Rostof doorbroken BIJZONDERE BEVOEGDHEDEN ra di Overheid m te (n MstlmeiiÉg DAGBLAD VOOR HELDERSCHE EDITIE Verplichte koolzaadbouw EK r- Verduister Belangrijke stelling voor Zware luchtaanvallen in Don-gebied W o r o o e s j oog Resultaten van duikbootoorlog steeds in Duitsche handen LUCHTGEVECHTEN BOVEf} HET KANAAL LITWINOF BIJ ROOSEVELT lapanners geland op Papoea DE BOER MOET ALLES INLEVEREN Strenge straffen in uitzicht gesteld Kinderen door oiders achtergelaten Critiek op Eagelschen scheepsbouw 27 juli 21.46 uur jgAug l.k. 5.48 uur e.k Uitsr-: N.V. Uit». Mij. Hollands Noorderkwartier. Redactie- en Administratiebnreanx: SCHAGEN: Laan 201, Tel. 444 (2 lijnen). - DEN HELDER: Koniniistr. 78. Tel. 2345 f2 lijnen). ALKMAAR: Laneestraat 97 Tel. 3332. 86ste Jaargang. No. 11858 Deze Courant verschijnt dadelijks. Advertentie-tariet. Gewone advertenties 11 ct p. m.m. Bij contract, binnen een laar te ge bruiken. belangrijke kortina. Prij zen worden op aanvraag verstrekt. 4 pagina's Hoofdredacteur: A. R. JONKER Alkmaar (afw.) HOOFDKWARTIER VAN DEN FüHRER, 23 Juli (D.N.B.): Het opperbevel der weermacht maakt bekend: Duitsche 'en Slowaaksche troe pen zijh door de versterkte brugge- hoofdstelling voor Rostof heen ge broken en hebben in verderen aan val den rand der stad bereikt. Een van den terugtocht op Rostof afge sneden vijandelijke groep strijd krachten is verslagen. Spoorwegr installaties 'ten Zuiden van de mon ding van den Don en transport bewegingen van den vijand zijn overdag en des naftits het doelwit geweest van vernietigende lucht aanvallen. Ten Noordwesten van Woronesj zijn vrij sterke aanvallen van den vijand in harde gevechten afgesla gen. Hierbij heeft een divisie infan terie 39 tanks vernietigd. In het ge bied acftter het front aan den cen- tralen sector is een uitbraal4>ogitog Van uiteengedreven vijandelijke groepen mislukt. Onder de talrijke gesneuvelden bevindt zich de com mandant van de 18de Bolsjewisti sche cavaleriedivisie, generaal Iwa- nowo. Aan het Wolchoffront én op het omsingelingsfront van Lenin grad heeft de vijaüd weer tever geefs aangevallen. In de Finsche Golf hebben gevechtsvliegtuigen een bolsjewistisch bewakingsvaar tuig tot zinken gebracht en een tweede beschadigd. In Egypte hebben de Duitsch Italiaansche troepen der «stelling El Alamein, gesteund door het luchtwapen, vaak herhaalde aan vallen overdag en des nachts ver bitterde gevechten op korten af stand afgeslagen. Daarbij werden ruim 1000 gevangenen binrienge- bracht en 131 Britsche tanks ver nietigd. Aan de Zuid- 'en Oostkust van Engeland heeft het luchtwapen gisteren en vannacht bomtreffers geplaatst op voor den oorlog be langrijke installaties van verschei dene plaatsen. In den tijd van 10 tot 22 Juli heeft het Britsche luchtwapen 189 vlieg tuigen verloren, waarvan 114 bo ven de Middellandsche Zee en Noord-Afril:a. In dienzelfden tijd gingen in den strijd tegen groot- Brittanje 40 eigen vliegtuigen ver loren. POSITIE DER ERNSTIG. SOWJET8 ZEER GENÈVE, 23 Juli (D.N.B.). De positie der Sowjets wordt in Enge land als zeer ernstig beoordeeld, zoo schrijft de Daily Mail. Zoo ern stig, dat men de reeds geleden ne derlagen beschouwt als een „nieu we last" voor de geallieerden. Italiaansoh Weermachtbaricht ROME, 23 Juli. Het weermacht- bericht luidt als volgt: Hevige gevechten heb^n zich gisteren afgespeeld in de zóne van El Alamein. De strijd, die een uit zonderlijk hardnekkig karakter kreeg, eindigde in het voordeel der astroepen. De tegenstander werd overal terug geslagen Er werden te genaanvallen op hem gedaan, waarbij hij zware verliezen aan menschen en materiaal leed. Acht-^ honderd gevangenen, in meerder heid Nieuw-Zeelandersjen Indiërs, vielen ons in handen. 