Twente, een ideaal Vacantieland Stadsnieuws Ouverture ©e ateefe in feiten en feuüaiièen Marktberichten De Luthcrschc Gemeente te Purmerend heeft weer een predikant. WAARHEEN MET VACANTIE Burg. Stand van DenHelder Alg» Synode Ned» Herv. Kerk Verkiezingen in Eire Van visschers, visschcn en visch Duits:he luchtaanvallen Dr. Gocbbcls over gesprek ken met frontsoldaten Officieele mededeelingen 'r De intrede van de. O. Fafié. Uit den met wolkenflarden bedek ten hemel schoot Zondagmorgen een enkele zonnestraal het kerkgebouw der Evang. Luth. Gemeente binnen, waar ds. G. Fafié onder groote be langstelling zijn bevestiging deed, aldus lezen wij in de Prov. Noord- holl. Courant. Ds. Visser uit Rotter dam, die den nieuwen voorganger bevestigde, koos daartoe als tekst woord 1 Cor. 3 11: „Een ander grond kan trouwen# niemand leg gen, dan die gelegd is, hetwelk is Jeaua Christus". Als tweede woord voor dezen morgen noemde hij: „Maar een iegelijk ziet toe, hoe hij daarop bouwt" uit 1 Cor. 3 10. Het leven, dat op verschillende fundamenten wordt gegrondvest, kam slechts dan zuiver zijn als Jezus Christus daarvoor de grondslag is. Diegene, die gebouwd heeft met luchtkasteelen, zal de teleurstellin gen van het leven vroeg of laat ondervinden.. Ds. Visser, die bij het afscheid van ds. Ouwerkerk op de zelfde plaats heeft gestaan, was verheugd den nieuwen leeraar te mogen bevestigen in zijn ambt. Hij wilde den nieuwen voorganger ook dit mede geven: Vindt in elk nieuw begin iéts moois en in elk ding, dat gij zult doen. De gemeente zal mede moeten helpen het gebouw der Evang. Luth. Gemeente op te trek ken en zal daarbij de richtlijnen ont vangen van zijn nieuwen leeraar. Na Gezang 174 richtte ds. Visser zich tot zijn leerling, ds.*Fafié. Aan hem en aan de gemeente werden de gebruikelijke vragen gesteld, waarna ter sluiting van den mor gendienst werd gezongen Gezang 99 2: „Geen aardsche macht begee- ren wij. Die gaat weldra verloren!" 's Middags bij de intrede was het aantal gemeentenaren en belang stellenden nog grooter dan bij den ochtenddienst. Om den nieuwen her der te hooren waren mede aanwezig verscheidene collegae uit de omge ving, kerkeraden en het hoofdbe stuur van den Jongerenbond. De heer Wiebols heette ds. Fafié namens den kerkeraad hartelijk welkom. GESLAAGD, t De heer J. Bruin, leerling van den heer S. E. Engel alhier, behaal de het diploma Boekhouden van de Associatie voor Practijk-examens. EEN VEELBELOVEND FIGARO. Naar wij vernemen is onze stad genoot, de heer Johannes Maessen, kappersleerling bij v. d. Velde in de Keizerstraat, als eerste Heldersche kapper geslaagd voor het gezellen- diploma in het dameskappersvak. Van de 15 examinandi slaagden er slechts 6. Zaterdag. Vanmorgen begon de dag vreemder dan einders. Bij het ontwaken was er iets lichts, iets sprankelends in de slaapkamer. Het was iets dat in de verte te maken had met tevredenheid, geluk en op timisme. Het hing tusschen het hoofdkussen en het open raam. En ineens wist ik het: we hadden vacantie en waar het buitenland in deze dagen verder van ons verwij derd ligt dap de Nieuwe Wereld eer tijds van Columbus' Sancta Maria, daar hadden we toch, om de sfeer van „thuis" kwijt te raken, een oord verkozen, ergens aan de gren zen van het lieve vaderland, ergens ln het verre Overijsel, ergens in Twenthe. Wéérdoet er hoege naamd niet toe. Waaróm dit geheim blijft hoort U later. En zoo reisden wij weg uit het land van \yateriholens en duinen, van vluchtelingen en rooie kool, het Oosten tegemoet, en geen