Stadsnieuws Marktberichten Gemeentelijke besluiten Wat arbeiders Muntgasmeter'bezitters attentie Hamsteraars in Schagen.. opgepast! Nieuws uit Urk Visschersschepen «op gas'' een Succes Ickcs over Amerika's petroleumvoorzienioy Per pak 28 ct. Zonder bon! Dc mijnenoorlog DE SCHAGER MARKT D« Burgemeester van Den Helder inaatt bekOTd, dat door hem, op frond van artikel S van de Achtste erordaning van den Rijkscommis saris voor het bezette Nederlandache gebied betreflende bijzondere maatre gelen op adminletratief-rechtelijk ge bied en artikel 2 van de Eerste Be schikking ter uitvoering van genoem de Verordening, ter waarneming van de taak van den Gemeenteraad, de onder-volgende besluiten zjjn vastge steld: 1. Besluit van 30 Juni 1942, tot het vaststellen van de 7e wijzigingsbe grooting, dienstjaar 1941. 2. Besluit van 3 Julf 1942, tot het vaststellen van de le wijzigingsbe groting van de gemeente-reiniging, dienstjaar 1942. 3. Besluit van 11 Juli 1942, houden de beschikking op het bezwaarschrift van G. Koning tegen den hem opge- legden aanslag in het vergunnings recht 19421943, waarbij deze aan slag met 25.wordt verminderd. 4. Besluit van 11 Juli 1942, houden de beschikking op het bezwaarschrift van Mw. J. M. Coops tegen den aan Mw. M. BakkerBoon opgelegden aanslag in het vergunningsrecht 1942 1943, waarbij deze aanslag met 12.50 wofdt verminderd. 5. Besluit van 11 Juli 1942, houden de beschikking op het bezwaarschrift van E. D. Dito tegen den hem opge legden aanslag in het vergunnings recht 19421943, waarbij deze be zwaarschriften ongegrond worden verklaard. 6. Besluit van 11 Juli 1942, tot het, met ingang van 1 September 1942, benoemen van J. W. van Vendeloo tot directeur der gem. handelsavond school imtijdelijken dienst, voor het cursusjaar 1942/1943. 7. Besluit van 11 Juli 1942, tot het vaststellen van de 8e wijzigingsbe- grooting, dienstjaar 1941. 8. Besluit van 17 Juli 1942, tot het, met ingang van 1 September 1942, benoemen van J. W. de Wjjn tot lee- raar aan de gem. avondvakteeken- school in tijdelijken dienst, voor het cursusjaar 1942/1943. 9. Besluit van 17 Juli 1942, tot het, met ingang van 1 September 1942, beneomen van J. J. van der Leek tot leeraar aan de gem. avondvakteeken- school in vasten dienst. 10. Besluit van 17 Juli 1942, tot het, met ingang van 1 September 1942, benoemen van J. van Hasselt tot lee raar aan de gem. avondvakteeken- school in vasten dienst 11. Besluit van 17 Juli 1942, tot het vaststellen van de 9e wjjzigingsbe- grooting, dienstjaar 1941. 12. Besluit van 24 Juli 1942, tot het vaststellen van de 10e wijzigingsbe grooting, dienstjaar 1941. 13. Besluit van 28 Juli 1942, tot het vaststellen van de 13e wijzigingsbe- grooting, dienstjaar 1941. 14. Besluit van 30 Juli 1942, tot het vaststellen van de 2e wijziging van het Arbeidsovereenkomstenbesluit 1935. 15. Besluit van 4 Augustus 1942, tot het verminderen van den aan M. M. Polak opgelegden aanslag in het vergunningsrecht 1942/1943 met 12.50. 16. Besluit van 4 Augustus 1942, tot het verminderen van den aan D. M. Mos opgelegden aanslag in het vergunningsrecht 1942/1943 met 25.—. 17. Besluit van 4 Augustus 1942, tot het verminderen van den aan C. Griek opgelegden aanslag in het ver gunningsrecht 1942/1943 met 12.50. 18. Besluit van 4 Augustus 1942, tot het verminderen van den aan J. D. List opgelegden aanslag in het ver gunningsrecht 1942/1943 met 25. 