Helders Mannenkoor zingt Stadsnieuws TEXEL Nieuws uit Urk Kantoor-uren Bureau Vluchtelingen zorg" LANGS DE VELDEN Groot succes voor K.V.H. in Wormerveer Officieele mededeelingen Hersteld Evangelisch Lutbersche Kerk Oprflerkelijke prestaties van Dora Schrama ♦>De Krekeltjes" maken furore Zondagmiddag heeft in het Casino het eerste optreden plaatsgevonden van Helders Mannenkoor; heelemaal juist, is dit feitelijk niet, want van een liedertafel, die de zes kruisjes reeds achter zich heeft, kan men moeilijk spreken van een „eerste" optreden. Wij bedoelen uiteraard: het eerste n de ca- testrophale gebeurtenissen in onze stad. Het deed prettig aan het koor, zjj het met sterk gedunde ge lederen, weer op het podium te mogen zien. Dubbel-prettig dat onze grijze muziekmeester, de heer A. J. Leewens, ook thans weer als leider aanwezig was en blijk gaf nog niets van zijn won derlijke .vitaliteit en onverwoest- baren geest ingeboet te hebben. Bij dit concert miste men een lid, dat sedert een vrij lange rij van jaren een der steunpilaren van het koor geweest is: Ab van Weelde. Ook wij betreuren het dat het hem niet meer gegeven is mede te zin gen, omdat men zulk een kracht moeilijk is een vereeniging kan mis sen. Ter zijner nagedachtenis werd bij den aanvang der uitvoering een ©ogenblik stilte in acht genomen. Het koor. Wat het concert van het koor be treft, het behoeft geen betoog, dat wij door het Mannenkoor wel eens beter hebben hooren zingen. Hoe zou dit ook anders kunnen, nu de par- tijea, stuk voor stuk, zulk een ader- latng hebben moeten ondergaan en nu nog zoo menig zanger door eva cuatie niet in de gelegenheid is in het koor mede te werken. Dit had tengevolge, dat men het ensemble niet op volle toeren kon beluisteren en dat men genoodzaakt was te roefcn met de riemen die men had. In lit verband ware het wellicht aanlevelenswaard geweest enkele liedeen van eenvoudiger kaliber te nemoi, liederen waarin het gebrek aan stem-materiaal minder tot uit- drukung komt. Me\ Heiz's „Omhoog" werd be gonnen Het klonk zuiver, hoewel én kele luancen meer bezielinggeen overdaid geweest zouden zijn. Psalm 84 var Andrieasen kenmerkte zich door en uitmuntend slot, waarvoor dirigen en koor een compliment mochte. incasseeren. In den aan vang hperde het even. „De Bruid" van den Hertog lonk verdienstelijk, evenals „Avondlied" van Verhulst. De cadsis in „De Kabels los" van RichardHol werd prima vertolkt. Jammer, dat er een paar foutjes gemaakt werden, die ontstonden door onatendheid van enkele zan ten aanzien van deze zangeres, die zulk een verrassende carrière maakt. Felix de Nobel was niet aanwe zig ter begeleiding. Ook deze taak was dis weggelegd voor den heer Leewens. En iet was frappant te zien, niet welk een gemak en tech nische vaardigheid hjj een accom pagnement demonstreerde, dat den meester kenmerkte. Dora Schrama zong uit de Figaro, ze zong de be roemde romance uit Weber's „Frei- schütz", nog een- aria uit de Frei- schütz en een uit „Die Fledermaus". Met vaart en brio werd gezongen Een stem, met tallooze mogelijk heden en waarmede de zangeres wonderen doet, zonder «ich noch tans merkbaar in te spannen. Het geluid ligt soepel in vrijwel alle re gisters en uit alles is merkbaar dat deze stem een voortreffelijke cul tuur zal kunnen krijgen. Dora