MELK Oefeningen „Verloopen Tij" met reddingbooten DE WEEK Marktberichten Stadsnieuws KLAAS SMELIK schrijft een Helders tooneelstukt Het concert van Helders Meisjeskoor Een „hondsch" geval yjtoeificvdij, AIN EL GAZALA GEPASSEERD VERBRUIK en VERVOER Wat er komt kijken bij een goede melkvoorziening Kerk en zending Nieuws uit Urk Klaas Smelik, de auteur van vijf en zeventig hoorspelen, enkele ro mans en veel verhalen, heeft de sprong naar het tooneel gewaagd en een tooneelstuk „Verloopen Tij" vol tooid. Het is een „spel van zee en liefde". De geschiedenis van een Nieuwedieper visscher, wien zijn meisje door een stuurman van de groote vaart wordt afgekaapt. Met den dood in het hart besluit de Nieuwedieper, wiens visschersbe- etaan door de afsluiting van de Zui derzee met de ondergang bedreigd wordt, zich een nieuw bestaan in Zuid-Amerika op te bouwen, waar men een visscherij wil oprichten. Als verstekeling probeert hij mee te komen met een boot. Wordt ontdekt, maar toch, als een lid van de beman ning op het laatste oogenblik gedrost blijkt, meegenomen, op de stookplaat. Hier speelt ook de groote scène van het stuk (Smelik is officier op de groote vaart geweest en kent dit milieu door en door). Het bljjkt n.1. dat de gelukkige medeminnaar stuur man is aan boord van juist deze boot en dat zijn vrouw ernstig ziek is, ja juist een crisis doormaakt, die door de spoedige aanwezig hfeid van haar man ten goede zou kunnen keeren. De heele bemanning en speciaal de mannen van de stookplaat zetten er alles op om de snelheid van het schip op te voeren. Met een overbelaste veiligheid vindt dan een catastrofe plaats, die door het stoutmoedig en opofferend ingrijpen van den Nieu wedieper op het laatste oogenblik nog goed afloopt. Deze scène is bui tengewoon pakkend geschreven en munt, zooals trouwens het heele stuk uit door een knappe en sobere dia loog. Tien jaar later keert de Nieuwe dieper, die het tot schipper heeft gebracht, terug naar zijn geboorte plaats, Den Helder. Hij ontmoet er de vrouw, waarvan hij eens zooveel hield en die ondertusschen weduwe Is geworden. Zijn moeder en ook de vrouw hopen op een huwelijk, maar „het tij is verloopen" en Barend kiest weer zee, voor Zuid-Amerika. Het stuk is geschreven met het zuivere gevoel voor sfeer en milieu van den geboren e>- getogen zeeman en met de humor en de sentimenta liteit van het volksstuk. Wij hopen bij de eierste vertooningen weldra gelegenheid te krijgen nader op het stuk in te gaan. Het uit te voeren programma. Zooals wij reeds berichtten vindt a.s. Zondagmiddag in het Casino een concert plaats, het eerste, van Hel ders Meisjeskoor, en dat gedirigeerd zal worden door Henk Hoogervorst, die dien middag als gast-dirigent in de stad aanwezig is. De vleugel begeleiding is van mevrouw C. MoreeDol. Het uit te voeren programma ver meldt o.m. nummerJ van Smeets, Abt. Mozart, Hoogervorst, Schubert en Worp. Het kenmerkt zich door een groote mate van variatie en modern en klassiek zijn beide ge lijkelijk vertegenwoordigd. Wat het programma van Nie- dorps Amusements-orkest betreft, ook dit maakt een veelbelovenden indruk met muziek van Robert Stolz, Lehar, Strausz, Suppé, Peter Kreuder en Schrammel. Dit orkest, onder lei ding van den alhier welbekenden heer B. Steinroth, boekte reeds en kele bijzonder mooie successen en het zou ons niet verwonderen in dien de reputatie ervan ook in Den Helder met één slag gevestigd was. Waar er voor deze uitvoering groote belangstelling bestaat is het aan te raden zich zoo spoedig mo gelijk