130 pantser auto's werden op het slagveld ver nield. Het Duitsche expeditiecorps lm Afrika en de Italiaansche divisies Trieste en Brescla onderscheidden zich in het bijzonder tijdens dene zware operatie. Vliegtuigformaties van oe as mengden zich herhaaldelijk jn den slag. In luchtgevechten werden drie vijandelijke toestellen neerge schoten door Italiaansche jqgers, zes door Duitsche. Een ander toe stel werd neergeschoten door lucht doelartillerie van een onzer groote op ba- sis Micabba veroorzaakten aanzien lijke schade aan militaire installa ties. Duitsdhe jagers van h«Hj»**- te vernietigden vier Spitfires tij dens verscheidene Sevech*®": Ten Noordoosten van Port sant brachten onze vliegtuig6)*. «dank» de hevige reactie van ^«n vijand, waardoor eenige leden rterbaman- niog werden *cwondyn^° Jfl urt dok een schip van 10.000 ton u« een convooi tot 15 Juli hebben onee affietongd opnieuw de oaee Dja*»***® DE STRIJD OM ROSTOF* BERLIJN, 23 Juli (A.N.P.). Naar men vanavond in militaire kringen hier verklaarde, vorderen de gevechten om Rostof zoo lang zaam, doordat de bolsjewisten in de omgeving klaarblijkelijk zeer vele mijnen hebben aangebracht. Ten aanzien van de vraag, hoe groet de troepenmassa js, die Rostof verdedigt, verwacht men morge» nadere bijzonderheden te kunnen mededeelen. WORONESJ NOG STEEDS IN DUITSCHE HANDEN. BERLIJN, 2*3 Juli (D.N.B.) Wo ronesj bevindt zich nog steeds ste vig in handen der Duitsche troe pen, zoo wordt uit Berlijnsche mi litaire kringen gemeld. De bolsje wisten trachten Vergeefs dit feit door leugenachtige berichten te verdoezelen. Zoo beweerde het agentschap Tass, alsmed^5 de zen der Daventry den 22steir Juli, dat Roemeensche soldaten bij Woro nesj gevangen warea genomen. Het is echter een feit, dat in dezen ge vechtesector in het geheel ge?n Roemeensche troepen strijden. Timosjenko moet verdedigen. BERLIJN, 23 Juli (D.N.B.) De militaire correspondent van het D.N.B. schrijft o.a.: Bijna een maand na het begin van het groote offensief laten zich vier belangrijke punten onder scheiden. Zij liggen: 1) in tiet Noorden van den offensiefsector bij Woronesj; 2) in het Oosten van het operatiegebied, nauwelijks 100 K.M. van Stalingrad; 3) in het Zuidwesten in het gebied van Ros tof en 4) in het Zuiden en wel reeds ten Zuiden van den Don, waar het gebied, waar maarschalk Worosjilof het bevel voert, reeds zeer dicht is komen te liggen bij het gewoel van den slag voor het verliezen waarvan thans nog Ti mosjenko verantwoordelijk is. Af gewacht moet worden, wat Timo sjenko ten Zuiden van den Don zal doen. Doch ook voor zijn toekom stige handelen aldaar heeft de Duitsche legerleiding hem reeds de wet voorgeschreven: verdedi ging. Bevoegde militaire instanties in de Duitsche hoofdstad verwach ten daar een tegenstand, waarvoor de vijand ongetwijfeld het aller laatste en uiterste zal geven. RESULTATEN VAN DEN DUIK BOOTOORLOG. BERLIJN, 23 Juli (DNB.) Het DNB. verneemt van militaire zijde: Zes maanden geleden maakte een extra bpricht van het Duitsche op perbevel voor het eerst gewag van de successen van Duitsche duikboo- ten.in de Amerikaansche wateren. Volgens dat extra bericht van 24 Januari waren vlak voor de Ameri kaansche kust 18 koopvaarders met een gezamenlijken inhoud van 125 duizend ton tot zinken gebracht. De deelneming van de Ver. Staten