POLITIElEGHTtX Stadsnieuws Arie Rottier loopt de 100 M in lid Marktberichten Dn Thijssc 77 jaar VOOR DEN De H.A.V. sleept vele prijzen uit Alkmaar weg Praktisch geholpen De man, die Texel koos Brutale inbraak in Sigarenzaak (Familiefoto). De hoer T. H. Buitenhuis, Schagen'g nieuwe burgemeester. DE VISCHMARKT. Door de weersomstandigheden kon de afgeloopen week meerma len niet worden gevischt. De hoofdaanvoer blijft nog bliek, dat gaarne voor den max. prijs van 20 cent per kilo wordt afgenomen Jl. Vrijdag was de aanvoer even ruimer. Door drie span, zes sche pen dus', die met de kuil vischten, weid 70 kist binnengebracht. Een besomming dus van ongeveer 600 gulden. Het kuilvisschen is wel even beter dan de staandwantvis- scherij. Af en toe worden enkele stuks makreel gevangen. De groote ma kreel, boven de 30 c.M., die" vrij is, brengt f 4f 4.50 per kg. op. Bene dén de 30 c.M. maat slechts 55 cent per kg. Hetè prijsverschil is dus wel ijeer groot. Vrijdag werd ook weer door een vaartuig op garnaaf gevischt. De vangst bedroeg slechts 100 kg. k fO.37. Zooals steeds met het garna len moest ue bijvangst den dag ^goedmaken en dat was in dit geval wel in orde. Mede aangevoerd werd nl. 260 pond schar, welke 73 cent per pond opbracht, een recordprijsl; 7 roggen voor f 13; 1 pijlrog voor f10; 45 kg. kleine tong voor f4.45 p. kg.; 5 kg. groote tong voor f8.85 per kg. en 10 pond bot ad... f0.41 per pond, vastgestelde prijs. Een to tale besomming van rond f 500 Over het algemeen weinig bedrij vigheid. ALKMAAR DOODELIJK ONGEVAL OP HET STATION. Zaterdagmiddag vond op het 2e perron van het Station der Ned. Spoorwegen alhier bij het vertrek van den trein van 14.13 uur een ernstig ongeval plaats. De 39-jarige Mej. J. v. D. te Amsterdam kwam met vier harer familileden, waar onder haar ouders, iets te laat het perron opsnellen en zij wilden trachten den voor het vertrek ge- reedstaanoen trein nog te halen Een zich bij het gezelschap bevin dend 6-jarig .jongetje liep snel vooruit en sprong het eerst in een nog Openstaand rijtuig van dien electrischen trein. De trein zette gelijkertijd langzaam in beweging en Mej. v. D. wilde haar neefje hieruit terughalen. Zij maakte hier bij een grijpende beweging naar het knaapje waarbij een heer, die ook in den trein sprong, haar nog een duwtje in den rug gaf, meenende dat, de juffrouw met den trein wil de meereizen. Zij greep een oogen- blik den rijdenden trein vast èn maakte daarbij een tollende bewe ging. Vervolgens struikelde de juffrouw en kwam tuschen het perron en den rijdenden trein te vallen. Haar vader, die wilde trachten haar tegen den steenen muur van het perron te drukken en zich daarbij in knielende hou ding bevond, kwam eveneens tus- schen de rails en het perron te vallen. Dit voorval speelde zich binnen enkele seconden af, daar onmiddellijk door reizigers aan den noodrem was getrokken en de trein spoedig stilstond. Dè vader kwam geheel ohgedeerd te voorschijn. Zijn dochterwas echter op ver schillende plaatsen verwond en klaagde over inwendige pijnen. Zij is per ziekenauto naar het Cen traal Ziekenhuis alhier overge bracht alwaar zij Zondagavond tengevolge van de bekomen ver wondingen is overleden. INSCHRIJVINGEN IN HET HANDELSREGISTER van 21 Juli tot 27 Juli 1942. Bestuurswijzigingen: Bergen: N.H. Mij. tot Expl. van Autobusdienst Ondernemingen „Bergen