De heer Parlevliet zou er voor zijn de goederen in nutura aan te koopen omdat dan 't geld in sommige ge zinnen beter geplaatst wordt. De spr. wees er op dat tot dit doel reeds waardebons zijn verstrekt. De burgemeester besprak nog de regeling van de collecte op het platteland, een straatcollecte is b.v. op Texel niet op zijn plaats, terwijl ook de regeling der huis collecten anders dient te worden ingericht, omdat op de w\jze, waarop het nu geschiedt, de col lectant feitelijk nooit met zijn werk gereed komt. Hierover waren meer klachten ingekomen, deze zaak zal anders moeten worden geregeld, zei spr. De heer van Somsbeek. Hierna verkreeg de heer van Soms beek het wóórd. Eerst wilde spreker even een opmerking ten beste geven over de vraag van den heer Parle vliet. Het verstrekken van hulp in natura ligt wel in de doelstelling van de Witerhulp, doch met het oog op de distributie en bonnenregeling, zoo wel voor goederen als voor levens middelen is dit niet mogelijk. Vervolgens besprak de heer Van Somsbeek de verschillende instellin gen van den Ned. Volksdienst. De Winterhulp is feitelijk een onderdeel van de N.V.D., men is er daarom het eerst mee begonnen, omdat er di recte hulp noodig was en het orga- niseeren van den Volksdienst nogal met tijd gepaard gaat. De N.V.D. bestrijkt meer den practischen kant van ons volksleven. Spr. begint met een voorbeeld, als b.v. het paard van een schillenboer doodvalt en de man steuning in een of anderen vorm heeft genoten. Ook hieruit blijkt dus, dat de zorg van het N.A.F. voor zijn le den niet binnen de enge grenzen blijft, die de beroepsarbeid be paalt, doch rekening houdt met de bijzondere belangen, in dit ge val van de vrouwelijke leden. Arbeidsters in alle bedrijven zul len dit zeker erkennen door zich aan te sluiten bij het Nederland sche Arbeidsfront. Ter gelegenheid van zijn 40-jarig jubileum heeft Blauw Wit een sportdag georganiseerd, welke al le takken van sport omvatte en die schitterend geslaagd is. Bij de athletiekwedstrijden waren tal van verrassingen te boeken. O.a. ging op de 3000 m. een onbekende jongeling, J. Plat van Vitesse (Leeuwarden), met de eerepalm strijken. Even superieur als Plat op de 3 km. was Blok (Olympia) op de 400 m. Onbedreigd werd hij eerste met den tijd van 50,2 sec. Onder groote belangstelling van het publiek heeft L.S.V.V. gister met 2-1 van het bezoekende DTS gewonnen. En verdiend gewonnen, want 't grootste deel v. d. wed strijd waren de geel-zwarten in de meerderheid. Over de DTS-ploeg lag een matheid die haar steeds ver onder het middelmatige deed blijven. Een enkele speler uitgezon derd waren allen slecht op dreef en daar LSVV harder werkte en iets beter spel vertoonde lag het voor de .hand, dat DTS ook dit maal niet van hun plaatsgenooten zou winnen. De doelpunten, die de thuisclub scoorde waren echter beide gevolg van flaters in de D-achterhoede. De eerste keer raakte Rolverdijk een bal half inplaats van hem te laten loopen. waardoor LSVV een kans kreeg en benutte. En nauwe lijks 5 minuten later werkte Tromp een bal onvoldoende weg, waar van Nijman profiteerde en met een goed schot den stand op 20 bracht. Maar DTS bleef volharden in het lamme, korte spel. waardoor succes bij voorbaat was uitgesloten vooral tegen de achterhoede der gastheeren. Toch wist D. de achterstand nog te verkleinen toen