f 105.000.000 Russische tegenaanvallen afgeslagen Stadsnieuws Marktberichten „Sport boven het Y" Duitsch weermachtsbericht AFDEELING I Zware Russische verliezen ter zee hoofdkwartier van den De gevechten ia het Kaukasasgebied Cthurchill's reis naar Moskou De strijd bij dc Salomonseilanden Boekbespreking DE MANYTSJ Café-vriendschap Men verzoekt ons te willen mede-' dallen, dat als Heldersehe medewer kers voor het nieuwe sportblad „Sport boven het Y", zijn aangewe zen de heeren Th. Asselman en J. v. d. Sande Jr. GESLAAGD. Onze stadgenoot# H. Lugtenburg leerlinge van mej. C. Mul, te Scha- gen, slaagde bij het te* Utrecht ge houden examen voor coupeuse. WVERZEKERING MAATSCHAPPIJ* 6CTUT1QD TE 'S-ORATEHHAOf (RITVUt: l. C. r E VAN MELOEN TOCKER, A.0 éBCttV M ft. t L «MrriJN, lil. QRQBBEM. DflRf (Inboedels tot f75Q0.— aantal verzekerden 38.000 Verzekerd Bedrag: Gemiddeld verzekerd be drag per post ruim f2750. (Herverzekerd bij -Afd. A met een verzekerd bedrag van ruim f 4.500.000.000) Premie 1% per duizend per 3 maanden. ZONDER NAHEFFING SCHADE-UITKEERING PER 3 MAANDEN. De meest verstandige ver zekering voor hen, die geen zorg over na-heffing willen hebben. Ingangsdatum nieuwe 3-, maandsperiode 15 AUGUSTUS 1942 Vraagt inlichtingen bij Uw ttu ASSURANTIE- ff BEZORGER Burgerlijke Stand van Texel van 8 t.m. 14 Aug. 1942. GEBOREN: Sijbrand, z. v. B. van der Vis en G. Lap; Jacob, z. v.« J. Kooger en H. K. N. Wichertjes; Marretje, d. v. J. Kuiper en Th. G. Hart; Joukje Agatha Johanna, d. v. H. C. Bakker en H. S. Zeinstra; Adrianus Yetze, z. v. J. Kalf en A. P. Alkema; Klazina, d. v. T. Vennik en A. Daalder; Anna Margaretha, d. v. D. Witte en H. Witte. GETROUWD: G. D. Berkenpas en T. C. Hemelrijk; H. Verijzer en M. Bugel. Politie. Gevonden: een bril, een overall, een hangslot, een badschoen, een haarlint, een kinderportemonnaie, een zilvefbon, een pet, een bös sleu tels, een haarlint, een rozenkrans, een jas. Bevolking Texel Ingekomen D. Betsema van Gaasterland, N(je- mirdum 28, naar O 80. J. A. van Velzen, v. Bemmel A 184 naar E 50. T. A. Keijser, van Groot-Ammers B 52, naar Den Burg, Koogerstr. 31. M. E. Faber, van Sneek, P. Hen drikkade 9, naar Den Burg, M. de Ruyterstraat 6. W. M. Druif, van Haarlem, Solo straat 24, naar Oosterend, Peper straat 36. G. Bij lama, van Dantumadeel,, Veenwouden 120, naar Den Burg, Weverstraat 45. H. A. Haan, v. Winschoten, Boven buren 8 naar Den Burg, Warmoes straat 38. Vertrókken: T. Cl. Hemelrijk, van Oudeschild 163 naar Menaldumadeel, Wanserburen 74. W1ERINGEN SUCCES—WIERINGERWAARD 2—1. De vriendschappelijke ontmoeting SuccesWieringerwaard. Zondag middag ,op het Succes-terrein ge speeld. eindigde in een 21 over winning voor de blauw-zwarten. O.i. was deze zege wel verdiend, doch weinig overtuigend. Het krachtsverschil was dan ook niet groot, hoewel S. wel het meest in den aanval is geweest. Met twee nieuwelingen in de voorhoede kon er van den aanval echter weinig kracht uitgaan! waarbij komt dat de W.Waard achterhoede een geduchte versterking had ondergaan door het opnemen van den ex-Emma-speler pukers. die de plaats, onder de lat innam en dezen middag enkele ma len zijn klasse kon toonen. In het S.