Radio-rede van Bose Stadsnieuws Laatste op den goeden weg Het jaar wordt ouder Marktberichten gelegenheid Frauduleuze slachtingen „Morphy" Wat arbeiders Alkmaar Texelaars raken hun koffer kwijt LANGS DE VELDEN De ontslagen bij de Centrale Keuken Over Indië's vrijheid Berlijn, 6 oct. (d.n.b.) De Indische vrijheidsstrijder Soebhas Chandra Bosê heeft gisteren een radiorede tot het Indische volk ge houden. door W. KOK Arrondissementsrechtbank te Alkmaar Textielgoederen in Den He'der gestolen f De Leider van den Distribntte- fèenst verzoekt ons er de aan lacht op te «illen vestigen, dat degenen, die verzuimd hebben hun distributiebescheiden af te halen, daarvoor nog eenmaal in de gelegeiJieid zj|n en wel a.8. Donderdag. Wie morgen dus de kaarten niet heeft afgehaald, zal NIET meer in de gelegenheid gesteld worden deze te verkrijgen. 7 Personen in arrest gesteld. Naar wy vernemen zyn dezer da gen door de politie 7 personen aan gehouden en vervolgens in arrest gesteld, die zich schuldig hadden ge maakt aan fra iduleus slachten, AANGEHOUDEN. Een persoon is aangehouden, ver dacht van het stelen van een fiets. KW A STENDIEF. Een schildersbaas deed aangifte, dat ten 'zijnen nadeele verscheidene kwasten gestolen waren. Een onderzoek wordt ingesteld. LEDERWAREN ONTVREEMD. Een winkelier in de Spoorstraat deed bij de politie aangifte, dat er uit zijn winkel verscheidene leder waren ontvieemd zijn. TUSSCHEN 1 EN 4. y Benige personen werden aangehou den en meegen >men naar het Hoofd bureau, terzaké het feit dat ze tus- schen 12 en 4 uu:~ op den openbaren weg verkeerden. REMLOOS. Een persoon werd bekeurd, ter zake het berijden van een fiets, die geen rem bezat. Nog dit seizoen een competitie. Zooals wij reeds eenige weken geleden berichtten, werden pogingen in het werk gesteld bovengenoemde schaakclub nieuw leven in te blazen en thans kunnen wij mededeelen, dat deze pogingen inderdaad succes hebben gehad. Enkele dagen geleden kwamen de schaakliefhebbers in een der zalen van Formosa bijeen en werd na ge animeerde besprekingen besloten weer te gaan schaken en wel des Dinsdagavonds van 711 uur in een der zalen van Formosa. Aangezien hiervoor eerst vergunning moet worden aangevraagd, kon nog niet direct worden begonnen, maar zoo dra deze vergunning afkomt, zal dit nader worden bekend gemaakt. Aangezien verscheidene bestuurs leden dezer vereeniging nog zijn geëvacueerd en hierin eenige vaca tures waren, werd het bestuur voor- loopig als volgt samengesteld: A. Coppens, voorzitter. J. Groeneveld, 2e voorzitter. J. van Wijk, secretaris. C. J. Bosch, Weststraat 100, wnd. secretaris. J. G. Nijssen penningmeester. J. H. Wijker, commissaris. De vereeniging Schaakmat, die door omstandigheden nog niet in de gelegenheid is tot spelen, heeft in overleg met Morphy besloten haar leden in staat te stellen tijdelijk als lid van Morphy toe te treden, zoo dat ook die leden thans het spel van Ca'issa kunnen beoefenen. Nu ook verschillende vereenigin- gen in den kop van Noord-Holland tot den Nederlandschen Schaak bond zijn toegetreden, zullen pogin gen in het werk worden gesteld nog dit seizoen tot een competitie te komen. Teneinde daarin zoo sterk mogelijk te kunnen uitkomen, ver- lient het aanbeveling, dat schakers, (ie tot dusverre nog een afwach tende houding hebben aangenomen, zch alsnog als lid opgeven bij den wid. secretaris. Men hoopt begin N>v. met den winterwedstrijd een aai vang te maken. Ten aanzien van het veertigjarig betaan, hetwelk deze vereeniging in November herdenkt, zijn reeds planen in voorbereiding tot het hoiien van een réunie, waaraan een éénlaagschen wedstrijd in groepen van drie zal worden verbonden. In- vertind met de daaraan verbonden werkaamheden zal deze réunie niet in d maand November, doch eerst eenig maanden later plaats vinden. Oot zijn plannen besproken voor het iouden van een simultaan- séanc door een der bekende Ne- derlaische schakers, waarover t.z.t. nadere mededeelingen zullen volgen Het rereenigingsleven in Dea' Hel der heft zich hiermede dus weer uitgebiid, hetgeen niet anders dan tot veaeugenls stemt. GESLAAGD. Geslagd op 5 October 1942 te 's-Gravehage als scheepswerktuig- kundige,irooricopig diploma, de heer S. de Jog, leerling der avondmachi- nistenschol, alhier. Lrdt>ie&te,eAt De plaatselijke leider van het Ne der!. Arbeidsfront deelt mede, dat de Leider Dienst Geldzaken, C. Bot, voorloopig zitting houdt, Vrijdags avonds van 89 uur, Spoorstr. 