MEDINOS Papieren lucifers Tob nooit Macht, arbeid en veiligheid voor ieder Nederlander Uit onze Omgeving mag ik even telefoneeren? geen schoolfeest. ZIEKTEKOSTEN- JUTTERTJES TE KOOP BETREKKINGEN _aat uw MNDEftEN meDEWEQgEO oen prooucntsi-öo ein oecn ze onder c£6kunqk£ lcicmng cen TUINTJt TE KOOP DIVERSEN JUTTERTJES worden alleen geplaatst 65 ct. Aan het Oostelijk front. Uit ste vige balken leggen de mannen van een bouwcompagnie van het Dnit- sche luchtwapen een soliede start baan op een vliegveld. Transatlantic-Recla-P.K. Schalker Pax Holland m EEN OPKOMENDE NEDERLAND. SC HE INDUSTRIE. In don laatsten tijd zal hot ve len opgevallen zijn, dat de win kels veel meer pakjes lucifers, de z.g. papieren lucifers, eta- leeren dan vroeger. Deze lucifers, die vooral vóór den oorlog voor reclame werden ge bruikt, als toegift bij het koopen van sigaren, taibak of sigaretten, kan men tegenwoordig alleen maar tegen betaling krijgen. Voor den oorlog heeft in ons land de houten lucifer zijn vooraanstaan de plaats behouden. Wij verbruik ten jaarlijks ongeveer 500.000.000 pakjes en doosjes lucifers. Het ver bruik van papieren lucifers ver hield zich tot dat van houten als 1:10. Vergelijken wij dit met de V.S., waar naar schatting ongeveer negen maal zooveel papieren als houten lucifers worden gebruikt dan is die verhouding voor ons land precies omgekeerd. De papieren lucifer als re clamemedium. Het succes van den papieren lu cifer is vermoedelijk voor een deel te danken aan de groote mogelijk heid tot het maken van reclame zoowel op den lucifer zelf als op de verpakking er van. Hier ligt voor een deel ook de verklaring, dat men den papieren lucifer steeds meer als een reclameartikel, in plaats van als een verkoopsartikel is gaan beschouwen. De vestiging van een industrie Van papieren lucifers in Nederland dateert van 1931. Er ontstonden twee fabrieken, één in Amsterdam en één in Eindhoven. Deze maken zoowel trek als strijklucifers. De strijklucifers voldoen echter het beste en langzamerhand werd de productie dan ook meer en meer op dezen lucifer geconcentreerd. De fabricage van de papie ren lucifer. De belangrijkste grondstof voor den papieren lucifer is het luoifers- carton, een speciaal soort bordpa pier, dat eerst in strooken wordt ge sneden en waaruit vervolgens de lucifers worden gestanst. Vóór den oorlog werd dit carton voorname lijk uit Duitschland en Zweden in gevoerd. Ook thans heeft nog eenige invoer plaats. Het carton moet goed en regelmatig branden en mag vol strekt niet'nagloeien, nadat de vlam is uitgeblazen. Het nagloeien wordt voorkomen door het carton in speciale zuren te doopen. Het bezwaar daarvan is, dat de zuren de machines ernstig aantasten. Nieuwe machines wil men daar aan liever niet blootstellen en daar om vervaardigt men het lucifers- carton bij voorkeur in carton fabrie ken, die voor dit doel speciaal een oude installatie hebben laten staan. In ons land zijn zulke oude machi nes echter bijna niet aanwezig, zoo dat men deze bijzondere fabricage aan het buitenland moest overla ten. Naarmate de invoer door de oor logsomstandigheden stagnatie on dervond, was men evenwel genood zaakt lagere eischen te stellen en is men er toe overgegaan carton te gebruiken, dat niet geimpregneerd is, maar naderhand pas met chemi- micaliën wordt behandeld. De lucifer mag, zooals gezegd, na het eebniik niet nagloeien maar de vlam mag ook niet te gemakkelijk uitgaan. Daarom wordt de lucifer gedrenkt in gesmolten paraffine, dat het bovenste