Landingspoging afgeslagen DAGBLAD VOOR Voortzetting van den strijd aan Fransche Kanaalkust Bloedige verliezen voor invaller HfLDEfcSCHE EDITIË 86ste Jaargang. No. 118; DONDERDAG 26 AUGUSTUS 1942 Sedert Woensdagmiddag 4 uur geen enkele gewapende vijand meer op vasteland Er waren 300 tot 400 landingsvaartuigen EXTRA BERICHT Italiaansch Weermachtbericht Ooggetuige-vets 'ag van een Journalist Toegangsbewijzen tot den N.O. Poeder de Bommen op Zwarte Zee-havens Norwich aangevallen in Volkstuinen Uitg.: N.V. Uit*. Mij. Hollands Noorderkwartier Redactie- en Administratiebureanx: SCHAGEN: La^n 201 Tel. 444 (2 lijnen). GEN HELDER: Koninnstr. 78. Tel. 2345 (2 lijnen). ALKMAAR: Laneestraat 97 Tel. 3332 ORD- Deze Courant verschijnt dagelijks Advertentietarief. Gewone advertenties 11 d p. m.m. Dij contract, binnen een jaar te ge bruiken. belangrijke korting. Prij zen worden op aanvraag verstrekt 4 pagina's Hoofdredacteur: A. R- JONKER Alkmaar BERLIJN, 19 Aug. (D.N.B.). De Britten hebben in de vroege ochtenduren van vandaag met sterk gebruik van lucht- en marinestrijdkrachten een lan dingsactie uitgevoerd aan de Fransche kust van het Kanaal. De met infanterie en tanks aan land gegane Britten ontmoet ten harden en succesvollen te-/ genstand van de Duitsche tcoe- pen. Verscheidene Britsche tanks werden door terstond op tredend artillerievuur vernie tigd. De Duitsche tegenmaatre gelen verloopen systematisch. DE LANDING BIJ DIEPPE. STOCKHOLM, 19 Oct. (D.N.B.) In een speciaal bericht deelt de Britsche berichtendienst mede, dat de bij Dieppe aan land gezette troe pen hoofdzakelijk bestaan uit Ca- nadeezen, met afdeelingen Ameri- kaansche infanteristen. Ook zou een Gaullistische afdeeling geland lijn. DUITSCHE TEGENAANVAL. BERLIJN, 19 Aug. (D.N.B.). Van militaire zijde wordt meege deeld: De Duitsche tegenaanval tegen de in de kustetrook bij Diep pe gelande Britsche strijdkrachten is sinds verscheidene uren aan den gang. De Duitsche troepen dringen stelselmatig op. De verliezen der Britten aan menschen en materiaal zijn aanzienlijk. TALRIJKE GEVANGENEN. BERLIJN, 19 Aug. (D.N.B.) De Duitsche tegenaanval tegen de in Dieppe gelande Britsche troepen heeft een succesvol verloop, zoo verneemt D.N.B. van militaire zijde. De op trekkende Duitsche troepen melden een voortdurend groei en der Britsche verliezen aan menschen en materiaal. Talrij ke. gevangenen zijn reeds in Duitsche handen gevallen. Van militaire zijde verneemt het D.N.B. het volgende: in het ver loop van den stelselmatigen afweer tegen defaan de Fransche Kanaal- kust bij Dieppe gelande Engelschen heeft de Duitkche kustartillerie doeltreffend in den strijd ingegre pen. Tijdens de middaguren wer den talrijke landingsvaartuigen der Engelschen tot zinken gebracht. Een uit verscheidene transportsche pen bestaand convooi moest na doeltreffende beschieting weer te- rugkeeren zonder zijn opdracht vervuld te hebben. De landingsactie der Engelschen bij Dieppe lokte automatisch de Duitsche tegenmaatregelen uit. De Engelsche vliegtuigen, die de lan ding met bomaanvallen hadden voorbereid, werden terstond door jachtvliegtuigen bestreden. Talrij ke Britsche vliegtuigen werden in luchtgevechten en door het lucht doelgeschut neergehaald. HOOFDKWARTIER VAN DEN FiiHRER, 19 Aug. (D.N. B.) Het opperbevel der weer macht maakt in een extra be richt bekend: Een grootsch opgezette lan ding van Engelsche, Ameri- kaansche, Canadeesche en Gaullistische troepen ter sterk te van ongeveer een divisie als eerste