van plaatskaarten te voorzien. Men is dan zeker niet teleurgesteld te worden. En een echte dierenvriend in Obdam. Voor enkele dagen namen wjj in ons blad een artikeltje op, gezonden door onzen correspondent in Obdam, hetwelk over een hond ging, die in een hoogere belastingklasse viel dan noodig was, zulks op speciaal verzoek van zijn baas, Wij vernemen thans, dat die zaak feitelijk even anders zit: de „baas", een gepensionneerde marineman, dié tijdelijk zijn tenten li de grazige Ob- dammer weiden heeft opgeslagen, was er, evenals velen, van overtuigd dat geëvacueerden geen hondenbelas ting behoefden te betalen. De man rekende echter buiten den waard, in casu den gemeenteveldwachter, die hem aan het verstand bracht dat 't geen pas had zoo maar losloopende honden in Obdam mee te voeren, en vooral niet als ze penning-loos wa ren. Ook kwam de hond te veel op het dorp... Onze man begaf zich nu naar het raadhius teneinde pp kondschap uit te gaan. Het was hier, dat hij den burgemeester te pakken kreeg, wien hij een en ander mededeelde. Ook dat zijns inziens de hond voor een bedrag van 3.als waakhond geklassifi- ceerd zou worden en dus het erf niet mocht verlaten. Plezierhonden betalen 6.en die mogen wel V. j langs 's heeren wegen kuieren. De burgervader bevestigde dit alles en ziehier... de reden dat deze canis familiaris in de zes-gulden klasse te Obdam rondwandelt. Wat de hoogere (Holderdebolder!" ik sjouw door de polder, ik loop langs de dijk op een dag in April en ik vecht met de wind, die me wegblazen wil. holderdebolder!" de wind van de polder aie trekt aan mijn tas en die brult aan mijn oor en dan wacht-ie nog, of ik z'n boodschap wel hoor: 1 (Holderdebolder!" I jij, kind van de polder, I jij bent hier gegroeid waar vermoei ik me voort i ik ga er zó zjiet! met een ander vandoor! Gia Kes. (Vit ,(Morks Magazijn"). reigonen betreft, daarvan heeft de burgemeester niets verteld, althans, de honden-baas heeft er niets van vernomen. Wellicht een dichterlijke vr(jheid van den samensteller van het bericht. Overigens, wel een bewijs,, dat er nog dieren-vrienden zijn, die gaarne wat voor hun viervoeter over hebben. Ook al kost hun dat geld! DIEFSTAL. Een bewoner van de Middenstraat deed aangifte, dat ten zijnen na- deele een 20-tal gramofoonplaten zijn gestolen. Een bewoner van de Javastraat deed aangifte, dat zjjn rijwiel is ge stolen. GEEN PERSOONSBEWIJS BIJ ZICH. Door de politie werd een man bekeurd terzake het niet bjj zich /dragen van zijn persoonsbewijs. Wjj lezen in het laatste nummer van „De Reddingboot": Geregeld en met ernst oefenen is onmisbaar, wil men de paraatheid der reddingstations op peil houden. Wel werden de oefeningen met de groote motorreddingbooten met het oog op de bijzondere tijdsomstandigheden aanzienlijk beperkt, doch hiertegen was geen bezwaar, omdat het aantal keeren, dat deze groote booten voor reddingspogingen uitvoeren, toch reeds vrij groot was, zoodat de ge oefendheid wel op peil bleef. Som mige stations, zooals Terschelling, hadden het echter minder druk dan verwacht werd; dat dit geenszins in overeenstemming was met den wensch van de bemanning der mrb. „Brandaris", blijkt duidelijk uit het rapport over het 3e kwartaal 1941 van de Plaatselijke Commissie, waar in de Secretaris dier Commissie o.m. schrijft: „Gedurende het 4e kwar taal zijn geen reddingen gedaan, zoo dat het jaar 1941 sluit met „geen redding voor de Brancaris", wat voor de bemanning en commissie niet plezierig is. Wij hopen, dat het in 1942 beter mag gaan. Alles verkeert