Rootjes een bal goed voorzette en Carnas netjes doelpuntte. Na de rust werd het spel er niet interessanter op. De stevige dwars over het veld staande wind, zorg de voor tallooze uitballen en het grootste deel van de strijd werd gespeeld op het middenterrein, zon der dat de doelen ernstig in ge vaar kwamen. Mettes bij LSVV en Tromp bij DTS waren wel de bes ten. Tegen het einde werd er nog even stevig aangepakt maar het leverde toch geen resultaat meer op. heeft te weinig geld om een ander dier te koopen, dan wordt hij door den N.V.D. geholpen, om te voor komen, dat z(jn gezin ten onder gaat. Verder wordt besproken de jeugd uitzendingen, er zijn reeds vele kin deren naar Duitschland gezonden, ook in Nederland wil men kinderen uitzenden. Moeder-uitzendingen. De bedoeling hiervan is om moe ders uit gezinnen eens uit te zenden naar een rustige, mooie omgeving, en maatregelen in haar gezinnen te nemen, dat dit mogelijk is, hiervoor heeft men reeds een pension in Epe, waar ze 4 weken kosteloos kunnen verblijven. Hulp voor Moeder en Kind bij ge boorten. Consultatie-bureaux voor opvoe dingsproblemen, waarbij men ten doel heeft van de kinderen vol waardige burgers te maken. Zorg voor Ongehuwde Moeders. Dagverblijven voor kinderen (in de steden). Inrichtingen voor Kleuterzorg. Opneming kinderen voor doorgangs huizen. tenslotte Jeugdzorg. Spreker wijst er op dat den Ned. Volksdienst een semi-overheidsbedrijf is, bij de oprichting vqn Centrale keukens heeft men met den NVD te maken. Er worden daar in de steden maaltijden verstrekt, die '0% meer vet bevatten dan op de bonnen wor den verstrekt, terwijl ook 't oude aardappelrantsoen gehandhaafd blijft. In de laatste weken is de aan vrage daar dan ook met 50 ge stegen. Er worden port'es verstrekt k 10 ct. voor houders van vetkaar ten en 30 ct. voor houders van bo- terkaarten. Tenslotte wees spr. op het aandeel dat den Ned. Volksdienst heeft bij de regeling bominslag, door middel van Schadekaarten kan men door tusschenkomst van den NVD dan voedsel en kleeding krijgen, deze schadekaarten worden a'leen door den NVD verstrekt. Het sluitingswoord werd gespro ken door den Burgemeester, die hoopte dat deze uiteenzetting over het werk van Winterhulp n Volks dienst tengevolge zou hebben, dat velen aan deze zaken hun steun zouden geven. DISTRIBUTIE VAN TABAK. Extra voorschot Grossiers en Detaillisten. De Secretaris-Generaal van het Departement van Handel, Nijver heid en Scheepvaart maakt bekend, dat detaillisten in tabaksproducten in het tijdvak van 8 tot en met 12 Juni a.s. op den voor ieder vastge- stelden inleveringsdag nogmaals voorschottoewijzingen zullen ont vangen en wel ten bedrage van 100 van het aantal ingeleverde bonnen van de tabakskaart. Voor de ingeleverde bonnen der sigaret- tenkaart zullen voorschottoewijzin gen worden gegeven. Aan de gros siers zullen eveneens in het tijdvak van 8 tot en met 12 Juni a.s. voor* schottoewijzingen worden uitge reikt, overeenkomende met het to taal der aan hen in dit tijdvak uit te reiken verzameltoewijzingen voor tabak. Voor verzameltoewijzin gen voor sigaretten zal geen voor schot worden gegeven. Voor de detaillisten betreft dit dus de inlevering der bonnen 31 en 32 der tabakskaart, eventueel aan te vullen met ten hoogste 9 restant bonnen 07 der sigarettenkaart, ter wijl, indien deze bonnen tezamen geen 