Dc critick op scheidsrechter Boerée WjU-* Marktberichten Was zij billijk of onjuist? 50 jaar getrouwd H.R.C.-nieuws De H.A.Y. naar Amsterdam Zondag Adspirantendag Officieele mededeelingen WIF.RINCEN ANNA PAUinWNA Een film voor NR.0. Vraagt Uw Winkelier De val van Bir Hacheim rfïUna Ooedwtf w. TPANSPADANTA Qeus en smaak des- forste echte thee Scheidsrechter Augustijn poogt een lans voor zijn collega te breken Broek op Langendjjk, 10 Juni '42. Mijne Heeren, Het zal, naast mij, meer sportlief hebbers zijn opgevallen den laatsten tijd, dat er verschillende medewer kers van dit blad in ieder sportver slag en in het bijzonder in die sport- verslagen, waarbij de voetbalvereni ging H.R.C. betrokken was, den scheidsrechter in kwestie verweten werd, min of meer schuldig te zijn aan het al of niet mislukken van den Wedstrijd. Ik heb eenigen tijd gewacht, alvo rens dit stukje in te zenden, in het vertrouwen, dat de Heldersche gcheidsrechtersvereeniging hier een eind aan zou maken, maar aangezien dit niet het geval is, wilde ik graag het volg c er van zeggen. De overzichtschrijver en ook an dere medewerkers van Uw blad, o.a. Toean Tik-Tik maken het m.i. wel een beetje te erg. Bij iederen wed strijd, waarin m aantal spelers van de plaatselijke vdetbalclub hun zenu wen niet de baas kunnen, wordt dit den scheidsrechter verweten. Als oud Heldersche en tevens als N. V. B. scheidsrechter gaat het toch al aan mijn hart, als ik diverse scheiusrechters in den lande hoor beweren, dat ze liever niet naar Den Helder gaan. Om diverse redenen! Nu heeft de N. V. B, bij de laat ste wedstrijden van H.R.C. die scheidsrechters aangesteld, die on der alle omstandigheden een wed strijd tot een goed einde kunnen brengen. Scheidsrechters als de hee- rer Schlüter en Boerée hebben wel zwaardere wedstrijden geleid dan H.R.C.Alkmaarsche Boys, en toch kunnen deze heeren in de oogen van de schrijvers nog geen wedstrijd leiden. Het gevolg hiervan is, dat het publiek in Dei. Helder, dat toch al geen hoogen dunk van de scheids rechters heeft, deze nog meer en ten onrechte gaat becritiseeren, het geen gevolgen kan hebben, die niet te overzien zijn. Mijns inziens moet hieraan paal en perk gesteld worden; niet de scheidsrechters hebben het op hun geweten, dat Den Helder onsportieve w dstrijden ziet, maar de spelers zélf, waarbij er sommigen zijn, die geen nederlaag kunnen verdragen, en hun heil dan in minder faire haidelingen zoeken, met het gevolg dat de scheidsrechters een hoop last, de tegenpartij een hoop geblesseer de spelers en het publiek een on- sp rtievfn wedstrijd krijgt. Het iedere week maar weer in de krant opnemen, dat die en die scheids rechter faalde of een bende fouten maakte, heeft tot gevolg, dat pu bliek en vooral spelers, zich meer met de leiding gaan bemoeien dan noodig is, hetwelk den wedstrijd niet ten goede komt. De overzichtschrijver mag dan misschien een eltfalcommissie eenige wenken geven, welke opstelling vol gens hem de beste is voor een of anderen wedstrijd, de scheidsrech ter wordt nog altijd door den bond aangesteld, en daar hebben de clubs het eenmaal mede te doen. Het ligt nie' aan de krant om eiken keer, te pas en te onpas, den scheidsrech ter aan te vallen over het niet vol doen bij ruw spel tof by het al of niet toekennen van een strafschop. U zou het belang van het scheids- rechterscorps dienen, door voortaan de verdienste van den scheidsrechter maar over te slaan, dan krijgt het publiek waarschijnlijk geen voor oordeel, en de