Succesvolle Duitsche operaties Verduister De verdere ontwikkeling van den slag in het Oosten DAGBLAD VOOR heldeksche editie onder tropische hitte j Mrsoi 84.980 Brt. geallieerde scheepsruimte vernietigd „Een vreeselijke fout van de Amerikaansche censuur" Nieuwe boterbon Moeilijkheden in de aardappelvoorziening Een nieuwe periode van zwijgzaamheid DE STRIJD OM ST^LINGRAD 4 pagina's Hoofdredacteur: A. R- JONKER Alkmaar Groote Sowjetverliezen in de bócht van den Don Italiaansch Wearmachtbericht De toestand in Indië Churchills bezoek aan Moskou Geenerlei terstond tastbare resultaten EEN WANHOOPSDAAD? Geen tweede front Geen tweede front voor »43? 20.59 uur2Sept 6.29 uur n.m. Onderdak in Jeugdherbergen Uitg.: N.V. Uitg. Mij. Hollands Noorderkwartier. Redactie- en Admtnistratieboreans: SCHAGEN: Laan 201, Tel 444 (2 lijnen). - DEN HELDER: Koningstr. 78. Tel. 2345 (2 lijnen). ALKMAAR: Lanrestraat 97 Tel. 3332 1 ■HOLLAND Deze Courant verschijnt dagelijks Advertentie-tarie!. Gewone advertenties 11 ct p. m.m Bij contract, binnen een jaar te ge bruiken. belangrijke knrtinR. Prij zen worden od aanvraag verstrekt. 86st« Jaargang. No. 11879 WOENSDAG 19 AUGUSTUS 1942 HOOFDKWARTIER VAN DEN FüHRF,R,Y8 Aug. Het opperbe vel der weermacht deelt'mede: „In het gebied van den Kan- kasus wordt de aanval van 'Duitsche troepen en die der bondgenootsn met succes voort gezet tegen hardnekkigen vijan delijken tegenstand, onder moeilijke terreinsomstandiphe- den en bij tropische hitte. In de havens langs de kust der Zwarte Zee zijn door bomtref- fers 12 kustvaartuigen tot zin ken gebracht en, een vrij groot tankschip en 8 vaartuigen voor het vervoer van Munitie zwaar beschadigd. In de Noordoostelijke lus van de proote Donbocht zijn volgens de tot dusverre ontvangen rapporten hij- de aanvallen \an 15 tot 17 Au gustus meer dat» 12.800 gevange nen gemaakt en 47 pantserwagens en 252 stukken geschut buitge maakt of vernietigd. t>e zuivering .van hét terrein duurt voort. Ten Oosten van Wjasma werden verscheidene vijandelijke aanval len, deels in tegenaanvallen, afge slagen. In het gebied van Rzjef viel de vijand opnieuw op verschil lende punten met sterke afdeelin- gen infanterie, en pantserformaties aan. Alle aanvallen werden afge slagen. SedeVt 30 Juli zijn bij deze zware afupfrgevechten in voor beeldige samenwerking met af- doelingen der luchtmacht in totaal 1068 pantserwagens vernield. Oqk in de Noordelijke zone van het front mislukten verscheidene plaatselijke aanvallen van den vijand. De Finsche luchtmacht heeft in luchtgevechten 11 vijande lijke vliegtuigen neergeschoten. In den nacht van 16 op 17 Augus tus* is het in het Kanaal tusschen Duitsche mijnvegers en Engelsche motortorpedobooten tot een gevecht gékomen, waarbij een vijandelijke motortorpedoboot zoo zwaar be schadigd werd, dat zij verloren ge acht kan worden. Een Duitsche boot is niet teruggekeerd. Vèrdra- gend geschut der marine bracht een door mijnvegers in brand ge schoten vijandelijk schip tot zinken. Bij overdag ondernomen storings- vluchten boven West- en Noord- Duitschland en boven het bezëtte gebied in het Westen verloor de vijand in luchtgevechten 5 vlieg tuigen. In den afgeloopen nacht heeft de Britsch§ luchtmacht West- Duitsch gebied aangevallen. In woonwijken van de stad Osna- brück werd materieele schade en schade aan gebouwen veroorzaakt. De burgerbevolking leed verliezen. Drie der aanvallende bommenwer pers werden neergeschoten. Overdag en des nachts heeft de Duitsche luchtmacht voor den oor log belangrijke installaties i#n de Zuidkust en in het Zuidwesten van Kngelknd met brisant- en brand bommen aangevallen. Er ontston den verwoestingen en branden. Zooals in een cxtrabericht wordt medegedeeld, hebben Duitsche duikbooten in de laatste 24 uur op nieuw 11 schepen, die in convooi voeren of afzonderlijk reisden, op den Atlantischen Oceaan, de