hadchi zag met grooter verlangen Mekka tegemoet dan wij dat Oosten "in eigen land. Wonderlijk, hoe genoeglijk zoo'n reis is. Zelfs voor iemand die lede ren dag tweemaal veertig kilometer aftreint. Eindelijk treinen, met lie den, die nu eens andere gezichten hebben. Eindelijk treinen zonder ge» moerde deur-riemen, zonder volge- kladde wanden en zonder met blau we rook gevulde niet-rook-coupé's. Het was eeh lange reis, met di verse overstapjes, maar we kwamen er. Na zes uur reizens bereikten we het vacantie-oord. Moe en transpi- reerend (het was zoowStar een dag met louter zon!) en slaperig. En met een ruwe keel van de drie doses surrogaat-koffie, aan drie perrons ingenomen en die slechter was dan de slechts-denkbare drabbige sub stantie. Een trammetje voerde ons door sappige landouwen, met in de verte golvende roggevelden. Langs de wegbermen lagen spelende kin deren met blonde vlechtjes en blau we strikken in het haar. Af en toe bleef het treintje staan en een booze tong beweerde dan dat er een koe op de rails stond. Wat voor ons, Noorderlingen hoegenaamd geen nieuwe ervaring was4 Het treintje was nèt zoo vol als de vei keersmiddelen in Noord-Hol land. Fabrieksjongens en -meisjes, met sproetige neuzen bruine wan gen en harige beenen hingen op het hekwerk en zongen de liedjes van hun land. De zon hing als een laaiende be lofte aan den Twentschen hemel. En toen stapten we uit. Wie ook maar eenigszins op de hoogte is van de historie, de folk lore en het natuurschoon van ons eigen mooie land, weet, dat Twenthe niet enkel het domein is van de groote textiel- en machine fabrieken,'waar de vliegwielen gonzen en tallooze hooge schoor- ateenen de donkere rookpluimen hemelwaarts stuwen.. Twenthe! Dat is het golvende land tusschen Regge en Dinkel, afgesloten naar den horizon door blauwe heuvelreeksen, een land vol afwisseling, waar thans de ko renvelden goudgeel beginnen te rijpen en de dopheide haar pur peren gloed legt over het lage broekland. Zijn geschiedenis grijpt terug tot de geheimzinnige prae-historie: de bodem bewaart de aanwijzing van velerlei bewonipg in grafheuvel en urnenveld, in resten van tufstee- groei zijn de rivieroevers een ko ninkrijk op zich zelf voor den plan tenliefhebber, den vogelkenner, den insectenverzamelaar. Schilderachtig zijn de houten bruggen, de droo- mende kasteelen en de havezathen: het Sineraven en Hassinkhof, prach tig zijn de panorama's tot ver Duitschland in, waar op den hori zon de tinnen van Bentheims slot blinken. De wordingsgeschiedenis, den geheele'n rijkdom van dezen Oost-Twentschen bodem vindt men a.h.w. samengevat in het hoogst belangwekkende museum „Natura Docet" te Denekamp. Van Denekamp uit kan men prachtige tochten maken naar De Lutte en Ootmarsum en verder Noorderwaarts naar Vaébe, Hezin- ge en Mande. Vasse is maar een^ gehucht, zoo'n huis of wat om de" vang maken met de blootlegging van de geheel in den grond ver borgen resten. Een oude, uit het begin der 15de eeuw dateerende waterput werd gerestaureerd en ook de fundeeringen der omliggen de gebouwen en werkplaatens wer den in de jaren 1927-1930 ongraven. En onmiddellijk n# Sibculo gaan onze gedachten naar Weerselo, het veelszins nog onbekende dorpje, dat men van Hengelo, Almelo of Oldenzaal uit langs rustige' binnen wegen of mooie rijwielpaden kan bereiken. Ook in Weerselo leeft de herinnering aan de grijze middel eeuwen voort in kerk en stift Wanneer men niet terdege oplet, heeft men Weerselo al weer veria ten zonder kennis te hebben ge maakt met al