Langs 't leven DE WATERVAL Problemen van den dag 3 Stadsnieuws Hoogeschoo'lvisschers in de Hollandsche polders Marktberichten Gemeentelijke besluiten Distributienieuws voor winkeliers Hengelperikelen hengelgeneugten Grau ist alle theorie! EEN DER MOOISTE SCHOUWSPELEN DER NATUUR Het volksinkomen *&n Noord»Holland URK- De Burgemeester van Den Helder maakt bekend, dat door hem, op grond van artikel 3 van de Achtste Verordening van den Rijkscommis saris voor het bezette Nederlandsche gebied betreffende bijzondere maat regelen op administratiefrechtelijk gebied en artikel 2 van de Eerste Beschikking ter uitvoering van ge noemde Verordening, ter waarne ming van de taak van den Gemeen teraad, de ondervolgende besluiten zijn vastgesteld: 1. Besluit van 31 October 1941, tot het vaststellen van de 12e wjjzi- gingsbegrooting voor het dienstjaar 1940. 2. Besluit van 31 October 1941, tot het vaststellen van de 13e wjjzi- gingsbegrooting voor jiet dienstjaar 1940. 3. Besluit van 14 Maart 1942, tot het wijzigen van de Verordening, als bedoeld bij de artikelen 6, le lid, en 9, le lid, van de Winkelsluitingswet, S. 1930, no. 460. 4. Besluit van 27 Maart 1942, tot het vaststellen van de 4e wijzigings- begrooting voor het dienstjaar 1941. 5. Besluit van 1 Mei 1942, tot het ▼aststellen van de 5e wijzigingsbe- grooting voor het dienstjaar 1941.. 6. Besluit van 8 Mei 1942, tot het benoemen van den Heer T. P. Ka toen tot leeraar in wetskennis aan den machinistenavondcursus te Den Helder in tijdelijken dienst, met in gang van 1 Juni 1942. 7. Besluit van 8 Mei 1942, tot het benoemen van den Heer C. Kramer tot leeraar ln electriciteitsleer aan den machinistenavondcursus te Den Helder in tijdelijken dienst, gerekend met ingang van 1 April 1042. 8. Besluit van 19 Mei 1942, tot het vaststellen van het gemiddelde bedrag, dat over het jaar 1941 per leerling is uitgegeven aan belooning van vakonderwijzers der openbare school voor ulo., op 33,94. 9. Besluit van 19 Mei 1942, tot het vaststellen van de vergoeding voor vakonderwijs aan de besturen der bijzondere scholen voor het jaar 1941 als volgt: aan het bestuur der Vereeniging „Laat de Kinderkens tot Mij komen" voor de school Visch- t markt 3940,97 aan het bestuur der Stichting „Het R.K. Onderwijs" voor de school Polderweg 64 935,55 10. Besluit van 19 Mei 1942, a. tot het vaststellen voor het jaar 1942. I. van de voorschotten, bedoeld ln artikel 103, 6e lid, der Lager On derwijswet 1920, als volgt: voor de school te- Koegras op 832,35 voor de scholen aan de Koning straat, de Kolensteeg Iglo.) en de Keizersgracht op 5574,89 voor de school aan de Vischmarkt (ulo.)1358,— voor de school aan de Javastraat op 2460,45 voor de school aan den Polderweg op 2442,16 11. van het voorschot, bedoeld in artikel lOlbis, 7e lid, der Lager Onderwijswet 1920, voor de school aan de Vischmarkt (ulo) op 2262,67. b. tot Het afwijzend beschikken op het verzoek om een voorschot, als bedoeld, van het bestuur -van de Stichting „Het R.K. Onderwijs" voor wat betreft de school voor ulo. II. Besluit van 22 Mei 1942, tot het vaststellen van een Verordening, tot wijziging van de Verordening betreffende het bewaren en ter be schikking stellen van afvallen van levensmiddelen en het ter beschik king stellen van dierlijke afvallen en van cadavers van honden en katten. 12. Besluit van 22 Mei 1942, tot het vaststellen van de 14e wijzigings- begrooting voor het dienstjaar 1940. 13. Besluit van 4 Juni 1942,"om aan F. Agema, wonende Narcis straat 19, te Den Helder, een leening te verstrekken van ten hoogste 1760,teneinde hem in staat te stellen te kunnen voldoen aan den herbouwplicht ten aanzien vai/ de hem in eigendom toebehoorende woning Klaas Duitstraat 22, onder nader door hem (Burgemeester) te stellen voorwaarden. 