spelers spelen mijns inziens veel rustiger, want daar mankeert het nog wel wat aan. Vertrouwen in den aangewezen scheidsrechter, ook al maakt hjj volgens U fouten, zal mee. vruchten afwerpen, dan iederen Maandag te lezen, dat de heer die en die weer niet voldeed. Hoogachtend, L. J. J. Augustijn, scheidsrechter N. V. B Sluisl.ade 471, Iroek op Langendjjk. Onze Sportredacteur teekent hier het volgende bij aan- Met belangstelling lazen we het artikel van den heer Augustijn. Deze noemt het feit, dat in ieder sportverslag over H.R.C. de scheids rechter de schuld krijgt van het m slukken van e en wedstrijd. Dit is volkomen onjuist, daar wij steeds op he' standpunt staan, dat een ar biter een moeilijke taak heeft en men hem zoo veel mogelijk „buiten schot" moe* houden. De schuld van de nederlaag van j.1. Zondag lag o.i. wel degelijk aan de verkeerde tak- ti°l. van H.R.C. en aan het minder fai. optreden van den rechtsback. Dit werd toch duidelijk vermeld, dunkt ons. Merkwaardig was echter dat een scheidsrechter van naam met twee neutrale grensrechters geen kans zag dezen wedstrijd tot een goed einde te brengen. Feiten zrjn feiten en als U den wedstrijd heeft gezien (wat wij betwijfelen), zult U dit toegeven. Vrp._g het anders maar aar de vooraanstaande scheidsrech ters hier ter stede. Dan het geval van scheidsrechter Schlüter in den wedstrijd Alkm. BoysH. v.C. W'_ begrijpen waar lijk niet, waar U den moed vandaan haalt een lrns te breken voor de wijze, waarop deze befaamde flui tist dien wedstrijd tot een misluk king deed worden. Zoudt U soms wil len, dat wij 22 spelers, die onder hoogspanning spelen en daardoor zie wel eens vergeten, ten achter gingen stellen bg iemand, die be trekkelijk zonder zenuwen op het ve'.d rondlooprc. We weten het, S'-hlüter en Boerée zijn goede scheidsrechters en zij hebben wel eens zwaarder wedstrijden gehad, maar dan verstaan wij onder „zwaarder" in hoogere klasse, hoe wel d„ spanning o.i. daarbij toch het zelfde blijft. Wrj noemden hier de twee geval len, v aarin een scheidsrechter door ons werd becritiseerd; meerdere ge vallen kunnen wij ons niet herinne ren, zoodat Uw uitdrukking „in ieder sportvers.ag" lichtelijk over dreven is. Als scheidsrechter zult U toch wel veten, welke gevolgen een verkeerde beslissing van een arbiter kan hebben. Dat zoo velen niet graag naar Den Helder komen is ons niet dui delijk. Er hier toch altijd een goede kleedgelegenheid e.d. Mis schien ligt het aan de verre reis, een argument, waartegen ook onze clubs altijd moeten strijden. U schrijft „de tegenpartij krijgt door het ruwe spel een hoop ge blesseerde spelers". U heeft niet goed gekeken j.1. Zondag of U was er niet, anders zou U een dergelijke zin in de pen gehouden hebben. Bij H.R.C. vielen meer spelers uit dan bij de Boys, hoewel deze opmerk'ng van onzen kant Inderdaad niets ten nadeele van een der clubs wil zeggen. Uw opmerking over de wijze hóe een sportverslag te schrijven nemen wii voor kennisgeving aan. Summa summarum: het ligt aan den scheidsrechter zelf welke critiek hij in de krant te lezen krijgt. Sp'rt-edactie „Dagblad voor Noord-Holland". Natuurlijk: er zou geen feest we zen. Dat hadden ze onder elkaar af gesproken in de Beukenkampstraat No. 8. Er waren geen bonnen en zonder bon ja er niets te krijgen en de tijd leent zich bovendien niet voor feestelijkheden. En het léék zoo te lukken. Maar... op den feestdag van het echtpaar H. RasJ. Post kwa men uit zuidelijker streken vier van de acht dochters