Mossels en mosselbanken Stadsnieuws De heide bloeit in Twente! NAAR SCHOOL Biljarten Marktberichten bij Den Helder Koffer met kostbaren inhoud verdwenen Helder-nieuws 25-jarig jubileum K.V.HL-nieuws De nieuwe versnaperingen bonnen zijn er weer Tc weinig haver en erwten ingeleverd DE SCHAGER MARKT nteressanta proeven bij onze stad Mossels zijn gezellig levende die ren. Zij zitten altijd op een kluitje bij elkaar en houden zich dan met hun zoogenaamde byssusdraden, die door een bijzondere klier worden ge vormd, aan elkaar of aan de onder laag vast. Men vindt die mossels in groote en kleine banken langs onze ondiepe kusten, maar ook op de dij ken, aan zeeweringen, ducdalven en pieren. Op de waddenzee treffen wij de dieren alleen daar aan, waar veel Behelpen gevonden worden, bijv. op plaatsen met een harden ondergrond, waar zich reeds andere mossels heb ben vastgezet. D. J. Kuenen en R. A. Mafts Geesteranus, hebben In het Zoölogisch Station van de Neder- landsche Dierkundige Vereeniging in Den Helder onderzoekingen verricht over de verspreiding der mossels op de platen bij Den Helder en over de factoren, welke deze verspreiding bepalen. Maas Geesteranus zoowel als Kuenen wijzen er op, dat de inossellarven over groote afstanden worden verspreid, daar zelfs mossels werden gevonden tegen de huid der Nederlandsche lichtschepen, die voor heen een 20 km uit de kust lagen. Millioenen en millioenen larven moe ten dus over groote afstanden wor den verspreid voor het broed valt. Maar ook de jonge mossels tot zelfs een-jarige dieren toe laten na zich aanvankelijk te hebben vastgezet, weer htin onderlaag los en drijven op den stroom mede, terwijl zij met hun voet naar beneden sleepen, óm zich weer vast te zetten, als de om standigheden daartoe gunstig zijn. Kuenen heeft op verscheidene plek ken op de platen bij Den Helder tel kens gen 400-tal afzonderlijke mes sels op de oppervlakte van een vier kante meter neergelegd. Het duur de gewoonlijk niet lang of de mos sels hadden zich tot groepjes ver- eenigd. Nog weer later, na een paar dagen, waren de meeste verdwenen en ten slotte verdwenen alle, behalve In die gevallen, waarbij de gesteld heid van den bodem en de stroom snelheid van dien aard waren, dat de mossels er goed konden gedijen. Dat bleek vooral uit de proeven, waarbij de mossels niet op den naakten ondergrond, waarvan eerst alle ve getatie was verwijderd, werden uit gelegd, maar op platen van eterniet werden gedeponeerd. Daar vormden ze al heel gauw opnieuw groepjes en bleven al naar de sterkte van den stroom, korten of langen tijd' ter plaatse. Bij een bepaalde gemiddelde stroomsterkte verlaten ze deze pla ten niet en vormen daar een bank. Stroomsterkte en geaardheid der onderlaag vormen twee belangrijke factoren bij de verspreiding der mossels. De stroomsterkte werkt'ten deele indirect en wel blijkt, dat op de ondiepe gedeelten der zandpla ten waar de stroom zwak is, aan merkelijk minder voedsel van orga- nischen oorsprong ter beschikking van 'de mosgels staat, dan op de diepere gedeelten met een gemiddel de stroomsterkte, die aanleiding geeft tot de vorming van mossel- banken. In het laatste geval is zeven maal zooveel organisch voed sel aanwezig dan in het eerste. Dat blijkt ook uit de productie van fae- caliën door de mossels. In het on^- diepe water met zwakke stroom worden minder faecaliën geprodu ceerd dan in het diepe. Hooger op de platen blijkt de maag van de dieren vaak leeg te zijn. Bij hooge stroomsterkte