14. Besluit van 23 Juni 1942, tot het met ingang van 1 Juli 1942 eer vol ontslag verleenen aan den Heer Ir. J. P. Corver als leeraar in scheepsbouwkennis en vakteekenen aan de gemeentelijke avondvaktee- kenschool. 15. Besluit van 27 Juni 1942, tot het verleenen van medewerking aan de vereeniging „Laat de Kinderkens tot Mij komen" voor het aanschaffen van 6 exemplaren „Duitsch leer- en leesboek" (Blijdenstein en König), en tot het weigeren van medewer king aan dezelfde vereeniging voor het aanschaffen van 6 exemplaren >.Duitsch voor ulo". (Brouwer en Ras). 16. Besluit van 30 Juni 1942, tot het verleenen van medewerking aan het bestuur van de Heldersche Schoolvereeniging voor het aan schaffen van 7 exemplaren „Deut- sches Lehr- und Lesebuch flir die niederl&ndische Volksschule" door Rlijdenstein en König. 17. Besluit van 23 Juni 1942, tot het vaststellen van de 6e wijzigings- hegrooting voor het dienstjaar 1941. 18. Besluit van 30 Juni 1942, tot het vaststellen van de 7e wijzigings- begrooting voor het dienstjaar 1941. 19. Besluit van 15 Juli 1942, tot het verstrekken van een leening van ten hoogste 5390,— aan N. J. Grooff, teneinde hem in staat te stellen te kunnen voldoen aan den herbouwplicht ten aanzien van het aan hem in eigendom toebehoorende perceel Laan 15, te Den Helder, on der nader door hem (Burgemeester) te stellen voorwaarden. Den Helder, 18 Juli 1942. De distributiedienst vestigt er de aandacht op, dat met ingang van 20 Juli 1942 de detaillisten tweemaal per week de consumentenbonnen voor boter mogen inleveren. De regeling voor de 2de inlevering is als volgt: De winkeliers met een codenum mer van: 1001 t.m. 3999 op Vrijdagmorgen van 9 tot 12.30 uur. 4001 t.m. 5999 op Dinsdagmiddag van 2 tot 4 uur. Jeugdige inbrekers. Drie jongens, die in verschillende leegstaande huizen hadden inge broken en o.a. uit een winkel eenig snoepgoed hadden ontvreemd wer den door de politie ontmaskerd. Verkeersovertredingen. V erschillende personen werden wegens overtreding van verkeers- voorschriften bekeurd. Inbraak. In de Vijzelstraat werd een flets bij een inbraak optvreemd. In de apotheek Hoolmans ver schaften een of meer onbevoegden zich toegang. Hun buit bestond uit wat wisselgeld. Fiets te bekomen. Bij Gilkens, Willem Beukelszstraat is éen gevonden oude heerenfiets terug te bekomen. v KOEGRAS. DE SALARISHERZIENING BIJ HET HOOGHEEMRAADSCHAP. Het verslag in ons blad van de vergadering van het Hoogheem raadschap Noortlholl. Noorderkwar tier te Alkmaar gehouden, heeft onzen abonné E. de M. te Dirks- horn naar de pen doen grijpen. Vooral de herziening der Salaris sen heeft hem crittek or^lokt. Hij schrijft n.l. als volgt: Er werd op die vergadering o.m. aangenomen een loonsveer- hooging en wel voor den secretaris van f5000.— tot f7000.—, d.i. onge veer 40 pCt. en voor den wegwer ker van f23.tot f24.44, dJ. onge veer 7 pCt. Nu vind ik het absoluut noodzakelijk, een loonsverhooging van 40 pCt. maar voor dien weg werker dan even goed. Of is het daar niet voor noodig? Is het le venspeil van dien man niet net evenveel gestegen als voor den an der, of is hij minderwaardiger? Neen, de juiste werkelijkheid is zelfs dat het loon van dien weg werker procentsgewijs nog meer moet stijgen dan van den secreta ris, want het geeft nog een groot verschil of men f100.in de week heeft of f23.