-doel stond de nog zeer leugdige Wim de Bie. die een uit stekenden indruk maakte. Ons lijkt dit een veelbelovende kracht. Ve,&- achterhoede was dus weer uitste kend, evenals de middenlinie. Na een weinig spannende eerste helft ging de rust met blanco stand m. Na rust kwam er even meer le ven in de brouwerii en tiidens een duidelijk merkbaar S. overwicht, wist Metselaar de score te openen door het leer langs den uitloopen den Dukers te plaatsen. Spoedig FuHRER, 16 Aug.: In het gebied van de Kaukasus braken Duitsche en verbonden troe pen het verzet van sterke vijande lijke achterhoeden en blijven steeds aanvallend optrekken. In de ha vens van de Zwarte Zee en in de Straat van Kertsj werd de bestrij ding van vijandelijke ontruimings bewegingen en inschepingspogin gen uit de luclit voortgezet. De Sowjetvloot verloor daarbij twee groote transportschepen en twee kustvaartuigen'. Een ander groot transportschio en twee bewakings booten werden zwaar beschadigd. In den N.O.-hoek van de groote bocht van den Don braken divisies infanterie en snelle formatiés in nauwe samenwerking met de lucht macht door vijandelijke stellingen en drongen tot den Don door. Hon- gaarsclm troeuen vernietigden in succesvolle gevechten 16 vijande lijke pantserwagens. In het gebied van Woronesj had een eigen plaat selijke aanval volledig succes. Te genaanvallen van den vijand mis lukten. Ten Oosten van Wjasma en bij Rsjew werden herhaalde dan- vallen van den vijand in zware af- weergevechten verijdeld. Op ver scheidene plaatsen gingen eigen troepen tot tegenaanvallen over. In deze gevechten verloor de vijand in het gebied van Rsjew weer 71 pantserwagens. Ten Z.O. van het Ilmenmeer aan de Wolchow werden nieuwe aan vallen van den vijand bloedig af geslagen. De Finsche luchtmacht schoot in luchtgevechten .10 vijandelijke vliegtuigen, waaronder 9 van het type Hurricane omlaag. Bij vluch ten naar de bezette gebieden wer den gisteren een Briische bommen werper en 3 jachtvliegtuigen om- iaag geschoten, 4 andere jacht vliegtuigen werden door lichte Duitsche zeèstrijdkrachten en' ma- rineluchtdoelgèsehut neergehaald. Na onbeteekenende storingsvluch ten overdag viel de Britsche lucht macht in den afgeloopen nacht eenige plaatsen van West-Duitsch-» land aan. De bevolking leed ver liezen. Bovendien ontstond er scha de aan woongebouwen. Vier der aanvallende bommenwerpers wer den door nachtjagérs en luchtdoel artillerie neergeschoten. Aah de Zuidkust van Engeland en in het Oosten van het Britsche ei land bestookte de Duitsche lucht macht overdag en in den nacht van 15 op 16 Augustus belangrijke militaire inrichtingen met brisant- en brandbommen. Alle vliegtuigen keerden terug;. BERLIJN, 16 Aug. (D.N.B.) Het opperbevel der weermacht deelt ten aanzien van de gevechten in het. gebied van den Kaukasus nog mede: Aan den benedenloop van de Koe- ban hebben Duitsche en Roemeen- sche formaties een nachtelijken Sowjetrussischen aanval afgeslagen en in den loop van den löen Augus tus den Noordelijken oever van de Koeban van de uiteengeslagen bqlsjewistische troependeelen ge zuiverd. Op andere plaareen aan den benedenloop van de Koeban gelukte het Duitsche legerafdeelin- gen diepe bolsjewistische stellingen te doorbreken. Verscheidene ver sterkte bruggehoofden en door den vijand bezette plaatsen