Overgang over de Don veroverd ïernieliip op Malta N.S.VORMINSSSCHGGL TE LUNTEREN Ka den val van Rostov Verduister - DAGBLAD VOOR HELDERSCHE EDITIE 86ste Jaargang. No. 11860 Hoofdredacteur: A. R. JONKER Alkmaar (afw.) MAANDAG 27 JULI 1942 i Gevechten der Bolsjewisten bij y Woronesj mislukt Britsche vliegtuigen boven West-Duitschland Italiaansch Weermachtbericht Activiteit der R.A.F. verhinderd Mussolini was in N* Afrika Aardappelvervoer voor volkstuinders De nieuwe Aardappelbon Aangifte heeren- en damesrijwielen Ir* Mussert en Prof* Genechten spreken \X7 at de toestand in Egypte be- treft, trekt een artikel in de Times in bevoegide kringen zeer de aandacht. In dit artikel wordit ge constateerd, dat de vooruitzichten op een overwinning voor beilde partijen vrijwel gelijk zijn, doch dat de gevolgen van een nederlaag voor beide partijen van totaal ver schillende aard zijn. Immers, een nederlaag van Rommel beteekent hoogstens, dat deze zich ettelijke kilometers terug zal moeten trek ken, terwijl de gevolgen van een Engelsche nederlaag vooral ii» het nabije Oosten niet te overzien zijn. De Times acht dan ook gen Engel sche overwinning dringend noodig. Uitg.: N.V. Uitg. Mij. Hollands Noorderkwartier. Redactie- en Administratieboreanx: SCHAGEN: Laan 201, Tel. 444 (2 l'inE.n'* ^®N HELDER: Koningstr. 78. Tel. 2345 2 lijnen). - ALKMAAR: Laneestraat 97 Tel. 3332 NOORD-HOLLAND Deze Courant verschijnt dagelijks. Advertentie-tarief. Gewone advertenties 11 ct p. m.m. Bij contract, binnen een jaar te ge bruiken. belangrijke korting. Prij zen worden op aanvraag verstrekt. 4 pagina's HOOFDKWARTIER VAN DEN FÜHRER, 26 Juli (D.N.B.) Het opperbevel van de Weermacht maakt bekend: „Ten Zuiden en ten Oosten van Rostof werd in hevige gevechten de overgang over den Don ver overd. De pogingen van den vijand om een geordend en samenhangend afweerfront op den Zuidelijken oever van den Don op te richten, zijn mislukt. Een Sowjpt duikboot werd door de luchtmacht in de monding van, den Don tot zinken gebracht. Op de Wolga wierpen ge vechtsvliegtuigen bij aanvallen overdag en 's nachts twee tank schepen met een gezamenlijken in houd fan 6.000 ton in brand en brachten drie met rivitailleerings- goederen geladen groote sleepsche pen tflt zinken. In de groote bocht van den Don zijn Duitsche en Roemeensche troe pen in gevecht met vijandelijke in fanterie- en pantserstrijdkrachten. In het gebied van Woronesj mis lukten ook gisteren alle aanvallen van de Bolsjewisten door den schit terenden strijdlust van onze troe pen. TenfNoordwesten van Woro nesj werden omvangrijke troepen concentraties van den vijand door een geconcentreerden aanval van formaties infanterie, pantserwagens en luchtmacht uiteengeslagen. Te genaanvallen van den vijand le verden geen succes op. Alleen in een sector van een di visie werden gisteren overdag 48 .vijandelijke pantserwagens vernie tigd. Aan het overige Oostelijke front slechts plaatselijke gevechtsactivi- .teit. Op Malta werden in de installa ties van de vliegvelden Luca en Halfar nieuwe vernielingen aange richt. Voor Port Said werd een vrij groot koopvaardijschip door bommen beschadigd. Aan de Oostkust van Engeland bestookte de luchtmacht in den af- geloopen nacht bij goed zicht op den grond de hav^n van Middles- Borough met een groot aantal brand- en brisantbommen. Na he vige ontploffingen ontstonden uit gestrekte branden. Nadat enkele Britsche vliegtui gen overdag in het Rijn-Main ge-j bied lukraak bommen hadden neer geworpen, viel de Britsche lucht macht in den afgeloopen nacht West-Duitschland aan, vooral Duis burg, Homberg en Moers. De bur gerbevolking leed verliezen. Voor al in woonwijken ontstond deels aanzienlijke schade aan gebouwen. Door nacfttjagers en luchtdoelar tillerie werden 11 der aanvallende bommenwerpers neerg^choten. Sowjet bommenwerpft-s onderna