Schrama is, naast zangeres, een uitstekend declamatrice en too- neelspeelster. Dit houdt echter een gevaar in, opdat zij wellicht bij het zingen tè veel „theater" brengt. Overigens niets dan hulde.voor dit zingen; een zangeres met esprit en een, dynamiek, die de echte artiste kenmerken. De aria uit „Die Fleder maus", vol warmte en kleur weer gegeven, verkreeg een dacapo. Het publiek was opgetogen, terwijl de zangeres bloemen aangeboden wer den. De band, de Krekeltjes en... Het sluitstuk van den middag vormde het optreden van de band van Louis van Loo; beginnende met een nummertje van Jacky Bulter- man, vervolgens een kwartiertje Peter Kreuder-melodieën, en daar na nog enkele andere dankbare pro gramma-nummers. Deze band is goed, wij schreven daar reeds uit voerig over, zoodat wij het hier bij kunnen laten. Ook thans werd Schaatsenberg's „Tulpenlied" weer ten gehoore gebracht en vergastte Jan Zeegers het-auditorium op en kele prima accordeon-soli. Waar thans de Casino-microfoon in orde was (beter gezegd, de HRCO-micrófoon), daar kregen ein delijk de „Krekeltjes" hun kans. En een kans, die ze ten volle benut heb ben. Met z'n drieën voor de micro foon, onder leiding van Giel Blom, werd een selectie liedekens gebracht, dis Jiet stuk voor stuk „deden" en die stuk voor stuk een dankbaar onthaal vonden. Speciaal de Zuid- afrikaansche liedjes sloegen in. Giei Blom is een Krekel met perspectieven en waar blijkt dat dit Krekel-trio de zaken met ernst op vat, i'aar behoeft de mogelijkheid niet ondenkbaar te zjjn, dat Den Helder ook van dit trio in de toe komst nog pleziei kan beleven. In ieder geval waren Blom en z'n makkers persona grata bij het pu bliek, dat deze simpele liedjes op perbest te waardeeren wist. Een geslaagde mattnée, waarvan een 300 bezoekers genoten hebben. Jammer dat een belangrlijk voetbal- gebeuren afbreuk deed aan dit be zoek. Dubbel jammer, omdat dit gebeuren die belangstelling, naar later'bleek, geenszins verdiende A .C. van Kampen. Bureau is Zaterdags voor publiek gesloten Het bljjkt nog regelmatig, dat personen niet op de hoogte zijn van de kantooruren van „Bu reau Vluchtelingenzorg" Den Helder te Alkmaar, weshalve wij deze nog eens laten volgen. Het Bureau is iederen dag ge opend van 912 uur 's morgens. 25 uur 's middags. met uitzondering van Zaterdag, op welken dag het kantoor niet voor het publiek geopend is. Men neme van het boven staande goede nota, opdat men een vergeefsche reis naar Alk maar voorkome. BEKEURINGEN. Een.persoon werd op de bon gezet wegens het niet hebben van een wit achterspatbord en een wegens het niet hebben van een bel op zijn fiets. Door de politie werd iemand be keurd terzake het loopen op het gras van een plantsoen. VERKEERSPERIKELEN. Tegen een persoon werd proces verbaal opgemaakt wegens het rij den in een verkeerde richting. NA 12 UUR OP STRAAT. Hedennacht werd door de politie een persoon opgebracht, die zich zon der daartoe bevoegd te zijn na twaalf uur op straat bevond. Hij is met een proces-verbaal om 4 uur weer naar huis gestuurd. INBRAAK. Een bewoner van den Ruyghweg deed aangifte dat tijdens zijn afwe zigheid was ingebroken. Er wordt niets vermist. CLANDESTIENE MELK. Tégen verschillende personen werd proces-verbaal opgemaakt wegens het betrekken van melk uit den clandestienen