De plantententoonsteliing Rechercheur v. d. Burg als detective Stadsnieuws DE WEEK De Vee- en Vieeschverordening onder de loupe Inbraak bij de firma Spruit O* JBosker Italiaansch Weermachtbericht Voor den economischen rechter Wieringermeerbewoners in onrecht voor de rechtbank? Arrondissementsrechtbank te Alkmaar Geheimzinnige banden affaire in Den Helder Het moeilijke alibi Het onderscheid tusschen het „mUn" en het „djjn". Sommige lieden nemen het niet zoo nauw met dit onderscheid. Sinds de eerste menschen ia dat al zoo en het zal tot den jongsten dag wel zoo blijven, alle paedagogie, paedago- giek en justitieele activiteit ten spijt. Dezer dagen sloegen eenige van bovengenoemde lieden het oog op den winkel van de firma Spruit in de Keizerstraat en kregen belangstel- li' g voor de zich daarin bevindende bontmantels. Tijdens den nacht ver schafte men zich door een dak- ra rjnpje boven het atelier toegang tot de zaak. Op zijn gemak heeft men toen keus gemaakt. Verschil lende laden werden geopend, de in houd overhoop gesmeten. Slechts vier bontmantels schenen de critiek van de heeren inbrekers te kunnen doorstaan. Van de andere winkel inventaris wordt alleen een stofjas vermist. De heeren schenen niet geheel vrij van gevoel voor humor te zijn ge weest. Zij hadden althans eenige der étalagepoppen ontkleed en een ander costuum aangetrokken. Door een raam van het atelier hebben zij met hun buit toen de buitenlucht weer opgezocht. De firma Spruit is door deze in braak zeer gedupeerd, daar de bezoe kers zich uit den aard der zaak niet hebben bekommerd om speciale ver gunningen of textielpunten, terwijl de vermiste kleedingstukken een waarde vertegenwoordigen van een paar duizend gulden. De politie heeft de zaak in onder soek. De tentoonstelling van door kinde ren gekweekte planten in het Na tuurhistorisch Museum, zal ge opend zijn: Vrijdag van 3—6 uur en Zaterdag van 2—6 uur. Zaterdagmiddag om 5 uur vindt de prijsuitreiking plaats door wet houder van Loo. BURGERLIJKE STAND DEN HELDER van 47 Juli 1942. Bevallen: W. v. d. PlaatLeijen, z.; C. KooijKolle, z.; G. de WitRoo sendaal, z. Overleden: B. de Vries, v., 8 jaar; P. J. Bruinink, m., 4 maanden. Ondertrouwd: P. Passchier en A. V. d. Sijde; C. Boersma en E. Ver manen; A. Kramer en G. van Twui- ver; H. Bartelds en G. W. Letter; A. Meijll en F. J. Hekelbeeke. in Feiten en Fantasieën Vacantie... 1 Muziek...! De periode der vacantièn heeft een aanvang genomen. Een jaar lang hebben wij weer de pegnlanten bijeen kunnen garen, welke wij behoeven om deze hoogst belangrijke dagen van rust op gepaste wijze te kunnen doorbrengen. Ook ik heb er de afgeloopen maanden naar gestreefd om op den laatsten Zaterdag voor mijn vacantie aan mijn vrouw een welgevulden buidel te kunnen overhandigen, pardon, te kunnen toonen, ten bewijze, dat het ook mij een behoefte is, enkele dagen van het jaar door te brengen zonder zorgen van pecuniairen aard. We hebben samen al tal van plannen en plannetjes gesmeed. Het is alleen zoo jammer, dat niet alle deze schoone voornemens in vervulling kunnen gaan, daar het aantal ons ter beschik king staande dagen en nachten daarvoor niet toereikend is. Alevenwel, vervelen zullen wij ons zoodoende niet. Hebt U ook al plannen gemaakt, geachte lezer? Zoo niet, doe dat dan nog met ingang van heden. Het maken van plannen alleen al kan een verkwikking zijn en ons opheffen uit de sfeer van allen dag. Een leven zonder plannen en wenschen is als een zomerdag zonder zon, als een fanfare-orkest zonder groote trom, als een treinreis zonder kaartje, als het schrijven van een lettre d'amour aan de vrouw Uws harten zonder dat daarbij haar foto op Uw schrijftafel staat Over orkesten gesprokenZondag hadden wij de Koperen Knoopen. Zij hebben ons weer eens laten genieten van hun sublieme spel. Alle rangen en stan den van onze Heldersche gemeenschap waren op dien heeten Zondagmiddag