golf, die in de ochtend uren van heden aan de Fran sche Kanaalkust bij Rieppe, on der bescherming van sterke zee- en luchtstrijdkrachten en met gebruikmaking van aan land gezette pantserwagens werd uitgevoerd, is door de voor de kustbescherming ge bruikte Duitsche strijdkrachten met groote, bloedige verliezen voor den vijand ineengestort. Sedert 16 uur bevindt zich geen gewapende vijand meer op het vasteland. Dit groote succes werd bereikt zonder dat ge bruik behoefde te worden ge maakt van de reserven der hoogere leiding. Naar uit de berichten van de troepen en verhooren van ge vangenen blijkt hebben de landingsoperaties Jdch als vol^J afgespeeld: De eerste goli der landings troepen werd hedenochtend op open zee van transportschepen door 300 tot 400 landingssche pen overgenomen en bereikte om vijf minuten over zes de kust, beschermd door 13 tot 15 kruisers, torpedojagers en ster ke jachtstrijdkrachten. Daar achter stond een drijvende re serve van zes transportschepen en drie vrachtschepen en ver der Noordelijk 'g groep van 26 transportvaartuigen als opera tieve re'ferve, waarschijnlijk het gros der landingsstrijd krachten. Deze zouden in den strijd worden gebracht zoodra het de eerste landingsgolf ge lukt was een bruggehoold rond de haven van Dieppe te vor men. Het is daartoe niet geko men. De gelande vijand werd in gevechten van man tegen man overal vernietigd en in zee gedreven. Er zijn tot nu toe 28 pantserwagens geteld, die aan land werden gebacht en la ter vernietigd. Alle steunpun ten werden door de dappere kustbezetting gehandhaafd, meer dan 1500 gevangenen be vinden zich in Duitsche handen Onder hen bevinden zich zes tig Canadeesche officieren. De bloedige verliezen van den vijand zijn zeer hoog. Door ar tillerievuur werden drie torpe dojagers, twee torpedobooten en twee transportschepen tot zinken gebracht. De luchtmacht schoot 83 vijandelijke vliegtui gen neer, bracht twee speciale troepentransportschepen tot zin ken en een motortorpedoboot en beschadigde vijf kruisers oi groote torpedojagers, benevens twee transportvaartuigen met zware bommen. De vijand heeit t Tot gelegenheid van het 40-jarig Pfiesterjubileum van Mgr- D. N. Huurdeman, Vicaris-Generaal van het Aartsbisdom Utrecht, werd Za terdagmiddag in het Patronaats gebouw aan de Zuilenstraat een druk bezochte receptie gehouden. De Aarlsbisschop, Z.H. Exc. M9r. dr. J. de Jong, kwam als eerste den jubilaris zijn gelukwenschen aan bieden. VNP-De Keijzer-Pax Holland m ROME, 19 Aug. Het commu niqué van het ltaliaansche hoofd kwartier luidt: „Aan het Egyptische front de ge wone verkenningsbedrijvigheid. On ze verkenningsafdeelingen hebben twee officieren en eenige man schappen van een Britsch-Indische afdeeling gevangen genomen. Twee Engelsche vliegtuigen zijn neerge schoten, door het luchtdoelgeschut van Tobroek en Mersa Matroeh. De aanvallen van de vliegtuigen der spilmogeniijj^cden op de mili taire doelen van Malta werden voortgezet. Een vijandelijk vlieg tuig werd bij een luchtgevecht neergeschoten. Een onzer vliegtui gen ia niet teruggekeerd." btj deze landingspoging, die slechts politieke oogmerken diende, maar met elk militair inzicht spotte, een vernietigen de nederlaag geleden. De Duit sche macht in het Westen heeft deze dilettantische onderne ming naar behooren afgestraft. Overigens ziet zij alle andere pogingen van dezen tegenstan der tegemoet met de rust en de kracht van een weermacht, die in honderden slagen de overwinningslauweren aan haar vaandels