het merkwaardigs, dat er te zien is, maar let. aan de uiterste grens van de dorpskom op een smallen zijweg, die naar het hart van het oude dorp (er is nml. een een nieuwer wooncentrum ont staan) leidt en u brengt naar de vroegere priorij der adellijke maag den. Daar ligt de meer dan acht eeu wen oude stiftskerk en staat ook nog achter de machtige kandela bers van torenhooge linden het vroegere stifthuis, een gebouw van monumentale lijnen, met kleine in lood gevatte ruiten, wapens boven Getuigen ran Twentsche pracht: de „Schep" te Denekamp en de ty pisch Twentsohe topgevel-boerderijen. (Foto's Jac. Gazenbeek) nen gebouwen en bijna vergeten kloosters. Ga naar het prachtige rijksmuseum in Enschedé en zie wat de Twentsche bodem oplever de aan herinneringen aan vorige generaties. Nóg oudere taal dan deze oud heidkundige vondsten speekt de geaardheid, de structuur van den bodem zelf! Oeroude tijdperken uit de wordingsgeschiedenis van de aardkorst teekenen zich af in de aardlagen en hun gesteenten komen aan de oevers van sommi ge beken zelfs aan de oppervlakte. Dat in zulk een streek de overoude zeden en gebruiken, de eeuwenou de bouwtrant, het landelijke na tuurschoon niet zoo spoedig en reddeloos verloren gingen als el ders, behoeft ons, mede gelet op de. ligging van Twenthe, niet te verwonderen. En naast de bekoring van de folklore, die ge hier kunt onder gaan op de hoogtijdagen van het jaar (met Kerstmis en met Paschen bijvoorbeeld), is daar immer weer het afwisselende landschap met de oude bosschen, de Saksische' boe renerven, de bochtige beekdalen en de gebogen schilder der eschgron- den. Er zijn boeken te schrijven over al dat schoons, al dat merkwaar digs en „Meester" Bernink van De nekamp deed dit datn ook over zijn geliefd Dinkelland, naast de heu velketen Holten-Hellendoorn stellig een der meest bevoorrechte gedeel ten van het gewest. Grillig slingert de rivier haar bochten door de barre zandverstui vingen en dennebosschen van De Lutte, prachtig zijn de oevers met hun donkere boomgroepen en we lige weilanden. Afwisselend hoog en laag, overwoekerd door een soms tropisch aandoenden planten- kerk, eeri handvol boerderijen, maar de omgeving en vooral het bronnengebied met zijn'jeneverbes- groei is prachtig, rijk aan natuur schoon en praehistorische herinne ringen. Geheel andere doet het oude Tu- bantenland zich aan u voor, als ge koers zet naar Delden en' Diepen- heim, waar de vermaarde bosschen en watermolens van Twickel, Wei- dam en Nijehuis het landschap ac- centueeren. Fraai zijn de statige, verweerde kasteelen, de schaduw rijke loofhoutbosschen. En overal tegen den achtergrond der groote en kleine bosschen liggen de boe renhoeven, vele met de karakter- ristieke h.outen topgevels, den ge deeltelijk soms nog bewaarden vak werkbouw, de ouderwetsche water putten met wipboom. Nu behoeft men niet alleen bij de kasteelen naar natuurschoon te zoeken, verre van dat! Men vindt dat ook te kust en te keur in de buurtschappen van Twekkelo en Drienen, Oele en Saasveld (lös hoes!), Weerselo, Buurse en Enter of hoe ze meer mogen heeten. Naast ontgonnen broeklanden kan men daar nog prachtige brokjes oerna- tuur vinden waar de vogels van de lage heide stand hielden, het ree wild op lavei gaat, de vos niet tot de zeldzaamheden behoort en buitengewoon ve'e en zeldzame planten groeien. Weer van geheel anderen aard zijn de indrukken, die ge opdoet, éls ge de opgravingen van het ge weldige Cistercienser klooster te Sibculo, eens in oogenschouw neemt. Het zal omstreeks 1600 zijn geweest, dat dit rijke convent ge heel begon te verloopen en geleide lijk gingen toen ook de gebouwen te gronde. De Enschedesche fabri kant, wijlen L. Van Hoek, kocht in 1926 de terreinen en liet een aan- van 18 en 20 Juli 1942. BEVALLENT. v. Laar—Bakker, d.; C. van «VingerdenKeizer, z. OVERLEDEN: D. G. Luters— Pors, 65 jaar. van 21 Juli 1942. BEVALLEN: M. G. van. Beers de Waard, z. ONDERTROUWD: G. 