Ernstig gevaar voor den landbouw In de jeugd Stadsnieuws Wie helpt Onverbeterlijke bonnendief voor de rechtbank naar eenheid I NEYTS' RECLAME VERHOOGT UW OMZET De inbraak in Modehuis Spruit De heer Lijdsman door Paus onderscheiden TEXEL Athletiek-wedstrijden. Zelfs tusschen behandeling en uitspraak ging hij op den ingeslagen weg voort Zware Amsterdammer op de mat Fietsendieven verant» woorden zich Dc Britsche scheeps- verliezen leeft een wensch Europeesche jongeren bijeen De betrekkingen tnsschen Vicby en Washington Laatste Telexbericht Kortgeleden was een werkman, een zekere P. v. d. Toorm, die met een bootje in de Binnenhaven- was gelegen, zoo onfortuinlijk, zjjn por- temonnaie, Inhoudende een bedrag van 26.40 benevens de rookers- kaart, te verliezen. De man was hierdoor wel zeer ernstig gedupeerd, aangezien het geld niét zjjn eigen dom was, doch geleend van een an der. Aangifte bij de politie volgde direct, doch tot nu toe is er geen spoor van het verlorene teruggevon den. Waar het hier een man betreft, die door het verlies ernstig getrof fen is, en die een(volkomen betrouw baren indruk wekt, gingen enkele bewoonsters van de Binnenhaven, o.a. de echtgenoote van brugwach ter de Visser, met de collectebus rond. Opgehaald werd een bedrag van 7.50. Thans verzoekt men ons een oproep in de krant te plaatsen in de hoop, dat het resteerende be drag op deze wijze bij elkaar zal worden gebracht. Lezers, die dus nog een paar dubbeltjes of kwart jes te missen hebben, zouden wij vriendelijk willen verzoeken: ge denk dezen man, die men rijk maakt met het schenken van een gering bedrag. Gezien de ervaring die wfl met soortgelijke oproepen eerder hadden, meenen wg, dat het bedragje wel bg elkaar ge bracht zal worden. Men kan z'n gave afgeven aan het Bureau van ons blad in de Koningstraat. Verantwoording volgt in de krant. Wie is de eersteT Bontmantels weer terug. Naar men ons mededeelt, zijn thans alle 6 gestolen bontmantels, die kort geleden uit Modehuis Spruit Wftren verdwenen, weer terugver- kregen. De mantels waren reeds verkocht aan derden en wel buiten de stad. Er waren mantels bg van 1350.—, 450.—, 560.— enz. In totaal vertegenwoordigde de buit een waarde van circa 6000. De '35 andere mantels, die later gestolen zijn, heeft men nog niet kunnen achterhalen. LICHTUITSTRALING. Sommige menschen leeren het nooit. Wederom werd gisteravond een geval van lichtuitstraling gecon stateerd. De bekende straf ontbrak uiteraard niet. Naar men ons mededeelt, is enze vroegere stadgenoot, de heer A. Lijdsman, wegens zjjn groote verdienste als lid en voorzitter der St. Vincen- tiusvereeniging, voorheen te Den Helder en thans te Voor burg, door Z. H. de Paus be giftigd met het gouden eere- kruis „Pro Ecclessiae et Pon- tifice". De heer Lijdsman was voor heen een bekend inwoner van Den Helder. GYMN ASTDEK-UIT V OERIN G. De gymnastiek-uitvoering, die Zaterdagavond tengevolge van den hevigen regen moest worden onder broken, is uitgesteld tot Zaterdag a.s. Niettegenstaande ongunstig weer, hebben op het Sportterrein te Den Burg de jaarlijksche atletiekwed strijden plaats gehad. Ondanks den aanhoudenden regen werden de wed strijden door,een vrij talrijk publiek bijgewoond. De wind heeft op de ge leverde prestatie's van de deelne mers een ongunstigen invloed uitge oefend. De uitslag was als volgt: 100 na hardloopen heeren: 1. J. v. d. Pijl, 13 sec., 2. N. Dapper, 13.2 sec. 400 m hardloopen heeren: 1. Alb. Keijser 60.8 sec, 2. N. N. 64.3 sec. Hoogspringen: 1. B. Beumkes 1.60 m, 2. B. Wijgaarden 1.55 m. Verspringen: 1. Alb. Keijser 5.50 m, 2. B. Beumkes 5.28 m. 4 X 100 m estafette. 