112. In enkele weken tijds is ten derde male een Texelaar zijn koffer kwijtgeraakt, aldus lezen wjj in de Tex. Courant. Ditmaal was het slachtoffer de heer N. P. Graaf. De heer Graaf was met een arm vol pakjes en een grooten koffer met de Marsdiep u:t Den Helder naar Texel teruggekeerd. Toen de boot gemeerd lag, bracht hij eerst de pakjes naar de fietsenstalling in het TESO-gebouw en daarop stapte hij dadelijk weer aan boord om den koffer te halen. Maar... die was verdwenen, 't Heele schip afgezocht, maar de koffer bleef zoek. In de drukte bij vergissing door ander meegenomen? Of... gestolen? Geld of kleeren zaten er niet in, doch alleen schildersbenoodigdheden, o.a. rollen behang. Moge er slechts van een vergissing sprake zijn en de kof fer spoedig worden terugbezorgd. Zondagavond. Wellicht kent V Mysterieuze krachten in de sport" van' Joris van den Berg en Karei Lotsy. In dat ge val zult U vanmiddag bij den interes santen wedstrijd HelderTybb veel hebben kunnen ontdekken van wat in dit prachtige en deskundige .werk heel belangrijk wordt genoemd. Na melijk concentratie. En laten we dan meteen maar den man noemen bij wien hedenmiddag deze concentratie 't sterkst sprak en aanwezig was Frans de Leur. Hjj speelde niet alleen voor de volle honderd procent, maar hij sleepte allen mee naar dat hoogere sterke niveau waartegen Tybb niet bestand was. Hij bezielde alle overigen met een geest drift, welke de tegenstanders totaal verraste en uit hun spel bracht. Dit was een sterk en prachtig Helder- team. Ik vrees dat wij vanmiddag den mooisten wedstrijd van het seizoen hebben gezien bij Helder. Dit was een combinatie van techniek en psychi sche krachten, die feitelijk ons allen verraste. Wy wisten niet dat Helder daartoe in staat was, vandaar ons pessimisme van vorige week. Want Tybb kan heusch wel voet ballen. Vergist U zich daar niet mee.' Maar vanmiddag ontneemt Helder hen elke pogkig om onderling tot overeenstemming te komen. Al direct na den aanvang beginnen de backs de ballen uit te trappen en de voor hoede komt er niet aan toe om met voetballen te beginnen.. Merkwaardig, ook al weer in psy chisch opzicht, was, dat de verdedi ging van Helder sterk en zelfbewust spel liet zien, hetgeen wy nog geen keer meegemaakt hebben. Het zwakke spel van hun voor hoede deprimeerde dus de achterhoede zoodanig, dat het publiek ging spre ken van „de zwakke verdediging van Helder". Natuurlijk waren er vele golven van geestdrift onder Het publiek. Toen Koos Burger, bruigoHi Wage naar kwam vervangen, dachten we een ouderwetsch rolpartytje van dezen oud-speler te zullen zien. Maar het komisch element, gepaard met echte Burger-goals, bleef uit. Niettemin is hij nog een zeer bruik bare mid-voor. I Na rust poogden de geel-zwarten nog eenige kentering te brengen in het spélbeeld, maar hoewel thans met En andere oneervolle ontslagen. Blijkens bij ons binnengekomen be richten behoeft ons bericht van giste ren over de zonderlinge toestanden bij de Centrale Keuken te Alkmaar eenige toelichting voor zoover dit het onmid dellijke ontslag betreft, dat door den burgemeester aan twee employe's is gegeven. De chef-kok van L., die op heeter- daad betrapt werd bij het. plegen van strafbare handelingen, werd terstond oneervol ontslagen De leider van de Centr Keuken, de R., tegen wien het politieonderzoek nog voortduurt, is hangende dit onderzoek, op staanden voet van zijn functie ontheven. De re- sulfaten van dit onderzoek -zullen be palen of dit laatste ontslag eveneens oneervol zal worden gegeven. Bjj de gasfabriek. Wij kunnen hieraan nog toevoegen, dat ook aan eeri lid van het personeel der gasfabriek, dat blijkens een der politieberichten van vorige week ge verbaliseerd werd wegens 't plegen van strafbare handelingen, door den burge meester oneervol ontslag is ver leend. Het.lid der brandweer, dat