men storingsaanvajlen zonder eeni- ge uitwerking op Oost-Pruisch ge bied. De Bolsjewistische luchtmacht verloor op 24 en 25 Juli 128 vlieg tuigen. Vijf eigen vliegtuigen wor den vermist. DE STRIJD BIJ WORONESJ. BOEDAPEST, 25 Juli (D.N.B.) De Honvedtroepen hebben, naar het Hongaarsche telegraaf agent schap meldt, tijdens de afgeloopen week over de geheele, breedte van hun frontstellingen aan den Don de verdediging van deze rivier ten Zuiden van Woronesj georgani seerd. Pogingen van kleine eenhe den om de rivier over te steken, werden verijdeld. Hongaarsche ar tillerie heeft de verdediging van het naburige Duitsche bruggehoofd gesteund. Bezettingstroepen der Honveds hebben met succes een uit gestrekt boschgebied van gewapen de benden gezuiverd. DE AANVAL OP RIJNLAND. BERLIJN, 26 Juli (DN..B.) Naar het DNB van militaire zijde verneemt, zijn de verliezen, door de Britsche luchtmacht bij haar in den nacht van Zaterdag op Zondag op het industriegebied van Rijn land-Westfalen ondernomen aan val geleden, gestegen tot 13 bom menwerpers. Met groote waarschijn lijkheid kan gezegd worden, dat drie Britsche vliegtuigen door Duit sche nachtjagers zijn neergeschoten ROME, 26 Juli (Stefani). Het hoofdkwartier van de Italiaansche weermacht deelt mede: Aan het Egyptische front werden vijandelijke troepen en autocolon nes doeltreffend door onze artille rie bestookt. Formaties van de spil Ifebben de activiteit van de Britsche luchtmacht doeltreffend verhinderd. Drie Britsche vliegtui gen werden neergeschoten. .Tijdens de jongste hevige gevech ten heeft zich ook het derde batal jon vaij het 62ste regiment infan terie van de divisie Trento onder scheiden.» Het bataljon vernielde 16 vijandelijke tanks. Italiaansche en Duitsche vlieg tuigformaties hebben de steunpun ten op Malta aangevallen. Een Hurricane werd door Duitsche ja gers neergeschoten. Twee van on ze vliegtuigen zijn n iet terugge keerd. 6000 kilometer per vliegtuig afgelegd. ROME, 25 Juli (D.N.B.) Van 29 Juni, den dag der verovering van Mersa Matroe, tot 20 Juli heeft de Duce, naar van officieele Italiaan sche zijde bekend wordt gemaakt, in het Marmarische operatiegebied vertoefd. Hij heeft dagelijks bespre kingen gevoerd met het opperbevel in Noord-Afrika. Op zijn reis bezichtigde de Duce troepen, vliegvelden, vlootsteunpun ten, Italiaansche en Duitsche laza retten, ravitailleerings en oplei dingsstations en Italiaansche ko lonistendorpen. Hij reikte den pi loten van het vijfde luchteskader dapperheidsonderscheidingen uit. Het onverwachte verschijnen v. d. Duce wekte groote geest drift onder de troepen, die zich na hun bliksemsnellen op - marsch van 700 km. gereed maken om opnieuw georgani seerd en van nieuwe uitrus ting voorzien tezamen met de Duitsche troepen de tweede phase van den slag in te gaan. Op 20 Juli des avonds landde de Duce op het vliegveld van Guidonië nadat hij 20 dagen lang ruim 6000 km. per vliegveld had afgelegd over zeeën en woestijnen. De 6000ste vlucht naar den vijand. .De groepscommandant begroet de bemanning van een vliegtuig en wenscht haar geluk met haar 6000ste vlucht. Hij herinnert aan de presta ties, welke achter zulk een aantal verborgen liggen en waarop ook de .laatste nlan van dezen groep trotsch kan zijn. PBZ-v. Eysden-PK Sperlmg-Pax Hoiland m Gestadig groeit het verdedigings werk in het Westen. Fundeeringen voor het geschut verrijzen in en uit den grond. Atlantic-HoUand-PK Gentsch- Pax Holland m, Aanmelding van volkstui nen nog mogelijk. De volkstuinders zijn op grond van y de „bodemproductiebeschik- king 1942 volkstuinen" verplicht hun volkstuin te laten inschrijven bij de L.C.O., in de provincie, waar in de tuin ligt. Velen hebben aan deze verplichting echter nog niet voldaan onder meer uit vrees, dat zij eerlang de in hun tuin geteelde producten zouden moeten inleve ren. Van officieele