Bij de Nederlandsche boeien 6'lt MILLIARD in Wit-Roethemë Problemen van den dag Geslaagde zwemwedstrijden Het embleem met de scherven Stadsnieuws Loonvorderingen nemen tijd in beslag GU 0 iN 450.000 VERZEKERDEN ÉÉN UWER BUREN TEXEL ZONDERLING Om, koJd uithaal: Pantserwagens rollen aan voor den aanval op Rostow. De strijd vanuit de huizen ligt den bolsjewisten bijzonder. Reeds bij de eerste huizen der stad moesten de binnenrukkende Duitsche troepen een sterken vij andelijken tegenstand breken. Atlantic-Hollanid-P.K. Knödler-Pax Holland m. J. Klein Kouwenberg, van Rheden Velp, Schoolstraat 11 naar Oude- schild 346. Vertrokken personen J. Eijkes, van Den Burg, Nieuw- straat 25, naar Amsterdam Cz. Peterstraat 1 JU. J. Hemelrijk, van Oudeschild 163, naar 's-Gravenhage le v. d. Bosch straat 184. M. Kohlbrecher, van H 2 naar Reeuwijk Dorp D 110. C. Droog en gezin, van Den Burg, Koogerweg 16b, naar Amsterdam, 2e Marnixstr. 3 III. M. Bouw, van De Koog 101, naar Gieten A 3. M. C. van Essen, van Burg, Molen- str. 55, naar 's-Gravenhage, Maria- straat 2a. R. Pen, van Den Burg, Groene- 12, naar Bilthoven, Beethovenlaan 6. C. Th. Mallant en echtgen. van Den Burg, Koogerweg 16b, naar Den Haag, Kokosnootstraat 45. W1EE1NGERWAARÜ. Mede tengevolge van het moetje weer, .kunnen wf deze wedstrijden in alle opzichten geslaagd noemen. Door alle deelnemers werd fel ge streden op de nummers. Het spannendst was weer de 100 M. heeren borstcrawl X tusschen Sinke en Boonacker. Ditmaal was het Boonacker die beslag legde op den len prijs. De 50 M. vrije zjvemwijze adspi- ranten jongens was een kampioen schap en dit bleef in ^Wieringer- waard. Het was n.1. voor C. Mosk. De 100 M. borstcrawl heeren Y was voor J. Plooy, Den Helder, waar door deze overging naar de X klas se. Op' de 200 M. vrije slag heeren was v.n.l. ingeschreven door F. M., daar er een beker zou worden ver- zwommen. Deze ging over van G. v. d. Berg naar J. Plooij. Bij het uitreiken der prijzen dankte de heer .J. Visser de jury voor al hun moeite en werk. Er was veel belangstelling. Het was dus weer een geslaagde middag, zooals we van de Zwemclub ge wend zijn. De uitslag was als volgt: 50 M. schoolslag .adspir. meisjes. Kampioen en le pr. R. Hoogeveen, W.W., 49.5: 2e pr. H. Wilms, O.V.. 55.9. 100 M. schoolslag dames H kl. le pr. R. Hoogeveen, W.W., 1.49.9: 50 M. vrije zwemwijze adsp. jon gens: kampioen en le pr. C. Mosk, W.W., 36.1; 2e pr. G. v. 't Kaar, Wirg, 36.6. 25 M. rugslag adsp. meisjes: 1. Nel Reuvers, de Wiel 32.6. 50 M. rugslag heeren X klasse: kampioen J. Plooy 33.6. 25 M. rugslag adsp. jongens: le prijs Jan Raven, de Wiel, 22.2. 50 M. rugslag damès IJ-klase, kampioene en le prijs D. van Os, de Wiel, 44.9. 100 M. schoolslag heeren X klas se: kampioen en le prijs J. Jansen, F. M„ 1.30.8. idem IJ klasse: le prijs T. Kok, de Wiel, 1.38.3; 2e prijs D. Kaan, O.V., 1.40.5 100 M. borstcrawl heeren X kias- se: le prijs Jb. Boonacker 1.8.3; 2e prijs C. M. J. Sinke 1.9.8. Idem IJ klasse: le prijs J. Plooii. 1.13.5; 2e prijs G. Flameling, 1.16.4; 3e prijs B. Sprengers 1.26.5. 100 M. schoolslag dames X klas se: kampioen en le prijs D. v. Os. 4 x 50 M. borstcrawl heeren esta fette: kampioen en le prijs Fris- srhe Morgen 2.11.3 2e prijs de Wiel 2.21.5. 4 x 50 M. gemengde estafette: le prijs de Wiel 2.51.6; 2e prijs Wie- ringerwaard 3.09.9. 