van een proefrit met een brandweerauto mis bruik maakte om uien te smokkelen, kon geen oneervol ontslag verleend worden, omdat de man niet in ge meentedienst was. De man is echter geroyeerd als lid der brandweer met de mededeeling, dat hij niet langer waardig is zijn diensten bij de brand weer te verrichten. KOEGRAS JULIANADORP. TWEE KRANIGE JONGENS. Toen de jongelui J. d. L. en P. d. B. Zaterdagavond langs den Zanddijk fietsten, hoorde de laatste bij hem thuis, dat erwtendieven bezig waren hun land te plunderen. Kordaat beslo ten zij er op af te gaan en inderdaad stoorden zij 2 mannen bij hun duister bedrijf. Een van hen vluchtte het land in en de ander repte zich door de sloot heen, het duin langs met achter lating van fiets en hoed, welke de knapen meenamen. Vervolgens hadden zij de tegenwoordigheid van geest de schildwacht aan de Middenvliet te al armeeren en na een schijnbeweging gemaakt te hebben of zij in huis gin gen, legden zij zich onder de duinen neer. Na pl.m. 15 minuten wachten hoorden zij iemand naderen, dien zij aanhielden en sommeerden hem, zijn persoonsbewijs af te geven. Nu bleek het de 30-jarige E. K. uit Den Helder te zijn, die met zijn broer de omge ving aldus onveilig maakte. Een woord van lof voor deze twee jongens is ze ker op zijn plaats. minder concentratie dan in de eerste helft, blijft onze oudste vereeniging de overwinning vinnig vasthouden en gunt men den roemvolle Tybb-mannen zelfs geen tegen-goal. Bvj den aanvang van de competitie heb ik Helder niet onder de top-clubs gerangschikt, na de ontmoeting van hedenmiddag wil ik deze opinie gaar ne nog even in reserve houden. Ten minste als men doorgaat met te bou wen aan de psychische gesteldheid van het elftal. A propos! wat zegt U van H.R.C. en Behagenf Men gaat daar aan de Loet toch niet een of ander „wunder-team" for- meeren We worden nu toch werke lijk nieuwsgierig naar de Schaginee- zen. Ik hoop V er binnenkort eens mijn indrukken van weer te geven. Vrouwe Fortuna heeft dezen Zon dag wel zeer kwistig gelonkt naar al onze sportvereenigingen. Overwinnin gen van K.V.H., Hermes, Watervogels, (gelijk spel) en zelfs Atlas. Ja, dai zwakke karakter van Atlas zullen de Nieuwe Niedorpers wel niet erg van Harte bevestigen! Men kan het ook niet immer met iedereen eens zijn, lezer! Toean Tik-Tik. Ter gelegenheid van haar 40-.iarig tooneeljubilenm werd de actrice Roosje Kohier in de pauze tijdens de opvoering van „Het achtste Ge bod"' in het gebouw van Kunsten en Wetenschappen te Den Haag gehul digd. Namens het huldigingscomité voert de heer Henri ter Hall het woord. Polygoon-Meijer-Pax Holland m Hij feliciteerde zijn strijdende landgenooten met de groote suc- cussen van hun verzet tegen de En- gelsche onderdrukkers en ver klaarde o.a.: De Britsche autoriteiten hebben geprobeerd, den-^waren stand van zaken in Indië te verdoezelen. Thans wordt de geheele wereld op de hoogte gehouden van de gebeur tenissen in Indiö met het resultaat dat zelfs in de landen, die met En geland verbonden zijn, de openbare meening uiterst verstoord is over de politiek van Churchill, Amery, Cripps e.d. Het Indische volk is 25 jaar lang systematisch voor den vrijheidsstrijd opgeleid en zal der halve zijn strijd voortzetten tot het Britsche wereldrijk definitief in eenstort. Bose herinnerde eraan, dat er volgens officieele verklaringen van de Britsche regeering reeds bijna 100.000 Indiërs in dezen oorlog zijn opgeofferd. Op deze wijze heeft Indië voor het behoud van het Brit sche wereldrijk tegen zijn zin en tegen zijn overtuiging reeds 100.000 Indiërs verloren. Zou Indië derhal ve niet vrijwillig 100.000 man offe-, ren aan den nationalen strijd, op dat het Britsche wereldrijk vernie tigd en Indië bevrijd kan worden? De gruwelijke daden van de Brit sche autoriteiten in Indië hebben over de geheele wereld het geweten, der openbare meening wakker ge schud en sympathieën voor Indië verwekt. Om de kroon op te zetten aan de Britsche politiek, "werden W1F.R1NGES POLITIE. Verloren een portemonnaie, lnh. eenig geld en drie broodbonnen. Gevonden een portemonnaie inh eenig geld en bonnen. Inlichtingen bij den