1. S.V.T. B 54 sec, 2 S.V.T. A 55.4 sec. Hlnk-stap-sprang. 1. Alb. Keijser 10.96, 2. P. Keijser 10.68. Kogelstooten: 1. B. Boks 10.90 m, J. Kiljan 9.50 m. Adspiranten. 80 m Hardloopen: 1. Hooiberg 11.9 sec, 2. L. de Kint 12,2, W. Witte 12.3. 4 X 50 m estafette. 1. S.V.C. 30 sec, 2 S.V.C. 31.9, 3. S.V.T. 32 sec. Verspringen. 1. J. v. {1 Sterre 4.58 Tn, 2. Jaap Barhorst 3.93 m, 3. P. Dubbeldam 3.80 m. Zelden hebben wij op de zitting van de Alkmaarsche rechtbank een staaltje meegemaakt, dat zóó erger lijk is als de zaak, waarvan wij gisteren getuige waren. Een 23-jarige handelsreiziger uit Heiloo, T. J. L. C. genaamd, stond terecht voor bonnendiefstal en het bleek, dat dit veelbelovende jong- mensch (die eenigen tijd geleden voor een zelfde geval terecht stond) zqo brutaal was geweest om tus schen de behandeling voor de recht bank en de uitspraak betreffende de vorige zaak opnieuw zijn slag te slaan Op 26 Mei j.I. stond deze verdach te namelijk terecht voor een bon nendiefstal. Hij wist toen dus wat hem te wachten stond. En ziet. terwijl hij de dagvaarding in zijn zak had, en hij dus wist, dat hij 26 Mei terecht zou moeten staan, ging hij naar Anna Paulowna. en stal daar een groote hoeveelheeid bo ter-, bloem-, vet-, jam, bloem- en suikerbonnen bij een winkelier. Toen volgde de zitting, waarop verdachte een zielige rol speelde. Hij hoorde den eisch en zou twee weken later het vonnis hooren. En een dag voor het uitspreken vap dit vonnis is verdachte nogmaals naar Anna Paulowna gegaan en heeft nogmaals een handvol bon nen gestolen. Den volgenden dag luidde de uit spraak: zes weken gevangenis straf; een zeer mild vonnis. Nieuwe daden. De nieuwe diefstallen kwamen uit. Het bleek, dat C. bij den win kelier Winnubst in Anna Paulovv- "ha was 'gekomen, om even te tele- foneeren en van die gelegenheid had hij gebruik gemaakt, om eeni- ge honderden bonnen te stelen. Dat gebeurde 20 Mei. Op 1 Juni bezocht hij den winkel weer, moest wéér telefoneeren en gapte toen uit een enveloppe nog maals een handvol bonnen met elkaar een kleine 300! Natuurlijk werd de diefstal ont dekt en de winkelier had weinig moeite om den vermoedelijken dief aan te wijzen: de diefstallen waren beide immers gepleegd op den dag dat C. getelefoneerd had! Verdachte gaf alles toe. Hij had de bonnen gestolen en een deel der suikerbon nen verkocht voor een flink bedrag' Een groote hoeveelheid bonnen, die hij nog bij zich had na den diefstal van 1 Juni, had hij na zijn arresta tie in een sigarenkoker gestopt en dit weinig meer gebruikte appa raat in de W.C. van het politiebur. te Anna Paulowna weggemoffeld. De zaak zelf was dus gauw „be keken", maar voordat de Officier het woord kreeg, kreeg de verdach te van den president een meer dan hartig woordje te slikken. De pre- Hoogspringen. 1. G. Tuinder 1.30 m, G. Vlas, J. Vlaming en D. Moer beek, ieder 1.25 m. De Sportver. is thans definitief lid van de N. A. U. De afd. Athle- tiek telt thans 27 leden. Ieder die lid van deze afd. wil worden kan ,zich aanmelden bg de heeren J. v. d. Pgl, voorz. R. Berkenbosch, pen ningmeester, of bij Alb. Kegser. sident noemde deze diefstallen meer dan ergerlijk en merkte op, dat hij in zijn loopbaan zoo iets laags nog nooit had meegemaakt Ook de Officier, mr. Feitsma, wees in zijn requisitoir op het er gerlijke van Jiet geval. Deze- verd. aldus de Officier heeft aller lei mooie praatjes, maar zijn daden zijn geheel anders. Het is een zeer