in zeer goeden toestand, zoowel mo toren, schip zelf, als ook de inven taris." Dit verlangen naar reddingtoch- ten mag voor sommigen misschien wat vreemd in de ooren klinken, maar toch is het een zeer gezond verschijnsel; het is voor een red dingbootbemanning nu eenmaal niet aangenaam om een heel jaar werke loos in de haven te liggen. Hoe voelt een dokter zich als hij geen patiënten heeft: Aan oefeningen tijdens ruwe zee is steeds risico verbonden; vooral bij oefeningen met strandreddingbooten. in Feiten en Fantasieën Trein-praat. Ja, die Oome Jan Mallet, dat was nog eens een ,JSpoorkees" (met alle respect overigenswaar je je pet voor kon afnemen. Dat weet heel de Piet Heinfamilie in de Jutterjj, dat weet de rest van het gezelschap, die ergens-in-Nederland neergestreken ie en dat weet de gansche marine, die ook al uit mekaar gestoven is, net als de burgerjj. Jan Mallet was een meubel dat bij de N. S. hoorde en toen hij vertrok bleef er werkelijk een leege plaats over. Niet alleen in woorden, maar die plaats was werkelijk leeg. En bleef leeg, tot op den huidigen dag. Mallet gaf fleur en karakter aan de treinen. Als hy neerstreek in een coupé, wist men dat men iets hoorde. Doorgaans was dat „iets" origineel en was het 't beluisteren waard. Oome Jan was daarbij, zooals in de krant stond, een persoonlijkheidwaarmee je rekening moest houden. Hy hield er ■?en meemng op na, en daaraan werd niet getornd. Wie 't w el deed was er nog niet klaar mee. Oome Jan verwijlt thans in het Hoornsche en sedert zijn vertrek zagen We hem niet meer. Maar zijn gevleugeld geworden „Chicago" bleef gevleugeld en het zal dit blijven tot in oneindige lengte van jaren. En zelfs Jan, als niemand zich Oome Jan Mal let meer herinnert en onze kindskin deren ook ons vergeten zullen heb ben, dan nog zal Behagen „Chicago" heeten. En dit zal dan het blijvend ge- denkteeken zijn van Jan Mallet, de man van het spoor. Van treinen gesproken... de jeugd heeft onze treinen bebeukt en ver trapt, geschonden en mishandeld, ge schandaliseerd en „verinneweerd". Het resultaat van dit jeugdig enthou siasme ziet men thans, als evacué, iederen dag voor zich en men heeft het aan den lijve te gevoelen. Raam pjes kunnen niet meer open of dicht, omdat de lieve jeugd zich niet ontzag de riemen er af te snijden en mee naar huis te nemen. Of riemen waren het al niet meer; gewone zexldoeksche lapjes, waar niemand iets aan had. De gordijntjes zijn verdwenen. Waar schijnlijk meende de directie van de NS. dat het 't beste was het schamel restant, wat nog overgebleven was, maar voorloopig op te bergen tot beter tijden. Ze hebben gelijk Wij, de bezadigden, zitten er maar mee. Gedurende de heete dagen kre gen we al een veelbelovend voor- proefje. Van Nieuwediep naar Alk maar zonder gordijntjes en zonder ramen die open konden. Vlug veilig en voordeelig. Maar bovenal: warm hoofdpijnver wek kend en benauwd. Dank zij onze spes patriae, die er beestenwagens van maakte! Wij kunnen niet nalaten een ver slag van een dergelijke oefening, en wel een op 8 November 1941 met de roeireddingboot te Wijk aan Zee ge houden, op te nemen. De Secretaris der Plaatselijke Commissie te Wijk aan Zee rappor teerde ons hierover als volgt: „Zee en weer waren ideaal voor oefening, zooals maar zelden gebeurt. Het weer was guur, bij storm af en de zee door de voorafgaande stormda gen nog zeer ruw en kort. Met een N.N.W. wind en de eb nog in het water, lanceerden wij de boot ter hoogte van het wrak van de „Heemskerck", benoorden Wijk aan Zee. Alles