—. Nu rijst voor mij de vi'aag, waar men de motivee ring vandaan haalt om den een 40 pCt. en den ander 7 pCt. te ge ven, terwijl alles voor beide het- van de melkformulieren wordt men opgeroepen de extra melkbonnen af te halen, terwijl de toeslagkaarten voor zwaren arbeid worden uitge reikt in het tijdvak van 27 Juli tot en met 1 Augustus a.s. WIER1NGEN. BESCHADIGING DOOR DEN STORM. Julianadorp. Tijdens de stormdagen van de vo rige week is een gedeelte van het dak aan de Zuidzijde van de boer derij „Kwe'lderbeek" vanaf het vier kant naar beneden geschoven. Dit beteekent een belangrijke schade post, welke echter door Storm schadeverzekering gecompenseerd wordt. DISTRIBUTIENIEUWS. Aan het distributiekantoor te Den Helder kunnen in het tijdvak vat) Maandag 20 Juli tot en met Vrijdag 31 Juli as., aanvraagformulieren worden afgehaald, door hen, die voor vuilen arbeid meenen recht te hebben op zeep voor dat doel be stemd. Ook artsen, vroedvrouwen en kappers komen voor zeep in aanmerking. De eerste twee cate- goriën vanaf 3 Aug. a.s. en de laatst genoemden in het tijdvak van 20 tot en met 25 Juli. De aanvraag formulieren voor melk voor gifti- gen arbeid en formulieren voor zwaren arbeid kunnen in'het tijd vak van 20 tot en met 25 Juli afgehaald worden en eveneens wor den teruggebracht. Na beoordeeling BURGERLIJKE STAND. Van 20 Juni tot 17 Juli 1942. Geboren: Zwaantje Willemina, dochter van J. Moed en van W« Boekholt. Auke, zoon van H. Han- nema en van E. Sprenkeling. Cor- nelis Willem, zoon van J. Haver- korn en van M. Sluis. Johanna Korstiana, dochter van T. Rijkers en van J. B. Brinkman. .Eric, zoon van P. Overeem en van E. Groen land. Cornelis Meijert, zoon van P. C. Lont en van T. Klein. Maria Sophia, dochter van P. F. van Over-* mëeren en van J. Deijkers. Ondertrouwd i'W. Meinetten en M. Liebe. J. W. Kloek en T. IJzer. P. Doves en A. Hoogesteger. M. W. Koorn en T. Lont. Getrouw#!: R.' H. Hesse en G. Ver- faille. H. F. van de Rijdt 'en J. A. M. de Boer. Overleden: Neeltje Wit, oud 76 jaar, wed. van J. Dekker. Maartje Wagemaker, oud 77 jaar, weduwe van J. Heijblok. Sjoukje Rispens, oud 75 jaar, wed. van R. Hummel. Okko Bosker, oud 64 jaar, wedn. van E. Koorn. Jan Steeman, oud 67 jaar, echtgen. van A. W. Straub. POLITIE. Gevonden: een baiikbiljet en een kindermutsje. Verloren: een portemonnaie met ritssluiting, inh. f 2.50. Inl gem.- bode. - en Ik wil het hier ronduit vertellen, Geudeker heeft mij tot sportvis- scher gemaakt. Niet, dat ik vroeger niet hengelde, met een bamboestok van- een kwartje en een snoer, kant en klaar gekocht voor twee dubbel tjes, maar zooiets kan men geen visschen noemen. Nu verheug ik mij in het bezit van e#en kostbare werphengel, een even kostbare snoekhengel, een dure doos met talrijke snoeren, zelfs vervaar- en uitgebalanceerd, twee reels, een houten voor witvisch, en een inge wikkelde, met vier versnellingen voor karper en snoek, tientallen meters zijdesnoer, een leefnet, een schepnet, een snbekvergunning, een lidmaatschapsdiploma van een hengelaarsvereeniging en vooral niet te vergeten het' handboek van Geudeker, dat eeii eereplaats in mijn vischtasch inneemt. Ten slotte nog enkele kleinigheden als vouwstoel, gecombineerde aasdoo- zen, reservehaken, paternosters, peillood en wat dies meer zij. Ik heb hiervoor de hengelsportwinkels in vier steden afgeloopen, ik heb gesmeekt en gebedeld, maar nu is mijn uitrusting piekfijn in orde. Wat alles gekost heeft, verzwijg ik maar liever, dat de visch duur be taald wordt, weet elke sportvis- scher. De hoofdzaak is, dat uit mijn uitrusting niets ontbreekt. Wee de visschenl De eerste vlschdag. Met Geudeker in mijn hoofd, de hengels in een keurig foudraal, be hangen en bepakt ben ik den eer sten vrijen dag in Juni naar mijn jachtgebied vertrokken, afgunstig nagestaard door talrijke „gewone visschers, die mijn uitrusting met kennersblikken bewonderden. In de trein heb ik met broeders in de hengelsport luchtig gesproken over de sportvisscherij in het algemeen en mijn vroegere vangsten in het bijzpnder. Ik heb een plaats