wordt kritieker Verduister J DAGBLAD VOOR HELDERSCHE EDITIE „Engelsche hulp aan Rusland illusoir" Brazilië in oorlog met Duitschland en Italië De reorganisatie der Duitsche justitie Een jeugdige dievegge 86ste Jaargang. No. 11886 DONDERDAG 27 AUGUSTUS 1942 Aanvallen bij Ka?oegat Medin en Rzjef afgeslagen BOMMEN OP OOST-ENGELAND Italiaansch Weermachtbericht „Daily Worker" en „The Week" verschijnen weer - DE VEREEN1GPE STATEN VAN BRAZILIË De dopd van den Hertog van Kent Stoutmoedige bergjagers Groote veranderingen in Engelsche oorlogsleiding Petroleum voor verlichting n.m. 0.4o uur v.m. Heidebloei heeft hoogtepunt bereikt Van alles wat uit dorp en stad Uite.: N.V. Uit*. Mij. Hollands N aorderk wartier. Redactie, en Administratiebnreaux: SCHA GEN: Laan 201, Tel 444 (2 lijnen). HEN HELDER: Koninvstr. 78. Tel. 2345 f2 lijnen). - ALKMAAR: Laneestraat 97 Tel. 3332 NOORD-HOLLAND Deze Courant verschijnt dadelijks. Advertentie-tarief. Gewone advertenties 11 ct p. m.m. Bij contract, binnen een jaar te «e- bruiken. belangrijke korting. Prij zen worden on aanvraag verstrekt. 4 pagina's Hoofdredacteur: A. R- JONKER Alkmaar Toestand bij Stalingrat De Londensche „Star" HOOFDKWARTIER VAN DEN Ft'HHER, 2 Aug. Het opperbevel van de weermacht maakt bekend: „In den Kaukasus namen Duitsche bergjagers in weerwil van hardnekkig vijandelijk ver- zet verscheidene passen in het hooggebergte. In het gebied ten Westen van Stalingrad werd de vijand in verbitterde gevech ten naar het Oosten teruggewor pen. Stalingrad, waar zware branden woeden, werd door de luchtmacht overdag en 's nachts met brand- en brisantbommen aangevallen. Op de Wolga werd een vrachtschip tot zinken ge bracht, drie andere werden be schadigd en een tankschip werd in brand geworpen. Ten Zuidwesten van Kaluga, ten Noordwesten van Medyn en bij Rzjef zette de vijand zonder acht te slaan op verliezen met sterke, door pantserwagens gesteunde strijdkrachten zijn aanvallen voort. Alle aanvallen stortten als gevolg van de onwrikbare afweerkracht der Duitsche troepen ineen. 85 tanks werden vernietigd. De lucht macht bracht den vijand, vooral bü Rzjef, zware, bloedige verliezen toe. Voor Leningrad werden verschei dene aanvallen ,van den vijand deels in hevige gevechten van man tegen man afgeslagen. In de periode van 1 tot 24 Au gustus verloor de bolsjewistische luchtmacht 2505 vliegtuigen. Hier van werden 1923 in luchtgevechten, 307 door de luchtdoelartillerie en 195 door formaties van het léger neergeschoten of buitgemaakt, de ovepigen werden op den grond ver nield. In dezelfde periode gingen aan liet Oostelijke front 140 eigen vliegtuigen verloren. Bewakingsstrijdkrachten van de marine brachten in de Noordelijke IJszee een vijandelijke duikboot tot zinken. Op 25 Augustus des avond vlogen enkele\ Britsche vliegtuigen boven West-Duitsch gebied en wierpen enkele brisantbommen neer. In den strijd tegen Groot-Bi it- tanirië bestookte de luchtmacht overdag en 's nachts belangrijke installaties in midden- en Oost- Engeland met brisant- en brand bommen. STALINGRAD VOORTDUREND GEBOMBARDEERD. BERLIJN, 26 Aug. De A.N.P.-cor respondent meldt: De berichten van het Oostelijke front maken melding van een gestadig verder oprukken der Duitsche en ver bonden troepen in het zuidelijke deel van dit front. Een deel der versterkingen, die den opmarsch naar Stalingrad moesten stuiten, is reeds overwonnen en de stad zelf ligt onder een voortdurenden bommenhagel der Duitsche vliegtui gen, waardoor de productiecapaciteit van dit bewapeningscentrum in ern stige mate wordt geschahd. Volgens Turksche berichten zouden de bolsjewisten reeds pantserwagens zonder camouflagekleuren in den strijd werpen. Indien dit zoo is, koesteren zij blijkbaar