handel. RIJWIEL GESTOLEN. Een bewoner van de Soembastraat deed aangifte dat zijn rijwiel is ge stolen. STAATSLOTERIJ. Bij de trekking van 8 Juni zijn de hoofdprijzen der Staatsloterij als volgt gevallen. f 10.000 20681 f 1.500 13472 f 1.000 5886 15559 20572 f 400 8834 10668 13113 16956 f 200 15221 f 100 2022 3653 3800 4453 m 11632 12249 12284 12948 13196 (Foto-archief.) A. J. BEWENS. gers. Het fijne Lied van den Ar beid" klonk uitskend. Hiér echter deed zich het gnis aan materiaal hooren. Enkele emmen domineer den nu te veel, twijl anderen ont braken. Aan de Overheid der ver tolking deed dit titer slechts wei nig afbreuk. Besloten werd ut „Sur les Rem- pards" van Sainti het vermaarde nummer, vele malt door „Mannen koor" gezongen ei dat ook thans met élan naar vort gebracht werd. En een dankbaar ipplaus te ver werven kreeg. En dit appiaugold dan in gelijke mate den ranigen heer Leewens en Wétioor. Beiden hadden hun uitSte best ge daan iets goeds brengen en voorzoover dat ogelfjk was slaagden zy in diepzet. Spre ken w() de hoop ui dat de rijen van „Mannenkooi zich spoe dig mogen aanvult, opdat de mogelijkheden vanit ensemble zich in gelijke ma uitbreiden. ■ora Schrama. Met meer dan gewie belangstel ling had men de kost van Dora Scljrama verbeid en oen zij voor het voetlicht vtrschei, toen kla terde een hartelijk tplaus neer, hetwelk de ver'olkerwas van de vriendelijke stenming in de zaal Zondagmiddag, Het is nog maar enkele weken ge leden, dat wij met enkele honderden belangstellenden naar Alkmaar reis den, voor het bijwonen van de ont moeting Alkm. BoysHRC. Vanmiddag draaien we de zaak om en komt voorzitter Koster met z'n elftal en een heel contingent suppor ters naar Den Helder, voor de be langrijkste ontmoeting van 't seizoen. Een match, waarvan na afloop waar schijnlijk de een als tweede klasser het veld zal verlaten en de ander afs teruggesteld naar de derde klasse verhuist. Ieder voelt dit en de span ning is geweldig. Hooge spanning behoeft echter nog niet gevaarlijk te zijn, als je er maar afblijft. Hiervoor te zorgen en als hoogste spelautoriteit de zaak te be- heerschen, zal vanmiddag de taak zjjn van den heer Boeree uit Haarlem. Al direct na den aanvang toont hij een prima vakman te zijn, wat be treft kennis van de spelregels. Wij zien een goeden tweede klaS wed strijd en krijgen opnieuw de stellige overtuiging, dat hier gestreden wordt tusschen clubs, die ver uitgaan boven Beverwijk en Hollandia. De elftallen, die wij hier vanmiddag zien, behooren geen van beide in de derde klasse. We zien het eerst éen goal van HRC, door middel van Koster, die een voor zet van Sanders „op een bldadje" aangegeven krijgt. Met iets meer ge luk had HRC in de eerête helft een grootere voorsprong kunnen hebben. 't Valt ons op, dat de Boy pech hebben methun betere speltechniek. Als dat na rust beter gaat is alles nog mogelijk. Voorloopig eerst maar 's even uitblazen. Ha rust vertoanen de bezoekers een heel ander partijtje. HRC staat hier van even raar te kijken en voor we 't goed en wel bemerken is 't 12. Deze plotselinge achterstand imiteert enkele HRC-spelershevig. Zij worden plotseling zoo beheerscht dooi*' de gedachte dezen wedstrijd te zullen verliezen, dat zjj zich op sommige oogenblikken te ver laten gaan. Tout saooir, c'est tout