De tweede zeeslag bij de Salomonseilanden - Verduister Duitsche Hooggerechtshof Hevige strijd van weerszijden Verordening van den Führer DAGBLAD VOOR HCLDER^CHE editie 4 pagina's Hoofdredacteur: A. R. JONKER Alkmaar Verbitterde gevechten bij Stalingrad Italiaansch Weermachtbericht NIEUWE E I S C H VAN DE „PRAWDA" Vonnis tegen Gebr. Roechling Grieksch schip door Britsche duikboot tot zinken gebracht Drachtster tram ontspoord 3 Oorlogsschepen der LLS»A» vernietigd Japansche torpedojager verloren Het eerste Noord-Oost' poldergraan gewogen XJitfit-: N.V. Uitg. Mij. Hollands Noorderkwartier. Redactie- en Administratieboreanx: SCHAGEN: Laan 201, Tel 444 (2 lijnen). - DEN HELDER: Koningstr 78. Tel. 2345 (2 lijnen). - ALKMAAR: Laneestraat 97 Tel. 3332 NOORD-HOLLAND Deze Courant verschijnt dagelijks. Advertentie-tariei. Gewone advertenties 11 ct. p. m.m. Bij contract, binnen ewn iaar te ge bruiken. belangrijke korting. Prij zen worden od aanvraag verstrekt. 86ste Jaargang. No. 11887 VRIJDAG 28 AUGUSTUS 1942 in Kaokasus veroverd HOOFDKWARTIER VAN DEN FuHRER, 27 Aug. Het opperbe vel van de wèerrnacht maakt be kend: In den Kaukasus werden in voortgaanden aanval belangrij ke heuvelstellingen op den taai strijdenden vijand veroverd. Ten Westen van Staligrad deed de vijand verbitterde tegenaan vallen op de ver vooruitgescho ven Duitsche aanvalswig. De vijand werd met krachtig ge bruik van de luchtmacht met zware verliezen afgeslagen, bierbij werden 40 tanks vernie tigd. Ten Zuidwesten van Kaluga- en bij Rzjef hernieuwe. de vijand zijn aanvallen. Alle aanvallen wer den deels in een tegenaanval afge slagen. Ten Noordwesten van Me- dyn werd de vijand door een eigen tegenaanval in zijn uitgangstel- ling teruggeworpen. Voor Leninggrad plaatselijke ge vechtsactiviteit. Bij een stoottroep actie werden 40 vijandelijke ge- .vechtsstellingen vernield, Jachtvliegtuigen en luchtdoelar tillerie schoten op 25 en 26 Augus tus 153 Sowjetvliegtuigen neer. Vier andere vliegtuigen werden op den grond vernield. Negen eigen vliegtuigen zijn van een vlucht naar den vijand niet teruggekeerd. In Egypte levendige activiteit van verkenningstroepen en artillerie. Lichte Duitsche gevechtsvliegtui gen vielen autoconcentraties en ar tilleriestellingen der Britten met goede uitwerking aan. Enkele Britsclie vliegtuigen vlo gen in den afgeloopen nacht boven West- en Noordwest-Duitschland. In den nacht maakten enkele bols jewistische bommenwerper-s mili tair onbeteekenende vluchten bo- van Oost-Duitschland. Door luk raak neergeworpen brand- en bri santbommen ontstond slechts ge ringe schade. Aanvallen overdag en 's nachts van de luchtmacht veroorzaakten in de voor den oorlog belangrijke installaties in Zuid1 en Zuidoost- Nederlandsche vrijwilligers bij de Waffen SS. Nu komt het er op aan het geleerde in practijk te brengen. De ..Unterführec" geeft de laatste aanwijzingen. ROME, 27 Aug. Het Italiaan- •che weermachtbericht van heden luidt als volgt: In Egypte is de dug gekenmerkt door levendige bedrijvigheid ^an patrouilles en ♦erhevigd vuur der artillerie, vooral in den noordelij ken en centralcn sector van h®t front. Een aanval van vijandelijke vliegtuigen op Tobroek veroorzaak te een brand, die terstond bedwon- gen werd.- Onze formaties deden aanvallen 4>p de vliegvelden Hai- far en Micajiba. 