evenwel laten de die ren ook al is er veel 'voedsel aan wezig, los en worden vervoerd naar geschiktere plekken. Het gedeelte der platen, dat met grof zand is be dekt, blijkt ongeschikt te zijn als broedplaats. Daar kunnen de mos selen geen houvast krijgen met hun byssusdraden. Dijken met hun tal rijke holen en gaten met hun veel kantige steenen zijn goede anker plaatsen, al is de stroom hier sterk. Ook aan het blaaswier (Fucus) hechten de mossels zich vast en eveneens aan zeegras. Worden ze door zand overdekt, dan kunnen ze er zich onder uitwerken als het laagje niet hooger is dan 1% cm. Fijn slik is geen goede ondergrond, maar toch zakken ze er niet zoo ge makkelijk in weg. Juist otf de hoo- gere deelen der platen is veel fijn slib aanwezig. De watertemperatu ren zijn dan in het algemeen hooger, het zoutgehalte is er anders, het zuurstofgehalte lager. Deze facto ren, hoewel ongunstig, kunnen op zich zelf de afwezigheid van mos sels niet ten gevolge hebben. Gebrek aan voedsel is hoofdzaak. Door aar dige proeven met steenen, welke op hoopjes en in figuren worden ge legd, toont Maas Geesteranus aan, dat de hoeveelheden mossels, welke zich tegen deze kunstmatige ban ken vastzetten afhankelijk zijn van de geleding van het vlak en de groote van het vasthechtingsopper- vlak. Mossels zetten zich vast op een schip, aan houten palen, bijv. de palen, die de eternietplaten van Kuenen vasthouden, ook op plaat sen waar de stroom verder te sterk is, op steenen, op schelpen, koker tjes van kokerwormen en zeepok ken. Een mossel vangt steeds weer mossels, wat voert tot de formatie van banken. Toen de heer W. J. D., woonachtig te Den Helder, dezer dagen na een kort bezoek aan Texel, terugreisde, aldus lezen wij in de ,,Tex. Courant", zoéht hij bij het verlaten van de boot vergeefs naar zijn koffer, welke be halve een vrij aanzienlijk bedrag aan geld, boeken en foto's bevatte. Links en rechts werd navraag en onderzoek gedaan; de politie werd van de ver missing in kennis gesteld. De ge dachte, dat een passagier een ver keerden koffer had meegenomen, moest men "aten varen, omdat geen enkele koffer in de gang van de boot was achtergebleven. Contröle aan de trein '.ad geen succes. Maar 2 dagen later werd iet mysterie opgehelderd. Een heer had voor een dame, die naar Bergen moest, eenige bagage meegenomen. Bjj vergissing ook den bewusten koffer. In het bove' staande ligt een les: houdt uw> bagage bij u; geen, koffers onbeheerd hier of daar neerzetten. Gelukkig is hg nu in vertrouwde handen gekomen. Het had even goed ook anders kunnen loopen. HELDER I—TERRASVOGELS I. eerste competitiewedstrijd van ■het eerste elftal is tegen Terras vogels, een stev.ge Haarlemsche ver eeniging. Wil Helder een rol van be- teekenis spelen, dan dient toch zeker morgen gewonnen te worden. Aanvang 2 uur 15. Het elftal is als volgt: Kenter Booy Teeckelenburgh Goutier Kiesewetter L. v/d Bogaerde Himpers Wagenaar Krab Rottier De Leur R.C.H. n—HELDER H. Helder II gaat morgen naar Haar lem om tegen de zoo juist gedegra- derde Racers te spelen. Het beste beentje voor,'Helder Vertrek per trein 9 uur 30. Boogaard v. Beekhoven Pater Neerhoff Vonk Bakker Staleman Spigt Wieren Dorlijn Hendriks Mej. M. Brouwer, onderwijzeres aan de O.L. school te Den Burg, her dacht ha. r 25-jarig jubileum als on derwijzeres. Des middags had o.m. in de school een huldiging plaats, die werd bijge woond door ouders en kinderen en vele-, die tijdens ha" langdurige ambtsvervulling met haar in aart- raking kwam, o.a. Ds. v. 