aan den oorlog verschafte de Duitsche duikbootvloot mogelijkheden, waar over zij tot dat oogenblik niet be schikte, daar zij zich een beperking oplegde. In de zes maanden sedert dat ex tra bericht zijn, naar het oordeel der weermacht mededeelt, op alle oorlogstooneelen 616 vijandelijke koopvaarders met een gezamenlij ken inhoud van 3.843.200 ton tot zinken gebracht, waarvan 467 met een inhoud van 2.947.600 ton in de Amerikaansche wateren. De Britsch BERLIJN, 23 Juli (D.N.B.) Naar het opperbevel van de weermacht mededeelt, hebben Britsche jagers vandaag in den loop van den dag verscheidene malen getracht de kust van de bezette gebieden in het Westen te naderen-. Bij al deze pogingen wer den zij door den succesvollen al weer van jagers en luchtdoelartil lerie gehinderd en konden zij bij hun in scheervlucht uitgevoerde aanvallen met de boordwapens slechts onbeteekenende materieele schaae aan militaire installaties aan de kust aanrichten. Twee Spit fires, die in scheervlucht een lucht- afweerstelling in ftet gebied van Boulogne aanvielen, werden door licht afweergeschut hevig bescho ten. Hierbij werd een Spitfire door verscheidene voltreffers in brand geschoten, waarna het toestel in zee stortte. Duitsche jagers bonden den strijd aan met een formatié Britsche ja gers, die boven het gebied van Lannion en Morlaix vloog. De for matie werd uiteengeslagen. De af zonderlijke naar het Noordwesten terugkeerende Britten werden Ept ver boven zee achtervolgd, waarna zij op vijftig meter boven zee in hevige luchtgevechten werden ge wikkeld. STOCKHOLM, 23 Juli (A.N.P.) Naar de Engelsche nieuws dienst meldt, heeft de Sowjet- amba'ssadeur te Washington, Litwinof, gisteren een onder houd met Roosevelt gehad. Litwinof weigerde over den aard van het onderhoud mede- deelingen te doen, maar het heet, dat de kwestie van het tweede, front is behandeld. GENÈVE, 23 Juli (D.N.B.) United Ress meldt, dat Litwinof bij zijn bezoek aan Roosevelt niet onvoorwaardelijk heeft vastgehou den aan een grootscheepsche inva sie in West-Europa, maar dat hij veeleer wilde bereiken, dat ergens ter wereld iets wordt onderomen, opdat eindelijk wordt opgetreden tegen den steeds zwaarderen druk op de Sowjet-Unie. Van Sowjetzijde is, aldus het bericht, bevestigd, dat Moskou bezorgd is over het tempo van den Duitschen op- marsch naar Rostof. Voorts verbeemt men, dat Litwi nof ook Donderdagavond e$n on derhoud met Roosevelt zou hebben. In welingelichte kringen gelooft men dat hij opnieuw op 'n tweede front zal aandringen. -Amerikaanschee tankvloot verloor in deze periode 163 tankschepen met een inhoud van 1.325.500 ton. De duikbooten zijn in dappere ope raties doorgedrongen tot in de mon ding van de St. Laurens en de Mis- sissippi, tot voor het Panamaka naal en de havens aan de Caraïbi sche zee. Zij vergrootten haar suc cessen in weerwil van den toene- menden afweer door Amerikaan sche vloot- en luchtstrijdkrachten. Voorraden voor Amerika en Enge land werdeh nqar den bodem der zee gezonden, evenals oorlogsmate riaal, bestemd voor het Oostelijke front, Noord Afrika en de Stille Zuidzee. De duikbooten hebben de vijandelijke scheepsruimte reeds zoozeer gereduceerd, dat de zeemo gendheden geen meester over haar strategische beslissingen meer zfjn en zich bij ieder besluit geplaatst zien voor de kwestie van de scheepsruimte. Tevens worden de geallieerden gedwongen een aan zienlijk deel van hun oorlogspoten tieel voor den scheepsbouw te re serveeren. In de Middellandsche Zee hebben Duitsche duikbooten