Hermann Goering spreekt tot zijn volk Bet Ouitsche volk zal niet hongeren DËFÜHRER - Verduister i - DAGBLAD VOOR HELDERSCHE EDITIE Slechts één man terantwoordelijk: Men koope geen rijwielbanden uit oude autobanden Uitg.N.V. Uitg. Ml], Hollands GOERING's „PRIVÉ.BEZIT" Vijand wijkt in Stalingrad hoofdkwartier van den führer, 4 oct. (d.n.b.) Het opperbevel der-Weermacht maakt bekend: Kerke'ijke en religieuze pers naiiaansGh Weermachtbericht io oct. 1^.10 uur v.m. n.m. tot morgenochtend 24 Oct. 17 Oct. in 1 Nov. ek. 7.48 uur l.k. I Noorderkwartier. Redactie, en Administratiebureanx: SCHAGEN: Laan 201. Tel 444 (2 lijnen. DEN HELDER: Koniugstr 78. Tel. 2345 (2 lijnen).ALKMAAR: Voordam 9. Tel. 3330 NOORD-HOLLAND Deze Courant verschijnt dagelijks A d v e/ t e n t i e-t a r i e f. Gewone advertenties 11 ct. d. m.m. Bij contract, binnen een iaar te ee- bruiken belangrijke korting. Prij zen worden od aanvraag verstrekt 87ste Jaargang. No. 11919 4 pagina's Hoofdredacteur: A. R- JONKER Alkmaar MAANDAG 5 OCTOBER 1942 BERLIJN, 4 Oct. (D.N.B.) In 't Sportpalast heeft Zondag Rijks maarschalk Hermann Goering ter gelegenheid van den dankdag voor den oogst hooge onderscheidingen uitgereikt aan boeren en landarbei dersleiders, wie zich bijzonder ver dienstelijk hebben gemaakt voor de verzekering van de voedselvrijheid yan Duitschland en Europa. Dr. Göbbels nam deel aan deze betooging. Staatssecretaris Backe verwelkomde Goering en verklaar de, dat de laatste maanden na den zwaren winter den groei en den oogst buitengewoon hebben bevor derd en zoo de hoop van den vijand hebben vernietigd Duitschland door den honger op de knieen te kunnen brengen. Zonder 't dappere optreden van het landvolk zou dit succes niet mogelijk zijn geweest en twee verdienstelijke mannen uit hun gelederen heeft de Führer on derscheiden met het ridderkruis, dat bij het kruis voor oorlogsver- dienste behoort. De Rijksmaarschalk. Toen nam de Rijksmaarschalk het woord Wij bevinden ons aan het begin van het vierde oorlogs jaar en kunnen derhalve de feesten der natie niet meer op de manier en in omvang van vredestijden vie ren. Bij deze uiterst zware worste ling van het Duitsche volk bestaat er voor ons allen slechts een plicht, namelijk voortdurend te strijden en te werken. Hij zou het Duitsche volk openhartig uiteenzetten c1 welke voedselbasis het voor het komende jaar kan rekenen. Dgarop bracht Goering namens den Führer dan aan allen, die. in zwaren .onvermoeiden arbeid er toe hadden bijgedragen, dat ondanks alle ongunstige weersomstandig heden een oogst kon worden bin nengehaald, die veel beter was dan aanvankelijk na den derden ijs- kouden \vinter mocht worden ge hoopt. Van de vreeselijke ervaringen uit den wereldoorlog: aldus Goering, heeft mij steeds het schrikbeeld der blokkade voor oogen gestaan en derhalve zijn tijdig de noodise voorraden gevormd, waardoor de oogsttekorten, veroorzaakt door de beide eerste strenge winters, wer den opgevangen. Toen nu in den afgeloopen, derden winter weer vortschade in tot dusver ongekenden omvang optrad, dreigde het gevaar, dat de volgende oogst niet gehaaid kon worden, zoodat de rantsoenen moesten worden verminderd. Met de zoogenaamde blokkade van den vijand hebben deze moei lijkheden niets te maken gehad. Genoemd besluit is mij zeer zwaar gevallen. Men kan thans te gerus ter over de moeilijkheden spreken, daar zij overwonnen zijn en in het geheel