nog weinig hoop Stalingrad, te kunnen behouden en doen zij thans nog een laatste vertwijfelde poging om de aanvallers tegen te houden. Ook in het gebied van den Kauka sus vermag de hardnekkige tegenstand der bolsjewisten de oprukkende troe pen niet tegen te houden. In het Noord westen van den Kaukasus nadert de opmarsch steeds meer de belangrijke havenstad Novorossisk, die de bolsje wisten als een der laatste overgeble ven steunpunten van hun Zwarte Zee- vloot taai verdedigen. Het geheele oliegebied van Maikop bevindt zich thans in handen van de Duitsche troepen, die reeds verder naar het Zuiden zijn opgerukt en ver- Na de mislukte invasie-poging der Britten bij Dieppe. Levendige be zieling spreekt uit de gezichten van de infanteristen, die zich na de ge vechten verzamelen. Hoffmann-Stapf PK Antonowitz-Pax Holl. m. ROME, 2 Aug. Het Italiaan- zche weermachtbericht van heden luidt als volgt: Aan het Egyptische front veel- vuldiger vuren der artillerie en toegenomen bedrijvigheid der lucht macht. Twee vliegtuigen zijn in ge vechten door. Duitsche jagers neer geschoten, e^j derde is vernield door het afweergeschut van lo broek tijdens een aanval. V ijt vlie gers, behoorende tot de bemanning van een vijandelijk tobstel, dat is neergeschoten in de omgeving tan Solloem, zijn gevangen genomen. Ken van onze duikbooten is niet op haar basis teruggekeerd. De verwanten der opvarenden zijn op de hoogte gebracht. Op de Middellandsche Zee heb ben Duitsche jagers een gevecht geleverd met een formatie Engel sche bommenwerpers, die tracht ten een van onze optrekkende con- vooien aan te vallen. Zij dwongen tien vijand zijn bommen vei vao (ie •chepen te laten vallen. Een Beau- fighter werd getroffen en stortte in zee. STOCKHOLM, 26 Aug. (A.N.P.) Zevên Britsche vakbonden, waaronder de spoorweg-, mijn- en metaalarbei ders en de journalisten hebben de op heffing geëischt van het verbod voor het communistische blad Daily Worker. zoo meldt Svenska Dagbladet uit Lon den. In verband met een in September te houden groote vakvereenigingscon- gres te Blackpool. De meeste punten van de agenda van het congrfs hebben, naar het blad meldt, een snelle over winning door versterkte hulpverlee ning aan de Sowjet-Unie en de vor ming van een tweede front ten doel. Daily Worker toegelaten. LISSABON, S6 Aug. (D.N.B.): Vol gens den Engelschen Nieuwsdienst heeft de Britsche minister van binnen- landsche zaken vandaag bekend ge maakt dat het verbod van het commu nistische blad Daily Worker is opge heven. Ook The Week verschijnt weer. Het Engelsche communistische ar beidersblad The Week heeft eveneens verlof gekregen weer te verschijnen, aldus de Britsche nieuwsdienst. COLUMj BIA K~. ,grao para MARAN» HAO PERU,-1 B FTAZIIJ/6 MAT TO GROSSO,' pmaceio I BAH IA /goyazi!—- ^BOLIVIA/'minas"\ jmace/o- &LAGQAS hbahïaz I- vj GCRAC S i.. .7 /Vespirito santo: /SAÖ /PAULO /.jfriopE janeirq- p^a>aran*^®'2 orjanemr- r\ i av >V""— GLjAY/ J.._ sta> /rio GRANDE/ De kaart geeft het Braziliaansche rijk weer ingedeeld in zijn staten. Het land had reeds in Januari van dit jaar de betrekkingen met de as mogendheden verbroken, en is- on der druk van de V.S. den ooriog ingegaan. Brazilië is een federatieve bonds republiek in het Oosten van Zuid- Amerika met 41 tuil] inwoners en ongeveer zoo groot als jïuropa. Brazilië was vroeger een Portu- geensche kolonie, werd in 1815 tot Koninkrijk verheven. In 1822 volg- „Kaart van Pelt" de de scheiding van Portugal en de stichting van hetf Keizerrijk Brazi lië; door de revolutie van 1889 werd Brazilië in een federatieve repu bliek veranderd. Voor het binnenlandsche bestuur bestaat het land uit een bonds- district (Rio de Janeiro) en 20 sta ten. Brazilië had een bloeiende ex