10-voud opleveren, aanvul ling met ten hoogste negen tabaks bonnen der loopende week (33 en 34) moet plaats vinden. Voor de' grossiers betreft deze inlevering de in de week van 29 Mei tot 6 Juni ontvangen toewijzingen. De detaillisten en grossiers die nen bij de bestellingen op deze toe wijzingen rekening te houden met de extra rantsoenen, die binnen kort zullen worden verstrekt. In verband hiermede wordt er nogmaals de aandacht op gevestigd, dat detaillisten en grossiers te al len tijde verantwoording mo.eten kunnen afleggen met betrekking tot deze voorschotten. Wanneer bij con- tróle zou komen vast te staan dat het totaal aantal rantsoenen der aanwezige voorraden, bonnen en toewijzingen minder bedraagt dan het aantal rantsoenen der ver strekte voorschotten, zullen tegen den betrokken detaillist of grossier, indien blijkt, dat het tekort aan zijn schuld te wijten is, de nodöige maatregelen, welke zoowel op admi nistratief als op strafrechtelijk ge bied kunnen liggen, getroffen wor den. VERPLICHTE VOORRAAD- OPGAVE AFVALRUBBER. De Directeur van het Rijksbureau voor Oude Materialen en Afvalstof fen maakt bekend dat hij voor alle industrieele en andere bedrijven, die oude rubber (afvalrubber) in voor raad hebben, uitgezonderd de afval- rubber-verwerkende industrie en de erkende handelaren en klein handelaren in oude materialen en afvalstoffen verplicht stelt vóór 15 Juni 1942 opgave van dien voor raad te doen aan zijn bureau, Pa leisstraat 7, te 's-Gravenhage, onder vermelding van soort der afvalrub ber en hoeveelheid in kg. Het niet voldoen aan deze ver plichting kan gestraft worden vol gens de strafbepalingen van het Economisch Sanctiebesluit. NEDERLANDSCHE COÖPERA TIEVE RAAD. Herinnering aanmeldingsplicht. De Nederlandsche Coöperatieve Raad is ingesteld bij Besluit van 20 Maart jl. van de Secretarissen- Generaal van de Departementen van Landbouw en Visscherij en van Handel, Nijverheid en Scheep vaart. Coöperatieve Vereenigingen in den zin van dit Besluit, welke nog geen aanmeldingsformulieren ont vangen hebben, dienen deze zoo spoedig mogelijk aan te vragen bij het tijdelijk correspondentie-adres van den Raad, Berkenbosch-Blok- straat 3. te Scheveningen. Volgens artikel 5 van het Besluit is de toporganisatie bevoegd een Coöperatieve Vereeniging te ont binden, indien zij zich niet binnen vier maanden na het in werking treden (op 31 Maart j.I.) van het Besluit, bij de toporganisatie voor aansluiting heeft aangemeld. Voorloopig bericht. Voor de vierde markt was de aanvoer groot. Er waren omstreeks 4100 lammer T aar echter ook het aantal aanwezige handelaren groot was, was er behoorlijke vraag en hoewel b;' het ter perse gaan van dit blad de prijzen nog niet bekend waren, mag worden verwacht, dat deze hooger zullen zijn dan de vo rige week. Voor verdere bijzonderheden zie men het vol end nummer. ZWAAG, 5 Juni. Veilingsvereen. „Bangert en Om streken". Aardapjjelen f 18, spi nazie f 5.607, postelein f 18, Vei f 8.20. sIal>oonen f 72—90, peulen f 70, tomaten f 34.4054, bospeen f 14, rabarber f 6—7, bindsla f 8, sla f 2.80 3.50, bloemkool f 1524, perziken f 35—70, selderie f 4.50, aardbeien f 96120, blauwe prui men f 150. raapstelen f 3.20, kool rabi f 3.20—4. BR. OP LANGENDIJK, 8 unij. Aanvoer: 13200 Kg. rabarber f 6, 125 st. bloemkool f 24.

Heldersche Courant | 1942 | | pagina 3