ROSTOF GEVALLEN Tegeostaod der Bolsjewisten aan den Don gebroken - Verduister Rede van Cordell Huil DAGBLAD VOOR Belangrijke uitgangsstelling voor verdere operaties Dietrich over de rede van Huil Nieuwc bonnen HELDERSCHE EDITIE De beteekenis der stad De inneming van Rostof De beteekenis van Rostof Italiaansch Weermachtbericht m Vijandelijke aanvallen ineengestort Felle gevechten bij El Alamein Doodvonnissen voltrokken uur é.k. 5.50 uur Atlantic Charter weer opgegraven Arbeidsdienst voor meisjes Zand ia plaats van boter Uit».: NV. Uit*. Mij. «Hollands Noorderkwartier. Redactie- en Administratiebureanx: SCHAGEN: Laan 201, Tel 444 f2 7RD™ "KL,)ER: Konin*str. 78. Tel. 234o f2 Innen). - ALKMAAR: Laneestraat 97 Tel. 3332. Deze Courant verschijnt dagelijks. Advertentie-tariei. Gewone advertenties 11 ct p. m.m. Bij contract, binnen een laar te «e- bruiken. belangrijke korting. Prij zen worden od aanvraag verstrekt. 88ste Jaargang. No. 11859 4 pagina's Hoofdredacteur: A. R. JONKER Alkmaar (afw.) ZATERDAG 25 JULI 1942 HOOFDKWARTIER VAN DEN FüHRER, 24 Juli. Het opperbevel der weermacht .maakt bekend: Troepen van het Duitsche leger, de Waffen-SS en Slo- waaksche formaties zijn met voortreffelijken steun van de luchtmacht door de krachtig versterkte, diepe de fensiestellingen van Rostof over het geheele frQht heen gebroken en hebben na harde gevechten de als ver- keers- en havencentrum belangrijke stad stormender hand genomen. De zuivering der stad van de resten van den vijand is nog aan den gang. De Berlijnsche avondbladen pu- bliceeren met ORschrilten over de geheele pagina het bericht van de verovering van Rostof en voor zien het van commentaar. De „Berliner Boersewzeitung" ziet in, de verovering van Rostof epn nieuwe gevoelige verzwakking Van de industrieele capaciteit der Sowjetunie en acht daarmede een belangrijke operatie afgesloten, die begonnen is in het gebied ten Oosten van Charkof en Koersk. De „Deutsche Allgemeine Zei- tung" wijst erop, dat ook de ster ke verdedigingsstellingen, die de bolsjewisten de laatste maanden daar hadden aangelegd den aan- valsstorm van Duitschers en bond- genooten niet konden remmen. De „Berliner Lokalanzeiger" ver klaart, dat niet het bezit van de in meerdere of mindere mate vernielde stad van belang is, doch het bezit van het gebied, waar zich als in een brandglas zoo vele beslissende draden,, der militaire, politieke en economische macht van de Sowjetunie vereenigen. BERLIJN, 24 Juli (DNB.) Ros tof, dat door de Duitsche troepen genomen is, telt 520.000 inwoners, voor het meerendeel industrie-ar beiders. In den Tsarentijd bedroeg het aantil inwoners 200.000. Door dat de stad, in weerwil van de groote bevolkingstoeneming niet uitgebreid werd, biedt zij den aan blik van een smerige, van men- schen wemelende nederzetting, waarin "houten gebouwen een over- heerschende rol spelen. -De opeenhooping van menschen is een gevolg van de geweldige in dustrialisatie en de beteekenis van de stad als verkeersknooppunt en overlaadstation. Er zijn fabrieken voor landbouwgereedschappen met 27000- arbeiders, een tabaksfabriek met 5000 werklieden, locomotief- werkplaatsen, automontagefabrie- ken, munitie- en geschutfabrieken en talrijke andere bedrijven, die voor de oorlogseconomie van be lang zijn. Ook zijn er fabrieken .voor levensmiddelen. Met Rostof heeft de Sowjet-Unie de brug tusschen Kaukasus en Do- netzibekken verloren. Zij hebben de sleutelpositie verloren, waarover de grondstoffen van den Kaukasus naar de industriecentra van Oekrai ne en Centraal-Rusland gebracht werden. In aanvulling op het weermacht- bericht verneemt het D.N.B.: De inneming-vaiJ de stad Rostof, door Duitsche en Slowaaksehe troepen, waarvan vandaag mel ding is gemaakt, moet worden be schouwd als een der voorlciopig voornaamste gebeurtenissen van het groote Duitsche offensief aan het front in de Sowjetunie. Als resultaat van den val van Rostof kan worden geconstateerd:,dat thans ook het göbied van den mond van den Don in Duitsdhe banden is gekomen en dat daarmede