heeft gehecht. BERLIJN, 19 Aug. (D.N.B.) Een oorlogscorrespondent meldt de volgende bijzonderheden omtrent de mislukte Britsche landing bij Dieppe:. - In de stelling verliep de nacht als vele andere. Dan evenwel ver anderde tusschen nacht en dag de rust der paraatheid in de hoogste spanning. Eerste bericht: „Engelsche sche pen naderen de Fransche kust. Sterke luchtstrijdkrachten escor teeren ze". En dan: „Engelsche zeestrijdkrachten beschieten Diep pe, met landingsvaartuigen trek ken Tommy's naar de kust op krijgen aan weerszijden van Dieppe in het vuur van het Duitsche kust- geschut vasten vogt op het strand rukken langs de steile kust naar de stad op en nestelen zich in enkele huizen". Het eene bericht na het andere geeft het verloop der gevechten weer, die thans aanvangen. Hevig zijn ze in den gloed van de h'eete Augustuszon. Ook tanks zetten de Britten aan land. Maar nog voor het middag uur is aangebroken, ligt het groot ste deel der Britsche pantserauto's kapotgeschoten op hét strand, is de situatie hachelijk geworden voor de gelande Tommy's. „Laat ze maar komen", w&s de wensch van allen, die de wacht aan het Kanaal hielden, toen aan den overkant op het eiland zoo veel drukte werd gemaakt over het tweede front. Nu zijn ze er, notr geen zes uur zijn ze er, en reed? bereiden zij zich voor op_een te rugtocht, Zij maken éen nevelgor dijn om hun /chopfti. Maar wat helpt hun dat?, In het vuur der jagers en lichte gevechts- Amerikaansche vrsuwen bij luthtmacht STOCKHOLM, 19 Aug. (A.N. P.) De schaarschte aan ge schikt Anierikaansch vlieg- personeel heeft ertoe geleid, dat dezer dagen te New York een school van vliegtuigtech niek voor vrouwen geopend zal- worden. Aan deze techni sche inrichting -zullen vrou wen worden opgeleid^ die na vier maanden studie zullen worden ingedeeld bij de repa- ratie-afdeeling' van de Ameri- kaansche luchtmacht. De leer lingen moeten het schoolgeld zelf betalen en worden onder richt in het bewerken van hout en metalen. Na 24 Aug. a.s. zal ieder, die zich zonder toegangsbewijs in den Noordoostelijken polder bevindt, daaruit kunnen worden geweerd. De toegangsbewijzen worden uit gereikt op "formulieren volgens nieuw model (forpnaat persoonsbe wijs). Alle bewijzen van ander model zijn na 1 Sept. 1912 ongel dig. Elk bewijs moet zijn voorzien van het stempel van den dienst der Zuiderzeewerken, Heeren gracht no. 2 te 's-Gravenhage óf van de directie van de Wieringer- meer (Noordoostpolderwerken). postbus 56, te Zwolle en van de handteekening van den tot uitrei king bevoegden ambtenaar. Het geldt slechts gedurende de op het bewijs vermelde periode. Voor het betreden van den dijk wordt afzonderlijke vergunning verleend, waartoe alleen de kan toren der Zuiderzeewerken, hier onder vermeld onder a tot én met e, bevoegd zijn. Het proefveld te vliegtuigen gingen de Britsche lan dingsvaartuigen in vlammen op De transportschepen trachtten zee te kiezen. Maar ook daar duiken de lichte gevechtsvliegtuigen op en tezamen met hun zware broeders, •do 717's en'Ju 88's, ülaan zij onder bescherming der jagers groote bressen in de kostbare tonnage der Britten. Pontverkeer onder vijandelijk vuurDe tocht over de rivier ^begint. De tros, die de pontons met de motorboot verbindt, staat strak ge spannen. Transatlantic-Recla-SS-PK Korhisser-Pax Holland m Op het DrentSche land is de boer dadelijk na den oogst van de rogge begonnen met he4 gereed maken van den grond voor het tweede ge was. Deze landbouwer onder Rnine^wold