Verduister i DAGBLAD VOOR helóe^SCHE EDITIE Inlevering van buiten omloop gestelde munten Plannen van den Duitsch ReichportfÉer De steden BEKENDMAKING Ir* Mussert over de toekomst van ons vo k 8iste Jaargang. No. 11908 DINSDAG 22 SEPTEMBER 1942 Straatjevechlen in I gen0men Sfaltograd gaan voort <1 A Op zoek naar een tweeden „Foch" Italiaansch Wcermachtbericht Verkiezingen in Zweden Vrijwillioerslegioen Estland opgericht Doodvonnissen voltrokken Landdag der NS.B. te Rolde Uitg.N.V. Uitg. Mij. Hollands Noorderkwartier. Radactie- en Administratiebnreanx: SCHAGEN: Laan 201. Tel. 444 (2 lijnen. - DEN HELDER: Koningstr. 78. Tel. 2345 (2 lijnen). - ALKMAAR: Voordam 9. Tel. 3330. NOORD-HOLLAND Deze Courant verschijnt dagelijks. Advertentie-tarief. Gewone advertentiès 11 ct p. m.m. Bij contract, binnen een laar te ge bruiken. belangrijke korting. Prij zen worden on aanvraag verstrekt. 4 pagina's Hoofdredacteur: A. R. JONKER Alkmaar w Terek en Wladimirowskii HOOFDKWARTIER VAN DEN FüHRER, 21 Sept. Het opperbe vel van de weermacht maakt be kend: „Aan den Terek werden na het overwinnen van het moei lijke en met mijnen bezaaide terrein de belangrijke, door den vijand taai verdedigde steden Terek en Wladimi rowskii stormenderhand ge nomen. In enkele stadsdeelen van Stalingrad, dat de vijand door het aanvoeren van nienwe strijdkrachten wanhopig tracht te behouden, zijn nog verbit terde straatgevechten aan den gang. Hernieuwde ontlastings- aanvallen op de grendelstel lingen ten Noorden der stad stortten met vele verliezen in een. Bij Saratow wierp de luchtmacht Opslagplaatsen van vloeibare brand stof aan de Wolga in brand. Ten Noordwesten van Woronesj mislukten opnieuw verscheidene vijandelijke aanvallen. Ook ten Zuidoosten van het Ilmenmeer en ten Zuiden van het Ladogameer werden herhaalde aanvallen van de bolsjewisten door het samenge bundelde vuur van alle wapens met zware, bloedige verliezen afgesla gen. De luchtmacht bracht op het Ladogameer een vrachtschip tot zinken.Een ander schip werd be schadigd en een bewakingsvaar tuig werd in brand geworpen. Duitsche gevechtsvliegtuigen be stookten gisteren in de Dwinaba bij Archangel ondanks bijzondere moeilijke weersomstandigheden de overblijfselen van het groote En- gelsch-Amerikaansche convooi. Drie koopvaardijschepen werden ver scheidene malen getroffen. In Noord-Afrika vielen, formaties van de Duitsche luchtmacht vijan delijke strijdkrachten aan het El- Alamein front en in het Zuidelijke woestijngebied met bommen en de boordwapens aan. Vier Britsche jagers werden in luchtgevechten neergeschoten. In de periode van 9 tot 20-Sep- tember verloor de Britsche lucht macht 189 vliegtuigen, waarvan 46 boven de Middellandsche Zee en in Noord-Afrika. In dezelfde periode gingen in den strijd tegen Groot- Brittannië 22 eigen vliegtuigen ver loren. Tijcfens de gevechten in het ge bied van Stalingrad schoot een Pontonersch-\Vest-Pruissische geino toriseerde infanteriedivisie bij den succesvollen afweer van sterke ont lastingsaanvallen van den vijand op een dag 129 bolsjewistische tanks stuk. Willkie in Moskou aange komen. STOCKHOLM, 21 Sept. (D.N.B.). De Engelsche nieuwsdienst meldt uit Moskou: WendeH Willkie, die Zondag te Moskou is aangekomen, brengt een persoonlijke 'boodschap van presi dent Roosevelt voor Stalin mede. Willkie verklaarde, dat het tweede front voor de bevolking van de Sowjet Unie