ZEIE1E1S' VAGANTIESDOEPREIS FOLITIfRECHTER V Nederlandsche Kultuurkamer HetjacMKxii-Kai De strijd voor Oplossing van de nazomerpuzzle Expressebestelling in de groote steden niet altijd meer mogelijk Per pak 28 ct. Zonder bon! het nieuwe Europa Mr. E Otto algemeen bestuurder Volkstuintjes Thee bleek roet en zaagsel te zijn VOOR DEN Dc ronde van Frankrijk begonnen Officieele mededeeliogen RADIOPROGRAMMA rw HET aantal oplossingen, dat wij op onze nazomerpuzzle hebben ontvangen, is niet groot ge weest. De opgave was blijkbaar te moeilijk. Van.de ruim vijftig oplos singen. die binnengekomen zijn. was ongeveer de helft foutief. De plaatsen, die Zebedeus Pieker - mans achtereenvolgens bezocht, wa ren: 1. Schagen 2. Alkmaar 3. Beverwijk. 4. Bloemendaal (Bloemendaalsche kruidnoten) 6. Haarlem (Haarlemmer halletjes) 6. Leiden (Leidsche kaas) 7. Den Haag (Haagsche hopjes) 8. Schiedam 9. Rotterdam 10. Gouda 11. Gorinchem (Hugo de Groot ver bleef daar in het huis Daetse- laar) 12. 's-Hertogenbosch (St. Janskerk) 13. Eindhoven 14. Weert (Limburgsche vlaaien) 15. Roermond (gelegen aan Maas en Roer) 16. Nijmegen 17. Arnhem (Arnhemsche meisjes) 18. Deventer 19. Zwolle 20. Meppel (Meppeler kluiten) 21.Groningen (Groninger molleboo- nen) 22. Leeuwarden (Friesche drabbel koeken) 23. Giethoorn 24. Kampen (Kamper uien) '25. Amsterdam (Amsterdamsche korstjes) 26. Weesp (Weesper moppen) 27. Edam A loting viel de hoofdprijs van NA lotir f 10.— ten deel aan J. G. MOLS. Koningsweg 80, Den Helder. De twee prijzen van f 2.50 waren voor: J. HARPE. Goverstraat 37, Den Helder. Mevr. VEEMAN-SCHUTTE. Hoep B< 144, Schagen. Tenslotte vielen de vijf prijzen van f 1.ten deel aan: Ad. LANGEREIS, West er weg C 194b, Heiloo; J. A. HOOGENDÏJK. Kleiweg 16A. Anna Paulowna; H. DE GRAAF Jr.. Hoep B 191| Schagen; J. REVIER. Hooge Bieren, Barsingerhorn; Mevr. MONDERMAN, Jansenstraat 64, Den Helder. De prijzen zullen den winnaars (winnaressen) worden toegezonden. De Posterijen hebben in 1941 rond millioen expresse-stukken te be handelen gekregen. De telling, dit jaar gehouden, wettigt-de verwach ting. dat over 1942 bijna het dubbe le aantal zal worden aangeboden. Kennelijk geven de verkeersmoei lijkheden het publiek aanleiding veel meer dan voorheen gebruik te maken van deze versnelde behande lingswijze van poststukken. De moeilijkheid voor PTT onder de tegenwoordige omstandigheden is dat voor deze expresse-stukken, met-name in de groote steden, de gelegenheid tot afzonderlijke bestel ling hoe langer hoe kleiner is ge- worden. Eerst zijn de motorrijwie len goeddeels of geheel uitgevallen en den laatsten tijd kan hoe langer hoe minder beschikt worden over rijwielen. Deze imkrimping der mid delen voor afzonderlijke hestelling aan den eenen kant en de zeer groo te toeneming van het aantal exnres- sestukken anderzijds hebben - voor namelijk in de groote steden - ge leid tot het nemen van bijzondere maatregelen. Zoo wordt steeds na gegaan of het medegeven van ex pressestukken in de gewone brief postbestelling tot eerdere uitreiking aan den geadresseerde leidt dan met de sterk beperkte afzonderlijke be stelling mogelijk zou zijn; is dat het geval dan worden deze stukken in ae gewone bestellingen opgenomen. Vooral in de groote steden zal het dus vaak voorkomen, dat een ex- gresse-stuk meekomt in de gewone estelling. Het publiek moet wel voor oogen houden, dat dit gebeurt om