Binnen" N.V., Prins Hendriklaan 5. Callantsoog: Coöperatieve Zuivel fabriek „Koegras", Call. vaart C 42, post 't Zand. Andere wijzigingen: Alkmaar: N.V. H.A.B.O., Stations weg 37 B, expl. van autobus- ondern. enz. liet fil. te Noord- scharwoude wordt voortgezet door de firma Mol en Blom. Bergen: J. Smit Jzn., Ruïnelaan 11, smederij, enz., gedeeltelijke overgang van het bedrijf. Schagen: P C. J. de Geus, Land- bouwdvvarsstraat D 138, han del in melk, boter, kaas en eieren; rechtsvorm gewijzigd. Opheffingen: Alkmaar: Coöp. Centrale Land- bouwbank in liq., Kennemer- park 7. TEXELSCHE MARKT. De lammerenaanvoer aan de markt van Maandag bedroeg nog slechts 112 stuks. Het aantal koo- pers was nog groot, zoodat de markt zeer vlug was. Reeds in de straten van het dorp liepen de koo- pers de veewagens tegemoet, de iainmerenprijzen liepen van f28 tot f 40; voor ooilammeren werd zelfs nog iets meer dan f40 per stuk ge geven. De vraag naar oude schapen was eveneens groot, de prijzen lie pen zeer uiteen, 't Was een vreem de handel, o.a. werd voor een hok oude magere schapen f70 per stuk geboden. Koeien waren ook hoog in prijs, de duurste ging voor f500. De totale aanvoer bestond uit: 4 koeien f350—500; 6 schapen f4570, 112 lammeren f2840.50; 9 kalveren f2838. Zondag j.1. zijn we getuige ge weest van de athletiekwedstrij- den te Alkmaar en laten we direct zeggen, dat deze wedstrijden voor Den Hektor een groot succes zfjn geworden. Een groot succes, om dat de naam H. A. verschillen de melen op de hoogste trede der ladder stond en daardoor tevens de naam Den Heider weer als plaats van beteekenis klonk. Als plaats van beteekenis op sportge bied en dat alleen al deed ons bij zonder goed. Om te beginnen is er op de 100 m een greot succes geboekt, niet alleen van Meijer als bekend 100 m-man, echter ook door Timmer, maar wel in het bijzonder door Rottier. De prestatie van Rottier. Wat deze knaap presteerde, stond wel op een bijzonder hoog peil, want nadat hij eerst een fraaie serie-tijd maakte van11.2 en het even later in de demi-finale kalmer deed met 11.4, had hij zich dus in de finale gewerkt, een feit, wat voor deze nieuweling al een krachttoer was. De finale werd onder doodsche stilte gelpopen en hoewel onze Nje- wedieper een slechte start had, werkte hij zich gaandeweg los, om als eerste in den fraaien tijd van 11.1 te eindigen. Rottier, het was phenomenaal! In deze 100 m klasse, dit was de G-klasse, had tevens Van El zijn série gewonnhn, maar moest zich in de demi-finale laten uitschakelen. In de 100 m B-klasse eindigde Meijer gelijk met v. d. Waa, in den tijd van 11.8 als eerste en tweede. De verrassing was hier Timmers, die zoowaar zijn serie in 11.2 wist te winnen. De verwachting van onze vertegenwoordigers in de finale, was dus wel bijzonder groot en zoowaar wist Meijer zich weer als no 1 te' plaatsen in den tijd van 11.2, echter wederom gelijk, nu met Bakker. Timmer viel nu even tegen en be wees dus nog gebrek aan wedstrijd- routine. De prestatie van Meijer- mag er dus ook behoorlijk zijn, hoewel Rot tier in Alkmaar feitelijk 100 m kampioen was. Feit is, dat de H. A. V. op de 100 m heek goed vertegenwoordigd is. Het opvallende van deze wed strijden was, dat Meijer straks op de 200 m een figuur van groote be teekenis kan worden, want dat be wijs leverde hij in zijn 100 m serie, maar nog meer in de