aanzwaaien. Ze hadden nog wat bij elkaar geschar reld, ze hadden armen vol bloemen en zelfs een reuze-humeur, zoodat Donderdagmiddag de aanvankelijke voornemens totaal en onherstelbaar in elkaar gestort waren en er tóch feest was. Niet zoo daverend mis schien,, maar toch" de moeite dubbel en dwars waard. En toen wij er binnen kwamen om ook even onze gelukwenschen aan te bieden, kwa men wij juist even te laat. Want het dochterkoor had op moeders verzoek nog enkele liederen ten beste gegeven. De boeken waren juist opgeborgen. Natuurlijk speet ons dat ils haren op ons hoofd. Ge lukkig werd aangeboden om een der liederen nog even te herhalen en dat was een heele troost. Zeer ver- d'enstelijk zongep de vier dochters van moeder Ras het lied, dat, meen ik me goed te herinneren, een der lievelingsmelodieën was van m'n grootvader zaliger: Zaaiend Uw zaad in den dageraad. Het was een inleiding, die niets te wenschen over liet en onder het genot van een glaasje goede limonade kwa men de tongen los en de herinnerin gen niet minder. Moeder Ras bleek nog buitengewoon frisch van geest te zijn en spoedig werd ons duidelijk, dat de vele boeken, die zij in haar 74 jaar lange leven had gelezen, hun uitwer king allerminst hadden gemist. En vooral de studie, welke zij gemaakt heeft van Het Boek, heeft een stempel gedrukt op deze vrouw. Wanneer zij zoo zit te vertellen over haar leven, dat dikwijls moeilgk en zeer zorgvol was, dan blijkt, dat het waar is wat eens door een groote geest gezegd is: Een karakter vormt zich in den stroom der wereld. Het karakter van móeder Post heeft zich gevormd en het is de moeite zeer waard om te luisteren naar haar opvattingen, on dervindingen, standpunten en ziens wijzen. Ze heeft veel meegemaakt, vooral de geldzorgen bleven haar niet bespaard, maar ondanks dat heeft ze een open oog gehad voor de vele voor rechten en zegeningen, welke zij even eens genoot. Daarvan vertellen is een prettig werk voor haar. Opgewekt als ze is komen de moeilijkheden bijna niet ter sprake. Uit alle gesprekken, welke zich hier zoo ontvouwen blijkt wel, dat moeder in dit gezin de cen trale figuur is. Misschien merkt U op, dat dat overal wel zoo is. Zeer juist, maar in dit gezin trof het ons bij zonder. Vader Ras is afkomstig van Urk, Dat wilden de dochters feitelijk niet zeggen, maar we kunnen de verleiding niet weerstaan om dit toch maar over te vertellen. Want U voelt hier al uit, dat Ras een visscherman is. Jarenlan" had hij een eigen boot. Later ging hij als knecht op de loggers varen en tegenwoordig is het heelemaal afge- loopen. Zooals met bjjna alle bejaarde visschers. Vader is nu 79 jaar en het ligt niet aan zijn gezondheid, dat het varen gedaan is. Neen, hij is nog ge zond en wel, al is hij in het begin van dit jaar eenigen tgd ongesteld ge weest. In een druk en lang niet gemakke lijk leven hebben vader en moeder Ras lief en leed samen gedeeld. Er werden in totaal negen kinderen geboren, waarvan het eenlgst zoontje overleed' Alle acht dochters zijn moeder Ds. Riemers gepromoveerd AMSTERDAM, 11 Juni. He den is de heer Ds. C. Riemers, geb. te Den Helder, aan de Uni versiteit te Amsterdam, bevor derd tot doctor in de theologie op proefschrift getiteld: „Prole gomena tot een Luthersche paedagogiek". zegt dat met dankbare klank In haar stem goed terecht gekomen. Een van hen heeft dat zelfs de halve wereld afgereisd. Ze hebben het best en moeder vind het prettig, dat zij op deze wijze vergoed krijgen, wat zij vroeger zooveel