bijna tot het symbool der hulp is geworden, waarop zij naar haar gevoel van de zijde van Engeland en de Ver. Staten aan spraak meent te kunnen maken. Wel vijftig maai heeft men hem naar het tweede front gevraagd. Een F och gezocht. GENEVE, 21 Sept. (D.N.B.) De „New York Post" schrijft: „Het is hoog tijd naar een „nieu wen maarschalk Foch" 4e zopkpn" Het blad verlangt, dat onmiddel lijk een operbevelhebber voor de geallieerden wordt benoemd. Men heeft reeds genoeg catastrofes mee gemaakt, dan dat tnen door het gemis van verstandige plannen nog meer veroorzaken mag. ROME. 21 Sept. In zijn weer- inachtbericht no. 847 maakt het Ita- liaansche opperbevel het volgende bekend: Gisteren heeft de luchtmacht van de as doeltreffend formaties gemo toriseerde strijdmiddelen van den vijand aan het Egyptische front met bommen en boordwapens aangeval len. Talrijke voertuigen geraakten in brand. Duitsche jachtvliegtuigen schoten in luchtgeyechten vier vij andelijke vliegtuigen omlaag. Britsche vliegtuigen bombardeer den Tobroek. Vijandelijke vliegtui gen beschoten met machinegeweren en lieten bommen vallen op eenige bewoonde centra van de provincie Agrigento (Sicilië), maar maakten geen slachtoffers. STOCKHOLM. '51 Sept. (Interinf). Bij de gisteren gehouden ver kiezingen voor de gemeenteraden in Zweden heeft de Sociaal-Demo cratische Regeeringspartij vol gens de voorloopige uitslagen de zwaarste nederlaag geleden. In Stockholm b.v. heeft zij zes man daten aan de communisten moe ten. afstaan, die sinds vier jaar met slechts dnie mandaten in het raadhuis van de hoofdstad verte genwoordigd waren en thans over npgen zetels beschikken. Ook de rechtsche partij heeft zich niet kunnen handhaven en verschil lende mandaten moeten afstaan. Gewonnen hebben eigenlijk alleen de communisten en vooral ook de boerenpartij. De verschui ving der zetels zal over het alge meen nauwelijks merkbaar zijn met uitzondering van Stockholm, waar de sociaal-democratischr meerderheid verdwenen is. Naar de meening van Beriijn- sche politieke kringen moet het toenemen van het aantal commu nistische mandaten bij de Zweed sche verkiezingen ook van Eu- ropeesch standpunt bezien wor den. Berlijn is door deze ontwik keling niet verrast, het had die al lang zien aankomen. De ontwik keling van politiek en wereld beschouwing in Zweden komt tot uiting, aldus zegt men hier, in het verlies van sociaal democra tische en de winst van communis tische stemmen. Zij kan niet als geëindigd beschouwd worden en zal door de' Europeesche mogend heden, die een gemeenschappe- lijken strijd tegen het bolsjewis me voeren, aandachtig moeten worden gevolgd. Afdbelingen Italiaansche pioniers tijdens een korte krijgsoperatie aan k«t Egyptische front.voor de verovering van een versterkt vijandelijk ■leunpunt. Een val voor pantser wagens wordt genomen. Orbis-Luce-Holland-Pax Holland m Tijdens een rondgang, welke voor gewonde soldaten van bevriende naties door een Duitsch bedrijf werd georganiseerd, namen de man schappen even een proefje. PK Boesig-Atl-H-P-H m REVAL, 21 Sept. Generaal- commissaris Litzman heeft ter gelegenheid van de herdenking van den dag der bevrijding van het bolsjewistische juk, een be-, sluit van den Führer bekend ge maakt. Het is de wil van den Führer. dat ook Estland met een eigen eenheid haast de legioenen en re gimenten uit Zweden, Finland Noorwegen, Denemarken, Vlaan deren *e# Nederland in den ge meenscha ppel ij ken strijd voor een nieuw F.uropa zal aantreden. Deze Es'tlandsehe troepen -zullen uit de beste vrijwilligers worden samengesteld. De dienstverplich ting geldt voor den duur van dep oorlog .terwijl alleen vrijwilligers van 17 tot hoogstens 25 jaar op genomen worden. Dit korps zal door de Waffen-SS worden opge leid. 