Tegenstand bij Rostof gebroken r— Verduister NOORD-HOLLAND DAGBLAD VOOR HCLDËRSCHE EDITIE VRIJSTELLING Lijst van geïnterneerden uit de provincie 4 pagina's Hoofdredacteur: A. R. JONKER Alkmaar (afw.) Italiaansche formaties veroveren belangrijk kolenbekken Zeegevecht in het Kanaal De Roemeensche verliezen bij Sebastopol Italiaansch Weermachtbericht De strijd bij Woronesj. Dc verjaardag van Rijkscommissaris Mislukte Engelsche luchtaanvallen Bekend Engelsch jachtvlieger gesneuveld De Amerikaansche verliezen Zweden gaat denoen~ naalden drinken van de Rijwieivorderiog 5.46 uur Arbeideraprobleem in Engeland Uit*.: N.V. UitR. Mij. Hollands Noorderkwartier. Redactie- en Administratiebnreans: SCHAGEN: Laan 201, Tel. 444 (2 lijnen). - [JEN HELDER: KuninRstr. 78. Tel. 2345 (2 lijnen). - AL*N1 AAR: LanRestraat 97. Tel. 3332. NOORD-HOLLAND Deze Courant verschijnt dagelijks. Advertentie-tarief. Gewone advertenties 11 ct p. m.m. Bij contract, binnen een jaar te Re- bruiken. belanRrijke kortinR. Prij zen worden op aanvraaR verstrekt 86ste Jaargang. No. 11857 DONDERDAG 23 JULI 1942 De terugtocht en de vernietiging van de Sovjets aan den Don. Ont zaglijk is het beeld der verwoesting in Ostrogoshsk. Geen straat, vol gepropt met geschut en ander oorlogsmateriaal is gespaard gebleven Orbis-Holland-P.K. Bauer-Pax Holland m HOOFDKWARTIER VAN DEN Führer, 22 Juli. Het opperbevel ,van de weermacht maakt bekend: De systematische tegenstand van den vijand in het gebied van Rostof is ineengestort. Dnitsche en verbonden troepen staan voor de versterkte brug- 1 gehoofdstelling, die. in een halven cirkel om de stad is f aangelegd. Ten Oosten van de Donetz is de benedenloop van den Don in een breed front overschreden. Italiaansche for maties zijn erin geslaagd bin nen het bestek van de achter volgingsgevechten in den Do- netzbocht op 19 Juli het be langrijke kolenbekken Krassnij Lutsch in handen te krijgen, daarbij werden talrijke gevan- genen gemaakt en een aan zienlijke buit binnengebracht. In de groote Don-bocht biedt een zwakkere vijand slechts geringe tegenstand. Teri Noorden 'eri Noordwesten Van Woronesj zijn aanvallen van den vijand in zware gevechten af geweerd. Daarbij zijn 25 tanks ver nield. In het gebied achter het front in den centralen sector is de ver nietiging van nieuwe vijandelijke groepen geëindigd. Ten Zuiden van het Ilmenmeer en voor een brugge- hoofd aan den Wolchof zijn ver scheidene vijandelijke aanvallen met zware bloedige verliezen in eengestort. Hierbij vernietigde de bezetting van het bruggehoofd 31 tanks, voor een groot deel in ge vechten op korten afstand. In het hooge Noorden zijn vijandelijke batterij op het Visschersschjerei- land door duikbommenwerpers met .verwoestènd effect bestreden. In den tijd van 8 tot 20 Juli heeft h'et bolsjewistische luchtwapen 829 vliegtuigen verloren, waarvan 640 in luchtgevechten, 62 door luchtaf- ROME, 22 Juli-: Het Italiaan sche weermachtbericht luidt als volgt: f Levendige gevechten der artille rie en bedrijvigheid van verken- ningsafdeelingen aan het Egypti sche front, waar talrijke luchtge vechten geëindigd zijn ten gunste yan de vliegers der Spil. Zeven