Verduister Bruggehoofd aan den Dtiitsche opmrscli in Oon veroverd M-hM prt voort Richelieu's erfenis SCHADELOOSSTELLING VOOR INGELEVERDE RIJWIELEN ARBEIDSBEMIDDELING VODR LAND- EN TUINBOUW DAGSLHO VOOR helderschê editie 8€ste Jaargang. No. 11865 4 pagina's Hoofdredacteur: A. R. JONKER Alkmaar (afw.) MAANDAG 3 AUGUSTUS 1942 Britsche motortorpcdobooten vernietigd HOOFDKWARTIER VAN DEN FüHRER, 2 Augustus: Het opperbevel van de weermacht maakt bekend: In het Zuidelijke deel van het Oostelijke front rukken snelle formaties en infanteriedivisies in een ononder broken achtervolging van den vijand op in de richting van de Koeban en breken het hier en daar nog taaie verzet van de vijandelijke achterhoeden. Talrijke in gesloten groepen werden vernietigd. Italiaansch Weermachtbericht Weermachtsbonnen niet meer geldig Over de tegenstelling Frankrijk-Duitschland Aaomeldiogsverordening Het is gevaarlijk op het strand Waar noodig nieuwe rijwielen Een Iersche vijfling geboren DAME5: yW-2| Uitg.: N.V. Uit*. Mij. Hollands Noorderkwartier. Redactie- en Adminlstratiebuieanx: SCHAGEN: Laan 201, Tel. 444 (2 lijnen). - DEN HELDER: Koningstr. 78. Tel. 2345 (2 lijnen). ALKMAAR: Laneestraat 97 Tel. 3332. NOORD-HOLLAND Deze Courant verschijnt dagelijks Advertentie-tarief. Gewone advertenties 11 cL p. mjn. Bij contract# binnen een laar te ge bruiken. belangrijke korting. Prij zen worden op aanvraag verstrekt Formaties van de luchtmacht steunden de aanvallen van het le ger en richtten bovendien onop houdelijke aanvallen op de achter- waartsche verbindingen der bolsje wisten. In de groote bocht van den Don Veroverden Duitsche en Italiaan- sche troepen een bolsjewistisch bruggehoofd. Sterke formaties vliegtuigen voor den strijd op kor ten afstand mengden zich met suc ces in deze gevechten. Bij nachtelijke aanvallen op het scheepvaart- en veerbootverkeer werden vijf Wolgaschepen door bomtreffers tot zinken gebracht. .Vijf andere, alsmede een veerboot, werden beschadigd. Van 23 Juli 'tot 1 Augustus vernietigde een pantsercorps in het gebied ten Noordwesten van Kalatsj 482 mee- rendeels zware en zeer zware tanks Ten Noorden van Rzjef vielen de bolsjewisten ook gisteren herhaal delijk aan. Zij werden in verbitter de gevechten, deels in een tegen aanval met zware, bloedige verlie zen afgeslagen. In de Finsche golf beschadigden gevechtsvliegtuigen twee bolsje wistische vrachtschepen door bom treffers. In de periode van 21 tot 31 Juli .verloor de bolsjewistische lucht macht 815 vliegtuigen. Hiervan werden 641 in luchtgevechten, 66 door de luchtdoelartillerie en 11 door formaties van het leger Ver nietigd, terwijl de rest op den grond werden vernield. In dezelfde periode gingen aan net Oostelijke front 61 eigen vliegtuigen verloren. In Egypte vielen Duitsche ge vechtsvliegtuigen in den nacht van 31 Juli op 1 Augustus het vliegveld Heliopolis bij Caïro aan. Verschei dene hangars werden in brand ge worpen en zeven op den grond staande vliegtuigen vernietigd. Een aantal Britsche vliegtuigen heeft gisteren in den loop van den midjlag op groote hoogte storings- vluchten ondernomen boven het Mussolini huldigt oberstleutnant Moscatelli na de vlucht Rome TokioRome, een vliegtocht van 26.000 K.M., welke in vier dagen heen en vier dagen terug volbracht werd. Atlantic-Luce- Holland-Pax-Holland m. ROME, 2 Augustus. Het Ita- liaansdhe weermadhtberichit no. 796 luidt als volgt: Aan het front in Egypte activi teit van verkenningstroepen. Onze vliegtuigformaties hebben succes volle aanvallen ondernomen op het vijandelijke achterland en vooral op de vliegvelden Boerg el Arab, Aboekir en El Amiriya. In het ge bied van deze doelen die herhaal delijk getroffen werden, werden omvangrijke branden en .hevige ontploffingen waargenomen. Duit sche jagers schoten in luchtgevech ten twee vijandelijke vliegtuigen neer. Een derde vliegtuig werd door de luchtdoelartillerie van de vesting Tobroek getroffen en stort te neer. Formaties van on-ze