't Hooft van De Waal, de heer C. A. Keijser, Wedstrijden voor a.s. Zondag Zondag a.s. begint K.V.H.de co™~ petitie. Het eerste twaalftal van KVH speed: thuis tegen het sterke Groen-Geel II uit Wormerveer Het derde twaalftp' speelt tegen Groen-Geel IV, terwijl K.V.H. H naar Westzaan gaat, om daar tegen Roda III uit te komen. Wii ztin zeer nieuwsgierig hoe onze korfballers het er zullen afbrengen Vooral het derd' twaalftal zal het moeilijk hebben, daar het hun eerste optreden is in competitieverband. Het eerste twaalftal speelt om 11 uur, terwijl .t derde om 2 uur speelt. KVH II vetrekt om 7.30 uur, daar zfl om "1 uur tegen Roda III moet uitkomen. Veel succes K.V .H.-ers. In onze twaalftalopgeve van gis teren zijn eenige verandering aan gebracht. De heeren Luders en Snoey zijn resp. opgesteld in het_ee"te tweede, terwijl mevr. J. JJ0®1?01 plaat" Inneemt van mevr. Gieies— Visser in het tweede en de laatste mevr. Besterveld weer vervangt in het derde. oud-hoofd van De Waal, verder nog enkele oud-leer. ïgen en ouders van kinderen van dat dorp, waar mej. Brouwer langen tijd op prettige wijze haar taak heeft vervuld. Het hoofd \an de school, de heer V. d. Kolk voerde eerst het woord. Daarna Ds. v. 't Hooft. Toen zongen de kinde-en een feestlied, vervolgens sprak het oud-hoofd der school te De Waal, de heer C. A. Keijser. De oud leerlingen van die school boden bloe men aan, en een fraaie pastel van mej. S. Wijn. HUma werd nog het woord gevoerd door den heer IJska en door den heer De Lugt als lid van de ouder-commissie. Uit alles bleek, dat men overal, waar mej. Brouwer werkzaam is ge weest, zeer veel respect heeft voor haar optreden als onderwijzeres. Door collega's werd tenslotte mej. B. een fraaie niant aangeboden. ,De jubilaresse dankte voor de hul diging haar gebracht. De kinderen werden getracteerd. Ook heeft het Gemeentebestuur een bloemstuk in- gezortden. BENOEMD. Benoemd tot onderwijzeres te De Koog, mej. A. Kraai te Den Burg, thans als tijdelijk onderwijzeres te Wieringen. DOOPSGEZINDE GEMEENTE. Beroepen als predikant bij de Doopsgez. G ir. Burg, Waal, Ooster end en Den Hoorn Ds. Th. v. d. Veen te Veendam. i 40 JAAR LIJ DEN STAAT. Dinsdag heeft de heer W. Bakker, voerman in dienst van het Staats- boschbeheer, met pensioen den dienst verlaten. De heer Bakker was bijna 40 jaar bij dit Staatsbedrijf werk zaam, waar/an vele jaren als voer man. Bij zijn afscheid werd het woord gevoerd door den boschwachter, den heer Epè. Het personeel bood den vertrekkehde eeri cadeau aan. TE VEEL LICHT. Een huis in de Krugerstraat bleek slecht verduisterd te zijn. Gevolg: proces-verbaal voor den bewoner. SNOEP! Door een- winkelier werd aangifte gedaan, dat uit zijn zaak een hoe veelheid bonbons is ontvreemd. WIERINGEN POLITIE. Verloren: een bloedkoralen kin derkettinkje met armbandje, en een rijwieitasch. Gevonden: een paar gummilaar zen. Inlichtingen bij den gem.-bode. ANNA PAULOWNA. APOLLO BIOSCOOP. Breezand. Onder den onver- trfaiden titel „Immer ijur du", ver toont de Apollo-bioscoop een Tobis- film, waarin we een paar goede bekenden aantreffen: den artist, van Nederlandsche afkomst Joban Heesters en Paul Kemp. De eerste zal als Will Hollers in cle operette „Immer nur du" optreden, de laat ste is zijn zakelijke vertegenwoor diger. De diiecteur van het thea ter heeft voor de opvoering van ge noemde operette nog een andere beroemdheid kunnen engageeren I.oni Carell (Dora Komar). De ken