fOt*M aan den Hoek PjUinMCTIE DE EGYPTISCHE LANDBOUW Stockholm Stadsnieuws is verdwenen Noord-Holland - Zuid-Holland rest van Nederland „Het Groentje" NEYTS' RECLAME VERHOOGT UW OMZET Hermes-nieuws Training tlreer begonnen Ingekomen personen. SUPiteüefc Poging tot afpersing Verkeerde gasten heeft Kopenhagen en Amsterdam verslagen VACANT1E Bijeenroeping van het Lagerftuis Inschrijvingen in het Handelsregister Een oud blad in een nieuw gewaad. „Het Groentje" heeft afgedaan, waarvoor In de plaats is gekomen „Sport boven het IJ". Op hetzelfde formaat als haar voorganger, maar in geheel anderen druk, maakt het nieuw-verschenen sportblad een frisschen indruk. Een frisschen indruk, niet alleen door den opvallend rooden druk van de voorpagina, doch daarnaast voor al door de verschillende foto's, die er in opgenomen zijn. De inhoud. Zoo'n eerste nummer is veelal meer een inleidend nummer en >ook in dit geval wijkt men niet van deze gewoonte af. Doch deze inleiding is wel bijzonder interessant, omdat naast een artikel van den hoofd redacteur J. Kruyver, verschillende andere opwekkende artikelen zijn op genomen en wel van G. Kruyver, Dr; E. Bleesing, S. A. Wilson, F. Gorter, C. Honig en G. kasten, resp. verte genwoordigers van den N.V.B.; N.H.B. (Honkbal); N.K.B. (Korf bal); N.K.B. afd. Noord-Holland; Handbal (Zaanstreek) en Kracht sport. Ook het Ned. Handbal Ver bond met een artikel van den heer Drenth is present, terwijl fer ook een athletiekmedewerker is. Daarnaast zijn er nog verschillende stemmen uit „sportkringen", waarvan we o.a. J. W. Thijssen's artikel noemen, die als voorzitter van H.R.C. namens Den Helder een woord van waardee ring schrijft. Onze Indruk. Wij voor ons hebben het blad goed onder de loupe genomen en daar naast het hoofdartikel van J. Kruij- ver met den verderen inhoud ge combineerd, waarna we tot de con clusie zijn gekomen: „Sport boven het IJ" vindt in Den Helder zeker zijn weg. We hebben een kern van vereenigingen met H.R.C., Helder, Watervogels en Atlas, doch daarbij tevens een opkomst van jonge ver eenigingen, zooals K.V.H., Hermes en de H.A.V. De kolommen van dit uitmuntende sportblad staan voor iedere vereeni- ging wekelijks open en o.i. is dit een gunstige gelegenheid om te komen tot een vaste rubriek, dre den leden steeds hun nieuws verschaft en daar naast het onderlinge contact be waart. Hoewel het officieele hockeyseisoen eerst op 21 Aug. a.s. aanvangt, is Hermes reeds op 10 Aug. met de training begonnen. Men beschikt thans voor deze training buiten het veld aafl de Sportlaan ook over het voormalige Watervogelsterrein aan den Jan Verfailleweg, hetwelk door de goede zorgen van de Watervogels beschikbaar werd gesteld. De athletiektraining, die geleid wordt door den heer Enklaar, zal tot aan de Sportweek doorgang vin den. De bedoeling is, dit jaar met twee. dames- en twee heeren-elftallen aan de competitie deel te nemen. Bovendien hoopt Hermes op de Sportdagen buitengewoon goed voor den dag te komen, wat zeker ook een voorname oorzaak is van de scherpe trainingscampagne, die thans ingezet wordt. J. v. d. HerikRomkes, v. Lim burg Stirumstraat 7. K. van Dam, aardappelschilster, C. Ditostraat 7. D. J. Hendriks, schippersknecht, en gezin, Schoolweg 7, noodwoning. K. M. Kapiteyn, bedrijfsl. bloemb.bedr., en gezin, Tuinbouwstraat 2. J. Duin- ker, bakker, v. Heemskerkstr. 