Rede Von Ribbentrop Op Hewa 203 booten vernietigd DAGBLAD VOOR HELDERSCHE EDITIE Sowjet-Unie verloor ruim 100 millioen menschen Iedere Britsche bom wordt geteld De Alkmaarsche Jeugdstorm 86ste Jaargang. No. 11913 4 pagina's Hoofdredacteur: A. R- JONKER Alkmaar MAANDAG 28 SEPTEMBER 1642 r- Verduister 2oct 1^.26 uur 17oct. 7.36 uur v.m De arbeidsvoorziening in den landbouw Uit*.N.V. Uitg. Mij. Hollands Noorderkwartier. Redactie- en Administratiebureaux: SC'HAGEN: Laan 201. Tel. 444 (2 lijnen. - DEN HKLDER: Koningstr 78. Tel. 2345 (2 lijnen). - ALKMAAR: Voordam 9. Tel. 3330. NOORD-HOLLAND Deze Courant vewchijnt dagelijks A dvertentie-tariel. Gewone advertenties 11 ct p. m.m Bij contract, binnen een laar te ae- bruiken. belangrijke korting. Prij zen worden od aanvraaa verstrekt. BERLIJN, 27 Sept. (D.N.B.) De Rijksminister van Buitenkind- scfhe Zaken, Von Ribbentrop, heeft ter gelegenheid' van den verjaar dag der onderteekening van het Driemogendh eden pact hedenavond een receptie gegeven, waar o.m. aanwezig waren de Itaiiaansche ambassadeur, de Japansche ambas sadeur, de Hongaarsche gezant, de Roemeensahe gezant en generaal- .veldrnaarschalk Keitel. Rijksminister Von Ribbentrop hield een redevoering waarin hij zeide, dat het sluiten van het Driemogendhedenpact vooral was geschied als waarschuwing voor de Ver. Skaten van N.-Amerika. Roosevelt's eigen werk. Zin en doel van het bondge nootschap was dus zuiver defen sief, n.1. verhinderen dat de Eu- ropeesche oorlog door deelneming ven de V. S. een algeimeene we reldoorlog zou worden en daarme de zou worden verlengd. Roosevelt sloeg de waarschuwing in den wind en ging spoedig tot openlijke oorlogshandelingen over. Een jaar lang hehben de mogendheden van ihet pact z-ijn beleedjgingen, uit dagingen en vijandelijke hande lingen aangezien in de hoop, dat het gezond verstand van het Arne- rikaansche volk nog zou spreken. Maar deze oorlog was het meest eigen werk van Roosevelt. Hij Met het van rupsbanden voorziene motorvoertuig door het Karelische oerwoud. Recht gaat het door den diepen kuil heen. Het is uitgesloten, dat dit voertuig blijft steken. SS PK Niquille-Trans-R-P H m. Over de gevechten op Madagas- car wfüfdt officieel meegedeeld, dat aan het front bij Behinga. 40 kilome ter ten Zuiden van de hoofdstad Tananarive. een levendige bedrij vigheid van patrouilles heerscht. Zaterdagochtend werden de Fran- sche stellingen na een hevig bom bardement aangevallen. De Fran- eche strijdkrachten boden krachti- gen tegenstand en maakten gevan genen. Naar Associated Press meldt, heeft de tweede onderstaatssecreta ris van het Britsche ministerie van oorlog. Lord Croft. in een rede als antwoord op den roep naar een tweede front verklaard: Engeland strijdt reeds aan dertien fronten en voor het grootste deel onder zeer ongunstige omstandigheden. Paus Pius XII heeft in afseheids- audientie den persoonlijken ambas sadeur van Roosevelt bij den H. Stoel. Mvron Taylor ontvangen. Van daag vertrekt Taylor. wanneer weersomstandigheden zijn vlucht niet vertra^èn. Hij was tijdens de audiëntie vergezeld van den zaakge lastigde. Tittman. De politieke correspondent van de Sunday Times meldt, dat Chur- chill in de eerstvolgende vergade ring van het Lagerhuis een verkla ring zal afleggen over de laatste ge beurtenissen. Een uitvoerig over zicht Van den militairen toestand wordt niet verwacht. stelde Japan eischen die zijn eer moesten aantasten. Daarmede was de maat vol en Japan sloeg toe. Stalingrad symbool? Voortgaande schetste de minis ter de gebeurtenissen tegen sedert einde September 1942, de Japan sche successen, de geweldige suc cessen van Duitschland en zijn bondgenooten en sprak over den thans reeds weken om Stalingrad woedenden