zijde hebben wij thans de verzekering ontvangen, dat deze vrees te eenenmale onge grond is. Van inlevering der producten is geen sprake. De groenten, peul vruchten en het fruit, geteeld in den volkstuin, behoeven niet te worden ingeleverd. Ten aanzien van de aardappelen is in de krin gen van volkstuinders destijds be kend gemaakt, dat men voor de met aardappelen beteelde opper vlakte boven 200 vierkante meter een zeker aantal aardappeldistri butiebonnen zou moeten afstaan. Dit voornemen heeft inderdaad be staan, doch ook hiervan is afge zien. De volkstuinder behoeft der halve van de in zijn tuin geteelde aardappelen niets in te leveren en evenmin bonnen af te staan, tenzij de L.C.O. beslist, dat de met aard appelen beteelde oppervlakte veel grooteris dan voor een redelijken wintervoorraad van het gezin nood zakelijk is. De aanmelding door middel van een formulier, dat bij den plaatse lijken bureauhouder van de L.C.O. verkrijgbaar is, is thans nog moge lijk. Het ligt echter in de bedoeling deze gelegenheid tot aanmelding binnenkort te sluiten. Volkstuin ders, die"zich nog niet bij de L.C.O. hebben aangemeld, zullen verstan dig handelen door deze verplich ting alsnog ten spoedigste na te ko men, want aan hen, die niet San den registratieplicht hebben vol daan, zullen met ingang van 3 AARDAPPELRANTSOEN VASTGE STELD OP 3 K.G, De S'ecr.-Gen. van het dep. van L. en V. maakt bekend, dat voor de distributie periode van 26 Juli t.m. 1' Augustus a.s. het aardappelrant soen is vastgesteld op 3 kg. In verband hiermede zal gedu rende genoemd tijdvak elke der niet 38 A genummerde bonnen van de aardappelkaart recht geven op het koopen van 1/4 kg. aardappe len. Voorts geeft gedurende dit tijd vak de met „Een rantsoen aardap pelen" gemerkte bonnen recht op het koopen van 3 kg. aardappelen. De burgemeester van Haarlem heeft, teneinde de lasten van de verplichte levering van rijwielen zoo rechtvaardig mogelijk te ver- deelen, bepaald, aldus meent de N. R. Crt., dat iedere ingezetene, die over een al of niet bruikbaar heeren- of damesrijwiel of belang rijke deelen daarvan, beschikt, ver plicht is hiervan vóór 29 Juli den burgemeester schriftelijk in kennis te stellen. Deze verplichting geldt niet ten aanzien van nieuwe voorwerpen, deel uitmakende van den handels voorraad van een winkelier of gros sier in rijwielen en rijwielonderdee len. Personen, voorzien van een Aus- weis van het Rijkscommissariaat of Duitsche politie, of behoorende tot de Nederlandsche politie, behoe ven geen aangifte te doen. Augustus geen vervoerbewijzen i^eer worden verstrekt. Het gevolg hiervan zou zijn, dat zij de op hun tuin geteelde aard appelen niet zullen mogen behou den, doch deze door de P.I.C.A. zul len worden gevorderd. De volkstuinders dienen er ver der rekening mede te houden, dat zij voor het vervoeren van de door hen geteelde aardappelen in het bezit moeten zijn van een door den plaatselijken bureauhouder af gegeven vervoersbewijs. Dit ver- voerbewijs zal slechts worden ver strekt aan hen, die in het bezit zijn van een bewijs van inschrijving bij de-L.C.O. Het vervoeren van aard appelen door volkstuinders zonder een vervoerbewijs is dus verboden tenzij het vervoer plaats heeft bin nen het consumptiegebied, (dat is practisch het bebouwde gedeelte van de steden) en de hoeveelheid niet meer dan 7 kg. bedraagt. SOWJET-AANVALLEN OP ZWEDEN. STOCKHOLM, 25 Juli (D.N.B.) Goeteborgs Morgenpost uit het vermoeden, dat de Russische duik- bootaanvallen en de bomaanval op Oeland weloverwogen provoca ties zijn om met het oog op de catastrophale ontwikkeling van den strijd in Zuid-Rusland zoo spoedig mogelijk in Europa en wel het liefst in Scandinavië met alle geweld een tweede front te doen ontstaan. Derhalve moet Zweden op zijn hoede zijn, aldus het blad, daar het in de toekomst zware belasting- proeven