onoprecht mensch. De vorige keer heeft de rechtbank hem buitenge woon mild behandeld, maar die bi- zondere clementie bleek, verdachte heelernaal niet verdiend te hebben Waar thans niet de minste sgrake kan zijn van, eenige clementie, vroeg de Officier een gevangenis straf van 15 maanden. De verdediging. Mr. de Groot, verdediger, had zich ook al afgevraagd, hoe her dachte tot deze dingen gekomen was. „Het kan zijn aldus spr. dat deze verdachte, strijdende te^ gen datgene, waarvoor hij in rre verleiding komt, niet de noodige kracht heeft gehad, om die verlei ding te overwinnen. Dit jong- mensch moet wel hopeloos zwak zijn. Spr. vroeg zich af, of de jonge man wei een goede opvoeding heeft gehad en betwijfelde dit zeer. In de moeilijke jongelingsjaren heeft hij geen leiding gehad, stond hij ge heel alleen. Plotseling kreeg hij een goed^betrekking, kon in een eigen auto rijden, had een flink sa laris en.. Hij veroverde te snel een positie, die voor hem te hoog was, die hem naar het hoofd steeg. Later ging het mis, ondanks alle pogingen van zijn pleegouders, die veel met hem op hadden en die het nog wel eens met hem zouden wil len probeeren. Tenslotte kwam spr tot de conclusie, dat de daden, van dezen verdachte niet normaal kun nen zijn en daarom vroeg hij een voorlichtingsrapport. Zou daaruit blijken, dat" verdachte, geheel toe rekenvatbaar is, dan zoo besloot mr. de Groot.— dan moet hij ook zeer gevoelig gestraft worden en dan was spr .het geheel eens met den eisch van den Officier. Nitspraak volgende week. „ZWARE" AMSTERDAMMER OP DE MAT. Van de laatste 12 Jaar acht jaar in de eelt De 39-jarige H. H. B. uit Amster dam heeft in den nacht van 16 op 17 Juni jl. uit de fabriek van de firma J. Helling en Zn. te Alkmaar een groote hoeveelheid tabak ge stolen, w.o. shag en rooktabak. Hij was daags tevoren met zijn vriend G. d. D., eveneens uit Am sterdam, naar Alkmaar gefietst, had in de kaasstad wat rond geke ken en toen al gauw zijn keuze gedaan. De tabaksfabriek van Hel ling stond verlaten in een stille straat efi des nachts zijn de heeren naar het pand gegaan. B. heeft een paneel uit een der deuren verwij derd, is vervolgens naar binnen ge- stajft en heeft een groote hoeveel heid van de aanwezige tabak in acht pakken verzameld, deze toege reikt aan zijn compagnon en in den vroegen morgen van den volgenden dag heeft d. D. de pakketten ter bestelling aangeboden op het sta tion Alkmaar. Hij deed daarbij zoo onhandig, dat de spoorwegbeamb te min of meer argwaan kreeg en toen deze spoedig daarop hoorde dat er ingebroken was, wist hij ge noeg. De pakken tabak kwamen niet in Amsterdam aan. De recherche had echter een dui delijk aanknoopingspunt en of schoon B., argwaan gekregen heb bende, zijn maatregelen nam en eenige tusschenpersonen in dienst nam, die geheel ter goeder trouw waren, gelukte het hem niet buiten schot te blijven. Beide heeren wer den spoedig ingerekend. Ter terechtzitting bekenden bei den en B. was zoo eerlijk, om te ver tellen, dat de heele diefstal van hem was uitgegaan. Hij was met het vooropgezette doel naar Alk maar gegaan, had zijn vriend over gehaald zij het met eenige moei te om hem te helpen en deze was bezweken Het bleek, dat B. een zeer lange straflijst had en dat hij de laatste 12 jaar eigenlijk voortdurend geze ten had. Voor diverse diefstallen kreeg hij vele jaren gevangenis straf en nauwelijks was hij dan weer op vrije voetei, of het oude leventje werd weer geleefd. d. D. had een blanco strafregis ter. Vandaar dat de Officier tegen laatstgenoemde 