dagblad voor HELDERSCHÉ EDITIE Achtervolgingsgevechten ünsf" in vollen gang Spoorwegongeluk te 's Hertogenbosch Verduister i veredeld Leningrad beschoten Het tempo van den Duitschen opmarsch Het Tweede Front Roosevelt opperbevelhebber Gandhi bereidt nieuwe actie voor A1 k m a a r s Landstandkantoor geopend Inlevcringsbcsluit inlandsche tabak 1435 21 49 uur 054 Samen gestolen, samen achter slot Uit#?-: N.V. Uit#?. Mij. Hollands Noorderkwartier. Redactie- en Administratiebnreanx: SCHAGEN: Laan 201, Tel. 444 (2 lijnen). DEN HELDER: Koningstr 78. Tel. 2345 (2 lijnen). - ALKMAAR- Langestraat 97. Tel. 3332 NOORD-HOLLAND Deze Courant verschijnt da#!elijks. Advertentie-tarief. Gewone advertenties 11 et p, m.m. Bij contract, binnen een jaar te ee- bruiken. bejangrijke korting. Prij zen worden'od aanvraag verstrekt. 86«te Jaargang. No. 11855 4 pagina's Hoofdredacteur: A. R- JONKER Alkmaar (afw.) DINSDAG 21 JULI 1942 HOOFDKWARTIER VAN DEN FÜHRER, 20 Juli. Het opperbe vel der weermacht maakt bekend: In het Zuiden van het Oostelijk front zijn de achtervolgingsgevech ten in Zuidelijke en Oostelijke rich ting weer in vollen gang, nu er een eind is gekomen aan den regenval. Formaties gevechts- en slagvlieg tuigen hebben vijandelijke colon nes ten Oosten van Rostof vernie tigd, belangrijke éta/ppeverbindin- gen van den vijand bij den mond ivan den Don vernield en de achter volgingsgevechten in de bocht van den Don doelfreffend gesteund. De vijand heeft ook gisteren met sterke strijdmachten het brugge- hoofd Woronesj aangevallen. Alle pogingen tot herovering van de stad werden in zware gevechten af geslagen, fen deele in tegenaan vallen met succesvollen steun van de luchtmacht Hierbij werden van 60 aanvallende tanks 36 vernietigd. In deomgeving van Moskou zijn overdag' en 's nachts spoorwegdoe len met vernietigende uitwerking aangevallen. Ten Zuiden van het Ilmenmeer mislukten plaatselijke aanvallen van den vijand. Bij deze gevechten werd een bolsjewistische groep vernietigd en 19 vijandelijke tanks werden kapotgeschoten. Het havengebied van Moermanek werd gisteren met bijzonder succes gebombardeerd. In haveninstalla ties, autoparken en benzineopslag plaatsen ontstonden groote bran- den. Jachtvliegtuigen schoten hier bij boven de baai van Kola 17 vijan delijke vliegtuigen neer. In Noord-Afrika wederzijdsche gevechtsbedrijvigheid van plaatse lijke beteekenis. Ten Noordoosten van Londen heeft een gevechtsvliegtuig over dag voltreffers geplaatst op een be langrijke wapenfabriek. In het Duitsch-Nederlandsche grensgebied heeft een Britsche vliegtuig gisteren enkele bommen laten vallen op woonwijken. Het .Vliegtuig werd omlaag geschoten. De Britsche luchtmacht heeft 's nachts met vrij zwakke strijd krachten een aanval gedaan op en kele' plaatsen aan de Duitsche bocht. Vooral de steden Bremen en Oldenburg. De burgerbevolking leed verliezen. Drie vijandelijke (Vliegtuigen werden neergeschoten. Bij de succesvolle afweergevech- ten op het bruggehoofd Woronesj heeft een Silezische divisie infan terie zich bijzonder onderscheiden. Het jachtseskader Udet heeft zijn 2500ste overwinning in de lucht be haald. De sterkste vesting ter wereld over wonnen. Slechts 25 dagen konden de Sovjets Sebastopol houden en moesten zij de stad ha verbitterde gevechten aan de vereenigde Duit sche en Roemeensche troepen over- geven. Taai