lucht macht hebben Micabba met bom men bestookt. Een met talrijke vliegtuigen ondernomen vijandelij ke aanval op de haven van Navar- fino. (Griekenland) ristte geen West-Duitsche gebied. Door bom men op woonwijken in enkele ste den ontstonden verliezen onder de burgerbevolking en schade aan ge bouwen. Twee vliegtuigen werden in luchtgevechten neergeschoten. In den strijd tegen Groot-Brittan- niè bestookte de luchtmacht in den afgeloopen nacht zonder eigen ver liezen voor den oorlog belangrijke installaties in Norwich met bri sant- en brandbommen. In den nacht van 31 Juli op 1 Augustus werd ten Noorden van Zeebrugge bij een gevecht tusschen Duitsche patrouillevaartuigen en Engelsche motorpedobooten een Engelsche motortorpedoboot tot zinken ge bracht en een andere in brand ge schoten. In den nacht van 1 op 2 Augustus ontstond voor de Fransche kust een gevecht tusschen Duitsche pa trouillevaartuigen, Engelsche mo- tortorpedobooten en motorkanon- neerbooten. Hierbij werden twee Engelsche motortorpedobooten waarschijnlijk vernietigd. Op ande re booten werden treffers waarge nomen. De eigen strijdkrachten bleven onbeschadigd. MEDEDEELING VAN FRANSCHE ADMIRALITEIT. De Fransche admiraliteit maakt bekend: Het Fransche S.S. Mitidja is op 36 Juli tegen den avond, toen he.t op weg was van Oran naar Mar- séille, aangehouden en opgebracht door een Engelsche duikboot, hoe wel het slechts een lading graan, wijn en erts voor Frankrijk en in het geheel geen contrabande aan boord had. Een Fransche torpedo- boot, die op patrouille was en een afdeeling marinevliegtuigen, gre pen in en bevrijdden het schip uit de macht van de Engelsche duik boot. De Mitidja is op 30 Juli zon der verdere incidenten te Mar- seille aangekomen. DE ROEP OM EEN TWEEDE FRONT. STOCKHOLM, 2 Aug. (D.N.B.) Naar de Britsche berichtendienst meldt, is op een appèl van Sowjet- sportslieden een tot de Britsche sportwereld gerichte resolutie aan genomen, waarin de onmiddellijke vorming van een tweede front wordt geëischt. 250 Nederlandsche vrijwilligers zijn Donderdag naar het Oostelijk front vertrokken. In den Dierentuin te 's-Gravenhage vond .een afscheids- plechtigheid plaats. Vóór hun vertrek werden de manschappen toe sproken door den leider der N.S.B. Ir. A. A. Mussert, luitenant-gene raal Seyffardt en SS Gruppenführer Rauter. Een overzicht tijdens het spelen van het volkslied. Stapf-Borrius-Pax Holland m. Volgens een verordening van den Rijkscommissaris voor het bezette Nederlandsche gebied zijn de in omloop zijnde weermachtbonnen voor levensmiddelen met ingang van 1 Aug. 1942 niet meer geldig. Zij mogen dus na dit tijdstip voor den inkoop van levensmiddelen en voor het nuttigen -van spijzen niet meer worden gebruikt. Wie losse weermachtbonnen, die den opdruk dragen „Deutsche Wehrmachtmar- ke Nie'derlande", uitgeeft of in ont vangst neemt, is strafbaar. Een uitzondering bestaat slechts voor de nieuwe, roode bon voor ge bak, die den zwarten opdruk draagt „Deutsche Wehrmachtmarke Nie- derlande 25 gr. Kuchen", die bij ge noemde verdordening wordt inge voerd. Evenzoo blijven de groene levens middelenkaarten der Duitsche weer macht in Nederland verder geldig. SCHEERMESJESKONING GILETTE FAILLIET. Naar United Press uit Los An- geles meldt, heeft de scheermesjes koning pilette een aanvraag voor faillissement ingediend. Zijn schul den bedragen 49.000 dollar, waar geen activa tegenover staan. Hij weigert inlichtingen te verstrek ken, wat er gebeurd is met d» mil- lioenen die zijn vader hem nagela ten heeft. AARDBEVING OP NIEUW- ZEELAND. Uit Wellington op Nieuw-Zee- land wordt gemeld, dat zich op 6°! benedendeel van het eiland een zware aardbeving heeft vooi*ge- daan. De schade zou niet al te ern stig zijn. (Van onzen Haagschen redacteur). DEN HAAG, 30 Juli. Vandaag hield prof. dr. Grimm voor een aantal genoodigden een lezing over de Fransch Duitsche betrekkingen. Aan jijn interessante uiteenzettingen ontleenen wij het volgende: De