Olympische estafette, waarover straks meer. WeerfAnej- Timmermans. De derde opmerkelijke prestatie leverde mej. Timmerman, door bq het nummer verspringen beslag te leggen op den eersten prijs met een sprong van 4.53 m, waarmede zij 14 cm boven nummer twee bleef. Ook een heel goede prestatie, waar mede wij deze atblete van harte feli- citeeren. Jammer dat zij zich in het nummer hoogspringen niet kon laten gelden, daar dit nummer niet werd gesprongen. Loos Vader werd tweede met dis cuswerpen met een worp van 35.43 m, waarmede hij dus ver onder zijn prestatie bleef en ook een halve meter onder nummer één. Dit was dus wel een tegenvaller, maar Vader 2al dat zeker a.s. Zondag op eigen veld revancheeren. Een spannende race was daarna de 800 m, die in drie series werd geloopen. In één hiervan nam Pieterse direct den kop, keurig ge steund door Sngders. Juist deze laatste had het leeuwenaandeel van deze race, want door zijn toedoen kon Pieterse aan dén kop blijven. Eerst op het laatste moment kreeg Pieterse tegenstand van'andere con currenten, maar op schitterende wij ze werd hij nummer één van zijn serie. Toch bleek wel, dat Pieterse nog niet 800 m fertig is, want zijn tijd was slechts goed voor nummer vijf (2.14.9). Niettegenstaande was Het bedrag door onze lezers bijeengebracht. Wij vergisten ons niet, toen wij ie vorige week veronderstelden, dat het bedrag van 26.hetwelk door een man in onze stad was verloren, en dat onder noodlottige omstandig heden, wel door* goedwillende en gulleMezers bijeengebracht zou wor den. Het bedrag is er en* zal dezer dagen aan Van Toorm ter hemd ge steld worden. Het behoeft zeker geen betoog, dat deze wel zeer dank baar voor deze geste zal zijn. Een woord van hlartelijken dank is wel op zijn plaats - voor allen, die'j hun dubbeltje, kwartje of gulden afston den. In het bijzonder geldt die dank aan de dames van de Binnenhaven, die aldaar zooveel deden om het geld bijeen te brengen. Hier volgt de verantwoording: Vorige afrekening 6.25. Volk en Vaderland 1.—, Mr. M. 0.50, G. K. 0.50, v. H. 0.25, Frits S. 0.25, de Jokerclub 1.50, J. S. 0.50, Jopie 0.25, Jj S. T. 1.00, A. U. 0.50, R. C. B. 0.25, L. T. 0.25, J. M. 0.50, G. v. W.' 0.50, S. 0.25, v. d. L. 0.50, C. K. 0.50, L. de W. 0.25, J. H. 0.50, M. H. 0.50, C. M. de L. 1.00, D. D. 0.50, J. V. 0.25, N. N. 0.25, P. S. 0.50, Karei 1.00, H. B. 1.00, C. 0.25, A. T. 0.25, J. A. 0.25, v. E. 0.10, T. D. 0.30, N. N. 0.50, J. v. d. M. 0.50, B. D. 0.50, A. V. 0.25, G. R. 0.25, B. 0.25, N. N. 1.00,.Gerrit 0.25, R. S. 0.25, P. v. d. Z. 0.25. Totaal 26.15. de prestatie van hem heel goed te noemen. Piet Huurman nam de vijfde plaats op de 3000 m voor zijn reke ning, hoewel ons dat ook eenigszins tegenviel. Bij de dames blonk mej. de Beurs nog uit op discuswerpen door even tjes 255.26 m te werpen en daar mede de derde plaats voor ach op te eischen. Tot slot hadden we nog de estafet tes, waarbij de dames Geamers-Tim- mermanï-Wagenmaker en de Beurs kans zagen als nummer twee te ein digen met een tijd van 56.6. Jam mer .t de wissel mislukte tus- schen mej. Geamers en Timmer mans. De Olympische estafette heeren werd tot slot geloopen, maar bij ge brek aan 800 m-menschen konden onze jongens er niet aan tippen, want aan de 400 en 200 m-loopers lag het zeker niet. De H.A.V. keerde dus met 2 eerste, 4 tweede, 1 derde en 2 vijfde prijzen