werden na harden strijd geriomen. Ondanks hevige stofontwikkeling door "de droge hitte op de wegen rukten Duitsche, Roemeensche en Slo- waaksche troepen verder* op. De bolsjewisten trokken zich terug op de naar de Zwarte Zee leidende toevoerwegen, die verstopt zijn, om zich in de havens aan de Zwarte Zee in te schepen of toevlucht te vindéïi in den Kaukasus. Duitsche gevechtsvliegtuigen én duikbommenwerpers hebben in verscheidene golven de haveninstal laties van Toeapse gebombardeerd en aanvallen gericht op scheeps- doelen in de wateren tusschen Soechoem en Toeapse. De schepen der bolsjewistische koopvaardij vloot, die voor de verscheping ge bruikt werden, leden opnieuw ge voelige verliezen. Een koopvaardij schip van 3000 brt., dat buiten de havenwerken voor anker was ge gaan. kreeg midscheeps verschei dene treffers en zonk in korten tijd. Een ander vrachtschip, dat met troepen en materiaal geladen naar open zee koers zette, werd door voltreffers aan voor- en ach terschip tot zinken gebracht. Een kort daarachter varend geladen bolsjewistisch koopvaardijschip vertoonde na bomtreffers sterke slagzijde en bleef liggen. In de baai van Tamanskaja hebben duikbommenwerpers twee geladen kustvaartuigen tot zinken gebracht en tvvee wachtschepen zwaar be schadigd. Jachtkruisers richtten in den Kaukasus hevige aanvallen op bolsjewistische achterhoeden, die zich genesteld hadden in klo ven en op de wegén in het geberg te om tegenstand te bieden. Talrij ke bolsjewistische auto's gingen in de vlammen op. Merkwaardige cijfers ONVERWACHTE DALING NA VOORTDURENDE STIJGING. De hoofdinspectie der volksge zondheid werkt op volle krachten om ook in dezen tijd in de eerste plaats in stand te houden, wat in^ den loop der jaren op het gebied der kinderhygiëne en met name der zuigelingenzorg is bereikt, en verder' te doen, wat thans gedaan kan worden in het belang van ons nageslacht. De omstandigheden, waar onder gewerkt wordt, zijn uiterst moeilijk. Daar is na tuurlijk in de eerste plaats de oorlog, die voor ieder zijn bij zondere moeilijkheden mee brengt, moeilijkheden, welke zooveel aandacht opeischen, dat de zorg voor den zuigeling er noodzakelijk onder lijden moet. Dan zijn er de koucre winters van de laatste jaren, welke geenszins geschikt waren het bezoeken der consultatiebu- ■eaux en moedercursussen te stimuleëren. Voeg daarbij het kolengebrek en de voedings moeilijkheden, dan krijgt men een beeld van hetgeen over wonnen moet worden om op dit gebied een goed figuur te blijven maken. Dankbaar kan echter geconsta teerd worden, dat de zuigelingen zorg, zooals die van overheidswege is geregeld, zelf niet geleden heeft en dat, ondanks de ongunst der tijden, hier en daar nog uitbreiding aan het werk is gegeven. had W.waard weer gelijk gemaakt door den rechtsbuiten (11). Suc ces bleef het meest in den aanval. Over het algemeen werd er slecht geplaatst, waardoor W.waard tel kens gelegenheid kreeg tijdig in te grijpen. Na een keurige aanval leg de C. Lont het leer terugspelend, voor de voeten van Hartman die zuiver laag in den hoek Dukers pas seerde. Ook het S.