Bankwerkers en Plaatwerkers Alkmaarsche Kaasmarkt Stadsnieuws De Ambachtsschool-diploma's uitgereikt Clandestieoe handel is* WERKERSTAN NEDERLAND! De werklozenkassen zijn thans alle overgegaan naar het Ned. Arb. Front Begrijpt dus de noodzaak van het lidmaatschap van 't N.A.F. voor Uzelf en Uw gezin, meldt U aan bij de Centrale van het PALTHE verft ook leer! Marktberichten Vakschool voor meisjes voor Den Helder en omstr» Frissche Morgen-nieuws llit het politierapport Predikbeurten Al weer agenten op kousevoeten Nieuws uit Urk in sigaren bloeide Verloren knoop brazht inbreker in de cel t LUlSTERr T «- Spa/ÏÏJp'SOÖe ^O/ZVG Daj 2 O Uur P.C. HOOFTSTR. 178-180, A'DAM Heeft U SCHOENEN, TASCH of LEEREN JAS die U vernieuwd of in een andere kleur wenscht: Palthe verft alle leeren artikelen in elke kleur. hernieuwtt Een eigenaardige vernieling Vrijdagmiddag werd in een der lo kalen van de Ambachtsschool de altijd min of meer plechtige bijeenkomst ge houden, waarop, de diploma's werden uitgereikt aan de geslaagde leerlingen en waarop bekend werd gemaakt welke leerlingen van de eerste naar de tweede klasse werden bevordérd. Behalve de directeur en leeraren waren hierbij vele bestuursleden tegen woordig, terwijl de heer L. van Loo als vertegenwoordiger van het Ge meentebestuur aanwezig was. De voorzitter, de heer J. J. Verfail- le, herdacht in zijn openingswoord al lereerst het overlijden van den vorigen voorzitter, den heer R. Kastelijn, aan wiens nagedachtenis enkele oogen- blikken van stilte werden gewijd Vervolgens bracht spr. dank aan de verschillende instanties, die het on derwijs aan de Ambachtsschool ook dit jaar mogelijk hadden gemaakt. Hij noemde hiervan in het bijzonder het Departement van Opvoeding, Onder wijs en Wetenschap, het-Gemeentebe stuur en den Inspecteur van het Nij verheidsonderwijs. Komende aan een overzicht van de behaalde resultaten, wees de lieer Ver- faille er op, dat de eerste klasse het dit jaar niet best gemaakt had. Vele leerlingen moestèn blijven zitten, zelfs al hadden de leeraren de veie moeilijke omstandigheden bij hun be oordeeling, in aanmerking genomen. Spreker knoopte hieraan vast, dat doorzetten de eenige manier is om het gestelde doel te bereiken. Hij hoopte ook van de geslaagden, dat zij behalve hun getuigschrift tevens den wil tot volhouden van deze school zou den medenemen. Hier werd slechts de basis gelegd. In de practijk wordt de vakman gevormd. Tenslotte dankte de heer Verfaille de leeraren voor hun werk. Daarop reikte de voorzitter achter eenvolgens aan de geslaagde leerlin gen de behaalde diploma's uit. De leerlingen L. van Galen en K. Borst kregen een teekenhaak met driehoe ken als belooning voor hun bijzondere prestaties. De Directeur, de hSr A. Smit, ging daarop over tot het bekendmaken van de leerlingen, die van de eerste naar de tweede klasse bevorderd werden. ooraf noemde hij enkele namen van leerlingen, die zich op de een of an dere wijze onderscheiden hebben, n.1. Kérstens, Hermans, de Texelaars, Ritsma. Het bleek, dat de leeraren zeer te vreden zijn over de leerlingen, die-van buiten Den Helder komen. Het zijn meestal de ijverigste, ondanks de groote moeiten die zy dikwijls hebben om eiken dag weer aaij naar Den Hel der te komen. Er komen jongens van Den Oever op Wieringen en van De Koog op