't Hart en M. H. van der Velde;P. Wolthuis en S. C. Meeree; L. Bethlehem en F. Olthof; S. Krpak en P. van der Heide; H. K. Arts en A. D. v. Rjjn. W1ERINGEN. HET GYMNASTIEKFEEST VAN DE TURNKRING H.N.K. Groote belangstelling wat betreft inschrijving van gymnasten. Voor het groote openlucht gym- nastiekfeest, dat a.s. Zondag te Hip- polytushoef wordt gehouden, heb ben alle vereenigingen, welke lid zijn van de Turnkring H.N.K., en welke momenteel werken, inge schreven, nl. 14. Het feest zal worden geopend mét een marschwedstrijd door het dorp van de vele honderden deelnemers, waaraan beide plaatselijke muziek korpsen hun medewerking verlee- nen. De route luidt als volgt: ter rein mevr. Wed. Bruul, Konings- straat, Elftstraat, Kerkplein, Nieuw straat, draaien bij Russelman, Hoofdstraat, Beltstraat, Mekkens- tuinweg, Kliefststraat, Koningsweg Koogerweg, Sportterrein. Aan het zeer interessante pro gramma, dat hierna zaJ worden af gewerkt, zullen de beste turners en turnsters deelnemen, o.a. het H.N.K Heeren- en Dameskeurkorps. Bij gunstig we§r wacht Wieringen een grooten dak. POLITIE. Gevonden: een leeren ceintuur. Verloren: een nikkel armband horloge met nikkelen bandje. den ingang en een prachtigen hof. Zeldzaam mooi en ontroerend in zijn eentbud is vooral het kerkje en wij kennen in ons land geen 2e gebouwtje zoo vol devotie en stilte als dit kleine juweel, beschaduwd door zwaar geboomte en omgeven door een oude begraafplaats, waar de zerken even groen zijn geworden als het diepfluweelen mos dat on der de hoornen groeit. Loop even naar binen en bewon der het antieke, Romaansche doop vont, de baksteenen kruisgewelven, de langs de zijwanden opgestelde grafzerken van stiftsjoffers ,die den eeuwigen slaap slapen onder den vloer van het kerkie. Het s alles zoo vervuld van wijding en stilte, maar óók beseft men hier de vergankelijkheid van het aard sche, want al zijn de dfie bazuin- dragende engeltjes boven op het kleine pijporgel door den dorps schilder nog maar pas geleden glanzend opgelakt en rijkelijk van vengulijsel voorzien, grauw en grijs staan daar tegen de muren rond om de groote zerken mat de inge- beitelde wapenkwartieren der adel lijke jofferen, één sombere wacht, een nadrukkelijk „memento mori." JAC GAZENBEEK. Voor de kerkeraden voorna melijk bedoelende de leeftijds grens voor benoeming der èu-, derlingen en diakenen vast te stellen op 70 jaar. Het rapport concludeert tot verwerping. Om dat de redenen, die velen in de kerk deden pleiten tegen het verplichte emeritaat voor pre dikanten, dubbel gelden ten aanzien van ouderlingen en diakenen, die immers een on vergelijkelijk mindeit zware taak te vervullen hebben. Deze zaak kan veilig aan de gemeen ten overgelaten worden. Con form deze conclusie werd be sloten. 