9 maanden en te gen B. 3 jaar vorderde. Mr. Smal, optredende als verde diger voor B., wees er op, dat de verdachte na zijn eerste delicten niet meer aan den slag kon komen en verzocht eenige clementie. FIETSENDIEVEN VERANTWOORDEN ZICH. Geen enkel geldig exenns. Daar is geen enkel excuus, dat de heeren fietsendieven kunnen aanvoeren: zonder onderscheid woWen ze zwaar gestraft. En nog steeds blijft het rijwiel een begee- renswaardig voorwerp, waar de langvingerigen maar niet kunnen afblijven. Dinsdag hadden zich weer eeni ge leden van 't geachte college der fietsendieven te veranttïbor- den en voor de zooveelste maal trachtten ze de rechtbank duide lijk te maken, dat juist hun ge val clementie verdiende. Tevergeefs echterl Daar was allereerst Roelof H. te de Beemster. die met zijn plaats genoot Eit W. allereerst 13 zak aardappelen, een hoeveelheid spek en ham en alleen een schaap en een fiets had gestolen. Tegen W. werd 7 maanden, te gen H. 2 jaar geëischt. Gerrit K. te Den Helder had al lereerst een bakfiets gehuurd en die met bekwamen spoed verkocht en vervolgens een dergelijk vehi kel gegapt en bij een poging, om het te verkoopen was hij tegen de lamp geloopen. 18 maanden, was de eisch van den Officier. C. B. te Bovenkarspel had in Enkhuizen een fiets gestolen uit een rijwielstalling en hoorde Ï5 maand tegen zich eischen. H. O. te Amsterdam was met twee kornuiten naar Alkmaar ge reisd om in deze stad een of meer fietsen te stelen. Het lukte en fiets nummer een werd per trein n'aar Amsterdam vervoerd en daar op de markt verkocht voor 30 gulden. Al weer 15 maanden was de eisch. J. H. uit Amsterdam had precies hetzelfde gedaan; alleen, bij het station Alkmaar werd hij gesnapt. Hier luidde de eisch 18 maanden. Uitspraken: J. P. B. Alkmaar, rijwieldief stal,^isch* 18 mnd., vonnis 1 jaar; P. L., Den Helder, heling, eisch 9 mnd., vonnis vrijspraak; Chr. Sch., Alkmaar, diefstal, eisch 18 mnd., vonnis conform; A. M. en A. G. te Schagen, diefstal, eisch 4 mnd., vonnis 3 mnd.; K. B., Den Helder, diefstal, eisch 15 mnd., vonnis 1 jr. S. W., de Beemster, rijwieldiefstal, eisch 15 mnd., voiyiis 1 jaar. Rooien van hontwallen bevordert verstnivingsgevaar DESKUNDIG ONDERZOEK INGESTELD. 's-GRAVÊNHAGE, 17 Juli (A.N.P.) De vraag of heggen en wallen een nuttigen dan wel een schade lijken invloed op den landbouw hebben, is een in den laatsten tijd veel omstreden vraagstuk. Vooral in landbouwkringen is men van meening, dat deze afscheidingen ware broedplaatsen zijn van scha delijk ongedierte. Het Instituut voor Toegepast Bio logisch onderzoek in de Natuur heeft thans hieromtrent een onder zoek ingesteld. Naar wij van de zij de van de afd. Kultuurbescherming en Wetenschap van het Departe ment van Opvoeding, Wetenschap pen en Kuituurbescherming verne men, is uit de voorloópige onder zoekingen gebleken, dat voor het verminderen^van het gevaar van verstuiving de houtwallen inder daad beteekenis hebben. In welke mate zal nog nader experimenteel moeten worden vastgesteld. Het In stituut schrijft hierover het vol gende: Van verschillende, zijden bereik ten ons mededeelingefi over zand en stofstormen, welke dit voorjaar bij den feilen Oostenwind en de aanhoudende droogte hehben ge woed, in het bijzonder in de laatste week van April. Berichten hierover komen vooral van de Veluwe en uit Limburg en Brabant. Ook uit het Gooi en den Gelderschen Ach terhoek worden zandstormen ge meld. Treinreizigers op de lijn VenloEindhoven konden op 27 en 29 April in de Peel kilometerlange bruin-zwarte stofwolken