in het minstens even heete Casino aan wezig. De zaal puilde plusminus uit, en wij bewonderden de musiceerende knoo pen om het élan, waarmee zij ondanks de schier tropische tempetatuur hun nummers ten beste gaven. Tijdens het spelen van de Oriënt Express waanden wij ons, mede dank zij de tooneelistische activiteit van de spelers, in den wel bekenden, overvollen trein van 17.17 n.m. vertrek Den Helder. Wij hoorden de wielen van dezen teerbeminden en diep- gehaten namiddag-express over de Koe- grasser spoorbrug denderen en wij meen den even later zelfs den „wekker van Oudesluis te kunnen hoorenDe dame, die in een fleurig zomer toiletje naast mijn transpireerende corpus zitting had genomen, was er op een gegeven oogenblik zoo „in", dat zij me aanstootte en met smeekenden blik tot mij ver- zuchtte: Meneer, wilt U alstubliejt het raampje even openzetten, ik heb t zóóóó warm?", waarop ik minzaam antwoord de: ,,'t Spijt me zeer, dame. maar '6 kan heusch niet. allebei de riemen zijn eraf. Ja, dit laatste is toch wel een bewijs, dat de tien mannen van het orkest ons in hun „ban" hadden, wat. gezien de omstandigheden, zeer zeker een compli ment genoemd mag worden. AUTO-AVONTURIERS. De politie bekeurde eenige perso nen, die een auto bestuurden, zonder dat zij in het bezit waren van een geldig rijbewijs. Eenige andéren wer den verbaliseerd wegens het rijden in een auto, zonder dat aan de wegen belastingplicht was voldaan. VERMIST... EEN FIETS. Dat onze waarschuwing van gis teren niet overbodig is, bleek heden, toen een bewoner van de Hector Treubstraat bij de politie aangifte deed van vermissing van zijn rijwiel, dat hij even ergens onbeheerd had laten staan. Rijwielbezitter, trek hier uit leering. Zet Uw fiets op slot, als U het vehikel even ergens buiten moet laten staan. Wanneer de poli tie Uw fiets onbeheerd en niet op slot aantreft, zal zrj niet aarzelen, proces-verbaal op te maken. INBRAKEN. In een perceel aan den Kanaalweg werd ingebroken. Er wordt echter niets vermist. Van een bewoner van de Van Speykstraat werd een hoeveelheid brandhout ontvreemd. De politie heeft een drietal per sonen aangehouden, verdacht van diefstal van vaste waschtafels, stop contacten, schakelaars, closetpotten e.d. uit onbewoond staande perceelen. TEXEL. UIT DE HAND VERKOCHT. De heer Sijbr. C. Eelman heeft het woonhuis van wijlen de familie Menz, thans bewoond door den heer H. Zijm, uit de hand verkocht aan den heer Jb. Geus. W1EMNGEN. In vervolg op het korte bericht in ons nummer van gister over het plotseling verscheiden van den heer Okko Bosker, met wien een markante figuur uit de Wieringer samenleving is heengegaan, schrijft men ons nog het volgende: De heer Bosker was zoon van. boerenouders. Hij voelde zich echter niet zeer tot het boerenbedrijf aan getrokken en ging in de fourage- en kunstmesthandel. Na zijn huwelijk vestigde hij zich te Hippolytushoef, waar hij de boerderij van wijlen den heer Maats overnam, en tevens de drukkerij van den heer Offringa, welk bedrijf hij later aan zijn broer C. J. Bosker overdeed. De heer Bosker heeft zich later in het openbare leven van Wieringen zeer verdienstelijk gemaakt. Hij was oprichter van de vier destijds bloeien de kaasfabrieken, van de Onderlinge Vee- en Paardenverzekering „Helpt Elkander", terwijl hij ook den stoot heeft gegeven tot de oprichting van de voormalige zang- en reciteerver- eeniging „Excelsior" te Den Oever. Bovendien zat hij in den Gemeente raad en was hij bestuurslid van tal van vereenigingen en instellingen. In al deze functies bewees de ROME, 8 Juli. Het ltaliaansche weermachtbericht luidt als volgt: „Aan het Egyptische front werd een hevige vijandelijke aanval on middellijk met gevoelige verliezen voor den vijand afgeslagen. Het aantal pantserwagens en gepantser de verkenningswagens, dat bij de acties der laatste dagen is vernie tigd, bedraagt 35. Er werden talrijke