99. T. P. A. N. Kabel en gezin, Paar denstraat 16. F. Koning, en gezin, Krugerstraat 41. P. de Groot, chauf feur, en echtgen., Rozenstraat 8. C. Bos, huisschilder, Singel 2228, J. O. Flapper, dienstbode, Basstr. 27. G. L. Liefhebber, machinist, en echtgen., Langevliet 9. Wilhelmina Haverkamp, Ooievaarstraat 101. C. TermorshuizenVersteeg, en gezin, Hartenstraat 1. C. Schutter, los ar beider, en echtgen., Beukenkamp straat 16. T. O. Beehuysen, o.mon- teur. Tulpstr. 16. M. Borkes, post beambte Hoofdgracht 50. S. Bakker, machinist, en gezin, Spoorgjacht 18. H. Dekkers, landarb., Parkstr. 21. G. Jonkers, tulnier, Dahliastraat 52. S. Bakker, werkman, Californie- str. 35. C. Denneman, koopman, en gezin, Californiestr. 35. F. P. J. Hoogenbosch, Koningstraat 89. R. S. Luijkx, Weststraat 58. Dieu- wertje Dito, Koningstraat 26. D. Mefler, machinist, en echtgen., Ce- ramstraat 2. D. Meester, betonwer ker, Langevliet 26. M. Schrijver Kiel, Schagendw.str. 1. J. F. Ar- noldi, kóópman in galanterieën Vischstraat 53 c. C. J. Bouwens, Hendrika W. Ferron, Doggersvaart, „Vrouwenbarak". T. Braaf, schil der, en gezin, Schagenstraat 32. P. Kuut, monteur. Middenstraat 127. G. H. Kramer, timmerman, en ge zin, Schagenstraat 80. C. J. Smit, kok centr. keuken, en gezin, Cro- cusstraat 62. Wed. WinterBroek- huisen," Molengracht 10. J. van der Knoop, wachtgelder K.M., en gezin, Van Galenstraat 104. J. E. Oliviei- door C. BORSTLAP. Het was Februari 1938. Dagenlang zwiepte reeds een gie rende Westerstorm oVer de Noord zee. De loodsdienst was „af". Een enkel schip waagde het den Water weg binnen te glippen. Weinigen, het lange wachten moe, durfden te vertrekken. Het werd Zaterdag en 'het storm de nog. In den loop van den dag schoot de wind uit naar het Noord westen en maakte het water voor den Waterweg niet rustiger. Toch waagde een Amerikaan het om uit te loopen. De machine was goed en zoo was het schip. De avond viel. Als een spookfan- toom gleed de „Wacoste" den don keren Waterweg af. Bij de Berg- haven gaf de gezagvoerder den loods af. Hij zou het verder zelf wel klaren, had haast. Een hand, een goede reiswensch. De loods liet zich op de afhaalboot zakken. Volle kracht vooruit! Tien minuten later had de Yank het land achter zich, groef zich door de grondzeeën en steigerde kort daarop tegen de wanden van een heksenketel. Maar hij vorderde goed naar open zee. Tot... Men hoorde zijn sirene in den Hoek, een 'sinister geluid, dat door den storm naar het land werd ge dragen en wat later kwam zijn radio-mededeelingRoer gebroken. De gezagvoerder deed wat ge daan moest worden. Hij presenteer de beide ankers. Die hielden. Maar gunstig was zijn positie niet. Be sprongen door geweldige zeeën en rukkend aan beide ankers lag de Yank krap anderhalve mijl buiten het Noorderhoofd. Alg de kettingen zouden breken of het ankerspil over den kop k>u worden getrokken, was stranding niet meer te voorkomen. Het duurde dan ook niet, lang of een sleepboot van Smit stak haar neus buiten den Waterweg en bood hulp aan. De gezagvoerder keek eens op zijn barometer en naar het avondweer bericht, bladerde eens in Lloyd's List om te weten hoeveel paarde- krachten cle sleepboot kon bijzetten, maakte een koele berekening en... weigerde hulp. Hij vertrouwde voorloopig meer op