200 M. vrij zwemwijze heeren: Jb.» Boonacker, de Wiel. MAAR ER IS VERBETERING OP KOMST. GANDER het opschrift: „De wet nog steeds als langzaam wer kend apparaat" schrijft F. de H. ons: „in December 1940 heb ik een loonvord,ering aanhanging gemaakt voor het kantongerecht, volgens de nieuwe bepaling. In Januari 1941 moest ik voor het eerst verschijnen, nadien nog vele malen tot aan De cember 1941 toe. Toen werd mij de loonvordering toegekend Dat duur de al een klein jaar. Nu heb ik tot op heden er nog geen taal of teeken van vernomen. Weer 7 maanden. Als nu zoo een arbeider zijn recht moet zoeken, dan vind ikt dat wij daarin nog niets,verbeterd zijn. De vraag is, hoe kom ik aan het mij toekomende loon?" ANTWOORD: Wij hebben deze vraag voorgelegd aan het Bu reau voor Arbeidsrecht van het Ne derlandsche Arbeidsfront, waar men mededeelde dat inderdaad voor ar beidsgeschillen de wettelijke afdoe ning, ook voor hfet Kantongerecht, nog steeds te lang duprt. Dit kan echter niet altijd den rechter ver weten worden. Indien beide- par tijen (zoowel eischer als gedaagde) snel procedeeren, dan helpt de kan tonrechter hieraan wel mede en Het ingeschreven bedrag van ruim ia verdeeld over ong. Dit beteekent, dat tenmin ste heeft ingezien zijn belang bij het groote geheel te moeten voegen. Neemt ook GIJ deel in de steeds groeiende risico spreiding!! Vraagt inlichtingen bij Uw <jfcQ ASSURANTIE- W BEZORGER GESLAAGD. Geslaagd voor het dfjjloma Huis houdkundige en Aanvullingsdiploma Mulo B, onze vroegere stadgenoote, Beb Daniels. Onze stadgenoot, de heer W. v. d. Witte, Jr., slaagde te Schoonhoven, aan de Rijksvakschool voor Horloge makers, Gsud- en Zilversmeden, Gra veurs, voor het diploma Horloge- maker-graveur. BURGERLIJKE STAND, van 25 t.m. 31 Juli 1942. GEBOREN: Jkn Cornelis, z. v. F. J. Stolk en H. Blom; Anthonus Theodorus, z. v. K. Zuidewind en R. A. Swaerts; Helena, d. v. G. Witvliet en J. L. Broekman; Aaltje, d. v. S. Lap en E. de Waard. ONDERTROUWD: H. Verijzer en M. Buxgel; C. P. Drijver en G. auta. GETROUWD: W. Stam en G. A. Maas. OVERLEDEN: Cornelia Schrama, 54 jaar, ongehuwd. Gevonden: een damesporte- monnaie. Ingekomen personen: G. Hessels, van Meppel, Gr. Oever straat 122 naar C 12. A. Eenhoorn, van Beemster, Vol- gerweg 58, naar De Cocksdorp 119. A. Statema en echtgen., van Rot terdam, Dordtsche straatweg 675a, naar Den Burg, Koogerweg 16b. L. Agricola, van Doniawerstal St. Nicolaasga 15, naar O 157. D. Biesboer en gezin, van Lange- dijk, Broek op Langendijk 337, naar O 18. T. Leegwater, van Hensbroek A 127, naar Oosterend, Peperstraat 52. Hij'was een zonderlinge man, Dat zei men overal, Wat eigenaardig en wat vreemd, Een* zeldzaam grens-geval. Aan and're menschen vroeg hij niets Al was het goed gemeend, Een werkman had hij eens zijn fiets Een volle tveek geleend! Hij had geen voorraad in zijn huis, Daar deed die man niet aan, Men zag in 't keldertje benee Niet veel bizonders staan. Hij had wel geld, maar leefde totch Gewoon van zijn rantsoen, En, wie hem kende, schudde 't hoofd, Hoe kon hij dftt nu doen! Hij had een kleine groentetuin, Die hield hij voor elkaar. En als er 'n ietsje over was^ Dan zei hij: „Komt U maar!" EF zijn wat doppertjes te veel, Zie, hoe mijn kooien staan. Pluk wat rabarber, neem maar mee Die groeit.vanzelf weer aan!" Eens kwam hij in een arm gezin. Daar keek hij in het rond. En raadt eens, wat men later daar Vap heift op tafel vond? (Het is wel waar, hij was wat vreemd. En altijd had hij haast) Een broodbon en een