maakt nog gebruik van een zeer onderwetschen ploeg. Van Buiten-Landstand-Pax Holl. m Kadoelen wordt tot den dijk ge rekend. De uitreiking geschiedt door de volgende instanties: de diensten van de Zuiderzeewerkén, Heeren gracht 2, 's-Gravenhage; directie keet, Lemmer; idem, Urk; Oude straat 192, Kampen; Directiekeet. Vollenhove. De sluiswachters van de Friesche sluis, te Lemmer, de Urkersluis, te Urk; de Voorster- sluis, bij Vollenhove; en de direc tie van de Wieringermeer (N. O. polderwerken) Zwolle; (landtoouwk. afd.) Kampen; Districtskantoor, Ramspol; idem, Vollenhove; idem. Kuinre; idem, Lemmer. De sluiswachters te Lemmer, Urk en Vollenhove zijn uitsluitend be voegd tot het uitreiken van bewij zen aan opvarenden van door hen in den polder te schutten schepen (behalve pleziervaartuigen; opva renden van deze laatste dienen zich tot een der kantoren te wen den). Met de controle zijn belast: de marechaussee; de sluiswachters, wat betreft •opvarenden van sche pen; de pont- en brugwachters te Ramspol, Kadoelen en Vollenhove •wat betreft personen die in h m hedieningstijd de pont of brug passeeren. Arbeidsvoorwaarden in het hotel-, restaurant- en cafébedrijf Nieuwe regeling gaat in op 1 October a.s. 's-GRAVENHAGE, 18 Aug. Blijkens de Staatscourant van he den heeft het college van rijksbe- middejaars een regeling van loo- nen en andere arbeidsvoorwaarden vastgesteld in het hotel-, restau rant-, café-restaurant-, café- en cafetariabedrijf. Ter vaststelling van*het loon der werknemers zullen de ondernemin gen in dit bedrijf, met uitzondering van cafetaria's, door het college van rijksbèmiddelaars in 3 klassen .worden ingedeeld. In de bijlagen van de regeling zijn de loonen vermeld, die voor ie dere functie in iedere klasse gel den. De loonen voor het personeel in cafetaria's, die niet in loonklas- sen worden ingedeeld, zijn in een aparte bijlage vastgesteld. Voor café-restaurant-kellners en café-kellners, die bedieningsgeld ontvangen, is bepaald, dat zij in ie der geval oo-k een vast loon genie- HOOFDKWARTIER V'AN DEN FÜHRER, 19 Aug. Het opperbe vel der weermacht deelt mede: „In den Kaukasus hebben Duitsche en Slowaaksche troe pen in onoverzichtelijk bergter- rein talrijke weg- en mijnver- sperringen overwonnen. Zij ruk ken ^erder naar liet Zuiden op De havens langs de kust dei' Zwarte Zee werden opnieuw door de luchtmacht aangeval len. DaartJij werden 4 kustvaar tuigen tot zinken gebracht en een Sowjettorpedojager, G transportschepen en 8 kust vaartuigen zwaar beschadigd, ln de groote bocht van den Don werden bij de zuivering van het terrein verstrooide vijandelijke strijdkrachten ver nietigd. In het gebied van Woronesj slechts geringe plaatselijke ge vechtsactie. Bij de zware en suc cesvolle afweergevechten tusschen 11 en 17 Augustus heeft de vijand 2561 gevangenen, 501' pantserwa gens, 31 stukken geschut en 250 machuiegeweren en granaatwer pers wrloren. De bloedige verliezen der bolsjewisten, die herhaaldelijk in dichte massa's aanvielen, waren buitengewoon hoog. Ten Oosten van Wjasma en bij Rzjef, waar zich het Westiaalsche' infanterieregiment 58 gedurende de zware gevechten buitengewoon heeft onderscheiden, werden nieu we krachtige (aanvallen van den vijand door den onvermoeide actie der Duitsche infanterie- en pant serdivisies in samenwerking met de luchtmacht uiteengeslagen. Daarbij werden 25 'pantserwagens vernietigd. Ten Zuidoosten van het llmenmeer en aan de Wolchof on dernam de vijand vergéefs'he plaatselijke aanvallen. In