kan verwachten. Vrijdagavond had in het Concertgebouw te Amsterdam een groote bij eenkomst plaats van de National Socialistische Volkswohlfahrt en den Nederlandschen Volksdienst Een overzicht tijdens dë rede van dr. W. Müller leider van de National Sozialistische Volkswohlfart in Neder land. Polygoon-Zeijlemaiker-Pax Holland m. DEN HAAG, 24 Juli. De be kend geworden val van de stad Rostov is wel een aanleiding om eens terug te blikken op den inter nationalen toestand, zooals deze zich de laatste weken ontwikkeld heeft. In het brandpunt der belang stelling staat dan wel de veldtocht in het Oosten en diens ontwikkeling tot op heden. Tegen de verwach tingen der Engelsche en Sovjet- Russische militaire deskundigen in begon de aanval niet in het Zuiden, doch in het Noorden, om zich in Oostelijke richting te bewegen. Wel was het in zekeren zin de Zui delijke vleugel van het front, die het eerst in beweging gekomen is. De stad Rostov werd eerst van het Noorden en Oosten uit omsingeld, waarop dan later een omsingeling in het Westen volgde, die slechts een smalle weg naar het Zuiden open liet. Ondertusschen ontwikkel de het Duitsche offensief zich in Oostelijke richting, om zich vrij plotseling scherp naar het Zuiden te bewegen. Er valt in dezen gang van zaken een interessante parallel te trekken met de veldtocht in Frankrijk, die zich over Sedan en Abbéville bewoog, om dan plotse ling af te buigen naar Dyon. Ook in een ander opzicht is de vergelijking bemerkenswaard: wanneer men eqp blik op de kaart werpt, zal men zien, dat de afstand van Rostov naar Woronesj ongeveer 600 km. bedraagt, terwijl de Oost-West richting van den aanval zich uit strekt ovei» een afstand van onge veer 400 kon. Hoewel de ontwikke ling zich momenteel zeer gunstig Aan laat zien voor de Duitsche troepen, is het teeh voorbarig eenige coiclusies te trekken uit de tot op heden behaalde resultaten. Wel is het interessant, dat het weermachts bericht van eergisteren er melding van maakt, dat de oprukkende Duitsche en verbonden troepen over groote afstanden geen tegen standers meer ontmoetena Ï-I et is heden juist een half jaar 11 geleden, dat de .Duitsche U- boot oorlog tegen de V.. S. begon. Men heeft in het avondblad van gisteren kunnen lezefl, dat het re sultaat de torpedeering geweest is van niet minder dan 314 mi)ll. brt. Dit wijst niet alleen op een ongel oofelii ke k ra chtsi nspanning van het Duitsche U-boot tvaipen, doch tevens heeft het een streep gezet door Roosevelts plannen in zake de intensifieering van de oorlogsindustrie. Het is iedereen wel duidelijk, dat bij een dergelijke snelle ver- De in zeer schoone omgeving op den „Scheele Berg" te Lunte- ren, in de onmiddellijke nabijheid, van het Hagespraakterrein gelegen nationaal -socialistische vormings- school, omvattende een ruim en doelmatig kampgebouw, fraai aangelegd openlucht amphithea- ter, zwembad, kampkuil, enz. is Zaterdagnamiddag onder over- groote belapgstelling met toespra ken van Ir. Mussert en van Prof. Dr. R. van Genechten, leider van kde hoofdafdeeling „Vorming" der N.S.B. geopend. Deze plechtigheid geschiedde in het aan ruim 500 personen plaats biedende openluchttheater, da*geheel door genoodigden, vor mingsfunctionarissen en andere vertegenwoordigers van organen en neveninsteilingen der beweging was gevuld. Het gemengde koor „De zingende Dietschers" onder leiding van Herman Dijkstra en het Omroep Harmonie-orkest, on der leiding van Henk van der, Berg, verleende hierbij zijn mede werking. Prof. Dr. v. Genechten sprak over: „Een nieuw volk, een nieu we cultuur". „Wat is er krachtig in het Ne derlandsche volk?" zoo vroeg spr. zich af. Er is nog een voldoende nageslacht, al dreigt dit af te ne men. De levenshouding 'van de menschen is eenvoudig en zij hebben den Germaanschen karak tertrek graag dicht bij de natuur te