Noor delijke IJszee en de Middelland- sche Zee, met een totalen inhoud van 72.000 brt. Verder een hulp kruiser van 12.000 brt., benevens twee met troepen beladen slepen in den grond geboord. GEMENGD MEEL OP DEN GORTBON. Aangezien er misverstand blijkt te bestaan, omtrent het^ geen veikrijgbaar is op den voor gort aangewezen bon „Al gemeen 360'' wordt er nogmaals met nadruk de aandacht op gevestigd, dat de genoemde bon recht geeft op het koopen van 250 gram gort, gortmout e.d. of 250 gram gemengd meel. STÓCKHOLM, 18 Aug. (D.N.B.) - Ten aanzien van den toestand in Indië meldt de Britsche berichten dienst, dat in Nagpoer in den tijd van 12 tot 15 Augustus door de troepen 47 salvo's zijn gegeven. Daarbij zijn 30 Indiërs gedood éti 14 gewond. Door het optreden der, politie zijn nog twee persónen ge dood en acht gewond. Volgens een bericht uit Madras hebben onge-, veer 10.000 Indiërs op de straten van Koemb Akonam barricades op gericht. De politie heeft gevuurd op de menigte. Daarbij zouden vol gens Engelsche opgaven een In diër gedood en vier gewond .zijn. Te Bengalore zouden een persoon gedood eu 28 gewond zijn, toen de politie het vuur opende-op een sa menscholing van Indiërs. Onder de troepen zouden de verliezen 27 man bedragen. Bovendien zou een aan tal politiemannen gewond zijn. GRAVENHAGE, 18 Aug. Ge durende het tijdvak van 29 tot en mot 31 Augustus 1942 geeft elke der met „Boter 42" en „Vet 42" ge merkte bon recht op het koopen van 125 gram boter. Aardappelziekte de oorzaak. Ecnigen tijd geleden kon de geruststellende mededeeling worden gedaan, dat de aard appelvoorziening van heden tot den oogst van het volgende jaar verzekerd is. Dit wilde natuurlijk niet zeggen, dat er zich van tijd tot tijd geen moei lijkheden, tengevolge van on verwachte omstandigheden, zullen voordoen. Tijdens zijn bezoek aan Limburg heeft de leider der N.S.B., Ir. A. Mussert. den Limburgschen Volksdag, die, traditiegetrouw, nabij kas- teel Amstenrade werd gehouden, bijgewoond. Door den leider en andere autoriteiten werd vanat bet bordes van het kasteel Amsten rade bet défilé van de W.A. afgenomen. Fotodienst N.S B.-Otto-Polygoon-Pax Holland m Men zal intusschen gemerkt heb ben. dat een dergelijke moeilijk heid zich thans voordoet. Evenals verleden jaar omstreeks dezen tijd treedt ook nu weer de ,j|>.oo gevreesde aardappelziekte op Hoewel er over voldoende aardap pelen beschikt kan worden, dient er rekening mede te worden ge houden, dat men de eerstkomende weken tengevolge van de bovenbe doelde aardappelziekte wel eens minder goede kwaliteit kan ont vangen. Het heeft geen zin, zich hierover hij allerlei instanties te gaan be klagen. De aardappelziekte is een gevolg van de weersomstandighe den en zij treedt momenteel in het getyeele land op. Niemand kan daartegen iets doen, zoodat het de eerste paar weken niet mogelijk zal zijn, uitsluitend geheel gezon de aardappelen aan te voeren. AVel wordt er naar gestreefd, zoo ge zond mogelijke aardappelen in Con sumptie te brengen. Teneinde teleurstelling zooveel '-«gelijk te voorkomen, wordt cj op gewezen, dat de aardappelen momenteel niet langer dan enkele dagen bewaard kunnen worden Aangezien eventueel bij den con sument bedorven aardappelen niet bij den kleinhandelaar omgeruild noch door hem vergoed kunnen worden, wordt het publiek aange raden, zich voorloopig dagelijks van de noodige aardapelen te voor zien en ze direct na ontvangst te schillen en nog denzelfden dag te koken. Op deze wijze houdt men het meest mogelijke van zijn rant soen over. De aandacht wordt er tenslotte op gevestigd, dat de kleinhandelaar verplicht is, de aardappelen in onbedorven toestand aan den Con sument af te leveren. Men dient dus bij het ontvangen van zijn aardappelen goed uit te kijken daar de kleinhandelaar naderhand niet meer verantwoordelijk kan worden gesteld. BOME, 18 Aog. Het communi