slag. Wij allen, politici en soldaten weten, zoo zeide hij, en het heele Duitsche volk weet dat het bij-.dezen strijd om groote dingen gaat. Wij weten echter ook dat de heldenmoed en dapperheid der Duitsche troepen ook den slag om Stalingrad zullen winnen. Wellicht zal men later eens dezen slag tot symlbool maken van den vrijheidsstrijd van Europa. Want met de verove ring van deze stad, die het groote verbindingscentrum is tusschen Noord -en Zuid-Rus land en die de voornaamste verkeersader van dit land, de Wolga, beheerscht, wordt aan onzen gevaarlijksten tegenstan der een slag toegebracht, waarvan hij zich niet meer zal herstellen. Met de beëin diging van de militaire ope raties der verbonden legers in dit jaar zal de Sowjetunie, naar de rijksminister verklaar de, in een uiterst moeilijke situatie geraken. Wat Rusland verloor. De verliezen aan gebieden, men schen, voedingsbases, ertsen, grond stoffen van allerlei aard, industri- eele, verkeerstechnische en ten slotte ook militair strategische mogelijkheden' zijn van dien aard. dat de bolsjewistische kolos reeds thans meer dan de helft op be langrijke gebieden tot tweederde en meer van zijn kracht heeft verloren. Territoriaal gezien heb ben de verbonden troepen reeds 1.4 millioen vierk. K.M. bezet. Van het opengelegde deel van het Enropeesche Rusland is daar mede ruim de helft, en wel bet verreweg waardevolste deel hecht in Dnitsche handen. Aan menschen hoeft de Sowjetunie door de ge. hiedsverliezen ongeveer 90 millioen verloren. Daarbij komen de verlie zen aan dooden, gewonden en oe- vangen soldaten ten bedrage van rond 14 millioen, zoodat de Sowjet unie in totaal ruim 100 millioen menschen heeft verloren. D.w.z. tweederde van de bevolking van het Enropeesche deel en ruim de helft van haar totale bevolking. Met de bezetting van de Oekraïne en de gebieden tusschen Donetz en Don, tusschen Don en Wolga en de Krim benevens de tot dusver veroverde deelen van den Kauka- sus zijn de vruchtbaarste gebieden van de Sowjetunie in Duitsche handen. Daarmede zijn tweederde deel van het broodgraan, ruim tweederde van de vleeschvoorzie- ning en bijna de geheele voorzie ning van suiker voor de Sowjet unie weggevallen. Niet minder rampspoedig zijn de verliezen aan vitale grondstoffen, zooals ijzererts en steenkool tot 60 en 70 procent en mangaan tot 96 procent, waar door de vervaardiging van sitaal van hooge mate dubieus is ge worden. De Sowjetunie nadert der halve zoowel ten aanzien van het menschenmateriaal als van levens" middelen en grondstoffen voor de nog resteerende industrie de grens der uitputting. Als beslissende factor komt daarbij het uiterst groote gevaar voor ongeveer 90 der bolsjewistische olieproductie. Reeds thans is het vervoer van olie uit de Kaukasus doordat de Duitschers de Wolga beheersehen evenals de vitale spoorlijnen, nau welijks nog mogelijk. Zonder vol doende olie wordt een modern le ger en luchtwapen invalide. Er kan geen twijfel aan zijn dat een land met zuike verliezen noodza kelijkerwijze vroeg of laat achter adem moet geraken. Voedselproblemen geregeld. De gevolgen van de militaire pres taties der landen van het Pact van Drie blijken thans reeds op alle ge bieden. In dezelfde mate, waarin hun mogelijkheden op het gebied van bewapening en strategie beter worden, verminderen zij aan den kant van den vijand. De rijksmi nister vatte deze situatie sameii in enkele punten. Het wellicht meest urgente pro bleem van Europa, het voedings probleem, is definitief geregeld Door de verovering van de Oekraï ne, het Don- en Koebangebied is niet alleen de voeding van Duitsch land en Italië, maar van geheel Europa in de toekomst veilig ge steld. De levensmiddelenpositie kan van jaar tot jaar slechts