de kwaliétit van ^ankers en ket tingen dan op de paardekrachten van de sleepboot. Die bleef echter in de nabijheid, wel voelend, dat de Yank zonder haar toch niets zou kunnen uit richten. De wind schoot met een orkaan achtige bui naar het Noordoosten. Slis zou Slis niet zijn geweest, als hij niet zijn mannetjes bij elkaar had gehaald en zijn boot had klaar gemaakt. Het duurde dan ook niet lang of de „Pres. Jan Leis" ronkte den Waterweg uit, voer eens ver kennend om den Yank, die voorloo pig goed lag en keerde weer terug tusschen de pieren in afwachting van de dingen die konden komen. Want al dreigde niet direct een ramp, één verkeerde ruk zou ingrij pen noodzakelijk kunnen maken. Onder het opper van het Noorder hoofd ging Slis voor anker. Man netje op den uitkijk, een bak koffie en maar wachten. Niet loslaten. Zoo zijn ze, de Hoeksche redders. Taaie kerels, altijd paraat. 4, We hebben dien avond en nacht in den Hoek gezworven tusschen de Berghaven en de semaphore. We hoorden bij schipper Van Dam van de Wierdsma, die thuisbleef omdat hij „niet aan de beurt lag", de rus tige stem van Slis door de radio. Ze lagen op een goed plekje op den loer. Als het verkeerd liep zou de Leis er als de kippen bij zijn. We gingen even met Van Dam mee naar de haven, waar, bij het ruimen van den wind, een sloep wat beter ver zekerd moest worden, wilden er geen brokken komen. En toen dat gebeurd was, hebben we, in het don ker, achter, een stapel rijshout wat beschutting zoekend, bij een sigaar nog wat gepraat over reddingen van den laatsten tijd. En daar opzij van ons danste een klein lichtje in den gapenden muil van het zeegat Daar lagen Slis en zijn /mannen, wachtend op de dingen die komen zouden. Zou het een ramp worden, een blijde redding of zou het geval met een sisser afloopen? Het ant woord lag bij één enkele verkeerd gesmede kettingschalm. We dronken koffie bij Van Dam, waar het licht was en warm. De radio suisde en de storm rukte aan de luiken. We gingen weer eens poolshoogte nemen bij de semaphore, die." orgelklanken loeide. Toen de maan tusschen twee buien door schoot, zagen we de „Wacoste" even buiten de vuile branding liggen. Zou zij het halèh Zii.haalde het. Want de nieuwe dag oracht minder wind! Kom maar hier, zei de gezagvoerder' te gen de sleepboot. Gisteravond vond ik het te riskant. Je had me nooit weggezeuld. Nu kan het. Breng me maar binnen. De reddingboot bleef in de buurt en toen het convooi weer terug was in den Waterweg, schoof de Leis de Berghaven binnen. De Hoeksche redders waren een nacht paraat geweest. Zooals ze zoo dikwijls in touw zijn als wij, stede lingen, er geen vermoeden van'heb ben, dat er aan. de kust wat loos kan zijn. En we er ook nooit iets van hooren, omdat er geen stran ding is geweest en dus ook geen redding. Maar Slis was er bij. Van Dam is er morgen btj of overmorgen als het zijn beurt is. Tot de zee weer ëens toeslaat en Nederland hoort van heldendaad-nummer-zooveel van die baaskerels van Hoek van Holland. (Overgenomen uit „De Stormklok") raBand, en kind, Molengracht 2. A. M. D. Seranovan der Zwaan, Violenstraat 91. A. J. Boon, werk man R.W., Sluisdijks^raat 23. W. H. Struijk, reclameschilder, Ruijghweg 48. A. Uithol, d.d. adj. acc. Dep. v.' Handel, en gezin, P. Heinstraat 26. Josephine Buiten, studeerend, Laan 78 A. J. C. MeijllRosier, De Ruij- terstraat 44. Wiilemtje Delfos, Kru gerstraat 61. T. -Brandy, huishoud ster, Spoorstraat 63. S. Wijmenga, schilder R.W., en gezin, Wagen straat 17. A. Meijll, adjunct-com mies R.W., Badhuisstr. 