Wat zullen onze athleten presteeren? Stadsnieuws Indrukken over de H. A.V. De vacantie voor de kruideniers BR00DBEREIDING in deze dagen Gist en zuurdeeg £cui<}4 't £eiA£ft TEXEL Beveiliging van een reeks rijwielen tegen diefstal I Verleden week hebben we be pres taties van de verschillende vooraan staande Nederlandsche athleten be sproken en nu dus het beeld van de afstanden eenigszins gevormd is, kunnen we ons eens gaan wagen aan een bespreking over hetgeen onze Heldersche vertegenwoordigers kunnen bereiken en reeds bereikt hebben. We schrijven juist „aan een bespre king wagen"; omdat onze H.A.V. nu ten éénenmale nog niet op het peil staat van bijv. Trekvogels uit Den Haag, Volewijckers, A.A.C. of Ajax uit Amsterdam, of een H.A.V. uit Haarlem, ja zelfs niet is te vergelij ken met Olympia uit Wieringer- waard. Hoe zjjn de prestaties dan? Hoe de prestaties dan wel zijn zul len we in vogelvlucht laten volgen, vooropgesteld zij hierbij nog vermeld dat de H.A.V. eerst de laatste twee jaren actief aan wedstrijden deel neemt en vanzelfsprekend de routine nog mist waarop de andere groote vereenigingen wel kunnen bogen. We zullen de prestaties vergelijken met de kampioenschappen 1941 en als we dan beginnen met de 100 m dames, dan blijkt dat mej. Wagenmaker nog 13.6 sec. daarvoor noodig had en dus 1.4 meer dan mej. Adema, die kampioene werd. Wanneer we echter de verschillen de omstandigheden in acht nemen als eigen omgeving, betere banen e.d., dan is de prestatie lang niet kwaad en vooral wanneer we aan nemen dat To Wagenmaker zeker nog wel iets vooruit kan. Mej. Annie Timmermans bleef even onder dien tijd, doch het neemt niet weg dat zij juist een goede stimulans kan vor men voor een beteren tijd van mej. Wagenmaker. De 4 X 100 m estafette is voor de Heldersche dames een belangrijk nummer, daar zij naast bovenge noemde twee snelle dames hebben, n.L Gaemers en de Beurs. Vooral van deze formatie verwachten wij veel. Hebben we dus bij de dames op de 100 m vrij sterke troeven; op het nummer hoogspringen zijn we nog beter vertegenwoordigd met mej. Timmermans, die zoowaar 1.47 m sprong en dus daarmede precies zoo hoog sprong als mej. van Balen Blanken, die daarmede kampioene werd. Of dit een prestatie was, die mej. Timmermans een volgende maal te machtig zal zijn moet blijken in de eerstkomende wedstrijden, waarbij we dus zeker geen teleurstelling ver wachten. Het verspringen is voor mej. G. Boogaard met een sprong vair 4.74 m, die daarmede dus 31 cm ten achter bleef bij de kampioene mej.' Klein. Vanzelf nog een bedui dend aantal cm, maar mej. Boogaard is nog. jong en zekér nog niet op haar retour. Ook het discuswerpen Is voor mej. Boogaard, die daarmede dus bewijst iets in hqar mars te hebben. Zij wierp 19.70 m, maar bleef dus nog aan merkelijk beneden de kampioensworp van mej. Niessink (38.22). Het kogelstooten is weer een num mer voor mej. Wagenmaker met een stoot van 8.25 m, die daarmede bijna 3 m onder mej. Niessink bleef. De heeren. De prestaties die de heeren gele verd hebben kunnen er ook best zijn nu er weer andere leden bij zijn ge komen nog meer in stijgende lijn gaan. De 100 m-man was nog steeds Meijer met een tijd van 11.5; Osen- darp, de snelste Europeaan deed er 10.4 over om kampioen te worden, hoewel die tijd wel erg gunstig is. Meijer kan of liever gezégd zal zeker nog korter gaan loopen, want vlak achter hem zitten Timmer, Loes Vader en Arie Rottier. Vooral deze laatste moet in staat geacht worden zeker de 11.5 te halen. Met deze vier 