-doel kwam en kele malen nog in gevaar, o.m. door de groote activiteit van Klaus doch in den stand kwam geen verande ring meer. Het was een nuttige oefenmatch. EEN ONGELUK KOMT ZELDEN ALLEEN. Een ongeluk komt zelden alleeh. Dit ondervond de fam. V. aan de Klieftstraat alhier. De jongste der 2 meisjes viel tegen de kachel aan en liep tamelijke brandwonden op aan het diibeentje. Hun oudste kind ging een paar dagen later de ach terdeur uit en den weg op. terwijl juist een luxe auto passeerde, be stuurd door den heer H. G. Het meisje botste tegen de auto aan én werd tegen den grond gesmeten. Met een zware hoofdwonde werd zii in huis gedragen. Bij informatie bleek de toestand der beide meisies tamelijk gunstig te ziin. Wii. wen- schen de familie V. een spoedig her stel hunner kinderen toe. De cijfers der aigeloopen jaren. Zien wij nu naar de cijfers, dan komen merkwaardige dingen aan het licht. In 1936 bedroeg de sterf te van kinderen beneden een jaar per 1000 levend" geborenen 38.9, in 1937 38.1, in 1938 36.5, in 1939 33.7 Tot zoover was er regelmatig da ling. Dan komt 1940 met 39.6 en 1941 zelfs met 43.6, een groote stij ging dus, welke zich voornamelijk afteekent in de maanden Januari tot en met April. De aanvankelijke conclusie luid de, dat de oorlog met daarnaast de strenge winter en de slechtere voeding hier de schuldigen waren. Het jaar 1942 gaf zeker nog veel slechteren winter te zien en de voeding was zeker ook minder dan vorige jaren. Daarbij stonden in den afgeloopen winter vele ver keersmiddelen stil, wat een bezoek aan consultatieibureaux en cursus sen veelal uitsloot. Dan Vvas er nog het euvel van bij elkaar wo nen, hetgeen de kans op infectij vergroot. Wat zien we nu echter? De maanden Januari—Mei van dit jaar leverden plotseling een aan merkelijk lager sterftecijfer opjdan de eerste maanden van 1941. Plotselinge verbetering. Kijken wij nu weer naar de cij fers, dan zien wij, dat voor de eer ste vijf maanden van 1941 de sterL te heneden een jaar per 1000 le vend geborenen bedroeg: Januari 55,5, Februari 61,3, "Maart 05,5, April 50,2, Mei 48,5. terwijl deze cijfers voor het zeer ongunsti ge jaar 1942 waren resp. 57,4, 57,1, 45,5, 43,3, 38,2. Vooral voor wat de laatste maanden betreft, kan men hier dus spreken van een aanzien lijke daling. Deze gunstige omstan digheid komt in hoofdzaak voor re kening van de kleinere gemeenten want het cijfer der gemeenten van hoven de 100.000 inwoners, dat voor 1941 35,9 bedroeg,, was voor de eerste vier maanden van 1942 37.3. hetgeen dus een kleine stijging van het jaargemiddelde van 1941 is. In- tusschen is de conclusie, dat de oorlog met al zijn nadeelen en moeilijkheden de oorzaak der groo- tere sterfte van de laatste jaren zou zijn, omvergeworpen/door de cij fers, welke dit jaar tot heden op geleverd heeft. Het bezoeken van consultatie- buceaux, waarvan er omstreeks 1000 in het land zijn, kan niet sterk genoeg gestimuleerd worden. In procenten uitgedrukt ten opzichte van het aantal levgnd geborenen, is het aantal kinderen, dat voor de eerste maal een consultatie bureau bezoekt, omstreeks 50. Dit is nog steeds veel te weinig. Ook de praenatale zorg heeft steeds de volle aandacht van de in spectie. Ook die zal nog meer aan gemoedigd dienen te worden in het belang ook van een goede aanslui ting op de zuigelingenzorg. Het aantal consultatiebureaux voor kleuters hoopt men in de toekomst tevens te kunnen uitbreide# om, wat de geneeskundige zorg voor de jeugd betreft, te eindigen met een goed georganiseerd geneeskundig schooltoezicht. BERLIJN, 16 Aug. (D.N.B.