'fijdens luchtge vechten werden twee Spitfnes neergeschoten door Duitsche jagers boven Malta. Al onze toestellen keerden op hun basis terug- Een beperkt aantal bommen is door de Britsche vliegtuigen geworpen op eenige plaatsje op ^Sicilië. Geen en kel slachtoffer fs gemeld. Engeland vernielingen en uitge strekte branden. Op 27 Augustus des ochtends ont stond in het Kanaal tussehen twee Duitsche en zes Britsche motortor- pedobooten een kort gevecht. In het verloop waarvan verscheidene vij andelijke booten beschadigd wer den. f DE PRAWDA EISCHT: „GEEN STAP TERUG MEER" STOCKHOLM, 27 Aug. (D.N.B.) - De toestand der Sowjetunie is ern stig, zoo wordt» gezegd in een arti kel van de Prawda, dat is voorge lezen voor den Moskouschen om roep. Het blad eischt, dat de bolsje» wisten geen stap meer terugtrek ken. De vijand moet gestuit wor den, het koste, wat het koste. De eisch van Stalin, dat ieder sowjet- burger zich vrij moet houden van paniek, geldt ook voor iedejen bol- sjejvistischen soldaat. De vijand breekt door naar de Wolga en, dringt den Kaukasus binnen. De geschiedenis kent nauwelijks ge vechten van een omvang als die thans geleverd worden. Toegege ven moet worden, datjioor het ver lies van Maikop ook de olie daar verloren is gegaan. DE TOESTAND IN STALINGRAD. STOCKHOLM, 27 Aug. (D.N.k) - De toestand bij Stalingrad is alar- meerend, hetgeen blijkt uit de jong ste berichten uit Moskou, zoo meldt de Goeteborg Poe>ten. Evenals in Moskou en Leningrad zijn ook in Stalingrad arte weerbare mannen eu vrouwen opgeroepen om schou der aan schouder te strijden met het geregelde Russische leger. Zij zijn van wapens voorzien. United Press "biteert een bericht van het Sowjet-Russische blai Krasnaja Swesda, volgens hetwelk da toestand bij Stalingrad „zeer cri- tieTs." geacht moet worden. De bol sjewisten ondervinden de grootste moeilijkheden van het gebrek aan goede verkeerswegen. De Daily Mail verklaart: Zelfs Leningrad en •Moskou zijn voor de Sowjet Unie niet zoo belangrijk als Stalingrad. Stalingrad in "handen van deri Vijand beteekent, dat practisch ook de wijdvertakte benedenloop van de Wolga en de petfoleumvelden in den Kaukasus voor de Sowjet- Unie verloren zijn. De mogelijkheid van een ravitailleering, via ctc Perzische Golf en Astrakan, wordt hierdoor volkopien illusoir. STALINGRAD EEN VESTING. BERLIJN, 27 Aug. (D.N.B.) Hoewel het bergterrein in den Khu kasus de verdediging van den vijand begunstigt, winnen de Duit sche aanvallen nog steeds adn ter rein, hoewel felle gevechten gele verd worden om de hoog gelegen stellingen. Als gevolg van de krach tige Duitsche aanvallen heeft de slag om Stalingrad een bijzonder verbitterd karakter aangenomen. De Sovjets probeerden door tegen aanvallen eenige verlichting te be" werkstelligen. Stalingrad is dooi de inrichting van uitgebreide veld- versterkingen tot een vesting ge maakt. Diepe verdedigingswerken beheerschen tot ver in den omtrek De val van Corregidor, de Amerikaansche vesting, die den toegang tot de Manilla-bocht bewaakte. De artillerie van deze vesting was. on der meer van buitengewone sterkte. Japansche soldaten bekijken een van deze zware kanonnen, waartegen zij moesten strijden, van na- Hbi.j, Japan Photo Library-Stapf-Pax Holland m. VICHY. 27 Aug. (DNB.) Krach tens een wet in het Fransche staats blad is het door het militaire Ge rechtshof te rftmiens op 24 Dec. 1919 uitgesproken vonnis tegen de ïn- dustrieelen van het Saargebied Ro- bert en Hermann Roechling onge daan gemaakt. Robert Roechling was tot tien jaren tuchthuis. 5 iaar verblijfsverbod en tien millioen fr. boete veroordeeld. Hermann Roech ling tot tien jaar tuchthuis. 15 jaar verblijfsverbod en 10 millioen frs. boete. De veroordeelde gebr. Roech ling waren vervolgd wegens be weerden diefstal, roof en opzette lijke vernieling van Fransche fa brieken in het bezette gebied Van Fransche zijde wilde men het von nis weliswaar intrekken, wanneer de veroordeelden voor een Fransche rechtbank wildep verschijnen, maar daar deze eisch was afgewezen, was het vonnis tot op heden geldig ge bleven en van tijd tot tijd had de Fransche justitie zelfs nog aange maand tot betaling van de tien mil lioen francs met inbegrip van de renten en kosten aan de Fransche schatkist. 