beter wor den. Wat de grondstoffenpositie van de landen van het Pact van Drie betreft, zij zijn, aangezien hun allo grondstoffen van Europa tot aan de beneden-Wolga toe en die van ge heel Oost-Azie ter beschikkim staan, (hans in een positie, dat voor hun oorlogsbehoefte op dit gebied geen moeilijkheden meer kunnen ontstaan. Ten aanzien van de bewap - ningscapaciteit zullen Duitschland en zijn bondenooten stellig kwalita tief en wanneer men alle factoren overweegt ook kwantitatief de te genstanders overtreffen. Dat geldt onder meer voor de arbeidskrach ten. Het betreft een voorsprong der landen van het Driemogendheden pact, die in dezen oorlog niet meer zal worden ingehaald. Tegenover de rond 190 millioen menschen in En geland en de Ver. Staten waaruit hun geschoolde arbeiders komen, waarbij dan de nog aanwezige maar sterk gedecimeerde geschoolde ar beiders der Sowjetunie komen, be schikken de landen van het Drie mogendhedenpact over een men schen reservoir van ongeveer 450 millioen mens'chon. De vergelijking wordt nog belangrijk gunstiger, wanneer men bedenkt, dat het per centage geschoolde arbeiders in de Europeesche landen altijd veel grooter is geweest dan in Engeland en de Ver. Staten. Onder deze omstandigheden is de opvatting gerechtvaardigd, dat de landen van het Driemogendheden pact, steunende op de grootste in dustrie en bewapeningscentra's der wereld en op bijna alle werven in Europa en Azie tegen de bewape ningsproductie van den tegenstan der niet alleen zullen zijn opgewas sen, maar dien zullen overtreffen., De strategische positie van de landen van het Driemogendheden pact wordt gekenmerkt door het feit, dat de verbondenen overal on- nemebare militaire posities hebben veroverd, van waaruit zij den te genstander het hoofd kunnen bie den m zelfs het initiatief kunnen nemen en hem uit verdere posities verdrijven. Bommen worden getold Wat de bommenoorlog tegen de burgerbevolking betreft, de toe komst zal leeren of deze meest ei gen uitvinding van Ghurchill een goede of slechte gedachte is ge weest. Iedere bom, leder vernield huis en iedere doode maakt het Dnit- sche volk nog slechts harder en vastbeslotener in zijn wil om de Engelschen alles terug te betalen en er zorg voor te dragen, dat Euro pa eens en voor altijd rust heeft van Engeland. Ook de andere vol ken van Europa denken er zoo over. Overigens kan Churchill er zeker van zijn dat de bommen geteld wor den en dat de tijd zal komen waar in wij ons met dit Engelsche vlieg tuigmoederschip voor Europa defi nitie! zullen bezighouden. Behalve het bombardeeren van de Duitsche burgerbevolking heeft Churchill in de drie jaren van de zen oorlog nauwelijks een militair succes te boeken gehad. Het schijnt hen veeleer voorbehouden te zijn het eene deel van het Britsche rijk aan zijn vijanden, het andere aan zijn vriend en bondgenoot de Ver. Staten te verliezen. Resumeerend zeide Von Ribben trop: „De mogendheden van het Pact van Drie zijn aan het einde van het tweede jaar harer aaneen sluiting in elke richting meester van den toestand. Een zware strijd kan nog voor ons liggen, Wij zijn daarop voorbereid, want de oorlog De vraag naar manden van allerlei soort vttor verpakkingsdoeleinden is zeer groot. De mandenmakers van het Lekstadje Ameide kunnen het werk bijna niet af. Een oude mandenmaker aan den arbeid. Stuvel-Pax Holland m. in Rusland heeft de verbonden le gers niet uitgeput, zooals onze vijan den weggen, maar ze juist gehard. Op elk terrein beveiligd hebben Europa en Oost-Azië een sterke po sitie betrokken. Zij wachten op Roo sevelt, die deze beide werelden zon der schepen, zonder beproefde sol daten, zonder steunpunten zonder ervaring en zonder tallooze andere dingen op een afstand van duizen