Hurricanes en twee Cur- tisS-machines zijn neergeschoten door Duitsche jagers en twee Spit- fires door Italiaansche jagers. Twee andere Britsche machines zijn neergehaald door luchtafweer geschut tijdens een mislukten aan val op Tobroek. Formaties Ijpm- menwerpers hebben de bases op Malta aangevallen. Een Spitfire werd boven het eiland neergescho ten. Een verkenningsvliegtuig van de koninklijke Italiaansche marine, die boven het Westen van de Mid- dellandsche Zee werd opgevangen door drie vijandelijke jagers, schoot er een neer en keerde terug op zijn basis, met de vier leden der bemanning gewond, na zijn taak ten uitvoer te hebben gelegd. weergeschut en 9 door formaties van het leger. De overige werden op den grond vernield. In dien zelfden tijd gingen aan het Ooste lijk front 70 eigen vliegtuigen ver loren. Na militair vruchtelooze sto- ringsaanvallen overdag van eenige Britsche bommenwerpers op West- Duitsch gebied, heeft de vijand in den afgeloopen nacht vooral op de stad en omgeving van Duisburg en de stad Moers een vrij groot aan tal brisant- en brandbommen neer geworpen. De burgerbevolking leed verliezen. Zes van de aanvallende bommenwerpers werden neerge schoten. In den loop van het zeegevecht in het Kanaal zijn door onze lichte zeestrijdkrachten behalve het vij andelijke leidende schip nog 6 Brit sche motortorpedobooten in den strijd op korten afstand in brand geschoten, waarvan 4 ondergingen. Een Britsche motorkanonneerboot is door een Duitsche duikbootja ger door rammen in den grond ge boord. De vlag van de boot werd buitgemaakt, verscheidene gevan genen zijn binnengebracht. De on der leiding van kprvettenkapitein Wunderlich ter beveiliging van een convooi opgetreden formatie is na uitvoering van haar taak zonder verliezen in haar haven van be stemming binnengeloopen. Aan de Nederlandsche kust heeft marineartillerie 5 Britsche vlieg tuigen neergeschoten. Het jachtes- kader no. 54 heeft sedert het begin van den oorlog 2500 vliegtuigen neergeschoten. BERLIJN, 22 Juli (D.N.B.) Volgens de meening van militaire kringen zijn de door de bolsjewis ten met groote bloedige verliezen herhaaldelijk ondernomen aanvall- pogingen, bij Woronesj ten zuiden van liet Itanenmeer en aan de Wolchof, blijkbaar bedoeld als ontlasting voor het zwaar bedreig de zuidejijke front der bolsjewis ten, en moeten zij ook de aandacht afleidpn van de voor de bolsjewie ken catastrofale ontwikkeling al daar. Op dien geheelen zuidelijken Vleu gel hebben de Duitsabe troepen de achtervolging van den terug trekenden tegenstander in het ge bied van beneden Donets en Don krachtig voortgezet. Nadat tot nu toe vooral gemotoriseerde strijd krachten in dezen grooten slag waren gebruikt, wordt thans mel ding gemaakt van het feit, dat ook infanterie-afdeelingen snel naar het oosten optnaröheeren. De Duit sche troepen worden noch door hardnekkigen vijandielijlken tegen stand noch door ravitailieerings- moeilijklieden opgehouden. Met onverminderde stootkracht maken zij den terugtrekikenden tegenstan dier een ordelijken terugtocht on mogelijk. DE ROEMEENSCHE VERLIEZEN BIJ SEBASTOPOL. BOEKAREST, 22 Juli (D.N.B.): Officieel wordt