actueclc vraagstukken Pantserleger nadert de Koeban Verduister DAG SLA D VOOR HELDERSCHE EDITIE Rede voor Ortsgruppe Waubach der N*S*D*A.P 86ste Jaargang. No. 11866 DINSDAG 4 AUGUSTUS 1942 Hauptdienstleiter Schmidt Rijwielvordering, sluikhandel en jodenvraagstuk onder de loupe. Neêrlands medewerking in 't Oosten Italiaansch Weermachtberich* Door panter gegrepen De Duitsche lucht* aanvallen op Engelund Duce op inspectie Britsche bommenwerpers boven Vlissingen neergeschoten Uit*.: N.V. Uit*. Mij. Hollands Noorderkwartier. Redactie- en Administratieboreanx: SCHAGEN: Laan 201. Tel. 444 (2 lijnen). - DEN HELDER: Koningstr. 78. Tel. 2345 (2 lijnen). ALKMAAR: Laneestraat 97 Tel. 3332. NOORD-HOLLAND Deze Courant verschijnt dadelijks. Advertentie-tarief. Gewone advertenties 11 ct p. m.m. Bij contract, binnen een jaar te ge- bruiken; belangrijke kortinR. Prij zen worden op aanvraag verstrekt 4 pagina's Hoofdredacteur: A. R. JONKER Alkmaar (afw.) over 's-GRAVENHAGE, 3 Aug. Be Ortsgruppe Waubadh in het Artoeis- pereicii der N.S.D.A.P. heeft Zon dag haar tienjarig bestaan geivierd. De leider van het Arbeitsfoereidh, Jiauptdienetleiter Sohimid't, heeft daarbij als dankbetuiging en er kentelijkheid van den rijkscoramis- - garis aan de Ortsgruppe Waubach een buste van den Fuehrer, van den beeldhouwer Ferdinand Lie- bermann, overhandigd. In het middelpunt van de bijeen komst stond een toespraak van den leider van het Arbei'tsbereich, commissaris-generaal Sdhmidt, waarin deize opheldering verstrék- ;te over verschillende kwesties wel ke op het oogenblik in Nederland bijaonder actueel zijn. De Jodenkwestie. Na een korte schilderig van den huidigen stand van den oorlog be handelde commissaris-generaal Schmidt uitvoerig de jodenkwestie in het algemeen en voor Nederland in het bijzonder. De joden, zoo zei- de hij, zijn de gevaarlijkste en ge meenste vijanden van het nationaal socialistische Duitschland. Aan de hand van talrijke voorbeelden schil, derde commissaris-gener. Schmidt het noodlottige optreden der joden. Namen als Karl Marx, Rosa Luxem burg, Karl Liebknecht enz. ken merken dezen weg. Met den moord [van den jood David Frankfurter op den zieken en herstel zoeken den Landesleiter Gustloff en twee jaar later met 't vermoorden van den Legationssekretaer Ernst vom Rath bracht het internationale jo dendom op niet mis te verstane wij- se tot uiting dat het niet alleen de mationaal-socialististen, maar alle Duitschers wilde vernietigen. Aan de hand van andere overtui gende voorbeelden toonde commis saris generaal Schmidt aan hoe het jodendom vooral in Frankrijk, doch ook in Engeland'en Amerika tot den oorlog tegen Duitschland heeft opgehitst en de volkeren stelselmatig den oorlog ingedre ven heeft, zooals het ook in hoofd zaak schuldig is aan den moord op 00.000 volksduitschers in Polen. Wie zal het ons als Duitschers derhalve euvel duiden, zoo ver volgde commissaris-gener. Schmidt 'wanneer wij in den verbitterden, beslissenden strijd, die het lot van de volgende eeuwen zal bepalen, dezen gevaarlijken tegenstander uitschakelen? Deze ergste en meest gehate vijand moet ook hier uit het .Westen verdwijnen. De Westelijke kust is krachtig beschermd, de Westwall van 1939 is verplaatst tot aan de zee. Wij zijn dus sterk en zullen elke aan- valspoging met de nu reeds .beken de Duitsche militaire grondigheid afslaan. Daarvoor is het echter ook noodzakelijk dat wij alle voorzorgs maatregelen nemen, die genomen moeten worden. Om die reden moet de jood het [Westen verlaten. Wij hebben ook arbeidskrachten noodig en hebben die joden daar om in arbeidskampen onderge bracht, ten deele hier in Nederland Het grootste deel echter moet in het Oosten werken. Wij zijn geen barbaren, wij wil len ook de joden toestaan dat hun gezinnen meereizen. Zij moeten echter ginds in het verwoeste Oosten, in de ledige steden, een begin maken met het