't voorterrein roiftlom de stgid. Om daar doorheen te dringen, wordt steeds weer eeh bijzondere nieuwe krachtsinspanning vèreischt In de groote afweergevechten ten Zuid westen van Kahiga-#-n hij Kzjef hebben de Sovjets weer op ver schillende plaatsen krachtig aange vallen. Zonder een doorbraak te kunnen bewerkstelligen. De inbraak in het distributie kantoor te Beverwijk. 'S-GRAVENHAGE, 27 Aug..— In den nacht van 1 op 2 April van dit jaar werd ingebrokéh in het distributiekan toor te Beverwijk. Ontvreemd werden bescheiden en bonnen, vertegenwoor digende respectievelijk hoeveelheden van 79.000 kg. brood, 1200 kg. suiker, 40.000 kg. aardappelen, 10.000" kg. vleesch, 11.000 kg. boter, 6000 kg. ha vervlokken, 5.000 kg. marmelade, 4000 kg. kaas, 5000 kg. koffiesurrogaat en 16.000 liter melk, benevens 573 gulden uit een geldlade en eenige pakketjes met levensmiddelen. In verband met deze inbraak staan thans voor het Duitsche hooggerechts hof te 's-Gravenhage elf verdachten terecht. Het zijn: 1. De typograaf de Groot (Jood), 2. Catoen, 3. Heiman Meyer (Jood), 4. van der Linden, 5. Al- dewereld, 6. Hendrik Meyer, 7. Cle ment, 8. Kroon, 9. Piloo, 10. Canez (Jood) en 11. van Loggen (Jood). Uit het vooronderzoek is gebleken, dat de verdachte de Groot, die 4 jaar wegens diefstal heeft uitgezeten, en Catoen elkaar kenden uit de gevange nis. De Groot kende de plaatselijke verhoudingen te Beverwijk en pleegde met Catoen de inbraak. Catoen stond op wacht. Van tevoren ontvreemde men twee rijwielen uit een loods, om daarop den buit te vervoeren. Na de inbraak zijn beiden naar van der Lin den. een zwager van de Groot, gegaan. In diens woning werd de buit verdeeld en verpakt. Van der Linden zelf stelde voorts een koffer ter beschikking. De 573 gulden verdeelde men direct on der elkaar. Den volgenden dag werden de be scheiden opnieuw verdeeld. Een groot deel daarvan werd voor f 113.000 aan Heiman Meyer verkocht. Verdachte de Groot kreeg hiervan f 75.000. Op Catoen werd bij diens arrestatie f 25.000 aan getroffen. De Groot stelde van zijn part f 38.000 ter hand aan zekeren Rodrigues, die voor hem voor f 14.000 in Amsterdam twee perceelen grond aankocht en ver der brillianten voor f 9000 en een shil- derij voor f 15.000. Heiman Meyer heeft den afzet der gestolen bescheiden ge organiseerd. Een zijner hoofdafnemers was verdachte Aldewereld, die aan de BERLIJN. 27 Aug. (DNB). Aan de Grieksche kust der Middelland- sche Zee zijn. naar het D.N.B. ver neemt. twee reddingsbooten met den kapitein en eenige leden der bemanning van een 200 brt. groot Grieksch zeilschip aangekomen. Het schip was met marktproducten voor de burgerbevolking van de eene ha- .ven naar de andere onderweg. Bo vendien had het 110 mannen en vrouwen aan boord, allen Grieken. Onderweg dook plotseling een duikboot naast het schip op. De ka pitein maakte met twee leden der bemanning een boot in orde en voer naar de duikboot. Van boord der Britsche duikboot werd hun toegeroepen uit het schootsveld te gaan. De duikboot loste toen drie schoten op het zeilschip, dat met de zich nog aan boord bevindende 110 passagiers in de golven verdween. Drie leden der bemanning, die over boord waren gesprongen, werden met mitrailleurvuur beschoten, doch wisten zich door duiken aan den kogelregen te onttrekken. Vervol gens dook de duikboot en verdween. Gistermiddag tegen half vijf is de Drachtster tram die om vier uur ip Groningen moest arriveeren, ter hoogte van Peizerfiiade onder de gemeente Peize ontspoord. De loco motief kantelde en de eerste perso nenwagen kwam dwars over de rails te staan. Beide wagens wer den zwaar beschadigd. De volgende drie wagons ontspoorden eveneens. Ter plaatse van het ongeluk werd een groote ravage aangericht en affaire f 24.000 verdiende. De verdach ten de Groot, Catoen en Heiman Meyer zijn aangeklaagd wegens sabotage; be klaagde Aldewereld, Hendrik