huidige oorlog heeft zich lang zamerhand dusdanig ontwik keld, dat men heelemaal ver geten is, hoe aan het begin er- \an een Fransch-Duitsch con flict stond. Het is geheel en al een conflict geworden tusschen Duitsohland en Engeland, doch desalniettemin vraagt men zich toch wel eens af, hoe het komt. dat Duitschland en Frankrijk steeds weer tegenover elkander staan. Het lot der volkeren wordt, even goed als de oorlogen, in hoofdzaak bepaald door ideeën. En de idee, die vrijwel alle oorlogen van de laat ste paar honderd jaar in Europa bepaald, is de Engelsche politiek van de „balance of power". Om ons tot den laatsten tijd te bepalen: toen het door Bismarck gestichte Duit sche Rijk te machtig werd, begon Edward VII prompt met zijn om- singelingspolitiek. Als in 1919 Frankrijk door de Duitsche neder laag de machtigste staat werd op het vaste land, werden zijn aan spraken direct door Lloyd George en Mac Donald bestreden. Doch toen na de machtovername in 1933 Duitschland weer machtig werd, begon een nieuwe omsingelingspo- litiek. E bezetting van Praag in 1939 was voor Engeland reden te ovër, een nieuwe oorlog tegen Duitschland te ontketenen, doch 't had dezen oorlog nooit aangedurfd, wanneer niet in Frankrijk breede kringen doordrongen waj-en "ge weest van een anti-Duitsene geest. Deze anti-Duitsche geest nq is de geestelijke erfenis van Richelieu. Toen de politiek van keizer Ferdi- nand III, om tot een vereenigd Duitsch keizerrijk te komen, steeds meer resultaten begon te boeken, greep Richelieu eigenhandig in in de toen woedende Dertig Jarigen Oorlog. Door het weinige begrip, dat de toenmalige Duitsche vorsten hadden voor de politiek van Ferdi- nand III, slaagde hij erin, bij de vrede van Westphalen (in onze va- derl. geschiedenis bekend als de vrede van Munster) een volkomen verbrokkeld Duitschland tot stand, te brengen. Zeer terecht zag hij in een Duitsch Rijk een machtige con current van Frankrijk en zijn poli tiek testament legde den Franschcn dan ook de verplichting op, zich met alle macht te verzetten tegen een Duitsche eenwording. Het is 't tragische lot, zoowel van Frankrijk, als van Duitschland geweest, dat het tractaat van Westphalen door de eeuwen heen de Fransclr-Duit- sche verhoudingen bepaald heeft. (1EDURENDE den geheelen vo- rigen oorlofe werd dan ook in Frankrijk op alle mogelijke ma nieren gepleit voor een versplinte ring van het Duitsche Rijk en Clemenceau's pogingen in deze richting bij de vredesonderhande lingen mislukten alleen aan den Engelsch-Amerikaansëhen tegen stand, die een, zij het dan ook l verkleind, Duitschland wensch- 's-GRAVENHAGE, 1 Aug. Het vandaag verschenen verordenin genblad bevat den verordening van den Rijkscommissaris voor het be zette Nederlandsche gebied, hou dende uitbreiding der verplichting tot aanmelding (aanmeldingsveror dening). Hierbij wordt o.a. het vol gende bepaald: De houders van ondernemingen, welke dienen tot het bij wijze van bedrijf of in het algemeen belang verstrekking van huisvesting aan reizigers en vreemdelingen, dan wel tot verblijf van herstellenden (b.v. hotels, herbergen, pensions, liefdadige instellingen, herstellings oorden, jeugdherbergen, tehuizen voor dakloozen), particuliere perso nen, die geregeld kamers verhu ren, alsmede de bestuurders van kloosters, ordetehuizen, retraitehui zen en tehuizen van kerkelijke ge nootschappen, zijn verplicht de per sonen, wien huisvesting wordt ver sterkt, op een door den Secr.