100 m loopers hebben we waarschijn lijk meteen de a.s. estafette ploeg genoemd, die het record van Vader- Meijer, de Longte en Groot van 47.7 sec. absoluut verbeteren. De Olympische estafette staat op naam van L<k>man, v. d. Wal, Meijer en Groot met 4 min. 20 sec., maar hoewel dit viertal toen voor hun doen al kranig werk verrichtte, moet er toch nog wat van dien tijd worden afgesnoept. Op het nummer hoogspringen pron ken vijf namen n.1. Glas, Schotmans, Looman, Boogaard en Vader, allen met 1.55 m, waarmede zij dus pre cies 25 cm onder Bulder bleven, de kampioen 1941. Overigens een goede concurrentie waaruit er straks wel een naar voren komt. Het versprin gen is weer voor Vader, de athleet die zich zoo langzamerhand wel voor een tienkamp kan voorbereiden, met een sprong van 5.92 m en daar mede dus nog een goede meter onder Houtman bleef. Van El is de man van de hink- stap-sprong, waarbij hij 11.95 be reikte (Peters 14.03 m), zoodat hij gerust nog wat verder kan gaan. Het kogelstooten is voor Snel met een stoot van 10.76 (13.88 kampioen schap van Nederland); van deze krachtige figuur mogen we zeker nog iets meer verwachten. Discuswerpen is weer voor Vader, hobwel hij zijn worp van 33.60 m o.i. reeds kan verbeteren. Op 2 Augustus kan hij het echter per soonlijk bewijzen, wat even beter tot zijn recht komt. De speerwerper is van El en met 39.62 m komt hij nog bijna 20 m te kort. Voor de 800 m hardloopen staat Retjer Pieterse met 2 min. 10.9 aan den kop, doch is vanzelf nog flink achter brj Bouwman. De 1500 en 3000 m resp. geloopen in 4 jnin. 33.8 en 9 min. 47.7 zijn vanzelf voor Piet Huurman, de man die den stoot gaf aan de athletiek, de man die met zijn prestaties voor het eerst den naam Den Helder weer eens deed klinken op athletiekgebied in Noord-Holland. Piet, voor dat je het loopen staakt moet je eindigen als le klasser. Af gesproken Slotwoord. Dit waren in het kort de presta ties van onze athleten, we weten dat we nog verschillende jongens ver geten hebben en dan denken we vooral aan den terrier v. d. Wal, aan Jo Bijl, v. d. Poll e.a., zij zullen ons straks wel laten zien waartoe hun prestaties reiken en we twijfelen er niet aan dat de H.A.V. op 2 Augus tus goed voor den dag komt, want de andere generatie, die nog jong is, alsmede de nieuwe en nog jongere generatie van H.A.V. zullen niet eer der rusten alvorens hun vereeniging een naam van beteekenis heeft. Deze indruk hebben we gekregen op de trainings-avonden, waarop bleek dat oefenmeester Enklaar zijn pupillen niet eerder naar huis laat gaan al vorens zij gebroken zijn en hun spie ren dus weer elastischer zijn gewor den, terwijl de athleten zichzelf ge heel geven en vol energie hun avond besteden aan de athletiek. Zooals bekend, is door de meeste kruideniers ter plaatse een vacantie- regeling getroffen. De lijst met de deelnemende win keliers en de dagen, waarop zij met vacantie gaan, is Zaterdag gepubli ceerd, terwijl ook middels raambil jetten het publiek daarvan kennis kan nemen. Men neme vooral goede nota van de verschillende data. ZONDER PERSOONSBEWIJS. De politie heeft iemand bekeurd, die zijn persoonsbewijs niet bij zich droeg. RUITEN VERNIELD. Van een perceel in de Koning dwarsstraat werden een aantal ruiten vernield. De bewoner deed hiefvan aangifte bij de politie. INBRAKEN. Weer zijn dezer dagen een tweetal inbraken gepleegd, en wel in een perceel aan de Zuidstraat en in een perceel aan de Spuistraat. De politie stelt een onderzoek in. BURGERLIJKE STAND DEN HELDER van 16 