in de bus weten te veroveren, die mij naar mijn polder moest brengen, en ik heb verontwaardigd, maar zonder succes geprotesteerd tegen eeii kortzichtige bepaling, die aan sportvisschers slechts dan toestaat in Tle bus te stappen, wanneer de gewone reizigers alle een plaats hebben gekregen, wat er op neer komt, dat de sportvisscher moet blijven staan. In het gunstigste ge val in de bus, in het ongunstigste geval verlaten en alleen op het bus station. Bus-chauffeurs schijnen geen eerbied te hebben voor Geude ker en geen begrip voor een kost bare uitrusting. Theorie en practijk. Aan den waterkant gekomen heb ik bedachtzaam mijn uitrusting in orde gemaakt en Geudeker uit het hoofd gerepeteerd. Looden, voeren, afstellen van den dobber Geen visch beet. Twee uur heb ik vruch teloos geprobeerd en witvisch je te vangen. Toen heb ik mijn witvisch- sim vervangen door een baarstuig en een sappige worm aan een ge smede haak van bajohetstaal ge slagen. Geen spoor van leven, roer loos bleef mijn dobber. Een honderd meters verder zwiepte een opgeschoten jon gen van zestien, zeventien jaar de eene baars na de andere uit het water. Hij had een oude hengel van een kwartje en zijn tuig had be slist niet meer gekost dan twintig cent. De visschen reeg hij aan een wilgetak. Het was beslist geen hoogeschool visscher Ik dacht aan mijn vangsten toen ik nog geen „Beet" van Geudeker had gelezero Twijfel bekroop mijn gemoed. Mijn onwrik baar geloof aan Geudeker ontving den eersten schok. zelfde is. Nu zegt men dat men met de plaatselijke omstandigheden rekening moet houden. Dat is in et geheel niet juist, want die plaatselijke omstandigheden deu gen ook lang niet en het zou voor een arbeider een mooi ding zijn als een lichaam als het Hoogheem raadschap daar eens een goed voorbeeld gaf. En juist omdat er nu iemand in zit, die de nieuwe orde is toegedaan, zou het voor die instantie heel wat beter zijn ge weest daar eens mee naar voren te komen. Maar er was blijkbaar niets over te zeggen. Het gaat al net als met een landarbeider: wat er met hem en voor hem gebeuren moet, dat zijn dingen van later zorg; die komt altijd een slag ach ter als het tenminste verbeterin gen betreft. Neen, wat het worden zal ligt nog in het duister, maar op het oogenblik is het nog zoo, dat er voor den arbeider van de lagere klasse nog zeer weinig wordt ge daan en da schuld daarvan wordt van den een op den ander gescho ven zonder dat wij er mee ge baat zijn en op hetzelfde peil blij ven staan als steeds, namelijk het laagste. ANTWOORD: Wij hebben inzen ders critiek, voor zoover het althans de handelin gen van het Hoogheemraadschap betreft, voorgelegd aan den dijk graaf van dit lichaam, die ons a.v. inlichtte: „De behandelde salaris- en loons- vernooginf betrof het terugbren gen van de loonen op het peil vófc- de verlaging van 1936, toen alle bf- looningen met 5 pet. zijn verlaagd. De Aanduiding bij het salaris van den secretaris „f 5000—f 7000" be treft natuurlijk niet 'n verhooging van eerst- op laatstgenoemde be drag, doch geeft minimum en maxi' mum aan. Een functionaris zonder dienstjaren begint dusVmet f5000." Door deze uiteenzetting krijgt men al een heel anderen kijk op den gecritiseerden gang van zaken. Dit neemt evenwel niet weg1, dat indien de loonen van arbeiders te laag zijn, er natuurlijk een weg ge vonden zal moeten worden om deze aan te passen aan een behoor lijk peil. De „nieuwe orde" door inzen der aangehaald bedoelt zeer ze ker iederen arbeider goede sociale levensvoorwaarden te scheppen doch Keulen en Aken zijn nu een maal niet op een dag gebouwd. Bovendien is inzender het wel met ons eens, dat de „nieuwe orde" nog lang-niet overal een uitvoerende macht heeft. Alvorens de menschen