en vertwijfeld verweer den zich de bolsjewisten in de reeds om haar rotsen tot de sterkste ves tingen ter wereld behoorende stad. Elk rotshol en elk huis moest af zonderlijk worden veroverd. In de ze met beton versterkte rotsbunker was een geweldig munitiedepot van de Sovjets ondergebracht, dat zij echter voor de intocht van de Duit- sohers in de lucht Heten vliegen en daardoor het leven van tienduizen den Sowjetburgers en Sowjetsglda- ten vernietigde. Atlantic-Holland-P.K. Aujtustin- Pax Holland m VERLIES VAN WOROSJILOF- GRAD ERKEND. BERLIJN, 2t Juli. (D.N.B.) In een bericht van het Sowjet-infor- matiebnreau wordt gezegd, dat de Sowjet-troepen Worosjilofgrad heb ben „veriaten". LENINGRAD BESCHOTEN. BERLIJN, 20 Juli (D.N.B.) Aan het omsingelingsfront van Lenin grad hebben op 19 Juli zware ka nonnen van 't DuitsChe leger voor den oorlog belangrijke doelen in Leningrad en het nachtelijk scheepsverkeer in de baai van Kroonstad doeltreffend beschoten. Het tempo van den opmarsch. BERLIJN, 20 Juli. De A.N.P.- correspondent meldt: Nu de Duitsche en verbonden troepen het Donetz-bekken groo- tendeels in hun bezit hebben, kan gezegd worden, dat zij bij een ver der oprukken in Zuid-Oostelijke richting de voornaamste hindernis sen achter den rug hebben. Wel liggen in deze richting nog eenige versterkte steden, doch deze behoe ven niet zooveel moeilijkheden op te leveren als het gebied, dat de troepen van de spil de laatste da gen in hun macht hebberi weten te brengen, en dat voor den aard van het terrein als een waar bolwerk voor de verdedigers kon worden beschouwd. Sneller tempo. Reeds in de afgeloopen weken was het tempo van den op marsch belangrijk sneller dan het vorige jaar, toen toch ook reeds geweldige prestaties wer den volbracht, wanneer men enorme afstanden in in het oog houdt. Thans strekken de ope raties zich over nog weer groo- tere afstanden uit, zoo zelfs, dat men niet meer met kilome ters, doch met lengtegraden re kent. Worosjilowgrad wapensmidse. De verovering van Worosjilow grad beteekent voor de bolsjewis ten een niet te vervangen verlies. Deze belangrijke industriestad in het centrum van het gebied, dat met het Roergebied vergeleken kan worden. Van hier kwam een aanzienlijk deel van het door de bolsjewisten gebruikte oorlogsma teriaal. Het was de wapensmidse, die in de eerste plaats werkte voor de Zwarte-Zeehavens en de in het Zuiden gelegen vestingen, doch ook de bij Leningrad en Moskou strijdende bolsjewistische legers ontvingen een groot deel hunner wapens uit het Donetz-gebied. Engelsche persstemmen. GENèVE, 20 Juli (D.N.B.) De neidarlaag van Tiimosjenko be- heerscht evenalsde vorige dagen het beeld van de geheele Londen- sohe pers. De speciale correspon dent van de Timee te Moskou schrijft, dat het Duitsche offensief niet alleen in den voornaamsten gevechtssector, doch ook op ver schillende andere plaatsen aan 't Oostelijke front nog steeds in vol len gang is. De Daily Telegraph verklaart: Voor de Russen bestaat er geen kans, dat zij op hun voortdurende terugtochten zich ergens kunnen verschansen. In de Daily Mail wordt o,a. ver klaard, dat de gevechten aan den Don in het teeken staan van den terugtocht der Sowjets. De terug trekkende Sowjets zijn overigens, zoo verklaart het blad, voortdurend Woronesch door de Duitsche troepen bezet Infanterie marcheert door