qué van het ltaliaansche hoofd kwartier luidt: „Aan het Egyptische front werd een levendig vijandelijk artillerie vuur met goed gevolg door onze artillerie beantwoord» Eenige aan vallen van vijandelijke pantserwa gens werden onmiddellijk afgesla gen. Bij een nachtelijken aanval van drie vijandelijke bommenwer pers in de streek van Mersa Matroeh werden twee dier vlieg tuigen door het luchtdoelgeschut neergehaald. Twee Curtiss-toestel- len werden in een gevecht met Duilsche jagers vernield, een der de door het afweergeschut van een groote legerafdeeling neergescho ten. ■Vliegtuigen der spilmogendheden vielen de lucht- en vlootbases van Malta aan. Op een grooten koop vaarder, die zwaar beschadigd in een sleep voere werden opnieuw treffers geplaatst. Te Rome werd gisteren even na 17 uur luchtalarm gemaakt, daar een vliegtuig van niet-herkende na tionaliteit in de veiligheidszone der- stad was gekomen. De jagers, die onmiddellijk opstegen, constateer den, dat het een Fransch Vliegtuig was. Een onzer duikbooten, staande onder bevel van den fregatkapitein Giovanni Bruno, heeft op den At lantischen Oceaan het gewapende Engelsche motorschip Medon, het Amerikaansche s.s. California en een derden, eveneens gowapenden koopvaarder, tezamen 18.885 ton, ge torpedeerd en tot zinken gebracht eii een ander motorschip van 10-000 ton getroffen." STOCKHOLM, 18 Aug. De Londensche correspondent van Svenska Dagbladet meldt, dat het officieele communiqué over Chur- chills bezoek aan Moskou te Lon den gepubliceerd is eenige uren nadat „door een vreeselijke fout van de Amerikaansche censuur" de aangelegenheid in de Vereenig- de Staten bekend was geworden. De correspondent meldt, evenals die van de Stockholrns Tidningen, dat het waarschijnlijk Churchiüs voornaamste doel was, Stalin er op voor te bereiden, dat van een twee de front in den vorm van een lan ding in West-Europa dit jaar niets meer kon konten. De Stockholrns Tidningen schrijft bovendien, dat het Engelsche volk niet meer aan een tweede front gelooft en door het zwijgen van het communiqué daarover zijn meening bevestigd ziet. Men is te Londen steeds meer tot de overtuiging gekomen, dat de bewapening der WestcSjke mo gendheden nog niet het stadium bereikt heeft, dat een dergelijke onderneming kans op succes zou geven. Churcliill heeft er waar schijnlijk ook op aangedrongen, dat de Sowjetambassadeurs te Lon den en Washington een gereser veerde houding aannemen, omdat zij tot dusverre een propaganda voor het tweede front gevoerd heb ben, die voor de regeeringen van Engeland en Amerika zeer lastig geweest is. Een voortzetting van die propaganda zou verdeeldheid in de openbare meening veroorza ken en de positie van Churchill en Hoosevelt ondermijnen. Of Chur chill in dit opzicht succes heeft ge had, zou moeten blijken uit de uit latingen van Maisky en Litwinof in den komenden tijd. BEBN, 18 Aug. (Interinf). De Londensche correspondent van de Suisse meldt heden over de reactie, die het communiqué betreffende de reis van Churchill naar Moskóu bij het Londensche publiek giste ren heeft gewekt, dat op den voor grond de vraag stond, wat in Mos kou beslist was ten aanzien van de oprichting van een tweede front Tegen den avond ha^l men zekere personen hooren beweren, dat Sta lin er mede accoord was gegaan Engeland en Amerika een veel uit- gebreideren termijn te geven voor de oprichting van een tweede front. Dat beteekeht met andere woorden, aldus de correspondent van het Zwitsersche blad, dat Stalin zich er in geschikt heeft te wachten tot 1943. Dreef de angst naar Moskou7 Churchill STOCKHOLM, 18 Aug. De nieu we reis van Churchill naar liet bui tenland wordt door de Britsch Amerikaansche pers belicht als de belangrijkste oorlogsgebeurtenis tot dusver. Wel is de Londensche pers thans teleurgesteld over het com muniqué van Downingstreet. Men kan werkelijk niet veel