Juli 1942. Gehuwd: F. C. A. v. Anraat en B. J. Kuit; A. Huigen en A. J. C. Buijs; P. Kuut en J. Wal; J. W. Pluijmers en H. 1'Istelle. GESLAAGD. Onze stadgenoot, de heer A. C. Zuurmond Jr., slaagde Donderdag j.1. in Haarlem voor de hoofdakte (A en B). Het deeg is de grootste zorg van de bakkers. De bereidingswijze wordt beïnvloed door allerlei fac toren, o.a. door de samenstelling en de kwaliteit van de bloem of het meel. In verband met de huidige bijzondere omstandigheden is het bekende „witje" van vóór den oor log van onze tafels verdwenen. Toch is de waardeering voor het tegenwoordige brood de omstan digheden in aanmerking genomen vrij algemeen. Wanneer wij een vergelijking ma ken met het brood uit den vorigen wereldoorlog, moet ontegenzegge lijk worden toegegeven, dat het verschil in het voordeel van het huidige brood uitvalt. Het spreekt vanzelf, dat de gevorderde tech niek dit voor een deel bereikt heeft. Een belangrijke factor is natuur lijk de soort en de kwaliteit van de grondstoffen, waarvan de brood- bloem wordt gemalen. Het is dui delijk, dat men in dit opzicht moet roeien met de riemen, die men hééft. De klachten, die het publiek in den laatsten tijd soms heeft ge uit, spruiten veelal voort uit het feit, dat men er v.an op de hoogte is. dat de bakkers tegenwoordig verzuurd deeg gebruiken. Menschen die vlug met hun oordeel klaar staan, hebben de neiging de me thode van de broodbereiding met verzuurd deeg te veroordeelen en stellen dan de vraag, waarom het niet mogelijk is uitsluitend gist te blijven gebruiken, zooals ook vroe ger geschiedde. Wij zullen trachten hierop een duidelijk antwoord te geven. Zuurdeeg en verzuurd deeg. Voor de bereiding van brood ko men in hoofdzaak twee methoden in aanmerking, namelijk de gistme- Toen ik een dezer dagen las dat „King" geslaagd was, heb ik hem niet gefeliciteerd. Niet dat ik hem dat succes niet van harte gun, in tegendeel. Maar als ik hem zou geluk- wenschen zou hij dat vreemd hebben gevonden. Luister maar waarom. Den eersten keer dat wij wit ver schillende steden van 't land (n de hoofdstad samen kwamen voor onze laatste studie, maakten wü kennis. Men vertelde mij dat ie een beetje zonderling was. Evenals wij maakte hy eiken Zondag de lange en kostbare reis om de colleges bij te wonen. Aan vankelijk, in 't begin van de cursus, zoo vertelde men mij, komt hij ge regeld, maar zoo tegen 't einde begint ie te spijbelen, om zes weken voor 't examen heelemaal niet meer te ver schijnen. Dat doet hij nu al zeven jaar! Bij den aanvang van elk cursus jaar is „King", zoo noemde men hèm, prompt present en hij gaat nooit op. Daar moest ik meer van weten. Wjj reisden een deel van het traject gezamenlijk en daardoor kreeg ik de kans wat nader met hem kennis te maken. Op les had ik al gemerkt, dat de studie niet de oorzaak kon zijn van z'n examen-vrees. Zooals U met een beetje moeite zult kunnen begrijpen gingen wij na een week hard studeeren en eenige uren les niet bepaald in draf. naart 't sta tion. Voordat we ons weer naar alle windstreken verspreidden, zaten we eerst in een gezellig restaurant nog een uurtje bij. elkaar. Altijd hadden wel enkelen onder ons weer van alles beleefd en ik kan mij levendig her inneren hoe sommigen wel de les, maar nimmer dat uurtje Keten loopen. Toen ik een keer met King opliep naar 't station, begon htf mij iets uit z'n leven te vertellen. Hoe hij een harde jeugd had gehad, daardoor vroeg z'n heil gezocht had in een huwelyk maar ook daarin, door de spoedige aanwezigheid