boterbon, Met zelfs het geld er naast! W&s hij een eigenaardig man? Dat is nog zeer de vraag, 't Is maar met welke maat men meet. Dat geldt vooral vandaag! Want zijn we zelf, wal zacht gezegd. Niet zonderling en klein, Wanneer we, juist in dezen tijd. Vaak héél zelfzuchtig zijn?! Juli 1942. KROES. (Nadruk verboden) door Kurt FröhlicTi. Het glaswerk van het kleine stad je was beroemd en toch hadden ook hier de machines het hand werk weten te verdringen. Toen va der Koeps' jongens als leerlingen in het bedrijf kwamen, dreunden ook daar de machines- en werd in een paar uur tijd vervaardigd wat voorheen in dagen tot stand kwam. Vader Koeps' jongste zoon had naar de hoogeschool gewild.' Inder daad had de jongen ook geschikt heid voor studie, echter niet in die mate, dat het een misdaad geweest zou zijn, een handarbeider van heni te maken. Daarom hield vader Koeps ook' voet bij stuk: Een goed vakman worden, die in staat zou zijn een gezin te onderhouden. Meer mocht hij niet van het leven ver langen. En daarmee uit! Terwijl zijn broers snelle vorde ringen maakten en zich daarvoor ook moeite gaven, kon Karei, de jongste, maar geen vrede vinden bij de smeltovens. Boeken, daar ging zijn hart naar uit. „Je houdt niet van het vak", zei vader Koeps teleurgesteld tegen zijn jongste „en daarom kom je niet van .de smeltovens vandaan. En voor de machines deug je ook al niet! Wat hang je toch altijd rond in huis! Ga naar buiten! Daar vindt je lust en kracht voor je werk!" Een Zondagmiddag in het kleine arbeidershuisje. De vadër slaapt op den divan, Karei loopt op zijn tee- nen door de kamer. Naar de kast. Boven op die kast liggen een paar boeken. Zè leggen naast een goud- glanzenden glazen bowl, een kunst stuk van slijpwerk. Karei grijpt naar de boeken.» De mouw van zijn jas haakt zich vast aan den lepel, die uit den bowl steekt. Gerinkel. Scherven. De vader schrikt wak ker. De moeder, die in dg keuken bezig was, komt binnen. .Jongen, Karei!" Dat is alles wat zij kan uitbrengen. „Vader, U mag me gerust een pak slaag geven. Ik was een stom meling!" „Kan ik dat daar weer heel slaan? Je hebt ons al heel wat verdriet be zorgd, Karei, maar ditdit kan je nooit meer goed maken. Weet je wel wat je hebt vernield?". „Ik heb het niet met opzet ge daan, vader". „Ik heb het destijds ook niet met opzet gemaakt! Er werd in die da gen een wereldtentoonstelling ge organiseerd, waarbij ik kon toonen wahrtoe ons stadje in staat was en ik heb iets mogen maken, beter dan ik zelf vermoedde. In die la daar ligt een papier. Haal dat er eens uit.' „Oorkonde",-las Karei en verdey: ,De eerste prijs werd verleend aan Hein Koeps, die xien bekroonden bowl alleen ontwierp en vervaardig- „De eerste twee maanden zijn we in Riga geweest", zoo schrijft er gens in het Oosten, één der Neder landsche Oostlandboeren in een uitvoerigen brief aan den heer Max Blokzijl, welken brief wij hier onder afdrukken. De inhoud is zoo duidelijk en oprecht en geeft zoo'n juist beeld van de toestanden al daar, dat wij hem onzen lezers niet willen onthouden. „Vrijdag voor Pinksteren zijn we allen uit Riga vertrokken, de on metelijke ruimte in. Ik ben met mijn zoon doorgereisd naar Bara- nowitsche en we kwamen daar den tweeden Pinksterdag aan. Het was een mooie réis en we hebben veel gezien. De stad Dunaburg heeft veel geleden van den oorlog, zoo ook hier en daar een geheelen Rus- sischen trein onderaan de spoor baan, evenzoo