port- en importhandel met Duitsch land en Italië, welke nu voor ffra- zilië verloren is. scheidene der bergpassen, welke tus- schen 2 en 3000 meter hoogte liggen, hebben overwonnen. TOESTAND REEDS CRITIEK? STOCKHOLM, 26 Aug. (D.N.B.) - De positie van Stalingrad woidt met het uur meer bedreigd, .zoo meldt United Press uit Moskou. De bolsjewieken, zoo wordt verder ge meld. hebben alle beschikbare re serves in den strijd geworpen te gen de aanstoi mende Duitsche tanks. De vernietigende luchtaan vallen brengen Stalingrad in ge vaar. hetzelfde lot te ondergaan ais Sehastopol. ENGELSCHE PERSSTEM. STOCKHOLM, 26 Aug. (A.N.P) - Met betrekking tot den Üuitsclien opmarsch in het Oosten schrijft de Londensche Star: de Engelschen kunnen weinig doen om de Russi sche verdedigers te helpen in liua strijd tegen de Duitsche formaties. Geen hulp van buiten af kan thans nog bijtijds Timosjenko hereiken en den afloop van den strijd tusschen Don en Wolga be- invloeden. Ook een militaire ma noeuvre met het döel een verande ring te brengen in den strijd rond om Stalingrad komt te laat. NOWOROSSISK GEBOMBARDEERD. BERLIJN, 26 Aug. (D.N.B.) Sterke formaties Duitsche ge vechtsvliegtuigen en duikbommen werpers hebben gisteren de vernie*. (jiging van den op de Zwarte Zee haven Noworossisk terugtrekken- den vijand door onophoudelijke aanvallen voortgezet, zoo verneemt het D.N.B. van militaire zijde. Troepen- en voertuigcolonnes wer den door ononderbroken vuren met de boordwapens zwaar geteisterd. De bolsjewisten leden zware ver liezen aan menschen en materiaal. 15 anderen mede omgeko men. STOCKHOLM. 26 Aug. (DNB). - Het ongeluk, waarvan de Hertog van Kent het slachtoffer is gewor den, is volgens den Britschen be richtendienst in Noord Schotland gebeurd, waar de Sunderland vlieg- boot. waarmede de Hertog een „dienstreis" naar IJsland maakte, neerstortte. De geheele bemanning van de vliegboot is eveneens om het leven gekomen. Het Sunderland-vliegtuig van den Hertog van Kent had volgens den Engelschen nieuwsdienst ongeveer zestig mijl van de reis afgelegd, toen het boven een eenzaam afge legen gebied neerstortte. Alle inzit tenden. 15 personen in totaal, heb ben den dood gevonden. Onder hen bevond zich de particuliere secreta ris van den Hertog, luitenant John Lowther en den Honourable Mi- chael Strutt. De teraardebestelling van den Hertog van Kent zak naar de Brit sche berichtendienst meldt, waar schijnlijk in particulier bestek ge schieden met het oog op „de nood zakelijkheid van geheimhouding van de verblijfplaats van leden der Ko ninklijke familie in oorlogstijd." Naar de Engelsche Nieuwsdienst meldt, is met ingang van heden we gens den dood van den Hertog van Kent een hofrouw afgekondigd, die vier weken zal duren. BERLIJN, 26 Aug. (V.P.B.) Omtrent de mededeeling in het Duitsche legerbericht dat een afdeeling bergjagers op den Elbroes, den hoogsten top van den Kaukasus, de Duit sche oorlogsvlag heeft geplant, merkt meif van bevoegeje mi litaire zijde op, dat dit feit, ook al werd het uitdrukkelijk ln het legerbericht vermeld, uiteraard geen strategische be- teekenis heeft. Intusschen zou men aan de verdiensten der Duitsche bergjagers, die dit stoute stukje hebben volbracht tekort doen, indien men het alleen maar "als een sportieve prestatie beschouwde. De berg jagers imniers moesten be langrijke hindernissen, mij nenvelden en boomversperrin gen overwinnen, om tot den bergtop door te dringen. Bo vendien raakten zij meerma len slaags met bolsjewistische afdeelingen en moeeten zij zich met geweld een weg naar den bergtop banen. Niet macht, doch recht moet zegevieren. i BERLIJN, 26 Aug. De A.NP.