1. J. P. de Graaff, korp.-mach. K.M., en gezin, v. Hogendorpstraat 63. N. Delfos, Krugerstraat 61. Aagje Bakker, en gezin, Javastraat 72. J. Hosselius, smid, Schoolweg 76. H. Oosterhuis, grondwerker, en gezin, Balistr. 16 G. J. de Kruijff—Verbeek, en ge- zm, J. Blankenstr. 12. C. M. Lau- "werijssen, landarb., Bassingr. 163. TEXEL. INZAMELING VAN OUD IJZER IN DE V. ST. RIJKSPOSTSPAARBANK. Opgave betreffende het kantoor der posterijen te Den Burg. In den loop der maand Juli 1942 werd op spaarbankboekjes aan bo vengenoemd kantoor en ressort in gelegd 16.353.88 en terugbetaald v 6.921,84 Het adntal nieuw uitgegeven boekjes bedroeg 20. Het athletiekseizoen draait op het oogenblik op volle toeren, het geen tot uiting komt in de vele wedstrijden, welke elkaar thans snel opvolgen. Dit seizoen is voor al kenmerkend door het naar vo ren komen van eenige jeugdige athleten, welke de plaatsen van de ouderen met gerustheid kun nen overnemen. Vooral de Hagfe- naar Spree brengt de gemoederen de laatste weken nogal in bewe ging door zich een groote concur rent v. Osendarp te toonen. Zon dag J.l. moest onze kampioen in hem zijn meerdere erkennen en Zondag a.s. zullen beide elkaar op nieuw bekampen op de athletiek- wedstrijden, welke de Haagsche athletiekvereeniging Vlug en Lenig organiseert op de sintelbaan aan de Laan van Poot in Den Haag. Deze wedstrijden beloven zeer in teressant te worden, want yoor het eerst zullen ploegen met de sterk ste athleten uit Noord- en Zuid- LISSABON, 11 Aug. (DNB). President Roosevelt heeft in een persconferentie verklaard, dat het noodig is de inzameling van oud ijzer in de Ver. Staten te verster ken. Hij beval aan alle oude staal constructies en machines in te le veren. Voorts stemde hij in met 't voorstel alle historische kanonnen en monumenten op de openbare pleinen en in de parken te verwer ken. HERUITGAVE DER GOETHE- BIBLIOGRAFIE. Tusschen de hulzen in de steden, op de pleinen in de villadorpen bloeien de aardaq pels. Waar eens glooiende frischgroene gazons de vijvers omzoomden, wachten erwten en boonen op den plukker. Waar eens de rozen gloeiden en dé tuinman op kousevoeten achter de maaimachine over het fluweelen grasveld lieip, zijn thans aardappelrooiers be zig met het binnenhalen van den eersten, oogst. Parken en plantsoenen in dienst van den productieslag De parken en plantsoenen in ons land zijn eens onze gerecht vaardigde trots geweest en de ge dachte, dat deze parken zouden worden veranderd in aardappelvel den en groentetuinen, zou vroeger velen met ontzetting hebben ver vuld. Nu vinden we het gewoon, dat de parkbezoekers testen eikaar zeggen: „Ga eens mee kijken, hoe de aardappels daar in het perkje staan". Parken en plantsoenen zijn een kostbaar bezit, maar voedsel is nog kostbaarder. Daarom zijn in vele gemeenten de plantsoenen in dienst gesteld van de voedsel voorziening, evenwel zonder deze recreatie-oorden te vernielen. Met beleid is men te werk gegaan en slechts de gazons zijn in de mees te gevallen omgeploegd. Aan den aanleg is over het algemeen niets veranderd en wanneer de toestan den weer