-Gen. van het Dep. van Binnenlandsche Zaken voorgeschreven aanmeldings formulier bij het plaatselijk hoofd van' politie aan te melden. Voor iederen persoon dient een afzon derlijk aanmeldingsformulier te worden gebruikt. Slechts kinderen beneden 15 jaren kunnen met een ouder op een gemeenschappelijk formulier worden aangemeld, waar bij slechts van de persoonlijke ge gevens van den ouder opgave dient te geschieden en van de onder diens geleide zich bevindende kinderen beneden 15 jaren slechts het aan tal behoeft te worden opgegeven. De aanmeldingsformulieren die nen zes uren na aankomst van den aan te melden persoon, bij personen evenwel, die vóór 22 uur aankomen, in ieder geval uiterlijk te 23 uur en bij personen die na 22 uur aankomen, uiterlijk des voormiddags te 7 uur bij het plaat selijk hoofd van politie te worden ingeleverd. Particuliere personen en openba re of particuliere inrichtingen, welke niet bij wijze van bedrijf of geregeld een persoon boven 15 ja ren, al of niet tegen vergoeding, langer dan vier en twintig uren ten hunnent huisvesting verstrek ken, dienen hiervan in elk bijzon der geval binnen vier en twintig uren na aankomst van denzelve een schriftelijke aangifte bij het plaatselijk hoofd van de politie in te leveren. De persoon, die huisves- Het bureau van den weermadhts- bev el hebber in Nederland deelt mede: Dezer dagen heeft zich een nood lottig ongeval voorgedaan. In strijd met het verbod is een Neder lander het strand opgegaan, waar hij in aanraking kwam met een aldaar neergelegde mijn en door die ontploffing terstond gedood werd. In dit verband wijst de weer- machtsbevel'hebber in Nederland er nog eens op, dat het betreden van het strand en de duinen, zooals zulks overal door borden is ken baar gemaakt, algemeen verboden Maan Maan op vanavond om onder 011 91 90 inif* 1400 3 Aug. UUr 19 Aug. L.K. lot morgenochtend E K. 12Aug A A# 26 Aug N.M. O.U^t uur V.M. is, en dat de schildwachten op dracht hebben, bij overtredingen gebruik te maken van de wapens. Wie ondanks het bestaande verbod een militair terrein betreedt, loopt bovendien, zooals bovenstaand voorbeeld leert, gevaar, in een der talrijke aangelegde mijnvelden te geraken en zijn leven op het spel te zetten. 's-GRAVENHAGE. 1 Aug. Offi cieel wordt het volgende bekend gemaakt: De schadeloosstelling voor een ingeleverd rijwiel, dat niet terug gegeven wordt of waarvoor geen ander rijwiel wordt verstrekt, be draagt f 50. Behalve deze schadeloosstelling krijgen personen, die door het inle veren hun eenige rijwiel verloren hebben, zonder daarvoor een ander rijwiel in de plaats te krijgen, een formulier voor de aanschaffii\; van een nieuw rijwiel, voor zoover zij het volgende kunnen aantoonen: 1. dat zij voor de uitoefening van hun beroep onvoorwaardelijk een rijwiel noodig hebben. 2. dat zij op andere wijze niet aan een rijwiel weten te komen. Wie een dergelijk formulier ont vangt en houder van een vetkaart is, wordt op verzoek bij de aan schaffing van het nieuwe rijwiel vrijgesteld van de betaling van het verschil tusschen de uitbetaalde schadeloosstelling en den prijs van een eenvoudig heerenrijwiel. Schadeloosstelling, aanschaffings formulieren en bonnen zullen wor den uitbetaald en uitgereikt door den burgemeester, in wiens ge meente de inlevering is geschied. De beslissingen van de burgemees ters over verzoeken tot het ver strekken van een aanschaffings formulier en tot het uitreiken van een bon zijn bindend. De burgemeesters zullen nadere inlichtingen over de uitvoering van deze maatregelen bekend ma ken. Men wordt verzocht, voordien geen verzoeken tot schadeloosstelling in te dienen. ting verstrekt, en degene, wien huisvesting wordt verstrekt, zijn beiden voor de inlevering der aan melding op gelijke wijze» verant woordelijk. De verplichting op grond van het vorige lid geldt niet, wanneer de in een particulier huishouden op genomen persoon tot den hem op- nemenden persoon staat in de rechte linie dan wel in de zijlinie tot en met den derden graad van bloed- of aanverwantschap. STOCKHOLM1 Aug. (D.N.B.) Naar uit Dublin gemeld wordl, is in het Iersche plaatsje Breaghy een vijfling geboren, nl. twee knaapjes en drie meis jes. Kort na de geboorte stierven twee van de drie meisjes. Het derde meisje en de knaapjes zijn echter gezond. TEKORT AAN SCHEEPSPERSO- NEEL IN DE VER. STATEN, De Amerikaansahe autoriteiten voor de scheepvaart in oorlogstijd hebben aan de staatscommissie voor arbeiderskwesties het