uit dit com muniqué opmaken, zoo klagen de bladen. Zelfs de Times duidt in zijn eerste hoofdartikel over liet bezoek van Churchill aan Moskou aan, dat „gencnerlei terstond tastbare resul taten" te verwachten zijn. Het blad dat zich zeer gereserveerd uitdrukt, geeft echter toe, dat de angst over de algemeene oorlogsontwikkeling Churchill naar Moskou heeft gedre ven. De Times schrijft: de beteeke- nis van de onderhandelingen van Moskou kan niet alleen gezien worden in het licht van den stra- tegisehen toestand van het oogen- blik in Rusland. Die is zeer ernstig, maar het voornaamste oorlogstoo- neel komt steedsV nader bij de ge bieden, waar Britsche strijdkrah- tcn staan, n.1. het Nabije Oosten. Iedere stap, dien de Duitscliers vooruitkomen, beteekent thans een vergroote bedreiging voor de Bfit- sche strijdkrachten in het Nabije Oosten, ook al „openen zich moge lijkheden op een vergroote samen werking". De Times besluit echter met te zeggen: „Men moet aanne men, dat het wederzijdsche begrip niet zoo volledig en succesvol is ge weest als wenschelijk geweest zou zijn, waarvoor echter beide part ners verantwoordelijk gesteld moe ten wordqp. Berlijn over Churchills be zoek aan Moskou. Een wanhoopsdaad? BERLIJN, 18 Aug. - Alle mede- cleelingen, die door de tegenpartij over Churchills bezonk aan Mos kou zijn verstrekt bevestigen, naar tii,en heden in de Willielmstrasse verklaarde, de in Duitsche politie ke kringen sinds dagen gehuldigde opvatting, dat hier sprake was van een wanhoopsdaad, waartoe Churchill besloten had onder druk van de militaire en politieke ont wikkeling in de Sowjetunie. Dit wordt te Berlijn beschouwd als dc kenmerkende en belangwekkend ste factor der besprekingen die te Moskou gevoerd zijn. Overigens is naar de opvatting van Berlijn een verwijzing naar de meer dan ar melijke officieele communiqué's voldoende, om te constateeren, dat werkelijke positieve overeenkom sten we! nauwelijks getroffen zul ten zijn. Of Churchill er in ge slaagd is, Stalin in toom te hou den, zullen de komende gebcurte nissen aantoonen. Verklaring van Churchill in Lagerhuis? STOCKHOLM, 18 Aug. (D.N.B.) - De Londensche correspondent vari Nva Dagligt Allehanda is van 1 meening, dat Churchill nog voor Maan Maan op vanavond om onder 14.53 19 Aug E.K. tot morgenochtend 26 Aug V.M. L.K. lOSept. Ravitailleering tegen iedere» prijs. De brug is vernield. De verzorging der troepen moet echter doorgapp vinden, dus wordt op alle moge lijke doorwaadbare plaatsen de ravitailleering verzekerd. Atlantic-Holland- PK Gehrmann-Pax Holland m Geen toegang zonder trek- kerskaart. Het komt herhaaldelijk voor, dat personen zich bij de jeugdherber gen aanmelden voor overnachting, die niet in het bezit zijn van een geldige trekkerskaart. Meestal be treft dit jongeren, die na opgedane slechte ervaringen in kampeer boerderijen e.d. een fatsoenlijker onderdak zoeken. Nogmaals moet er op gewezen worden, dat de herbergouders slechts toegang ver- leenen aan 'leden van de N.J.H.C. Van dezen regel kan onder geen enkele voorwaarde afgeweken wor den: ieder, die van plan is, van4 de jeugdherbergen gebruik te ma ken, dient dus tijdig een trekkers, kaart aan te vragen bij de N.J.H.C. te Amsterdam. BERLIJN, 18 Aug. (D.N.B.) De militaire correspondent van het D.N.B. schrijft: Drie opmerkelijke feiten staan thans in het middel punt der belangstelling van mili taire waarnemers; Het zijn: 1. De operaties op Irpt Oost-Europeesche oorlogstooneel. 2. De toestand op de wereldzeeën. 