de bestelling nog zoo spoedig mogelijk te doen geschieden, gege ven de zeer beperkteverkeersmo- gelijkheden. óók voor PTT. Het Staatsbedrijf vertrouwt er op. dat het publiek begrip zal toonen voor dezen maatregel. PRIJZEN VAN AANMAAKTURF VASTGESTELD 's GRAVENHAGE, 29 Sept. In de Staatscourant van 28 September 1942 zijn opgenomen wijzigingen van de prijzenbeschikikngen turf nov 2 en 3, welke op 29 September 1942 in wer king treden. In deze wijzigingen wordt een maximumprijs vastgesteld voor 2e en 3e soort aanmaakturf. Tot dusverre bestond voor aanmaakturf slechts één maximumprijs. Voor hel wanchea van zuiver wol, zijde en kunstzijde^ (niet voor katoenen halfkatoenen stoiien) FEUILLETON door HANS POSSENDORF 34 Eromanga keek om beurten haar vader Kuan Lung aan. Ze kon de waarheid niet bevatten. „Je schijnt het voor een grapje te houden, is 't niet?" vroeg Rocco lachend. Maar we gaan overmorgen naar Sydney en dan daar kun je je verjaarsgeschenk met eigen oogen op de werf bekijken. Ik hoop, dat de Indeeling naar je zin is. Daar ik aan neem, dat je het jacht voor je han delsreizen gebruiken wilt, hebben we ook voor voldoende laadruimte gezorgd en voor bijzonder groote ruimen voor brandstoffen, zoodat het schip onafhankelijk van het weer, zoo bruikbaar mogelijk zal Zijn. Je zult natuurlijk onder Austra lische vlag en onder de huisvlag van Kuan-Lung Co. varen, dan zijn er geen bezwaren meer te overwinnen." Het duurde lang voor Eromanga haar geluk geheel beseffen kon, doch toen barstte ze in een waar gejubel van blijdschap uit. V Toen Kuan-Lung zich na het ontbijt Wederom een groep vrijwilligers vertrokken Wederom is een groep jonge Ne derlanders, ten getale van een klei ne tweehonderd man vrijwillig naar het Oosten van Europa ver trokken om, na een opleiding bij de Duitsche Weermachtsschool, te worden ingezet in den strijd voor het nieuwe Europa. De vertrekkenden, die voor on geveer twee aerde geaeelte bij het vrijwilligers Legioen Nederland en voor de rest Dy de Walien wa ren ingedeeld, kwamen voor het plechtig alsciieid tezamen in de smaakvol met paimengroen en dundoeken versierde roionde van Den Haagschen dierentuin, waar te kwart over vier de leider van de N.S.B. ir. Mussert. aankwam om de kameraden toe te spreken. Eerst speelde een muziekcorps van de Gruene Polizei een opwek- kenden marsch. gevoigd door een kort inleidend woord van luitenant- generaal öeyii'ardt als commandant van het Vrijwilligers Legioen. Ir. Mussert. vervolgens net woord nemend, zeide ongeveer het volgen de: Er zullen er onder U zijn. die zonder hartzeer hun vaderland ver laten. maar er zyn er zeker ook. die zooveel achterlaten, dat het schei den hun wel zeer zwaar moet val len. Doch misschien valt het hun fa milieleden. die achterblijven, nog veel zwaarder, hen te moeten zien vertrekken. Groot is het aantal der- genen die het min of meer ais ver raad beschouwen, indien men als Nederlander in de Duitsche weer macht gaat dienen. Toch hebt gii gelijk, die tot dit dienen vrijwillig hebt besloten, zoo als duizenden, die U reeds zijn voor afgaan. Naar sprekers verwachting zullen nog tienduizenden volgen, want het gaat hier om Europa te beschermen tegen de bedreiging van het bolsje wisme. Het Nederlandsche volk moet een behoorlijk deel van het nieuwe Europa kunnen worden en het heeft te kiezen of het slaaf dan wel soldaat zal willen zijn. Gij. al dus