de Middeilandsche Zee heeft een Duitsche duikboot een zeil- transportschip tot zinken gebracht. Bij vluchten naar Noordwest Duitschland en liet bezette gebied in het Westen, overdag door Brit sche vliegtuigen ondernomen, leed de burgerbevolking geringe verlie zen door een aantal brisantbom men. Daarbij werden 7 Britsche vliegtuigen neergeschoten en een 8ste bij* nachtelijke storingsaanval- len in het gebied van de Duitsche en de Kielsche bocht. Systeemlooze storingsvluchten, in den afgeloo- pen nacht -door een aantal Sowjet- vliegtuigen ondernomen, veroor zaakte luchtalarm in Oost- en West-Pruisen. Ook hier ontston den door eenige bommen geringe verliezen onder de burgerbevol king en lichte schade .aan gebou wen. De vijand verloor twee vlieg tuigen. De luchtmacht heeft, nadat over dag lichte Duitsche gevechtsvlieg tuigen militaire doelen aan de En gelsche Zuidkust hadden aange vallen, in den afgeloopen nacht in stallaties der oorlogseconomie in de stad Norwich gebombardeerd. Er braken langdurige branden uit. In het Kanaal hebben in den nacht van 17 op 18 Augustus tal rijke Britsche torpedobooten en snelle kanonneerbooten herhaalde lijk een door patrouillevaartuigen beveiligd Duitsch convooi zonder resultaat aangevallen. In den loop van het zeegevecht, dat voor een deel-op een afstand van 150 meter werd gevoerd, werden twee vijan delijke booten vernield. Bovendien kunnen twee zwaar 1 beschadigde Britsche booten verloren geacht worden. Het convooi bereikte zon der schade zijn haven van bestem ming". Te 's-Gravenhage werd Dinsdag middag in het gebouw van den Ne- derlandschen Landstand de afdee- lidg Landsvrouwen geïnstalleerd door den Boerenleider. Mevrouw ZwiersLuth, die tot Landvrou- wenleidster werd benoemd, ttydena haan rode. VNP-Landstand- Werburg-Pax Holland m Maan Maan op vanavond om onder 16.05 AA 0.30 26 Aug 20.56 uur losept. V.M. tot morgenochtend N.M. 2 Sept- ij. 17 Sept. l.k. 0.31 uur e.k. ten, dat hooger wordt naarmate hun wekelijksche omzet geringer is. De normale arbeidsduur is vast- gesteld^op maximaal 120 uur per 2 weken. Ingeval overwerk moet worden verricht, wordt hiervoor een extra-vergoeding betaald. De werknemers hebben recht op een wekelijkschen onafgebroken rusttijd van van ten minste 30 uur en op kleinere dagelijksche rust tijden. Verder moeten zij wekelijks in d§ gelegenheid worden gesteld een kerkdienst bij te wonen. De kosten van aanschaffing en onderhoud der uniformkleeding zijn voor rekening van den werk gever, die van aanschaffing en on derhoud der beroepskleeding voor rekening van den werknemer. Voorts zijn bepalingen opgeno men voor vacanties, mastiek ma ken, doorbetaling van het loon bij ziekte en bij zgn. kort «verzuim, ri sico voor schade en betreffende leerlingen en de invoering van een leerlingboekjè. De regeling gaat in op 1 Oct. 1942, met uitzondering van de be palingen betreffende het leerling boekje, die ingaan op een nader te bepalen tijdstip. LAATSTE TERMIJN VAN INSCHRIJVING. De houder van een volks tuin kan, naar de productie commissaris voor den tuin bouw en de ooftteelt mededeelt tot en met Zaterdag 22 Augus tus 1942 nog de inschrijving van zijn volkstuin aanvragen. Den volkstuinder, die zijn tuin nog niet heeft doen inschrij ven, wordt aangeraden dit als nog te doen, aangezien het ge bruiken van een niet-inge- schreven volkstuin verboden is Voor nadere bijzonderheden wordt verwezen naar de desbe treffende officieele publicatie. I

Heldersche Courant | 1942 | | pagina 1