normaal geworden zijn, zullen onze parken en plantsoe nen spoedig hun vroegere schoon- heidy herkregen hebben. De' oppervlakte echter aan cul tuurgrond, op deze wijze verkre gen, is niet gering. Aan den spits staat Rotterdam met zeventig hectare bebouwde plantsoengrond, dan komt Den Haag met bijna twintig hectare, terwijl in de ove rige gemeenten de oppervlakte va rieert tusschien tien en twéé hec. tare. De oogstvooruitzichten zijn gunstig, wat niet in de laatste plaats te danken is aan dfn uit stekenden cultuurgrond, die een goed onderhonden plantsoen nu eenmaal oplevert. oZo wordt de aardappeloogst in Rotterdam al leen al geschat op 400.000 rant soenen van drie kilo. Dit koste lijke voedsek zal ten geode komen aan zieken- en weeshuizen, aan armlastigen en werkloozen met «troote gezinnen 7onder bon en zonder betaling! Zoo krijgen onze parken een bestemming, die ruim schoots het verlies aan schoonheid goedmaakt. Bloeiende rozen en flu weelen gazons zifn mooi. maar voedsel voor duizenden arme volks genooten is beter. (V.P.B.- Een bewoner van de 2e Laurier- dwarss'.raat had bezoek gekregen van twee mannen een bewaker en een winkelier die van hem een bedrag van f 500 eischten. Vol deed hij niet'aan dezen eisch, dan zouden zij de politie ervan verwit tigen, dat hij zijn koper niet had ingeleverd. De man had dit echter wel gedaan en dies snelde hij zelf naar het politiebureau, waar hij zijn wedervaren vertelde. Toen twee dagen later zooats afgesproken een der beide af persers terug kwam, kreeg hij een enveloppe, weJke slechts waarde loos papier bevatte. Nog voordat hij zich daarvan had kunnen overtui gen, voelde hij den greep van een rechercheur in zijn kraag. Ook zijn' compagnon werd kort daarop gear resteerd en beiden kregen voorloo pig gelegenheid, op het bureau hun euveldaad te overpeinzen. LEIPZIG, 11 Aug. (ANP) De Goethevereeniging alhier, die in de laatste jaren reeds de uitgave ver zorgd heeft van de samenstellingen van alle nieuwe verschijningen, die op Goethe betrekking hadden, on verschillig, of zij al dan niet in den boekhandel verschenen waren, wil dit jaar een heruitgave van een Goethebibliografie op zich nemen. V oor den eersten keer zal deze zich tevens uitstrekken over artikelen in tijdschriften en couranten. Holland en de Rest van Nederland elkaar ontmoeten. Vooral de deel neming van de laatste ploeg is be langwekkend en belooft een kracht meeting te worden met de Weste lijke athleten, welke weliswaar in het voordeel van laatstgenoemden zal uitvallen, hoewel verrassingen natuurlijk niet zijn uitgesloten. Op papier ziet de Noordholland- sche ploeg er het sterkst uit door deelneming van athleten als Ber ger, Wil van Beveren, Bakels, Bou- man, de Ruyter, de Roode, Lutke- veld e.a. v Bij Zuid-Holland ontbreken van Osta Haagh en Geul, doch zijn naast Osendarp en Spree welke laatste alleen de 100 meter zal loo pen Grijseels, Mahieu, A. de Bruyn, Slijkhuis, Hagendoorn e.a. van de partij. Op de 400 meter zal Grijseels van Pro Patria een kans wagen, hetgeen wellicht een ver rassing inhoudt, hoewel hij het te gen den kampioen op dezen af stand, Blok van Olympia, moet op nemen. Bij de estafettes komt N.