bekend gemaakt: Buitenlandsche zenders hebben beweerd, dat in de gevechten om Sebastopol drie Roemeensche divi sies zijn vernietigd. Opdat het Roemeensche volk de volle waarheid verneemt, die het nooit verheimelijkt is, worden de iuiste cijfers van onze verliezen bij de-roemrijke historische actie te gen de machtige vesting Sebasto pol bekend gemaakt: Het totale aantal dooden en ver- den BERLIJN, 22 Juli (D.N.B.) Ter gelegenheid vanden 50sten verjaardag van dr. Seyss-Inquart schildert de. Berlijnsche pers het werk van dezen man in Groot-Duit- scüien zin en in den geest van het nationaal-soöialLsrne. De Voelkischer Beobachter be toogt, dat de naam Seyss-Infjuart onverbrekelijk is verbonden bij de samensmeltyig van de Oostmark met het Rijk en dat dr. Seyss-In quart thans als rijksminister en Rijkscommissaris voor het bezette Nederlandsche gebied zijn opdracht de paoifioatie van Nederland, met succes uitvoert. BERLIJN, 22 Juli (DNB.) Gis teren overdag heeft de Britsche luchtmacht aanvallen pogen te doen op het bezette gebied in het Westen. Bij.haar pogingen, troepen transporttreinen en marcheerende colonnes aan te vallen, werden de Britsche formaties door Duitsche jagers en afweergeschut verstrooid, zoodat zij haar doel niet konden bereiken. Daarbij werd een Brit sche jager neergeschoten., twee toe stellen werden zoo zwaar bescha digd, dat zij zeker verloren geacht kunnen worden. Vandaag trachtten Britsche ja gers aanvallen in scheervlucht op Duitsche militaire werken aan de Kanaalkust te doen. Door jagers en afweergeschut werden zij verdre ven. Een Spitfire werd neergescho ten. BERLIJN, 22 Juli (D.N.B.): Van militaire zijde verneemt het D.N.B dat een der succesvolste Engelsche jachtvliegers, commodore Finucau op 15 Juli bij een aanval op de Fransche Kanaalkust door de Duit sche luchtafweer is neergeschoten en omgekomen. Volgens Britsche medédeelingen stond deze officier met 32 overwinningen in de lucht op de tweede plaats van de rang lijst der Engelsche jachtvliegers. De hoogste oorlogsonderschei dingen waren hem uitgereikt. STOCKHOLM, 22 Juli (D.N.B.) - Naar de Britsche berichtendienst uit Washington meldt, heeft het Amerikaansche bureau .voor de oorlogsinlichtingen bekend ge maakt, dat de strijdkrachten der V.S. tot dusver 44.143 man hebben verloren. Daarvan zijn 1801 man om het leven gekomen en 3218 ge wond. In totaal worden 36.124 man vermist. Bij deze getallen zijn de verliezen opgenomen van de marine, het leger, de marine soldaten, de kustwapens en de Philippijnsche eenheden. Boven dien bevinden zich 1022 marine officieren en manschappen in ge vangenschap, van wie 301 behporen tot het marinepersoneel en 721 tot de zeelieden. misten bedraagt 55 officieren, 28 onderofficieren en 1773 manschap pen. Het aantal gewonden laat zich niet nauwkeurig vaststellen, nu velen hunner reeds bij Run onder deden zijn teruggekeerd. DUITSCHE DRUK IN ZUIDELIJ KEN SECTOR VERSTERKT. STOCKHOLM, 22 Juli (A.N.P.). •De Britsche berichtendienst meldt uit Moskou, dat de DuitscHe druk in het zuidelijke deel van het front sterker is geworden en dat de op- marsch der Duitsche troepén voort gaat. A -IfSs vsv' m- De