spreker, hebt gekozen soldaat te willen wezen en degenen, die U reeds vooraf gingen, hebben bewe zen. als Nederlander een goed sol daat te kunnen zyn. En onze Duit sche broeders, die Uwe opleiding in handep hebben, verstaan het mili taire vak zonder weerga. Wanneer gii hier straks van het front terug keert. dan is er een deel van het Nederlandsche volk. dat U heeft be grepen. Wanneer in Duitschland jongeman nen van het front.terugkeeren. dan worden zij door het g e h e e 1 e Duitsche volk begrepen. Doch ik hoop. aldus Mussert. dat gij er eens getuige van zult zijn, dat er een vereend Neder land zal zijn verkregen. Onze vroegere regeerders hebben alles kapot gemaakt en ik zou. zoo zeide spreker, geen kans zien er weer iets van terecht te brengen. Provittulwisseling in volle zee. Len Duitsche U-boot ontmoet op de thuisvaart een andere, langer in het strijdgebied verblijvende boot. Na overleg der beide commandanten wordt het overschot aan verzorgings materiaal overgeladen. PK Wenig-DV-R-P H m. indien er geen Nederlandsche strij ders waren, die zich hadden ingezet om onder leiding van den geniaal- sten FuehreT. dien we ooit gekend hebben, het nieuwe Europa te hel pen vormen, waarvan wij een ge deelte dienen te zijn. Spreker gaf tenslotte uiting aan zijn oprechte wenschen ten opzichte van de vertrekkenden. die. naar hij verwachtte, den band tusschen hen en hun volk nimmer zullen losla ten. Plechtig klonk hierna het oude Nederlandsche volkslied. SS Obersturmbannfuehrer Montel hield hierna een toespraak namens generaal Rauter. waarin hij deed uitkomen, dat de moedigeden dappe re houding van deze Nederlandsche jongemannen hoogelijk werd ge waardeerd. Een driewerf „Sieg Heil" op den Fuehrer volgde nog. waarna de plechtigheid met het spelen van het Deutschlandlied en het Horst- Wessellied werd besloten. Bij beschikking van den presi dent der Nederlandsche Kultuur kamer is met ingang van 1 Oct. 1942 tot dagelijksch bestuurder van de Nederl. Kultuurkamer met den titel van algemeen bestuurder be noemd: de heer Mr. E. Otto 1e 's Gravenhage. Mr. E. Otto werd 4 Oct. 1902 te Krimpen a. d. IJssel geboren. Van 1924 tot 1928 studeerde hij aan de Leidsche universiteit en vestigde zich na beëindiging van zijn studie als advocaat en procureur te Dor drecht waar hij tot 1932 werkzaam was. Zijn belangstelling voor het socia le werk bleek reeds uit zijn werk zaamheden, die hij voor den ar menraad verrichtte. Op 22 Oct. 1940 werd hij benoemd tot organisatie- leider van de stichting Winterhulp Nederland en Nederl. Volksdienst, ih welke functie hij blijk gaf van een groot organisatorisch talent. Gezien ook zijn belangstelling voor het kultureele let^n in Neder land is Mr. Otto zeker de aange wezen persoon o«i de belangrijke positie van algemeen bestuurder der Nederlandsche Kultuurkamer te bekleedep. Naar wii vernemen zal in verschil lende gemeenten weer de gelegen heid bestaan een volkstuintje te pachten. Gegadigden hiervoor, dienen zich tot den burgemeester hunner woon plaats te richten, met het verzoek als volkstuinder te worden inge schreven. i Het tuintje zale en oppervlakte hebben van 200 M2., waarvan 100 M2. met aardappelen, en het overi ge gedeelte met groenten en peul vruchten moet worden beteeld. ter wijl de opbrengst voor eigen en/of gezinsverbruik moet worden be stemd. v Verkoop van de geteelde gewas sen is ten strengste verboden. Kinderrijke