den mijlen wil veroveren. Duitschland, Italië en Japan met hun bondgenooten zullen hun vijan den steeds nieuwe slagen toebren gen, tot zij eindelijk er genoeg van hebben en zoowel Engeland als de V. S. zullen inzien, dat zij in Europa en Oost-Azië niets meer te zoeken hebben." Tenslotte gaf Von Ribbentrop ui ting aan de rotsvaste overtuiging, dat de tijd thans definitief werkt voor de landen van het Pact van Drie. Een zeventiental leden geëerd Evenmii? als de herdenking van het zevende jaar van het bestaan van den Nationalen Jeugdstorm ongemerkt voor Alkmaar is voorbijgegaan, pas seerde ook de dag van Zaterdag, toen deze jeugdorganisatie haar achtsten verjaardag vierde, zoo maar zonder meer onze stad Behalve dat een le vendige radio-reportage daarvoor wel zorgde, kwam ook de afdeeling zelve op het pad. Er was geen groote rucht baarheid aan gegeven en toch wist menigeen dat om kwart vóór drie de stormsters en stormers op het Hof plein zouden aantreden en dat was voldoende om een aantal menschen op de trottoirs rondom het plein bijeen te doen komen. Onder hen merkten wij o.m. op den burgemeester, den com missaris van politie, den plaatsvervan- genden kringleider der N.S.B., Swidde, den commandant der W.A., Kruijer, de groepsvrouwe der N.S.V.O., mevr. Blees-de Ranitz, den vormingsleider der N.S.B., Blees, rechter mr. Meyer, ouders van thans aan het Oostfront strijdende jeugdstormers. leden der N.S.B. en tal van anderen. Aan den Atlantischen Oceaan. lederen avond worden ter beveiliging tegen vliegeraanvallen sperballons opgela ten. PK Redlich-We-Po-P H m. Bestormingen in 't centrum van Stalingrad HOOFDKWARTIER VAN DEN FüHRER, 27 Sept. (D.N.B.) Het opperbevel der Weermacht maakt bekend: In he Noordwesten van den Kau kasus en aan de Terek is de vijand ondanks taaien tegenstand uit die pe groepen stellingen verdreven. Bij den afweer van een tegenaan- val vernietigden Duitsche troepan aan de Terek twee vijandelijke ba- I tal jons en maakten vele honderden gevangenen. De luchtmacht bom bardeerde de havens Toeapse en Chosta en beschadigde een vracht boot met bommën. In het centrum van Stalingrad heeft infanterie verscheidene kaze mat-installaties en blokken huizen bestontod en drong met steun van duikbommenwerpers op enkele nieuwe plaatsen tot de Wolga door. Ontlastingsaanvallen op het Noor delijke grendelfront werden afga slagen. Een tankdivisie vernietig de daarbij 24 grootendeels zware pantservoertuigen. Geconcentreerde luchtaanvallen berokkenden den bolsjewisten zware verliezen. For maties Duitsche en Roemeensche gevechtsvliegtuigen zetten de ver lamming van den. vijandelijken etappendienst op de spoorwegen in het gebied van de beneden-Wolga voort. Aan het Donfront plaatselijke ge vechtsactiviteit. Ten Noordwesten I van Woronesj mislukten weer ver scheidene vijandelijke aanvallen. Bij Rzjef viel de vijand een sector van het front met sterke strijdkrachten gesteund door pantservoertuigen en vliegtuigen, opnieuw aan. Deze zware gevechten zijn nog gaande. Ten Zuiden van het Ladogameer zijn verscheiden vijandelijke aan vallen onder zware verliezen voor den vijand afgeslagen ep concen traties door gecombineerd vuur van alle wapens onder deelneming der luchtmacht uiteengedreven. Bij een poging van den vijand om over een breed iront over de Newa te t-ekken zijn ineer dan 269 booten vernietigd en een aantal gevange: nen gemaakt. De bolsjewieken hebben gisteren 50 vliegtuigen verloren. Drie eigen toestellen worden vermist. In Noord-Afrika hebben Duitsche gevechtsvliegtuigen Vrijdag een verrassenden aanval op het Brit sche steunpunt in de oase Koefra gedaan. Bommen en schietwapens veroorzaakten vernielingen en brand in de versterkings- vliegveld installaties benevens