19. Besluit van 7 Augustus 1942, tot het voor het tijdvak van 1 Januari 1942 tot en met 31 December 1946 benoemen van J. J. Verfaille, R. N. van Os en A. Kersbergen tot leden van de Commissie, belast met de uit de Verordening betreffende het be heer van de gemeentebedrijven voort spruitende schattingen, en voorts tot het vaststellen van de voorschriften en voorwaarden bij deze schattingen in acht te nemen. 20. Besluit van 11 Augustus 1942, tot het vaststellen van de 11e w\jzi- gingsbegrooting, dienstjaar 1941. 21. Besluit van 14 Augustus 1942, tot het vaststellen van de 12e wijzi- gingsbegrooting, dienstjaar 1941. 22. Besluit van 17 Augustus 1942, tot het, met ingang van 1 September 1942, benoemen van N. H. Biersteker, R. Datema, A. Lever, A. Kramer, H. R. Kousbroek, H. J. Marinus en J. Visser tot leeraren aan de gemeente lijke handelsavondschool, in tydeljj- ken dienst, voor het cursusjaar 1942 —1943. 23. Besluit van 18 Augustus 1942, tot het vaststellen van de le wijzi- gingsbegrooting van gemeentewer ken, de le wijzigingsbegrooting van de centrale boekhouding, de le wjjzi- gingsbegrooting van de gemeente-rei niging. de 2e wijzigingsbegrooting van het grondbedrijf, de 2e wijzigings begrooting van de gasfabriek, de 2e wijzigingsbegrooting van de water leiding en de 2e wijzigingsbegrooting van het electrlciteitsbedryf, dienst jaar 1941. 24. Besluit van 22 Augustus 1942, tot het aan A. Buter, te Beemster, verstrekken van een leening van ten hoogste 400.—, teneinde hem in staat te stellen te kunnen voldoen aan den herbouwplicht ten aanzien van het perceel Sluisdijkstraat 47, onder nader door hem, Burgemeester, te stellen voorwaarden, InteAeMeeAt De plaatselijke Leider van 'het Nederl. Arb. Front deelt mede, dat door hem is voorgesteld als vertrou wensman „Lager" School Tuindorp bjj de Firma H. Vatter, Th. Laver- man, correspondentie-adres Gymnas tieklokaal Tulndorpschool, Brakke- veldweg, Den Helder. Voorts bfl de Firma H. Slikker, slagerij, als Soc. Voorman W. v. d. Wefl, Singel 80. Nu de zilveren 10-cents stukken en de bronzen halve stuivers buiten om loop gesteld zijn wordt den bezitters van muntgasmeters er met nadruk op attent gemaakt, dat na de meter opneming in deze maand dergelijke geldstukken niet meer in den meter gedeponeerd kunnen worden. Uitsluitend de door het gasbedrijf uit te geven penningen kunnen thans gebruikt worden. Indien na de opneming toch oude dubbetjes en/of stuivers worden aan getroffen worden deze niet irtgeno- men en wordt bijbetaling van de ont brekende geldswaarden gevorderd. Men houde hiermede dus rekening. ALS HONDEN HONGER HEBBEN. Het schijnt tijd te worden, dat een groot deel der'Juttersche honden ge muilkorfd worden, wil men althans de kans niet loopen dat er nog meer aanvallen op eerzame burgers ge pleegd worden. Gisteren werd er n.1. weer iemand leelijk in den arm ge beten door een dergelijke canis fami- liaris, terwijl denzelfden dag iemand in de Prof. Zeemanstraat een aller onaangenaamste ervaring met een viervoeter had. Toen de man in kwestie stond te verduisteren liep de hond z'n woning binnen. Bij zijn poging het dier er weder uit te jagen beet dit hem dusdanig, dat hij zich terstond moest laten verbinden. De politie speurt thans naar dezen hond, met het plan het bijtlustige beest te laten afmaken. VERKEERSOVERTREDINGEN. Diverse