gezinnen genieten de voorkeur. De pachtovereenkomst zal worden gesloten voor den tijd van 2 jaar en zal ingaan op 1 Januari 1942 en eindigen/op 31 December 1944. Verdere inlichtingen kan men be komen bij den Inspecteur van den Tuinbouw en het Tuinbouwonder- wijs. Bezuidenhoutscheweg 30. te 's-Gravenhage. DOODELIJK ONGELUK BIJ VOETBALWEDSTRIJD. De Haagsche rechtbank deed he den uitspraak in de zaak tegen den 24-jarigen kantoorbediende Th. R. H., wien ten laste was gelegd, dat hij tijdens den wedstrijd S.V.G. E.B.P.T.T. op 23 Nov. 1940 den doelverdediger van eerstgenoemde vereeniging een zoodanigen trap tegen het hoofd had gegeven, dat de getroffene aan de gevolgen hier van is overleden. Het O.M. had een gevangenisstraf van 6 weken ge- eischt, terwijl de verdediger van H. tot Wrijspraak had geconclu deerd. H. werd heden vrijgespro ken van dood door schuld. INSCHRIJVING ZIEKEN FONDSEN. Het staatstoezicht op de zieken fondsen heeft bepaald, dat indien de aanmelding van verplicht vér zekerden bij een der algemeene ziekenfondsen plaats vindt voor of in de tweede administratjeweek na die, waarin de verzekerings plicht een aanvang nam, de betrok ken verzekerden tegenover het al gemeen ziekenfonds, waar zij wor den ingeschreven, van den dag af, waarop de verzekeringsplicht aan ving, aanspraak kunnen maken op de verstrekkingen ingevolge het ziekenfondsbesluit. Het gerechtshof te Amsterdam heeft gisteren een schilder en een monteur wegens oplichting veroor deeld tot 4 maanden gevangenis straf. De mannen hadden in Janu ari van het vorig jaar een glazen- wasscher 50 pond thee 'voor 100 gulden verkocht. Toen de glazen- wasscher de kist ontving, bleek, dat zij slechts roet en zaagsel bevatte. De verdachten, tegen wie de pro cureur-generaal bevestiging van het vonnis der rechtbank en veroor deeling tot 10 maanden gevange nisstraf had geëischt, beweerden dat zij een grap hadden willen uit halen. De twee gebroeders, die de kist hadden gevuld en tegen wie resp. 8 en 6 maanden was geëischt. wer den eveneens tot 4 maanden ge vangenisstraf veroordeeld. STAATSLOTERIJ Bij de trekking van 29 September zijn de hoofdprijzen der Staatsloterij als volgt gevallen: f 1000.—: 1081 7605 7660 8347 20876. f 400.—. 1681 4148 7103 8096 f 200.—: 10961 17717 21824 f 100.—: 2182 2590 5630 5640 7282 8385 10915 11042 11789 133W 14620 15370 19375 IJ „BUITENMAN" BEROOFD VAN EENIGE fiONDERDEN GULDENS Egmondsch echtpaar ver oordeeld tot gevangenisstraf 't Moet daar in het Alkmaar- sche café van den heer Hout- kooper wel heel gezellig ge weest zijn op dien bewusten Ju- ni-avond. toen het Egmondsche echtpaar Aerts-Geuke er met een „vriend" zat te pimpelen. De ..vriend" was wat je noemt al flink in de olie en zat heer lijk warm tusschen Beppie en het dienstmeisje van den café eigenaar in op een hooge bar kruk. Beurtelings werden <je aardige vrouwtjes aangehaald, beurtelings haalden deze den royalen vriend aan. die steeds meer dronk en steeds vaker een rondje weg gaf. totdat hij niet meer wist wat hij deedToen hij wakker werd. lag hij in een bed bij de familie Aerts in Eg- mond. En daar vroeg de heer des huizes hem. of hij zijn geld nog wel bij zich had! Tinus. zoo heette de vriend, had namelijk een zeshonderd gul den bij zich gehad, bestemd voor de uitbetaling van arbeidersloonen. En ziet. Tinus zocht en vonddrie briefjes van één gulden. De rest was verdwenen. De