had een vlot verloop en de bemanning had het er op gezet, dat de branding genomen moest worden. Het heeft ongeveer een half uur geduurd, toen wij op ongeveer 2 palen bezuiden Wijk aan Zee de buitenste banken der branding ach ter ons hadden. Maar wat een krachtinspanning wordt er bjj zoo'n zee van de bemanning gevraagd en het is denkbaar, dat wanneer bij een redding twee of meermalen be proefd wordt het wrak te naderen, er van de roeireddingboot het bo- venmenschelijke wordt gevraagd Ik heb vooral bij deze oefening kunnen zien wat menschenkracht ook in een reddingboot te kort schiet tegen over de motorboot. De motorboot is niet alleen een vervanger van men schenkracht, maar ook door zijn aantal P.K. een bopt, die op het doel af kan gaan en niét, zooals wij bij deze oefening, een paal of drie be zuiden het punt van uitgang door de branding is. Maar afgezien van dit alles is het een goede oefening geweest. Met het zee ingaan hadden wij enkele brekers te incasseeren, bij den terugtocht geen druppel. Een goed geslaagde oefening, waar mee de bemanning zeer was ingeno men. En ik heb genoten van beiden: èn de oefening èn het machtige van de branding, waren van dien aard als wij er in geen jaren gezien had den." Tot zoover de Secretaris der Plaatselijke Commissie van Wijk aan Zee, wiens enthousiasme voor dezen brandingstocht wij bijzonder goed kunnen begrijpen. Inderdaad: motorstrandredding- booten zijn roeireddingbooten verre de baas. Helaas moest het aanbouwplan door de bijzondere tijdsomstandigheden voorloopig worden stopgezet. De materiaal- schaarschte maakt het bouwen van stalen motorstrandredding- booten, bijbehoorende bootwa gens, waterdichte tractoren en boothuizen onmogelijk, zoodat tot betere tijden moet worden gewacht om de 5 motorstrand- reddingbooten op stapel te zet ten, die nog op onze verlanglijst staan. Intusschen is het een ge luk, dat in de jaren 19401941 niet minder dan vier nieuwe mo- torstrandreddingbooten en een groote motorreddingboot aan de vloot konden worden toegevoegd, terwijl de mrb. „Twenthe" in den zomer van 1942 gereed komt. Door deze belangrijke aanwin sten staan wij er, wat materiaal betreft, goed voor. JAPAN BOUWT SCHEPEN. TOKIO, 17 Juni (D.N.B.). Naar Tokio Asahi Sjimboen schrijft, heb ben de Japansche vloolautoriteiten besloten, speciale schepen voor de kustbeschérmihg te bouwen, die volgens de modernste ontwerpen geconstrueerd worden en de thans voor deze doeleinden gebruikte krui sers of slagschepen moeten aflos sen. ROME, 17 Juni (D.N.B.) Ste- fani meldt van het front in Noord Afrika, dat de tgn Westen van Ain el Gazala staande strijdkrach ten van de Almogendheden verder oprukken. Dinsdagavond werd Ain el Gazala gepasseerd. De op- marsch wordt snel voortgezet. Een poging der omsingelde afdeelingen om een bre3 te slaan mislukte. De Duitsch-Italiaansche pantser- strijdkrachten zetten den op- marsch in Oostelijke richting voort. Vijandelijke tegenaanvallen bleven vruchteloos. De verliezen van den vijand zijn zeer hoog. MUZIEKFEEST TE POTSDAM. BERLIJN, 17 Juni. De X.N.P.