nismaking der stars belooft vee!. Als 't gewone stervelingen waren zou ieder het er over eens zijn: dat wordt een huwelijk. Maar zulke raspaartjes zijn nog al eens lastig in den omgang. Zij zijn tot over de Uit de natuur door W. Kok De. heide bloeit! Door den regen hebben de heide- blaadjes »ich propvol met water kun nen zuigen en zien ze er nog eens zoo lekker groen uit als anders. Ze hebben voorraad. Nu liggen de heide velden zich in hun volle glorie te koesteren in de zomerzon. De heide is niet zoo heel dicht bij en daarom fietsen we er heen, al is dat fietsten >p zichzelf nu wel geen onverdeeld genot, aangezien de ban den op vele plaatsen in het verband gewikkeld zijn en je op je fiets zit te hobbelen als op een invalide leger- naard. O ja, ik vergat bijna te vertel len, dat ik zoo vrij ben geweest u mee te nemen naar het schoone Tw ente. Sen streek vol typische stille dorpjes, fijn heuvelland en heidevel den, om van de mooie streektaal, die je in het begin wel eenige moeite zal kosten, nog rr ar te zwijgen. Een streek tenslotte, die het ten volle verdient bezócht te worden. De stad op de heide. Terwijl ik dit zoo overdenk, zjjn we al aardig een stukje opgeschoten. Enschedé ligt al een eindje achter ons en als de weg even stijgt, hebben we een prachtif panorama van de stad met zijn ontelbare fabrieks pijpen, waaruit zwartbruine rook slierten pluimen en waar gelukkig het groen fvan verscheidene stads- en villapa:ken niet ontbreekt, zoo ook een fabrieksstad als Enschedé, an ders triest en kil, tot een prettige woonstad makend. Zout... Nog altijd rijden we in de richting Haaksbergen. Hier en daar zien we in het land de verspreide ongeveer tien meter hooge boortorens van de houtindustrie Boekeloo. Langs een paar eenzame wegjes komen we nu op de heide, die zich uitstrekt tot ver over de Duitsche grens. Hier en daar-staat een scheef gezakte steene.» paal, die de in on zekere bochten over de hei \gaande grenslijn aanduidt. De zon, die nu iets hooger komt, overgooit de bloeiende hei met een warme trillen de gloed. Tuaschen de heidestruiken hebben kruisspinnen hun zilveren borduursels gesponnën, door den nacht behangen met peervormige kralen, die nu veelkleurig schitteren in het helle zonlicht. Honderden kleu rige vlinders dartelen rond en puren het zoete vocht uit de kleine rosse kelkjes en ook vele wilde bijtjes laten zich niet onbetuigd: het is een gons- concert van jewelste. Donker plekt soms een plukje jeneverbesstruiken op het roodbruine tapijt, dan weer is het een fijn groepje berken de kleine blaadjes krijgen zoowaar al gele randen! dat zich tégen de lueht afteekent. Evenals we praten over gras en ei dan meestal niet bij nadenken, dat er duizenden en hog eens duizenden grassen zijn, van -nze weidegrassen tot rotan, bamboe en alang-alang toe, zoo zijn er ook verschillende hei 'esoorten, hetgeen je vanzelf bij wat aandachtiger om je heen zien we kunt ontdekken. De meest alge- meene soort is de struikheide, eigen lijk eei klein boompje, let maar op de houtige stam met wijdvertakte „kroon". De struikheide bloeit reeds begin Juli, ipaar de uitbundigste bloei valt in de laatste helft van Augustvt, Er is een soort, die tpt in December nog bloem, i draagt en daarom den naam „Allerheiligen- heide" verkreeg. Andere soorten zijn de dophe' en de kraaiheide. De sten gel van de dophei is veel teerder en de bloempjes, die veel grooter zijn Ze gaan weer naar de scholen, De boeker^ in hun tasch, Ze trekken traag naar