beroofde liet het er niet bij zitten. Hij wist wel. dat hij duur uit geweest was en dat hij vele rondjes betaald had. maar er moest toch nog voldoende geld over geweest zijn. En dus dacht hij aan een berooving! Die gedachte was niet gek en het bleek naderhand, dat Beppie. de eerbare echtgenoote van Aerts. tij dens het minnekoozen voor het buf fet haar hand aan de boezem van haar vriend had gelegd en dat zoo toevallig de welgevulde portefeuille in die hand was terecht gekomen. Het bleek ook dat haar echtgenoot met zekere graagte een groot deel van de gevonden som had geaccep teerd en dat het Egmondsche echt paar den volgenden dag per trein naar Amsterdam was getogen na tuurlijk tweede klas! en daar al lerlei snuisterijen had gekocht, als mede goede sier had gemaakt. Een echte, brutale berooving dus. meende mr. Krabbe. En een prachtig trucje van den man. om te vragen of Tinus zijn geld nog wel had. merkte mr. de Brueys Tack op. 't Is nogal intiem toegegaan, vervolgde mr. Krabbe. Zes maanden voor Beppie, alias Cath. Bertha Maria G.. en vijf maan den voor Franciscus Corn. Jac. A. adviseerde de Officier. Toen kwamen er tranen bij Bep pie. die voordien een vrij onver schillige houding had aangenomen. 't Hielp haar niets: mr. Krabbe besloot ook tot zes maanden voor haar. terwijl haar man er met drie maanden afkwam. Geen officieele Nederlandsche ploeg uitgezonden. PARIJS, 29 Sept. (A.N.P.) Het -Js dan eindelijk zoo ver! De Ronde van Frankrijk, welke zooveel pennen in be weging heeft gebracht, alvorens alles in kannen en kruiken was, is dan toch Maandag jl. begonnen. Niet in dien omvang zooals velen haar gaarne ge zien hadden en ook niet met een be zetting, welke vooral wjelrenlievend Nederland zich gewenscht had. Want een officieele Nederlandsche ploeg is niet uitgezonden. Hoogstens neemt een enkele Nederiandsche renner indivi dueel deel, uitkomend voor een Fran- sche rijwielfabriek. Hoe het zij, Maan dag is het startschot gelost voor de eerste étappe van Parijs naar Le Mans over 203 km. Twee en zeventig renners nemen aan den wegwedstrijd deel. De eerstvolgende dagën zullen de Fran- schen weer meeleven niet de presta ties van de renners. Er zal weer strijd wordert gevoerd, welke verrassingen zullen opleveren en natuurlijk teleur stellingen. Al is het dan maar een „surrogaat"-Tour de France en al zal de tocht veel van haar aantrekkelijk heid hebben ingeboet door het uitval len van het bergparcours, de doorsnee Franschman en misschien ook vplen buiten Frankrijk zullen hun hart snel ler voelen kloppen en de resultaten met belangstelling volgen. Hieronder dan de uitslag van de eer ste étappe, welke een overwinning op leverde voor Guy Lapebie, die den af stand in 5 uur 57 min. 55 sec. aflegde Hij werd onmiddellijk gevolgd door Neuville op twee lengtes, 3. Thietard (5.58.10), 4. Geus (5.58.20), 5. Level, 6. van Oyerloop (5.59.3,) 7. Defoordt, 8. Talie, 9. Guegan, 10. Vlaeminck. had teruggetrokken zei Alfano tegen zijn dochter: „Ik heb odk nog een derde ge schenk voor je, Eromanga de ver vulling van een wensch, die je eens tegen me hebt uitgesproken: we zullen v»n Sydney uit nasfr de Nieuwe-Hebriden eilanden gaan en het graf van je moeder opzoeken." Eromanga kuste haar vader en zei: „Lieve vader, ik begrijp zoo goed, dat u die reis ook graag wilt meemaken, maar ik maak me zoo ongerust." „Ongerust? Waarom, kind?" „De Nieuwe Hebriden zyn