-Holland op de 400 meter met dezelfde ploeg waarmede Zondag jl. op te Werve werd gewonnen. De wedstrijden- beginnen om 2 uur. De athleten komen uit in wit hemd en resp. in roode, witte en blauwe broeken. AMSTERDAM, 11 Aug. - De di recteur van een N.V., gevestigd aan den Hoogte Karlijk, zou van daag een koelhuis te Landsmeer openen en had daartoe een hoe veelheid versnapering en dranken opgeslagen, welke den gasten bij het feest zouden worden aangeoo- den. Voor dat dp, genoodigden echter ariveerden, kwamen van nacht ongenoode gasten op visite die de lekkernijen en flesschen met inhoud deden verdwijnen Daarenboven n#men zij nog twee schrijfmachines, een telmachine en het aardewerk mede. IN ZWEDEN WORDT THANS HET MEESTE GEFIETST. Stockholm is op het oogenblik de Europeesche stad, waar het meest wordt gefietst. Voordien wedijver de Kopenhagen te dien opzichte met Amsterdam. Alle buitenland sche dagbladen en geïllustreerde bladen brachten vrijwel periodiek interessante beschrijvingen en pak kende foto's. Al naar de mode en de stemming zulks met zich mee bracht prees of hekelde men de slagersknechten, kantoor juf frou wen en oude heeren, die met of zonder de voorgeschreven bedacht zaamheid het verkeer der voetgan gers belemmerden. Nog kort voor den huidigen oor log zag het er in Kopenhagen naar uit, dat de fietsers vrijwel elk an der verkeer belemmerden. Al net eender als ten onzent werden toen binnen en buiten de stad speciale wegen voor het fietsend publiek aangelegd, maar ook deze oplos sing droeg geen duurzaam karak- Met vacantie 'op de hei, Met de wijde vèr-gezichten Qnder '1 gouden zonnelichten, In een%ereld, ruim en vrij, Waar de wolken komen, gaan, Langs de blauwe hemelbaan. Met vacantie op den plas In een bootje rank en lustig, Met een zeiltje, blank en rustig, Drijvend langs het groene gras, Als dé zorg van dezen tijd In d' oneindigheid verglijdtl Met vacantie in het bosch, Waar we vele paadjes kennen, Tusschen wat verspreide dennen Over 't zachte, groene mos, En een avondzon van goud Wegzinkt achter 't lage hout. Met vacantie naar de wei, i Blij genietend van het leven In verdroomde zomerdreven, Bij een oude boerderij, Waar, omhuifd van golvend graan, Paadjes door het koren gaan. Met vacantie ergens dfiAr, Waar we eens, als stoute bengel, ttiekum vischten met den hengel, n soms lachten om 't gevaar, Met dat torentje in 't verschiet, 't Zelfde wegje tusschen 't riet! Met \tecantie nog eens thuis, Bij zoo heel veel lieve dingen, Vol van de herinneringen Aan een veilig ouderhuis Dèn wat licht en zonneschijn, Waarlijk, daar is 't goed te zijn!! Augustus 1942. KROES. (Nadruk verboden.) ter. Het beeld, dat eertijds Kopen hagen 'aan den bezoeker bood, schijnt sedert dien naar Stockholm te zijn overgewaaid. Ook hier werd weliswaar voor den oorlog druk gefietst, maar sedert de benzine- schaarschte die de oorlog met zich medebracht, is de fiets pas een algemeen volksbelang geworden. Directeuren van groote concerns, hooge officieren, ambtenaren en geneesheeren, die vroeger over een auto beschikten, rijden thans ge moedelijk op hun tweewielig ver voersmiddel. Zóo is het dan ook verklaarbaar, dat de fietsindustrie sedert den zo mer van 1940 in geheel Zweden een kolossale uitbreiding heeft onder gaan. Van de 6,25 millioen Zweden maken er thans 2,75 millioen van een rijwiel gébruik, zoodat men zonder overdrijving kan zeggen, dat 'iedere tweede Zweed en dank baar gebruiker van de fiets is ge worden. LISSABON, 