tekort schoten. En toen Donderdag de kinderen het huis binnenkwamen met al hun gaven was dat natuurlijk een heele gebeur tenis. De buren en kennissen lieten zich ook niet onbetuigd en zoo werd het dien dag toch nog een feestdag. Het is te hopen, dat de oudjes nog vele jaren hun goede gezondheid mo gen behouden en dat ook hun reeds gedaalde levensavond ook verder ge lukkig moge blijven. O.V.V.O. I—H.R.C. I. Vertrek per trein 9.30. Het elftal van HRC I is als volgt: Di'kshoorh Bromlewe Bot Stins Stolk J. Bijl II Zymni Koster Roomeijer Sanders Heeris ZANDV.MEEUWEN II— H.R.C. H. Vertrek per trein 9.30. Het tweede komt als volgt uit: Blank water Van Dok Buitenhuis J. Bijl I Stompedissel De Jong v. d. Ham De Vries v. 't Hoff Van Reek J. v. Es Zondag a.s. wordt te Amsterdam weer de jaarlijksche athletiekwed- strijd gehouden, welke onder de athleten bekend is als de Nieuwe lingendag. Deze wedstrijd heeft al meermalen verrassingen gebracht in den vorm van plotseling naar voren komende athleten. Het zijn dan ook immer spannende ontmoetingen. Dit jaar zal ook door de H.A.V. met een 20-tal leden worden deelge nomen. Van deze noemen wij P. Huurman, W. Looman, J. Meijer, R. Pieterse, J. Bijl en A. v. d. Wal. Ook eenige junioren zullen hun krach ten meten. Misschien dat hier M. R. v. Essen of G. Lastdrager voor een verrassing zullen zorgen. Veel suc ces wordt hun ..oegewenscht. Twaalf elftallen strijden op het Helder-terrein. In navolging van andere plaat sen heeft de Voetbalvereeniging Helder het initiatief genomen tot het organiseeren van een districts- adspiranten-dag. Vooral voor onze Heldersche adspiranten is dat een uitkomst, daar deze jongens nu dus ook weer eens in clubverband kun nen spelen. We twijfelen er niet aan of deze dag zal een voetbaldag wor den van veel spanning en bovenal goed spel. Wat te denken van de finale HelderHRC, als de Helder- schen tenminste de jongens van Wieringen en Schagen er onder we ten te houden. "Touwens de elftallen van buiten hebben veel meer routine en een verrassing is dan ook lang niet uitgesloten. De wedstrijden vangen aan om 10 uur en eindigen ongeveer 4 uur. We hopen, dat vele sportliefheb bers onze. jeugd eens gaan bekijken, wjj verzekeren U, dat deze wedstrij den absoluut de moeite waard zijn. Het programma luidt als volgt: Afdeeling 1. A. Helder aSucces a, 10 u„ ter rein A.; B. HRC aSchagen a 10.45 u„ terrein A.; C. Verliezer AVer liezer B, 12.30 uur, terrein A.; D. Winnaar AWinnaar B, 14 uur, terrein A. Afdeeling 2. E. BKC a—W.waard a, 10 uur, terrein B.; F. Helder b—HRC b, 10.45 uur, terrein B.; G. Verliezer E —Verliezer F, 12.30 uur, terrein B; H. Winnaar EWinnaar F, 13.15 u„ terrein A. Afdeeling 3. I. ZAP aHRC c, 13 uur, ter rein B.; J. G.-Zwart aHelder c, 14 uur, terrein B.; K. Verliezer I— Verliezer J, 14.45 uur, terrein B.; L. Winnaar IWinnaar J, 15 uur, terrein A. De wedstrijden duren 2 maal 20 r 'nuten, terwijl bij gelijk spel straf schoppen zullen worden genomen, door iederen voorhoedespeler een. PING-PONG WEDSTRIJD DEN HELDER—SCHAGEN. Zaterdagmiddag a.s. speelt de Heldersche Ping Pongclub een wed strijd tegen de Schager vereeniging terwijl de kampioenen van Alk maar tegen een der beste speel sters uit Schagen een demonstra tie zal geven. Er wordt te 3 uur gespeeld in het clubhuis van de Speeltuinver. aan de Breestraat. Een ieder is welkom. OP DE BON. Door de politie werd proces verbaal opgemaakt tegen iemand die zonder bel reed. BELEEDIGING. Een bewoonster van de Breestraat