vernielde tractoren, pantsers, tanks auto's, enz. Daags na Pinktersen werden we met een auto afgehaald en naar Nowa- Mysch (nieuwe muis) gebracht, een groot dorp 6 km. Zuidelijk van Baranowitsche; dat enkele honder den km.s' ten Zuiden van Minsk ligt. Onze komst in Npwa-Mysch bleek niet onmiddellijk verwacht te worden door onze Chefs, reden waarom ze ons nog 12 km. Zuidelij ker lieten brengen naar het land goed „Proesinowa". Ook daar kwa men we geheel onverwacht, maar dat was raar geen bezwaar blijk baar. Een zeer vriendelijke dame noodigde ons uit binnen te komen en we kregen de mooiste kamer te onzer beschikking. Drie weken heb ben we daar met zeer vèel genoegen doorgebracht, totdat onze privéwo- ning in Nowa-Mysch ter beschik king was, waar we inmiddels reeds weer een week zijn. De tijd vliegt om. Onze Chefs, twee Sonder-Füh- rers in den rang van luitenants, zijn prachtkerels, echte kameraden, n.1. twee boeren, de een uit Wür- temberg en de ander uit Olden- burg, beide met een bedrijf van 50 a 60 ha. Wij kunnen best met hen opschieten; ze zijn eiken dag op kantoor om alle landbouwaangele- genheden te verzorgen en hebben het heel druk. Het lijkt daar sorhs wel een bijenkorf van in- en uit gaan. Spoedig zullen wij wat arbeid kunnen overnemen op een voor ons passend terrein. Die drie weRen moesten we maar gebruiken om op bepaalt ook zijn vonnis, eventueel gëiuigenverhooren enz., op vrij kor ten termijn. Maar zelfs dan nog kan het te lang <iuren. Zoo lijkt ook 19 maanden wachten aleer er re sultaat is, Wel te lang. Inmiddels is dat in deze zaak niet te beoordee- len zonder inzage der stukken te hebben gehad. Immers, er kunnen factoren ii het spel zijn, welke een direct verhaalbaar maken der vor dering belemmeren, zooals bij de tegenpartij weinig of geen verhaal, of iets van dien trant. Echter is het volgende van belang Vrij spoedig zal het NA.F. een aantal verordeningen kunnen doen publiceeren, waarop de nationale Arbeid wettelijk ge regeld wordt en waarbij ook eventueele kwesties omtrent loon een belangrijk vluggere oplossing zullen verkrijgen dan tot heden het geval was. De bureaux voor. rechtsbescher ming van het N.A.F. zullen hier bij een groote rol spelen. Inmiddels kafe de betrokken ar- beider zich weaden tot dit bureau voor rechtsbescherming als hij in 't N.A.F. georganiseerd is, met ver zoek om inlichtingen. Dezezullen hein zeker worden verschaft en zoo 'volledig mogelijk. Daar kan men hem ook uitleggen, waarom zijn klacht zoo lang geloopen heeft. de zonder inmenging van anderen Naast de bekroning zal hem mits dien een premie worden toegekend" „Zie je, aan dien bowl heb ik het te danken dat ik al jong alfe eerste klas vakman werd erkend, want 't tentoonstellingsstuk heeft ons stad je veel opdrachten uit het buiten land bezorgd. Ja jongen, nu heeft jouw' onverschilligheid dit werk stuk vernietigd. Zoo'n exemplaar kan ik nu niet meer blazen, daar voor ben ik te oud en al te lang buiten het vak." Zwijgend is Karei naar buiten ge gaan en zoo lang bleef hij weg, dat men hem wilde laten zoeken. Het duurde té lang. Men kon nooit we ten. Maar juist toen vader naar de politie wilde gaan, kwam Karei thuis. Even stil als hij gegaan was. Over het gebeurde werd niet meer gesproken. Karei liep echter rond met een gezicht als zocht hij ver twijfeld naar iets dat hij verloren had. Voor dag en dauw vertrok hij al naar zijn werk. Hij was de laat ste die