leven, in het algemeen niet ver leerd. Zij hebben onbewust gevoel voor rasreinheid. Zij zijn niet te lui om te werken en hebben ge loof in het leven. In hoeverre be hoeft het volk dan vernieuwing? Volgens spr. heeft het in den grond slechts één fout: zijn bur gerlijkheid. Wat is het kenmerk van den burger? Dat hij alles stelt in het teeken van het bPzit. Wanneer wij de Nederlanders nationaal socialistisch kunnen la ten leven, zal dit een d»t>en in vloed uitoefenen op hun persoon lijkheid èn zal dit ook den aard van onze cultuur veranderen. Het 'burgerlijke zal daarin worden te rug gedrongen, het heldhaftige zal meer naar voren komen. Nooit werd iets groots tot stand gebracht anders dan door een min derheid. Enkele honderden waren in staat heele volken te leiden. Wij tellen niet het aantal, doch den wil om te verwezenlijken. Wij werken hier, bouwen en vormen aan den nieuwen Nederlandschen mensch omdat wij weten, dat hij anders uitgedoofd ie. Rede Ir. Xussart. De leider constateert eerst, dat we te midden van een der grootste wereld omvattende revolutie staan. Het continentale Europa wordt thans gevormd. Zij, die hiervan de stu/wkracht zijn, lijden bet meest, doordat zij mindering van tonnage de aan-, voer in de V. S. geheel en al in de war dreigt te loopen. En welke gevolgen dit heeft voor de oorlogs industrie, behoeft niet nog eens afzonderlijk uiteengezet te worden. In Moscou heeft men de euvele moed gehad, om de verjaardag van debezetting van de Raltische lan den te vieren. De toestanden, die de Duitsche troepen er bij aan komst aantroffen, zijn nu wel ge meengoed geworden en wanneer men bedenkt in walk een ongeloo flijke korte spanne tijds de Sov jets deze toestanden tot stand ge bracht hebben, dan past ons wel een oogenblik van dankbaar her denken, gewijd aan hen, die met inzet van hun leven Europa be vrijd hebben van de boven dit werelddeel hangende bedreiging. hun offers in bloed brengen. In de eerste plaats bet Duitsche en het Italiaansche volk, maar ook tienduizenden Nederlanders en ve le anderen. Om verdeir te komen "is leiding noodig. Spreker eischte daarom van iede ren groeps- of kringleider en van iederen anderen leiding gevenden fuictionaris, dat hij zich volkomen bewust is, dat de weg, tot nu toe bewandeld, goed was. Die wegwas door hoogere machten ais de juis te aangewezen. Nog altijd verkeert de N.S.B. in, het stadium, dat zij veel voor ons volk zou kunnen doen» eens echter zal he\ 200 ver zÜn> o^t natio naal 'socialisme hier in Nederland moet regeeren. Wil het Nederland sche volk wellicht dat eerst alles verloren zal zijn? De N.S.B. zal haar regeerplicht als roeping aanvaarden. Indien zij het niet deed, wie zou het dan wel moeten doen? Dank zij het genie van Hitier zal de tijd komen, dat overal het na tionaal socialisme zal zijn geves tigd, niet voor een jaartje, maar voor honderden jaren. Spreker eindigde met den wenscli dat in dit vormingshuis onder lei ding van Prof. van Genechten, zal worden gedaan, wat noodig is om ons volk hiervan bewust te maken. De openingsplechtigheid werd be ëindigd met het gezamenlijk zingen van het zesde vers van het Wilhel mus. Maan Maan op vanavond om onder 21.19 2\ 41 5 25 27 Juli uur i2Aug V.M. tot morgenochtend N.M. 3 Aug. - 19 Aug. L.K. uur EU. ZIEKTE IN HET AMERIKAAN- SCHE LEGER. GENèVE, 26 Juli (D.N.B.) Het Amerikaansche ministerie van Oorlog deelt mede, dat onder" de Amerikaansche troepen als ge volg, van inentingen tegen de gele koorts levensgevaarlijke ziekten zijn uitgebroken. Tot dusverre zijn 28.000 ziektegevallen aangegeven, waarvan een deel met doodelijken afloop. De imkers zijn zeer ingenomen met de extra-toewijzing van een kilo gram tabak per bedrijf. Vooral wanneer de bijen gaan zwermen, hebben zij hun pijpje wel noodig. VNP-Zei] lemaker- JPax Hoiland m.

Heldersche Courant | 1942 | | pagina 1