naar Den Helder terug en deze pre statie houdt zeker het beste in voor a.s. Zondag in onze stad, waarop we nog nader terug komen. „ACHTEROP". Vele wielrijders schijnen nog steeds niet te weten, dat het verboden is personen, ouder dan 10 jaar „achter op" mee te voeren. Iemand die het deed, ging deswege op de bon. t VERDWENEN COLBERTJASJE. Een bewoner van de Van Galen straat deed aangifte, dat er een colbert-jasje van z'n zoontje gesto len is. Een strop in deze tijden. REMLOOS. Iemand die op een fiets zonder rem reed, kreeg een proces-verbaal. TE VEEL LICHT. Een bewoner van de Steengracht meende blijkbaar, dat men niet meer verduisteren behoeft. Hij kreeg een bekeuring ter correctie. TE WEINIG LICHT. Een fietser reed zonder licht langs 's-Heeren wegen, 't Kostte hem een bekeuring. WAAR IS DDE FIETS Een bewoner van de Middenstraat deed aangifte van de vermissing van zijn rijwiel. KON NIET BEWIJZEN, DAT HIJ ZICHZELF WAS. Een persoon kreeg een proces verbaal omdat hij, aangehouden, niet in staat was zijn persoonsbewijs te laten zien. Men denke hier aan! VERBODEN RICHTING. Iemand, die op het Singel in ver boden richting reed werd bekeurd. DIEFSTAL IN DE VLAMINGSTRAAT. Aangifte werd gedaan van diefstal in een perceel In de Vlamingstraat. Een onderzoek wordt ingesteld. Dezer dagen vierde dr. Jac. P. Thijsse zijn zeven-en-zeventigsten verjaardag. Dat is op zichzelf geen bijzonder feit, ware het niet, dat het hier een bijzonderen mensch geldt. Een man, wien ons Neder- landsche volk zeer veel heeft te dan ken. Zoo veel, dat wij deze gelegen heid willen aangrijpen, om enkele van zijn groote verdiensten nog eens in het licht te stellen. Want hoewel het dr. Thijsse aan erkenning, ook van officieele zijde, niet heeft ont broken, toch wil het ons wel eens voorkomen, dat zijn beteekenis voor ons volk niet steeds naar waar de wordt geschat. Misschien is zijn eigen rustige bescheidenheid daar wel schuld aan, want dr. Thijsse ging en gaat steeds bescheiden zijn weg. Hrj is, zoowel letterlijk als fi guurlijk, de man van de weinig be treden paden en wie aan deze we gen timmert, heeft niet zoo heel veel bekijks, bij gebrek aan voorbijgan gers, aldus lezen wij in het Hbl. Geboren in Maastricht, opgegroeid in het oude Grave, koos de jonge Thijsse het onderwijzersvak. Van 18901892 was hij hoofd van de „Fransche school op Texel". Zelf heeft dr. Thijsse eens ergens ge schreven, dat hij in 1890 moest kie zen tusschen Texel, St. Petersburg en, ik meen, Amsterdam. Hij koos Texel, en hrj heeft er ook nimmer spijt van gehad. Nu geloof ik niet, dat zijn talenten, wanneer hij een der andere plaatsen had gekozen, zich in een andere richting zouden hebben ontwikkeld. Maar de zeer rijke natuur van het Waddeneiland zal toch wel een aansporing temeer zijn geweest om tot het publiceeren van zijn zwerftochten door de na tuur over te gaan. Merkwaardig ge noeg, verscheen zijn eerste artikel niet in een Nederlandsch tijdschrift. „Ik durfde het niet goed aan, m'n werk naar een Nederlandsch blad te sturen", vertelde dr. Thijsse ons on langs. „En daarom stuurde ik het naar een Engelpch tijdschrift, dat het opmiddellijk opnam. Toen kreeg ik wat meer zelfvertrouwen en be gon ook in de Nederlandsche pers te publiceeren." Reeds in 1895 verscheen zijn eer ste boekje, geschreven met zijn Inbrekers kwamen via den zolder in den winkel. Ongeacht