niet kunnen terugkecren. Bezet gebied en sluikhandel. Omtrent de voedselpositie in de bezette gebieden verklaarde Goering, dat welisw.aar daar in de propaganda dikwijls offi cieel wordt gesproken van een zeer moeilijke voedselpositie, maar dat het daar in werkelijk- 4 heid lang niet zoo erg geweest is. Weliswaar zijn ook daar bonnen ingevoerd, maar wat men daar krijgt, is maar een extraatje en men voorziet zich daar in hoofdzaak via den sluik- handeL Duitsche arbeider gaat vóór. Dientengevolge is bij mij het onwrikbare beginsel ontstaan, waaraan onomstootelijk wordt vastgehouden: in de eerste plaats en bovenal komt bij de voeding het Duitsche volk. Ik ben er sterk voor, dat in de on der onze hoede genomen ge bieden de bevolking geen hon ger lijdt; als evenwel door maatregelen van onze tegen standers moeilijkheden ontstaan dan moeten allen het weten: als er gehongerd wordt, dan in geen geval in Duitschland. De Duitsche arbeider en degene, die in Duitschland werkt, wordt qua voeding van allen het best voorzien, dat - moet onomstoo telijk vaststaan. Ondanks alle veroverde gebie den blijft evenwel de oogst van het eigen vaderland beslissend voor de voorziening. Duitschland be vindt zich thans in de gelukkige omstandigheid, dat de geheele Duitsche weermacht, aan welk front zij ook staat, uitsluitend dooi de veroverde gebieden wordt ge voed en verzorgd, zoodat de va- derlandsche oogst het volk ten goede kan komen en nog in toe nemende mate uit de veroverde gebieden aanvullingen komen. Met Kerstmis een extraatje. Nu fk den oogst beter kan over zien, heb ik staatssecretaris Backe verzocht voortaan te zorijen, dai in streken met luchtgevaar het vleesch nog met 50 gram wordt vermeerdérd. Thans reeds wordt er ijverig aan, gewerkt het Duitsche volk met Kerstmis een heel bijzon der extraatje aan vleesch, meel en zoo mogelijk ook andere kostelijkp dingen te kunnen geven. Van nu af krijgt voorts iedere Duitsche sol daat van den eenvoudigste tot aan den veldmaarschalk, als hij met verlof is, bij het overschrijden van de grens in opdracht van ilen Führer een pak cadeau met een kilo meel, een kilo erwten of boo- nen, een kilo suiker, een pond bots en een groote houdbare worst. Hii krijgt dit niet voor zichzelf, want hij heelt er geen behoefte aan Dit pak is bestemd voor de zijnen thuis Vetpositie. Omtrent de vetvoorziening ver klaarde - GÖring, dat de. geheele raapoogst door de vorst mislukt is De Duitsche soldaat heeft in Rus land de gebieden veroverd, die hiervoor compensatie kunnen ge ven, waar kilometers ver, waar 't oog maar reikt, het eene veld inet zonnebloemen zich rijt aan het an dere. En zonnebloemenolie is nog beter dan onze raapolie. Ook bier zal dus binnenkort een compensa tie voor het Duitsche volk worden gevonden. De aardappeloogst overtreft alles wat maar ooit op Duitschen bodem is geoogst. Omtrent de bewering van den tegenstander, dat de stemming onder het Duitsche volk zoo slecht was, aat men het voor den wmtei iets had moeten geven om het T..ell front In harde gevechten veroveren de De strijd aan het Terek-i Noordelijken oever van de Terek Duitsche pantsertroepen een aan u Wittmaack-Transo-F-F H m gelegen plaats. Duitsche pantser-vernietingingstroe- pen tijdens straatgevechten in het brandende Stalingrad. PK Herber-PBZ-R-P H m. rustig te houden, verklaarde de bewindsman: ik kan tot onze te genstanders slechts zeggen, dat dit zoethoudertje