Meyer, Clement, Kroon en Pijoo staan terecht wegens overtreding der Kriegswirt- schaftsverordnung; aan van der Lin den en van Loggen is medeplichtig heid ten laste gelegd. Als bijzonderheid kan worden mede gedeeld, dat verdachte Catoen, nadat hij gearresteerd was, heeft weten uit te breken. Hij hield zioh geruimen tijd verborgen, doch werd later door een Nederlandsch politiebeambte met le vensgevaar overweldigd en ^opnieuw gearresteerd. TOKIO, 27 'Aug. (D.N.B.) Het keizerlijke hoofdkwartier deelt mede, dat Japansche slooteenhe- den aan de Oceaankust der Salo monseilanden op 24 Augustus den strijd hebben aangebonden met versterkingen voor de Amerikaan sche marine. Eenheden van de keizerlijke luchtmacht gingen on middellijk tot den aanval over brachten den vijand zware verlie zen toe en wierpen hem terug. Tot en met 27 Augustus zijn de volgende successen behaald: 1. Een gjoot vliegtuigmocder- sohip van een nieuw type werd zwaar beschadigd. 2. Een tweede vlicgtuigmoeder- schip van^ tViiddelbare grootte werd beschadigd. 3. Een slagschip van de Penn- svlvania-klasse liep schade op. De Jaeansohe verliezen bestaan uit een. torpedojager, welke verlo ren is gegaan en een klein vlieg tuigmoederschip, dat beschadigd werd. Naar wordt medegedeeld, zal deze slag officieel den naam krij gen van „tweeden zeeslag bij de Salomonseilanden." Groote transportvloot. S.P.T. meldt nog het volgende uit Washington: Op grond van ue laatste berichten over den grooten zee- en luchtslag bij de Salomons eilanden kan worden aangenomen, dat deze slag als de grootste van dezen oorlog kan worden be schouwd, aldus wordt van bevoeg de zijde te Washington medege deeld. Bijzonderheden over de gisteren gemelde beschadiging van twee Japansche vliegtuigmoeder schepen worden niet bekend ge maakt. Verder wordt vernomon, dat d«' Japansche vloot wordt vergezeld door een groote transportvloot VeAnoedelijk bevinden zich aan boord hiervan troepen, die de ei landen van den Salomonsarchipel, waarop nog geen Amerikaansche landingen hebben plaats gehad moeten versterken. De Amerikaan» schc luchtverkenning heeft vast gesteld, dat zich bij de Marshall eilanden eveneens Japansche troe pentransportschepen verzamelen. Als gevolg van een en ander heeft Verzorging van kinderen van leden der Duitsche weermacht 's-GRAVENHAGE, 27 Aug. Het verordeningenblad bevat de vol gende verordening van den Führer van 28 Juli jl„ betreffende de ver zorging van kinderen van Jeden van de Duitsche weermacht in de bezette gebieden. Artikel 1. Tot behoud en ter bescherming van het rassisch waar devolle Germaansehe erfgoed, wordt aan kinderen, die in de bezette Noorsche en Nederlandsche gebie den door leden van de Duitsche weermacht zijn verwekt en uit Noorsche of Nederlandsche vrou wen zijn geboren, op verzoek der moeder, een bijzondere ondersteu ning en verzorging vankwege instan ties van de rijkscommissarissen voor de bezetie Noorsche en Neder landsche gebieden toegekend. Artikel 2. De ondersteuning be staat in het dragen van de kosten der bevalling, de toekenning van steun in de kosten van levenson derhoud aan de moeder gedurende den tijd voor en na de bevalling, de üitkeering van steun in de kos ten van levensonderhoud voor de kinderen, de opnerhing der moe ders in klinieken of tehuizen, en met toestemming van de moeders ook de opneming van de kinderen in tehuizen alsmede soortgelijke maatregelen. De nadere bijzonderheden wor den geregeld door de rijkscommis sarissen voor de bezette Noorsche en Nederlandsche gebieden. Artikel 3. De verzorging van moeders en kinderen geschiedt met het doel, dat de moeders geen en kei nadeel ondervinden en de ont wikkeling van de kinderen wordt bevorderd. Desgewenscht wordt aan de moe' der een passende werkkring ver schaft. Artikel 4. Voor zoover in over eenstemming met het in