- correspondentcorrespondent schrijft Aanknoopend aan de traditie uit den tijd van Frederik den Groote heeft men in Potsdam sinds 1933 weer de „Festliche Musiktage" in het leven geroepen, waar de voor naamste musici uit Duitschland op treden voor een gehoor, dat vaak van ver over de grenzen komt. Dit jaar zijn de feestelijke dagen vast gesteld op 1830 Juni. Het ope ningsconcert vindt Donderdag plaats in Frederik's Theater in het nieuwe paleis in aanwezigheid van vertegenwoordigers van staat, par tij en weermacht, benevens het corps diplomatique. Evenals vorig jaar zijn voor de ze gelegenheid weer vele frontsol daten, gewonden en arbeiders uit de bewapeningsindustrie gast van de stad Potsdam, waardoor dit mu ziekfeest tevens in het teeken van het huidige groote wereldgebeuren staat. BRUGGEHOOFDEN BIJ CHARKOW UITGEBREID. BERLIJN, 17 Juni (D.N.B.) Van militaire zijde verneemt het D.N.B.: Aan het front ten Oosten van Charkow hebben de Duitsche troepen verscheidene bruggehoof- den aan de overzijde van een zij rivier van de Donetz op den Oos telijken oever van de Donetz ge vormd en deze met elkaar tot een uitgebreide bruggehoofdstelling verbonden. IJZEREN AFVOERBUIZEN VERBODEN. BERLIJN, 17 Juni. De A.N.P.- correspondent schrijft: Op grond van ervaring, opgedaan met kera mische afvoerbuizen is door het Rijksbureau voor ijzer en staal het gebruik van ijzeren afvoerbuizen bij den bouw van woningen en an derszins verboden. Op den paardenlokdag van de Veenkoloniale Hippische Vereeniging in Drente waren tal van prachtige viervoeters aangevoerd. Een overzicht tijdens de keuring. v. Buiten-Pax Holland m Sedert de invoering van de rantsoeneering onzer voor naamste voedingsmiddelen is een grootere vraag naar be paalde producten merkbaar dan vroeger, eensdeels als ge volg van het wegvallen van een bepaalde groep levensmiddelen, anderdeels doordat sommige bo demproducten eerst thans in verband met de tijdsomstandig heden btj het publiek de waar deering krijgen, die zij verdie nen. \Y at de melk betreft, doet zich voor de copsumenten het bezwaar lijke feit voor, dat tegenover 'n stij gende vraag een verminderde pro ductie staat. Dit laatste vindt zijn oorzaak in de voederpositie van het melkvee. Doordat een deel van het grasland moest worden gescheurd in het belang van andere bodem gewassen, is de hoeveelheid gras, dat het zomervoedsel en ten deele ook het wintervoer voor koeien vormt, minder groot. Bovendien is thans vrijtvel geen krachtvoer, dat in den winter het belangrijkste deel van het veevoeder vormde, beschik baar. Doordat er dus minder vee voeder ter beschikking stond, heeft men een deel van het vee moeten slachten, terwijl de andere dieren, door gebrek aan krachtvoer, be langrijk minder melk geven dan vroeger. Het verbruik. In 1935 bedroeg het gebruik van melk per dag per inwoner gemid deld 0,3 liter. Volgens de statisti sche cijfers werd er zelfs in menig huishouden met kinde:en, per dag slechts een halve liter melk ver bruikt. Thans voelen zulke huis moeders zich ernstig gedupeerd als zij per kind tusschen 4 en 14 jaar een halve liter melk ontvangen Nu zou de melkvoorziening van het gezin tot minder moeilijkheden leiden, indien melk geruimen tijd bewaard kon worden en gemakke lijk vervoerbaar was, maar dat is niet het geval. Bovendien is de ver deeling van de bevolking en het vee over ons land zeer ongelijk. Het vervoer. Bijna de helft van het aantal in woners van ons land is opgehoopt binnen een gebied, bestaande uit het grootste deel der provinciën Noord-Holland, Utrecht en Zuid- Holland. Daarentegen zijn de zg. melkrijke gebieden in verhouding tot het midden-westen dun bevolkt. Daarom wordt, voor zoover dit met andere belangen vereenigbaar is, aan het dichtbevolkte gebied, en eveneens aan elders gelegen steden, regelmatig melk toegevoerd, voor zoover de onmiddellijke omgeving niet voldoende oplevert voor de melkvoorziening. Soms moet dat vervoer over zeer groote afstanden plaats hebben. Indien mfelk zich gemakkelijker