gedurende den heel.cn oorlog gehandhaafd blijft en zelfs nog wordt vergroot. Ik zou het een misdaad vinden, thans het Duitsche volk iets in uitzicht te stellen, waarvan ik niet zeker weet, dat ik het kan houden. Generaal Wirwar Het moeilijkste is ook in de voedselvoorziening overwonnen. Van nu af zal het voortdurend be ter worden. Dit is nog slechts een kwestie van organisatie. Maar Generaal Wirwar is niet bij ons in dienst, maar bij die daar ginds (vroolijkheid en bijval). In 't Oosten. Dfe Russen hebben alles verbrand wij zullen weer opbouwen: slachte rijen, marine lade fabrieken, biscuit fabrieken enz. dat alles was er immers, eieren, boter en meel in ongelooflijke hoeveelheden. Wij moeten het slechts ter plaatse op de juiste manier verwerken en ik hoop, dat volgencl jaar dan de pa- ketten komen. De beste gebieden hebben wij den Russen ontnomen. Wij wisten wel wat we deden en hebben ge nomen, wat doelmatig was. Eens zal men inzien hoe noodzakelijk deze strijd is. Het was niet uit te houden onze vreeselijk nauwe be huizing. Dat was geen kwestie van oorlog en. vrede. blokkade of geen blokkade. Ook in vredestijd zou het op den duur onmogelijk zijn geweest hei Duitsche volk te voeden. Wij moes ten uit de benauwing uit. Waardeerende woorden sprak de rijksmaarschalk over de houding vaii het Duitsche volk, die *ai; dien aard is geweest, dat mep slechts in enkele gevallen heeft moeten Ingrijpen De zwendelaars en woekeraarstypen uit de laatste jaren van den wereldoorlog .zijn er thans nauwelijks en waar zii zijn, worden zij snel opgeruimd Op oorlogszwendelarij en -woeker staat de galg. YVaardcering voor mijnwerkers Op het gebied van de grondstoffen is de toestond even gunstig als bij de voeding. De opgeslagen voorraden heb ben gestrekt tot nieuwe bronnen te- reikt waren. Steenkqol. en ijzer bezit Duitschland zelf in voldoende mate, daarbij zijn nog ontzaglijke hoeveelhe den veroverd. IJzer en steenkool moe ten echter eerst diep uit den grond gehaaid worden en met dezen arbeid verricht de mijnwerker het zwaarste werk, dat er bestaat. Utt waardeering voor zijn prestatie heb ik vandaag be sloten een vèrordening te onderteeke- nene die den mijnwerker speciale voordeelen verleent voor zijn gewel dig werk. Hij moet met zijn loon aan het hoofd komen van alle beroepen en zijn zware werk moet volgens het pres tatiebeginsel erkend en gewaardeerd worden. De slachtoffers van de laffe vijan delijke luchtaanvallen, zoo zeide de rijksmaarschalk, moeten groote beper kingen van hun persoonlijke vrijheid op zich nemen De leiding weet hun offers en hun leed volledig te waar- deeren. De tegenstanders kunnen zich niet schoonpraten met te zeggen, dat zij industrieele doelen op het oog heb ben gehad, wanneer zij weerlooze woonwijken met hun bommen vernie tigen. ,.Wij hebben aldus Goering, met krachtige stem, „origineele beve len in handen. Zoo heeft b.v. een En- gelsche luchtgeneraal zijn vliegers be velen gege\*n, waarin gezegd wordt, dat niet de oorlogsindustrie het belang rijkste is, maar de vernieling van de woonwijken. De terreur voor de Duit sche bevolking, het neerwerpen van bommen op vrouwen en kinderen is voor dezen heer dus het beslissende. Zij kunnen er zeker van zijn, dat alles, waf voor menschen mogelijk is aan in spanning, in het werk gesteld zal wor- Winst in den Kaukasus i In het Noordwesten van den 1 Kaukasus zijn verscheidene bosch- i stellingen