gevangenen gemaakt. Aan beide zij den intensieve activiteit in de lucht. De luchtmacht der spilmo- gendheden mengde zich in de ge vechten te land en bestookte vijan delijke colonnes met bommen en mitrailleurvuur, waardoor talrijke branden werden veroorzaakt. In verscheidene luchtgevechten wer den 9 Engelsche vliegtuigen neer geschoten. Formaties van de ltaliaansche en Duitsche luchtmacht zetten het bombardement op de vliegtuig- en vlootsteunpunten op Malta voort en vernielden 14 vliegtuigen van de Britsche luchtmacht. In het verloop van de operaties overdag keerden 3 van onze vliegtuigen niet terug. Twee der in de afgeloopen dagen als vermist opgegeven vliegtuigen zijn op hun steunpunten terugge keerd. De vijand wierp in den nacht van 7 op 8 Juli enkele bommen in de omgeving van Messina en Regio Calabria. Er vielen geen slachtof fers. Ook schade werd niet aange richt Een van de Britsche vlieg tuigen, dat door de luchtdoelartille rie werd getroffen, stortte bij San Ranieri brandend omlaag. Van de bemanning werd een officier en een onderofficier gered en gevangen ge nomen. heer Bosker in het volle leven te staan, zoodat hij weldra een vraag baak werd voor velen. Niemand deed ooit tevergeefs een beroep op hem. Tot zijn liefhebberijen behoorde het bekende Oudheidkundig Museum te Hippolytushoef, waar hg in den loop der jaren een schat van voorwerpen, boeken, e.d. op oudheidkundig gebied heeft verzameld. Ook buiten onze grenzen kreeg dit Museum in den loop der jaren be kendheid, getuige het bezoek, dat ook van daar er aan gebracht werd. In verband hiermede stonden ook de Zuiderzeewerken in zijn volle be langstelling. Menig ingenieur en op zichter heeft den heer Bosker om zjjn meening gevraagd. Uit deze korte levensbeschrijving blijkt wel, welk een groote plaats de heer Bosker op Wieringen innam. Zijn heengaan beteekent voor velen, in het bijzonder voor zjjn familie, een groot verlies. POLITIE. Gevonden: een gaberdine jas. Inlichtingen gemeentebode. Lezer, durft U na het lezen van het volgende relaas over een op zichzelf eenvoudig lij kende vleesch-affaire nog vleesch te eten? Weet U wel zeker, dat het kleine stukje vleesch, dat zich enkele dagen in de week op Uw bord bevindt, vleesch is, dat U rechtmatig toekomt en kunt U eventueel bewijzen, dat dit bewuste stuk je niet afkomstig is van een frauduleuze slachting? Lezer, die veroordeeld zijt volgens de vee- en vieeschver ordening 1942, wat zegt ge wel van die veroordeeling, als ge straks dit verslag gelezen hebt? Dat U misschien ten on rechte veroordeeld is? En gij lezer, die nog een stuk je vleesch in de weck heeft, durft ge dat nog bewaren voor latere dagen, of moet ge mis schien zoo spoedig mogelijk een feestmaaltijd in elkaar zet ten, om het voorraadje voor al tijd te laten verdwijnen? U zult zich afvragen, waar wij heen willen. Welnu, de zaak is deze: Drie bewoners uit de Wieringer- meer stonden Woensdag voor den economischen rechter te Alkmaar terecht voor een overtreding van de reeds eenige keeren genoemde ver ordening. Zooals er reeds honder den voor hetzelfde feit terecht heb ben gestaan. Een zekere Tjerk Smidstra uit Slootdorp had van een slager vleesch gekocht, dat op lH Kg. na gemerkt was. Van dat vleesch gaf hij a.an een vriend een 30 kg. ca deau en deze meende een tweeden vriend een dienst te kunnen bewij zen door dezen ongeveer 7 kg. van dit vleesch weer ten geschenke te geven. Het vleesch was voorzoover de drie heeren het hebben bekeken gestempeld en geen van drieën heeft ook maar één oogenblik ge dacht aan de mogelijkheid, dat dit vleesch kon zijn van een fraudu leuze slachting. Bij eejpi van deze drie, Lw. Hen- driek Meijer, werd op een gegeven oogenblik een onderzoek ingesteld door de maréchaussee en ambtena ren van den Crisis Opsporings dienst en ofschoon zij niet vonden, wat ze zochten, meenden deze, dat hun komst toch niet zonder succes