van verschei dene kinderen, niet de kleine ontspan ning had gevonden, die wij allen zoo waardeeren en die meermalen vol doende is, ons 't overige deel van de week energie te verschaffen om onze taak in 't leven met opgewektheid te vervullen. „Je weet niet wat dat voor my is, zoo Zondagsmiddags, dat uurtjg, met jullie. Ik zie er tegen op als een berg, als ik slaag!" Zooals ik U reeds vertelde behoor de King den laatsten keer ook tot de „gelukkigen", 't Ging zeker niet langer. Evenals wij soms met eenige reser ve staan tegenover 't leed van ande ren, kan zich ditzelfde voordoen ten aanzien van de vreugde. M'n vrind King kan dat getuigen. Toean Tik-Tik. ingekomen. H. Fokken van Meppel naar C 63; F. C. Smit van Zuid-Scharwoude naar Molenstr. 48; H. Hein van Den Haag naar Den Burg, Groeneplaats 12; D. Phiijlaar van Schellinkhout naar Den Burg, Koogerstr. 11; L. Westland van Medemblik naar Den Burg, Schilderend 108; J. H. v. d. Berg en gezin van Den Helder naar O 154, vertrokken. A. Hoep van Den Burg, Wester- weg 1 naar Barneveld Voorthuizen, B. v. Nagellstr. 9; H. A. J. van der Woude van Den Burg, Schilderend 94 naar Medemblik. Burgerlijke stand texel van 11 tot en met 16 Juli 1942. Geboren: Marianne, d. v. G. C. Vlas en J. H. Nieuwenhuizen; Hen drik Lammerts, z. v. W. van Dijk en J. ten Hoor; Klazina Helena, d. v. S. W. Bruin en H. Kleine; Biem, z. v. A. Steenbergen en p. Vlaming. Ondertrouwd: G. D. Berkenpas en T. C. Hemelrijk; W. Stam en G. A. Maas. Getrouwd: C. J. Eelman en M. Homscheht; P. Koorn en N. Kramer. Overleden: Anna Kiljan, 47 jaar, geh. m. J. F. Zijm. politie. Gevonden: een leeren riem, een bos sleutels, edh paar kinderschoenen een schroefsleutel. KOEGRAS. JUUANADORP. EXTRA TABAK VOOR IMKERSs Binnenkort zullen de imkers de extra toewijzing van tabak van overheidswege' ontvangen.. Iedere imker, die voorheen suiker voor zijn bijen heeft betrokken, kan on geacht de grootte van zijn bedrijf ten hoogste één kg. tabak voor f8 bij het bestuur van zijn organisa tie bestellen. J}eze hoeveelheid zal hij in gedeelten ontvangen. UITVOERING van het Chr. Gemengd Koor „De Lofstem". Donderdagavond werd door bo vengenoemd koor één van de twee zomeruitvoeringen gegeven in de Ned. Herv. Kerk te Julianadorp, welk gebouw tot de laatste, plaats bezet was met belangstellende luisteraars. De leiding berustte bij den dirigent den heer J. Jongkees. Medewerkenden aan de uitvoering waren de altzangeres mej. Betsy G. Bruin van St. Pancras, de heer J. A. v. d. Vliet, piano en mej. A. Hoekstra, orgel. f De voorzitter, de heer Jongkees, opende den avond door te laten zingen Ps. 19 vers 1 en ging voor in gezed, daarna aan allen een har telijk welkomstwobgd toeroepende. Het koor zong achtereenvolgens: Bondslied van Gr. v. Hogendorp; Troost van Chr. v. Gluck; Wijdings lied van L. v. Beethoven; Psalm 116e 1, 2, 3 en 4 van A. Feljeur; Bo ven de starren en Gebed van Fr. Abt; Zomer op het land, van J. N. Bosch; Zomerliedje van H. W. de Wolff; Liedje van den boer van Leo Mens en Avondlied van F. C. Teuch. Dit programma werd afge wisseld 'door de zang ven mej. Betsy G. Pruin en wel met: Gij badt op eenen berg alleen, van Cath. van Rennes en Heer, mijn hert is boos eq schuldig en Mij spreekt de blomme een tale van dezelfde componiste. Ik wil mij gaan-vertroosten (Oud Ned. lied) en De Herdersfliet van (Jacq. v. d. Waals) Leo Mens. Ps. 121 (berijm de tekst van A. Romped, Caro mio ben van G. Giordam (17431798) en Aria uit „Simson" van G. F. Han del. Het was een welvoorzien