binnen, Fn schuif'len door de klas. Weer nadert de geleerdheid. Met moeiten allerlei, Ging werk'lijk de vacantie En alles tóch voorbij? De platen hangen zwijgend, En ernstig aan den wand, Ken landkaart wijst in stilte Naar 't een of ander land, En kleine fantasieën Gaan onbeperkt op reis, Er neuriet nog een liedje Op een vacantie-wijs! De boeken klappen open, De hoofden buigen neer, Het krijt gaat, wit en krassend Langs 't schoolbord op en neer. Een vraag.... een droöm'rig antwoord, Dat in de verte zweeft, Dat, vreemd en wat afwezig, Niet veel te zeggen heeft! Want buiten door de straten Gaat nog een zomerklank, De zon trekt lichte strepen, En glijdt van bank tot bank, Heel even rijst van verre Een kano op den plas. Een wenkende kampeertent. In 't groene zomergras! En in zoo menig klasje Kijkt slil een kleuter rond, Of hij nog iets van vroeger In zijn omgeving vond! Hij zoekt verbaasd zijn wegje Door 't nieuwe tooverland. Hij houdt zich groot en kranig, En... denkt aan moeders hand!! September 1942. KROES. (Nadruk verboden.) ooren op elkaar verliefd, maar krij gen om niets de hoogste ruzie. De première, weken tevoren reeds uit verkocht, moet daarom al worden uitgesteld. Achter de schermen wordt een huwelijk geforceerd, maar op den trouwdag vliegen de sterren elkaar reeds weer in de haren. Echtscheiding is al in 't verschiet en van een première schijnt niets te komen, als toch nog een verzoening plaats heeft. Loni zal na de operette-opvoering niet meer zingen, belooft ze, en op Will's vraag, wie de baas in huis zal zijn, antwoordt ze: „Du, immer nur du". (Ph. de Wilde) ONDERWIJSNIEUWS. In verband met een ongesteld heid van den heer Noorman is tot tijdelijk onderwijzer aan school l benoemd: de heer A. C. Zuurmond van Den Helder. EEN ZWARE „MUNT". De meeste natuurvolken drijven nog altijd een ruilhandel. Hier en daar is echter langzamerhand een soort uniform betaalmiddel ont^ staan. Dikwijls zien deze „munten' er zonderling uit. Op vele Zuidzee- eilanden bijvoorbeeld, gebruikt men als pasmunt doorgaans mos selen, gladde steenen. honden- of visschentanden. Het zgn. „groot- geld" is ook' werkelijk groot. Vaak bestaat dit namelijk ifit reusachti ge platte ronde stukken rots of ander gesteente, dat daar zeer zeld zaam is. Deze steenen. die een doot snede hebben van ongeveer drie tot vier meter, terwijl zij wel der tig centimeter dik zijn, kunnen na tuurlijk niet gemakkelijk gestolen Worden, en de eigenaar stapelt dan ook zonder vrees zijn be zit voor de deur van zi]n woning op, om te laten zien. hoe rijk hit wel is. Indien er eens een groote koop tot stand is gekomen, kan men zien, dat de verkooper deze enorme steenen meestal met behulp van zijn buren van het huis van den kooper naar zijn eigen huis rolt! U kent natuurlijk de waarde van deze bonnen en U weet, wat daarmee te doen. U belegt uw versnaperingpapierén in Ringers' bonbons, want Ringers levert nog altijd Ringers' kwaliteit. Kan het ook anders I In dezen tijd, nu alles surrogaat is wat de klok slaat, houdt Ringers zich nog steeds aan het önver- valschte natuurproduct. Wat Ringers U ook thans nog biedt Is 'f beste op bonbon-gebied I HET TOURNOOI IN ROTTERDAM Het biljart-concours werd heden voortgezet met de wedstrijden 71/2. waaraan deelnamen Sweering. Ja cobs. de Leeuw. v. d. Pol. Domme- ring en Gehrels. De uitstagen luiden: Sweering 300 25 53 12 Jacobs 197 25 90 7.88 De Leeuw 300 24 48 12.50 v. d. Pol 300 24 75 12.50 Gehrels 300 42 58 7.14 Dommering 298 42 37 7.09 v. d. Pol 300 12 73 25 Jacobs 76 12 32 6.33 Sweering 300 14 112 21.42 Dommering 84 14 18 6 De Leeuw 300 20 83 14 Gehrels 216 20 37 10.80 De Leeuw 300 26 46 11.53 Jacobs 105 26 25 4.03 Sweering 300 24 65 12.50 Gehrels 240 24 53 10 LANDBOUWER TOT F 2000 BOETE VEROORDEELD. 