comprendre. We weten wat 't 4s een vonnis te onder gaan dat men niet verdient. We be grijpen dgt en betreuren het dubbel, dat enkele spelers zich niet meer kunnen beheerschen. Wij zijn thans aangewezen op Boeree, den man die regelmatig eerste klasse wedstrijden leidt en voorkomt op de lijst van arbiters aangewezen voor internationale ont moetingen. In het rapport dat soms opgemaakt wordt omtrent de leiding van den scheidsrechter, wordt ook de vraag gesteld: hoe is de functionaris bij ruw spelt Ten aanzien van deze vraag zouden wij met stelligheid moeten antwoor den onvoldoende. Aan beide zijden bemerken de spelers, dat de arbiter alleen maar bestraft en niet door persoonlijk op treden een einde maakt aan het eigenmachtig optreden van enkele spelers. Te midden van deze ruwe vertoo ning, zonder voldoende leiding, hou den de Boys echter één zeer belang rijk object voor oogen de over winning! In tegenstelling metde HRC-spelers, die maar één doel ken nen, namelijk te beletten, dat een tegenstander den bal zal spelen. De revanche-gedachte overheerschte zoo sterk bij Racing, dat men vergat, dat bij den stand 12 en een half uur voor den boeg, met rustig spel nog alles mogelijk was. Het kost de Boys weinig moeite in deze oogenblikken, waarin sommige spelers door hun zenuwen totaal uit hun spel zijn, enkele doelpunten te scoren. Meerdere spelers loopen te hinken en evenals wij verlangen zij naar 't einde van deze ontmoeting, die bij een krach tige leiding een geheel ander verloop gehad zou hebben. Merkwaardig dat scheidsrechter Boeree hier twaalf jaar geleden een wedstrijd floot, na afloop waarvan hij onder politie-geleide naar de trein werd gebracht. Vanmiddag was dat in 't geheel niet noodig, wel floot hij weer een zeer ongelukkige ontmoe ting. Hjj is een uitstekend kenner van de spelregels, maar geen leider bij conflicten. Zoo is dit dan, lezers, voorloopig mijn laatste verhaal over een tweede klasse wedstrijd in Nieuwediep! Zeer De Zilveren Molen naar Den Helder. Zondag heeft K.V.H. met groot succes deelgenomen aan de serie wedstrijden om den Zilveren Molen. K.V.H. I kwam in een nieuwe op stelling uit en telde enkele nieuwe gezichten, die zich echter uitste kend geweerd hebben en kans zagen den molen mee te nemen naar Den Helder Dubbel prettig was het om dat de vereeniging 'juist op dezen dag haar éénjarig bestaan vierde en wij vinden dat zij dit feit nooit op waardiger, wijze had kunnen doen. Er is door alle spelers en speelster buitengewoon goed ge speeld en zwakke momenten heb ben wij niet kunnen'constateeren. Hieronder een kort ovérzHjbt van de gespeelde w^strijden. De eerste wedstrijd vond» plaats tegen Groen Geel III. Deze werd volkomen verdiend met 20 ge wonnen. Daarna was Z.K.V. IV aan de beurt; die met 50 werd inge maakt. De volgende vereeniging, Z.K.V. III, werd volgens ajje rege len der kunst met 30 geklopt. Vervolgens trad K.V.H. in het' veid tegen haar rivale in de competitie, n.m. Roda I. Het was een span nende en fraaie wedstrijd, die ten slotte een verdiende 21 overwin ning voor onze stadgenooten op leverde, die dus lieten zien het kam pioenschap volkomen verdiend te hebben behaald. De finale. Door deze overwinning plaatsten de Kemphaanstraat bewoners zich tevens in de finale. Direct werd ons duidelijk dat dit wel een zeer zwa re, naar wij vreesden zelfs een te zware opgave voor onze spelers en speelsters zou worden. Als tegen stander zou n.1. fungeeren Z.K.V. II, die in de afgeloopen competitie het ongeslagen kampioenschap der le klasse N.