waarne^ men, die van Oost naar West trok ken en het uitzicht soms tot enkele honderden meters beperkten. Op andere".plaatsen waren deze wol ken grijsgeel van kleur. De gevolgen van deze zandstor men zijn vaak van zeer emstigen aard. Overal, waar de beschutting van een bosch of akkerwa! ont brak, had de wind vrij spel om eenerzijds de bovenste grondlaag van het bouwland weg te blazen, waardoor zaai- en pootgoed kwam bloot te liggen en de kunstmest werd weggevoerd,, anderzijds de landen met een laag stuifzand te bedekken. Waterlossingen zelfs ter breedte van 4 meter en ter diepte van 2 meter werden over afstanden van honderd en tweehonderd meter tot den rand met zand gevuld. In Mid den-Limburg lagen op' een aardap pelveld van VA ha. de pas geplante aardappelen bloot; de oppervlakte lag wel 15 cm. lager dan voorheen. Een tuin was met 25 cm. geel zand bedekt. Een'breede zandweg lag over meer dan tweehonderd meter diqper onder het opgestoven zand dan dezen winter onder de sneeuw. Op zeer veel perceelen haverland lagen de plantjes bloot of waien met wortel en al door den wind weggevoerd. HET NUT VAN HEGGEN. Welke leering valt nu uit deze feiten te trekken? Herhaaldelijk kon worden geconstateerd, dat de ze schade vooral daar is opgetre den, waar in den laatsten tijd bos- schen geveld zijn en de ondergrond is omgewerkt, of waar oude wallen en heggen gerooid zijn. Daar waar b.v. een heuvel ontboscht is, wer den groote hoeveelheden zand, van dezen "heuvel afkomstig, over het daarnaast liggende terrein heenge- stoven. Anderzijds bleek,, dat on danks de aanwezigheid van uitge strekte zandvlakten geen verstui ving heeft plaats geVonden, waar bosschen, wallen of heggen een windscherm vormen. Hierin moeten wij een ernstige waarschuwing zien tegen het in de laatste jaren steeds toenemen de verschijnsel van het rooien van houtwallen en het kappen van tus schen het cultuurland verspreid staande boschjes en boomgroepen. Niet voor niets werden deze wallen door onze voorouders zorgvuldig in stand gehouden en werd in vroege re eeuwen soms van overheidswe ge een plantgebod uitgevaardigd. Door de steeds voortschrijdende ontbossching en egaliseering ver mindert niet slechts op onrustba rende wijze de schoonheid en het eigen karakter van ons landschap, maar worden ook voor den land bouw groote gevaren veroorzaakt. Welken omvang deze kunnen aan nemen. blijkt b.v. in Amerika, waar stofstormen welvarende streken in een woestijn hebben veranderd. Een der 3choone uitingen van de zen tijd was de Kulturtagung der Europeesche jeugdorganisaties, die van 18 Juni tot 1 Juli te Weimar en Florence is gehouden. Deze bijeenkomst was het bewijs van het volkomen nieuwe, dat onze tijd ken merkt. De strijd gaat niet om het behoud van bestaande toestanden, maar om het winnen eener nieuwe wereldorde. Vandaar alopi groei, actie en nieuwe vormen. Terwijl de fronten nog bloeden en oud en nieuw in de felste worsteling zijn, vormt zich het nieuwe, waarvan de nu strijdende jeugd eens de draagster zal zijn. Terwijl vejep der besten onder de ongeren vallen, werkt de jeugd be neden de 18 jaar reeds aan de ko mende orde. Ze zoekt de terreinen der kunst op. bij film, boekwezen, muziek en theater en tracht zich daar een gerechtvaardigde plaats te veroveren. Ze Jaat het niet aan de politiek over een nieuwe Euro peesche gemeenschap te stichten, maar zoekt door uitwisseling van krachten en gedachten in eigen kring die nieuwe solidariteit reeds te stichten. Dat is de beteekenis geweest van Weimar "en Florence. Men kan