deel van den lu cifer bedekt en als een kaars werkt. Bij den cartonnen lucifer is dit paraffinelaagje onder den kop dui delijk te zien. ANNA PAULOWNA. Onderwijl stal hij de bonnen. Reeds een paar maal had de win kelier H. Winnubst, distributiebon nen gemist, die uit zijn kantoor ont vreemd moesten zijn. Hij deed aan gifte van de politie en toen deze met den winkelier naging, wie al- zoo op het kantoor kwamen, begon verdenking te rijzen tegen zekeren C., wonende te Heiloo, ontslagen reiziger van een firma uit de Zaan streek, die de oude relatie aanhield en den heer Winnubst geregeld be zocht Terloops vroeg hij dan even te mogen telefoneeren. Wanneer de heer W. dat toestond, trok deze zich uit bescheidenheid terug en liet C. dus alleen in het kantoor. De po litie ried den heer W. aan eenige bonnen te merken en haar te waar schuwen als C. er weer was. Toen deze nu van de week verscheen en opnieuw van de telefoon gebruik gemaakt had, werd hij aangehou den door de politie. Hij ontkende eerst, maar viel weldra door de mand. Eenige hon derden suiker- en boterbonnen en flinke aantallen van andere soor ten had hij bij zich, totaal meer dan duizend stuks. C. werd in verzekerde bewaring gesteld. Het is niet onmogelijk, dat hij ook elders deze praktijken heeft uitgeoefend. In ieder geval houdt deze diefstal de waarschuwing in voor andere zakenmenschen om de grootste zorg te besteden aan het opbergen van de bonnen. Zij zijn voor hun zaak van niet minder waarde dan geld en die nen dus niet open en bloot op plaatsen te staan, waar ook ande re personen komen, zelfs niet in woonkamer of kantoor. In 1940 was de vergadering van het bestuur der Sohoolfeestvereeni- ging een paar dagen vóór den lOen Mei uitgeschreven en zou gehou den worden op Dinsdag në Pink steren, den dag der capitulatie. De vergadering ging niet door en nie mand dacht er over, toen het hier ook later nog verre van rustig was, een kinderfeest te organiseeren. Verleden jaar is het gebruikelijke uitstapje der openbare en R.K. scholen omgezet in een feestdag, waarop de kinderen getracteerd werden op een filmvoorstelling, ver snaperingen kregen en deel konden nemen aan spelletjes, waarvoor een massa prijzen en prijsjes beschik baar waren. bezorgd of zorgzaam? Welke van de twee bent U? Ieder mensch is, op zijn eigen wijze, hetzij bezorgd of zorgzaam, zoodra zich daarvoor een object voordoet. Iedere normale moeder b.v. is hetzij bezorgd of zorgzaam voor haar kinderen. Het is beter, en heel wat beter, om zorgzaam te zijn dan bezorgd, en wij zullen U aantoonen waarom. Daar zijn b.v. twee moeders van ongeveer denzelf den leeftijd, die beide een dochter van zestien jaar hebben. De meisjes zijn allebei dol op wa tersport, roeien, zeilen, zwemmen. De bezorgde moeder heeft geen oogenblik rust, wanneer haar Frieda met een clubje naar de plassen is. Zij haalt zich allerlei ongelukken voor den geest, die zouden kunnen gebeuren. Voor haar vertrek over stelpt zij Frieda met raadgevingen om toch vooral voorzichtig te zijn. Op het laatste oogenblik loopt zij, ook met het warmste weer, haar dochtertje na met een sjaal of een jasje, dat waarschijnlijk thuis, of elders blijft liggen, maar in elk ge val niet aangetrokken wordt. Het liefst zou zij Frieda heelemaal niet meer aan de watersport laten deel nemen, maar het kind is nu een maal dol op sport, zit altijd in een sportlievend c'ubje, is tenslotte geen klein meisje meer, ja, houdt dat maar eens tegen. Tenslotte zit de moeder, met haar