opruimings- werk. Hun lot zal hard zijn, maar laten wij ook niet vergeten dat zij eens arm cn haveloos onze landen zijn binnengekomen. Deze historische opdracht, die het nationaal-socialisnie op zich heeft genomen, wordt uitgevoerd en iedereen die dezen als juist en noodzakelijk ingezienen weg dwars boomt, moet verwachten, dat hij hetzelfde lot als de joden moet on dergaan. Om die reden moeten de en een voorbeeld geeft van juiste houding, zal de man, die zwakker is en .met minder geldmiddelen moet rondkomen, inzien, dat hier met nationaal-socialistische gron digheid geleid en bestuurd wordt. Partijgenooten, aldus spr. gij zijt jegens mij er voor verantwoorde lijk, dat elke overtreding terstond ter kennis wordt gebracht van de Duitsche of Nederlandsche politie instanties en dat daarvan aan mij een afschrift wordt toegezonden. Nederlanders naar het Oosten. Uitvoerig stond spreker daarop stil bij de economische medewer king van Nederland in het Oosten. Door een fout bij de pers is on langs gesproken over de uitzending van 3 iniliioen Nederlanders. Een ding mag echter wel voor altoos word'en gezegd: nooit zal •het gebied dat aan 9 millioen Ne derlanders 280 menschen op een vierkante kilometer ter beschik king staat, toereikend zijn om een normale voedselvoorziening te waarborgen. Derhalve stellen Duitsche en Ne derlandsche instanties pogingen in het werk om de aanvullende hoe veelheden brood en koren uit het Oosten te betrekken. Het gaat er dus niet om dat 3 millioeij, Neder- m k -kk:"-..: Na de bezetting van Rostow worden de gevangengenomen bolsjewis ten naar een snel geïmproviseerde verzamelplaats gebracht «n. Hoffmann-Stapf-PK Grimm Kassin-Pax Holland m. Op den uitkijk aan boord van een Itallaanschen onderzeeër tijdens een tocht langs de Amerikaansche kast Lucca-Orbis-Holl.-Pax-HoH. m Nederlanders zich gereserveerd houden. Spr. behandelt dan het verzet van de kerken, waarin, vooral in de katholieke kerken is dit ge schied door de geestelijkheid critiek is uitgeoefend op de maat regelen tegen de joden. Wanneer echter de katholieke geestelijkheid zich aan géén onder handelingen stoort, zijn wij van on zen kant genoodzaakt de katholie ke vol-joden als onze ergste tegen standers te beschouwen ,pn derhal ve zoo spoedig mogelijk voor hun wegvoering naar hét Oosten te zor gen. Dat is geschied. De vordering v^n rijwielen. Spr. behandelde vervolgens de vordering van rijwielen, die niet ,was geschied om de Nederlandsche volksgenooten te verbitteren. Alleen door een zoo snel moge lijk voldoen van het Duitsche rijk en de bezette gebieden aan de ver- eischten van de weermacht kunnen de groote overwinningen en presta ties dezer weermacht worden ver klaard. Ditmaal nu moesten de Neder landers hun rijwielen afstaan. Had er een betere geest van vrij willigheid onder de bezittende klasse der Nederlanders geheerscht dan hadden deze terstond in de bres kunnen springen. Anders praten zij altijd over de eenheid van alle Nederlanders. Wanneer deze kringen eindelijk eens de teekenen des tijds begrepen hadden, zouden zij hun rijwiel af staan en het geven aan hem, die het voor zijn werk noodig heeft. Dat zou nationaal socialisme zijn. Tot ons leedwezen moeten wij ech ter constateeren, dat zulks alleen wcfrdt ingezien en ook beleefd door de vertegenwoordigers van de ar beidende klasse. Het valt niet te ontkennen, dat de getroffen maatregel hard is ge weest. De rijkscommissaris heeft echter reeds laten mededeelen, dat hij aan allen een schadeloosstelling van 50 gulden voor hun rijwiel zal la ten uitkeeren en zorg zal dragen, dat zij koo spoedig mogelijk een gebruikt of nieuw rijwiel terug krijgen, voor zoover zij een fiets voor hun werk. noodig hebben. De sluikhandeL Een andere kwestie ie die van den sluikhandel en van de woeker prijzen. Alle krachten moeten zich thans ter beschikking stellen van de controle. De Duitsche en Nederland