de Duitsche Zuidelijke vleugel uit gangsstellingen heeft gekregen yoor nieuwe groote operatiemoge Een Angelsaksisch gesprek: „Wien acht je meer waard, Wavell of Mac Arthur?" Wavell, WavelL Nie mand, dia xoo hard wegloopt als hij „Guerin Meschino Meschino'' 26-4-42. Holland-Pax, Holland m lijkheden. Tevens hebben de bolsje wisten met Rostof een zeer belang rijke handels- en indhstrieiplaats definitief verloren. Voor de her overing waarvan zij zooals bekend in den afgeloopen winter buiten gewoon sterke strijdkrachten in den strijd hadden geworpen. DE SOWJETUNIE IN GEVAAR. Oproep van radio Moskou. STOCKHOLM, 24 Juli. (DNB.) De Moskousche zender heeft zich met een hartstochtelijken oproep gericht tot de bevolking der Sow jetunie en verklaard, dat de Sow jetunie in gevaar verkeert De Duit schers dringen steeds dieper het land binnen. De burgers der Sow jetunie worden opgeroepen met hun lichamen een bolwerk tegen de Duitschers te vormen. ROME, 24 Julio Het Italiaansch weermachtbericht van heden luidt: In het gebied van EI Alamein zijn de levendige gevechten voort gezet. De vijand leed nieuwe ver liezen. Het aantal gevangenen is gestegen tot ongeveer 1000. Onze formaties hebben reeds op 20 Juli de oase Siwah in het Westen van het Egyptische gebied bereikt en bezet. Bij de felle gevechten van 22 Juli heeft het derde batallon van het 61ste regiment infanterie Tren- to zich onderscheiden, dat dapper aan de zijde van formaties van h'et Duitsche Afrikacorps heeft gestre den. Bij de acties der laatste da gen heeft zich de aan het hoofd van het door hem aangevoerde 65e regiment infanterie strijdende kol. Gerardo Vaiarini bijzonder on derscheiden. Gisteren levendige activiteit van het luchtwapen. Er werdeM talrijke luchtgevechten geleverd tusschen de jagerformaties der tegenstan ders. Drie Spitfires en drie Curtiss- toestellen warden door Duitsche vliegtuigen neergeschoten. De vij- ïfWftÊ?' Sebastopol veroverd. Lenin verdween „in het graf". Op het hoofd plein voor het havengebouw viel het standbeeld van zijn voetstuk en boorde zich diep in den grond. Atlantic-Holland-P.K. Leuenberger-Pax Holland m ENGELSCHE VLIEGTUIGEN BOVEN ZWEDEN. Onder zware koppen pubjiceeren de ochtendbladen het bericht, dat twee vreemde vliegtuigen, blijk baar Engelsch of Sowjet-Russisch, in den vorigen nacht bommen hebben laten vallen boven Oeland bij Borgholm. Het Zweedsche persbureau T.T. meldt, dat door de geweldige ont ploffingen der brisantbommen alle huizen te Borgholm trilden. De bommen hebben «^enwel geen schade aangericht, auch zijn in een bosch terechtgekomen. f OPSTAND VAN STAMMEN IN NOORD-IKAN. Men meldt uit Teheran, dat een heden van het Iraneesche leger, waarbij zich bezettingstroepen aan sloten, naar de provincies Khoras- san en Kirmanschah zijn gezonden om den opstand der stammen in Noord-Iran te onderdrukken en om de telefonische verbindingen tus schen de hoofdstad en de provin cies, die doorgesneden waren, te herstellen. and, die zonder succes storingsaan- vallen trachtte te ondernemen te gen zekere centra achter ons front, verloor boven Benghasi zes toestel len. Twee werden neergehaald door onze jagers, twee door batterijen afweergeschut en) twee door ge schut der Duitsche eenheden. Eeni- ge met valscherm neergesprongen leden der bemanningen werden ge vangen genomen. Een van onze vliegtuigen is niet op zijn basis te ruggekeerd. Boven Malta zijn de operaties der bommenwerpers der spilmogendheden met succes voort gezet. Vier Engelsche vliegtuigen werden door Duitsche jagers, twee door onze jagers neergeschoten. HOOFDKWARTIER VAN" DEN FüHRER, 24 Juli: Het opperbe vel der weermacht maakt bekend: Zooals in een extra bericht wordt bekend gemaakt, zijn troepen vaq het Duitsche leger, de Waffen-SS en Slowaaksehe formaties met voortreffelijken steun van de lucht macht door de krachtig versterkte diepe defensiestellingen van Rostof over het geheele front heen gebro ken en hebben na harde gevech ten de als verkeers- en havencen trum belangrijke stad stormender hand genomen. De zuivering der stad van de resten van den vijand is nog aan den gang. In den grooten bocht van den Don hebben divisie? infanterie en snelle formaties den tegen stand gebroken van pas aange voerde bolsjewistische troepen. 