deed aangifte, dat zij was beleedlgd door een bewoonster van de Soemba- i straat. BE- EN VERWERKEN, VERHAN DELEN EN AFLEVEREN VAN GESCHILDE STOKKEN. Het Rijksbureau voor de Voedsel voorziening in Oorlogstijd maakt be kend, dat bij Bestuursbesluit van de Nederlandsche Akkerbouwcen- trale is bepaald, dat het bewerken en verwerken, zoomede het verhan delen en afleveren van geschilde stokken, voortaan slechts is toege staan, indien daartoe vergunning is verleend door den Directeur van genoemde Centrale. KUNSTMESTTOE WIJZING VOOR HET BEMESTINGSJAAR 1942 43. Het R.V.O. Kunstmest Distributie- Bureau maakt bekend, dat, tenein de de distributie van kunstmest stoffen in het 4de bemestingsjaar (1 Juli 194230 Juni 1943) een zoo vlot mogelijk verloop te doen heb ben, aan alle verbruikers van kunst meststoffen binnenkort een voorloo- pige toewijzing zal worden ver strekt, waarvoor géén aanvraagfor mulier behoeft te worden ingediend. I. Voor de stikstofmeststoffen zal deze voorloopige toewijzing 80 bedragen van de bij de eerste toe wijzing in het bemestingsjaar 1941/42 toegewezen hoeveelheid zui vere stikstof (N). Voor deze toe wijzing zullen bonnenseries worden uitgereikt voorzien van opdruk 1 t/rn 5 en K (kalkstikstof). Voor de akkerbouwbedrijven zal de helft van de hoeveelheid stik stof, die in de bonnenserie voorzien van opdruk No. 1 wordt toegewe zen, worden verstrekt in N-bonnen, voorzien van een specialen opdruk K, waarop uitsluitend kalkstikstof beschikbaar wordt gesteld. II. In verband met de slechte vooruitzichten t.a.v. de fosforzuur- meststoffen in hel komende seizoen, I zal slechts één bonnenserie (opdruk No. I) voor P20s worden uitgereikt De fosforzuurtoewijzingen kun- nen voorloopig uitsluitend worden uitgereikt ten behoeve van dezellde nieuwe ontginningsgronden als vo rig jaar, benevens ten behoeve van den teelt van groenten en fruit on der glas. Op de toe te wijzen Prils bonnen zullen voornamelijk ge mengde meststoffen moeten wor den aangekocht, waarvoor derhalve ook N en K2O zegels behooren te worden ingeleverd. III. De voorloopige toewijzing voor kalimeststoffen zal bestaan uit 80 van de eerste kalitoewijzing voor het seizoen 1941/42 (dus inclu sief de niet geldig verklaarde bon No. 5). Voor deze toewijzing zullen bon nenseries worden uitgegeven, voor zien van opdruk 1 t/m 5. Den ver bruikers wordt dringend aangera den de ruwe kalizouten zoodra de ze beschikbaar zijn af te nemén, aangezien aangenomen kan worden dat ook in het komende seizoen niet aan alle aanvragen voor patentkali zal kunnen worden voldaan. Voor ontginningen, welke na 1 Augustus 1941 gereed kwamen, zal ook thans géén kunstmest worden verstrekt. De speciale aandacht wordt er op gevestigd, dat in den loop van het vierde tfemestingsjaar iedere ver bruiker t.z.t. een aanvraagformulier bij de L.C.O. van zijn- district zal moeten indienen, aan de hand waar van de definitieve toewijzing voor het bemestings'aar 1942/43 zal wor den berekend. Hierover volgt t.z.t. een nadere publicatie. Iedere verbruiker zal bij het in ontvangst nemen zijner voorloopi ge toewijzing een verklaring moe ten onderteekenen, waarbij hij zich verplicht eventueel te veel ontvan gen bonnen te zullen teruggeven, indien zou blijken, dat de definitie ve toswijzing voor het seizoen 1942/ 1943 lager wordt dan de reeds ver strekte voorloopige toewijzing. OFFICIEELE MEDEDEELING VAN DEN GEMACHTIGDE VOOR DE PRIJZEN. Bericht no. 111. Aan het publiek mogen voor alcohol-vrije dranken ten