de straten der stad, om welker bezit heftig werd gestreden, om de achtervolging van den verslagen vijand voort te zetten. Scherl-Fellinga-P.K. Gregor-Pax Holland m blootgesteld aan de permanente Duitsche luchtaanvallen. Tegen de Duitsche bommenwerpers kunnen zij zich bijna niet meer bescher men. DUITSCHE VLIEGTUIGEN BOVEN ENGELAND. BERLIJN, 20 Juji (D.N.B.) Ter gewapende verkenning naar Groot- Brittanje gevlogen Duitsche ge vechtsvliegtuigen hebben gisteren naar aan het D.N.B. gemeld wordt, een belangrijke fabriek bij Chelrns- fort aangevallen met bommen van zwaar kaliber. De Duitsche beman ningen namen verscheidene voltref fers op de fabrieksgebouwen waar. Er werd aanzienlijke schade aange richt. Andere Duitsche gevechts vliegtuigen bestookten boven de Britsche wateren scheepsdoelen met waargenomen effect. Britsche gevechtsvliegtuigen heb- beh in den loop van gisteren ge tracht onder sterke bescherming van jagers naar België en Noord- Frankrijk te vliegen. Door den ter stond optredenden Duitschen af weer op den grond en door jagers werden de Britten weggedrongen vAn de voorgenomen doelen en ge-a dwongen naar het Westen terug te' keeren. BRITSCHE BOMAANVAL OP DUITSCH LAZARET. BERLIJN, 20 Juli (D.N.B.) Van militaire zijde wordt gemeld: Tijdens de gevechten om de stel ling van El Alaineirf is in den af geloopen nacht een Duitsch lazaret door Britsche bommenwerpers aan gevallen. Naast den kustweg, 11 km. achter de gevechtslinie van El Alamein, hadden twee colonnes van het Roode Kruis hun verband- post gevestigd. Tien groote Roode Kruis vlaggen gaven de plaats aan en boven iedere tent woei eveneens een Roode Kruisvlag. Tegen mid dernacht verschenen Britsche bom menwerpers boven de verbandpost. Nadat zij zich door middel van lichtkogels hadden georiënteerd, wierpen zij hun bommen op de ten ten met gewonden. Deze aanval duurde 3K uur, De operatietenten werden vernield, dokters, hospitaal soldaten, verpleegsters en gewon den door bomsplinters getroffen. Den leider, die juist bezig was een zwaargewonden Brit te opereeren, werd de linkerhand door bomsplin ters afgereten. De verbandpost werd volkomen verwoest. De aan val eischte talrijke dooden. MISLUKTE AANVAL. BERLIJN, 20 Juli (D.N.B.) Een enkele Britsche bommenwerper heeft, naar het D.N.B. van militai re zijde* verneemt, gisterochtend bij slecht zicht en zwaar bedekte lucht woonwijken van een kleine, mili tair en militair economisch onbe langrijke plaats in 'het Neder- landsch-Duitsche grensgebied aan gevallen. Het vliegtuig is door ja gers neergeschoten. Gistermorgen te ongeveer tien over acht is op het station der spoorwegen te 's-Hertogenbosch een electrische trein uit de richting Utrecht op een stilstaanden perso nentrein, welke uit Eindhoven ge komen was, gereden. De botsing was vrij hevig, zoodat groote materieele schade werd aangericht. Slechts drie personen werden hierbij gewond, waarvan een ernstig. De zwaargewonde, een passagier uit Helmond afkomstig, is naar het Groot-Ziekengasthuis te 's-Hertogenbosch vervoerd, doch verkeert thans buiten levensge vaar. Ook een der lichtgewonden, is ter observatie naar het zieken huis vervoerd. De derde gewonde kon, na verbonden te zijn, den te rugtocht aanvaarden. Het onder zoek is nog in vollen gang. ONTGINNING NOORDOOST POLDER BIJ URK. Volgende week zal men ook im de nabijheid van Urk