en gevechtsinstallaties ondanks hardnekkigen vijandelij ken tegenstand genomen. De lucht macht bestreed nog voor de eigen voorhoede vijandelijke kolonnnes en troepenconcentraties. Ten Zui den van de Terek werden de als vesting versterkte, taai verdedigde steden Elkotowo en Werchnij Koerp stormenderhand genomen. In het Noorden van Stalingrad is de vijand opnieuw in zware ge vechten uit versterkte Wokken hui zen en versterkte stellingen gewor pen. Sterke groepen vliegende ar tillerie en luchtdoelgeschut der luchtmacht steunden hierbij de fór maties van het leger. Andere vlieg tuigen zetten de verplettering van Sowjet-etappeverbindingen voort. Een vrij groot aantal vijandelijke transporttreinen werd vernietigd, een motorschip op de Wolga in den grond geboord. Nachtelijke bomaanvallen waren gericht op vliegvelden en artillerieconcentra ties der bolsjewisten ten Oosten van de Wolga. In den middensector heibben stormtroepen succesvolle onderne mingen ten uitvoer gelegd. Ten Zuidoosten van het Ilmen- meer heeft een eigen aanval nieu we vorderingen gemaakt. Op de plaats, waar Duitsche pa trouillevaartuigen in het nachtge vecht van 1 October aan de Neder- landsche kust Britsche snelbooten in den grond hadden geboord, heb ben beveiligingsvaartuigen temid den van een massa wrakstukken drie Britsche officieren en twaalf man gevangen genomen. den om in den toestand van deze slacht offers van den oorlog uif de lucht hulp te brengen. Het zwaartepunt van den strijd, ook van het luchtwapen, ligt op het oogenblik echter in het Oos ten. Wanneer Churchill bluffend hééft verteld, dat hij lederen nacht een pleiziertocht door duizend vliegtuigen boven Duitschland zal laten maken, dan moet daarop ge- antwoord wijrden, dat hij nog nooit vluchten in 'dien omvana heeft on dernomen en er ook geen onderne men zal. Overigens komen hem de ze „pleiziertochtjes" zoo duur te staan, dat hij zich reeds beperkin gen heeft opgelegd. Ons luchtaf- weerwapen wordt verder zeer ver groot en het zal steeds beter schie ten met behulp van nieuwe, betere instrumenten. De naehtja#eis wor den over het geheele Duitsche rijk vrebreid. Wanneer in het Oosten de tegenstandei neergeslagen is, dan spreken wij elkander goddank in Engeland weer. Ik zal er zelf zorg voor dragen, al dus de Rijksmaarschalk, dat terstond groote opslagplaatsen worden gevormd tfaaruit terstond voo rde uit de lucht getroffenen geput kan worden. Ik heb in alle voor mij toegankelijke landen zender rekening te houden met de kosten voorraden in ontzaglijken om vang opgekocht, opdat degenen, die vandaag alles verliezen, morgen ten minste het noodige terugkrijgen. Gearings bezit.... Met spot en hoon wees Goering ook de door de tegenpartij uitge strooide geruchten van de hand. welke ten doel hebben het vertrou wen in de Duitsche leiding te on dermijnen en verklaarde vervol gens. dat men zich na den Feuhrer ook uitvoering met hem zelf heeft bezig gehouden en o.m. beweerd heeft, dat nist alleen het geneele bezit van de Hermann-Goering-wer- ke. maar ook de Duitsche lucht vaartindustrie en tallooze „onder de hand" opgs-ochte fabrieken in ae nieuwe bezette gebieden zijn parti culier eigendom ziin. Hij is dus fei telijk de rijkste man en heeft thans ook uit buitenlandsche bron verno men. dat bij een belangrijk deel van zijn rijkdommen als voorzorgs maatregel naar het buitenland heeft overgeschreven. Laat men mij slechts Zeggen waar