Texel, uit Wieringerwaard en Callantsoog. Daarop vroeg de heer Van Loo nog even het woord. Hij wilde diverse raadgevingen, die al naar voren ge komen waren, onderstreepen. Het speet ook hem, dat er dit jaar zooveel zittenblijvers zijn. Echter beloofden zij beterschap. Spreker kon niet met vol doende nadruk aanraden toch met ernst op school te komen. Bemoei je, ondanks de vele moeilijkheden, die dezen tijd biedt, uitsluitend en zoo veel mogelijk met je werk. Toon je echte Hollandsche jongens. Denk aan je toekomst. Je hebt een school hier, die in het land goed staat aangeschre ven, je hebt een kundige directeur en bekwame leeraren. Buit dat uit. Ernstig wilde spreker waarschu wen toch vooral niet in de vacantie of in den tijd, dat de geslaagden nog geen emplooy hebben gevonden, langs de straat te lanterfanten. Na de jongens gelukgewenscht te hebben met de successen en de afge studeerden de medewerking van het Gemeentebestuur toegezegd te hebben, wenschte hij hen een prettige vacantie. De leerling Van Son zeide namens de medeleerlingen het Bestuur, de Di recteur en leeraren dank voor het on derwijs. Zij hopen het geleerde in de practijk te kunnen brengen en de eer van de Ambachtsschool hoog te hou den^ Hierop sloot de heer Verfaille met een kort woord deze bijeenkomst. De uitslagen zullen wij Maan dag publiceeren. GESLAAGD. 2-jarige voorbereidende cursus. Bevorderd van het le naar het 2e leerjaar: J. L. C. Bais, L. v. d. Berg, E. Bras, J. van Bijnen, N. Dijks hoorn, J. C. van Engelsdorp Gaste laars, B. de Haas, D. Hilboesen, M. Hooiveld, C. J. Jóngkees, T. Kater, H. A. Krouwel, A. C. Leeuw, W. C. van Leeuwen, G. Moree, A. v. Nier- sen, H. Pheiffer, C. v. d. Poll, C. Ritecb, P. Schrier, M. v. d. Spek, W. C. van Spelden, T. H. Steinhauer, H. van Straten, M. Swart, J. G. Vlasveld, H. H. de Werker, A. M. Wever te Den Helder, W. J. Witte te Texel, G. R. Kuiper, G. Rotgans te Wieringen. Afgewezen 1. Het getuigschrift werd uitgereikt aan: K. M. Aarts, G. Blokker, H. G. de Boorder, E. M. Bouman, J. L. D. Bouman, E. A. Breel, I. H. Burger, T. But, J. W. Delij, W. Dhont, C. Egner, H. Heiting, H. M. Kapteyri, T. Laan, L. J. Licher, N. Parlevliet,' W. 'Pronk, N. Rotgans, H. W. P. de Ruig, W. Suidman, T. Varenhorst, G. M. v. d. Water, C. M. van Zoest, te Den Helder, T. A. Post, I. Wieg man, J. Wor, te Wieringen, J. J. van Wijck te Wieringermeer. 2-jarige opleiding Huisnaaister. Bevorderd van het le naar het 2e leerjaar: G. Blankman, M. v. d. Hert, A. A. Noordijk, M. Slikker, N. Tiessen, te Den Helder. Afgewezen: 2. EXAMENS SCHEE PSRADIO-TELEGRAFIST. 's-Gravenhage, 23 Juli. In de Staatscourant deelt de directeur- generaal der P.T.T. mede, dat de verschillende exapiens voor scheeps- radio-telegrafist en -telefonist in de maand September worden gehouden. Aanmelding voor 15 Augustus. Geslaagd aan de Gem. Zeevaart school te Groningen de oud-leerlingen der Zeevaartschool alhier: J. J. A. Bo nekamp te Maastricht, H; C. Muller te Wageningen, S. Sjoerdsma te Alk maar, J. H. van Wageningen te Den Helder en C. Winkel te Barsinger- horn. r Bij het op 16 en 17 Juni j.1. ge houden examen boekhouden van de Nederlandse Associatie voor Practijk- examens, slaagde onze stadgenoot, de heer A. J. de Bruyn. Genoemde heer was leerling van den heer J. Boon, leeraar M.O. Boek houden, alhier. Als het weer het tóelaat, gaat de Sportclub F. M. a.s. Zondag naar Schagen om deel te nemen aan den Kringwedstrijd, die door de Sport club „De Wiel" te Schagen gehou den wordt. Daar de Kringwedstrijd te Anna Paulowna vorigen Zondag, wegens te koud water afgelast werd, is het moeilijk te zeggen, wat de F.M.