- Naar het D.N.B. verneemt, bevindt Ghurchill zich sinds 13 Augustus te Moskop. in zijn gevolg cevmdi zich behalve enkele Engelscihe mi litairen, ook de vertegenwoordiger van Roosevelt, Harriman. Ook is de Amerikaansciie ambassadeur te Ankara, Steinhardt, te Moskou aangekomen. Churchill heeft de luchtroute CairoTeheran gekozen en alles gedaan om de reis geheim te hou den. Dat is begrijpelijk, daar 9lechts de grootste bezorgdheid en radeloosheid over de verdere ont wikkeling van den oorlog hem konden bewegen tot een reis naar Moskou. Volgens inlichtingen uit diplo matieke kringen te Bern, onlangs gepubliceerd in het Zweedsche Af- tonbladet zijn de volgende aan leidingen tot Churöhill's reis ge noemd: 1. Churchill gevoelde dringende behoefte, veroorzaakt door de ern stige situatie van de Sowjet Unie als gevolg van den onophoudelijken Duitschen opmarsch, om door zijn persoonlijke aanwezigheid den Rus- sisohen wil tot tegenstand met al ie middelen in stand te houden. 2. Churchill achtte het noodig Stalin persoonlijk zijn opvatting over de situatie en de aangelegen heid van het tweede -front uiteen te zetten. 3. Churchill wilde zich op grond van eigen waarneming op de hoog te stellen van. de stabiliteit van het Sowjet-bewind en reeds thans omzien naar krachten die in staat en bereid zouden zijn, indien het tegen de verwachting in tot een crisis voor het bewind zou kopaen, den oorlog van Rusland aan de zijde van Engeland voort te zetten. TOKIO, 15 Aug. (D.N.B.): De groote zeeslag bij de Salomonsei landen, die geëindigd is met een overweldigende overwiifning voor de Japansche marine, heeft aonder onderbreking drie volle dagen ge duurd, te beginnen op 7 Augustus. Slechts enkele vijandelijke eenhe den zouden er in geslaagd zijn te ontkomen en wel, .naar het schijnt, in de richting van Australië. Intusschen vinden echter, naar een bericht in de Japan Times and Advertiser meldt, felle gevechts handelingen plaats tusschen Ja pansche strijdkrachten en Ameri- kaansfhe marine-eenheden, die op een der Salomonseilanden waren geland. In hun commentaren wijzen de bladen vooral op het. opmerkelijke feit, dat de vijand door zijn talrijke verliezen reeds gedwongen was een z.g. groot offensief uitsluitend on der bescherming van kruisers en torpedobpotjagers en andere kleine eenheden uit te voeren. Dit is het duidelijkste bewijs voor de zware verliezen, die de vijand sedert het begin van de gevechtshandelingen sleeds opnieuw heeft moeten aan vaarden. GEEN VISCH, MAAR WEL EEN MEISJE. STOCKHOLM, Aug. (V.P.B.). - Reeds uren zat de jonge man in een bootje op het Malarmeer op zijn dobber te turen. Het weer was goed en het aas smakelijk, maar de visschen te voorzichtig. Het hu meur van den Zondagsvisscher werd er dan ook niet beter op. Ein delijk scheen hij beet te hebhpn, maar op het laatste oogfnblik wist de visch nog te ontsnappen. Woe dend wierp hij zijn hengel weg. Een luide gil weerkldnk Onbe merkt had een meisje eenigen tijd zijn vrucht.elooze pogingen om een vischje te verschalken gevolgd en nu was de met kracht geslingerde