's GRAVENHAGE, 3 Sept. Niet alleen veehouders, die te weinig melk inleveren, worden krachtig aangepakt, doch ook landbouwers, die een gedeelt e van hun oogst langs onwettige kanalen van de hand doen en niet bij de provinciale inkoop centrale van akkerbouwpro ducten inleveren, zién -zich den laatsten tijd tot hooge boeten ver oordeeld, Zoo heelt zich dezer da gen voor den tuchtrechter te Til burg een landbouwer uit Zegge (gem. Rucphen) te verantwoorden gehad, die op grond van de dorsch- cijfers van zijn bedrijf - en andere factoren een hoeveelheid haver en erwten van oogst 1941 Voorhanden of in voorraad had moeten heb ben. die hij dien dag echter niet ter beschikking van de P.I.C.A. had. fDe tuchtrechter heeft den man op dien grond veroordeeld tot be taling van een geldboete van f 2000. dan bt de struikheide, hangen als kleine ballonnetje" rond dt ton van den stengel. Ee.i variëteit i' de grijze dophei. Deze komt nog zeldzaam voor ir Limourg en Oost-Brabant en prefereert een achter klimaat. De kraaiheide is daarentegen meer aan een kouder klimaat gehecht. Ze bloeit in het voorjaar en draagt later vruchtjes in de vorm van zwarte bessen, die n Lapland en Groenland to* de lekkernijen schijnen te be- hooren. Waar de nei'-'e wat vochtiger is, kun je, als je er tenminste wat zoe ken voor over heb* een merkwaardig plantje vinden, dat luistert naar den naam zonnedauw. Mees a! groeit er een sooit slaa r r> omheen. Het is een klein pla tje, waar je oogen- schijnlijk niet veel bijzonders van zou verwachten. Aan hef eind van de in verhouding lange bloemsteel zit een lep lvormig blaadje, dat voorzien is van kr otsvormige haartjes met aan het eind een druppeltje kleverig vocht. Het plantje ziet er vrij arge-i loos uit, naar wee het niets vermoe dende vliegje, dat zich er op neer zet! Het kleeft direct vast, de vang- armpjes buigen zich om het insect hoen, dat onverbiddelijk gevangen is. Het plantje scheidt nu een sap af, dat wel eenig'izins met ons maagsap overeenkomt en verteert haar prooi. Daarna opent het blaadje zich weer in afwachting van haar volgend slachtoffer... Het „Buurserzand". We laten jie hei weer achter ons. want we willen vandaag nog meer zien. Ons doel s nu het natuurreser vaat „Buurserzand" in de nabijheid van het plaatsje Bui se. Het Buur serzand is een schitterend stuk na tuur, dat gelukkig in den huidigen staat bewaard zal blijven. Vooral het mooie jeneverbeslandschap valt er op. Verder bosschen, ,open piekjes heide, groene weitjes met heldere beekjes, w»ar 's morgens vroeg en in de avondschemering herten hun dorst komen lessen... Plotseling staan we voor een klein, boerderijtje, dat niet meer bewoond wordt, maar hier be waard blijft als een kostbaar klei nood van Saksischen bouwtrant. De muren zijn van leem gebakken zachte steen, ter „versteviging" dienen zwarte balken, die zoowel horizon- taa' als verticaal in de muren zijn aangebracht, het kenmerk der ge noemde bouwwijze. Het interieur is heek klein en primitief. We fietsen 1 weer verder. Hoewel het tijd wordt om huiswaarts te gaan, willen we nog even naar den ouden molen, die men hier op een hoogte aantreft. Voor de molen is een gedenksteen aangebracht, waar op we in de taal van