- ers kunnen presteeren en wat voor kansen zij teg^n de andere zwem mers uit den Kring hebben. Öe aanvang ia 2 uur. GEEN PERSOONSBEWIJS. Een stadgenoot, die zonder per soonsbewijs langs 's Heeren wegen ijsbeerde, ging deswegen op de bon. INBRAAK IN DE KEIZERSTRAAT Een bewoonster van de Keizer straat deed aangifte," dat er in haar woning ingebroken was. Diverse goederen werden door den inbreker meegenomen. VERVELENDE VERGISSING. Een bewoner van de Hector Treub- straat had zijn fiets gestald op het Stationsplein. Later, toen hij het vehikel ophaalde, bleek, dat een an der hem reeds voor geweest was. Het betreft hier een vergissing, die ontstond doordat de beide fietsen sprekend op elkaar geleken. Met zwijntjesjagerij heeft dit dus niets te maken. REGENJAS GENEPT. Iemand uit Heiloo kwam tot de minder aangename ontdekking, dat tijdens een treinreis naar Den Hel der een medereiziger zijn regenjas voor goeden prijs verklaard had. Een onderzoek wordt ingesteld. INGEBROKEN OP DE JAVASTRAAT. Bij een bewoner van de Javastraat werd ingebroken. Een hoeveelheid levensmiddelen werd medegenomen. AANGEHOUDEN. Iemand, die verdacht wordt van het stelen Van een aantal meelzak ken is door de recherche aange houden. NOG ZOO IETS. Iemand, die een autobuitenband meekaapte, werd eveneens aange houden door de politie. i ZONDAG 26 JULI 1942. Westerkerk (Helden der Zeeplein). V.m* 10.30 uur, Mej. K. van Drim- mélen. Geref. Kerk, (Rehobothkerk). V.m. 9 uur en 10.45 uur: Cand. P. van der Spek, van Scheveningen. N.m. 4 uur en 5.45 uur: Cand. A. J. Bos van Enkhuizen. Julianadorp n.m. 6 uur: Cand. P. van der Spek. A. P. Polder: Ds. J. van Nieuwkoop van A. P. polder. Herst. Ev. Luth. Gem. (Weezenstr.) V.m. 10.30 uur, Prop. Oldemans te Bilthoven. Chr. Geref. Kerk (Steengracht). V.m. 10 uur en rvm. 5 uur de heer J. Rebel. Doopsgezinde Gemeente. V.m. 10.45, Ds. Milotz, van IJmuiden Oud-Katholieke Kerk (Langestr. 78) Geen dienst. Evangelisatie Palmstraat) V.m 10 uur: Zangdienst. V.m. 10.30, de heer H. Heeresma, te Amsterdam. Evan; elisatiegebouw (Vijzelstraat) V.m. 10.30 uur en n.m. 7 uur, Samen komst. N.m. 12.15 en n.m. 2.30 uur, Zon dagsschool. Woensdag n.m. 7.30 u. Bjjbelkring Vrjjdaf n.m. 7.30 uur, Zangdienst. Gistermorgen omstreeks vier uur ontdekten omwonenden onraad na bij een sigarenwinkel aan den Sta tionsweg te Den Haag. Zij waar schuwden de politie, die twee agen ten op onderzoek uitzond. Deze gin gen daarbij nogal omzicjitig te werk en troffen bij het pand geen inbrekers meer aan. De deurpost vertoonde alleen eenige beschadi giijge». Rekening houdend met de mogelijkheid, dat de inbrekers nog (konden terugkeeren, besloten de agenten hierop pet, tuniek en been kappen af te leggen en hun schoe nen uit te trekken. Van perceel tot perceel surveilleerend zouden zij zoo kunnen worden aangezien voor burgers, die half gekleed een vuil nisemmer buiten zetten. Terwijl de een in de omgeving rondscharrelde, maakte de ander op kousevoeten een blokje om 20 Minuten