toch nu niet meer vrij gebied. Ik bedoel, als de Fransche regeering..." „Maar kindje, op het eiland Ero manga zijn geen autoriteiten. Het Engelsch-Fransche bestuur zit toch in Port Vila op het eiland Efate, zestig zeemijlen noordelijk van Ero manga. En ik zou ook rustig naar Port Vila kunnen gaan. Denk je dat de Fransche regeering niets anders te doen heeft dan godepoi teerden op te sporen, die zeventien jaar ge leden uit Nieuw-Cale1->niè ontsnapt zijn? Dan zouden ze de handen vol hebben, want het wemelt op de eilan den ln de Koraftlzee van ontvluchte gedeporteerden. Bovendien zijn de Franschen tegenwoordig blij, a's ze er weer een kwijt zijn, want er wordt al jaren lang niemand meer naar Nieuw-Caledonië gezonden, omdat men de gevangenkampen daar gelei delijk wil opheffen." „Weet u dat heel zeker, vader?" „Ja." „Nu, dan vind ik het natuurlijk heerlijk, dat we samen naar moeders graf kunnen gaan.", Rocco Alfano en Eromanga bleven maar één dag in S'ydney. Het nieuwe jacht naderde zijn voltooiing en Ero manga was er verrukt over. Zoo be stond er geen tweede op de wereld. Kort voor het van stapel loopen werd een grafsteen, die Rocco al we ken geleden besteld had, aan boord van de „Guadalcanar" gebracht. Op den steen was alleen Nella's naam en de datum van haar geboorte en dood gebeiteld. Den achtsten dag voer men door den grooten waterweg ten Zuiden van de d'Entrecasteaux riffen. Rocco, die gedurende de geheele vaart heel stil en in zichzelf gekeerd was geweest,^ vertelde dien dag zijn dochter alle bij zonderheden van den ontzettenden tocht, die hem nu weer akelig leven dig voor oogen stond. In den morgen van den tienden en laatsten dag kwam Eromanga opge wonden naar haar vader toe, die juist in de kleine kajuit zat te ontbijten: „Mr. Robinson neemt koers naar Efate inplaats van naar Eromanga. Hij zegt, dat u dat zoo bevolen heeft. Wat beteekent dat?"" „Ja, dat heb ik ook," antwoordde Rocco kalm. „Ik heb in Sydney ge hoord, dat de ingangshaven voor alle schepen, die de Hebriden willen aan doen, Port Vila is. We kunnen pas naar Eromanga doorzeilen als alle formaliteiten daar vervuld zjn „Dat kan niet," verklaarde Ero manga beslist. „U moogt niet naar een plaats gaan waar de Franschen de baas zijn." „Maar kind. ik heb je toch gezegd, dat ik onbezorgd overal heen kan gaan. Geen sterveling kent me ln Port Vila. Bovendien staan al mijn papieren op mijnen echten naam. Met een Rocco Alfano heeft de Fransche regeering niets te maken." „Maar ik wil het niet al moest ik aan het muiten slaan," riep Ero manga buiten zichzelf van opwin ding. Alfano lachte geamuseerd: „Nou, dat zou ik wel eens willen zien; hoe wil je dat aanleggen?" Nu begon Eromanga te smeeken. Een kwartier later ging Rocco Alfano naar Robinson toe en zei glimlachend: „brander van koers en houdt op de Zuidkust van Ero manga aan. Mijn dochter wil een w „wilde" vaart maken." „Maar mr. Alfano, als we er on aangenaamheden door krijgen kost u dat een flinke boete," waarschuwde de oude Maori. „Wie zal ons op Eromanga aanhou den op die eenzame Zuidkust? We gaan met de boot maar een paar uur aan land en zeilen dan dadelijk weer weg. We kunnen in geval van nood- gebrek aan water of iets dergelijks aanwenden. Maar het is uitgeslö- ten dat een sterveling ons daar zal zien." Bij het aanbreken van den dag kwam het eiland in zicht. Men kruiste een tijdlang vergeefs voor de zuidkust