een belangrijke bijdrage geleverd tot de wijziging van den strategi- schen toestand. De overwinnaar van Sebastopol, generaal-veldmaarschalk Von Man- steia, bezichtigt de volkomen verwoeste verdedigingswerken van de sterkste vesting der bolsjewisten, welke na den hevigsten strijd door de onder 2i|a bevel staande Duitsche en Roemeensche troepen werd TBOTiri Scher-L Fetlinga-RK. Horber-Pax Holland m - - - VRIJDAG 24 JULI 1942 Een ieder, die in 1942 meer dan 5 H.A. bouwland klaver en kunst weide in begrepen op zand, loss- dal- en veengronden in gebruik heeft, is thans wettelijk verplicht, zonder dat hij daarvoor een per soonlijke aanzegging behoeft te ontvangen, straks 5 pet. van zijn bouwland met winterkoolzaad of winterraapzaad te bebouwen. Voor de klei-, zavel- en rooddoorn gronden is het verplichte percenta ge 8 pet., bedrijven met minder dan 1 H.A. bouwland op deze laatste gronden zijn vrij. Bij nalatigheid of misllkking moeten zomeroliezaden worden ver bouwd, tot een opjjprvlakte, welke U/2 keer zoo groot is als met de ge noemde percentages overeenkomt. Bovendien worden zij, die nalatig zijn, vervolgd en met zware boeten gestraft. De productiecommissaris, de rijks lafidbouwconsulent en de assisten- teh geven op verzoek nadere inlich tingen. Nauwelijks voor te stellen terrein- moeilijkheden heeft de Duitsche soldaat aan het Oostelijk front te overwinnen. In elkaar gegroeide boomstronken verzwaren nog den opmarsch door het moerasgebied. Atlantic-Holland-PK. Hermann- Pax-Holland m Bij de opening gistermiddag van een nieuw Kringhuis van het district Utrecht der N.S.V.O. en een in hetzelfde gebouw ondergebracht N.S. moederschool, waren o.a. aan wezig Kreisinspector Nieschulz, de commissaris in de provincie Utrecht, Engelbrecht, en de burge meester v. Utrecht, Ravenswaay. Het openingswoord werd gespro ken door mevrouw Gorris, hoofd van de afdeeling Moederzorg der N.S.V.O., die haar verheugenis er over uitsprak, dat dit huis geopend kon worden. Zij bracht hulde aan den penningmeester der N.S.B., den heer Bilderbeek en dankte voor de gulle medewerking. Zij sprak haar hoop uit, dat het district zich spoe dig zou uitbreiden en dat de moe derschool naar een eigen gebouw zal moeten worden overgebracht. Het doel der school is het geven van cursussen met als achtergrond de nationaal-socialistische wereld beschouwing. Daarna werd het gebouw aan mevrouw Groenewold overgedra gen voor het district Utrecht. Deze wees ,er op, dat men in Utrecht was begonnen met 40 vrouwen en dat het district er nu bijna 1000 heeft. Het is de bedoeling ook te gaan werken ten bate van den Neder- landschen Volksdienst, b.v. repara tie van afgehaalde kleeding enz. Tenslotte sprak zij de hoop uit op een prettige samenwerking met de Kreisleitung der N.S.D.A.P. en der N.S. Frauenschaft. De heer Bilderbeek sprak hierna namens het hoofdkwartier en bood het portret van den leider aan, waarvoor mevrouw Gorris dankte. Namens de Nat.-Soc. Frauen schaft bood mevrouw Haupt een schilderij van den Führer aan. Nadat het gebouw in oogen- schouw was genomen, bleef men nog geruimen tijd gezellig bijeen. LISSABON, 23 Juli (A.N.P.) Volgens den Engelsohen nieuwsdienst meldt een com muniqué van het geallieerde hoofdkwartier, dat de Japan- neus zijn geland aan de Noord kust van Papoea. Omtrent de landing bij Boe- na op Papoea meldt de Engel- solie nieuwsdienst nader, dat deze op den ochtend van 22 dezer is geschied. Zij vormt een nieuwe bedreiging van Hort Moresby, De resultaten «der achter ons (lig