later werd hun moeite be loond, toen de inbrekers ook inder daad weer opdaagden en met een breekijzer de deur van den winkel gingen forceeren. Toen de deurpost vernield was, grepen de agenten in en legden de hand op beide man nen. SCHIP OP DEN DAM. De U.K. 50, schipper J. Kaptein, is op het Urker havenhoofd gesla gen. Door het ruwe weder kon het havenhoofd niet bereikt worden. De bemanning kon van het schip ge haald worden. Het schip moet als verloren wor den beschouwd. Door 60 vaartuigen werd aan den Gem. Vischafslag aangevoerd: 4353 kg aal en paling van 30 tot 180 kg per vaartuig, prijs van 68 tot 1.54 ct. per kg. 320 manden nest, 300 kg Pos, 10 ct. p. kg. TEXEL BEROEPEN. Beroepen bij de Doopsgezinde Ge meente te Groningen, Ds. Gorter, thans predikant bij de Doopsgezinde Gemeente te Texel. GESLAAGD. Geslaagd voor het le gedeelte notarieel examen, de heer Hans Noordijk, vroeger te Texel, thans te Amersfoort en de heer W. Mulder, te Den Burg. DE TOESTAND OP DE ALEOETEN STOCKHOLM, 24 Juli (A.N.P.) - Een welingelicht Amerikaansch waarnemer van marinezaken te Londen heeft den toestand op de Aleoeten, waar de strijd tusschen Amerikaansche vliegtuigen en duikbooten en Japansche zeestrijd krachten nog steeds gaande is, „onheilspellend" genoemd. Met de bezetting van de Westelijke Ale oeten hebben de Japanners een ge slaagde poging gedaan om de Ver Staten te verhinderen gebruik te maken van Kamsjatka. Wat de toekomst ook moge brengen. Ame rika is niet voornemens er bij toe te zien, dat de Japanners van het eene eiland der Aleoeten optrek ken naar het andere. - I Duizenden sigaren in den zwarten handel verdwenen. Een ingezetene van Valkens- vvaard had zich door een grossier te Amsterdam laten verleiden als intermediair te fungeeren bij een sigarentransactie. Van de eigena ren van een sigarenfabriek te Val- kenswaard, die hij persoonlijk ken de, kocht hij onder allerlei voor wendselen in den loop van enkele maanden vele duizenden sigaren tegen den banderolleprijs van 10 en 12 ets., die ..door -den grossier ver kocht werden in Amsterdam tegen 40 ets. De opsporingsdienst van de prijs- beheersching bracht deze zaak ech ter aan het licht en thans heeft de inspecteur voor de prijsbeheer- sching te 's-Hertogenbosch den man uit Valkenswaard en den grossier .beboet met 8000 gulden, terwijl een derde betrokkene, die voor het transport had gezorgd en ook in ruime mate van de winsten had geprofiteerd, 5000 gulden boete kreeg omgelegd. Dank zij een niet alledaagsch knoopje, dat een inbreker op de plaats van de inbraak verloor, is de recherche te Hilversum er in geslaagd in een dag tijd een in braak op te lossen, hóewei de bestolen familie uitstedig is en aan de politie dus vele gegevens ontbraken. Gisteravond werd ingebroken in de villa van H. S. aan de Aruba- laah, waarbij de inhoud van alle kamers grondig overhoop werd gehaald. In verband hiermede konden gear^steerd worden een 35-jarige kappersbediende en een -26-parig los-werkman, van wie de laatste het bewuste knoopje van zijn kiel miste. In de woning van eerstgenoem de werd de geheele buit in besiag genomen, bestaande uit Perzische kleeden, dekens en kleedingstuk- ken, als bontmantels, enz. Een en ander te waarde van verscheidene duizenden guldens. De twee gearresteerden worden ook van verschillende andere