Britsche matroos: „Maak U maar niet bezorgd, kapitein. Dat hindert niets. U zult zien, dat het oorlogsbericht er niet eens over spreekt." „Sannio Fascista" Benevento, I 13-442-Holland-Pax Holl. m STOCKHOLM, 22 Juli (A.N. P-) Een Zweedsche arts van naam, dr. Einar Wall- quist, heeft de resultaten van een opzienbarend onderzoek gepubliceerd. Door de bevol king van Noordelijk Zweden wordt veelvuldig thee bereid van dennennaalden. Nu schijnt deze drank een bui tengewoon hoog vitamine gehalte te hebben. Het ana- lystische onderzoek heeft uit gewezen, dat het gehalte aan vitamine C zoo hoog is, dat een ieder zijn behoefte aan deze vitamine kan dekken door dagelijks een kop thee van .dennennaalden te drin ken. Proeven bij kinderen hebben uitstekende resultaten opgeleverd. Deze „thee" levert zelfs meer vitaminen dan een even groote hoeveelheid si naasappelsap. AANVAL OP EGYPTISCH VLIEGVELD. BERLIJN, 22 Juli (D.N.B.) VafT militaire- zijde wordt medegedeeld'. In den nacht van 20 op 21 Juli heb ben Duitsche gevechtsvliegtuigen een succesvollen aanval onderno men op het Britsche vliegveld Alam el Mireibet in Egypte. De aan den Noordelijken en Zuidelijken rand van het vliegveld ontploffende bommen hebben talrijke branden veroorzaakt» VERKIEZINGEN IN ENGELAND? LISSABON, 2 Juli (AFIP) - Toen Churfhill in het Lagerhuis onder vraagd werd over de mogelijk heid dit jaar ,nog verkiezingen te houden, weigerde mij een recht- streeksch antwoord te geven en beperkte zich tot de verklaring: „Ik acht het in strijd met 's lands gebruiken en belangen hierover een verklaring af te leggen." ONGEHINDERD GEBRUIK VAN RIJWIEL SLECHTS OP VER TOON VAN EEN BEWIJS VAN VRIJSTELLING. 's-GRAVENHAGE, 22 Juli. Door het Dep., van Binnenlandsche Zaken wordt bekend gemaakt: 1. Van de inlevering van heefen rijwielen zijn vrijgesteld: a. Personen, voorzien van een Ausweis van den RijkscHnmis- saris, ten bewijze, dat zij bij het Rijkscommissariaat werk zaam zijn. b. Personen, voorzien van een Ausweis van den Commissaris- saris-Generaal voor de Openba re veiligheid, den Befehlshaber der Ordnungspolizei of den Be fehlshaber der Sicherheitspoli- zei ten bewijze dat zij bij Duit sche politie-instanties werk zaam zijn. c. Leden van de Nederlandsche politie, de brandweer of den luchtbeschermingsdienst. d. Personen met opsporingsbe voegdheid. e. Zij, die in het bezit van een ambtsrijwiel. f. Zij, die in den landbouw werk zaam zijn. g. Handwerkslieden, waaronder worden verslaan fabrieksarbei ders, mijnarbeiders en overige handarbeiders. h. Personen, die het rijwiel voor de uitoefening van hun beroep ter beoordeeling van den bur gemeester volstrekt - noodig hebben. 2. Personen, behoorende tot een der onder 1 sub f t.m. h genoemde categorieën kunnen, teneinde hun rijwiel ongehinderd te Runnen ge bruiken, zich op een nader door den burgemester van hun woon plaats bekend te maken plaats en tijd vervoegen. Indien zij deugdelijk kunnen aantoonen, dat zij inder daad daarop aanspraak kunnen Een overzicht van de vernielde huizenzee der Sovjetvesting Sebastopol Deutscher Verlag-Recla-P.K. Breu-Pax Holl. m Maan Maan op vanavond om °pder '17.07 A 1.53 27 Juli 21.47 uur i2Aug V.M ro't morgenochtend N.M. "9 Aug E.K. 3 A"« s. a/L 19 Aug. maken, zal hun een schriftelijk be wijs van vrijstelling worden uitge reikt, dat bij gebruikmaking van het rijwiel desgevraagd vertoond moet worden. 