verkeerszondaars gingen wederom op de bon. Ook enkele be zitters van motorrijtuigen, die geen behoorlijke letter en nummer meer bezaten. TERUG NAAR MAASSLUIS. F:n 13-jarig meisje uit Maassluis werd alhier aangetroffen. Door de politie werd het per keerende gele genheid teruggezonden. GERAMD. Door een auto werd het hek voor Het gebouw van de Boerenleenbank te Julianadorp geramd. WIE WEET DAAR MEER VAN? Ontvreemd werd dezer dagen, ten nadeele van een bewoner der Java- straat een autoband met velg. Maat 19 bij 4.50. Wie weet hier meer van? RIJWIEL ONTVREEMD. Een bewoner van de Vischstraat deed aangifte dat zijn fiets spoorloos verdwenen was. Wat men wèl en niet moet inleveren Dezer dagen mochten wij een on derhoud hebben met den burgemees ter van Schagen, omtrent het door hem aangekondigde algeheel pardon inzake het bezit van hamstervoor raden. Eenerzijds kon hij ons meedeelen, dat verschillende ingezetenen hem reeds voorraden tfer beschikking had den gesteld. Deze levensmiddelen wa ren onder de armste gezinnen ver deeld en daar uiteraard met begrijpe lijke ingenomenheid in ontvangst ge nomen. Anderzijds stelde hij er prijs op dui delijk te laten uitkomen, dat het al leen ging om voorraden van artike len, die slechts op bonnen kunnen worden betrokken en dan nog alleen, wanneer deze goederen in bovenrede- ljjke hoeveelheden aanwezig zijn. Het was voorgekomen, dat menschen had den gevraagd of een partijtje inge maakte slaboonen was toegestaan. Dat was natuurlijk wel het geval. De burgemeester bleek er zelfs grooten prijs op te stellen, dat de Ingezetenen soortgelijke voorraden voor den win ter aanlegden. Men diende zich echter ook hierbij tot het redelijke te be perken en er vallen vanzelfsprekend geen goederen onder, die practisch gesproken alleen op oneerlijke wijze kunnen zijn betrokken. Hij verzocht ons voorts er nog eens den nadruk op te willen leggen, dat het algeheel pardon ernstig is ge meend. De houders van voorraden zullen er goed aan doen zich terdege ts bezinnen. Zoodra de termijn is af- geloopen, zal e» van pardon geen sprake meer zijn. 25. Besluit van 28 Augustus 1942, tot het verleenen van medewerking aan het bestuur der schoolvereeniging „Laat de Kinderkens tot Mjj komen" voor het aanschaffen van 10 exem plaren Duitsch leer- en leesboek (Bl(j- denstein en König) met 10 supple menten. 26. Besluit van 12 September 1942, tot het vaststellen van de le wijzi gingsbegrooting van het waterlei dingbedrijf, dienstjaar 1942. Den Helder, 23 September 1942. FRANSCHE ARBEIDERS NAAR DUITSCKLAND. VICHY, 24 Sept.. (D.N.B.) De minister voor de inlichtingen, Ma- rion, heeft heden officieel mede gedeeld, dat tusschen den chef deT regeering, Laval, en gouwlei der Sauckel oen overeenkomst tot stand is gekomen betreffende het gebruik van de Fransche arbei ders in Duitsehland. BENOEMD. Bij besluit van den secretaris generaal van het depa-:euxn' van Financiën is W. van Duinen, surnumerair der directe belastin gen, registratie en domeinen ter inspectie der belastingen te Leeuwarden, le afdeeling, met in gang van 1 November 1942 be noemd tot ontvanger der directe belastingen, registratie en succes sie te Den Helder. Helder-niewws H.F.C. 1—HELDER 1. Helder 1 gaat naar Haarlem om HFC in eigen huis te bekampen. Beide ploegen zfjn nog ongeslagen en nu de witjakken uit moeten spe len, zal het dubbel