's GRAVENHAGE, 22 Juli. In de zeveilde zitting van de Alg. Sy node der Ned. Herv. Kerk bracht ds. Blommaert rapport uit namens de commissie voor de tabellarische verslagen over de examens ter toe lating tot de evangeliebediening. Geëxamineerd werden 110 candi- daten. De tien provinciale kerkbe sturen lieten van dezen 102 toe. De Alg. Syn. Comm. zal er zich over beraden, meer gelijkheid in het af nemen der examens te brengen. Ter tafel kwamen de verslagen der kerkelijke hoofdleeraren te Leiden,'Utrecht enGroningen. In het kerk. album werden in den verloopen cursus te Utrecht en Gro ningen 423 theologen ingeschreven, onder wie 21 vrouwelijke, voor de eerste maal 149. Het aantal kerke- lijkvoorbereidende examens be droeg 78. Vastgesteld werd de lijs^ van de colleges der kerkelijke hoog leeraren in het studiejaar 194243 te Utrecht en Groningen. STOCKHOLM, 22 Juli (DNB.) De lersche minister-president de Valera, heeft, naar de Britsche be richtendienst meldt, medegedeeld, dat de regeering op 19 Rugustus verkiezingen wil organiseeren. Zij heeft daartoe besloten, aldus de Valera, omdat zij de verkiezingen, die eigenlijk reeds veel eerder ge* houden hadden moeten worden, niet nog langer wil uitstellen. 'De Valera waarschuwde tegen 't naar voren brengen van meeningsver- schillen en persoonlijke oneenighe- den in dezen ernstigen tijd Alle partijen, zoo vervolgde hij, zijn er van overtuigd, dat de verkiezingen moeten worden gehouden in den geest van vaderiandsche plichts vervulling en met de "waardigheid, welke de tijdsomstandigheden ey schen. Voor den Engelschen omroep heelt de spreker Volney Hard ge zegd: „Het eeffige kleine land, dat nog uit zichzelf meent te kunnen bestaan is Ierland. Maar de dag zal komen, dat Ierland zal moeten inzien, dat het slechts kan bestaan „op grond van de macht der verbon denen". Volney Hurd sprak de meening uit, dat alle Ieren met in zicht met dat lelt rekening zouden honden. Wij, lfieuwedieperlingen, hebben ons sedert het ontbranden vati dezen bloe- digen oorlog merugerlei ding moeten ontzeggen, dat u'e| voorheen als vol maakt onmisbaar beschouwd zouden hebben. En in dit opzicht vormen we hoegenaamd geen uitzondering op de rest van 's lands bevolking, die zich ook noodgedwongen veel den hunkerenden mond moet laten voorbijgaan. Nooit heb ik echter bevroed, waarde lezer, hoe pijnlijk, hoe wreed en hoe tergend op den duur het ontbreken van visch kan worden. Visch.... (en WAT voor visch....!) ivas eens de parel in den kroon, die de JutterSche stedemaagd torschte. Vischpoon en pieterman, schar en schol, kabeljauw en griet, paling en makreel, tong en wijting Lezer, druppelt het water U niet in den mond, alteen reeds bij het lezen der namen van dergelijke godenspijs? Het was eens, goed anderhalf jaar geleden, dat Jan Mens op onnavolgbare wijze beschreef aan zijn beminden Cornelius, hoe hij een poon, een doodgewone, ordinaire rooie- poon, pleegde te operee- ren, dezelve aan het mes reeg en haar savoureerde. Driekwart van lezend Nieuwediep watertandde en toen WAS er nog poon. Nu trouwens ook nog^ maar helaas onbereikbaar voor de porte- monnaie van Jan Pet, die zoo langzamer hand gaat beseffen, dat visch voor hem taboe is, ook in Den Helder. Hoogstens kan hij zich wat pos koopen, maar men kan moeilijk vergen, dat visch-experts alsJutters met smaak datgene veror beren. wat eertijds als puf beschouwd werd en ter eendenkooi afgezonden werd. Zij het dat pos zeer smakelijk, zeer gezond en vitaminenrijk kan.zijn. Er is echter een soort vischeterselite en daartoe behoorèn, met alle bescheiden heid overigens, de Nieuwediepers. Deze dagen liepen wij voorbij de plaatselijke vischwinkels en zagen poon en pieterman in gerookten staat. De pijijs was exhorbitant, hetgeen uiteraard niet aan den winkelier, maar wel aan den toestand ligt. Ook in dit opzicht hopen 'we vuriglijk