hoogste de volgende prijzen in rekening worden gebracht: Limonade Gazeuse p fl. v. min p. fl. v. 3/10 chocolade der dan 3/10 1. of meer en vruchten- 1. netto inh. netto inh. Voor gebruik ter plaatse in in richtingen met vergunning of verlof Voor gebruik ter plaatse anders dan in bovenbedoelde inrichtin gen f 0.17 f 0.13 f 0.22 f 0.17 dranken f 0.27 f 0.22 N B.: Ondernemers, die op 9 Mei 1940 voor limonade gazeuse van f0.20 tot f0.50 en voor chocolade- en vruchtendranken van f0.25 tot f0.50 berekenden, mogen de op dien datum berekende prijzen met f0.02 p. fl. en het dan verkregen bedrag met 5 verhoogen. Werd voor bovengenoemde dranken op 9 Mei 1940 méér dan f0.50 berekend, dan mogen de op dien datum berekende prijzen met 5 worden verhoogd. HET VRAGEN VAN HOOGERE PRIJZEN IS STRAFBAAR. BEVORDERD. De heer A Brouwer, technisch ambtenaar te Den Oever, is bevor derd tot technisch hoofdambtenaar. BURGEMEESTER-DIJKGRAAF. Bij besluit van den secretaris ge neraal van het Departement van Waterstaat is onze burgemeester, Mr. M. Th. Mijnlieff, benoemd tot Dijkgraaf van den Anna Paulow- napolder. HET HAANTJE VAN DEN TOREN Na geruimen tijd onklaar te zijn geweest, is het haantje, beter ge zegd het vaantje op den toren der Ned. Herv. Kerk hersteld, zoodat de Kleinesluizers nu ook weer kunnen zien, „uit welken hoed de wind waait.." BREEZAND. APOLLO-BIOSCOOP. Niet alleen voor den zeeman is geen geregeld huiselijk leven weg gelegd. ook de jager op groot nieuws kent het zwervend bestaan, dat hem maar weinig tijd laat om in eigen huis te verpoozen. Het leed dat daardoor gebracht wordt over de achterblijvende vrouw, wordt geschetst in de film met de veelzeggende titel: „Tot ziens Fran ziska!" Franziska, de dochter van een professor, maakt kennis met den reporter voor Amerikaansche kran ten, Michael Reisigen. Als de plicht roept, worden zij telkens en veelal na een wederzien van slechts enke le uren, van elkaar gescheiden en wanneer Michael eens het besluit genomen heeft thuis te blijven, is de komst van een collega voldoen de om de oude onrust toch weer in hem wakker te roepen en klinkt weer het: „Tot ziens Franziska!" Maar eindelijk dan toch, na het verlies van zijn vriend, ergens in China, zal hij voorgoed naar Fran ziska, zijn vrouw, en zijn kinde ren terugkeeren. Thuisgekomen, vindt hij echter zijn oproeping voor den militairen dienst. Weer moet hij dus vertrekken, maar Franziska weet dan, als hij n u terugkomt, blijft hij voor altijd bij me. INBRAKEN. Een bewoner van de Goversstraat deed aangifte, dat in zijn woning was ingebroken. Een radio-toestel wordt vermist. Een bewoner van de Van Galen straat deed aangifte dat een dek zeil uit zjjn woning is gestolen. MISHANDELING. Bij de politie werd aangifte ge daan, dat een persoon uit de Ko ningstraat is mishandeld. DEN HAAG, 11 Juni 1942. He denmorgen vond alhier de perspre mière plaats van een filmpje van de Nederland-Film. Het betrof een reclamefilmpje voor de luistergids. De film, die morgen in 55 bioscopen haar première zal beleven, werd ge maakt in opdracht van de N.R.O. Het beeld werd verzorgd door R. Hornecker terwijl Ben Keulen de film gesneden heeft. Hoewel het hier een zeer kort filmpje betreft, mag toch geconstateerd worden, dat het geheel een weiverzorgden en zeer bewegelijken indruk maakt. De vervaardigers hébben werkelijk alle eer van hun werk. De film is een voorlooper van een serie van drie, die in den loop van de volgende week klaar komt. PESSIMISME IN GEALLIEERDE KAMP. Opmerkingen