moeilijk zijn te zegevieren. Toch hebben we het volste vertrouwen in het eerste elftal. (Vertrek per trein 9.30 uur.) Kenter Boov v. Teckelenburgh Goutier Kiesewetter Himpers Wagenaar L. v. d. Bogaerde Krab Rottier De Leur Heldor 2—V.S.V. 2. Het tweede ontvangt hét reserve elftal van het groote VSV. De witjes moeten nu weer eens winnen, want anders komen zij te veel in de ver drukking. Boogaard Neer hoff Pater Veen Vonk Bakker v. Beekhoven Spigt Hendriks Dorljjn Wieren. (Aanvang 2.15 uur.) Helder 3 speelt om 10 uur tegen Watervogels 2. KERKNIEUWS. Beroep naar de Ned. Hervormde kerk te Urk aangenomen door 'Can- didaat Pietersman te Ommen. De prijzen waren heden: kuilpaling 74 ct., 1 jjnaai 0.681.90, snoek baars 68 ct., roode baars 36 ct., voorn 2230 ct., pos 10 ct., alles per kg; nest 50 ct. per bak van 37 Vi kg. WIERINGEN. ONTVREEMDE VOORWERPEN TERUGGEVONDEN. Naar aanleiding van den dief stal in den nacht van j.1. Vrijdag op Zaterdag kunnen wij het vol gende medèdeelen. De ontvreemde fietsen, kleedingstukken en dis tributieib&scheiden zijn nabij van Ewijcksluis tegen een boom te ruggevonden. Van de distributie bescheiden waren de geldige bon nen ontvreemd. Van de daders heeft men echter tot op heden nog geen spoor kunnen vinden. POLITIE. Verloren: een blauw zijden sjaaltje. Gevonden: een zadeltaschje van een rijwiel, niet inhoud. t Inlichtingen gem. bode. ANNA PAULOWNA. GESLAAGD. De dochter van onzen oud-burge meester, mej. A. P. Groneman, slaag de te Den Haag voor het examen logo paedie en phoniatrie. Op het te Amsterdam gehouden examen op 28 Juli en 17 Sept. 1942. is onze oude plaatsgenoot H. Petter thans marechaussee te Hoofddorp, geslaagd voor het Politie-diploma A. LOOP DER BEVOLKING. Ingekomen personen: Mej. A. C. Lubbert. Schorweg 41 van Zand- voort, Dr. Smitstraat 7: F. J. van Laere. Veer weg 4 van Zaandam. Meidoornstraat 74; mej. F. Mulder. Schorweg 47 van Haarlem. Bartel- jorisstraat 34 rood. Vertrokken personen: A. D. Kep- pel naar Amsterdam. Pontanusstr. 54; L. M. Brinkmann naar Anaijk. Dijkweg 537; K. Hibma naar Hoorn. Veemarkt 2; Mej. C. Voorthuiisen naar Muenchen. Duitsehland; G. Braafde Vries naar Wieringer- waard E 34; G. van Markus naar Den Helder, van Foreestweg la: C. M. van den Berg naar Lisse. Nieuw- straat 24; J. Wieringa en gezin naar Wieringen, van Hengelstraat 9; mej. T. Blaauboer naar 's-Graven- hage. Zuidwal; R. Baken naar Kam pen. Venstraat 93; mej. A. J. C. Peerdeman. Wieringermeer. Wierin- gerwerf. woonark Hendrica; A. M. de Wilde, naar Leeuwarden. Zwa luwstraat 3; Mei. A. H. Brouwer n. Nieuwer Amstel, Nieuwkarselaan 50; M. A. L. Kolster naar Westwoud Zusterhuis; Jac. C. Onderwater naar Medemblik. Ridderstraat 10; W. M. Zeeman en gezin naar Den Helder Sperwerstraat 27; J. Tiesinga naar W eststelling werfOoster wolde 'Joh. W. Keeman naar Deventer. Burg. v. Marlestraat 15; M. Delis en ge zin naar Hensbroek. Wogmeer; W. van Eijsden en echtg. naar Den Helder Vlamingstraat 22; (5. Bak ker en gezin naar Den Helder. Be goniastraat 17; F. Koning en echtg. naar Den Helder Gravenstraat 98: R. Hettinga naar Schiedam, van 's-Gravestraat 6a; C. W. van Oor schot naar Warmond; P. van Dnk naar Wieringen. Hip.hoef. Hoofd straat 30; P. Svchenk naar Scha gen. Molenstraat C 52: mej. A. C- van der Bent naar Bloemendaal Santpoort. Prov. Ziekenhuis; W. Co- lijn en echtg. naar Heiloo. Wester- weg 77; H. J: Brandenburg naar Haarlem. Lorentzkade 83. „Zonder schepen kunnen wij niet leven" STOCKHOLM. 