in deze stad, dat de oorlog spoedig tot het verleden moge behooren en dat we daarna weer in de gelegen heid gesteld mogen worden tot een her nieuwd contact met al datgene wat men in stadhuistaal en kranterf-terminologie „zeebanket" noemt. Als het dan maar weer eenmaal zoo ver is, dan zal ook de hengel-passie „aan den buitenkant" weer ten volle uitgevierd kunnen worden. Dan kunnen onze jongens weer „met-een-lijntje" op de vlotten staan, dan kunnen we zelf de scharhoepel weer gebruiksklaar maken en zien we ze op de stille zomeravonden weer zitten gullen en scharren, onder aan den Dijk tusschen Wierhoofd en paal Dan is er weer visch in Den Helder en omdat er dan tevens weer sla-olie zal zijn, daarom zal zich het visch-paradijs weer openen voor onze thans ontvischte monden Moge het spoediglijk zijn! Berlijn, 22 Juli (d.n.b.) Duitsóhe gevechtsvliegtuigen heb ben, naar het D.n.B. verneemt, in d'en loop van gisteren verkennings vluchten gemaakt boven de wate ren en de kust van Groot Britta.n- je. De verkenning leverde goede resultaten op. Lidh te Duitsóhe ge veOhtsvlieigtu'igen hebben bij ver rassing gisteren een radioinstalla tie der Britten op het eifland Wight met waargenomen effect aangevallen. In den loop van gisteren hebbefi enkele Britsche/ vliegtuigen ge tracht naar de bezette Westelijke gebieden te vliegen. Het meeren deel der toestellen werd reeds voor het bereiken van de kust van het Kanaal door Duitsóhe jagers tot den strijd gedwongen en terugge dreven. Slechts iveinige Britsche vliegtuigen bereikten de luchtruim te van West Frankrijk, zonder de door hen voorgenomen aanvallen ten uitvoer te kunnen leggen. Drie Britsche vliegtuigen werden vol gens de tot dusver ontvangen be richten neergeschoten. BERLIJN, 22 Juli (D.N.B.) ln het weekblad „Das Reich" publi ceert Rijksminister dr. Goebbels zijn indrukken van talrijke ge sprekken, die hij den laatsten tijd met frontstrijders heeft gevoerd. Indien ergens, zoo schrijft hij, de overwinning als een noodzaak van de nationale politiek \yordt be schouwd, \yaarover in het geheel niet geredetwist kan worden, onge acht hoe vele offers zij van ons mag vragen, dan is dit aan het front het geval. Want het front kent den vijand, weet welke bedoelin gen hij heeft en ook welk lot ons land en volk zou bedreigen, indien wij in zijn macht zouden komen. Het front ziet den oorlog zonder illusies, hard, nuchter en realis tisch. Wat in den oorlog verzuimd wordt, kan in vredestijd nooit wor den ingehaald. Dat weet de sol daat, en daarqm doet hij zijn bloe dig werk met diepen zedelijken ernst. Hij strijdt inderdaad voor va derland, gezin, huis en haard. De volken, wier regeeringen dezen oorlog ontketenden, dragen ditóiaal ook zijn lasten, De Duitsche sol daat weet precies tegenover welk een vijandelijke wereld hij staat. Ondanks dat zij hem in aantal vele malen overtreffen, acht hij zich zelf, wat strijdkracht en moreel be treft, boven hen verheven. Hij staat op den stevigen grond van een nieuwe revolutionaire wereldbe schouwing, die hem steeds weer de kracht geeft, zin, nut en doel van deze gigantische worsteling te zien en tot basis voor zijn strijd te ma ken. Tusschen front en vaderland-be staat geen noemenswaard onder scheid in de opvatting van het we zen van den oorlog, slechts staat de soldaat er dichter bij, daar hij er in zijn meest onmiddellijken vorm tegenover komt te staan. Ter wijl tijdens den wereldoorlog de lei ding van het Rijk niet nauwkeurig wist, waarvoor het volk streed weet dit thans elk soldaat. Zooals