sche nationaal socialisten in de eerste plaats. Geen persoon en geen rang zal worden ontzien. Elkeen moet zich aan deze ijzeren wet onderwerpen, onverschillig welke uniform hij draagt, of wel ken civielen rang hij bekleedt. Al leen wanneer iedereen de grond beginselen der gemeenschap volgt landers naar het Oosten vertrek ken, doch dat wellicht 3000 of 30.000 Nederlandsche pioniers van het beste gehalte ginds het bestuur van landgoederen op zich nemen en daarmede er toe bijdragen dat de broodvrijheid.. in eigen land ge waarborgd is. Allen mogen wij slechts wen- schen dat het oude Nederlandsche lied „Naar het Oosten willen wij rijden" zoo spoedig mogelijk luide in koor gezongen wordt. Het tweede front. De tijd is ernstig. Relachelijke pamfletten en radiostemmen pro- beeren de goede en fatsoenlijke Ne derlandsche bevolking op te hitsen en haar voor hun smerig wagentjé te spannen. Wij beleven een der ernstigste beslissende veldslagen der wereld geschiedenis. Elkeen die het waagt aan Duitsche militairen of civiele dienstinstanties moeilijkheden te berokkenen, wordt met de ge strengheid van de wet gestraft. Niemand kan ontzien worden. Meer dan 1000 Nederlanders zijn gegijzeld en moeten met hun le ven instaan voor de daden die hun volksgenooten in onbezonnenheid plegen. Elkeen moet zich van de zen maatregel goed bewust zijn en er niet op rekenen dat Duitsche militaire instanties daarvoor zou den terugschrikken. Elkeen verrichte rustig zijn werk en houde zich verre van vijandige acties. Laat het tweede front over aan de Duitsche soldaten en de civiele besturen, dan zal niemand iets ge beuren. Elkeen zal ook daardoor ROME, 3 Aug. (Stefani): In zijn weermachtbericht no. 797 maakt het Italiaansche opperbevel het volgende bekend:' In Egypte: Levendige duels tus- schen de artillerie. Aanzienlijke ac tiviteit in de lucht van weerskan ten. De Italiaansch-Duitsche lucht macht bombardeerde troepencon centraties en vijandelijke voertui gen met zichtbaar resultaat. Het luchtdoelgeschut van de divisie „rento" verniettigde twee Britsche vliegtuigen. Het vliegveld Halfar op Malta werd door formaties van de as gebombardeerd. Twee Spitfires werden in lucht gevechten door Duitsche jagers neergehaald. Herhaalde luchtaan vallen op een van onze konvooien in de Middellandsche eZe misluk ten volkomen, dank zij de snelle manoeuvre der schepen en doel treffende reactie van de escoreeren- de vaartuigen. Vijand tusschen Sal en Don teruggedreven H OOFDKWARTTER VAN DEN FüHRER, 3 Aug. (D.N.B.): Het op perbevel der weermacht maakt be kend: In het Oosten nadert het pantser- leger, dat voor de achtervolging ge bruikt wordt, den bovenloop van de Koeban. Onsamenhangede plaat selijke tegenstand van den vijand werd gebroken en talrijke buit, vooral stukken geschut, gemaakt. Ten Noordwesten daarvan werden vijandelijke achterhoeden van den Jejasector naar het Zuiden gewor pen. Ook hier duurt -de opmarsch voort. Tusschen Sal en Don drij ven Duitsche en oRemeensche troe pen den vijand naar het Oosten te rug. Sterke formaties gevechts vliegtuigen eri jachtkruisers heb ben in deze gevechten ingegrepen. De achterwaartsche verbindingen der Sowjets in het Koebangebied, vooral de spoorlijn Bakoe-Rostof, stond aan zware aanvallen bloot. In de groote bocht van den Don werden nieuwe Sowjet-Russische tegenaanvallen afgeslagen en 85 pantserwagens vernietigd. Eska- derp duikbommenwerpers en slag vliegtuigen, alsmede afdeelingen luchtdoelartillerie der luchtmacht namen ook aan deze gevechten met succes deel. Tijdens nachtelijke aanvallen op de scheepvaart op de Wolga wer den twee taankbooten en zes vrachtschepen tot zinken gebracht, negen vrachtschepen beschadigd. Ten noorden van Rsjef aan het Wolchofrront en voor Leningrad mislukten verdere aanvallen van sterke vijandelijke strijdkrachten, die blijkbaar ter ontlasting van het sterk in het nauw gebrachte