11 Aug. (Afip) Men meldt uit Londen, dat James Maxton, onafhankelijk afgevaar digde, een vraag heeft ingediend, waarin hi] aandringt op de onmid dellijke bijeenroeping van het par lement, ten einde den toestand in Indië te bespreken. - De politieke correspondent van Reuter deelt van zijn kant mede, dat de regeering op dit oogenblik er niet aan zou denken deafge vaardigden, die met vacantie' zijn, terug te roepen. Van 28 Jnll tot 11 Aug. 1942. Nieuwe inschrijvingen. Alkmaar: Bijtjes en van Zwanen burg, Bloemstraat 6, kleinh. in fruit. Den Hejder: „Het Noorden", Ja vastraat 86. glasverzekering. Urk: N.V. Olie Ilandelsvereeni- ging, Oosterhaven 31, Handel in petroleum, enz. Hoofdzaak te Rotterdam. Bestuurswijzigingen Den Helder: Hein van den Berg en Sons, Bulbgrowing and Export Compagnie, Langevliet 15. Scliagen: Coop. Land- en Tuin- bouwbank, Hoogzijde C 4. Andere wijzigingen: Alkmaar: P. Schermer, Nieuwe- sloot 129, timmer- en aanneem- bedrijf, uitbreiding bedrijf. Holl. Spaar Crediet Financiering, Nieuwesloot 38, bouwspaarkas, rechtsvorm gewijzigd. N.V. Bouw- en Administratie Mij. „Pandora", Oudegracht 279a, in liq. getreden. J. de Wit, Fnidsen 101, slagerij, rechtsvorm gewijzigd. N.V. A. Meiboom's Handel Mij. in liq., Oudegracht 26, rechtsvorm gewijzigd. N.V. van de Pol's Brood- en Be schuitbakkerij, Lindelaan 2, be noeming directeur. Expl. Bouw- en Aanneembedrijf „van der Berg en Hulst", Steijn- straat 10, uitbreiding bedrijf. Kok en Mostert, Dr. Schaepman- straat 25, beurtvaart Alkmaar Amsterdam, toetreding vennoot. Bergen: N.V Berger Radio Distri butie Onderneming „Berdo", Sta tionsstraat 15, bedrijf gestaakt. Den Helder: Duinker Goedkoop en Co, Jan Verfailleweg 26, Car- gadoorsbedrijf, benoeming procu ratiehouder, enz. S. Schellinger, Keizerstraat 91, schildersbedrijf, overgegaan aan J. S. Schellinger. N.V. Aard- en Groentenh. v/h. P. van Twist in liq., Bassingracht 16, omgezet in een commanditai re vennootschap. Administratiekantoor M. Kwast, Boerhaavestraat 63, rechtsvorm gewijzigd. N.V. De Heldersche Graan en Kunstmesthandel v/h C. R. Keij- ser en Co., in liq., omgezet in een comm. vennootschap. Texel: J. C. Rab in Brandstoffen en Bouwmaterialen, N.V., Bin- nenburg 11, den Burg, in liquida tie getreden en omgezet in een comm. vennootschap. Zijpe: S. Mösk Jzn., Zijperdijk K 100, vrachtrijder, verplaatst naar: Anna Paulowna. Stoomweg 89. en uitbreiding bedrijf. Opheffingen: Alkmaar: Reclame Bureau Neder land, Rozenstraat 7, Bosboom straat 5. Heerhugowaard: Joh. Beers, Mid denweg D 41, handel in rijwie len en radio-art. Den Helder: N.V. Mij. tot expl. v. Winkelzaken en Electro Techn. Bureau Ideco, Keizerstraat 117. OVERHEERSCHENDE POSITIE VAN DE KATOENTEELT. Egypte is bijna uitsuitend nog een agrarisch land. Volgens de laatste beroepsstatistieken was 60,3 van de> bevolking in den landbouw werkzaam. Telt men hier bij nog die takken, welke indirect voor den landbouw werken en die kringen van de bevolking, welke landbouw als nevenberoep uitoefe nen, dap kan men zonder overdrij ving zeggen, dat 90 van het Egyp tische volk van den landbouw leeft. De verdeeling van den bodem is weinig gelukkig. Naast een aantal grootgrondbezitters staan de zeer talrijke kleine boeren, terwijl de tusschenvorm bijna geheel ont breekt. Een ongunstige factor in den