's-GRAVENHAGE, 21 Sept. Het bureau vah den weermachts bevelhebber in Nederland deelt het volgende mede: Herhaaldelijk is geconstateerd, dat burgers de plaatsen naderen, waar vijandelijke vliegtuigen zijn neergestort of waar vliegtuigon- derdeelen verspreid liggen, om zich uitrustingsstukke!» of voor werpen toe te eigenen. Hiertegen wordt dringend ge waarschuwd. Wie zich nl. uitrustingsstukken van vijandelijke vliegers, of on derdeden of instrumenten van vijandelijke vliegers, toeëigent, en daardoor voorwerpen, die tot den in de lucht behaalden buit behoo- ren, aan de Duitsche weermacht onttrekt, onverschillig of er spra ke is van zaken die als onbetee- kenend voorkomen, begunstigt hierdoor den vijand en kan met den dood gestraft worden. 's-GRAVENHAGE, 21 Sept. Offi cieel wordt bekend gemaakt: „Over de bij vonnis van het Duit sche Obergericht in het bezette Neder- landsche gebied van 31 Augustus 1942 ter dood veroordeelden Levie de Groot, Jan Pieter Catoen en Heyman Herman Meyer, is heden de straf door fusilee- ren voltrokken, nadat rijkscommissaris van zijn recht tot gratie geen gebruik gemaakt had. De jood de Groot en Catoen war^n recidivisten, die reeds eerder tot zware straffen waren veroordeeld. In den nacht van 1 op 2 April 1942 hebben zij een grooten inbraak gepleegd in het distributiekantoor van Beverwijk. De jood Meyer, die eveneens reeds eerder herhaaldelijk is veroordeeld, was de voornaamste afnemer van de gestolen kaarten en. bonnen, die tegen hooge prijzen in den sluikhandel verkocht zijn, zoodat zeer groote schade ontstaan is voor de Nederlandsche levensmidde lenvoorziening. TWEE MILLIARD DOLLAR VOOR AMER1KAANSCHE MARINE. LISSABON, 21 Sept. (A.N.P.) President Roosevelt heeft Maandag in het congres, naar de Ameri- kaansche berichtendienst meldt, een nieuw <T«!i'"t na:rr<\ van 2.731.134.307 dollar voor de marine. AM E RIKAANSCH E SOLDAAT TE BELFAST DOODGESCHOTEN. STOCKHOLM, 21 Sept. (D.N.B.). Naar> United Press meldt, is te Belfast een Amerikaansche soldaat kort nadat hij zijn wachtpost be trokken had, doodgeschoten. Ouden van dagen opgelicht HILVERSUM, 21 Sept. In het tehuis voor ouden van dagen aan de Boschdrift vervoegden zich gisteravond twee jeugdige Hage naars die zeiden in alle stilte te komen collecteeren ten bate van een missiehuis te Haastrecht. Zij traden nog al brutaal op en ont vingen van de oudjes menigen gulden. Terwijl de mannen nog in het huis vertoefden, werd ont- Alekt, dat zij in een kamer, waar van de bewoner niet aanwezig was, alles xoverhoop hadden ge haald en een geldbedrag hadden gestolen. De politie werd snel verwittigd, waarop het tweetal werd gearresteerd. De jongeman nen legden spoedig een bekentenis af en deelden mee dat zij met het missiehuis geen enke'e relatie hadden, doch uitslutiend ten eigen bate „collecteerden". Zij zijn inge sloten. MOZART-PROGRAM VAN HET DEUTSCHE THEATER VOOR DEN OMROEP. 