geweest was. Zij vonden n.1. onge veer 15 kg. geweckt vleesch in den kelder en vroegen aan den eige naar, hoe hij aan dat vleesch kwam. Deze, zich van geen kwaad be wust, vertelde toen de heele ge schiedenis, noemde daarbij de na men van den schenker en van zijn vriend, Frans Hoogland, die van hem weer een stukje gekregen had. De ambtenaren maakten toen proces verbaal op, onderzochten de zaak verder, maar konden geen enkele aanwijzing vinden, die wees op een frauduleuze slachting. Ter terechtzitting bekenden alle drie ,dat zij vleesch in voorraad hadden gehad of hadden vervoerd. Eerst stond Hendrik Meijer te recht en na een kort verhoor kreeg de subs. officier het woord. Deze hield een vrij lang requisitoir, waarin hij opmerkte, dat de ver dachte het vleesch op onrechtma tige wijze moet hebben verkregen. Daarbij deed het er niet toe, of hij dat vleesch gekocht of gekregen had. Spr. vroeg tenslotte een geld boete van 300 gulden, subs. 60 da gen. Belangwekkende verdediging. Mr. Buiskool uit Schagen kreeg vervolgens als verdediger van de zen verdachte het woord en hield een pleidooi, dat ook gold voor de twee volgende zaken. Zijn verweer kan worden samen gevat in eenige hoofdpunten, waar van wij hier den voornaamsten in houd laten volgen; 1. De verdachten zijn niet straf baar wegens overtreding van de vee- en vieeschverordening 1942, want deze verordening geldt alleen voor de bij de bedrijfsorganisatie van den vee- en vleeschhandel aan gesloten groepsgenooten. Geen van de drie verdachten is bij deze or ganisatie aangesloten. EEN PAAR SPIJKERS GEVON DEN. EEN DIEFSTAL OPGEHELDERD. Bijna twee maanden geleden is er op het bouwwerk nabij den Hel- derscheweg te Alkmaar een flinke diefstal gepleegd: een groote hoe veelheid draadnagels verdween plotseling uit een .opslagplaats van een firma, die daar bezig is een groot aantal huizen te bouwen voor de Heldersche uitgewekenen. Aangifte werd gedaan bij de poli tie, maar geen spoor was er te vin den, dat naar de oplossing van de zen diefstal kon leiden. Maar re chercheur v. d. Burg van de Alk- maarsche politie, is niet iemand, die gauw den moed laat zakken en rustig ploos hij de zaak uit. En toen hij vermoedelijk tot de conclusie was gekomen dat de pak ken spijkers, die een flink gewicht hadden (in elk geval werden er een 300 pakken gekaapt en misschien nog wel meer ook!) wel eens per bootje vervoerd zouden kunnen zijn. stelde hij een onderzoek in op te huur zijnde vletten. En ziet, in één dere vele vletten, die hij onderzocht vond hij een paar spijkers en een paar plankjes. De rest ging toen vrij snel in zijn werk. De eigenaar der vletten werd opgezocht, deze wist, wie de be wuste vlet gehuurd had en toen was de politie heel dicht bij de oplos sing van den diefstal: een zekere Chr. Sch., woonachtig in Alkmaar, werd gearresteerd en onmiddellijk aan een verhoor onderworpen. Na dat natuurlijk eerst de spijkers wa ren getoond aan den eigenaar, die ze herkende (het waren spijkers van een afwijkende maat) en die ook de twee plankjes herkende. Sch., thans terecht staande, ont kende den diefstal te hebben ge pleegd. Maar toch had hij wel „iets" met deze gestolen spijkers te maken. Hij had ze namelijk ge kocht zoo vertelde hij van een onbekenden koopman, met wien hij jaren geleden ook eens zaken had gedaan! Na dezen koop had hij er een kooper voor gevonden, die de heele hoeveelheid met een gulden winst per pak kocht. Zoodat Sch. een winst maakte van f300.—. President: Waar zijn die 300 gul den gebleven? Het bestuur van deze organisatie kan uitsluitend verordeningen ma ken, welke de aangeslotenen bin den. Dat zijn dus markthandelaren, slagers en vléeschfabrikanten. Volgens de grondwet kan het be stuur der betreffende organisatie geen wetgevende bevoegdheid heb ben voor alle ingezetenen van Ne derland, maar uitsluitend voor de leden van zijn eigen organisatie. Dit blijkt ook uit de regeling van het tuchtrecht in de verordening (Tuchtrecht is namelijk alleen mo gelijk binnen een bepaalde groep en niet t.a.v. alle ingezetenen). 