vischhaak in haar oorlelletje ge drongen. Verlegen over de pijnlijke situatie wisselde de jonge man van bootje en bevrijdde het sierlijke oortje onder duizend excuses van den wreeden haak Het „vischje' dat tenslotte tdch nog aan den haak was geslagen, bleek bij na, dere kennismaking buitengewoon te bevallen, zoodat het visschers bootje weldra voor' het huwelijks bootje verwisseld werd. S.ePieime o-ndeAhandetingen „De Geheime onderhandelingen tusschen de Bataafsche en Fransche Republieken van 1795 tot 1797 door Dr. T. H. Milo". Dit omvangrijke en zeer interes sante werk van Dr. T. H. Milo behandelt de geheime onderhande lingen, die tusschen de Bataafsche en Fransche Republieken in de jaren 1795 tot 1797 zijn gevoerd, in ver band met het zenden van een eska der naar onze kolonie, De Kaap de Goede Hoop, omdat deze door de Engelschen werd bedreigd, ja, later zelfs was veroverd. De bedoeling van deze expeditie zou dan zijn ge weest om, hetzij de Kaap tegen een overval der Engelschen te bescher men, dan wel, indien zij inmiddels was veroverd, haar weder te her overen. Door de Heeren Hoog Mogenden werd dan besloten een smaldeel, be staande uit 3 linieschepen, 4 fregat ten, een brik en een voorraadschip, onder bevel van den Kapitein ter zee E. Lucas, derwaarts te zenden. Tijdens deze expeditie zou de -Kapi tein ter zee Lucas den rang van schout-bij-nacht bekleeden. Natuurlijk was de beschikbare macht ten eenemale onvoldoende voor de opgedragen taak, dus war den onderhandelingen geopend met den bondgenoot, de Fransche repu bliek, die na eenig over en weer pra ten wel genegen was de expeditie met een eskader en de noodige lan dingstroepen te versterken, mits de Bataafsche republiek -,de onkosten, daaraan verbonden, tot een bedrag van 3 millioen gulden, betaalde, Voorwaar, geen onbillijke eisch! En dan begint het welhaast ge wone gesjacher om een betrekkelijk luttel bedrag t.o.z. van de groote belangen, die op het spel stonden. 1'Histoire se repète! Is het in ons land niet altijd zoo geweest doodsbang om geld uit te geven voor vloot en leger, zelfs wanneer groote belangen dit eischten? Dr. Milo heeft op boeiende wijzfe deze strikt geheime onderhandelin gen voor onze oogen doen opleven en bij het lezen van dit uitstekend gedocumenteerde werk, slaat men de handen in elkaar over zooveel geknoei, zooveel wanbegrip van den ejrnst van den toestand en zooveel onbekwaamheid en lakscffheid der Bataafsche (Hollandsche) autori teiten. Hoe is het mogelijk, vraagt men zich af, dat de Advocaat-fiscaal, Mr. Pieter Paulus den Schout-bij-nacht Lucas doodeenvoudig met een ^hope loos onvoldoende macht naar zee laat gaan, terwijl hij weet, dat de Fransche hul£> waarschijnlijk in het geheel niet zal worden verleend en anders toch te laat; zal komen, dit laatste dank zij het ongelooflijke ge zeur en gesjacher over de te beta len uitrustingskosten. Het lijkt op verraad, hoewel daar toch geen aan leiding toe bestaat, dus dan op ongelooflijke zelfzucht, heerschzucht en onverschilligheid voor 's Lands belang. Ook de Schout-bij-nacht E. Lucas doet ons afvragen, hoe het toch mogelijk is, dat men in tijden van partijstrijd en revolutie zulke grofe fouten maakte door volkomen' onbe kwame ambtenaren op hooge leiden