's-GRAVENHAGE,'21 Sept. - Op 30 September 1942, des avonds tusschen S en 7 uur, organiseert het Duitsche Theater in Nederland voor den zender Hilversum een volksconcert met een aan Mozart gewijd program. De muzi kale leiding zal berusten bij Wilhelm Franzen. In de Nederlandsche Staatscou rant van Maandag is afgekondigd een besluit van de Secretarissen-ge neraal der departementen van fi nanciën en van justitie, waarbij is bepaald, dat met ingang van heden ieder, die zilveren rijksdaalders, guldens, halve guldens, vijf en twin tig centstukken, en tien centstuk ken. nikkelen stuivers, bronzen twee en een halve centen en centen onder zich heeft, verplicht is, voor zoover de genoemde munten sedert 1 Maart 1942 buiten omloop zijn ge steld. deze uiterlijk 5 October 1942 in te leveren bij een der kantoren van de Nederlandsche Bank N.V. een postkantoor, een bijkantoor der porterijen, een hulpkantoor der pos terijen of een poststation. Degenen, die na afloop van den hierboven voor de inlevering gestel den termijn munten, welke sedert 1 Maart 1942 buiten omloop zijn ge steld. onder zijn berusting krijgt, is verplicht de munten uiterlijk den derden dag na dien. waarop hij de ze ontvangen heeft, bij een der ge noemde instellingen in te leveren. Deze verplichtingen gelden niet. voor zoover degene, die daaraan zou Maan Maan op vanavond om onder 24Sept 19.40 uur 10oc7t. V.M. tot morgenochtend N.M. 2 Oct. m ijf. 11 Oct. L.K. 7.^0 uur E.K. moeten voldoen, van den secrearis- generaal van het dep. van financien voor den afloop van de voor de in levering gestelde termijnen schrifte lijk vergunning verkregen heeft om bepaalde munten onder zich te hou den. Voor de ingeleverde munten wordt bij de inlevering de nomina le- waarde aan den inleveraar ver goed in gangbare Nederlandsche be taalmiddelen. Het niet nakomen van de hiervoor opgelegde verplichtingen wordt ge straft met hechtenis van ten hoog ste zes maanden of geldboete van ten hoogste duizend gulden. De munten, ten aanzien waarvan het strafbare feit is begaan, worden ver beurd verklaard, ook indien zij niet aan den veroordeelde toebehooren. De bij dit besluit strafbaar gestelde feiten worden beschouwd als over tredingen. Niet dan na harden strijd is het de landskampioene A.D.O. gelukt den jongsten hoofdstedelijken eerste-klasser „De Volewijckers" op het Mosveld in Amsterdam-Noord een 21 nederlaag toe te brengen. Het winnende doelpunt der Hagenaars wordt gemaakt. (Polygoon-Noske Pax Holland m) Elk jaar winter- en zomer spelen voor de Europeesche jeugd. WEENEN, 21 Sept. (A.N.P.) In het kader van de jonge Europeesche jeugd organisatie heeft de daarin gestichte werkgemeenschap sport onder leiding van den Duitschen Reichssportführer von Tschammer und Osten in Weenen ruimen positieven arbeid kunnen ver richten. De heer von Tschammer und Osten heeft in een conferentie over de diver se zittingsdagen een expose gegeven, De taak der Nat. Socialisten in Europa Te Rolde in Drente had Zateruag een landdag plaats van de N.S.B. Talrijke autoriteiten waren daarbij tegenwoordig en de belangstelling uit de Noordelijke provinciën was zeer groot. Na een openingswoord van den districtsleider van Drente, den heer G. Dieters. spraken de boerenleider Roskam en de leider van het N.A.F. Vervolgens hield Ir. Mussert een groote rede. IR. MUSSERT SPREEKT. Mussert begon met er op te "Wii- zen. dat er wel veel menscnen zijn op wier mond -het- woord .mensch- lievend" bestorven ligt. maar vraagt men hun: wat doet gij voor uw Va derland. dan blijken zij geen tijd te hebben. Overdag moeten zij geld verdienen, zeggen zij en 's avonds kankeren zij op den toestand. Wij. nationaal-socialisten. hebben ons altijd ingezet en willen dat nu meer dan ooit voor het gansche volk. Na 1918 dacht men. dat er een voort durende vrede zou komen, maar nu is gebleken, dat 19141913 slechts het eerste gericht was. dat over ons is gekomen. 