2. De opzet ontbreekt hier. (Trou wens de Officier liet bij zijn repliek opzet ook vallen en beperkte zich toen tot een overtreding) 3. De verdachten konden zich te recht beroepen op het fait-excuse, dat hier geen sprake was van frau duleus vleesch. Het is onmogelijk om van een verdachte te eischen, dat iets niét het geval is, dus een negatief feit. De bedoeling van de redactie der bepalingen kan dan ook geen an dere zijn, dan dat een verdachte aannemelijk moet maken, dat er geen verboden handeling was. In het onderhavige geval was niets van een frauduleuze slachting ge bleken, ondanks een diepgaand on derzoek door de maréchaussee en den Crisis-Opsporingsdienst, zoo dat dus mag worden aangenomen ten voordeele van de verdachten, dat het hier geen clandestien vleesch betrof. De subs. officier merkte daarna op, dat men bij vervoer van vleesch steeds er voor moet zorgen te kunnen aantoonen, dat het geen frauduleus vleesch is en dat zelfs... vervoer binnenshuis strafbaar zou kunnen zijn, waarop mr. Buiskool onder eenige vroolijkheid opmerk te, dat hij dan thuis geen vleesch meer durfde eten, omdat het ver voer van de vleeschschotel naar zijn bord dan ook strafbaar zou kunnen zijn en van hem geëischt zou kunnen worden te bewijzen, dat hij geen frauduleus vleesch op tafel heeft, welk bewijs hij onmo gelijk achtte. Waarbij de subs. officier op merkte, dat hij niet kon aannemen, dat de verdediger clandestien vleesch eet! En dat dit op tafel staande vleesch dan toch gestem peld is. Waarop de verdediger weer re pliceerde, dat het stempel te groot is om op zijn portie vleesch ge plaatst te kunnen worden en men dit ook op de op bonnen gelever de hoeveelheden vleesch nooit zal aantreffen! (Hilariteit.) Mr. Buiskool bleef tenslotte van oordeel, dat de verdachten geen overtreding van deze vee- en vieeschverordening kan worden ten laste gelegd, daarbij in het mid den latende, of de Officier een an dere overtreding ten laste had moeten leggen. Mr. Krabbe, economisch rechter, bepaalde daarop, dat hij over een week schriftelijk uitspraak zou doen, evenals in de twee andere hierbij hoorende zaken, t.w. die te gen F. Hoogland (eisch f75.— of 15 dagen) en tegen Tj. Smidstra (eisch 1500.— of 30 dagen). Maar dat wenscht verdachte niet te vertellen. Er zou anders beslag op gelegd worden en het was toch zijn eigen geld? Dan wordt de heele geschiedenis nog eens opgehaald en het blijkt, dat Sch. een vlet gehuurd had en die geboomd had naar het bouw werk. Dat gebeurde op een Zater dag. Den Maandag daarop lagen de pakken spijkers netjes opgestapeld in de roef die n.b. onder water stond!) en toen heeft hij ze ver voerd en afgeleverd (en al weer niet gemerkt, dat er water in de roef was Enfin, de zaak werd er geen oogenblik duidelijker op, vooral niet, omdat Sch. halsstarrig bleef ontkennen. Wat echter niet weg nam, dat de Officier dezen geraffi- neerden diefstal bewezen achtte en 18 maanden gevangenisstraf vor derde. Toen hield mr. Schenkeveld een zeer lang pleidooi, trachtte daarbij aan te toonen, dat Sch. niet in de gelegenheid was geweest om den diefstal te plegen tevoren had de verdediger eenige getuigen dé charge laten voorkomen, o.w. de vrouw van den verdachte en haar laten vertellen, waar haar man ge weest'was gedurende het weekein de, waarin de diefstal en het inla den gepleegd waren en vroeg ten slotte vrijspraak. Of de verdediger succes heeft ge had, zal over veertien dagen blij ken. GEHEIMZINNIGE AUTOBANDEN AFFAIRE EN DEN HELDER. De gebroeders Ph. en W. L. en hun kameraad H. v. D., allen uit Den Helder, hebben in het laatst van Maart van dit jaar een eigen aardige zaak gehad, die min of meer duister is gebleven, toen ze door de Alkmaarsche rechtbank behandeld, werd. De twee laatstgenoemden