24 Sept. (DNB). In een boodschap aan een confe rentie van meer dan 1000 vertegen woordigers van de Engelsche scheepsbouwindustrie te Londen, heeft Churchill Woensdag, naar de Britsche berichtendienst meldt, ver klaard: „Zonder schepen kunnen wii niet leven en zonder schepen kunnen wij niet overwinnen". Chur chill beweerde welj dat de positie van de scheepyaart in den laatsten tijd Was verbeterd, doch moest toe geven. dat zij toch nog steeds ern stig is. „Wii hebben ieder schip, dat /gebouwd kan worden dringend noo- dig." Het is thans gelukt van de groo te visschersschepen een groot aan tal loggers met gasgeneratoren in de vaart te brengen; aan vele log gers wordt nog gewerkt. Ook van de kleine schepen, die steeds voor de dagvisscherij bestemd waren, zijn er vele verbouwd, met name verscheidene IJselmeervaartuigen Op 31 Maart kwam het eerste gene ratorsehip in de vaart. Het was de van IJmuiden, varende Sch. 130 en met opmerkelijk succes, wat de vangst betreft. Vier proefschepen volgden en het resultaat was even eens uitstekend. Natuurlijk liepen de vangsten aanmerkelijk terug, toen in Juli de nachtvisscherij ver boden werd. In 't algemeen kan nien echter zeer tevreden zijn, daar de met olie gestookte schepen slechts een week per twee maan den konden visschen en generator schepen de visscherij iederen dag kunnen uitoefenen. Eigenaar van schokkers, kust en IJselmeervisschers, dienen te bedenken, dat waarschijnlijk in de toekomst voor schepen zonder ge nerator geen olie meer beschik baar is en derhalve verdient het aanbeveling, alsnog over te gaan tot generatorbouw. ZWITSERLAND BEZIT 10.M0 EMIGRANTEN. BERN, 24 Sept. (Interinf.) In den N'ationalen Raad heeft bonds raad Von Steiger als chef van het ministerie v. Justitie en Politie de door verschillende afgevaardigden verzochte verklaringen over het emigrantenvraagstuk afgelegd. Hij veklaarde, dat tot voor enkele maanden de handhaving van de voorschriftenn iet zoo streng is ge weest. Thans heeft, de bondsraad echter aanwijzingen verstrekt, vol gens welke het asylrecht als recht van den staat wordt gehandhaafd, doch waardoor ook den strijd wordt aangebonden met het binnensmok kelen van emigranten. Op het oogenblik bevindeq zich 9600 emigranten in Zwitserland. De vreemdelingen, die op illegale wij ze het land zijn binnengekomen, zijn in verzamelkampen onderge bracht en verplicht te werken. DE SPILMOGENDHEDEN IN HET VIERDE OORLOGSJAAR. GENèVE, 24 Sept. (D.N.B.) De teleurstelling der geallieerden over de ongebroken kracht der spilmogend'heden in het vierde oorlogsjaar komt tot uiting in een artikel, door Gilbert Murray ge publiceerd in het Septembernum mer van' de Contemporary Re- view. Murray schrijft: „Het vierde oorlogsjaar heeft een eigen ka rakter. Op zuiver militair gebied hebben wij geleerd, meer en meer de weinig verheugende gevechts kracht van Duitsehland te besef fen. Alle verwachtingen over een ineenstorting van het Duitsche moreel, over een revolutie tegen het nationaal-socialisme, over een plotselinge verandering in de voor zieaiing met petroleum, smeerolie, rubber of werkkrachten zijn ij del gebleken. Ten aanzien van petro- THEORIE EN PRAKTIJK. GENEVE, 24 Sept. (D.N.B.) De Amerikaansche minister van binnenlandsche zaken, Harold