in troepenba rakken. Duitsche jagers hebben Zaterdag als escorte en tijdens vrije jacht zondeï eigen verliezen acht Brit sche jagers neergeschoten. Het vliegveld Heliopolis bij Cairo werd in den afgeloopen nacht met bom men bestookt. Aan de Kanaalkust en bij nach telijke stoorvluchten in de omge ving van hjoord- en Oostzee zijn vier Britsche jagers neergeschoten. Kapitein Graf, escadrillekapitein bij een jacliteskader, heeft Zater dag zijn 200e tot 202e overwinning in de lucht behaald. Open en ruim lag daar het Hofplein, toen tegen den vastgestelden tijd de groep van den Nat. Jeugdstorm, een honderdtal jongens en meisjes uit de richting Boschstraat naderde, zingend achter de banieren, begeleid door trommelslagers. Het in carré opstellen door vaandrig van Wieringen duurde maar kort en toen werd er gezongen van bereidheid tot den strijd voor het vaderland. Helder klonken de stem men uit de jeugdige kelen. Dan werd de groep gemeld aan den streekleider G. J. Vis, waarna nogmaals een lied werd aangeheven: Wij trekken langs de banen. De mutsen, die tot dusver onder den schouderband waren ge dragen, werden opgezet en toen werd er aandachtig geluisterd naar de rede van den hoofdstormer van Geelker ken, uitgesproken bij de officieele herdenking van den dag van den ouden Jepgdstorm. Daarvoor was voor een hoog opgeschoven raam in de bovenzaal van het café Central .een luidspreker geplaatst, die de woorden van den spreker duidelijk weergaf, evenals de zang van het Wilhelmus, waarmee de toespraak besloten werd. Eereteekens uitgereikt Thans was een groot moment aan gebroken voor een twaalftal leden (tien ervan waren aanwezig). Zij zou den het eereteeken ontvangen voor het feit, dat zij reeds vóór den oorlog lid waren geworden van den Nationalen Jeugdstorm. Om dit uit te reiken trad streekleider Vis naar voren. „Jullie hebben nooit kunnen bevroeden, dat op dezen 26 Sept., den achtsten dag van den N. J., onze vlaggen zouden wap peren van torens en officieele gebou wen, maar desondanks hebt ge u inge zet onder het oude devies: Rekent den uitslag niet, maar telt het doel al leen. Met een enkel woord herinnerde spr. aan den tijd van na den oorlog, die zoo zwaar was voor den Jeugd storm. Dat gij vóór den oorlog reeds lid waart en daarna u terstond weer hebt gemeld is voor de leiders aanlei ding geweest u te begiftigen met een eereteeken. Draagt het met eere en weest er trotsch op, maar zorgt ervoor het niet te beschouwen als een bewijs dat ge je moogt verheffen boven de anderen. Je zoudt daarmee den Jeugd storm geen dienst bewijzen. Laat het je steeds weer in herinnering brengen je plichten tegenover volk en vader land en het doel van den Jeugdstorm, zooals dat in het Stormerslied wordt bezongen: het vaderland, dat een dracht als hoogste volksdeugd eert, Zullen wij herwinnen, want Jong Ne derland marcheert. Na het zingen van dit lied, waarin de vastberadenheid om dit ideaal na te streven, duidelijk kenbaar was, werd een stille hulde gebracht aan de aan het Oostfront gevallen leden van den Jeugdstorm. De plechtigheid was hiermede geëindigd, en de groep mar cheerde onder commando van vaandrig van Wieringen af naar het café Cen tral, waar nog een kop thee werd ge bruikt De leiders en de genoodigden vereenigden zich daar ook nog eenigen tijd onder gezelligen kout. De namen van de met het draag- teeken begiftigden zijn: van de meis jes: E. en C. Schut, I. Nottelman, I. Blokker en T. Potgieser; van de jon gens: A. van Wieringen, A. Nottelman, M. Schuurman Jr., F. Schuurman, J. Visser, J. de Buyzer en G. Brand wijk. Voorts werd het nog verleend aan de volgende leden, die dienst heb ben genomen aan het Oostfront: C. Nottelman, N. van Wieringen, L. van den Putten, F. W. C. de Munk en F. de Buyzer. MaanMaan op vanavond om onder 21.33 o*. 