- correspondent meldt: Omtrent de aan den nieuwen Rijksminister van Justitie, dr. Thierack, opgedra gen taak, de noodige maatregelen te nemen voor een Nationaal-So- ciaUstische rechtspleging, waarbij hij zoo noodig van het bestaande recht kan afwijken, heeft de tege lijkertijd benoemde staatssecreta ris van het Rijksministerie- van Justitie, dr. Rothenbeiger, aan de hrrrtenlantteche pers een nadere uiteenzetting gegeven. Van dr. Rothenberger zijn de plannen afkomstig tot hervormin gen op justitieel gebied. Deze heelt hij neergelegd in een rapport dat enkele maanden geleden aan den Fiihrer is aangeboden. Een der leidende gedachten, die aan de plannen ten grondslag liggen, is dat in de nieuwe orde niet de macht, doch het recht moet zege vieren. Orde beteekent recht. Voorts is het de bedoeling het aantal rechters te verminderen. De rechtspraak moet in handen zijn' van een zoo gering mogelijk aan (al rechters, die echter over de beste eigenschappen beschikken. Dr. Rothenberger wees op de nood zakelijkheid, dat de rechter vol komen onafhankelijk is en slechts tegenover de hoogste staatsleiding verantwoordelijk. De aan den Rijksminister van Justitie verleende volmacht tot af wijking van het bestaande recht, beteekent, dat de noodig geoor deelde maatregelen terstond kun nen worden genomen, zonder dat de toestemming van andere rrii- nisteries vereischt wordt. De her vormingen zelf hebben alle betrek king op rechterlijke organisatie Er is dus b.v. geen sprake van wijziging van het strafrecht. GENEVE, 26 Aug. (D.N.B.). De diplomatieke correspondent van de „News Chronicle" meent te weten, dat „groote veranderingen in de geheele organisatie ep in het karakter van de opperste oorlogsleiding" aanstaande zouden zijn. Het is echter niet duide lijk, of deze veranderingen openbaar gemaakt zullen worden alvorens het kabinet weer byeenkomt. De correspon dent verwacht, dat de minister-presi dent er de voorkeur aan zal geven het Lagerhuis er persoonlijk van in kennis te stellen. VLIEGTUIG IN DIENST SURI- NAME-CURAQA.0 VERONGELUKT STOCKHOLM, 26 Aug. (D.N.B.) Naar de Engelsche nieuwsdienst meldt, is Zondag jl. niet ver van Port of Spain een verkeersvliegtuig neergestort, waarbij tien passagiers en drie leden der bemanning om het leven gekomen zijn. Het vlieg tuig was op weg van Suriname naar Curagao. Men neemt aan, dat het toestel door den bliksem ge troffen is. Nog gelegenheid tot aan vragen. De secr.-gen. van het dep. van Handel, Nijverheid en Scheepvaart maakt bekend, dat de distributie- diensten alsnog gelegenheid zullen geven tot het aanvragen van petro leum voor verlichting. Aanvragen hiertoe kunnen worden ingediend door personen, die in het seizoen 1941/42 een petroleumkaart S of S en t ontvingen, of die in verband met nieuwe ^estiging meenen, hier voor thans in aanmerkiitg te ko men. Zij zullen hierbij echter over tuigend moeten kunnen aantoonen, dat zij vóór 22 Aug. 1942 niet in stjat waren hun aanvraag in te dienen. Deze régeling geldt eveneens voor schippers, die permanent aan boord wonen, deze moeten zicli wenden tot den distributiedienst der gemeente, waar zij tijdelijk ver toeven, ten einde een aanvraagfor mulier in te vullen. Na verloop van 14 dagen doch in geen geval vóór 4 October a& kunnen zij, indien hun aanvraag inmiddels is goedgekeurd, bij den distributie- dienst, waar zij alsdan ligplaats hebben, hun petroleumkaart in ont vangst nemen, terwijl zij zoowel bij den eersten als bij den tweeden distributiedienst hun grijze, respec tievelijk bevrachtingsboekje, dan wel de afzonderlijke verklaring dienen over te leggen. Ten huize van den heer J. S„ aan den Telefoonweg te Ede, werd op klaarlichten dag ingebroken, waarbij een bedrag van duizend gulden werd ontvreemd, Het mocht de Edesche politie gelukken het geheel vermiste bedrag te