gende jaren toonen aan, dat het overgroote deel van de boeren de redelijkheid van de regelingen ten aanzien van de verplichting tot af levering van de melk aan de fa briek en van de inlevering van de andere producten als graan, peul vruchten en aardappelen, begrijpt en derhalve aan de voorschriften gevolg geeft. De ervaring heeft echter geleerd, dat er altijd nog een aantal boeren is, dat zich van zijn verplichtingen Jen aanzien van de voedselvoorzie ning niets aantrekt, maar er alleen op uit is zooveel mogelijk winst op zijn producten te maken. Dit ge beurt dan door de producten niet tegen den normalen prijs te leve ren, maar door ze clandestien en tegen veel hongeren prijs aan den handel of direct aan de consumen ten te verkoopen. Al deze clan destien verkochte waren worden onttrokken aan de ordelijke voed selvoorziening hier te lande en ko men grootcndeels alleen ten bate van hen, die daarvoor grof geld kunnen betalen. Verkeerde practijken moe ten worden bestreden. Het spreekt vanzelf dat nu de voedselpositie steeds nijpender wordt, deze practijken in het bij zonder met het oog op het* min der draagkrachtige deel van ons volk krachtiger moeten worden be streden. Door een voortdurende controle op deze bedrijven kan vaak een overtreding, waaruit de frauduleuze handelingen blijken, worden geconstateerd. Deze over tredingen worden dan door den economischen rechte* en den tuchtrechter bestraft. Het is ech ter vaak niet gemakkelijk deze overtredingen te constateeren, ter wijl toch aan de hand van produc tie en leveringen als vaststaand aangenomen moet worden, dat het bedrijf niet aan zijn verplichtingen voldoet, maar producten achter houdt of clandestien verkoopt. Zoo komt het voor, dat een boer in aan merking nemend het aantal koeien, dat hij melkt, veel te weinig melk aan de fabriek levert. Het kan zijn, dat hij frauduleus boter of kaas maakt of melk aan consumenten verkoopt en zoo dit geconstateerd wordt volgt bestraffing. Maar ook al wordt zoo'n boer niet op een strafbare handeling betrapt, het staat vast, dat hij zijn taak ten be hoeve van de voedelsvoorziening al zeer slecht vervult en dat er wel andere boeren zijn, die uit dezelf de boerdreij en dezelfde veestapel veel meer halen voor onze voedsel voorziening. Om in zulke gevallen afdoende in te kunnen grijpen, zijn den secretaris-generaal van het departement van Landbouw en Visscherij bij besluit van 23 Juli 1942 eenige bijzondere bevoegdhe den toegekend. Deze zijn, dat hij in gevallen, waarin men zijn verplich tingen tot in- of aflevering van producten niet nakomt, dte inleve ring van andere producten kan op leggen. STRENGE STRAFFEN. Zoo kan b.v. aan een boer, die niet genoeg melk aflevert, de verplichting worden opgelegd zijn veestapel geheel of gedeel telijk in te leveren tegen een door den secretaris-generaal vast te stellen vergoeding. Het vee kan dan verkocht wor den aan andere boeren, die daar van een voor de voedselvoorziening beter gebruik maken. In zeer ern stige gevallen, n.1. indien men een zoodanige overtreding van de voed selvoorzieningsbepalingen begaat of wel zijn bedrijf zoo slecht voert, dat men niet' langer tot deelneming aan de verzorging van de voedsel voorziening kan worden toegela ten, kan door den secretaris-gene raal aan dezulken het gebruik van hun gronden of bedrijfsgebouwen geheel worden ontzegd en aan an dere personen of instellingen wor den toegekend. Indien dus b.v. een boer slech'ts een gering deel van zijn oogst inlevert of zijn land zoo slecht verzorgt, dat