artikel 2 bepaalde ^prestaties worden toege kend, gaan de wettelijke aanspra ken op onderhoud op het Duitsche rijk over. Aj-tikel 5. Op verzoek stellen de weermachtsgerechten met toe passing van het Duitsche recht vast, df het lid van de Duitsche MaanMaan op vanavond om onder 2'sept 20.39 uuri L.K. tof morgenochtend E.K. lOSept al aa 24 Sept. N.M. 6.44 UUr V.M. de rails over een grooten afstand verbogen. Doordat zich in de voorste wa gens slechts enkele passagiers be vonden, was liet aantal gewonden niet groot. De machinist D. de Vries uit Drachten, alsmede vier mannelijke pasagiers uit Gronin gen kregen min of meer ernstige verwondingen. Het zijn de 25-jarige J. Bekkering, de 48-jarige F. R. Bos, de 21-jarigé student G. A. Kuiper en de 22-jarige schipper J. W. Toe ben. Allen veerden per auto naar het Academisch Ziekenhuis te Gro ningen vervtlh-d. Talrijke reizigers moesten te voet hun reis voortzetten (ongeveer 6 kilometer). Nader is bepaald, dat tot nader order van de plaats van het ongeluk naar Groningen, bus sen zullen rijden. „Veldwacht" op het land. Teneinde paal en perk te stellen aan de vele diefstallen van de te velde .staande rogge- en havergarven hebben ver schillende landbouwers in Gelder land en Overijssel zelf een „veld wacht" in gesteld. VNP-Zeijlemaker-Pax Holland m. weermacht als vader van het kind moet worden beschouwd. De gewone Duitsche gerechten zijn ten aanzien van de beslissing over de vaststelling van het vader schap, over aanspraken en onder houd alsmede andere aanspraken ter zake van het vaderschap jegen3 leden van de Duitsche weermacht onbevoegd. Artikel 6. De rijkscommissa rissen voor de bezette Noorsche en Nederlandsche gebieden worden gemachtigd, het toestemming van den rijksminister ea chef van de rijkskanselarij, een regeling over eenkomstig die der artikelen 1 tot en met 5 te treffen ten aanzien van kinderen van andere in Noor wegen of Nederland te werk gestel de Rijksduitschers. Artikel 7. De chef van het op percommando van de weermacht wordt gemachtigd de ter uitvoering en aanvulling dezer verordening noodzakelijke rechts- en admini- stratieve-voorschriften in overeen, stemming met de betreffende rijks ministers alsmede met de rijkscom missarissen voor de bezette Noor sche en Nederlandsche gebieden uit te vaardigen. De chef van het oppercommando van de weermacht kan ln overeen stemming met den rijksminister en chef van de rijkskanselarij het ge bied, waarvoor deze verordening van kracht is, geheel of gedeeltelijk tot andere bezette gebieden uit breiden. De uitvoering van deze verorde. ning berust bij den rijkscommia saris. Het nieuwe muziekcorps van de Amsterdamsche politie heeft Woensdag voor den burgemeester, den heer H. J. Voute en hoofdcommissaris S. Tulp voor het stadhuis gedefileerd. Stapf-Borrius- Pax Hollan<i m in Australië de meening post ge vat, dat. een tegen dit land ge richte Japansche actie in de naaste toekomst «niet uitgesloten moet worden geacht. In een bericht over de gevechten bij de Salomons-eilanden, zegt het Amerikaansche ministerie van Ma rine, aldus S.P.T., dat het nog te vroeg is om over het verloop dei- operaties bijzonderheden te geven De Amerikaansche troepen op Guadalcanar houden. ondanks krachtige Japansche tegenaanval len, stand. Voorts wordt gezegd, dat 16 Japaiisohe bommenwerpers het vliegveld van Guadalcanar hebben aangevallen. Het eerste gedorsebte graan uit den Noord-Oostpolder is dezer da gen gewogen. Het was een bijzon der oogenblik, dat niet geheel on gemerkt voorbij is gegaan. Het dor- schen van het graan geschiet in den polder f elf en brengt daar op verschillende plaatsen bedrijvig heid. Wat niet direct gedorscht kan worden, wordt in klampen gezet om gedorscht te worden als da drukte van dezen oogst achter den rug is.

Heldersche Courant | 1942 | | pagina 1