het feit, dat er door de politie en recherche zeer streng toe zicht wordt gehouden op alles wat gedurende de nachtelijke uren op de openbare straat plaatsvindt, zien toch zekere elementen telkens weer de gelegenheid schoon om in te breken. Doorgaans betreft het wo ningen' en winkels, die niet al te best van voorzorgsmaatregelen voor zien zijn. Dat men echter niet schroomt ook in winkels in te breken, die door den eigenaar prima voorzien werden achtergelaten, be wijst het volgende: Enkele nachten geleden, verschaf ten onbekenden zich toegang tot den winkel „De Schakel", in de Spoorstraat. Men brak via de ach terzijde van het perceel in, aange zien die mogelijkheid er aan den voorkant niet bleek te bestaan. Toen men binnen was bleek echter, dat de moeilijkheden eerst nog moesten beginnen, aangezien de eigenaar, de heer Verhaagen, de toegangsdeuren tot de winkelruimte afgesloten had. Men is toen naar boven gegaan en heeft er geen bezwaar in gezien een groot gat in de ^aldering te hakken, waarna men zich op deze wijze in den winkel liet zakken. Men vond een groote hoeveelheid rookartikelen aanwezig en het be hoeft geen betoog, dat die meege nomen werden. Een zware schade post voor den eigenaar. Des te zwaarderi daar hrj naast de tabak en cigaretten, ook de bonnen kwijt is. Mede gezien deze factoren, hopen wij, dat de recherche, die in de per soon van de heeren Wortel en Kerk hof bereids een onderzoek instelden, er in moge slagen de daders van deze brutale inbraak te ontmas keren. DE LIEVE JEUGD» Drie jongens werden betrapt, ter wijl ze bezig waren met steenen naar een onbewoond perceel te gooien. De politie nam de vandalen mee naar het bureau en liet hen daar den nacht doorbrengen. Een probaat middel. Ter navolging aan bevolen! ONDERLING CONCOURS H. S. V. J.1. Zaterdag en Zondag hield H. S. V. haar tweede onderlinge con cours op baars in het Noord-Holl. Kanaal, om zeer fraaie prijzen. Ie prijswinnaar was C. Vroone, met een lengte van 1.66 m; 2e B. Muller, met een lengte van 1.57 m; 3e C. Looienstein, met een lengte van 1.28 m. Vervolgens kwamen er van de 90 deelnemers nog 31 in aanmerking voor een prijs. Totaal door 90 deelnemers gevan gen baarzen bedroeg 285 stuks met een totale lengte vart 44.65 m. W1ERINGEN SPREEKUUR BURGEMEESTER. De waarnemend burgemeester de zer gemeente, de Edelachtbare heer A. v. Diemen is ie deren werkdag des morgens van 10—12 uur, ten gemeentehuize voor het publiek te spreken. vriend E. Heimans en de ontvangst van dit werkje was zoo gunstig, dat het nog door verscheidene werd ge volgd. Bovendien richtte hij, alweer met Heimans, in 1896 het tijdschrift „De Levende Natuur" op, dat even eens zeer gunstig werd ontvangen. In 1903 verscheen verder Thijsse's „Vogeljaar", een van de kostelijkste vogelboeken die we in ons land heb ben, zoodat jgr onlangs zelfs een nieuw-geïllustreerde vierde druk van verscheen, die binnen korten tijd uitverkocht was. Was al dit werk slechts voor een betrekkelijk kleine groep van na tuurliefhebbers bestemd, veel be langrijker nog waren zijn bijdragen in algemeene tijdschriften en dag bladen en vooral ook zijn Verkade- albums. Met dit werk bereikte hij het groote publiek en dank zij zijn onvermoeiden ijver slaagde hij er in, ons volk liefde voor de natuur bij te brengen. De oprichting van de Ne derlandsche natuur-historische