het maar wei nig opbrengt, dan kan hem het ge bruik van zijn land en boerderij worden ontnomen, ten einde dit aan andere», wier bedrijfsvoering voor de voedselvoorziening meer nut heeft, over te dragen. De aan den secretaris-generaal thans gegeven bevoegdheden zijn ingrijpend. Men kan er echter op rekenen, dat er zonder aarzelen gebruik van gemaakt zal worden en wel in het bijzonder ten aanzien van hen, die ondanks alle gegeven waarschuwingen zijn blijven voort gaan met hun knoeierijen en daar mede aan de voedselvoorziening reeds groote schade hebben toege bracht. Verhooging minimum en maximum geldboeten In het gisteren verschenen verordeningenblad te opgeno men een verordening van den rijkscommissaris, waarbij het minimumbedrag der geld boete wordt gebracht van vijftig cents op een gulden. Voorts wordt bepahld, dat waar in strafbepalingen een maximum van de geldboete is opgenomen, dit maximum wordt verdubbeld. Gisteravond te ongeveer elf uiur heeft het personeel van het politie bureau Overtoom te Amsterdam, in den gang 'van diat bureau een jongetje, naar schatting ongeveer een jaar oud gevonden, dgt daar klaarblijkelij'lé te vondeling was gelegd. Het kleintje is voorloopiig ünhet stadsibestedelingenhuis opgenomen. Vreemder was hetgeen met een kindje, een meisje van 14 a 16 maanden eergisteravond te Sohellingwoude geschiedde. Daar vroegen een man en een vrouiw, beiden op de fiej^, aan een bewo ner, of hij zoolang op het kindje, dat zij bij ziöh hadden, wi'lde pas sen. Het regendie hard' en zij moes ten even een boodschap in den pol der doen. De bewoner voldeed aan dit ver zoek, maar de man en de vrouw keerden niet terug en hebben tot dusver ook niets van zich laten hooren. Het kindje blijft voorals nog in Sdhellingwoude. INBRAAK IN EEN TABAKS FABRIEK. Voor de vacantiekamer der recht bank te Groningen stond terecht de 28-jarige los-arbeider Jan van der W. te Groningen, die in Maart in de tabaksfabriek van de firma Huiser aan den Oostersingel dief stal m«t inbraak heeft gepleegd GENEVE, 23 Juli (DNB.) Het Merchant Navy- Journal, het vak blad van den Bond van Britsche scheepsingenieurs en scheepskapi teins, critiseert in scherpe bewoor dingen de Engelsche scheëfcsbouw- politiek. Het is de vraag, aldus dit tijd schrift, of Engeland slechts uit het oogpunt der eischen v. d. oorlog vrachtbooten bouwt, dan wel of er bij den bouw op wordt gelet, dat het schip in den naoorlogstijd voor de reeders zooveel mogelijk winst afwerpt. Het schijnt, dat men inderdaad de reedersbelangqji op den voor grond schuift. Dat is niet minder dan een misdaad,jegens de mannen en vrouwen van Engeland, die ac tief deelnemen aan den strijd op de zeeën. De kruideniersmentaliteit, ^lie bij de hoogste regeeringsinstan- ties den scheepsbouw leidt, heeft reeds lang voor het uitbreken van den oorlog den ruggegraat van En- gelands scheepsbouw gebroken. Bij deze iriViraak werden 40 Kg. rooktabak en .20 Kg. pruimtabak gestolen. Verdachte ontkent, doch een flinke hoeveelheid tabak, ver pakt in een doos van genoemde firma, werd bij hem thuis in be slag genomen. Deze tabak zou hij van een onbekende hebben ge kocht. Na een uitvoerig getuigen verhoor hecht de officier niet veel geloof aan het verhaal van den „onbekende". Er is hier sprake aldus spreker van een ernstige inbraak, waarom hij een gevange nisstraf eischt van 1 jaar en 6 maanden. Uitspraak 6 Augustus. Maan Maan op vanavond om onder 1822 oAgi 2.30 V.M. tot morgenochtend N.M. 3 Aug. m jq 19Aug.

Heldersche Courant | 1942 | | pagina 1