hij thans precies weet, dat het ver lies van den oorlog niet alleen tot de ineenstorting van ons nationale leven zou leiden, doch ook tot de vernietiging van zijn eigen mate- rieele bestaan, zoo weet hij ook, d?t het winnen van den oorlog de ver zekering van het sociale en econo mische bestaan van eiken Duit- scher met zich zal brengen. SIERTEGELS. De Directeur van het Rijksbureau voor de Keramische Industrie maakt bekend, dat het na 31 Juli 1942 verboden is aardewerk wand- (muur-) tegels door beschildering of op andere wijze tot siertegels te (doen) verwerken.' Overtreding van dit verbod is strafbaar. Alle verleende vergunningen tot het 'doen) verwerken van aardewerk wand- (muur-) tegels tot siertegels zijn per 1 Augustus 1942 ingetrok ken. AANVRAAGFORMULIEREN VERFPRODUCTEN. De Directeur van de Sectie Verf en Verfgrondstoffen van het Rijks- bureau voor Chemische Producten maakt bekend, dat het is gebleken dat velen de aanvraagformulieren (V 127) voor verfproducten voor op drachten van Nederlandsche Over heidsbedrijven en voor ander op drachten van vitaal belang al dan niet opzettelijk verkeerd invullen. Uitdrukkelijk wordt gewezen op art. 11 van de Distributieregelings- beschjkking 1941: „Een ieder is ver plicht de opgaven en mededeelin- gen, welke aan hem in verband met de distributie van goederen of de 'voorbereiding daarvan worden gevraagd, nauwgezet, prompt, zon der eenige verzwijging en naar waarheid binnen den daarvoor te bepalen termijn te verstrekken". Niet nakoming van deze verplich tingen is strafbaar gesteld bij art. 1 van het Economisch Sandtiebe- sluit 1941 en kan worden gestraft met gevangenisstraf van ten hoog ste 8 jaar en geldboete van ten hoogste f 100.000.—. KUNSTMESTDISTRIBUTIE. Het R.V.O. Kunstmest Distributie Bureau maakt bekend, dat, aan gezien gebleken is, dat niet alle landr en tuinbouwers in de gele genheid zijn hun kunstmestbonnen vóór 26 Juli bij de leveranciers in te leveren, de volgende zegels tot 31 Augustus 1942 geldig blijven: Stikstofbonnen, voorzien van op druk 1, benevens de uitsluitend in Friesland uitgereikte stikstofzegels voorzien van opdruk G., kalibonnen voorzien van opdruk 1 en 2. Bovendien worden voor het tijd vak 23 Juli31 Augustus 1942 gel- dig verklaard: Stikstoibonnen, voorzien van opdruk 2, kalibonnen, voorzien van opdruk 3. Alle hierboven vermelde zegels, t.w.; stikstofbonnen, voorzien van opdruk no. 1 en no. 2 en G., kali bonnen voorzien van opdruk no. 1, 2 en 3, moeten doo: de verbrui kers uiterlijk 26 Augustus a.s. bij de leveranciers zijn ingeleverd, op dat deze voor tijdige inzending der bonnen aan het R.V.O,. Kunstmest Distributie Bureau kunnen zorg dragen ter verkrijging van een aankoopmachtiging. De kunstmestzegels, welke na den vervaldatum binnenkomen, kunnen door het R.V.O. Kunstmest Distributie Bureau onder geen voorwaarde worden geaccepteerd. De fosforzuurbonnen voorzien van opdruk no. 1 blijven tot nader or der geldig. Urk. Door 8 vaartuigen "werd aan den Gem. Vischafslag aangevoerd: 576 kg aal en paling van .30 tot 120 kg per vaartuig. Prijs 74 ct. per kg; 25 manösn nest, 50 ct. per mand BR. OP LANOF.XDIJK, 23 Juli. Aanvoer: 13.900 Kg. roode kool f 7, 800 bos wortelen f 7. 7800 Kg; tomaten I—IV f 24 360 Ke. tuin- 'loonpn f 7, 258.175 Kg. aardappe len: groote f 5.90. kleine f 3.50. NOORDSCHARWOITDE. 23 Juli. Aanvoer: 277.000 Kg. aardanne1<m ^chotsche muizen groote f 5.90, Eigenheimers, groote f 5.90, kleine f 3.5Q, 30 Kg. tuinboonen f 7.

Heldersche Courant | 1942 | | pagina 3