ondoeltreffende, onpractisch be- zorzgdheid in duizend (veelal on- noodige) angsten, bezorgt haar dochter menig onaangenaam oogen blik door haar overdreven raadge vingen in het bijzijn van vriendinne tjes, en Frieda is niets veiliger dan wanneer haar moeder dit alles ach terwege liet. Nemen wjj daartegenover Ank's n oeder, die zorgzaam is, dan zien wij hoe die voor de veiligheid van een watersportlievende dochter zorgde. Zoodra Ank e n voorliefde voor de roei- n zeilsport aan den dag legde, heeft haar moeder onver biddelijk het s'andpunt ingenomen: „ik gun het je graag, maar je zet g-en voet meer in een boot voor je eerst je zwem-diploma gehaald hebt!" Zij is er zelf bjj tegenwoordig geweest, dat Ank dit diploma haal de, en heeft gezien hoe vrij en zeker haar dochter zich in het water be woog. Al zou een boot midden in de plassen omslaan, Ank zal behou den aan den kant weten te komen. Verder draagt Ank nooit overdre ven dun ondengoed, en is haar ge noeg practische zelfstandigheid in geprent, dat zij weet dat in ons kli maat, bij uitstapjes van een heelen dag het meenemen van een jas altijd gewenscht is. Deze voorbeelden maken m.i. wel duidelijk, waarom zorgzaamheid zoo verre te verkiezen is boven be zorgdheid, en waarin het verschil ligt. Bent U bezorgd voor iemand? Leg U toe op zorgzaamheid voor die persoon, dan zal Uw bezorgdheid vanzelf verdwijnen en hij of zij zal er mee gebaat zijn. Ds. Jos de Cock. Ook nu is er geen sprake van met de ongeveer duizend kinderen het feest op de oude wijze, een dag je naar buiten met speeltuinbezoek en verblijf aan strand, te kunnen vieren. De tocht naar Amsterdam, voor de oudste leerlingen, stuit eveneens nog op te groote bezwa ren. Men denke maar aan de over volle treinen. De omstandigheden zijn echter sinds verleden jaar zóó gewijzigd, dat een groote meerder heid der bestuursleden van de Schoolfeestvereeniging het organi seeren vaJi 'n aantrekkelijken dag in de eigen gemeente nu ook niet meer mogelijk acht. In het bijzon der het bezwaar, dat men geen kdns ziet eenige honderdtallen ge schikte prijzen voor de wedstrijden bijeen te krijgen, gaf den doorslag voor het besluit van het bestuur, dit jaar geen verdere stappen te doen, om nog tot een schoolfeest, ook niet in gewijzigden vorm als den laat sten keer te komen. VISCHWEDSTRIJD. Zondag hield de hengelaarsver- eeniging D.V.S. haar eersten wed strijd van het seizoen in het Noord- Hollandsch Kanaal. Er werd door dertig man aan deelgenomen, die Na loting viel den eersten prijs ten deel aan J. Nieuwenhuizen, die 8 stuks ving, 2e prijs P. Molenkamp eveneens 8 stuks, 3e prijs A. Phi- lipsen ook 8 stuks, 4. D. Kunen 7 stuks, 5. T. H. Blok 7 stuks, 6. P. Rozenbroek 6 stuks; L. Nieuwen huizen 5 stuks; J. Steenvoorden 5 stuks; E. Pool 5 stuks; J. Zon 5 stuks; A. Tuin 5 stuks; P. van Loon 4 stuks, S. Roets 4 stuks, D. Kunnen 4 stuks; P. Kossem 2 stuks; T. van Loon 2 stuks, J. Kunnen 2 stuks, M. Bijhouwer 2 stuks B. Zwirs 2 stuks, P. Nieuwenhuizen 2 stuks en C. Rozenbroek 1 st. Deze wedstrijd gold tevens als laatste van het geheele jaar óm de bekers voor het grootste aantal en voor den grootsten baars. Zij wor den bij den volgenden wedstrijd uitgereikt. WIER1NGEN. MARKTBERICHT. Ansjovisteelt voor Wlerin- gen niet best. Terwijl in andere plaatsen o.m. te Harlingen dagelijks flinke be sommingen worden gemaakt, zijn de aanvoeren van ansjovis te Den Oever in dit seizoen nog niet bijs ter groot. De dagaanvoeren varieer den deze week van 25005000 Kg., hetgeen