Zuide lijke front door den tegenstander werden uitgevoerd. In Lapland veroverden Duitsche infanterie en bergjagers, met effect door duikbommenwerpers ge steund, een door den vijand sterk bezette en versterkte hoogte. Tij dens hardnekkige boschgevechten werd een groot aantal vijandelijke gevechtsstellingen vernield. Aan het Moermanskfront hebben bérg- jagers tijdens succesvolle stoot troep-operaties verscheidene vijan delijke gevechtsstellingen vernield. De Sowjet-Russische luchtmacht heeft gisteren 114 vleigtuigen ver loren. Vijf eigen toestellen worden vermist. Op Malta werd het vliegveld Halfar door Duitsche en Italiaan sche gevechtsvliegtuigen met goed gerichte bommen bestookt. In het Oostelijk deel"van de Mid dellandsche Zee heeft een Duitsche duikboot een transportschip tot zin ken gebracht. Aan de Oostkust van Engeland en in de Midlands heeft de lucht macht gisteren en in den afgeloo- pen nacht voor den oorlog belang rijke installaties op verscheidene plaatsen aangevallen. In den tijd van den 23sten Juli tot den 2en Augustus heeft de Britsche luchtmacht 248 vliegtui gen verloren, waarvan 84 boven de Middellandsche eZe en in Noord- Afrika. In denzelfden tijd gingen in den strijd tegen Groot-Brittannië 78 eigen toestellen verloren. zichzelf en zijn volk van dienst zijn Wat er ook mag komen, deze woorden blijven geldig: „Geen vierkante .meter grond zullen wij prijsgeven". Duitsche soldaten heb ben dezen grond van Engelsche en Fransche troepen gezuiverd en zul len het ook met elke nieuwsgierige weten klaar te spelen. Wij als nationaal-socialisten, zoo eindigde spr., willen echter onzen plicht doen, wij willen den Fuehrer in hoogste plichtsvervulling die nen omdat wij weten dat wij daar mede niet alleen de wetten van den Fuehrer opvolgen, maar ook-, wer ken in het welzijn van het Duti- sche zoowel als van het Nederland sche volk. De zeer opmerkelijke uiteenzettin gen van den Hauptdienstleiter wer den herhaaldelijk met luide instem ming en bijval onderbroken. Met een drievoudig Sieg Heil op den Fuehrer aller Germanen en met de nationale liederen werd de waar dige herdenking van het tienjarig bestaan der Ortsgruppe gesloten. Onoplettendheid van de be geleiders is vanmiddag oorzaak geweest van een ernstig onge val in Artis. Een tweejarig jon getje kroop nl. onder de afzet ting door tot vlak bij de tralies van de roof dier en-af deeling, waar een panter onverhoeds een poot naar het ventje uit stak en met zijn klauw in het gezicht sloeg. De hoofdhuid met het haar werden de kleine af gerukt en ook aan de wangen werd het ernstig gewond. In zorgwekkende toestand isv het jeugdige slachtoffer naar het O. L. Vrouwe gasthuis gebracht. ROME, 3 Aug. (D.N.B.). De Duce is 31 Juli in gezelschap van den secretaris der partij, minister Vidussomi, naar Goerz gevlogen, vanwaar hij zich per auto begaf naar Castelnuovo d'Istria, en een dorp nabij de voormalige Itali- aansch-Joegoslavische grens, waar hij schietoefeningen met nieuwe loopgraafmortieren en nieuwe voorwapens der infanterie bijwoon de. 4 Na een maaltijd uit de veldkeu ken te hebben gebruikt, keerde Mussolini terug naar Goerz. Daar ontving hij een aantal generaals, onder wie de chef van den genera- len staf der weermacht, maar schalk graaf Cavallero, die hem rapport uitbrachten. Op uitnoodiging van Mussolini bracht de opperbevelhebber der Italiaansche troepen in Slowenië en Dalmatië, generaal Roatto, uit voerig rapport uit over de situaite in Slowenië en aangrenzende ge bieden. Mussolini gaf een uiteen zetting van de algemeene situatie aan de verschillende asfronten en van de taak der Italiaansche weer macht Hij besteedde bijzondere aan dacht aan de aangelegenheden van Dalmatië en vooral van Slowenië. Vervolgens sprak de Duce van Verscheidene steden gebom bardeerd. BERLIJN, 3 Aug. j(D.N.B.) Omtrent de Duitsche luchtaanval len op Groot-Brittannië van gis teren