-H. K. B. behaalde en naar de 3e klasse N. K. B. promoveerde. K.V.H. liet zich echter volstrekt niet intimideeren door de faam harer tegenstanders en ging vol strijdlust het veld in ondanks het feit, dat tusschen den laatsten wed strijd en dezen nauwelijks een kwar tier pau: e lag. Het werd een bijzonder aantrek kelijke wedstrijd, voor de kenners om van te watertanden. Ven beide zijden bliksemsnel aanvalsspel met fraai combin' eren en open spel. K.V.H. maakte het eerste doelpunt en wist dezen voorsprong tot enkele minuten voor het einde te behouden. Ongeveer 5 min. voor het einde rhaakte Z.K.V. I den gelijkmaker, 'waarna besloten werd den wedstrijd te verlengen. Weer was het K.V.H., die de leiding nam, en weer maakte Z.K.V. vlak voor het einde gelijk. Er werd toen besloten door straf- worpen te laten beslissen. Er werd gegooid met het resultaat, dat beide partijen er één ingooiden. Overnemen dus. Nu gooiden beide partijen er twee in en werd beslo ten het lot nu te laten beslissen, waarin K.V.H .de gelukkige was en onder groot enthousiasme het veld verliet. Tijdens de hierna volgende prijsuitreiking feliciteerde de heer Gorter, leider der -commissie, den K.V.H.-aanvoerder met het behaal de resultaat en zei blij te zijn dat de vereeniging, *'e er het hardst voor gewerkt had, tenslotte loon rmar werken kreeg en overhandigde tevens den Zilveren "lolen. Vermelden wij nog dat K.V.H. II haar eersten wedstrijd eenigszins ongelukkig met 20 verloor en ha .r tweeden met 30 won, res pectievelijk tegen Roda II en O.K.V. TV. BOUWVERGUNNINGEN verleend aan: Bur. Wederopbouw, boerderijen te Amersfoort, bouwen van een boer- derij aan den Vuurtorenweg, Eier- land,, bouwkosten 22.000. A. J. Eelman bouwen van een bij keuken te De Koog, bouwkosten 425. 3. Smit Pz., verbouw woonhuis te Oudeschild, bouwkosten 450. Jac. v. d. Aakster, verbouw aan woonhuis, Groeneplaats, Den' Burg, bouwkosten 80. BURGERLIJKE STAND TEXEL van 30 Mei tot en met 5 Juni 1942. Geboren: Jan Pieter z. v. J. Krotje en A. van Dijk; Kïaas, z. v. P. Kalf en C. Boomsma; Leendert, z. v. P. Vlas en H..Dijkshoorn; Tjaltje Antje, R. S. d. v. A. van der Knaap en E. Westra; Ada, d. v. W. van Egmond en H. Kennedij. Ondertrouwd: J. Blom en L. M. Brücher; C. J. Eelman en M. Hom' scheid; C. de Graaf en M. Kager; H. J. Donker en E. J. Vooren. Getrouwd: T. Eelman en B. J. de waarschijnlijk beginnen we in Bep tember de competitie met Helder en HRC in dezelfde derde klasse afdee- ling. Aan de hand van vroegere er varing kan ik U hiermee niet felici- teeren. Om V mijn herinneringen ten aanzien van die wedstrijden te ver tellen, zou ik minstens over een extra bij-blad en een week non-actief moeten beschikken! Ik hoop echter van harte, dat ik dit alles wat te donker in zie en dat ik U veel interessante verhalen zal kunnen doen van onze clubs, die zeker 't komende seizoen een zeer voor name rol zullen gaan spelen. Toean Tik-Tik. MAXIMUMPRIJZEN GRAS- EN KLAVERZADEN. Het Rijksbureau voor de Voedselvoorziening in Oorlogstijd maakt békend, dat bij -den verkoop van gras- en klaverzaden door een han delaar 'aan een uiteindelijkln gebruiker per kg. ten hoogste de vol gende prijzen mogen worden berekend: I. Graszaden (voor zoover niet bgrepen onder II). Westerwoldsch raaigras Westerwoldsch raaigras N.A.K.