1918'39 was een adempauze, voor de eindworsteling. die thans nog be zig is. Tusschen het „Mussert of Moskou" is geen speld meer te krij gen. want het gaat thans om de we reldbeschouwing communisme te gen de wereldbeschouwing natio- naal-socialisme en fascisme. Indien er geen nationaal-socialisme en fas cisme was geweest, indien Hitier en Mussólini er niét waren, dan zouden de Russische horden over Europa gekomen zijn. Dat staat muurvast. Mussert herinnerde verder aan 1933, toen men in ons land overal kon lezen: Boycot de Duitsche wa ren. en aan hét jaar toen onze mi nister van buitenlandsche zaken naar Genève ging om sancties te eischen tegen Italië. Toen reeds stond vast dat Engeland aan den kant van het communisme zou staan Communisme en kapitalisme zijn immers loten van denzelfden stam. Vervolgens herinnerde de Leider aan den eersten strijd van Finland tegen de Sowjet-Unie. Toen werden er voor Finland bidstonden gehou den. Waar zijn deze nu? Zij zijn er niet. omdat er geen. politieke agi tatie meer is. Thans is er geen vierkante meter grond, die niet bezet gebied is. Aan wie de schuld? Niet aan ons. maar aan hen. die vóór den ooriog ons volk op geraffineerde wijze hebben misleid. Nu bevinden wij ons in een dieptepunt en wie zal zeggen of dit nu werkelijk het diepste punt is? Wanneer wij van de afschuwelijke hombardementen hooren op West- Duitsche steden, wie geeft mii dan de -verzekering dat over een tijdje bijv. Uen Haag. Amsterdam of Gro ningen niet hetzelfde lot zullei» on dergaan? Wanneer het immers den Engelschen goed Hikt ook deze ste den met bommen te bestrooien dan zullen zij dit niet nalaten Had men echter ons gevolgd, dan zouden wii ten eerste geen oorlog hebben ge had en dan zouden wii nu samen met de Duitschers dat gedeelte van Europa dat ons kustgebied bestrijkt beschermen tegen aanvallen var buiten Europa. Wij hebben elf jaar lang alles geprobeerd om ons volk tot een eenheid te brengen, doch het is ons niet gelukt en nog steeds is er een diepe kloof tusschen ons en de anderen. Het is onze taak, die underen ziende te maken en al is ie verscheurdheid in Nederland oj dit moment nog groot, eens za hieraan een einde komen en dai zal ons volk hecht zijn als noo: tevoren. Inderdaad, als Ruslane zou winnen, dan zouden wij, na tionaal-socialisten, het eerste wor den opgehangen. Maar beseft men wel, dat binnen een week de rest 'van ons volk zou volgen? De grootste ramp, welke ons land zóu kunnen treffen zou zijn, als Neder- Het. ciorschen van graan brengt bij Kuinre in den Noord Oostpolder heel wat bedrijvigheid. Via den transportband gaat het koren naar de machine. 