ver- eeniging, de Vereeniging tot behoud van natuurmonumenten in Neder land en de Nederlandsche vereeni ging tot bescherming van vogels zijn voor een belangrijk deel zijn werk. Want zoo hij er al niet het initiatief toe nam, was het toch aan hpm te danken, dat deze vereenigin- gen een gunstigen voedingsbodem vonden, waarop zij voorspoedig op groeiden. Het is niet te boud ge sproken, wanneer men zegt, dat dr. Thijsse de oogen van het Nederland sche volk heeft geopend voor de schoonheid van de natuur van ons eigen land. En we hebben het ook vooral aan hem te danken, dat een groot aantal terreinen als natuur reservaat voor Het nageslacht be waard bleef en blijft. Het is onmogelijk, in kort bestek alle verdiensten van dr. Thijsse ep te sommen. Zij zijn zoo talrijk, dat men er licht zou vergeten. En zelfs nu nog, weet hjj ons steeds weer aan zich te verplichten, door onver moeid verder te werken. Verscheen niet onlangs zijn boekje over Thijs se's Hof, waarin hg op een wijze zooals alleen hij dat kan, over het natuurleven in dezen planten- en vogeltuin vertelt? Een boekje, waar op dezer dagen een vervolg zal ver schijnen, waarnaar wij reikhalzend uitzien. Zoo is er nog veel meer. Maar dr. Thijsse, zal het ongetwijfeld zelf al te veel vinden. Ik wil daarom dit kroniekje eindigen, met onzen grij zen eere-docter, nog vele jaren van vruchtbaren arbeid toe te wenschen. Dr. Thijsse, proficiat! HET AFSCHUIVEN BAATTE NIET De kappersbediende D. B. zou in het begin van dit jaar van zijn pa troon te Den Helder een aantal handdoeken en enkele fleschjes lo tion hebben gestolen. Toen een on derzoek in 's kappers koffer werd ingesteld werd daar althans een deel van het vermiste gevonden, terwijl hij met de rest o.m. zijn vrouw gelukkig had gemaakt. De beschuld'ging van diefstal wees hij evenwel van de hand: hij zou ze van een collega, die als getuige op trad, hebben gekocht waaruit de conclusie getrokken moet worden, dat dus deze de dader zou zijn ge weest. Dat deze die poging om hem den diefstal in de schoenen te schui ven niet „nam" ligt voor de hand. Hij verweerde zich tegen deze aan tijging met succes en zijn veckla- ringen waren ruimschoots voldoen de om den rechter de overtuiging te geven, dat B. hier de eenige schul dige was. Vonnis 50 of 15 dagen^ De verdachte scheen veel zin te hebben zijn geluk nog eens in hoo- ger beroep te beproeven. Hij heeft 14 dagen den tijd om hierover na te denken. EEN DRAMA IN ZAKFORMAAT. „Dief, smokkelaar, oplichter!" had Hendrika H te Oosterland op Wie- ringen den koopman Oézes toege roepen en bovendien had deze pae- dagoge haar zoontje opgestookt hem met steenen te gooien. Dat de koopman een dergelijk optreden niet over zijn kant liet gaan is te begrijpen en het gevolg was dat in de rechtszaal het laatste bedrijf van dit drama in zakformaat werd ge speeld. „Allemaal de grootste leugens", zei verdachte en twee getuigen a décharge verklaarden deze minder vleiende kwalificaties dan ook niet te hebben gehoord. Een van hen had wel gezien, dat Oezes met een stok had geslagen, maar het bleek, dat de klappen, die hiermee waren uitgedeeld n"iet direct verband hiel den met de kwestie waarvoor Hen drika H. terecht stond. Een derde getuige had wel ge merkt, dat er ruzie was en de subst- officier, die van oordeel was dat de woorden wèl waren gezegd, eischte 30 gulden boete subs. 10 