69 Tanks en 29 kanonnen wer den hierbij vernietigd. Ten Noordwesten van Woronesj zijn vrij sterke vijandelijke aanvallen in tegenaanval afge slagen. Formaties gevechts vliegtuigen en duikbommen werpers hebben ingegrepen in de gevechten op den grond en den bolsjewisten zware verlie zen toegebracht. Aan het front van de Wolchof en voor Leningrad zijn vijandelijke' aanvallen ineengestort. Troepen concentraties werden door artille rievuur uiteengedreven. Aan het IJszeefr-ont heeft het luchtwapen ligplaatsen voor duikbooten en mi litaire installaties van de oorlogs haven Poljarnoje met goed effect bestookt. De bolsjewieken hebben gisteren 83 vliegtuigen verloren, 7 eigen toestellen worden vermist. In Egypte duren de felle gevech ten in de stelling El Alamein voort. De oase Siwah is door Italiaansche troepen bezet. Formaties van het Duitsche en het Italiaansche lucht wapen hebben opnieuw met bijzon der succes ingegrepen in de ge vechtshandelingen. Tijdens lucht gevechten boven de woestijn, door afweergeschut en bij aanvallen op het eiland Malta zijn 18 vijandelij ke vliegtuigen neergeschoten. In den strijd tegen Groot-Brittan- nie heeft het luchtwapen bij aanj vallen overdag en des nacht? vol treffers van bommen geplaatst op fabrieken van de vliegtuigindus trie, op vliegvelden en op andere voor den oorlog belangrijke instal laties in Midden- en Oost-Enge- land. Aan de kust van het bezette VVestelijke gebied heeft de vijand gisteren negen vliegtuigen verlo ren. Een Britsche storingsaanval overdag op een plaats in het West- Duitsche grensgebied,-en aanvallen van den vijand in den afgeloopen nacht, vooral op de stad Duisburg, hebben verliezen onder de burger bevolking doen oittstaan. Er ont stonden branden en vernielingen, hoofdzakelijk in woonwijken en openbare gebouwen. Nachtjagers en afweergeschut brachten zes der aanvallende bommenwerpers ten val. Eenige Sowjet-bommenwer- pers hebben om middernacht ver- geefsche storingsaanvallen gedaan op Oost-Pruisisch gebied. Hierbij verloor de vijand een vliegtuig. Officieel wordt bekend ge maakt. De door de Duitsche Oberge- richt in het Amsterdamsche distributieproces tegen Corne- lis Nicolaas de Vries, Augustus Theodorus van Batum, Abra ham Pots en Petrus Albertus v. Dieren gevelde doodvonnissen zijn door fusileering voltrok ken. De tegen Alexander Theodo rus Tliuring en Louis Kesse- laar gevelde doodvonnissen zijn door den Rijkscommissaris voor het bezette Nederlandsche gebied in den vorm van gratie gewijzigd in vijftien jaar tucht huisstraf. Dat het bittere ernst gaat wor den met de bestrijding van de zwarte handelkanker, wordt door deze terechtstelling nu wel duidelijk onderstreept. Aan zachte Veirmaningen en ernstige waarschuwingen heeft het waarachtig niet ontbroken. Met deze vonnissen is Neder land komen te staan tegenover een grimmig spook, dat met een vlammend zwaard waakt v»or de sociale rechtvaardig beid, welke eischt dat, vooral in dagen van groote economi sche moeilijkheden, de beschik bare goederen berlijk en recht vaardig worden verdeeld. Verwacht kan worden dat In de toekomst harder en straffer dan tot dusver zal worden op getreden. De tijd van waar schuwingen is voorbij. Het wrekend zwaard bedreigt al len die misdaden plegen tegen de volksgemeenschap. De lijkzang eener onder gaande wereld. De Reichspressechef Dr. Dietrich heeft omtrent de rede van staats secretaris Cordell Huil het volgen de opgemerkt: In plaats van zich bezig te hou den met de problemen van het he den, behandelt Huil in het grootste deel van zijn rede de organisatie van de wereld „na de overwinning der geallieerden". Hij vermeldt slechts terloops, dat voor „onmid dellijke toekomst de belangrijkste kwestie is den oorlog te winnen en wel zoo spoedig mogelijk en beslis send". Over het hoe zwijgt Huil. Een rede, die thans