gerekend over het aantal aanvoerders, dat thans ongeveer 27 bedraagt, waaronder een 4-tal kui lers, niet veel is. De aanvoer per schip loopt echter wel uiteen. Som migen vangen 1000 kg., anderen slechts enkele tientallen kilogram men per dag. De prijs is constant 55 cent per kg. De ansjovisvisschers kunnen echter de eerstkomende dagen wat makreel tegemoetzien, welke normaal omstreeks half Juni op de Wadden verschijnt. Zij wordt dan tegelijk met de ansjovis ge vangen en nog vorig jaar werden dusdanige prijzen besteed voor de makreel dat de ansjovis soms bij zaak werd. Feitelijk is de beste tijd voor de ansjovis alweer voorbij, hetgeen niet wegneemt dat er bij gunstig weer nog wel eenige hoogtijdagen kunnen komen. Overigens gaan de visschers thans een slappen tijd tegemoet In de zomermaanden zijn de vangsten altijd gering en reeds valt een be duidende afname der botaanvoeren te bespeuren. Ook de IJsselmeer- visscherij is momenteel van weinig beteekenis. Geboren: LEENDERT, Zoon van: P. VLAS en H. VLAS—DIJKSHOORN. Den Burg, Texel, 3 Juni 1942. Koogerweg 7. Geld afhalen verkooping Mnsls Sacrum Dlnsd. en Woensd. tuss. 10 u. 30 en 12 u. 30 en van 2 u. 30 tot 4 u. 30. Tevens gelegenheid tot het In brengen voor de veiling 25 Juni. Operatie», Specialistenhulp, Liggeld enz. Assurantiekantoor Koningstraat 90 Telefoon 3404 gevraagd Te koop gevraagd te Den Helder of omstreken een goed Woonhuis, geen tusschenpers. Brieven onder nr. 840, aan het Bureau van dit blad. aangeboden Gevraagd en nette baker, in klein gezin, tegen einde Sep tember. Brieven onder No. 843, aan het Bureau van dit blad. aank. mantelnaaister gevraagd. Modehuis Spruit, Keizerstr. 62. Aanmelden s.v.p. Maandag 8 Juni 3 tot 5. flinke bakkersknecht gevraagd. Adres: J. C. Rijkers, Bassin- gracht 33. Nrno^Wr» H„n.»4 i DE VOLKSWIL IS: TE LEVEN. Eens heerschten wij over de zeeën, Wij vreesden de stormen niet. Beheerschten de Dietsche steeën, Het West-Europeesch gebied In dit lied wordt Neerlands roem bezongen, de macht en de veilig heid, de grootheid te land en ter zee, welke onze vaderen zich eens door arbeid en strijd voor ons volk hebben verworven.. Macht, arbeid en veiligheid. Wat wil ons volk in wezen anders? Het volk heeft geen anderen wil dan dezen: te leven, menschwaardig, welvarend te leven. Hebben de leiders van ons volk in den tijd waarin wij zijn geboren, in het tijdperk der democratie, de zen volkswil uitgevoerd? Geen sprake van. De democratische re genten hebben integendeel in de hand gewerkt: machteloosheid op alle gebied, werkloosheid van een groot deel van het. Nederlandsohe volk, onveiligheid van den Neder- landschen staat. Waarom moest het volk door klassenhaat worden verscheurd? Waarom moesten beroeps- en be drijf sgenooten tegen alkander wor den opgezet, ofschoon het toch dui delijk is dat zij gemeenschappelijke belangen hebben, welke zij in sa menwerking met elkander hebben te behartigen. Van de groepeering in klassen eens door socialisti sche voormannen bedoeld om soci ale verbeteringen af te dwingen bediende de werkelijke machtheb bers (namelijk de machten van het geld) zich om het volk te versplin teren. Zoo gelukte het hun vooral de eenvoudige werkers van hoofd en hand in bedwang te houden, zoo verwerd de socialistische om wenteling tot een revolutie-opde- plaats-rust. Onze veiligheid. Waren wij veilig? Neen, ons volk werd niet in de minste mate be schermd tegen de velerlei gevaren. Het werd niet beschermd tegen de brutale heerschzucht van het volks