beginnen met het ontginnen van den Noord oostpolder. Voor het doel komen 300 Rotterdamsche arbeiders naar Urk, die zuHon worden onderge bracht in kampen, welke inmiddels op het eiland zijn verrezen. De meening van Tokio TOKIO, 20 Juli (DNB.) Inzake de enkele weken geleden door En geland en de Ver. Staten aan de Sowjet-Unie gegeven plechtige be loften om nog dit jaar een tweede front in Europa te vormen, ver klaarde de woordvoeder van de Ja- pansche regeering vandaag, dat de Ver. Staten en Engeland landen zijn, die gaarne zien, dat anderen voor hen offers brengen, doch die zelf van hun kant geen offers voor anderen wenschen te brengen, ge heel onverschillig of zij hierdoor hun eerewoord breken of niet. België, Frankrijk, alsmede Grie kenland, Joegoslavië en Nederland kunnen er over meepraten en ook Tsjoengking kent de waardeloos heid van Anglo-Amerikaansche be loften, dat het bekende Anglo-Ame rikaansche spreekwoord: „a frientl in need is a friend in deed noch op Engeland, noch op de Vereenig de Staten van toepassing is. STOCKHOLM, 20 Juli (A.N.P.)' Naar de Britsche berichtendienst uii't Vancouver meldt, zal Roose- vett binnenkort het opperbevel over alle strijdkrachten der geal lieerden op zich nemen. Roosevelt, die als president reeds opperbevel hebber van aLle Amerikaansche troepen is, zal, naar in het bericht verder wordt gezegd, „met alge- meene toestemming" zijn nieuw ambt aanvaarden. KLEURLINGEN IN NOORD- IERLAND. GENèVE, 20 Juli (D.N.B,) - Uit Londen wordt gemeld: een for niatie kleurlingentroepen uit de Ver. Staten is in Noord-Ierland aangekomen. MAATREGELEN TEGEN ZWAR TE HANDELAREN. In de distributieregelingsbeschik- king zijn eenige wijzigingen ge bracht, waardoor o.m. de mogelijk heid wordt geopend te kunnen op treden tegen personen, die. hande len in valsche of vervalschte be scheiden. Voorts wordt het aan han delaren verboden bonnen in omloop te brengen, welke bedoeld zijn als reclamemiddel, doch misleidend werken en gebruikt worden als wer kelijke distributiebescheiden. Zoon van Koning Leopold geboren BRUSSEL, 20 JuflS (D.N.B.). Naar thans hier officieel Ije- kend is gemaakt, is dien 18en Juli een zoon van koning Leo pold den Derden geboren. De ze heeft de namen Alexander, Bnumanuel, Henry, Albert, Ma ria, Leopold gekregen. BERN, 20 Juli (DNB.) Exchan ge Telegraph meldt uit Calcutta, dat Gandhi onverzoenlijk een nieu wen veldtocht van „rebellie zonder geweld" voorbereidt. Intusschen „gaat de Britsch-Indische regeenng in stilte te werk" en treft zij voor bereidingen om eventueele onlus ten in de kiem te kunnen smoren. Tot dat doel legt zij in elk politie bureau lijsten aan van congreslei ders en agitatorën en hoopt op deze wijze het evenals voorheen gemak kelijk met deze nieuwe golf van ordeverstoringen klaar te spelen. COMMANDANT AMERIKAAN SCHE STRIJDKRACHTEN IN MIDDEN-OOSTEN. GENEVE, 20 Juli (Afip) Uit Londen wordt gemeld: Generaal majoor Lewis 11. R het opperbevel over de Amerikaan sche luchtstrijdkrachten op de Phi lippijnen en later in Ind'ië heef' gevoerd, is benoemd tot ooruinan dant van de Amerikaansohe lucht strijdkrachten in het Midden-Oos ten, Rede boerenleider Roskam Bij de opening v^n het provin ciale kantoor van den Nedertand- schen Landstand in Noord-Holland te Alkmaar, die gisteren plaats vond., heeft de boerenleider Ros kam, hoofd van den Nederland sehen