zouden een autobandenhandeltje hebben opgezet en meenden, dat daar wel iets zou in zitten. Ze zagen kans, om eenige binnen- en buitenban den te koopen, althans dat hebben ze verteld aan den eerstgenoemde. Volkomen in orde, zou men zoo zeggen! Maar dan komt het: op een ge geven dag hoort Ph., dat een der banden verdwenen is en ziet, den volgenden morgen vindt Ph. de verdwenen band vlak bij zijn wo ning. Zou dat het verloren'schaap zijn? Ph. gaat naar zijn broer en deze herkent de band. Afgeloopen. De puzzle is opgelost. Nou moet Ph. klanten zoeken voor de firma W. en H. en ontmoet een zekeren Verschuur, die graag een of meer bandèn wil koopen. Maar als Verschuur die banden ziet, merkt hij, dat ze gestolen zijn en hij weigert verder zaken te doen met de jonge firma en met Ph. Intusschen voelen W. L. en H. v. D. vermoedelijk nattigheid en dus worden de banden overgebracht naar een ander huis. De vrouw des huizes wil ze niet in de kamer of keuken hebben en zegt, dat er op de vliering plaats genoeg is. Ph., die de banden niet vervoerd heeft, maar wel aanwezig is in de woning van de juffrouw, brengt ze naar den zolder. De zaak loopt dan tenslotte mis en zoo komt de zaak voor. Ph. wordt aan de tand gevoeld, gevoe lig ook, maar ontkent de banden te hebben gestolen; ontkent ook, de banden te hebben vervoerd; ont kent tenslotte, medeplichtig te zijn geweest aan den verkoop: Al blijft het verdacht, dat hij een band „vindt" achter zijn woning, zoo maar in de open lucht en... vlak bij de autobox van Kubbe, den eige naar van de banden... Mr. de Brueys Tack acht de dief stal door Ph. gepleeegd, niet bewe zen, maar eischt 9 maanden gevan genisstraf wegens opzettelijke he- ling. Mr. de Groot meent, dat Ph. zich met de eigenlijke zaak niet bemoeid heeft en vraagt vrijspraak. Waarmee het eerste bedrijf van dit drama wordt afgesloten. De vol gende bedrijven zullen later ge speeld worden, omdat een belang rijke getuige deze keer niet ver schenen was. Een 18-jarige Jongeman uft Alk maar op de mat. Verdacht van het stelen van twee fietsen, een heeren en een damesrijwiel. Waarvan hij verschillende onderdeelen verwis selde, om de karretjes zoodende on kenbaar te maken. Wat echter niet gelukte, zoodat de jonge Alkmaar der er invloog, mede dank zij de activiteit van rechercheur v. d. Burg. Maar wie denken mocht, dat de zaak snel berecht zou worden, ver gist zich deerlijk. Verdachte. J. P. B. S., ontkent namelijk iets met diefstal te maken te hebben. Zooals hij ontkende bij- den rechter-com- missaris. En dus een scherp verhoor door den president. Eerst zou S. op den fatalen Zon dag, toen de diefstallen plaats von den, in Koog a. d. Zaan geweest zijn met Alcmaria. Maar dat was een vergissing. Toen wist hij heel be slist, dat hij met de bus naar Eg- mond was geweest, om „zijn vlam" op te zoeken. Maar ziet, zijn vriend, met wien hij regelmatig naar Eg- mond reisde, had hem niet in de bus gezien, en „de vlam" had in Egmond tevergeefs op hem ge wacht. En toch zat ik in de bus en ben in Egmond geweest verweer de de 18-jarige zich. Dan wijst de president hem op de tegenstrijdigheid van zijn reeds afgelegde verklaringen en het eind van het liedje is, dat verdachte... blijft zwijgen! Dë Officier meent dan, dat het alibi van verdachte niet klopt, is er verder van overtuigd, dat ver dachte de rijwielen heeft gestolen en eischt tegen hem één jaaar en zes maanden gevangenisstraf. Waarna mr. Schenkeveld een zeer lang pleidooi houdt, waaruit men mag concludeeren, dat verdachte zwijgt, om iemand anders te red den, om geen verradersrol te spe len. Uitspraak over 2 weken. Na den val van Tobroek. Vlug verplaatsbare stormbruggen be vorderen de snelheid van den opmarsch. Diepe grachten, die tot de verdedigingswerken rond de vesting behoorden, werden overwonnen. P.B.Z.-v. Eysden- P.K., Moosmüller-Pax Holland m 4

Heldersche Courant | 1942 | | pagina 3