vreemde jodendom, niet tegen den kanker van het bolsjewisme, welke zich reeds diep in onze samenleving had ingevreten. Nederland werd klein gehouden. Onze weermacht werd afgebroken. Het is een grove leugen geweest, dat wij „paraat" waren. Maar dat was nog niet al les: is het groote Europeesche ge vecht werden wij aan den verkeer den kant geplaatst. Hebben de democratische regen ten dan tenminste ons koloniaal bezit veilig gesteld! De jongste ge beurtenissen hebben het antwoord gegeven. West-Indië werd zonder meer aan Amerika verkwanseld. Oost-Indië, het rijke land, dat onze vaderen met bloed en zweet heb ben gekocht, is zoo goed als weer loos gemaakt en vervolgens met veel lawijt aan den verkeerden kant van het strijdtooneel in het Verre Oosten opgeseld. De ver schrikkelijke gevolgen hiervan we ten wij nu allen. Het spel is uitge speeld. Er valt niets meer te ver kwanselen en te verraden. Nederland zou thans aan het ein de zijn als hier niet zou staan: een nieuwe volkskern en een nieuwe staatskern. Wanneer de N.S.B. niet zou zijn: Het volk van het volk, De staat in den staat. Het volk der Nederlanden is niet dood. Het vecht voor zijn leven, hier en ginds in het Oosten. Het is niet alleen de plicht der nationaal- socialisten, maar de plicht van het geheele volk dé grootst mogelijke steun te verleenen aan de strijders voor Europa's bestaan. Het gaat om de toekomst van Europa, de toe komst van het Germaansche ge- meenebest, de toekomst van ons volk. aangeboden Te koop aangeboden z. g. a. n. electr. Waschmachine, Hand wringer en Kinderstoel. Tuaschen 5 en 7 uur n.m. Adres: Corn. Ditostraat 7. Te koop witte, moderne kinderwagen. Adres: Gravendwarsstr. 6. Te koop een beste Meiligeit met 3 liter melk en een Damesfiets. Adres: Balistraat 17. Te koop aangeboden: 1 paar zw.br. Dames-pumps (maat 39), 1 paar Klompjes (maat 28), 1 paar houten Kinder sandalets (nieuw) maat 30. Adres: Fazantenstraat 5. Te koop een beste Handnaai machine (Pfaff) en een beatl Heerenfiets. Adres: Weststraat 9. Na 2 u Te koop een Radiotoestel, t g. a. n. Tevens een Heerenrij- wiel met prima banden, bij J J. Geluk, Stoomweg 36,' Bree- zand. Verloren een beige Falcon Regenjas, gaande van Breezand (Schorweg) via De Koofl naar Den Helder. Tegen belooning terug te be zorgen bij M. A. Kolster, Schor- weg 20, Breezand. bij vooruitbetaling Dat beteekent, dat wanden wel ae moeite waard zijn om ze het mooiste be hang te gunnen dat er bestaat! Vooral nu de keus beperkt is, doet men wijs een betere kwaliteit te nemen. Vraag Uw behanger de R&D stalenbundels Thans gelden verkoopsbeperkingen. Uw behanger Hebt U daarover gaarne in. ZELFSTANDIGE KRUIDE NIERSORGANISATIE IN NEDERLAND Medinos tandcream doet meer dan gewone tandpasta. Door haar capillair-activiteit dringt de sterk schuimende Medinos met haar buitengewoon des- infecteerend en tandsteenwe- rend vermogen, tot diep in zelfs microscopisch kleine spleetjes van hettandoppervlak, waarinde borstel niet 1can komen en waar tandbederf juist 't eerst optreedt. De ideale verzorging van Uw tanden en kiezen is: tweemaal per jaar contróle door Uw tandarts en tweemaal per dag poetsen met Medinos. de capillair-aciieve tandcream Uitsluitend verkrijgbaar bij apothokors. dro- «laten an dn ipoclnolbrantha. NEDERLANDSCH FABRIKAAT BEWAAR LEDIG! TUBEN I Voor olko nlouwo tubo moot Immara aan lodloa mot do» srordon Ingolovord. «Sk? No""- lub* 35 ct. ""►U Groote tuba MKUINOS LABORATORIA - AMEKbhOOKT U U3d

Heldersche Courant | 1942 | | pagina 4