L. Ickes, heeft irf het tijdschrift „Col liers Magazine" een artikel, dat groot opzien heeft gebaard, gepu bliceerd over de moeilijke positie van de oliemarkt in de Vereenigdc Staten. Na een opsomming van de veel vuldige gebruiksmogelijkheden van de petroleum in*<Je moderne bur gerlijke en oorlogseconomie wijst minister Ickes op de omstandig heid, dat ook voor de productie van svntetische rubber petroleum een der belangrijkste gronstoffen is, en voegt er aan toe, dat de Ver. Staten bij deze zoo belangrijke pro ductie veel te laat gekomen zijn. Voorts verwijt hij het Amerikaan sche publiek volstrekt niet op de hoogte te zijn omtrent de elemen tairste gegevens der oliesituatie. Eenigen tijd geleden had hij aan een krantensydicaat een artikel over petroleum aangeboden, waar in hij betoogde, dat de V. S. er in dit opzicht geenszins goed aan toe waren en dat de reserves slechts beeprkt waren. Het manuscript was hem prompt terug gegeven met de opmerking, dat „de Vereenigde Staten meer olie produceeren dan de geheele rest van de wereld bij een". a T)e werkelijkheid. De waarheid is echter, dat de eigen reserves gering zijn en steeds geringer worden. De V. S. verkee- ren in de positie van iemand, die luxueus leeft, terwijl hij al wat hij verdient uitgeeft en bovendien nog zijn kapitaal aantast. In de jaren 1938/40 hebben de V. S. 4% miiliard vaten olie uit den grond gehaald en in dezelfde perio de slechts 2,5 miiliard vattn nieu we onderaardsche reserves ontdekt. In 1941 was het nog erger: toen produceerden de V. 'S. 1,4 miiliard vaten en ontdekten slechts X mill. vaten nieuwe onderaardsche schat ten. Tevens echter is het oliever- bruik in het land in de hoogte ge Voor het wisschen van zuiver wol, zijde en kunstzijde^ (niet »oor katoenen ea halfkatoenen stoffen) schoten, of een manier, die herin nerde aan de dagen, toen men bil lioenen kubieke meters natuurgas zoo maar liet wegwaaien. De oliereserves buiten de V. S., aldus Ickes,Vzijn veel grooter dan die in Amerika en deze buitenland sche reserves liggen in feite of al thans potentieel binnen het herent van de asmogendheden. Bovendien zijn deze reserves ten deele haast onuitputtelijk, terwijl die der V.S. snel op een eind loo- pen. De grootste, rijkste reserve gebieden ter wereld zijn die van Rusland en het Nabije Oosten, en juist daar strijdt de As het hevigst Het is nitets teveel gezegd, als men beweert, dat de toekomst der wereld wordt beslist in het Nabije Oosten, waartoe de Kaukasus be hoort. Ickes betoogt voorts, dat ook de olievelden van de Stille Zuidzee niet zoo grondig verwoest konden worden door de geallieerden, dat zij over eenigen tijd niet weer op nieuw in bedrijf kunnen worden genomen en dat de landen van 't Driemogerwiihedenpact na de ver overing van den Kaukasus over zoo omvangrijke oliereserves be schikken, dat zij de na-oorlogsche wereld zullen beheersohen. Idkes besluit, met den oproep aan de V. S., zoo spaarzaam mo gelijk om te gaan met de olievoor raden en samen te weiken mrt de overige geallieerden, die petro leum bezitten, opdat Amehka tot hun voorraden op billijke handels- voorwaarden toegang kan krijgen. leum en rubber zijn wij degenen, die de moeilijkheden hebben. De spil heeft vrijwel alle rubberge- bied en een groot deel der petro leum/bronnen veroverd. Duitseh land beschikt over vrijwel geheej Europa met zijn