3. Het Moskovische communiqué over dc ontmoeting van Cliufriull cu Stalin. In kringen van militair deskun digen .alhier, krijgt men den in druk van nieuwe beslissende ont wikkelingen, waarvan de afloop uitsluitend van het initiatief der mogendheden van het pact van drit afhangt. Nu de Duitsche en verbonden troepen het gebied van Donetz en Don bedwongen hebben en hun op- marsch in het groote steppengebied van Oost-Europa zijn begonnen hebben de offensieve operaties, naar het oordeel van militairen alhier, thans de derde faze bereikt, die in het voorterrein van den Kaukasus reeds begonnen is. Volgt men de Duitsche me thode van berichtgeving en be- studeerf men de laatste be richten van het opperbevel der Duitsche weermacht, dan krijgt men den indruk, dat de Duit sche oorlogsleiding, weer een van haar bekende zwijgperio- des is begonnen, waarvan het hoofdkenmerk nog altijd de ontplooiing van bijzonder groote activiteit is geweest. Waar, wanneer en in welker vorm zal 't groote offensief in d"n Zuidelijken sector van het Oostelijk front verder gaan? Dat is de vraag, die iederen militairen waarnemer het meest interesseert en die, naar men te Berlijn meent, reeds spoe dig zal worden beantwoord. Als zeker kan men wel thans reeds aannemen, dat na de over winning van he. Kaukasische voor terrein, de Duitsche en verbonden strijdkrachten, die naar het hoog gebergte oprukken, worden gereor- het einde der zomervacantie van het parlement een verklaring in het Lagerhuis zal afleggen. In dit geval zou het Lagerhuis in bij zondere zitting bijeengeroepen wor den. Naar het hlad uit Kaapstad verneemt, zou Churchill ook een ontmoeting gehad hebben met ge neraal Auchinleck te Cairo. Amerikaansche persstemmen, GENèVE, 18 Aug. (D.N.B.) De ontmoeting van Churchill en Sta lin te Moskou staat Dinsdag in 't eent^jjm der politieke en mi l lire bespiegelingen der Amerikaansché pers. De Herald Tribune wijst in dit verhand op de, uiterst ernstige po sitie der Russen. De New York Ti mes brengt in herinnering, dat de bezoeken van Churchill aan Was hington eveneens werden gebracht tijdens duidelijke crises in den oorlog. De Herald Tribune geeft evenals de andere bladep uiting aan de verwachting, dat de politiek en de gemeenschappelijke strategie der drie verbonden mogendheden nu in overeenstemming kunnen wor den gebracht. ganiseerd, want de strijd in 't hoog gebergte vraagt andere methoden en andere strijdkrachten dan de strijd in de heete vlakte, waar de pantserformaties heerscheressen over het slagveld waren. Op dezelfde wijze moet ook de toestand voor Stalingrad beoor deeld worden, wtnw 'XtTTVÖ* ring van de groote bocht van den Don de slag in zeer nabije toekomst wel in een beslissend stadium zal komen. Hoezeer Stalingrad de ze nuw van het Sowjetrussische Wes telijke front is, blijkt reeds daaruit, dat de bolsjewistische oorlogslei ding met een buitengewoon groote krachtsinspanning sedert een maand massa's menschen en mate riaal in den strijd werpt. Dit ge bied heeft gevechten van zeer groo ten omvang gezien. In het teeken van pantserwapen en artillerie woedt de strijd voort. Het ziet er echter naar uit, alsof in dit offen- siefgebied de Duitsche en verbon den reserves gereed staan voor den- sprong om de groote taak aan te vatten het Sowjetrussische Noor den definitief van het Zuiden te scheiden. Wanneer dat zal zijn ge schied, zal de strategische positie van de Sowjetunie' een geheel an dere zijn. De toestand op de wereldzeeën wordt gekenmerkt door de zware vijandelijke verliezen aan oorlogs schepen in hetWestelijk deel van de Middellandsche Zee en in den slag bij de Salomonseilanden, als mede door het tot zinken brengen van meer dan 550.000 brt. Engel sche en Amerikaansche koopvaar- dij-scheepsruimte alleen in de laat ste 18 dagen. Met dergelijke verlie zen wordt de reden begrijpelijk, die Churchill op het oogenblik van het grootste gevaar naaü Moskou voer de om den Sowjetrussischen bond genoot de redenen uiteen te zetten van het niet tot stand komen van het tweede front. De opmarsch naar Maikop. Onweer staanbaar rukken de Dnitsche pantserwagens in het gebied der groote olievelden op. Deutscher Verlag-Recta- TK Grimm-Kastein-Pax Holland m

Heldersche Courant | 1942 | | pagina 1