de11 posten te plaatsen, alleen en uit sluitend, omdat zij tot de bovenlig gende partij behoorden en willige werktuigen waren in de handen der partijleiders. Zoo was het ook het geval met Lucas. Een dwaas, een dom en weinig ontwikkeld man, die slechts een gewillig werktuig bleek te zijn in de handen van Mr. Pieter Paulus, teneinde diens wil uit te voeren. Een man, die volkomen on geschikt is als vlootvoerder en leider van zulk een expeditie, iets wat Mr. Pieter Paulus heusch wel zal heb ben geweten. Persoonlijke belangen en persoonlijke heerschzucht, teza men met partijbelang, gingen voor het belang van het vaderland. Het zijn toestanden, die dit hoogst belangwekkende maritiem-historische werk openbaart, die onze volle be langstelling waard zijn. Wel duide lijk toont het boek aan, dat met een flinke, bekwame en voortvarende re geering, althans bij die gelegenheid, de Kaap de Goede Hoop voor ons behouden had kunnen blijven. De stemming onder de Kaapsche bur gerij was gunstig voor het slagen van de onderneming. Een vMdoende sterke macht, onder leiding van een bekwamer man, dan Schout-bij- nacht Lucas, was welhaast zeker geslaagd in de herovering van deze voor ons en ook voor de Fransche Republiek zoo belangrijke kolonie. Maar daarvoor had men geen 3 mil lioen gulden over. De onderhandelingen en de ge- heele uitrusting en reis van het es kader zijn zeer interessant om te lezen en werpen een schel licht op de weinig bekwame staatslieden, die door de Patriotten-partij- aan het bewind waren gebracht. Men vraagt zich af, konden zij wel lezen? De behandeling van de zaak Lu cas voor den Hoogen Zeekrijgsraad is een staaltje van politieke ge meenheid om het eigen veege lijf te .redden, zoo schandelijk, dat men niet veel respect kan hebben voor onze voorouders uit dien tijd; daarentegen helaas moet men con- stateeren, dat er weinig veranderin gen in 's menschen mentaliteit plaats vinden. Het boek van Dr. Milo is een zeer waardevolle aanwinst voor de ge schiedenis van öns vaderland en voor hen, die daarvan houden, een uiterst belangwekkende lectuur, die met warmte door mij wordt aanbe volen. Misschien wil Dr. Milo zijne ver klaring van het Tui-anker op bldz. 59, in een eventueel volgenden druk nog eens herzien. Deze is niet ge heel juist. J. H. Coolhaas. Verschenen bij Uitgeverij v/h. C. de Boer Jr., te Den Helder. Een rivier zonder water. In berichten omtrent den strijd ten Z.den van den Don wordt vaak de Manytsj vermeld, die men zich wellicht als een zijrivier van den Don voorstelt. De Manyts js echter een langgerekte laagte, die welis waar, toen de waterspiegel van de Kaspische Zee nog 80 meter hoo- ger was dan thahs, een smalle wa terweg tusschen Zwarte en Kaspi sche Zee vormde, thans evenwel bijna geen water bevat. In het voorjaar stroomt het smeltwater van een vage waterscheiding in het midden zoowel in Westelijke als Oostelijke richting. De stroom naar 't Westen mondt uit in den Don, terwijl die naar het Oosten bij Olon-Choedoek in de zandige step pe vervloeit, 's Zomers wordt uit het stilstaande water ind e meren, die dan overblijven, zout gewon nen. De Manytsjlaagte wordt door ve le geleerden als de natuurlijke grens van Europa en Azië be schouwd. Er zijn plannen gemaakt opi de