geweldige imius- trieele hulpbronnen. HET VOGELEILAND. Terecht kan het eiland Clipperston, dat aan Mexico behoort, het „vogel eiland" worden genoemd. Slechts twee a drie weken per jaar kent het eiland ook menschelijke bewoners. De rest van het jaar wordt het uitsluitend door vogels bewoond. Clipperston bestaat geheel uit ko raalrif en is vijf kilometer in het vierkant groot. Evenals op vele andere eilanden in die streken, broeden hier jaarlijks millioenen zeevogels en laten er hun mest achter. Deze mest wordt door Mexicaansche visschers vergaard en verkocht. Zooals gezegd, komen zij echter slechts enkele weken in het jaar op het eiland, teneinde de vogels niet te zeer te verschrikken. EEN ZEEOLIFANT MOET EEN RUSTIGE SLAPER ZIJN. Is hij dit niet dan doet een circus directeur beter, dit dier maar niet tot zijn menagerie te laten behooren. Een van de merkwaardigste spoorwegonge lukken is namelijk eens veroorzaakt door een zeeolifant uit een circus. Dit kwam als volgt: Terwijl de olifant des nachts in een wagon van de eene stad naar de an dere werd vervoerd, keerde het dier zich in zijn slaap om. Door deze ge weldige gewichtsverplaatsing ontspoor de de trein en werd er veel materieele schade aangericht. Wanneer U dus een zeeolifant als huisgenoot wilt nemen, overtuigt u zich er dan eerst van, dat het dier een rustige slaper is, of dat uw huis bijzonder solide in elkaar zit. Het DNB. meldt uit Berlijn: De Britsche admiraliteit deelt mede, dat sedert het uitbreken van den oo:log meer dan 100.000 mijnen in vijandelijke wateren, aan de Duitsche en door Duitsehland be zette kusten zijn gelegd. Alexander, de eerste lord der admiraliteit, heeft naar aanleiding van dit ju bileum in den mijnenoorlog gespro ken over den Britschen strijd te gen de mijnen en in een te Ports- mouth gehouden rede gezegd: „Wij hebben voor de kusten van Groot- Brittannië meer magnetisch, acous tische en verankerde mijnen ver nield dan noodig waren om de ge heele Britsche koopvaardijvloot tot zinken te brengen. Dit was voorna melijk het werk van mannen, die visschers of gewone burgers waren voordat zij bij de marine kwamen. Zij moesten voor dit werk worden opgeleid en vAn hun officieren was niet meer dan twee procent afkom stig van de marine. Deze beide mededeelingen, zoo wordt van bevoegde zijde medege deeld, toonen aan hoe de strijd krachten van de Britsche marine in vérgaande mate door den mijnen- ooulog gebonden worden, dien Duitsehland voor de kusten van Engelajid voert. Ook de mijnenoor log is niet eenzijdig. Onderzoekt men uit dit gezichtspunt de Brit sche opgaven, dan komt men tot een verrassend resultaat. Bij de groote beteekenis van de Britsche scheepvaartroutes voor den gehee- len oorlogstoestand zal niemand aannemen, dat Duitsehland den mijnenoorlog minder intensief voert dan Engeland. Veronderstelt men dus eens, dat Duitsehland in deze drie jaren evenveel mijnen had ge legd als Engeland, dan blijkt, dat de Engelschen slechts een te ver- waarloozen klein gedeelte van deze mijnen hebb.en kunnen opruimen. Alexander zegt, dat nu juist zoo weel mijnen opgeruimd zijn als noo dig geweest zouden zijn om de ge heele Britsche koopvaardijvloot tot zinken te brengen. De geheele Brit sche koopvaardijvloot bestond bij het uitbreken van den oorlog uit 2400 zeewaardige vaartuigen van meer dan 2000 ton. Telt men de toen aanwezige 1625 