pro gramma, dat met zorg was samen- geseld en wat meer zegt, het werd ook met zorg ten uitvoer gebracht. Het viel ons op, dat sinds wij de vorige uitvoering beluisterden, er een merkbare vooruitgang was te bespeuren in de techniek van het geheel. Jammer vonden wij het, dat een enkele maal sommige stemmen veel te forsch uit kwamen. Dit zal den dirigent wel niet ontgaan zijn Overigens kunnen wij zeggen, dat De Nederlandsche Toeristenbond (A.N.W.B.) meldt ons, dat er thans een inrichting voor het gelijktijdig afsluiten van in een rij naast el kander staande rijwielen is uitge vonden. Hierbij wordt als grendel gebe zigd een ijzeren stang, waaraan op bepaalde afstanden rechthoekig ge bogen ijzeren pennen zijn bevestigd. Door het overhalen van een handel wordt deze stang zoover verscho ven, dat de pennen gelijktijdig tus- schen de spaken der wielen van een aantal naast elkander staande fietsen worden gebracht. Na het overhalen van den han del, moet deze zoodanig worden verzekerd, dat een onbevoegde hem niet in werking kan stellen, het geen uiteraard op allerlei wijzen kan geschieden. Deze beveilingsinrichting is zeer geschikt op plaatsen waar een groot aantal rijwielen wordt geparkeerd, zoodat de bij een bewaarder alge geven rijwielen zonder zijn tus- schenkomst niet kunnen worden weggehaald. Octrooi op deze vinding is aange vraagd door den heer W. H. van der Gugten, Javastraat 67 te 's-Gravenhage. dit euvel geen schade aan het ge heel deed. Naar de altzangeres is met bijzondere aandacht geluisterd, haar klankrijke stem gaf een bij zonder cachet aan deze uitvoering en het is goed gezien van het be stuur om zulke medewerkenden te engageeren. De waarde van een uitvoering wordt daardoor in niet geringe mate verhoogd, en tevens is het een prachtafwisseling in het eigen repertoire. Aan mej. Bruin werd onder algemeenen bijval een bouquet rozen overhandigd. In den loop van den dag had men eved- eens rozen bij den dirigent laten bezorgen, als een blijk van waar deering. De voorzitter was daarna de tolk van de aanwezigen door al len die rechtstreeks of zijdelings hun medewerking aan dezen avond verleenden, een woord van dank te brengen. Hij liet vervolgens Psalm 150 vers 1 en 3 zingen en sloot met dankgebed. (Gaakeer.) WIERINGEN WAARNEMEND BURGEMEESTER BENOEMD. Tot waarnemend burgemeester dezer gemeente is benoemd de heer A. v. Diemen te Haarlem, laatstelijk hoofd eener afdeeling der distribu- tiedienst aldaar. De heer van Die- men is inmiddels in functie getre den. thode en de zuurdeegmethode. Zoo wel gist als zuurdeeg dienen er on der meer voor, om het deeg te doen rijzen. In ons land werd nagenoeg uitsluitend de gistmethode gevolgd. De zuurdeegmethode is een Duitsch gebruik, waarvan men de goede re sultaten zelf kan onderzoeken door het bekende Duitsche brood te proeven, dat ook in ons land wordt gebakken. Sinds den oorlog heeft de samen stelling van de bloem of het meel, waaruit ons brood bereid wordt bloem is hoofdzaak wijzigingen ondergaan, zoodat het niet langer mogelijk is alleen gist te gebrui ken. Daarnaast moet ook gebruik worden gemaakt van verzuurd deeg. Verzuurd deeg is iets anders dan zuur deeg. Zuurdeeg is oer oud. In het oude testament wordt er al over gesproken. Bij de Duitsche zuurdeegmethode wordt het brood gebakken van ge heel d o o rgezuurd deeg. Bij de verzuurd-deeg-methode, die thans in Nederland wordt aangewend, wordt verzuurd deeg aan het normale deeg toegevoegd en wel in een hoeveelheid, die steeds aan de omstandigheden