van den nieuwen tijd ergens kun nen ingrijpen, moeten zij daarvoor eerst de macht in handen hebben. Wat de landarbeiders betreft is het ons bekend, dat deze materie de aandacht van de nieuwe richting heeft en waar vermoedelijk op dit terrein wel in den geest van den nieuwen tijd kan worden ingegre pen, zullen voorzieningen wel niet te lang meer uitblijven. Praatjes vullen geen gaatjes, het komt op daden aan. Wordt lid van den' Nederlandschen Volksdiepst. Het aangeboren streven van de meesten onder onsvoornamelijk on der de jongeren, om, door inspanning en arbeid te komen tot een zoo hoog mogelijk peil, zal U wel voldoende bekend zijn. De voldoeningonze kin deren daarbij zooveel mogelijk te hebben geschonken, zal wel de voor naamste factor zijn. Wat kunnen wij onze kinderen tenslotte beter schen ken dan een blijde onbezorgde jeugd. Dat echter in 't hoogere milieu, dat wij allen practisch alleen van uit de verte kennefi, omgekeerd bij velen een sterk verlangen bestaat te leven in onze omgeving, n.l. dat der eenvoudi- gen, is; geloof ik, minder algemeen bekend. t M'n ervaring van een dezer dagen brengt dit onderwerp weer in een merkwaardig licht. Het zal de meesten onder U wel bekend zijn, waardoor het eiland Wie- ringen een aantal jaren geleden, groo- te bekendheid kreeg. De pastorie in Oosterland verschafte gedurende lan gen tijd gastvrijheid aan den konink lijken banneling uit Pruisen. Wederzijds ontstonden vriendschaps banden en vele persoonlijk vervaar digde teekeningen van den kroon prins getuigen thans nog van de wijze, waarop dezen man met alle lagen van de bevolking om ging. Sedert zijn terugkeer naar z'n Vaderland bezocht hij van tijd tot tijd de oude vertrouwde omgeving. Men zou denken dat zal wel spoedig uit slijten en vergeten zijn. Het eenvou dige Wieringer leven zou niet kunnen concureeren met een wereld van wel stand en comfort. Integendeel! Opnieuw is in dezen man, die zich uiteraard practisch alles veroorloven kan, 't verlangen gekomen naar z'n ouê vrinden op Wieringen. -Zooals hij in één zijner brieven schreef, hoopte hij de toe stemming te zullen ontvangen, weer enkele dagen in hun midden te kun nen vertoeven. Ik vind dit alles treffend en merk waardig, lezer! Deze man levert ons 't bewijs, dat i» onze eenvoudige om geving meer bekoring schuilt da velen van ons vermoeden. Dat wij 1 ons streven naar hooger, het hoogt punt in ons leven misschien al voort zijn. tenslotte streelt ons min meer de eerbied, die deze man bewijs voor het leven in ons milieu, waarvar wy meenden het zoo goed te kennen. Toean Tik-Tik. Wij kunnen vrijwel met,zekerheid zeggen, dat een ieder, die een groo- te waterval aanschouwt, onmiddel lijk onder den ian komt van zijn schoonheid en indrukwekkende kracht en pracht. Door enkele na tuurvolken werd het donderend ge raas van het dampende en verstui vende water aangezien voor een waarschuwing, den door den water val geheiligden grond niet te be treden; en zoo komt het voor, dat menschengeslachten leefden en stierven in de nabijheid van groote watervallen en dat geen enkele het waagde door het omringende bosch heen te dringen en het grootsche schouwspel aan te zien. Wij kunnen niet anders zeggen, dan dat zij dan heel wat hebben gemist. Hooien wij eens wat George Thompson, die de Aughrabies of Honderd Vallen het eerst ontdekte op den 15den Augustus 1824, ver telt in zijn dagboek van den indruk, dien deze grootsche waterval, die tweemaal hooger is dan de Niaga- ra en machtiger dap de later ont dekte Victoriaval, op hem maakte. „Ik stond", zoo schrijft hij, „op een uitstekende punt, ongeveer even hoog als de bovenkant van .den val en vlak er voor. De stralen van de ondergaande zon braken op het wa ter en vormden een