thuiskwam. ^Spreken deed hij maar heel weinig. Zelfs op den verjaardag van zijn vader ging hij als gewoonlijk in alle vroegte weg. Het leek of hij zijn vader niet wilde geluk-wènschen. Midden op den ochtend kwam hij echter terug met een groot pak onder zijn arm. De vertwijfelde trek was uit zijn ge zicht verdwenen. Langzaam vouwde hij de papieren open van het pak,- dat hij voor zijn vader op tafel had gezet. Een goudglanzende bowl, vol komen gelijk aan dien hij een paar maanden geleden gebroken had. kwam te voorschijn. „Heb... heb jij dien..." Toen controle te gaan naar groote land goederen (staatsbedrijven) en dien tijd hebben we ons zeer ten nutte gemaakt. We hebben veel gezien en gehoord, wat ook in ons vak te pas komt of kaft komen. Laat ik begin- nen met het bedrijf, waar we 3 we ken zijn geweest. Daar heeft zich ook als op zoo vele plaatsen een tragedie afgespeeld. Bolsjewistische tragedie. Den echtgenoot van de eigenares se hebben de bolsjewieken naar Si berië gesleept, haar vader, een ou de man van 80 jaar, die bij haar is hebben ze <1 maanden in de gevan genis gezet en toen de straat opge schopt; haar jnoeder, die Duitsche van afkomst is, hebben ze laten doodhongeren. Zoo is het bijna op alle staatsbedrijven, waar wij zijn geweest. Voordat de Duitschers de bolsjewieken op de hielen kwamen, hebben ze bijtijds de beenen geno men, maar zij hebben alles geroofd en gestolen, n.1. 30 koeien, 12 paar den, alle varkens, jvagens, ma- chiherie, werktuigen, huisraad en linnengoed, ja tot zelfs de bijen toe, zoodat onze Mevrouw, zooals we haar noemen, die met haar dochter thans 19 jaar naar Duitschland gevlucht was, weer te rug kwam en niets, maar dan|ook heelemaal niets meer terug vond. Het laat zich begrijpen in welk een desolaten toestand alles was, als men weet dat er in dien tusschen- tijd 13 bolsjewistische gezinnen in haar 8 kamers hadden gewoond. In één van de kamers hebben ze de varkens ondergebracht, en toen Mevrouw terug kwam, lag de mest er nog 2 voet hoog, om van alle on gedierte maar niet te spreken. Op andere staatsbedrijven werd gewoonlijk het kasteel, het land goed of het huis bij het verlaten nog vaak in brand gestoken. Dat is nu de cultuur van het bolsjewis me! Hoe vele Nederlanders daar nog de zegeningen ,van verwach ten, is toch wel onbegrijpelijk. Geen gebeden meer voor een Sowjet-overwinning. Laat velen Zondags in de kerk hun handen niet meer vouwen voor een Sovjet-overwinning, want dan begaat men een misdaad te gen elke beschaving en de mensch- heid. Velen in Nederland zullen van dit alles onwetend zijn, maar laten zij zich dan leiden door hen, die het wel weten. Zoover zijn we helaas nog niet. 't Is alles nog veel erger dan ik hier vertel', het tart gewoon elke beschijving. Mevrouw is een vrouw van zeer goede afkomst, was rijk, doch is nu straatarm, doordat de bolsjewie ken van naar landgoed een staats bedrijf hebben gemaakt en waar zij nu door de Duitsche overheid als Verwalterin op haar eigen voorma lig goed is aangesteld. Ze hoopt na den oorlog eerst haar man en een gedeelte van ha^r land weer terug te krijgen.'Na haar terugkomst heeft zij met haar dochter de ar men uit de mouwen gestoken .n alles na weken van hard werken weer op orde gekregen. Ze was voor ons een echte moeder en we zullen haar nog vaak bezoeken. Mevrouw spreekt goed Duitsch, als zoovelen hier, zoodat we goed kon den converseeren. Nooit meer bol sjewisme, zeide