de streek o.a. lezen „Ik heb as Wissinks M >i bekend •Op 't.oale erve doar 't zoad van n Osscher esch imoald Haast Honderd cwini* joar..." We klimmen boven op den molen en kijken ver weg over het oude Twentsche land... Zien net de zon achter de donkere bosschen wegdui ken... Overal bosschen, heiden, wei den, waarover de avonddampen reeds hun witje sluiers weven. Even blijven we nog zoo staan, genieten van de diepe stilte... Dan gaan we weer naar beneden. EEN KANAAL DOOR FLQRIDA? Ter bespoediging van het olietransport. Het plan om door het schiereiland Fiorida in het Z.O. der Ver, Staten een kanaal te graven en aldus een tijdroovende omweg te vermijden, schijnt thans vasten vorm aan te nemen. Volgens de Frankfurter Zeitung heeft het Amerikaansche huis van afgevaardigden een reeds door den senaat goedgekeurd wets ontwerp aangenomen, dat in den aanleg van dit kanaal voorziet. Het duikbootgevaar, de overbelasting der spoorwegen en in verband met het olietransport het gebrek aan staal voor den oonieg van pijp leidingen gaven den stoot tot dit besluit. Het kanaal, waarvan de kosten op 93 millioen dollar geschat wor den, zal vooral voor tankschepen dienen.. Een tijdsduur voor de vol tooiing van het 200 km. lange pro ject wordt niet opgegeven. Het eind punt van het kanaal zal aangeslo ten worden op pijpleidingen. Dit feit bevestigt de geruchten, dat we gens het staalgebrek de olietrans porten in de toekomst langs een samenstel van waterwegen en pijp leidingen zullen plaats hebben. (V.P.B.) ATHLEET EN* DICHTER. Parijs. (V.P.B.) De sportschool te Antibes aan de Rivièra kan zich o.p het bezit van een zeer bijzonde ren leider beroemen. Gilbert Prou- teau is volgens de Fransohe bla den behalve een volmaakt athleet ook een begaafd dichter. Hij loopt de 1500 meter in 4 min. 17 secon den, en is tevens doctor in de let teren. Tijdens de training reciteert Prouteau verzen van de beste Fransche dichters. Thans is zijn eerste dichtbundel verschenen, die Jean Giraudoux van een vleined voorwoord voorzag. De aanvoer van gebruiksvee was dezen dag weinig. Van kalfkoeieii waren er een paar aangevoerd. Wei aardige beesten; hoogste noteering was f750, handel kalm. Beter was de handel in gelde koeien, tot f 500 de hoogste noteering. De pinken werden weer hooger genoteerd Dij de vorige week. Nu tot f325. met een matigen handel. Veulens min der aangevoerd bij vorige weken, van f475f800, duur, handel goed. Voor de centrale werdenaange voerd 279 stuks, waaronder koeien, pinken en stieren, graskalveren, nuchtere kalveren en 25 schapen. Be magere schapen gaan héél duur van de hand. rflet een vlug gen handel, nu van f85f120. In lammeren was het ook een vluggen handel."duur, van f30— f55. Deze aanvoeren waren ook minder. De biggenhandel had een kalm verloop, maar wel prijshoudend, weer tot f45 met meer aanvoer. Op de konijnenmarkt gaat het nu juist zoo happig niet meer; nu gin gen de duurste voor f8 van de hand. De prijzen van kippen iels minder. Men kon het best merken aan het bezoek dat. het oogsttijd is. SCHAGEN, 3 Sept. Aanvoer: 10 veulens f 475800, 25 geldekoeien (magere) f 350500, 187 idem (vette) voor de Centrale, kalfkoeien f 500 750, 9 pinken f 250—325, 49 graskalveren voor de Centrale. 18 nuchtere kalveren voor de Centrale, 32 magere schapen f 85120, 25 idem (vette) voor de Centrale. 50 lammeren f 3055 5 hokken en geiten f 20—80, 50 biggen f 30—45, 85 konijnen f 0.50—8, 6 kippén f 2.50—3.50. I

Heldersche Courant | 1942 | | pagina 3