tot vervoer leende, zou men op nog grooter schaal dan thans reeds ge beurt, melk kunnen toevoeren aan de gebieden van de grootste con sumptie. Het vervoer moet echter uitsluitend per auto geschieden, liefst in tankwagens en juist de huidige omstandigheden hebben het motorverkeer aanzienlijk beperkt. De melkgift van het vee is in de zg. weideperiode veel hooger dan in den winter. Het gevolg daarvan is, dat men des zomers melk over houdt en 's winters tekort komt. Kan nu van den overvloed van melk in den zomer niet worden ge profiteerd ten behoeve van den win ter? Op deze vraag kan worden, ge antwoord, dat de overheid in die richting zooveel mogelijk doet. Melk is in vloeibaren vorm niet te bewaren, men heeft daarom naai een methode gezocht om deze moei lijkheid op te lossen. Melk bestaat ten deele uit vaste stoffen, ten deele uit water. Nu is een methode ge vonden waardoor het water aan melk zoodanig wordt onttrokken, dat de vaste stoffen in den vorm van een fijn poeder overblijven. Dit fijne poeder is in tegenstelling met vloeibare melk, wèl houdbaar en neemt ook veel minder ruimte in dan de vloeibare melk. Op deze wij ze kan men voorraden vormen voor de winterperiode. Verstuivingspoeder. Aan dit melkpoeder dat men ver- stuiviggspoeder noemt, behoeft men slechts water toe te voegen om melk te krijgen die in voedingsopzicht ge lijkwaardig is aan de oorspronke lijke melk. In den vorigen zomer zijn mili- oenen liters melk verwerkt tot ver stuivingspoeder, dat naar de gebie den werd vervoerd waar de groote bevolkingscentra liggen. Hierover moet men niet te licht denken want de genoemde hoeveelheid moest eerst nog worden vervoerd naar tien fabrieken, die er vóór in gericht zijn de melk in verstuivings poeder om te zetten. Tegen melk, die verkregen wordt door mager verstuivingspoeder op te lossen, heeft een deel van het publiek een ongerechtvaardigd wan trouwen getoond. Deze melk staat echter niet achter bij gewone tapte melk. En er is ook geen abnormale hoeveelheid water aan toegevoegd. Het is daarom onjuist melkpoeder te beschouwen als surrogaat. Zieken en kinderen. Bij een beschouwing over het melkvraagstuk mag men niet ver geten, dat op dit oogenblik niet de g e h e e 1 e bevolking van volle melk kan worden voorzien. Voor zieken en kinderen is een redelijke hoeveelheid gestandaardiseerde melk beschikbaar, d.w.z. melk met een vetgehalte van 2,5 Voor hen is de gestandaardiseerde melk be paald noodig. Ouderen kunnen, als het moet, volstaan met taptemelk, die met uitzondering van het vet en de twee daaraan gebonden vita minesoorten, alle voedings- en be schermende stoffen van de gewone melk bevat. Kinderen in hun groei en zie ken kunnen de z.g. gestandaar diseerde melk evenwel niet ontberen. Het is daarom on juist en onverantwoordelijk, dat in sommige gezinnen lichtvaar dig wordt omgesprongen met de melk voor de kinderen, door dat de ouderen er vaak een deel van krijgen. Laat iedere huismoeder er goed van doordrongen zijn, dat zij op die wijze haar kinderen tekort doet. GOUDEN JUBILEUM. Gisteren was 't 50 jaar geleden, dat de afgevaardigden van de Christe lijke Gereformeerde kerk en de Ne- derduitsche Gereformeerde kerken in de Keizersgrachtkerk te Am sterdam in gemeenschapeplyke sy node bijeenkwamen en daar tot samensmelting besloten. De verga dering werd eerst gepresideerd door Ds. W. H. Nispen van Amsterdam, later door dr. A. Kuiper Sr. De vereenigde kerker tellen thans 801 gemeenten, 859 dienstdoende predikanten en ruim 663000 zielen. De beide