daarbij spreken over het veelkleurige van al het gebodene, deels door de jeugd zelf verzorgd, deels haar aangebodön. Maar men kan eveneens spreken over de ban den, die hier zijn aangeknoopt. Jeugdorkesten en jeugdkoren bewezen er hoe buitengewoon ver de jeugd het reeds op dat gebied had gebracht, Jeugdige solisten be wezen er hun groote talenten, ar chitecten van omtrent 18 jaar ver toonden er de ontwerpen van pach- tige jeugdgebouwen. Tenslotte be wees de wedstrijd in Florence, waar een Hongaar den eersten prijs behaalde, hoeveel jónge en sterke schilderstalenten de nieuwe jeugd in haar rijen telt. Weimar, de stad van Goethe en Schiller, de stille, oude vorstelijke residentie, was een uitgezochte plaats om contact te leggen. Daar vereenigden de 14 naties zich in de groote zaal van den schouw burg. 's Mórgens kwamen in de werkgemeenschappen voor muziek, theater, radio en pers .enkelen teza men voor moeilijkheden en moge lijkheden te bespj-eken. Daar zag men den Spanjaard met den Bul gaar, den Nederlander met den Albanees. Men deed zijn voordeel met eikaars ondervindingen. De besprekingen voor radio en film werden in Florence voortgezet. Vooral de radio biedt voor de naas te toekomst groote mogelijkheden, wat de internationale uitzendingen betreft. Ook de Jeugdstorm stond daar als vertegenwoordiger van een der 14 naties. De gedenkpenniim Wei- mar-Florence vertoond aan den rand de 14 symbolen der jeugdor ganisaties. Daar stond de meeuw naast den V4laamschen blauwvoet. Men kan niet, anders zeggen dan dat de' Jeugdstorm met de grootste vol- aoening óp dezen tijd mag terug zien. Reeds dadelijk was de Drent- sche volksdansgroep met haar mooie, oude kleeren een groot suc ces. Maar nog grooter was het suc ces van den Weimarprijs. Voor de boekententoonstelling waren n.1. drie le prijzen uitgeloofd: voor het kleuterboek, voor jongens- en meis- jesverhalen en voor boeken over het tijdgebeuren. Voor het eerste deel kreeg Duitschlandde prijs, voor het laatste Italië, maar naast Duitschland en Italië kwam aan Nederland de eerste prijs voor jon gens- en meisjesverhalen. Aan den schilderswedstrijd heetft de Jeugdstorm in Florence dit keer niet meegedaan, maar Wel werd er de nieuwe Jeugdstormfilm gepre senteerd, een film, die de vergelij king niet kan doorstaan met de prachtige Italiaansche films, maar die echter .getracht heeft met de eigen, beperkte middelen iets goeds tot stand te brengen. Juist dit werd gewaardeerd, nl. dat. de jeugd hier zelf met ondernemingsgeest en zelf vertrouwen de eerste schrede wa(ag de op 'dit bijna onbeperkte ter rein. En zoo kreeg de eerste Ne- derlandsche Jeugdstormfilm in Florence den eersten prijs. Er hebben daar liederen geklon ken van vele naties, er zijn daar handen gereikt, die iets meer be- teekenden dan een oppervlakkige valiprl begroeting. Zij waren een uiting van een'diepen wensch, die in de jongeren leeft, een wensch naar eenheid en wederzijdsch begrip een wensch om samen opbouwend werk te doen. Niemand heeft het in die dagen schooner gezegd dan Guiseppe Bot- tai, de Italiaansche minister van opvoeding, toen hij verkondigde dat het komende Europa het ge laat zou dragen v^n de, nu strijden de jeugd. Een jeugd, die een sa mengroeien van krachten wil. Daar om. zei de minister Bottai, zal de komende vrede de eerste ware vre de der geschiedenis zijn, omdat een vrije geest en geen geest in boeien hem dicteeren zal. Weimar en Flonrence waren een schrede op dezen weg en de Natio nale Jeugdstorm^acht zich gelukkig aan dit werk zijn kracht mede te