3. Personen, die deugdelijk kun nen aantoonen fiat hun rijwiel in beslag genomen is en behooren tot een der onder 1 genoemde catego rieën kunnen zich op een nader door den burgemeester van hun woonplaats bekend te maken plaats en tijd vervoegen teneinde zoo mogelijk in het bezit te worden gesteld van het eigen rijwiel dan wel van een ander ter beschikking staand rijwiel. 4. Een nadere bekendmaking betreffende de vergoeding van in beslag genomen rijwielen is bin nenkort te verwachten. 5. Aan de burgemeesters worden nog nadere aanwijzingen ver strekt GENEVE, 22 Juli (D.N.B.) Uit Londen wordit gemeld: naar de Manchester Guardian meldt, hebben de tot dusver voor de ar beidsregeling uitgevoerde maatre- regelen in Engeland, in het bijzon der de fusio nee ring van industrie bedrijven het arbeidsprobleem niet kunnen oplossen. Er bestaat nog steeds een groo te behoefte aan geschoolde arbeids ders en ingenieurs. Zoo is tthans door de regeering de roogelij'kiheid onder oogen gezien om bedrijven, die levensmiddelen produceren sa men te smelten ten gunste van de wapenfabrieken en de daardoor vrijkomende arbeiders te gebrui ken in munitiefabrieken. Binnen het bestek van dit plan heeft men b.v. het voornemen het aantal fa brieken, die levensmiddelen ver werken, met ten minste 30% in te kriimipen. Van de 22 kaasibedrijven beeft men er reeds 17 gesloten en van 40 vetproduceerendte onderne mingen zijn er reeds 30 stilgelegd» AMERIKAANSCH GENERAAL NAAR MOSKOU. STOCKHOLM 22 Juli (A.N.P.) De bevelvoerende generaal van het eerste Amerikaansche vliegerscorps van het Jeger, Follett Bradley, zal zich, volgens den Britschen berich tendienst, naar Moskou hegeven. ZWARE STORM IN STRAAT VAN GIBRALTAR. J TANGER, 22 Juli (Stefani). Een hevige storm in de Straat van Gibraltar heeft de verbinding ter zee tusschen Algeciras en Tanger verbroken. v A. A. Aberson, procur., Aerdenhout Tr. J. Alberts, ambt., Amsterdam E. Annink, importeur, Laren VV. Anthing-Vogel, mak., A'dam W. J. Asselbergs, hoogl., A'dam J. Assies, hoofdopz., Amsterdam W. Bakhuis-Roozeboom, afd.chef, Amsterdam E. Baumhauer, procureur, A'dam Th. Beerens, controleur, Hilversum B. Bolt, notaris, Amsterdam L. v.d. Berg, koopman, Amsterdam S. Besters, kantoorbed., Amsterdam W. Bier, directeur. Aerdenhout B. Blankwater, Amsterdam J. Boddens-Hosang, burg., Naarden N. Bolkestein, Amsterdam J. Bommer, secretaris, Amsterdam H. v.d. Born, makelaar, Amsterdam D. Bosscher, bankdir,, Heilo/Alkm. C. Brink, secretaris, Amsterdam W. Broekema, architect. Heemstede H. Brugmans, leeraar, Amsterdam M. Buter, electricien, Amsterdam. W. ten Cate, ingenieur, Amsterdam M. Coerts, loodgieter, Alkmaar H. Corver, verkooper, Amsterdam C. Couwenhoven, boekdr., Alkmaar A. Dartee, afd.chef, Amsterdam W. v. Deelen, administrat., A'dam A. Desmit, telefonist, Amsterdam J. Deutekom, ingenieur, Amsterd. F. Dijkman, Heemstede Prof. dr. N. Donkersloot, hoogleer aar, Amsterdam