wordt aange past. Die omstandigheden houden verband met de kwaliteit en sa menstelling van de bloem en daar deze nu en dan wijziging onder gaat, in verband met de hiervoor beschikbare grondstoffen, spreekt het vanzelf, dat de bakker wel eens onbedoeld iets teveel verzuurd deeg gebruikt. In zoo'n geval kan het gebeuren, dat het brood van een bepaalden dag een zuurachtigen, mogelijk wel een zuren smaak heeft, doch dit is geen reden om aan de vakbekwaamheid van den bakker te twijfelen. Hoe komt het nu, dat in vele ge vallen de bakker gedurende eenigs zins langen tijd niet over dezelfde kwaliteit bloem of meel beschikt? Dit komt, doordat eenerzijds <ïe bloem- en meelfabrikanten op onre gelmatige tijden een anders samen gesteld product moeten afleveren, omdat soort en hoeveelheid der be schikbare grondstoffen wisselen doordat anderzijds de bevoorrading van den bakker met meel veelal in betrekkelijk kleine hoeveelheden tegelijk geschiedt, zoodat de bak ker nooit over grooten voorraad van eenzelfde samenstelling en kwali teit beschikt. Hij moet dus telkens opnieuw vaststellen hoeveel ver zuurd deeg hij moet toevoegen. Deze omstandigheden behoeve/i niet te leiden tot een veroordeeling van de verzuurd-deeg-methode. In tegendeel, de praktijk heeft uitge wezen, dat het publiek met den smaak van het brood tevreden is. Bij de ter beschikking staande grondstoffen voor de tegenwoor dige broodbloem is toepassing van verzuurd deeg beslist noodzakelijk. Gebruikte men het niet, dan zou het brood veel te klein worden, compact en klef. Toepassing van verzuurd deeg beperkt bovendien de kans op bederf, vooral in den zomer. Het behoeft nauwelijks te worden gezegd, dat men dit bederf van brood in een tijd als deze, waarin men met elk rantsoen zui nig moet zijn, niet kan hebben. Zooals men weet, wordt broodbloem gemalen van tarwe, rogge, gerst, aardappelmeel en erwten. Nog een voordeel. Verzuurd deeg biedt verder het voordeel, dat het den typischen smaak, dien bepaalde grondstoffen aan het brood geven, veelal opheft. De verzuurd-deeg-methode is trou wens juist thans aanbevelenswaard omdat de oogst, die thans verwerkt wordt, vele gedeeltelijk reeds ont kiemde korrels heeft opgeleverd waardoor de bak Rijkheden zeer worden verzwaard. Ongeveer een jaar geleden is de verzuurd-deeg-methode hier inge voerd. Eerst op kleine schaal, latei uitgebreider In den beginne maak ten verschillende bakkers wel eejis fouten, zoodat bij enkele menschen wellicht een vooroordeel tegen de# huidige bereidingswijze van het brood is ontstaan. De bakkers waren op die nieuwe methode niet onvoorbereid. De over heid had de moeilijkheden, die in oorlogstijd zouden kunnen rijzen, voorzien en naast de bevoorradings maatregelen uitgebreide proeven genomen. De „Contactcommissie voor de Bakkerij" en het „Station voor Maalderij en Bakkerij" te Wa- geningen lichtten het bedrijfsleven voor, zoodat de bakkers gelegen heid hadden zich de nieuwe bak- methode.eigen te maken. Geleide lijk is deze doorgevoerd. Van de 16.000 bakkers, die ons land telt, hebben ongeveer 9.000 cursussen gevolgd, die door de bei de instellingen, welke wij zoo juist nomden, werden gegeven. Voor het verkrijgen van het mid denstandsdiploma moet de exami nandus de verzuurd-deeg-methode trouwens kennen. Een groot aantal bakkers staat verder vrijwillig onder contróle van het „Station voor Maalderij en Bakkerij" te Wageningen, dat re gelmatig toezicht uitoefent op hun bakproducten. li- Voor alle bakkers geldt boven dien de warenwet, die