over Britsche luchtaanvallen op Duitsch- land. GENÈVE, 11 Juni (D.N.B.): Wanneer het Japan mocht geluk ken duikbootbases op de Aleoeten op te richten, aldus de Daily Mail in een commentaar van zijn militai ren correspondent pp den Japan- schen aanval op de Aleoeten, dan zou de Westkust van de Ver. Sta ten en Canada nog meer dan tot dusver bedreigd worden. Het ver loop van den strijd op de Stille Zuid zee geeft, aldus de correspondent verder, geen aanleiding tot optimis tisch vertrouwen. De Daily Mail wijst er ook op, dat zelfs volgens Sowjetberich- ten de toestand rondom Sebasto- pol in toenemende mate critiek wordt. Het blad waarschuwt het Britsche publiek er voor niet te veel verwachtingen te koeste ren ten aanzien van de lucht aanvallen op Duitsche steden, want men mag nooit vergeten, dat het Duitsche leger nog steeds het sterkste ter wereld is. Amerika zwijgt. STOCKHOLM, 11 Juni (D.N.B.): Volgens een bericht van United Press hebben de Amerikaansche autoriteiten tot dusver nog geen commentaar verstrekt over de Ja- pansche overwinning bij de Aleoe ten en de Midwayeilanden. Het standpunt van bevoegde instanties is, dat het nog te vroeg is om op dit oogenblik bijzonderheden mede te deelen over de krijgsoperaties op den Stillen Oceaan. In bevoegde kringen te Washing ton hoort men de opvatting ver kondigen, dat het zeer goed moge lijk is, dat Japansche soldaten op de Aleoeten aan land zijn gegaan, g 7''V j£:rCr'; /rit' C. KEG'» Groothandel N.V. Zaandam STOCKHOLM, 11 Juni (A.N.P.): De Britsche berichtendienst heeft een extra bericht uitgegeven, waar in officieel wordt medegedeeld, dat Bir Hacheim door de strijdkrachten der spilmogendheden is ingenomen. De verovering. BERLIJN, 11 Juni (D.N.B.): Met de bestorming van Bir Hacheim is feitelijk een der hoekpijlers van het Britsche front in de Marmari- sche woestijn ten val gebracht. De ze sterkte op een domineerende woestijnhoogte kan beschouwd wor den als het Zuidelijkste fort van Tobroek. Met zijn val ligt het Zui den voor Rommel open en in het Noorden is voor de Engelschen een toestand ontstaan gelijk aan dien van eind Mei 1940 na den slag van Vlaanderen. GEEN AFSCHAFFING VAN DE WACHTDAGEN ZIEKTEWET. De Algemeene Bedrijfsvereeniging voor de Bouwbedrijven heeft on langs het Departement van Sociale Zaken verzocht de Ziektewet zoo danig te willen wijzigen, dat ook over de eerste drie dagen der ar beidsongeschiktheid uitkeering kan worden verstrekt. Naar De Bouwer mededeelt, heeft voormeld Departe ment op dat verzoek afwijzend be schikt. De reeds zoo zeer gestegen kosten van uitvoering van de so ciale wetten lieten niet toe de lasten nogmaals te verzwaren door de wachtdagen af te schaffen. Dat heeft Uw gezin noodig. Neemt daarvoor TRANSPA- RANTA, de Nederlandsche Aardappeltapioca, waarmee U zooveel verschillende smake lijke gerechten kunt maken. Vraagt ons receptenboekje. SC H O L T K N S AARDAPPELMEELFABRIEKEN GRONINGEN FOXHOL SCHAGEN, 11 Juni. 21 Geldekoeien (magere) f 250— 400, 231 idem (vette) voor de Cen trale, 20 kalfkoeien f 400—700. 8 pinken f 160—200, 33 graskalveren voor de Centrale, 202 nuchtere v. d Centrale, 20 voor de fok f 40 55, 53 schapen met 2 lamineren f 110—120, 1 idem (vette) voor de Centrale, 30 overhouders f 45—80, 768 lammeren f 20—30, 13 bokken en geiten f 10—60, 38 biggen f 20 —40, 271 konijnen f 1.25—10, 30 kippen f 0.35—3.50. BR. OP LANGENDIJK, 12 Juni. Aanvoer: 8400 Kg. rabarber f 6. Chefaro, Rotterdam

Heldersche Courant | 1942 | | pagina 3