G. v. Doorn, person.chef, Heemstede H. v. Dugterem insp., Amsterdam A. Dunlop, bankdir., Amsterdam O. Eskens, koopman, Amsterdam E. Everard, bankbed., Aerdenhout C Fortgens, winkelier, Haarlem. R. Frese, directeur. Heemstede D. Gaastra, ingenieur, Bussum P. Gort, majoor der infanterie b. d., Castricum J. Groen, directeur, Alkmaar Dr. C. Groeneveld, chemie. Haarlem I. de Ifaes, directeur, Wervershoof H. v. d. Ham, koopman, Haarlem Dr. A. Hassoldt, privaatdoc., A'dam J. Heidstra, directeur, Bussum A. Henstja, vertegenw., A'dam J. Herberman, koopman, A'dam P. Hidding, onderwijzer, Bussum A. v. d. Hoeven, comm. v. politie, Den Helder G. v.d. Houven, wachtgelder, A'dam W. Kamerling, z. ber., Aerdenhout H. Kaper, bestuurslid bouwvakarb., Haarlem A. Kuperus, amhten., Castricum H. Janzen, bankbed., Amsterdam F. Ruinen, geneesheer, Laren C. Kapteyn, predikant, A'dam J. Kleingeld, insp., Amsterdam W Klok, bankproc.h., Enkhuizen. H. Korte, kassier, Amsterdam L. Krijger, hoofding., Velsen-Noord Dr. C. Kropman, oud-weth., A'daili A. Leesberg, procureur, Alkmaar J. v. Lennep,. adm., Heemstede H. Lesterhuis, procureur, Alkmaar E. v. Lingen, gem.ambt., A'dam A. Loeff, bankbediende, Amsterdam H. Maas, rijksambten., Amsterdam M. Maas, directeur, Haarlem L. Mager, kantoorbed., Amsterdam A. Medik, hulpvuurt.w., Egm. a. Zee J. Meewezen, dir., Amsterdam H. Meyer, secr., Haarlem K. Mezger, rentenier, Amsterdam G. Müjoen, controleur, Amsterdam J de Nobel, handelsagent, IJm. N. Okma, advocaat, Amsterdam P. v. Overzee, h.onderw., A.dam H. Panjer, koopman, Heemstede. B.^Pelt, bankbed., Amsterdam R. Plooijer, secr.. Zaandam, E. Prager, biosc.dir., Heemstede E. v Raavenswaay, arts, Heemstede F. Rippen, kantoorbed., Amsterdam J. Rovers, inkooper, Amsterdam C. v. Ruyg, ,vert., Amsterdam W. Rus, kantoorbed., Schagen J. Schamhart, z. ber., Heemstede P., Scheltema Beduin, proc., A.dam W. Schokking, proc., Amsterdam. C. J. G. N., Schoelvink, procureur, Bussum J Seijlhouwer, koopm., Amsterdam H. Siep, typograaf, Amsterdam A Stuve, Amsterdam» W. Steinmetz, vo'orzitter, A.dam C. Suurbier, expediteur, A.dam J. Suurhoff, kant.bed., Amsterdam C. den Tex.,»burg., Bloemendaal H. Thiecke, kant.bed., E. aan Zee. J. Tichelaar, koopman, Amsterdam A. in 't Veld, afd.-chef, Amsterdam J. Verduijn, onderw., Heemstede T. Verhoeven, kantoorbediende, Heemstede. W. v. d. Voort, proc., Amsterdam. B. de Vries, secr., Amsterdam. J. de Vries, hotelier, Egmond a. Z. H. Vulink, Amsterdam. F. van Wijck, advocaat, A'dam. P. Witteman, advocaat, Overveen. A. van Woerkom, reiziger, Aerdenhout. J. Wolkers, gem.-ambt., A'dam. F. Zeiler, procureur, Bergen (N.H.) A. Zwart, kapelaan. Egmond a. Z. J. van der Zijden, noofdonderw., Amsterdam. D. de Zwart, Naarden. W. P. Peereboom, zonder beroep, Haarlem, J. Spierdijk, kantoorbediende, Amsterdam. E. C. J. Staal, oud-politie-comm., Amsterdam. J. Th. Stakenburg, schriftkundige, Amsterdam. R. van Steeden, direc. kasvereen., Amsterdam. A v. d. Steeg, bankbeambte. A'dam A. J. Steendijk, onderdir. Nederl. t Handel Mij., A'dam. L Sterringa, boekh., A'dam. (Vervolg op pag. twee). I

Heldersche Courant | 1942 | | pagina 1