- gekeurd Westerwolsch raaigras, N.A.K.- gekeurde selectierassen Engelsch raaigras. ongekeurd Engelsch raaigras, N.A.K.-gekeur- de selectierassen Italiaansch raaigras, ongekeurd Italiaansch raaigras, N.A.K.-ge- keurde selectierassen Beemdlangbloem, ongekeurd Beemsdlangbloem, N.A.K.-gekeur- de selectierassen Kropaar Buwbeemd Veldbeemd Veldbeemd, N.A.K.-gekeurde se lectierassen Timothee Timothee, N.A.K.-gekeurde selec tierassen Kamgras Schapengras Hardzwenkgras Beemdvossestaart Hoogfwerikgras Uitstoelend roodzwenkgras Uitstoelend roodzwenkgras, N.A.K.- gekeurde selectierassen Gewoon roodzwenkgras Gewoon roodzwenkgras, N.A.K.- gekeurde selectierassen, Boschbeemd Fransche raaigras II. Zaden van .met de hand ve: Fijnbladig schapengras Aira flexüosa Fiorin Kamgras Ruwbeemd Beemdvossestaart Phalaris arundinacca Engelsch raaigras van oude wei den Fransch raaigras III. Klaverzaden: Inlandsche roode klaver, onge keurd, f 3,90; Inlandsche roode klaver, N.A.K.-gekeurd f4,40; Buitenlandsche roode klaver f2,20 f2,40 f 2,60; Inlandsche,roode klaver niet door den N.A K. te velde en op,partij gekeurd doch verhandeld onder contröle en plombe van het Rijks proefstation voor zaadcontróle te Wageningen. f4,20; Inlandsche witte klaver ongekeurd f 4,10; Inlandsche witte klaver, N.A.K. gekeurd, f4.75; Inlandsche witte klaver, N.A.K.-gekeurde selec tierassen, f 5,40; Buitenlandsehe witte klaver f3,35 f3,65 f3,9o; Incarnaat {1,30 fl',40 ^'^5' Hopperups f 1,fl,10 fl,20; Zweedsche basterd f2,20 f2,40 f2,60; Hongaarsche lucerne f 3,85 f4,10 f4,40; Italiaansche lucerne f2,75 f2,95 f3,25; De hierboven vermelde prijzen gelden inclusief verpakking en ver goedingen voor tusschenpersonen en franco kooper. 25 kg. en meer; f 0.60 5 tot 25 kg.; f 0.65 tot 5 kg; f 0.70; f 0,70 f 0.75 f 0,80; f 0,75 f 1,05 f 0,85 f 1,15 f 0,90; f 1,25; f 1,20 11,- f 1.35 f 1,10 f 1,45; f120; f 1,15 f 1 f125 f 1,10 f135; f 120; f 1,15 f 1,50 f 1,20 f 1,80 f 1,25 f 1,60 f135 f 1,95 f 1,40; f 1,75; f 1,45; f2.15; f2,10 f1,55 f230 f 1,70 f2,50; f 1,90; f 1,90 f 1,65 f 1,90 f 1,90 f2,10 f1,30 f2.10 f2,10 f 1,90 f2,10 f2,10 f2,30 f 1.40 f2.25 f2,30; f2,10; f2,30; f2,30; f2,50; f 135; f2,50; f2,45 f220 f2,65 f235 f2,85; f2,60; f2,55 f320 f 1 f2,75 f3,40 f 1,10 f2,95; f 3,60; f 1,20; zamelde grassen: f2,45 f 1,10 f2,45 f2,35 f2,35 x f2,25 f225 f2,70; f 1,20; f2,75; f2,60; f2,60; f2,50; f2,50; f 1,50 f 1,40 f 1,65; f 1,55; Ridder; C. Mechielaen en C. Maat. Overleden: Jan Witte, oud 74 jaar, geh. m. Aagje Huisman. GEVONDEN. Een taschje, e^n portemonnaie, een dameskous, een f'etspomp. BEVOLKING GEMEENTE TEXEL. Ingekomen: C. Stammes en gezin van Zjjpe H 90 naar C 113; N. W. Wamsteeker van Velsen, Zuiderkade 15 naa- De Cocksdorp 32; W. Dootjes en gezin van Achtkarspelen, Boelens- laan 38 naar C 88; M. G. van Boven van Amsterdam, J. W. Brouwerplein 11 naar C 68; K. F. Raschke van Duitschland, Ziebingen naar K 78 a; J. C. Th. Hoogenbosch van Berkhout C 41 naar B 80; M. Keppel van Ter schelling, Burg. Reedekerstraat 9 naar C 48K. Palma van 's Graven- hr.ge, de Moucheronstraat 85 