eveneens ei- schen omtrent de samenstelling be vat. Controleurs van het rijk oefe nen voortdurend toezicht uit. Behalve het Station te Wagenin gen en de contactcommissie voor de bakkerij, staat ook het „Cen traal Bureau vpór het Bakkersbe drijf' de bakkers met een schat van ervaring en groote hulpvaar digheid ten dienste. Groote zorg. Er wordt dus groote zorg besteed aan de bereiding van het dage- lijksch brood. Hoe zou het ook an ders kunnen, waar een zoo belang rijk volksvoedsel in alle gezinnen dag-in-dag-uit een van de voor naamste bestanddeelen van de voe ding uitmaakt? Daarom neme men dan ook dezen wenk ter harte: het' tegenwoordige brood wordt gemak kelijker gesneden en gegeten, wan neer het niet geheel versch is. Wan neer de bakker het brood dus op denzelfden dag aflevert als waar op hij het gebakken heeft, verdient het aanbeveling het zoo mogelijk een dag te bewaren. POLITIE. Verloren: een blauwe mantel ceintuur en een bruine dubbele rij- wieltasch. Inlichtingen gemeentebode. PAST OP UW RIJWIEL. De algemeens politieverordening dezer gemeente is thans aangevuld met een bepaling, welke het onbe heerd laten staan van rijwielen op voor het publiek toegankelijke plaatsen strafbaar stelt. Het rijwiel moet onder voortdurend toezicht staan of voor onmiddellijk gebruik ongeschikt zijn gemaakt, zoodat het voor de fietsende Wieringers aanbeveling verdient, zich een be hoorlijk fietsslot aan te schaffen. Reikt Uw zwakkere volksge- nooten de hand, wordt lid van den Nederlandschen Volks- dienst. NIEUWE PRIJZEN VOOR GROENTEN EN FRUIT. Met ingang van Dinsdag 21 Juli gelden voorversohillenle groente soorten nieuwe prijzen. Tomaten I t/m IV noteeren met ingang van dien datum f 24.— per 100 Kg., bonken f 18.— en kriel f 12.— per 100 Kg. Bospeen f 7.— per 100 bos; bloemkool boven 27 cm. f 14.—, van 2227 om. f 11—, van 1822 cm. f 8.van 1218 cm. f5.50 per 100 stuks. Spitskool f 6.—, land- bouwerwten (Unica en Mansholt/ f 12.—, tuinboonen f 7.—, peen zonder lof, van 2050 gram f 10.— van 51—200 gram f 8.— (beide ge- wasschen); boonen (andere dan stok en w. stb. z. draad) f 22.—, meloenen (andere dam suiker en kl. gr. ananas) f 35.— per 100 Kg. Augurken sort. I f 27.II f 17. III f 10.—; IV f 7.—; V f 3.—; I en II stippel f 10.—, II en IV stip pel f 3.— per 100 Kg. De koolprijzen zijn gehandhaafd op f 7.per 100 Kg. voor roode en savoye kool en f 4.50 voor witte kool ;'bóskro ten f 3.50 per 100 bos; kroten f 7.sla, dunsel en snij- f 7.postelein f 14.spinazie (blad) f 10.wortel f 9.- bos uien f 5.50, andijvie f 3.50, boonen stok f 30.witte stamboonen zonder draad f 25.andere soor ten f 22.—; doperwten rijs- en krombek f 16.—, andere soorten f 12.peulen f 16.snijbiet f 6.— ^Druiven groep I f 90.— groep II f 85.aardbeien consumptie f35.-, fabriek zonder dop f 30.meloe nen suiker en kleine ananas f 45.-, overige soorten f 35— per 100Kg. Bosselderij f 3.peterselie en kervel f 3.50, bosprei f 5.— per 100 boe. Pruimendunsel kan ten böhoeve vah de fabrieken worden geleverd tegen f 5.per 100 Kg., appeldnn sel eveneens tegen f 5.onrijpe appelen tegen f 10— per 100 Kg. Augurken, voor het binnenland bestemd (dp sorleeringen III, IV en III en IV stippel mogen niet aan den handel worden afgegeven, maar uitsluitend aan de verwer kende industrie. lieren en zilveruien mogen tot nader order niet worden geveild en geoogst. Peen zonder lof en boonen mogen alleen in geweven napieren zakken van resp. 30 en 20 Kg. inhoud wordien geëxporteerd.

Heldersche Courant | 1942 | | pagina 3