vol klippen, doch het gelukte Rocco op dien grooten afstand niet de plek te herkennen waar de boot destijds gestrand was. Ook vond men geen an kergrond en evenmin de mogelijk heid om bij de felle branding met een sloep naar land te varen. Zoo zeilde men verder naar de oostkust en an kerde in de baal, waar Rocco inder tijd Kapitein Foster en zijn man schappen had aangetroffen. Het was dien dag echter te laat geworden om den verren tocht naar het dorp, waar Nella's graf lag, te onderne men. (Wordt vervolgd) AFNAME VAN STROO. De P.I.C.A. voor N.H. maakt aan be langhebbenden bekend, dat hoewel er naar gestreefd wordt aan bepaalde wenscheq te voldoen, het niet moge lijk is tengevolge van de algeheele stroopositie en de verkeersmoeilijkhe den in alle gevallen aan de bestel lers van stroo de door hen gewentch- te soort te leveren en zal b.v. rogge- strbo moeten worden geaccepteerd, in plaats van een andere meer gewilde soort. Op de desbetreffende aanvraagkaart toch is niet een bepaalde soort stroo gevraagd, maar stroo zonder meer. Bii, weigering van een partij stroo, dienT de betreffende gebruiker er re kening mede te houden, dat hem later niet opnieuw een partij zal worden aangeboden, terwijl de uit de weige ring voortvloeiende kosten door den handelaar aan hem in rekening kun nen worden gebracht. Dit heeft natuurlijk geen betrekking op levering van ondeugdelijk stroo. VERBOD DORSCHEN TUINBOUW- ZAAIPEULVRUCHTEN. De Nederlandsche Groenten- en Fruitcentrale vestigt er de aandacht van telers van tuihzaden op, dat het dorschverbod van droge peulvruchten ook geldt voor zaden van peulvruch ten, welke plegen te worden geteelg in den tuinbouw om versch te wor den geoogst, Het dorschen van even- genoemde zaden hetzij deze zijn geteeld op contract, hetzij in z.g. vrije teelt is nl. slechts toegestaan met vergun ning. Deze z.g. dorsctivèrgunningeg dienen te worden aangevraagd bij d# plaatselijke bureauhouders (P.B.H.'s). Het vervoer van de op contract ge teelde tuinbouw-zaaipeulvruchten evenals van alle tuinzaden naar den zaadhandelaar is' slechts toegestaan voor zoover dit vervoer gedekt is door een vervoerbewijs. De vervoerbewij- zen voor tuinbouwzaaipeulvruchten worden evenwel dit jaar niet uitge schreven door den zaadhandelaar, waarmede gecontracteerd is, doch moe ten worden aangevraagd bij de plaat selijke bureauhouders. De in z.g. vrije teelt geteelde tuin bouw-zaaipeulvruchten moeten door de telers voorloopig ter beschikking wor den gehouden van de Nederlandsche Groenten- en Fruitcentrale. Piksel van tuinbouw-zaaipeulvruchten, ge teeld hetzij op contract, hetzij in vrije teelt, moet worden ingeleverd bij de P.I.C..A.'s. Niet nakoming van voren staande be, dingen zal streng worden gestraft. GENER.TOR-ANTHRACIET. Ten gevolge van de papierschaarsch- te zal de generatoranthraciet binnen kort door de wederverkoopers der vier groote benzine-maatschappijen niet meer in papieren zakken, doch in car- tonnendoozen worden geleverd. Deze doozen zullen 1/5 hl. generator-anthra- ciet bevatten. De prijzen aan de klein verbruikers zijn als volgt vastgesteld: f 0.72 per doos voor nootjes IV en f 0.68 per doos voor nootjes V. Ten einde het mogelijk te maken het gebruikte verpakkingsmateriaal wederom tot carton te verwerken, zul len doozen generator-anthraciet slechts tegen jnlevering van ledig fust wor den geleverd. Voor zoover de voorra den strekken, pullen nog afleveringen in papieren zakken van 1/10 hl. tegen de thans geldende prijzen plaats vin den. DONDERDAG 1 OCTOBER. Hilversum I. 415.5 m. 7.15 Lichte gramofoonmuziek. 