Mevrouw, want dan vlucht ik naar Duitschland pm hier niet weer terug te keeren, want die angst daar gaat een mensch aan ten gronde. Ik waagde het te zeggen aan de hand van -por tretten: U bent in 4 jaar tijd 10 jaar ouder geworden. „Nee", zei ze, „minstens 20 jaar". Volgens de portretten was ze op 37-jarigen leeftijd een jonge vrouw, maar de doorgestane angst had haar zwaar aangegrepen. i eerst merkte de vader dat naast zijn zoon nog een ander stond. Keu- Ier, de chef van de afdeeling mond- glasblazen, waar nog steeds glas werk vervaardigd werd, dat een eigen leven scheen te hebben als men het vergeleek met de piassa- producten van de machines. „Heeft hijKeuier knikte ver genoegd. ,Zelf heeft hij hem gebla zen, zelf geslepen. Net zoo lang heeft de jongen mij aan den kop gezeurd tot ik de fotos van jouw bekroonden bowl uit het archief heb laten halen. Hij heeft aangepakt, die jongen van jou! Telkens moest hij overnieuw beginnen, maar je ziet, het is hem gelukt jouw bowl volmaakt te copieëren. Maar toen was hij nog niet tevreden! Nu wil de hij een eigen stuk ontwerpen en uitvoeren. Hij had nog geen ver jaarsgeschenk voor je, Koeps! Dit ding, deze vaas, heeft hij geblazen. Een vaas van treffend mooien vorm werd den vader aangereikt. „Koeps met je jongste zoon kun je meer dan tevreden zijn, hij is een kunstenaar in zijn vak. Vader Koeps heeft vele uren voor de werkstukken van zijn zoon ge staan en ontelbare malen heeft hij dankbaar gezegd: Dat ik dit nog heb inogen beleven! Toen wist hij nog niet, dat het leven nog een hoogtijdag voor hem bewaarde: den dag, dat zijn zoon openlijk als een glaskunstenaar van eersten rang werd erkend en een eigen bedrijf opende, dat als embleem een slan ke vaas voerde, omringd door als goud glanzende scherven. Staatsbedrijven. We zijn ook nog op een landgoed geweest van 860 ha: een erf van 18 ha, waarop de bedrijfsgebouwen smaakvol zijn opgesteld met aan weerszijden hoog en laag hout, 4 ha boomgaard, ongeveer 10 ha prachtig vischwater. Maar voor het grootste deel uitstekende grond, had onze grootste belangstelling. Het kasteel is door de bolsjewieken afgebrand, terwijl overal dood en verderf gezaaid is. Tenslotte wil ik nog een staats bedrijf in vogelvlucht «tfeschrij ven, „Stara-Mysch" genaamd (oude muis). Een landgoed, bereikbaar door twee lanen met bosschen aan weerszijden. Daar woonde nog een Gravin van 70 jaar. Ook hier is het kasteel verbrand, zoodat de gravin in het vorige jaar van de bolsjewieken bij gratie nog in de arbeiderswoning mocht wonen, en daar het kasteel verbrand is, nog in deze woning huist. Toen zij hoorde, .dat wij Hollanders waren, liet ze vragen of we bij haar ook wilden komen, hetgeen wij natuur lijk gaarne hebben gedaan. Ze sprak Fransch, Duitsch, Engelsch, Poolsch en Russisch. Vroeger reisde ze vaak in de landen, welke talen ze sprak; ze was veel in Nice in Frankrijk, ook wel in Weenen. De gravin heeft destijds ook 60 Hollandsche koeien op de boerderij gehad en was blij met een kiekje van èèn mijner beste koeien uit het vaderland. Ook zij heeft Veel geleden; haar twee dochters zijn bij het Centrale Roode Kruis in Duitschland. Iedereen waar mede men spreekt zegt, nooit meer bolsjewisme, dan liever de hel in. Zij vroeg of we nog eens terug wil den komen, nou dat beloofden we. De gravin draagt haar lot gelaten in de hoop, dat 't straks na den oor log voor goed eens beter zal wor den. Men heeft hier anders