in braken verdacht, waaromtrent het onderzoek nog wordt voortgezet. NIEUWE TERRORISEERENDE AANVAL OP FRANSCHE BEVOLKING. Een nieuwe aanslag op de Fran- sche burgerbevolking door Engel- sche vliegtuigen heeft groote ver- bptwaardiging onder de bevolking gewekt. Britsche vliegtuigen heb ben, uit de wolken te voorschijn komend, een der/tienjarigen school jongen beschoten. Het knaapje vluchtte ovei straat om zich in vei ligheid te stellen, doch hij werd door een kogel getroffen en stierf korten tijd later. Leger des Heils (Spoorgracht 35). V.m. 10 u. Hei.igingsdienst. N.m. 7 u. Verlossingsdienst. 12 u. Zondagsschool. A.s. Maandag 2.15 u. Vrouwenkrans. A.s. Dinsdag 7.30 u. Schriftlezing. TEXEL. Ned. Herv. Gem. Den Burg v.m. 10 uur, Ds. Visser; Oosterend v.m. 10.30 uur, Ds. Kok. Den Hoorn, v.m. 11 uur, Ds. Wessel- dijk. De Cocksdorp, n.m. 3.30 Ds. Visser (maandcollecte). De Waal v.m. 10.30 uur, Ds. van 't Hooft. De Koog, n.m. 3 u., Ds. van 't Hooft (Doop). Oudeschild v.m. 10 uftr, Ds. Tinholt. Doopsgezinde Gem. Den Burg, n.m. 7.30 uur, Ds. Gorter. Den Hoorn, v.m. 10.30 u., Ds. Gorter Gereform. Kerk H. V. Oosterend, v.m. 10.30 en n.m. 3.30 u'. Ds v. d. Plas. Ned. Herv. Gemeente. Schagen, voorm. 10 uur, Ds. Kap- teyn. Kolhorn, nam. 2.30 uur, Ds. Van Biemen. Kinderkerkdienst. Barsingerhorn, 's av. 7.30 uur, Ds Van Biemen. Julianadorp, voorm. 10.30 uur, Ds. Van Wichen. Burgervlotbrug, geen dienst. Eenigenburg, voorm. 10.30 uur, Ds. Van Biemen. St. Maartensbrug, zie Burgervlot brug. Oudesluis, voorm. 10.30 uur, Ds. Witkop. Petten, geen dienst. Schagerbrug, zie Oudesluis. Anna Paulowna, voorm. 10.15 uur. Ds. Vorstman. Oudkarspel, geen dienst. Noordscharwoude. voorm. 10.30 uur Ds. Nell. Bed. v. d. H. Doop Winkel, voorm. 10.30 uur, Ds. Koole Dirkshorn, 's av. 8 uur, Ds. Nell. Hippoltyushoef, voorm. 10.30 uur Ds. Van Beek. Den Oever, nam. 2.30 uur, Ds. Van Beek. Middenmeer, voorm. 10 uur, de heer Kalis. Wieringerwerf, nam. 2.30 uur, de heer Kalis. Aartswoud, voorm. 10.30 uur, Ds Kreb. Opmeer, nam. 2.30 uur, Ds. Kreb Heerhugowaard, 's av. 8 uur, Ds de Mooy. Veenhuizen, geen dienst. Oude Niedorp, geen dienst. Nieuwe Niedorp, voorm. 10.^ uur. Ds. de Mooy. Zuidscharwoude, geen dienst. Broek op Langendijk, voorm. 10 u Ds. Prinsen, van Amsterdam. Nam. 4 uur, Ds. Koole. Doopsgez. Gemeente, Barsingerhorn, voorm. 10.30 uur. Ds. Oosterhaan. Nieuwe Niedorp, voorm. 10.30 uur, Mevr. 4. J. Meerdink van- den Ban, van Amsterdam. Broek op Langendijk, geen dienst Geref. Kerk. Schagen, voorm. 10 uur en nam. 2.30 uur, /Cand. J. v. d. Mije, ber. pred. Kolhorn, voorm. 10.30 uur en nam 3.30 uur, Cand. A. Elshout, van Amstelveen. Noordscharwoude. voorm. 10 uur Dr. Bichel. Bed. H. Avondm. Nam. 4.30 uur. Dr. Richel. Na betachting Broek op Langendijk, voorm. 10 u en nam. 3 uur, Ds. Donner. Cbr. Geref. Gemeente. Broek op Langendijk, voorm. 10 u en namr 3 uur, Ds. Biesma. Evangelisatie. Schagen, voorm. 10.15 uur, Cand J. A. G. van Zanten, van A'dam. Breezand, voorm. 10 uur/ en nam. 3.30 uur, de heer Boon. Schagerbrug, voorm. geen dienst. Nam. 2.30 uur (in de Ned. Herv Kerk) de heer F. van Rpssum. Schagerbrug, Dinsdagavond 8 uur, bijeenkomst Chr. Joneremannen- vereen. in het Evangelisatiegeb. Bergen (E.V. „Maranatha"). voorm 10.30 uur, Ds. B. J. C. Rijndcrs. van Milversum. Vrije Evang. Geref. Gem. Alkmaar (Doelenstr. 