schitterende regenboog, een stofwolk van waterdeeltjes uit het vallende water oprees, jle helder groene slruiken en planten, die door het water bevochtigd van de over hangende boorden afhingen, het oorverdoovend geraas, het woeste koken en draaien van den stroom, daar beneden wostelende om langs het diepe en nauwe bed te ontko men dit alles tezamen vormde een zoo grootsch en schoon geheel, als ik nog nimmer tevoren aan schouwde. Het was of ik droomde, starende op dit machtige tooneel". De Aughrabies zijn zeer onbekend aan het groote publiek, vanwege hun verren afstand. Zij liggen nl. bijna 390 kilometer van den mond van de Orange-rivier in het Noord westen van de Kaapkolonie. Veel en veel bekender zijn natuurlijk de Niagara-watervallen. En niettegen staande alle reclame-bombarie, wei- we om deze watervallen op echt smakeloos Amerikaansche wijze zijn uitgestald, geeft ook- het zien van deze ongebreidelde natuur kracht, die Onstuimig dag in dag uit omlaag stort, een gevoel van ont zag en overwelliging. In Zuid-Ameri'ka komen nog groo- tere watervallen voor dan in Afrika en de Niagara, bijvoorbeeld die van Guarya, Uguaga en Yguazu, welke eigenlijk tezamen een breed en grootsch watervallen-complex vor men, waarbij vergeleken de Niaga ra niet meer is dan een eenden-» vijver! Bovendien is het gebied van af Guarya tot de watervallen van Yguazu die juist liggen op de gren zen van de drie landen (Argentinië, Brazilië en Paraguay) over een lengte van 200 kilometer >00 door sneden met watervallen en stroom versnellingen, dat enkele ontdek kingsreizigers niet ten onrechte de ze eenzame, schoone streek het „Watervalland" hebben genoemd. Er komen veel trapvormige gedeel ten in voor van 3 fbt 5 kilometer lengte. En er zijn werkelijk weinig schooner streken op aarde te vin den dan deze, waar steeds bosch- en rotspartijen worden afgewisseld door waersprongen, waaronder er zelfs zijn van 65 Meter hoogte. Een zeer belangrijke rol speelt de waterval op aardrijkskundig gebied al3 rivier- en stroomverleg- ger. De plaats van een waterval is namelijk niet altijd dezelfde. Steeds,verplaatst hij zich stroom opwaarts. Dit is een gevolg van de schurende werking van het water op de gesteenten, die geen van al len sterk genoeg zijn weerstand te bieden. In den loop der tijden zijn er echter millioenen jaren voor noodig vóór een bergstroom in staat zal zijn een landstreek in tweeën te snijden. Wolgens berekening zal bij voorbeeld de Niagarawateryal 25000 tot 35000 jaren noodig hebben gehad, om slechts de 10 kilometer lange rivier te graven, die hij nu beneden zich heeft Het pas verschenen nummer van het Maanschrift van het Centraal Bureau voor de Statistiek bevat be rekeningen van Dr. J. B. D. Derk- sen over het volksinkomen in 1938. verdeeld over de verschillende pro vinciën. Voor de provincie Noord- Holland bedroeg het geschatte in komen 1062 millioen gulden (in het geheele Rijk 4546 millioen) over de ver^phillende bedrijfstakken als volgt verdeeld: landbouw 39, tuin bouw 32, visscherij 4, nijverheid 305, handel 197, verkeer 56, zee scheepvaart 17, bank- en verzeke ringswezen 63, overheid en onder wijs 180, woningdiensten netto huurwaarde van woningen, enz.), 132 en huiselijke diensten 37 mil lioen gulden. Van de nijverheid kwam 4 millioen gulden voor de landbouwindustrie. Het inkomen per hoofd der Noord- Hollandsche bevolking was in 1938 f 682.— voor het geheele Rijk f548.