na drie jaar oorlogservaring bij het publiek wil inslaan, moet door succes bezegeld en door daden gewijd zijn. De mo- raliseerende redevoeringen van jammerende grijze politici maken echter den indruk van lijkzangen eener ondergaande wereld. De overwinning van Engeland en Amerika, die zich verkocht heb ben aan het bolsjewisme, beteekent voor de volken van Europa geen vredesgarantie, maar vereeuwiging van den oorlog en een stellige on dergang. De overwinning der ver- eenigde anti-bolsjewistische naties za] aan Europa eindelijk een na tuurlijke volkerenorde brengen, ge baseerd op nationale rechtvaardig heid en socialen vooruitgang, waar door voorgoed langs vreedzamen weg de harmonie van hun belangen wordt gewaarborgd. Omtrent Hulls stereotype uitdruk kingen „vrijheid, menschelijke waarde en beschaving" merkte Die trich op, dat de cultuurdwergen en parvenus der Vereenigde Staten zich wel in alle bescheidenheid mochten herinneren, dat de volken, die zij thans zoo fel bestrijden, hun de eerste schreden op den weg der beschaving hebben leeren zetten. De Amerikanen hebben geen htnul van het ontwaken van een nieu- 'S-GRAVENHAGE, 24 Juli. Voor de volgende week zijn ter verkrijging van de gebruikelijke rantsoenen brood, vleesch en rook artikelen (2 rantsoenen voor de mannen en 1 rantsoen cigaretten voor de dames) aangewezen de bonnummers 38. Voorts is voor het tijdvak van 27 Juli tot en met 7 Augustus bon 38 van de boter- en vetkaart geldig verklaard voor het koopen van b o- t e r. Maan Maan op vanavond om onder -19.29 2, 44 3.19 27 Juli UUr 12 Aug V.M. tot morgenochtend N.M. 3 Aug. - - L.K. 3 Aug. ff >1q' 19 Aug. Zondagavond om Maan oi 41 mm Maan op uur ondpr 20.29 tot Maandagochtend 4.16 De Amerikaansche miïiister van Buitenlandsche Zaken Cordell Huil, heeft volgens den Engelschen nieuwsdienst in een radiorede tot het Ameri kaansche volk o.a. gezegd, dat de Ver. Staten dezen oorlog slechts kunnen winnen, als men den vijand opzoekt en aanvalt. De Ver. Staten zullen don dapperen bondgenooten allé beschikbare hulp doen toe komen. Tijdelijke tegenslagen mogen geen aanleiding geven tot zwakheid en ontmoediging, want zij zijn voor alle ware soldaten en patriotten een tee- kèn om te harder toe te slaan. De Ver. Staten en hun bondge nooten zijn gedwongen tot den oor lof, aldus Huil, daar zij het zeer eenvoudige, maar fundamenteele feit negeerden, dat men ter hand having van vrede, recht en vrijheid internationale verantwoordelijk heid op zich moet nemen. Atlantic Charter. De in het Atlantie Charter neer gelegde beloften vormen een stel sel, waardoor ieder volk, klein of groot, den waarborg krijgt in een duurzamen vrede de beste gelegen heid te vinden zijn wenschen met betrekking tot de vHjheid en de grootste mogelijkheden tot mate- rieelen vooruitgang te verwezenlij ken. Een nieuwe volkenbond? Geen natie kan tot bevredigen den vooruitgang komen, als haar burgers worden beheerscht door voortdurende vrees voor inmen ging van andere landen. Derhalve moet een internationale instelling in het leven worden geroepen, die in de toekomst zoo noodig met geweld den vrede onder de volken in stand houdt. De Ver. Sta ten zullen in internationale samen werking een mechanisme vormen, dat den vrede waarborgt en de na tionale bewapening van ieder volk bepaalt. r Internationaal gerechtshof. Een andere instelling, die de Ver. Staten moeten oprichten en steu nen, is een internationaal gerechts hof. Tevens moet toezicht worden geoefend op de landen van het drie mogendhedenverdrag, totdat zij een bewijs hebben geleverd van hun bereidwilligheid en bekwaamheid om met andere naties in vrede te leven. De duur van dit toezicht hangt volgens Huil af van de snelheid, waarmee de bevolking van Duitsch land, Japan, Italië en hun aanhan gers aan de Ver. Staten het over tuigende bewijs leveren, dat zij de monstrueuze philosophie van een superieur ras en van verovering door geweld hebben afgewezen en opgegeven en zich oprecht toeleg gen op de fundamenteele beginse len van den vreedzamen vooruit