15), voorm. 10 uur, Ds. Ruijs. Bevestiging van een Ouderling. 's av. 5 uur, Ds Ruijs. VVarmenhuizen (Fuik 1), Verbrei ding der Waarheid, 's av. 7.15 u Ds. Ruijs. The Star of Hope Mission. lianadorp, voorm. 10.30 uur en nam. 4 uur, de heer A. Besselaar van Amsterdam. NEDERIANDSCHE OMROEP Den leden van de bij het N.V.V. aangesloten organisaties, die per 27 Juni 1942 wegens cen- tributieschuld zijn afgevoerd, wordt nog tot en met 31 Juli A.s. gelegenheid gegeven hun achterstallige contribut'n, voor zoover deze per 27 Juni j.l. de zes weken niet te boven ging, aan het hoofdbestuur van hun oude organisatie te voldoen. Daarna kunnen zij alsnog per 29 Juni met rechten naar het N A F. overgaan. Wie dit niet doet, zal bij werkloosheid geen uitkee- ring ontvangen, maar moet eerst 52 wachtweken doormaken. p Industrieele Onderneming vraagt voor hare werkplaatsen in Noord-Holland zoowel aankomend als vaklieden, benevens ongeschoolden tot 30 jaar. die geschiktheid bezitten om tot metaalbewerker te worden opgeleid. Bij geschiktheid goede belooning. Sollicitatie met opgaaf van tegenwoordigen werkgever, (niet voor de weermacht werkend) en laatst genoten loon onder lett. G.S.U. aan Nijgh van Ditmar's Adv.-Bur., Amsterdam C. Een juffrouw te Ede kwam bij de politie aangifte doen van een eigenaardige vernieling, n.1. van een bijenzwerm- Deze zwerm, toebehoorende aan aangeefster, was neergestreken op een frambozenstruiS in den tuin der buren. Indien deze nu hadden willen medewerken, dan had de zwerm vrij geijnakkelijk kunnen worden gevangen, n.1. „geschept". De buurvrouw .gaf daar echter geen gelegenheid voor, want voor dat een ander er bij kon komen, had zij den zwerm ai door middel van een tuinslang op de waterlei ding bewerkt. Zij ontving deswege een proces-verbaal wegens vernie ling. Het aantal stapels was juist even groot als verleden week: 14 fa- brieks- en 7 boerenstapels. Maar de aanvoer was niet onbelangrijk minder. Deze daalde van 31.000 op '26.000 K.G. Verschillende fabrieken zijn reeds weer volop ingeschakeld in de consumptiemelkvoorziening en dooreen genomen kan men zeg gen, dat de kaasbereiding in ons gewest dezen zomer betrekkelijk weinig te beteekenen heeft gëhad. De kwaliteit vaa de aangevoer de kaas was dooreen genomen goed. Toch wist geen der bóeren- stapels het tot den maximumprijs te brengen. Met f 55.bleef "de hoogste noteering voor boerenkaas daar een gulden onder. De fa- briekskaas deed het beter en bracht f 56.aan het bord. Hoofd zaak was hier echter natuurlijk de 20 plus, die het eveneens bracht tot den maximumprijs, f43.50. NOORDSCHARWOUDE, -25 Juli. Aanvoer: 316.300 Kg. aardappelen Schotsche muizen f 5.70, blauwe Eigenheimers f 5.70, kleine f 3.50, 250 Kg. tuinboonen ,f 7.— BR. OP LANGENDIJK, 25 Juli. Aanvoer: '6900 Kg. .tomaten "I—IV f 24, 1000 Kg. rabarber f 6, 65.300 'Kg. roode kool f 7, 300 Kg. bleten f 7, 1170 st. komkommres f 5.50 13, 1160 Kg. tuinboonen f 5.60—7, 251850 Kg. aardappelen, groote f 5.70, kleine f 3.50. ALKMAAR, 24 Juli 1942. Kaasmarkt. Aangevoerd 61 sta- oels, zijnde 2(5384 kir. Fahriekskaas, kleine 40 plus f56. Fahriekskaas commissie 20 plus f43.50, Boeren kaas kleène 40 plus f55. Boerenkaas commissie. 40 plus f56. Handel vlug. K 2167

Heldersche Courant | 1942 | | pagina 3