visscherssche pen en alle kustvaartuigen tot en met de kleine vaartuigen van meer dan 100 brt. hierbij op, dan krijgt men een totaal van 6700 eenheden van de Britsche koopvaardij, vis schers- *en kustvloot. Ruim geno men zouden dus de Engelschen 6700 mijnen hebben opgeruimd. Wan neer de Engelschen op grond van de verliescijfers, welke de Britsche admiraliteit bekend zijn, aan Duitsehland de pariteit in den mij nenoorlog toestaat, dan moeten zij meer dan 90.000 mijnen niet gevon den hebben, die ofwel hun scheep vaart nog bedreigen of door het tot zinken brengen van schepen hun natuurlijke bestemming hebben be reikt. De cijfers van de Britsche admi raliteit worden door niemand se rieus opgevat. Dit voorbeeld toont echter aan hoe onvoorzichtig Alex ander en zijn mannen met cijfers omspringen. Het is de laatste paar weken duidelijk gebleken, dat de handel in gebruiksvee niet zoo gunstig is, dat de bouwers minder zijn. Giste ren was de handel in geldekoeien stug, de hoogste noteering was f 450.De hoogste noteering voor kalf koeien liep tot f 700.met een matigen handel. De pinken liepen tot f 350.wat merkelijk meer was dan vorige week. Ze waren gisteren echter veel zwaarder en de handel was heel kalm. Voor de levering waren er 214 stuks koeien, stieren en pinken aangevoerd, 63 graskalveren, 18 nuchtere kalveren en 267 vette schapen. Er waren weer veulens aangevoerd, de prijzen waren de zelfde als de vorige week, tot f 850 De handel was goed. Op de taxatie paardenmarkt werden maar 7 paarden getaxeerd en in het ge heel geen zware paarden. De prij zen liepen van f 325.tot f 700. Wel was er een 20-tal paarden aangevoerd uit Terschelling en Winschoten, deze dieren waren reeds ter plaatse getaxeerd en wer den hier dus enkel toegewezen. Dit geschiedde overigens buiten de markt om. Op de wolveemarkt waren de aanvoeren even minder, doch de prijzen niet lager. De handel was zeer flauw. Fokschapen golden tot f 120.ramlammeren van f 38. tot f 48.lamooien van f 55.tot f 62.De bokken en geiten wer den weer goed verkocht tot f 80.— als hoogste noteering. Magere var kens golden van f 80.tot f 100. De 'prijzen van biggen blijven sta biel, wel tot f 45.handel traag. Geregelde prijzen werden besteed voor de konijnen, van f 1.— tot f 7.Een paar uftvliegers golden meer, we hoorden van f 12.— tot f 15.De aanvoer was weer groot. Kippen normaal. We konden ons dezen dag niet verheugen in mooi weer, dit scheelt direct voor wat betreft het bezoek, dus: weinig drukte. SCHAGFEN, 24 Sept. 7 Paarden f 325—700, 28 veulens f 500—850, 24 geldekoeien (mage re) f 306—450, 214 idem (vette) voor de Centrale, 3 kalfkoeien f 550—700, IS pinken f 200—350, 63 graskalveren voor de Centrale, 12 nuchtere kalveren voor de Cen trale, 16 magere schapen f 100— 120, 267 idem (vette) voor de Centrale, 124 lammeren f 38—62, 8 bokken en geiten f 4080, 3 ma gere varkens f 80—100, 35 biggen f 3045, 229 konijnen f 1—7, 10 kippen f 2.50—3.50. IJMUIDEN, 23 Sept. Prijzen: tarbot f 8—3.50, 'griet f 52.50, tongen f 7.501, middel- schol f 8, kleinmiddel schol f 2.50 kleine schol (2) f 2, kleine schol (3) f 0.80, keine schol (4) f 0.50, bot f L, schar (1) f 0.60. söhar (2) f 0.30, vischpuf f 0.10, gullen f 0.80,, wijting f 6.80, pieterman f 1.50, roode poon (1) f 3. roode poon (2) f 120, horsmakreci f 0,10, alles per Kg.

Heldersche Courant | 1942 | | pagina 3