7.30 B.N.O.t Nieuwsberichten. 7.40 Ochtendconcert (gr. pl.). 8.30 B.N.O.: Nieuwsberichten. 8.40 Fantastisch. 8.50 Vioolsoli met pianobegeleiding (gr. pl.). 9.00 Vlotte klankenreeks (gr. pl. en opn.). 9.30 Spiegel van den dag (opn.). 9.40 Vlotte klankenreeks (gr. pl.). 10.00 Orkest Malando en solist 10.25 Luisterspel voor de jeugd: „De Boerenwagen". 10.45 „Fado, tango", muzikaal programma. 11.15 Brahms-Schumannconcert (gr. pl.). *12.01 Almanak. 12.05 Klaas van Beeck en zyn orkest. 12.45 B.N.O.: Nieuws- en zakelijke berichten. 13.00 Salonorkest en gramofoonmuziek. 14.00 Symphonisch Middag concert (gr. pl.). 15.00 Aan de poort van wijnmaand, lezing. 15.15 Operafragmenten (gr. pl.). 16.10 Het Riele Queling-kwartet. 16.45 B.N.O.: Nieuws-, zakelijke- en beurs berichten. 17.00 Omroeporkest en gramofoon muziek. 18.15 Groote Europeesche Fantasten I. „Dop Quichofcte de la Mancha". 19.00 Brandende kwesties. 19.15 Marschmuziek (gr. pl.). 19.30 B.N.O.: Nieuwsberichten. 19.40 B.N.O.: De wereldmeening uit vreemde kran ten. 19.50 Musette-Orkest en soliste. Vanaf 20.15 alleen voor de Radio-CentVales, die over een lijnverbinding met de studio beschikken. 20.15 Omroep-Symphonie-Orkest en solist. 21.45 B N.O.: Nieuwsberichten. 22.00 Vioolsoli (gr. pl.). 22.15 De wijde wereld in (gr. pl.). 23.3024.00 Michael Jary en zijn dansorkest <gr. pl.). Hilversum II. 301.5 m. 7.157.40 Zie Hilversum I. 7.40 Ochtend gymnastiek. 7.50 B.N.O.: Gesproken binnen- landsch overzicht (opn.). 8.00 Productie mogelijkheden in Noord-Brabant, lezing. 8.15 Lichte gramofoonmuziek. 8.30 B.N.O.: Nieuws berichten. 8.40 Symphonie-Orkest (gr. pl-). 9.00 Weensche muziek (gr. pl.*. 9.15 Vóór d# huisvrouw. 9.20 Amusementsorkest (opn.). 10.00 Godsdienstige uitzending. 10.30 Piano voordracht. 11.00 Voor de vrouw. 11.20 Dan sen voor Symphonie-Orkest (gr. pl.). 1130 Melodisten, soliste en gramofoonmuziek. 12.30 Programma-Overzicht. 12.35 Berlijnsch Opera- Orkest (gr. pl.). 12.45 B.N.O.: Nieuws- en zakelijke berichten. 13.00 In en om den bijen stal. 13.15 Zang met pianobegeleiding en gra mofoonmuziek. 14.00 Godsdienstige uitzending. 14.30 Amabile 8extet en orgelspel. 14.30 En hier is de koffergramofoon. 16.00 Gerard van Krevelen en zijn orkest. 16.45 B.N.O.: Nieuws-, zakelijke- eh beursberichten. 17.00 Kinderkoor van den Nederlandschén Omroep. 17.30 Viool en piano. 18.Op Reportage. 18.15 Marsch muziek (gr. pij. 18.30 B.N.O.: Nieuwsberich ten. 18.40 Spiegel van den dag. 18.50 B.N.O.: Wat Nederland schrijft. 19.00 Symphonie Orkest (gr. pl.). 19,15 Zang, fluit en piano. 19 45 Pianovoordracht. Vanaf 20.15 alleen voor de Radio-Centrales, die over een lijnverbin ding ©et de studio beschikken. 20.15 Om en om programma. 21.4A B.N.O.:Nieuwsberich ten. 22.00 B.N.O.: A/ftlitalr overzicht. 22.10 Avondwijding. 22.20—24.00 Zie Hilversum L Hoofdredacteur A R Jonker Plaatsverv van den hoofdred buitenl en stadsnieuws Den Hel ler A C van Kampen Binnen land alg report en streeknieuws A Eriks Haagsch redacteur P H M Verberne. Den Haag Verantwoordelijk voor de adver tenties. Schager editie G Schoorl Schagen Verantwoordelijk voor de advertenties, Heldersche editie J- Visser, Den Helder.

Heldersche Courant | 1942 | | pagina 2