de laat ste 25 jaar met die revoluties en oorlogen wat meegemaakt. Wat zijn wij in Nederland dan verwend! Landbouw en veeteelt. Wat landbouw en veeteelt be tref, is het hier veelal allerbedroe vendst. Koeien je neemt er bij wij ze van spreken onder eiken arm een en loopt er mee weg. De hoe veelheden melk zijn minimaal, per koe 1 a 2 liter per dag. Eén heele stal geeft niet meer dan twee koeien in Holland. Hoe kan het ook anders, als de dieren eiken dag worden gehoed door kinderen of oude menschen op braak land, waar niets dan een beetje onkruid staat enverder langs wegen of in bos schen. Op den duur krijgt of houdt men een gedegenereerd ras over. Voor bekwame.Hollandsche fokkers ligt hier een geheel terrein braak, een taak met toekomst. Dan dienen eerst goeae kunstweiden te wor den aangelegd, want zoo gaat het niet. Hier is een achterstand van 100 jaar in te halen. Duitschland heeft echter reeds een begin ge maakt op dit gebied, door het zen den van 100 goede stieren, die we hebben aangetroffen op landgoede ren. De akkerbouw is al.precies het» zelfde. Men kent hier geen grondbe werking en ook geen gewassenver- pleging. Alles is zoo wanordelijk en vol onkruid en meer dan een men- sdhenleven achterstand. Ook be schikt men niet over iets dat op een beheorlijk werktuig lijkt; nog vaak ziet men een eg met houten tanden, enz. G'ereedschap voor „verpleging" van het gewes kennen ze ook niet, dus zaaien en maaien. Echte roof bouw! Er zullen natuurlijk nog wel wat jaren overheen gaan eer het wat begint te lijken. Men vindt hier zelfs geen behoorlijken weg. Ook met den akkerbouw heeft Duitsch land met de verbetering een begin gemaakt door den i,nvoer van een zeer groot kwantum goede tvvee- scharige ploegen en cultivatoren te gen ongelooftijk lage prijzen. Maar het ontbreekt de meesten aan be hoorlijke trekkracht. Als die men schen met hun systeem hier het le ven houden, dan is er niet ons systeem en met vakbekwame boe ren hier een zeer groote toekomst. Maar eerst ontsluiting van het ge bied en handel, anders gaat het niet. Nu hebben we de opdracht een z.g.n. M.T.S. in te richten. Een M.T.S. is een station, waar tracto ren, machines en werktuigen! kun nen worden gemonteerd en gerepa reerd. Wij zullen alles electrisch in richten in twee joodsche kerken, die naast elkaar staan en gemak kelijk aan elkaar kunnen worden gebouwd, we hebben dan een enorm groote hal. We hebben al heel wat personeel: monteurs en tractoristen dus nu werk genoeg. Ook komen er binnenkort een 100-tal dorschma- chines uit Duitschland. Met de ver deeling in ons rayon worden wij ook beiast. We hebben een aardige werkkring en- een dito privéhuis met een paar prima Chefs, dus heb ben niets te klagen en zijn vol goe den moed aan den arbeid, al kom je in oorlogstijd veel moeilijkheden tegen met verkrijgen van materiaal enz. Ik hoop dat ik er in geslaagd ben U in vogelvlucht een kijk achter de schermen te hebben gegeven. Spoe dig hoop ik iets uit Nederland te vernemen, want we hooren niets. Met onze radio kunnen we Holland niet bereiken. Met hartelijke groe ten van de Oostlandboeren, Piet en Gert Schoorl." Ons adres, is: Landwirtschaitspost. (rood onderstrepen) Aan den Heer G. SCHOORL, H 326. Güterbewin (schaft ungs- Gesellschaft, Ostland. Aussenseile-Baranowitsche Lei (stel le-Brest We 1 s s-R u t h e n i 6. (Rood onderstrepen en een blauw kruis over 't adres.)

Heldersche Courant | 1942 | | pagina 3