naar Den Burg, Schilderend 90. Vertrokken: J. J. Kuisx van Den Burg, Witte Kruisweg 5 naar Uit huizen, Molenwierdstraat B 191; H. Barhorst van Den Burg, Holelwals- weg 30 naar Abbekerk A 54; C. A. I. Koelewijn van Den Burg, War moesstraat 38 naar Zaandam, West- zanerdijk 506. VADER EI KIND VERDRONKEN. Bij de sluisput te Urk gebeurde Zaterdag een droef verdrinkings ongeval. Het zoontje van den op zichter Sieger was al spelende te water geraakt in de werkhaven van de Zuiderzeewerken. Toen de heer Siegers dit bemerkte sprong hij zijn eenigst kind na. Ongelukkiger wijs geraaktedeze in de klei ver ward. Toen vader en kind op het droge waren gehaald, waren de levensgeesten reeds geweken. Lang werd nog kunstmatige ademhaling toegepast. De heer Siegers was een zeer ge zien opzichter bij de Zuiderzee werken. KUEGRAS. JULIANADORP. UITREIKING BONKAARTEN. De uitreiking van bovengenoem de kaarten zal voor de bewoners van Julianadorp en Koegras plaats hebben op Woensdag 10 Juni 1942 in het café van den heer A. Doorn te Julianadorp, tegen overlegging van de bekende bescheiden. Tevens zullen aardappelbonkaarten uitge reikt worden, waarbij een met inkt ingevulde verklaring MD. 32 moet worden overgelegd, dat de hoeveel heid aardappelen waarover hij be schikt op het moment minder be draagt dan 30 kg. per gezinslid De Jaarvergadering der Synode. Te Amsterdam heeft de Algemee- ne Kerkelijke Vergadering (Synode) van het Hersteld Evang.-Luth. Kerk genootschap, onder presidium van dr. J. E. Blasé, haar jaarvergade ring gehouden; de voorzitter her dacht in zijn openingsrede ds. P. Neideck, den vooritter van vorige jaren. De penningmeester bracht verslag omtrent den financieelen toestand van het Kerkgenootschap uit; breedvoerig werd over dien toe stand en de te treffen maatregelen in de gemeenten gesproken. Een commissie, bestaande uit de heeren Vegersteen en Starreveld, zal de controle op het beheer uitoefenen. Prof. v. Bemmel bracht verslag over de kweekschool uit; aan den heer J. B. Manger, die als penning meester aftrad en zich niet herkies baar stelde, werd de bijzondere dank van het Kerkgenootschap be tuigd voor alles wat hij in twaalf jaren heeft gedaan. Wetswijzigingen hadden vervol gens de aandacht. De kerkelijke hoogleeraar stelde een scherpe om schrijving voor in het Kerkelijke Reglement omtrent de eischen voor examinandi, hetgeen werd aan vaard. Een motie van Zwolle inza ke contact met het Ned. Luth. Ge nootschap en de jeugdbonden nam de vergadering aan. uitreiking van toeslagkaarten voor zwaren of zeer zwaren arbeid en langdurigen of nachtarbeid vindt plaats aan het Distributiekantoor te Den Helder, vanaf 4 Juni tot en met Woensdag 10 Juni 1942. PAARDENMONSTERING. Op Woensdag, Donderdag en Vrij dag van de vorige week vond al hier andermaal een paardenmon- stering plaats, welke, daar dit nu over 3 dagen verdeeld was, zeer vlug van stapel liep en niet zooals de vorige maal, den geheelen dag de dorpswegen opstopte met al de aangevoerde paarden. Ook werd de monsterplaats steeds door iemand schoongehouden. ANNA PAVT.OWNA. GOED AFGELOOPEN. Breezand. Zondagavond is de brandweer gealarmeerd voor een schoorsteenbrandje ten huize ven den heer L. Wijnands aan de Zand- vaart. Het bleef hier bij wat water schade.

Heldersche Courant | 1942 | | pagina 3