Manytsj en de naar de Kas pische Zee stroomende Koema tot een korten waterweg tusschen de Zwarte en Kaspische Zee te ont wikkelen. De benedenloop vanaf het Groote Limanmeer tot den Don is reeds gekanaliseerd, terwijl ook aan een kanaal tusschen Olon- Choedoek en Machmoed aan de Koema gekerkt scheen te worden. EEN MELKBOER, DIE GOED IN ZIJN KLEIN GELD ZAT. Een melkslijter uit Amsterdam, die nogal goed in zijn „kleingeld" zat, maakte gisteravond ruime ver teringen in eenige café's en knoop te in een dier gelegenheden kennis aan met een grondwerker, die niet ongenegen bleek, diverse glaasjes op 'de gezondheid van den melk slijter te ledigen. Helaas noopte het sluitingsuur afscheid van el kaar te nemen, maar de vriend schapsbanden zouden een volgen den keer opnieuw worden aange knoopt. Toen echter de melkboer thuis kwam. sloeg zijn stemming plotse ling om want hij miste zijn porte feuille met f600 en hij was snood genoeg, zijn nieuwen vriend van diefstal te verdenken. De politie kwam eraan te pas en met behulp van het door den gedupeerde ver strekt^ signalement gelukte het haar, den grondwerker op te spo ren. die een bedrag van vierhon derd gulden op zak bleek te heb ben. inderdaad iets meer, dan over het algemeen gebruikelijk is. De man werd daarom voorloopig op het bureau Stadhouderskade on dergebracht. Maar of de melkslij ter zijn geld zal terugzien? Urk. Door 45 vaartuigen werd aan den Gem. Vischafslag aangevoerd: 3850 kg aal en paling van 30 tot f70 kg per vaartuig, prijs van 68 tot 154 ct. per kg; 45 kg baars, 36 ct. per kg; 150 kg. voorn, 22 tot 30 ct. per kg; 40 manden nest, 50 ct. per mand, 1150 kg pos, 10 ct. per kg. ZWAAG, 14 Aug. Vèilingsvereen. „Bangert en Om streken". Aardappelen f 4.80, spinazie f 810, postelein f 13, uien f 6, bieten f 4, Chin. kool f 3.50, Savoye kool f 4.50, witte kool f 3, roode kool f 4.50, slaboonen f 16. sr.ijboonen f 16, ,tuinboonen f 6, doperwten f 12—16, peulen f 12—16, tomaten f 1317, augurketi f 10 27, waschpeen f 3.50—7^ bospeen f 5, radijs f' 1.80, rabarber f 45, andijvie f 7. Sla f 1.602, bloemkool f 10—14, komkommers f 5.50—13.50, perziken, f 830, selderie f 2.503, frambozen f 40—50, blauwe prui men f 21—25, witte druiven f 80. Alicante f 70, Frankenthaler f 75. witte bessen f 22.50. roode bessen f 1822.50, prolefic f 22.50—30, kruisbessen f 16, zwarte bessen f 42, meloenen f 2232, Yellow f 15—35, Perzik app. f 15—35, Earlv Victoria f 12—20, Kruideniersneer' f 10—35, Jan Baas f 10—15, Suiker peer f 10—15, koolrabi f 3. WARMENHUIZEN, 15 Aug. Aanvoer: 112.600 Kg. aardappelen: Schotsche muizen f 4.90. Eigenhei mers f 4.90, Bintjes f 4.90, 8900 Kg. roode kool L 4.50. 4100 Kg. gele kool f 4.50, 19.200 Kg. witte kool f 3, 550 Kg. slaboonen f 16. 450 Kg. tuinboonen f 6, 1050 Kg. rabarber f 4. BR. OP LANGENDIJK, 18 Aug. Aanvoer: 22300 Kg. aardappelen f 4.90, 435 st. perziken f 816, 5600 Kg. witte ko°' f 5' 12250 Kg. gele kool f 4.50, 145.000 Kg. roode kool f 4.50 800 st. bloemkool f 14. NOORDSCHARWOUDE, 17 Aug. Aanvoer: 63.800 Kg. aardappelen: Schotsche muizen, Eigenheimers, hl idem, Bevelanders en Koopmans blauwe f 4.00, 9800 Kg. roode kool f 4.50, 345 Kg. spercieboonen f 16, I 23500 Kg. witte kool f 3.

Heldersche Courant | 1942 | | pagina 3