1 VNP-Terpstra-Pax Holland m. land oorlogsgebied zou worden. Want geen vierkante meter zou worden prijs gegeven en de grootste verschrikkingen zouden ons dan te wachten staan. Wij weten, dat wij in dezen strijd tusschen twee wereldbeschouwingen aan den goeden kant staan. Het nieuwe Europa komt en het is onze plicht dat Europa te verdedigen aan alle kanten. Er zal zijn een nationaal-socialistisch-fascis- tisch Europa of geen Europa. Vraagt men ons nu of wij het pret tig vinden dat wij bezet gebied zijn, dat er weinig te eten is, dat er weinig aan klecding is en dat er arbeidskrach ten van hier worden weggenomen dan antwoorden wij dat wij dat allerminst plezierig vinden. Er z(jn in dezen t(jd zoo veel din gen in strpd met het nationaal- socialisme, maar ons is het duide lijk dat dit er moet komen, wil het waarin hij mededeelde, dat in de werk gemeenschap is overeengekomen, dat verbinding .met de volwassenen gezocht moet worden wil men tot een idealen toestand komen. Sprekende over de resultaten van de diverse zittingen, zeide de Reichs sportführer, dat ieder jaar Europee sche zomer- en winterspelen georgani seerd zullen worden. In dit verband deelde dr. Harster, sport- en pressereferent van den rijks- commisaris, die den Reichssportführer bij zijn arbeid in Weenen ter zijde heeft gestaan, ons mede, dat de heer Hase- winkel als vertegenwoordiger van den nationalen jeugdstorm in de werkge meenschap heeft voorgesteld op het programma van de winterspelen hard rijden op de schaats voor jongens te plaatsen, hetgeen is aanvaard. Wij kunnen hier nog aan toevoegen dat de aanwezigheid van dr. Harster voor de Nederlandsche sport en pers bij het jeugdcongres van groote waar de is geweest en er ongetwijfeld toe zal bijdragen, dat de verbindingen tus schen Nederland en het buitenland nog worden verbeterd. Met een enkel woord memoreerde de Reichssportführer, da' bijzonder contact zal worden gezocht, met de werkgemeenschap gezondheid, waarvan de Vlaamsche jeugdleider de leiding heeft. De heer von Tschammer maakte van de gelegenheid gebruik, de oprichting van het Europeesche sportverbond aan te kondigen, waartoe in October onge veer twaalf landen in München bijeen zullen komen. Dit nieuwe Europeesche sportver bond zal voor de talrijke takken van sport vakgroepen krijgen. beter worden. Als Hitier er niet was, dan zou ik bevreesd z(jn voor het lot van Europa, dus ook van ons land, maar nu hjj er wel is, heb ik die vrees niet. Er is ook bij mjj geen vrees voor imperialisme. Was Hitier Napoleon, dan zou het er anders voor staan, maar dat is hij niet. Mijn vrees is alleen deze, dat ons volk in zijn geheel zou weigeren een Europeesch land te worden. Engeland heeft altijd kans gezien zijn oorlogen te voeren in een ander land dan het zijne. Laten wij dit nu ook eens probeeren. Europa moet kans zien zijn oorlo gen uit te vechten in Engeland ea omgekeerd. Negentig procent van het werk aan het Oostfront wordt door het Duitsche volk gedaan. Als het goed was, zouden daar niet duizenden maar tienduizen den van onze jongens moeten staan, Ik heb dit volk lief en als het mij ge geven is, zal ik ervoor zorgen, dat wij soldaten worden en geen slaven. Zoo alleen kunnen wij, in plaats van een kolonie, een waardige plaats in het aiejrwe Europa krijgen. Wat wij thans te doen hebben, is het stellen van het socialisme van de daad en daarom moeten met name de boeren hun bo dem zoo intensief mhgelijk bewerken. Vol vertrouwen aanvaarden wij thans als pioniers van ons volk de zware taak, die op onze schouders is gelegd Men zal een keus moeten doen: óf met Engeland en Amerika, óf solidair met Hitier en Mussólini. Zijn wij dit laat ste, dan wachten wij met vertrouwen af of de geschiedenis goed over ons zal oordeeleal

Heldersche Courant | 1942 | | pagina 1