en den afgeloopen nacht deelt het opperbevel van de weermacht "het volgende mede: Gisterochtend waren militaire doe len in Midden-, Noord- en Oost- Engeland het doel van aanvallen van Duitsche gevechtsvliegtuigen. Bommen van zwaar kaliber vielen op de stad York. Ook de verkeers wegen aan de Britsche Oostkust werden doeltreffend met bommen bestookt. Op een station ten Zuid westen van Norwich werden tal rijke bominslagen waargenomen, die verwoestingen teweegbrachten in locomotiefloodsen en op spoor wegcomplexen. In den afgeloopen nacht zette de Duitsche luchtmacht haar aanvallen op Wet Britsche eiland voort. Van geringe hoogte lieten de machines in verscheidene golven haar bommen vallen op in richtingen, die voor de oorlogvoe ring van belang zijn te Bedford in Midden-Engelnad. Na de ont ploffingen' ontstonden verscheidene groote branden. Tevens wej-d een aanval ondernomen op vliegvel den, luchtdoelgeschut en zoek lichten ten Zuidoosten van deze stad. Andere Duitsche gevechts vliegtuigen bestookten in den af geloopen nacht de havenwerken van Harwich en Great Yarmouth met brisant- en brandbommen. In twee andere steden aan de Oost kust van Engeland werden na het uitwerpen der bommen verschei dene branden Waargenomen. Maan Maan °P vanavond om onder 0.38 rtt oO 15.04 3 Aug. 21.28 uur 19 Aug. L.K. tot morgenochtend E.K. 12 Aug «j- 26 Aug N.M. O.U3 uur v.M. De nettenboetsters profiteeren van bet gunstige weer en repareeren de onontbeerlijke attributen voor de kustvisscherij. Schimmelpenningh-Pax Holland m. BERLIJN, 3 Aug. (D.N.B.) Het opperbevel der Weermacht deelt met betrekking tot den succesvol len afweer van Britsche luchtaan vallen op Zaterdag nog mede: Een Britsche formatie jachtvlieg tuigen, die kort na 1 uur in den namiddag boven het kustgebied van Noord-Frankrijk, op ongeveer 25 kilometer ten Westen van Diep- pe vloog, kwam in het concentri sche afweervuur van de Duitsche batterijen luchtdoelartillerie te recht, die drie Spitfires .brandend ten val brachten. De formatie, dia door de beschieting door de lucht doelartillerie uiteen was geslagen, draaide naar het Noorwesten naar open zee af. Om vijf uur in den namiddag openden Duitsche batterijen lucht- doelartillerie het vuur op Britsche „Boston" bommenwerpers, die sterk beschermd door jachtvlieg tuigen in de omgeving van Vlis singen aan de Hollandsche kust waren binnengedrongen. Drie der zes aanvallende Boston-toestellen, die door hun bommen geringe schade hadden aangerich in woon wijken en enkele verliezen onder de Nederlandsche burgerbevolking hadden veroorzaakt, werden ii\ korten tijd neergeschoten. Verder brachten Duitsche jagers in den loop van Zaterdagmiddag twee Britsche vliegtuigen, die het zeegebied van de Duitsche bocht waren binnengedrongen, boven de Noordzee ten val. In den nacht van Zaterdag op Zondag werd tenslotte een aleen vliegende vijandelijke bommenwerper door de luchtdoel artillerie in de nabijheid van Evreux neergeschoten. In den tijd van 1-2 uur hebben de Britten ne gen vliegtuigen verloren. Een Duitsch jachtvliegtuig wordt ver mist. m: riet seizoen voor het wasschen van de jonge lammeren is weer aan gebroken. Dit wasschen dient, om de dieren te bevrijden van het schadelijk ongedierte, dat zich in de wol genesteld heelt. Polygoon-Kuiper-Pax-Holland m. het balcon af de geestdriftige volks menigte toe en zei o.a., dat tegen degenen, die aan deze en aan geene zijde der oude grens zieke lijke droomen koesteren, de wetten van Italië meedoogenloos zullen worden toegepast, zooals reeds is geschied. Een tweede front zal noch hier, noch elders ter wereld ontstaan. De as en de mogendhe den van het pact van drie beschik ken over de middelen om de zege te veroveren. Toegejuicht door de menschen- menigte, vertrok de Duce weer naar het vliegveld, na afscheid te hebben genomen van de hooge au toriteiten.

Heldersche Courant | 1942 | | pagina 1