opleidingsinrichtingen, de theologische hoogeschool t Kampen en de theologische faculteit der. vrije universiteit te i msterdam, tellen samen 226 theologische studenten. ACCOORDEN. Bij de vele andere Hervormde Ge meenten, waarin den laatsten tijd een accooru tusschen rechtzinnigen en vrijzinnigen tot stand is geko men, komen thans die te Utrecht en te Franeker. De kerkeraad der Hervormde Gemeente te Utrecht h'eft ds. J. R. Immink, voorganger van de vereeniging van Vrijzinnig Hervormden en van de afdeeling van den Nederlandschen Protestan tenbond aldaar, -oor den tijd van twee jaar tot hulpprediker der ge meente benoemd. Sinds 1875 had de kerkeraad alle verzoeken om een vrijzinnigen voorganger te beroepen terzijde gelegd; thans heeft hij in zooverre aan J.'t verlangen gevolg gegeven, dat hij ds. Immink tevens in dienst van de gemeente heeft aangesteld, zij het voorloopig tijde lijk. Omgekeerd heeft de vrijzinnige kerkeraad te F.'ar.eker besloten, het werk der rechtzinnige evangelisatie In kerkelijk vt-band op te nemen; kerkeraad en kiescollege worden met rechtzinnige leden uitgebreid en de voorganger der evangelisatie, ds. S. Visser wordt hulpprediker der ge meente. HET NIEUvVE RAADHUIS. Naar men ons van bevoegde zijde mededeelde, zal deze week het nieu we raadhuis te Urk in gebruik wor den genomen. Met de verhuizingen uit de verschillende gebouwen is een aanvang gemaakt. BURGERLIJKE STAND URK. Geboren: Marretje, d. v. F. Post en J. Anken; Pieter, z. v. H. Kief te en A. Koffeman. Overleden: Sikko Siegers, 32 j., echtgen. v. A. W. de Haan; Frans Sikko, 2 j., z. v. S. Siegers en A. W. de Haan. Ondertrouwd' TJ. Kuiper en C. Schraal; J. Pe lei oer en S. Kramer. Gehuwd: J. Bos en M. Romkes. W1ERIN.GEN. GESLAAGD. Dinsdag slaagden de volgende personen voor het Middenstands diploma, waarvan het examen werd afgenomen te Alkmaar: A. Berk hout, J. Brakenhoff, J. Boersen, L. Boot, T. Rooze. INSCHRIJVINGEN IN HET HAN- DELSREGISTER VAN 3 JUNI TOT 9 JUNI 1942. Bestuurswijzigingen: Alkmaar: Coöp. Alkmaarsche Centrale Melk Callantsoog; Coöp. Zuivelfabriek „Koegras", Call.vaart C 42. Schagen: Ver. voor Ziekenhuisverpleging „Schagen", Laan 4. Winkel: Coöp. Zuivelfabriek „West Friea- 'and", Winkel B 9. Andere wijzigingen: Alkmaar: N.V. Eerste Hygiënische Alkmaar sche proodfabriek, Baangracht 1, broodfabriek; N.V. ontbonden. Han delszaak wordt voortgezet door: J. M. Bruin Sr. Kunsjnijverheidfabriek „De Stee- nen Brug", Sliksteeg 1, rechtsvorm gewijzigd. Den Helder: N.V. Broodfabriek „De Volhar ding", Kuijperstraat 1, broodfa briek; N.V. ontbonden. Handels zaak wordt voortgezet door J. M. Bruin Sr. Schoorl: G. Rietveld, Heerenweg C 9, expe ditie- en fouragehandel: afdeeling expeditie overgegaan aan: T J. Rietveld. N.V. Hybrida, Duinweg 84. bloem- bollenkweekerij, enz.; in liquidatie getreden. Wieringen: P. Kreijger Jr., Beltstraat 12, sme derij en handel in ijzerwaren en rijwilehandel; afdeeling smederij en ijzerhandel overgegaan aan: J. P Kreijger. Zijpe: ZWAAG, 17 Juni. Veilingsvereen. „Bangert en Om streken". Aardappelen f 18, spi nazie f 9, slaboonen f 60, snijboo- nen f 60, tomaten f 25.60-—tö, boa- peen f 9.60—12, rabarber f 0-7, andijvie f 14, sla f 1.50—2, bloem kool f 10.50—17.50, perziken f 7—30, selderie f 3.50, aardbien f 36—45, blauwe pruimen f 90, prolefic f 90, kruisbessen f 16, koolrabi f 3, raap stelen f 7. BR. OP LANGENDIJK, 18 Juni Aanvoer: 4425 Kg. rabarber f 6, 2567 Kg. tomaten I—IV f 42, bon ken f 32, 1000 bos peen i 12.

Heldersche Courant | 1942 | | pagina 3