mogen geven. GENEVE, 21 Juli (DNB.) Vol gens de Times heeft het lagerhuis lid Shinwell in een rede te Upper,- mill (Yorkshire) een lans gebroken voor officieele bekendmaking van de scheepsverliezen. Hij verklaarde o.a., dat de Britsche regeering het land de grootste schade berokkent door haar schrcepsbouwpolitiek. Ondanks alles behandelt het par lement deze belangrijke aangelegen heid, die iedereen interesseert, met gesloten deuren, waardoor het groo te publiek in onkunde wordt ge houden. Shinwell betichtte voorts de ad miraliteit van nalatigheid in den bouw van schepen aan den loopen den band. Dit verzuim is een ge- gevolg van het feit, dat de Brit sche scheepsbouwpolitiek wordt gedicteerd door reeders, die bij den geheelen scheepsbouw slechts dit belang hebben, datz ij zich thans reeds veilig stellen voor den naoor- logstijd. Er is,hun niet het gering ste aan gelegen zich aan të passen aan de situatie, die nu voor Enge land zoo kritiek is. Mochten zich thansAiieuwe militaire tegenslagen voordoen, dan betracht het volk slechts de billijkheid, aldus spr., indien het niet de scheepsbouwar- beiders, maar de tekortkomingen der Britsche admiraliteit brand merkt. BERLIJN, 21 Juli (A.N.P.) Van nieuwe factoren in de betrek kingen tusschen Vichy en Washing ton is in Berlijn niets bekend. Hier zijn alleen berichten ontvangen over het standpunt van de Fran- sche pers ten aanzien van zekere gebeurtenissen, zooals de weigering van Summer Welles om den Fran- schen ambassadeur te ontvangen. Men laat er te Berlijn het licht op dat de Fransche pers spreekt van een op LavaJ ge munte provocatie en constateert, dat, hoe de ontwikkeling der be trekkingen tusschen Frankrijk en de Ver. Staten ook moge zijn, Roo- sevelt daarvoor de verantwoorde lijkheid draagt. Politieke kringen nemen nota van dergelijke uitla tingen, zonder er een oordeel ovei uit te spreken of hieraan de offi cieuze of officieele opvatting der Fransche regeering ten grondslag ligt. Ten aanzien van de in buiten- landsche kringen alhier opgewor pen vraag of en in hoeverre de Duitsch-Fransche betrekkingen door dit complex van problemen geraakt wordt, neemt men in de Wilhelmstrasse een uiterst gereser veerde houding aan. Klaarblijkelijk neemt men een afwachtend stand punt in. HET FRONT BIJ WORONESJ. BERLIJN, 22 Juli. (D.N.B.) Het opperbevel der weermacht publi ceert in de ochtendbladen van he den de schets, aangekondigd in het weermachtbericht van gisteren, over het beloop van het front bij Woronesj. Uit deze schets blijkt duidelijk, dat de berichten in de Engelsche en Sowjet-Russische pers over de situatie bij Woronesj volkomen uit de lucht gegrepen zijn. Het front loopt, beschouwd van de plek, waar de rivier de Woronesj uitmondt in den Don, in Noordoostelijke rich ting langs de Woronesj. De stad Woronesj zelf, ligt, naar duidelijk blijkt uit de schets, ten Westen vanriiet front, dat in het Noorden van de stad naar bet Westen inbuigt, om zich bij den Don weer in Noordoostelijke rich ting te bewegen. Hierdoor wordt dus bewezen, dat de aldaar strijdende Duitsche di visies infanterie niet zijn afgesne den evenmin over den Don vluch ten en dat zij het bruggehoofd van Woronesj en de stad in hun macht blijven houden. NIEUW TYPE VLIEGBOOT. BERLIJN, 22 Juli. (D.N.B.) Onder het opschrift: „Steeds nieu we wapens", publiceert de Völki- sche Beobachter vandaag een foto van de nieuwe vliegboot van BJohm en Voss, type BV 138. Het blad wijst op de eigenaardige plaatsing van de drie motoren. 1

Heldersche Courant | 1942 | | pagina 3