Landstand, de volgende re de gehouden. Het leven van den boer wordt geadeld door arbeid en strijd. Geen organisatie van rusi. De Landstand is dan ook geen organisatie, die gekomen is om den boeren rust en vrede te geven. Zij is gekomen, om de boeren er van te doordringen, dat alleen de dagelijksche strijd het recht op een rechtvaardig aandeel kan ver schaffen van de goederen der aar de, want de goederen, die wij te len, telen wij niet voor ons zelf, maar voor ons volk en groot zijn de machten in dat volk, die zich keeren tegen den boer en zijn recht. De liberaal-kapitalistische strijd is voorgoed voorbij en daarover zal iedetr vaderlander, die zijn hart op de rechte plaats draagt, zich verheugen, pat wil niet zeggen, dat de tijd, waarin wij nu leven zpoveel beter is en nog veel min der, dat onze tijd minder vol is van gevaren. De nieuwe orde is nog niet gekomen. Wij arbeiden aan die toekomst, maar leven in den tijd van overgang. De wet, die alles beheerscht. Op het oogenblik is er maar één wet en die is: „De oorlog moet gewonnen worden". De oorlogseconomie drukt daar mee haar stempel op het land- bouwleven en de voedselvoorzie- ningspolitiek wordt er dóór be paald. Toen de Landstand in het leven 'werd geroepen waren er vele trou we boeren en trouwe ambtenaren van het staatsapparaat, die hun plicht verstonden en eerlijk met ons mee hebben gewerkt aan den ophouw Dat zijn zij, die ook op orfs kun nen rekenen nu en in de toekomst. Er kwamen echter ook leiders voor van het staatsapparaat, die hun eigen positie willen handhaven, omdat zij daarin een post zien van waaruit zij onzen opibouw kunnen tegenwerken. De sluikhandel vreet voort als een kanker en de geheele voedsel voorziening wordt er door ont wricht. Het is schrikbarend wat er de laatste maanden op dat ge bied heeft plaats gehaid in- vele streken van ons land. Ik ben niet gekomen om mijn gedachten door woorden te verbergen, daarom zeg iik het, zooals iik het zie. De grondoorzaak van den sluik handel en de duistere macht, waar door die sluikhandel woekert, is de verpestende geest, die er uit gaat van vele aangestelden van het huidige voedse lappa raat en van de voedselvoorziening. Niet de boe ren, maar zij zijn het die op het oogenblik bezig zijn ons voLk in den honger te jagen. Wij dulden echter niet langer, dat waar hon- derefcuizendén boeren trouw en sober arbeiden aan de voedselvoor ziening van ons volik velen van liet crisisapparaat en vooral van den crisis-controledienst hun ver pestenden invloed doen gelden. Het boterrantsoen is weer ver laagd en dat was noodig, omdat er geen boter meer was. Maar dat er geen boter was, dat komt om dat door den zwarten handel de boter aan een rechtvaardige ver deeling wordt onttrokken. Er zijn streken in ons land, waar de melk. fabrieken- geen 50% van de melk ontvangen.^ Maanden lang heb iik gewaar schuwd, maar de heeren, die de macht hadden om in te grijpen, hebben het niet alleen oogluikend toegelaten, dooi' hun anti-houding en door hun bolsjewistische svnv patihieën hebben zijn een geestes gesteldheid opgeroepen, diie het ergste doet vreezen. Het landbouwbiris, dat nu ge opend wordt, zal bet middelpunt zijn voor de boeren#rijd in dit ge wast, nu tegen de overblijfselen, der oude machten en in de - toe komst tegen het staatsatosolutisme, dat dreigend zijn kop opsteekt. In hoogste ^instantie is dit het beslissende, dat den boer op zijn bedrijf recjit wort gedaan. Nietiin en Haag en niet in Alkmaar klopt het hart van den Landstand, maar het zwaartepunt van den Land stand ligt bij den boer op zijn erf en de heele opbouw is slechts dienstig om den boer op zijn erf te beschermen. In het vertrouwen, dat gij, man nen van dit gewest, zult weten wat uw\ plicht is, verklaar ik dit land'bouwhuis voor geopend. DE SCHEEPSVERLIEZEN DER GEALLIEERDEN. STOCKHOLM, 20 Juli (D.N.B.) Het Amerikaansche ministerie van Marine heeft, naar Radio-New York mededeelt, bekend gemaakt, dat een Amerikaansch schip op den Atlantischen Oceaan tot zinken is gebracht. De bemanning werd aan land gezet. Telers moeten hun produc tie ter beschikking stellen. Verschenen is een besluit van den Secr.-Gen. van het Dep. van L. en V., waarbij tabak wordt aan gewezen als crisisproduct in den zin van de landbouwcrisiswet. Naast verplichtingen voor de te lers van tabak tot het verstrekken van inlichtingen over de met tabak beteelde oppervlakte enz. op verlan gen van den productiecommissaris voor den tuinbouw en de ooftteelt en om de geteelde tabak, voor zoo ver daarvan geen ontheffing is ver leend, ter beschikking van dezen productiecommissaris te houden, is in dit besluit de verplichting opge nomen voor iederen teler om de hoeveelheid tabak, welke hij voor handen of .in voorraad heeft bij een door den productiecommissaris aan te wijzen orgaan of lichaam in te leveren, indien en voor zoover zulks door dien commissaris wordt verlangd. Deze levering kan gevorderd wor den zoowel bij algemeene bekend making als door afgifte van een schrifte)ijken last. Voor de ingeleverde tabak zal een vergoeding worden toegekend, berekend op basis van een nader door den secretaris-generaal in, overleg met den gemachtigde voor de firijzen vast te stellen prijs. Dit besluit treedt Dinsdag 21 Juli in werking. MaanMaan op vanavond om onder 21 Juli £I,iy UUr 3 Aug. E K tof morgenochtend L.K. 27 Juli S AA 12AuS V.M. 3.1 UUP N.M. Er volgde aangifte bij de poli tie, doch de fabrikant begon te- zelfd3r tijd ook een onderzoek naar de verdwenen rookertjes. De ze waren van een speciaal soort en dus moest het hem wel direct opvallen, als hij ze ergens zag. De man had geluk, want na eenige dagen ontdekte hij een zijner siga ren in een café in de binnenstad en toen hij den kastelein vroeg, of deze hem misschien wat van die soort kon leveren, volgde het ant woord, dat ér nog wel een partij tje in voorraad was. Daarop toog de fabrikant naar de politie, die een kijkje in het café nam en daar alle gestolen si garen aantrof, Ook de dief was nu spoedig achterhaald. Het 'was een vriend van den expeditieknecht, die de sigaren had vervoerd. Sa men hadden zij den diefstal op touw gezet., samen verdwenen ze nu ook achter slot en grendel. Een sigarenfabrikant te Amster- !am had verleden week een zen ding van 2000 stu,ks van dit rook- ■nateriaal te verzending meegege- \en aan een expeditie-onderne- tiing Groot was zijn teleurstelling toen hij na eenigen tijd de bood schap kreeg, dat de sigaren haar bestemming niet hadden bereikt, doch "onderweg waren gestolen. Wavell „Pst!! Nu onzen grooten genekaal niet storen. Hij .organi seert op het oogenblik onzen vol genden nederlaag." Teekening Balkie-Holland- Pax Holland m y

Heldersche Courant | 1942 | | pagina 1