dagen. Verdachte, die hef hiermee Vol komen oneens was, kreeg vervol gens de kans een omstandig en hier en daar zeer realistisch ver haal voor te lezen, waarin ze be toogde dat het niet waar was, en dat de koopmah de schuld van alles droeg, 't Heeft intusschen niet mogen baten, want mr. Krabbe, die het epistel halverwege coupeerde, veroordeelde de loslippige dame des ondanks tot 15 gulden of 4 dagen HEIBEL IN DE BEEMSTER. De gewoonlijk vreedzame Beem- sler was op 13 Mei van dit jaar ge tuige van de uitbarsting van een hevig conflict tusschen zekeren J. V en den rijwielhersteller W. L. met diens beide zoons. De voorge schiedenis van het geval werd ter zitting niet recht duidelijk en de vraag, wie in deze kwestie met de opening der vijandelijkheden was begonnen, zal wel voor immer on beantwoord blijven. Hoe dit ook zij, op den bewusten 13den Mei was volgs V. dan altijd de stellingen oorlog in een reëel offensief over gegaan: de rijwielhersteller zcrn V. toén deze 's avonds'tegen 12 uur thuis kwam, zonder eenige aanlei ding een vijl tegen het hoofd heb ben geslingerd en, alsof dit nog niet voldoende was, de beide zoons van L. zouden hierna deze daad van agressie hebben voltooid door V. met hun vuisten te bewerken en hem een bloedneus té slaan. Reden waarom de gemolesteerde er „een zaak van maakte' 'en de politie rechter mr. Krabbe heden gedwon gen wqs zijn kostbaren tijd aan de ze bedroevende uiting van onver draagzaamheid te wijden. De kostjuffrouw van V., die al naar haar commensaal had zitten uitkijken, bevestigde de vérklarin gen van dezen van A. tot Z., mkar een getuige a décharge, die even eens aanwezig was geweest, had niets gezien, dat in de verste verte ook maar op mishandeling leek. L. leunde volgens hem over het hekje, dat de frontlijn vormde tus schen beide vijandelijke kampen en had een vijl uit een pakje laten vallen, welke door V. was opgeraapt waarna de beide zoons van den verdachte een uitval hadden ge waagd en de vijl weer hadden we ten te bemachtigen. Ook de ver dachten ontkenden eenstemmig. De subst.-officier, mr. Feitsma, was vaq oordeel, dat het overtui gend bewijs niet was geleverd, maar was het er met den»rechter over eens, dat het wel een teurig verschijnsel is, dat buren elkaar in ernstige tijden als deze zoo dwars kunnen zitten. Hij eischte vrij spraak en het vonnis was conform. L. beloofde tot slot over vredeson derhandelingen te zullen denken. Maar gewoónlijk hebben dergelijke ruzietjes een taai leven... De toe- komsf zal leeren of de pogingen tot pacificatie resultaat hebben gehad. VAN HALEN EN STELEN. In den avond van 23 April waren Willem J., en Jan S. te Medemjïlik tarwe gaan halen. Het bleek aat de eerste, die op het oogenblik in het buitenland is en dus verstek liet gaan, de hoofddader was, want S. had eerst op weg gehoord dat Willem J. onder „halen" alleen, maar „stelen" verstond. S. was desondanks niet ten halve ge keerd, maar had in samenwerking met J. uit een staatsboerderij in de Wieringermeer een mud tarwe gestolen. De dieven werden onder weg aangehouden door de mare chaussee. De baas van den ve;- dachte deed een goed woordje voor hem en het is vooral ook aan hem te danken dat S. er dezen keer nog met een geldboete van 40 gulden .subs. 14 dagen hechte nis afkwam. POODE GEITEN EN KONIJNEN. 