1139 L.K. tot morgenochtend F..K. r% 24 Oct. 10 Oct. N.M. Inkwartiering van arbeiders. De aaraappeien moeten op tijd worden gerooid. 's-GRAVENFIAGL. 26 September. Zooals reeds in ue pers werd oe- kend gemaakt, woraen voor het rooien van aardappelen, in het ge val niet voldoende aroek-skrat ic.n ter beschikking van de boeren staan o.m. mét medewerking van den me- derlandschen Arneidsaiensc. van werkverruimingsarbeiders en de schooljeugd, zoowel als door bemid deling van de gewestelijke arbe,-.."- bureaux zooveel mogenjk de nog vrij zijnde arbeiders ingeschakeld. Het blijkt-evenwel, dat de bepaling van hét college van rijksbemidde laars. opgenomen in de Staatcourant No. 107 waarbij wordt voorge schreven. dat arbeiders die niet naar huis heen en weer kunnen rei zen. door den werkgever onderdak en voeding moet worden verschaft - veel boeren ervan weerhoudt ar beiders van elders in dienst te ne men. De overheid neemt hiertegenover het standpunt in dat zij op alle mo gelijke manieren den boeren wil helpen en bij een tekort aan arbei ders tegen zeer redelijk tarief werk verruimingscolonnes en arbeids dienst wil inschakelen, maar dat de boer dan verplicht is al moge lijke te doen om zelf arbeiders te krijgen: Door het gewestelijke ar beidsbureau zal in verband daar mede bij iedere aanvrage worden bepaald hoeveel arbeiders op 't be drijf van een aanvrager zullen moe ten worden ingekwartierd. Dit is in het algemeen één man per ha. Om niet afhankelijk te zijn van de ongeneigdheid bij sommige boeren om op deze wijze de noodige arbeids krachten te betrekken, is een ge machtigde aangewezen, die moet zor gen voor de coördinatie van de diensten, welke bij de voorziening van arbeiders zijn betrokken, en die tevens de bevoegdheid krijgt om tegen onwillige boeren op te tre den door het opleggen van boeten. Iedere boer is verplicht zijn aard appelen voor een bepaalden, door de P.I.C.A. vast te stellen datum te rooien. Indien hij daartoe niet in staat is en niet alle maatregelen heeft genomen om aan deze ver plichting te voldoen, kan de gemach tigde de te velde staande gewassen vorderen. Daarbij wordt de gelde lijke opbrengst van deze aardappe len uitbetaald onder aftrek van een bedrag van f 300.per h.a. voor het rooien. Dit is ongeveer het dub bele van het normale rooiloon. De verwachting is gerechtvaardigd dat de boeren ook in hun eigen be lang de noodzaak zullen inzien om zoo spoedig mogelijk bij de gewes telijke arbeidsbureaux arbeiders aan te vragen (zoo mogelijk) door bemiddeling van de plaatselijke bu reauhouders) en voorts alle mede werking te verleenen bij het onder dak brengen van arbeiders van el ders. teneinde aldus door samen werking den oogstarbeid goed te doen verloopen. Herststemming in het Haagsche Bosch De kunstschilder is aan den arbeid getogen, om de najaars kleurenpracht op het doek vast te liggen. Schimmelpenningh-Pax Holland m. Italiaansch weermachtsbericht ROME, 27 Sept. (Stefani) Het weermachtbericht luidt als volgt: Aan het Egyptische front heeft de artillerie doeltreffend geantwoord op het vijandelijke geschift. Gedu rende den geheelen dag was de be drijvigheid in de lucht groot. Duit sche formaties vielen met succes de oase Koefra aan, waarbij enke le toestellen op den grond werden vernield. De vijandelijke lucht macht verloor in den strijd acht vliegtuigen. Een ander werd door de luchtdoelartillerie van Tobroek neergeschoten. Een Britsch verkenningsvliegtuig dat in de nabijheid van Crotone door luchtafweergeschut was ge troffen, is in zee gestort. Na de acties van de beide laatste dagen is een vliegtuig niet op zijn basi» teruggekeerd. t

Heldersche Courant | 1942 | | pagina 1