—) In het tijdvak 19261938 was het 'inkomen der natuurlijke personen in .de provincie Noord-Holland het hoogst in 1929 (1402 mijlioen guL- den), hpt laagst in 1935 (1028 ijail1 lioen gulden). OUDERDOM IN „STAD" „LAND". EN Volgens de laatste statistieken hebben de stadsbewoners veel min der kans om' honderd jaar te wor den en ouder, dan de bewoners van het platteland. Slechts één vierde van de honderdjarigen zijn stede lingen, terwijl het grootste deel ge- vopden wordt onder landelijke her bergiers, boschwachters, schaapher ders en landarbeiders. Dezelfde statistieken hebben uit gemaakt, dat er op elk millioen menschen slechts drie honderdjari gen voorkomen. Hoezeer de stad achter ligt bij het platteland, blijkt wel uit het feit, dat in een wereld stad slechts drie honderdjarigen op de tien millioen voorkomen! Het groote verschil tusschen stad en land komt door deze cijfers wel heel duidelijk tot uitdrukking. BOOZE VROUWBN EN MANNEN. Zijn vrouwen over het algemeen slechter gehumeurd dan mannen, of omgekeerd?' De dames zullen oogenblikkelijk „neen!" zeggen en worden misschien reeds spinnijdig bij de veronderstelling alleen; en de mannen zullen natuurlijk zon der aarzelen in koor „ja" roepen maar..., wat zijn de feiten? Een professor zal het ons precies vertel len. Volgens hem wordt een vrouw drie maal boos, tegen een man twee maal. En dit zegt hij niet zon- ler grond, want hij/heeft zijn vrou- velijke en mannelijke studenten odurende 5 jaar een soort van woede-dakboek" laten bijhouden n hun verzocht om telkens als iun humeur in ongustigen zin om sloeg, dit feit in het belang van de wetenschap te boekstaven. Het re sultaat van deze enquête waren de bovengenoemde verhoudingscij- fers. DE VINDPLAATSEN VAN KWIKZILVER. Het meest bekende kwikzilvererts fs bet cinaber Hg S„ dat door af zetting uit thermale waters ont staan is en in jonge eruptieve ge steenten, nabij de oppervlakte kan voorkomen. Aldus vindt men het in Slowakije, Roemenië en enkele andere landen in Europa. Het gehalte is er ge- middels slechts 0.20.8 kwik. Verreweg de rijkste vindplaatsen^ echter bevinden zich in Spanje (te Almades) en in Italië (Toscanië), terwijl de Vereenigde Staten (Cali- fornië). Rusland (Nikotowka) en Mexico een mindere rol spelen. TEXELSCHE MARKT. De veeaanvoer aan de markt van Maandag w.as niet zoo groot als verwacht werd; toch werden er nog 210 lammeren verhandeld. De handel, vooral in wolvee, had een eigenaardig verloop, de dieren wer den niet aan hokken verkocht, zoo als we dat gewoon zijn, doch meestal werden de beste er uit ge zocht, die herhaaldelijk goede prij zen opbrachten: voor lammeren o.a. werd f 38.betaald. Ooien brachten echter ook nu weer de hoogste prijzen op. De schapenhandel had eveneens een vreemd verloop, gemiddeld wa ren daarvan evenwel de prijzen niet hooger dan in de laatste we ken. De totale aanvoer bestond uit: 2 koeien f325-f550; 17 kalveren f 22—f 55; 9 schapen f 50—f 65: 2 gei ten f 20—f70; 210 lammeren f 26— f50; 22 jonge konijnen f 1.50—f2.50. Door 40 vaartuigen werd aan de Gem. Vischafslag aangevoerd: 920 kg Aal en Paling van 25 tot 116 kg per vaartuig prijs van 68 ct. tot 1.54 per kg. 20 kg Snoekbaars 68 ct. per kg. 100 kg Baars 36 ct. per kg. 170 kg Voorn 14 tot 20 ct. per kg. 120 manden Nest 50 ct per mand. -NOORDSCHARWOIFDE, 21 Juli. Aanvoer: 264.800 Kg. aardappelen groote f 6.30, kleine f 3.50, 10 Kg. peulen f 16. BR. OP LANGENDIJK, 21 Juli. Aanvoer: 226.500 Kg. aardappelen: grooten f 6.30, kleine f 3 50, 7000 Kg. roode kool f 7, 75 Kg. snijlioo- nen f 22, 37V<> Kg. slahoonen f 22, 1300 Kg. tuinboonen f 7, 200 Kg. rabarber f 6, 8200 Kg. tomaten I IV f 24. PURMEREND, 21 Juli. Koeien, totaal 625 stuks: 385 vet te koeien levering, geldekoeien f 390-475. melkkoeien f 456-620, 7 stieren levering, 375 nuchtere kalveren slacht levering, voor de ■fok f 35 —50. 6 vette varkens leve ring, 290 biggen f 25— 40, 490 sche nen f 60 85, 145 bokken en geiten f 25—85, 680 lammeren f 24—28, 65 pinken f 156—275.

Heldersche Courant | 1942 | | pagina 3