drin gend verzoek gericht om voortaan de Amerikaansohe koopvaardij in verhoogde mate en met recht van voorkeur werkkrachten toe te wij zen, daar, zooals in de motiveering van dit verzoek wordt gezegd, in alle zeeliedewberoepen de vraag veel grooter is dan het aanbod en er zoodoende een ernstig tekort up.n zeelieden bestaat. ten, dat tot betaling van oorlogs schulden in staat was. Bij gebrek aan beter heeft toen Cleiïiencsau zijn politiek, om Duitschland er onder te houden, op vijf punten gebouwd. D,eze zijn: lo. Een langdurige Rijnlandbe zetting, die den Rijnlanders aan de Fransche taal en het Fransche bestuur ge wennen moest; 2o. Onaflosbare herstelbetalir, gen, als reden voot een langdurige bezetting; 3o. Eenzijdige bewapening; 4o. Onmogelijke grenzen in hei Oosten, die een voortduren de oorzaak tot wrijvingen moest opleveren; 5o. De Volkenbond als garant voor den onmogelijken toe stand. Het is dan ook een bekend feit. dat de Amerikaansche deskundi gen van de clausules van het vredesverdrag geen jota snapten, totdat de bedoeling van een en ander hun uiteeneezet werd! De clausule, waar het geheele verdrag om draaide, was artikel 430, waar in bepaald werd, dat bij niet beta len Frankrijk op den linker Rijn oever bezetting mocht houden en onder bepaalde omstandigheden reeds ontruimde gebieden opnieuw mocht bezetten. Wanneer men dan nog weet, dat de Dpitsche betalin gen (die in goud moesten ge schieden) drie en een half maal zoo groot waren als de geheele goudvoorraad van de wereld, be grijpt men, dat Frankrijk op deze wijze indirect de linkeroever van den Rijn geannexeerd had! De op deze wijze in Duitschland ontketende ontbinding werd ge stuit door het inzicht van Adolf Hitier, die begreep, dat ten koste van alles de Duitsche eenheid ge red moest- worden. Anderzijds werd van Duitsche zijde alle moeite gedaan om de be staande tegenstelling zoo goed mo gelijk uit den weg te ruimen. Be zoeken van oudstrijders na den oorlog, uitwisseling van kinderen tijdens de vacanties en Duitseh- Fransche vereenigingen deden het hunne ertoe, in Frankrijk een rui mer begrip voor Duitschland te doen ontstaan. d het oogenblik staat Frank- rijk voor een beslissing. Opper vlakkig gezien is de tegenstelling er nog. Er wordt veel gejammerd over de bezetting, doch bij nadere beschouwing vindt men een sterk verlangen naar een goede werhou- ding met Duitschland. Men wil de eeuwen-oude idee-fixe overwinnen. Driehonderd jaar na den doodvah Richelieu begin U zich een nieuwe idee door te zetten. Plaatselijke bureauhouders ingeschakeld. Hier en daar in het land schijnt onder de werkgevers in het land en tuinbouwbedrijf onrust te be staan ten aanzien van de arbeids voorziening. Het dikwijls vermeen de tekort aan arbeidskrachten is echter vrijwel steeds een gevolg van het feit, dat de werkgevers zich niet wenden tot de geweste lijke arbeidsbureaux. Daar een' spoedige bemiddeling er toe kan bijdragen, dat aan Se onmiddellij. ke behoefte kan worden voldaan, wordt de aandacht van belang hebbende werkgevers in het land en tuinbouwbedrijf er op gevestigd, dat de plaatselijke bureauhouders voor die bemiddeling thans zijn in geschakeld. De boeren, die zich voor hun be- drijfsaangelegenheden toch al re gelmatig wenden tot den P.B.H. in hun district, kunnen zich nu ook tot dezen ambtenaar wenden voor het aannemen van arbeidskrach ten. Zij dienen ten kantore van den P.B.H. een formulier in te vullen, dat de plaatselijke bureauhouder vervolgens doorzendt aan het ge westelijk arbeidsbureau. Op deze wijze kunnen de werkgevers er van verzekerd zijn, dat aan hun oogenblikkelijke behoefte aan ar beidskrachten zoo spoedig moge lijk wordt voldaan. De werkgevers, die hun arbeidsbehoefte zelf reeds aan 't gewestelijk arbeidsbureau hebben opgegeven, behoeven zulks begrijpelijkerwijs niet nogmaals aan de P.B.H. op te geven. wccst zuinic oo ow kousen! vrow'JOCgr DG UOUT3DUMTCCS UT UW 5tCO.CN'

Heldersche Courant | 1942 | | pagina 1