Egyptischen landbouw is het feit, dat de productie zich beperkt tot een klein aantal gewassen, wel ke in sterke mate van den-export afhankelijk zijn: een goed voorbeeld hiervan is de këtoenteelt De landbouw in Egypte concen treert zich op het Nijldal. De cul- tuuraordel is hier dikwijls slechts enkele kilometers breed, terwijl hier en daar de breedte varieert' tot 20 km. In het Nijldal ^ou geen landbouw mogelijk zijn', indien niet een uitgebreid bevloeiïngsstelsel zorgde voor een regelmatige be vochtiging van den bodem. Dit bevloeiïngsstelsel steunt op de ge weldige stuwdammen, in den Nijl. welke in tijden van hoog water enorme hoeveelheden water op vangen en naar dé stuwmeeren leiden, van waaruit irt perioden van dryogte de bevloeiïngskanalen van water worden voorzien. Een breed en buitengewoon vruchtbaar akkerbouwgebied bevindt zich in de Nijldelta. Onder invloed van Engelsch ka pitaal is de Egyptische landbouw voor het uitbreken van den wereld oorlog omgeschakeld op de teelt van een klein aantal aewassen. In de laatste jaren heeft de Egypti sche regeering weliswaar ge streefd naar het brengen van meer variatie in den landbouw, waar door het land minder sterk zou blootstaan aan economische crises, doch veel succes heeft dit tot dus ver nog niet opgeleverd. De voornaamste landbouwpro ducten van Egypte zijn katoen, mais, tarwe, gierst (durra), rijst, suiker, uien en tuinboonen. De beteekenis van Egypte voor de wereldeconomie berust (voorname lijk op de katoenproductie van het land. De Egyptische katoen vindt overal wegens haar uitstekende kwaliteiten waardeering. De voor naamste afnemers waren de Euro peesche landen. In het oogstjaar 1938/39 stond Groot Brittannië met 373.377 balen op de eerste plaats onder de afnemers van Egyptische katoen, gevolgd door Frankrijk met 127.997 balen, Duitschland met 123.483 balen, Japan met 123.074 ba len en Italië met 75.407 balen. Ge zien de groote afhankelijkheid voor wat betreft deD export kon het niet uitblijven, dat de oorlog een ongun- stigen invloed op de Egyptische katoenteelt zou uitoefenen. Zoolang de landen van West Europa nog als afnemers optraden, Italië nog niet aan den oorlog deelnam en de Enge4sche steunmaatregelen de katoen financieel hielp, was de po sitie van de Egyptische katoen niet slecht. In het voorjaar van 1940 besloot men dan ook zelfs het areaal tot 708.000 ha. uit te breiden terwijl de teeltoppervlakte in 1939 slechts 683.000 ha. bedroeg. De in eenstorting van Frankrijk, het deel nemen van Italië aan den oorlog en het tekort aan scheepsruimte wij zigden echter de situaltie in ongun- stigen zin. Als gevolg van de afzetr moeilijkheden werd het katoen areaal in 1941 in Boven-Egypte met 22 en in Beneden-Egypte met 15 ingekrompen. Voor 1942 vei> wacht men een katoenoppervlakte van 400.000 ha., de helft van het normale areaal. Andere belangrijke uitvoerpro- ducten zijn rijst en suiker. Suiker riet wordt hoofdzakelijk op den linker Nijl-oever verbouwd; daar zijn ook de suikerfabrieken geves tigd. De voornaamste afnemers van Fgyptische suiker zijn de Soedan, Palestina en Irak. In het campag nejaar 1939/40 werd 159.847 ton sui ker geproduceerd. 87.662 ton inge voerd en 132.096 ton geraffineerde en 343 ton ruwe suiker verbruikt De export bedroeg 103.339 ton.

Heldersche Courant | 1942 | | pagina 3