4 „Een dierenvriend is u pief' vond mr. Krabbe. Maar de tuinder Petrus Nicolaas M. te Hoorn was dat niet met hem eens, die hield vol,dat het zoon vaart, niet liep, ook nadat ge? bleken was, dat hij in de felle vorst periode van den afgeloopen winter zijn geiten en konijnen in een gam mel schuurtje, vol reten had onder gebracht, terwijl voldoende hooi of stroo ontbrak. De gevolgen van dit ergerlijk staaltje van verwaarloo- zing bleven niet uit: toen een on derzoek werd ingesteld bleken al 8 geiten dood te zijn en een vierde Door 25 vaartuigen werd aan den Gem. Vischafslag aangevoerd: 2380 kg aal en paling van 25 tot 153 kg per vaartuig, prijs van 68 tot 154 ct. per kg; 112 manden nest, 50 ct. per mand; 650 kg pos, 10 ct. per kg. ROTTERDAM, 27 Juli. Aardappelen: groote f 7.12, klei ne f 4.12 per 100 Kg. Aanvoer en voorraad voldoende. Vlas: De productie is nog klein door oogstwerkzaamheden, de handel op het land vlot tegen standaardprijzen. Ter beurze een partij Boll. geel van 325 Kg., die voor f 1.321/2 geen kooper vond, ook eenig Dauwrood aangevoerd, wat niet verkocht werd. WARMENHUIZEN, 27 Juli. Aanvoer: 108700 Kg. aardappe len: Schotsche muizen f 5.60. BROEK OP LANGENDIJK, 28 Juli. 10.700 kg. tomaten IIV f 20. 8.700 kg. roode kool f 6.19.225 kg. aardappelen groote f 5.60, klei ne f 3.50. NOORDSCHARWOUDE, 28 Juli. 10.250 kg. aardappelen Schotsche Muizen groote f 5.60, kleine f 3.50. bijna. Met de konijnen was het niet beter gesteld. Een ervan was zelfs al voor een deel door de ratten ge consumeerd. De .verontschuldiging" va-n den tuinder, dat hij de dieren zelf zie.k had gekocht, werd natuur lijk niet geaccepteerd, want mr. Feitsma was terecht van oordeel, dat zieke dieren een extra goede be handeling moeten hebben. Hij had de overtuiging, dat M. toen deze vermoedde dat de dieren het toch wel niet zouden halen, ze gewoon aan hun lot had overgelaten. Ook de politierechter achtte weinig ver zachtende omstandigheden aanwe zig en de verdachte had het. alleen aan het feit, dat hij wegens frau duleus slachten al 8 maanden had op te kanppen, te danken, dat zijn straftijd maar met één maand werd verlengd. VERREGAANDE HEBZUCHT. In den nacht van 4 op 5 Mei had P. L„ landbouwer te West woud, die toen verpleegd werd in een ziekenverplegingsinrichting te Hoorn, van een medepatiënt twee briefjes van 25 en één van 10 ge stolen. Was dit geval op zichzelf al ernstig genoeg, het feit, dat de verdachte bovendien nog behoorlijk spaargeld had, wel een 700 gul den, maakte de zaak er niet beter op. Het feit, dat hij intusschen geprobeerd had dit bezit te camou fleeren door het op de spaarbank boekjes van de kinderen over te schrijven, deed hier natuurlijk niets aan af. Het geld, dat in den tuin onder een boom door verdach te was begraven, bleek ook daar nog niet veilig. De diefstal kwam tenminste uit en de zaak kwam voor. Mr. Feitsma achtte de zaak hoogst ernstig en eischte dan ook 100 gulden boete eventueel te ver vangen door 20 dagen. Mr. Krab be, die tevergeefs naar eenig schuldbesef zocht was het hiermee roerend eens en de opmerking van verdachte, had hij het geld ten slotte toch „eerlijk teruggegeven" had, was er mede oorzaak van dat hij er nog een schepje opdeed en den man, die uitsluitend uit hebzuchtige motieven een pas- geopereerde 'mede-patiënt had be stolen, veroordeelde tot een boete van 150 gulden of 30 dagen zit ten.

Heldersche Courant | 1942 | | pagina 3