gang. Huil noemde éen der grootste be letselen uit het verleden voor den menschelijken vooruitgang het na tionalisme. Overdreven beperkin gen van den handel moeten worden afgeschaft en usances, die aan an dere volken schade berokkenen en den handel afbrengen van zijn na tuurlijken, economischen loop, moe ten worden vermeden. De Ver. Staten hebben behoefte aan een apparaat om het kapitaal op draaglijke voorwaarden van de financieel sterkere naar de zwak kere landen te leiden. Hierbij kan de noodzakelijkheid aan het licht komen bijzondere handelsovereen komsten en internationale afspra ken te maken om het moeilijke vraagstuk der overschotten onder de knie te krijgen en behoorlijk re kening te houden met de bijzondere situatie in zekere gebieden. wen Europeeschen geest. Zij heb ben zich met het allesvernietigen de bolsjewisme verbonden tegen dë cultuur, waaraan zij hun eigen be staan danken. Aan deze zonde te gen den geest zal ook het huidige Amerika ten gronde gaan. Zoodra de internationale vrede tot op zekere hoogte gewaarborgd en de politieke stabiliteit hersteld is en tevens de economische kluis ters zijn afgeworpen, staan ieder volk geweldige middelen ter be schikking om de behoeften van den vooruitgang te bevredigen en aan alle burgers den overgang naar een hoogeren levensstandaard mogelijk te maken. De volken der wereld zullen dan in staat zijn te leven zooals de Ver. Staten zelf het begeeren en betere levensvoorwaarden schep pen dan hun ooit te voren moge lijk is geweest. Geen duizendjarig rijk. Geen volk zal deze taak gemak'' kelijk vervullen. Noch de overwin ning der geallieerden, noch een andere vorm van „planning" voor den na-oorlogstijd is op zichzelf in staat een duizendjarigen welstand in' het leven te roepen. Om ten volle gebruik te maken van deze gelegenheid moeten de Ver. Staten besloten zijn niet alleen openlijk, uit te spreken, welke zegeningen en weldaden zij voor zichzelf en de menschheid. wenschen, maar zij moeten ook»voor het apparaat zorgen, waarmee zij deze zegenin gen op de snelste wijze en in den doeltreffendsten vorm kunnen waarborgen. Wat de onmiddellijke toe komst aangaat, zoo zei Huil aan het slot/van zijn rede, is het de belangrijkste taak der Ver. Staten den oorlog defini tief en zoo spoedig mogelijk tot een zegevierend einde te brengen. Om deze "oogmerken te bereiken, moeten alle Ame rikaansche burgers iederen dag hun uiterste best doen, totdat de overwinning is be haald. Deze oorlog heeft de geallieerden tot nieuwe toppen van moed, vast beradenheid en geestelijke kracht gebracht. De geestkrahet zal den Ver. Staten de Overwinning bren gen. Rangen en gesteld. graden vast- 'S-GRAVENHAGE, 24 Juli. De Staatscourant van heden bevat een besluit van den waarnemend secr.- gen. van het Dep. van Algemeepe Zaken, betreffende de rangen en graden in den Arbeidsdienst voor meisjes. De rangen voor het hooger kader zijn: Hoofdleidster, stafleidster ën ar- beidsleidster; die voor het midden kader hopvrotiw en adspirant-hop- vrouw, terwijl het lager kader wordt gevormd door hoofdkern- leidsters. In den stand van het personeel da^ geen rang bekleedt, worden onderscheiden de graden van kern leidster en arbeidsmeisjes. Voorts is een besluit opgenomen, houdende eefi voorloopige regeling van de bezoldiging van hooger en midden kader, welk besluit terug werkende kracht heeft tot 1 Jan. 1942, met welken datum geacht wordt te zijn ingetrokken de be schikking van 9 Juni 1941, houden de een voorloopige regeling van de bezoldiging van leidsters en assis tenten. Ook de handelaar waj be drogen. Een melkboer in Amsterdam, die van een handelaar een vat bo ter zoo dacht hij althans had ontvangen, kwam bij het openma ken tot de teleurstellende ontdek king, dat het inplaats van dit kos telijke smeersel, slechts zand be vatte. De melkboer haastte zich, hier van aangifte bij de politie te doen, doch het schijnt, dat ook de hande laar bedrogen is en de verwisseling reeds had plaats gehad vóór het .vat in zijn bezit kwam.

Heldersche Courant | 1942 | | pagina 1