achter halen en de daderes te arersteeren. Deze dievegge was de 12-jarige J. K. uit Ede, die zich in korten t:id reeds aan vijf diefstallen, inbra ken, ladelichting, enz. heeft schul dig gemaakt. Het meisje bekende het geldkistje te hebben wegegno- men. Een bedrag van f 110.had zij in een oude portemonnaie ge sloten en deze in den tuin verstopt. Het kistje met een bedrag van f940 had zij verborgen op het em placement van station Ede (dorp). Al het geld kwam op de aangege ven plaatsen te voorschijn. Bij El Alamein. Ridderkruisdra ger Hauptmann Kümmel. „de leeuw van Capuzzo" genaamd en zijn pant serwagen zijn de beste kameraden, 's Morgens dient de pantserwagen zijn „meester" als ontbijttafel en 's nachts slaapt de Hauptmann zelfs onder zijn pantserwagen. Deutscher-Verlag-Recla.- PK Ziock-Pax Holland m Maan Maan op vanavond om onder 21.25 20 41 uur 803 2 SepL UUr nsept. L.k. tot morgenochtend e.k. lOSept 24Sept. Twee Amsterdamsche ijshockeyspe« Iers, de heeren L. Benjamins en N. Moolenijzer. ondernemen een tocht door Nederland per rolschaats. Het sportieve tweetal onderweg op het laatste traject. Polygoon-Hof-Pax Holland m WINTERHULP NEDERLAND LOTERIJ 1942. Beteekent: Groote kans op één der twee millioen geldprijzen. Over groote oppervlakten van Ne derland is thans het paarse tapijt weer uitgerold, aldus schrijft de Nederl. Toeristenbond (ANWB). De bloei van de heide heeft thans zijn hoogtepunt bereikt! en naar analo gie van de bollenzondagen zou men den eerstkomenden rustdag van „heidezondag" kunnen spreken. De vervoersmogelijkheden maken het echter ook nu weer gewenscht. in dien men daartoe in de gelegenheid is. liever op een weekdag naar de bloeiende heide te trekken. Een tocht langs de paarse heuvels en vlakten, die op tal van plaatsen ver levendigd worden door vliegdennen eigenhakhout, en andere stoffee ring van het landschap, waardoor eentonigheid wordt vermeden, geeft de zekerheid, dat de heide er dit jaar. zoowel in het Gooi. als op de Veluwe en in Noord Brabant en Drente prachtig bij staat. Bezoekers dient nog eens op het hart te wor den gedrukt, in het heidegebied vooral niet te rooken. daar dit bij de droogte van den grond spoedig ernstige gevolgen heeft en de nog resteerende heide voor ons land een kostbaar bezit is. dat bescherming ten volle verdient. c 18000 vellen vermist. Een hande laar, die in zijn pakhuis aan den Oude Schans te Amsterdam 18000 konijnenvellen had opgeslagen, kwam gisteren tot de teleurstellen de ontdekking, dat de geheele par tij, ter waarde van f6000.ver dwenen was. Benoeming bij het Muzieklyceum. Aan de afdeeling conservato rium der jvereeniging „Muziekly ceum" te Amsterdam, is tot hoofd leeraar in den solozang benoemd de heer Lgurens Bogtman. Een schilder met geld. Het ver haal, dat alle schilders lieden met platte zakken zijn, is in den afge- loopen nacht gelogenstraft door een inbreker, die via een dak raampje een schildersatelier aan de Jacob van Lennepkade te Am sterdam binnenkwam. Hij heeft er ri.1. een koffertje gevonden, dat f600 aan bankpapier en 150 zilve ren guldens inhield. Op de kunst werken stelde hij blijkbaar'minder prijs, daar deze onaangeroerd ble ven. Doodelijk ongeval. Gisteravond vonden huisgenooten den veehou der H. de Vries te Winsum met een gapende hoofdwonde bewuste loos in des schuur liggen. Vermoed wordt, dat de heer De Vries van den zolder is gevallen. De ontboden geneesheer kon slechts den dood constateeren. Er met 800 zakken vandoor. Een handelaar in zakken, gevestigd aan de Prinsengracht te Amsterdam, heeft ongewenschte bezoekers ge had, die de winkeldeur hebben opengebroken en er vervolgens met oijgeveer 800 jute zakken vai* door zijn gegaan.

Heldersche Courant | 1942 | | pagina 1