deze rijkdommen in het bui e eland zich bevinden, opdat ik ze te pak ken kan krijgen. Ik zou gaarne het erootste deel daarvan ter becchik- king stellen van het Duitsche volk. Eén man verantwoordelijk. Vervolgens sprak de rijksmaar schalk een critische beschouwing uit over de leiding der tegenpartij en haar wansuccessen. Kort vermeld- ae hij Churchill en den „chef com- mander" van thans. Roosevelt. waarna hij Stalin den belangrijk ste noemde van het driespan die zijn leidingstaak echter meestal kort en bondig met een schot in den nek afhandelt. Rijksmaarschalk Goering constateerde daartegenover dat aan Duitsche zijde de persoon en het veldheersgenie van den Fuehrer en organisator van de Duitsche weer macht alleen de groote. duidelijke strategische richtlijnen grondsla gen en bevelen voor de oorlogvoe ring geeft. Verantwoordelijk is steeds uitsluitend en alleen de Fueh- rer en niet degenen, die apn zi.in zijde staan, hem helpen ziin ge dachten in bevelen om te zetten en er zorg voor dragen dat deze beve len naür de troepen doorgegeven worden. In Duitschland draagt nie mand de verantwoordelijkheid, die in het halfduister staat, maar uit- Op het gebied der Friesche aardewerkfabricage heeft Workum een zeer goeden naam, speciaal betreffende het handsnijwerk. Op een roteeren- de schijf wordt het aardewerk met de hand gedraaid. Polygoon-Sagers-Pax Holland m 's-GRAVENHAGE, 5 Oct. Het departement van Volksvoorlichting en Kunsten afdeeling perswezen deelt mede: Alle drukkers en /of uitgevers van kerkelijke en religieuze periodie ken in den meest uitgebreiden zin des woords (dus mededeelingen bladen, parochiebladen, kerkelijke week- en maandbladen, zendings bladen, evangelisatiebladen, jeugd bladen, Zondagsschoolbladen, enz.) moeten in verband met de papier toewijzing voor of op 8 October 1942 aan de afdeeling perswezen van het departement van Volksvoorlichting en Kunsten, Prinsessegraoht 21 ka mer 12 te 's-Gravenhage, de vol gende opgaven verstrekken. a. Naam van het blad, b. omvang en verschijningsfrequentie, c. opla ge d. uitgever, e. drukker, f. hoofd redacteur (c.q. redacteur(en), g. op gave tot welke kerkelijke of reli gieuze groep het blad behoort. Bij de opgave vermelden: inge volge beschikking van het departe ment van Volksvoorlichting en Kunsten, afd. P.W., no. '2709/S. De gevraagde opgaven moeten schriftelijk worden ingediend. Dus geen mondelinge opgaven of tele fonische mededeelingen. JEUGDIGE INBREKERSBENDE OPEREERDE OP KLAAR. LICHTEN DAG. In de afgeloopen weken werden in het Gooi, en wel speciaal in La ren en Blaricum talrijke inbrako gepleegd, die alle plaa's vonden ap klaarlichten dag, terwijl de be woners slechts enkele uren afwezig waren. De Larcnsche politie heeft in de ze zaak spoedig klaarheid weten te brengen met het resultaat, dat twee der hoofdverdachten, nl. twee vijftienjarige jongens uit Bussum, achter slot en grendel gezet konden worden. Beiden hebben reeds een volledige 'bekentenis afgelegd. De eerste inbraak geschiedde bij dèn heerA aan het Raboes te La ren, waar alle levensmiddelen en goucien sieraden werden medege- nemen, de tweede bij mej. T. aan den oHtvveg te Laren, waar levens- midelen en gouden si traden ter waarde van pl.m. f 1200 werden buitgemaakt. Voorts bekende de 15-jarige G. de J„ dat hij, behalve de. twee in braken, te Laren met den 15-jari- ROME, 4 Oct. (Stefani) H^t weermachtbericht luidt als volgt: Aan het Egyptische front bedrij vigheid van patrouilles en kanon vuur. Viermotorige vijandelijke es cadrilles hebben in twee opeenvol gende golven Navarrino (Grieken land) gebombardeerd. Daarbij werd een vliegtuig door jagers neerge schoten. De vlievelden op Malta werden door onze toestellen her haaldelijk 'met brisantbommen ge troffen. t MaanMaan op vanavond om onder 2.06 ia IA 1 -20 gen N.B., nog drie inbraken ge pleegd had met den 17-jarigen E. B., die reeds vopr een inbraak in Voorburg gepleegd, in Den Haag gedetineerd is en wel te Blaricum, ook op den dag. Tevens heeft dit tweetal nog twee inbraken op zijn geweten te Bloemend^al en een te Bussum. In verband hiermede werden de beide helers P. v. d. B., en V. P. te Bussum gearresteerd en inge sloten. De 15-jarige N. is ter beschik king gesteld van de Bussumsche politie, terwijl tal van gestolen le vensmiddelen zijn opgespoord en in beslag genomen. 's-GRAVENHAGE, 3 Oct. —Van wege het dep. van H. Nijv. en Sch. verzoekt „men ons de aandacht er op te vestigen, dat, aangezien het verboden is rubber en rubberarti kelen te venverken indien men daartoe geen vergunning heeft van den directeur van het rijksbureau van rubber, allen, die rijwielban den vervaardigen van autobanden in overtreding zijn. Vergunningen voor het vervaardigen van dergel- lij ke banden worden niet gegeven. Het ligt in het voornemen tegen overtreders streng op te treden. Het publiek dient er rekening me de te houden, dat genoemde ban den kunnen worden in beslag ge nomen en verbeurd verklaard. v SM u* I. i Voor de schoorsteenvegers is thans weer een drukke tijd aangebroken. Een schoorsteen, die goed schoon is, geeft brandstofbesparing en beperkt het brandgevaar. J. A. Stevens-Pax Holland m Sluitend en alleen de man in 't vrije licht in hoogste instantie de Fueh- rer alleen, die verantwoordelijk is voor overwinning of nederlaag van de geheele weermacht en die ook niet schroomt deze verantwoordelijk heid te dragen. Voor de geschikt heid voor de leiding zijn niet meer zooals vroeger rang. stand, voorop leiding geboorte of leeftijd beslis send. maar uitsluitend en alleen de vereischte hardheid en doelbewust heid. Dezelfde discipline geldt voor allen, van den rijksmaarschalk tot den laatsten recruut. De generaal, die zijn militaire plichten niet na komt. wordt even meedoogenloos uitgeroeid, als de eenvoudige sol daat. die ziin plicht vergeet. Wat zou het lot van het Duitsche volk zijn. zoo ging de Maarschalk verder wanneer wij dezen strijd niet winnen zouden? Het Duitsche volk zou vernietigd worden. Deze oorlog is niet de tweede wereldoor log. maar de groote rassenoorlog. Of de jood of de Germaan de wereld beheerscht. daarom gaat het in laat ste instantie De jood is het. die ons den strijd op leven en dood heeft aangezegd. Deze oorlog zal echter gewonnen worden, omdat hij gewon nen worden moet. En wij zijn ook onoverwinnelijk, zoolang wij een hecht granieten blok der Duitsche volksgemeenschap vormen. Denun ciaties h§b ik steeds veracht, want zij worden uit afgunst geboren. Helpt liever elkander. De dapperheid van onze weer macht is een factor die onwrikbaar is. Wij hebben het recht optimisten te ziin. Zoo willen wij dan strijden voor ons oorlogsdoel en ons oorlogs doel luidt: de vrijheid van ons volk de grootheid van ons rijk en de veiligheid van onze toekomst, mei een woord: „Duitschland."

Heldersche Courant | 1942 | | pagina 1