gemeentebode. Uit de natuur Zomerdood. Zoo ebt langzaam aan het zomer- getrj weg om zijn plaats af te staan aan het reeds vorderend najaar. Soms verrast ons nog nu en dan een enkele warme zonnedag, die geboren wordt uit de kille nevelsluiers van de langer wordende nachten. In het begin van de maand konden we daar bijna eiken ochtend weer opnieuw van genieten, als de lange trein onder den scheme- rigen gtationskap wegstoomde om de lange reis door de stille morgenlanden aan te vangen. De zes molens ston den dan als vormlooze gedaanten in een witte zee en achter de lange ar men geleek de oostelijke h^mel het palet van een kunstenaar: beplekt en' bestreken met tientallen onwezenlijke en ondefinieerbare kleuren. Tot de witte nevelgordijnen wegschoven en een wijnroode zonnecirkel opdook om haar oplossende stralen uit te zenden over het vochtige polderland. Alles geleek dan als verzilverd: het gras op de landen, de webben der spinnen In het bruinende struikgewas en de eeuwig trillende bladeren der hooge popels-langs de polderwegen. Toch is zoo'n zonnedag niet meer je dét. Het zomersche blauw is uit de lucht, de witte wolkenschepen zijn weggezeild naar verre landen Nu zijn daar de grauwe waterluchten, die toch met zon en wind dikwijls een prachtig décor vormen «voor ons bekoorlijke herfstlandschap. We hebben genoten van alles wat de zomersehe natuur maar vermocht te schenken aan volle levensvreugde en stil genoegen. We dwaalden door de bloeiende velden en bewonderden de teere veelvuldige kléuren en schoo- ne vormen der bloemen, bestudeerden het vaak nog geheimvolle leven der Insecten, beluisterden het gezang der zomervogels, vermaakten ons met het wilde spel der bonte pieten en de dolle vluchten van wulp en tureluur. We zwierven door de groene zomerbos- schen, waar de boomen bloeiden en vrucht vormden, waar de felle hamer slag van een jagende specht echode door de stille ochtend en 's avonds het klankvolle geluid van den man-merel tot luisteren noodde en de zware geu ren van de omhoog rankende kamper foelie de boschlucht ais het ware doordrenkte met zwoele zoetheid. Het jaar wordt ouderDe bonte zomerbloemen zijn verdwenen, het fluitconcert van de merel wordt niet meer vernomen, het halmenlied is verstomd, vele vogels gaan verhuizen en de herfstwind ademt over de kille landen, waar alles zich weer gaat voorbereiden voor den komenden winter. Het voedsel wordt vergaard. In het land zijn de aardap pelrooiers druk bezig om de bruine knollen uit de zwarte aarde te delven. Het graan verliet reeds de velden, terwijl al hier en daar het eentonige gedreun van een dorschmachine ver over den polder hoorbaar is. Ook boonen staan te drogen op de ruiters om straks leeggeschud te worden. Het is een drukke tjjd voor den bouw- boer, maar ook een mooie tijd. Im mers men ontvangt nu hét loon voor den arbeid op het veld: In het voor jaar tijdens striemende hagelbuien of zomers als de zengende warmte van de felle zon over de akkers schroeit. Elk seizoen heeft zoo zijn aan trekkelijkheden. In het voorjaar is daar het uitbottende leven en het ont waken van sluimerende krachten tot nieuwe groei, de zomer brengt ons het genot van kleuren en klanken en de herfst heeft ook weer zijn tallooze be koorlijkheden, waard om te onder gaan en te bewonderen. Vooral de herfstavonden met hun kleurenweelde oefenen telkens weer een onweerstaanbare aantrekkings kracht op je uit. We zien de honder den tinten van deze herfstkinderen, we bewonderen hun vormen en den ken niet aan dat andere, aan den on dergang Paddenstoelen leveren weer het voedsel voor rupsen en lar ven. Ook de wormen leven van het vergane blad en werken mee aan de vorming van de voor groei zoo onmis bare humus. Ook hier zien we weer de wondere cirkelgang in de schep ping, het verrassende evenwicht tus- schen de tallooze 'onderdeelen en radertjes die tezamen vormen het on peilbaar diepe mysterie van het groote Leven Behalve bij de planten, is ook in het dierenl'èven de intrede van het najaar te merken. Evenals de mensch weet het dier Instinctmatig, dat straks weer een tijd van schraalte gaat aan breken en doen velen hun best om elk op zijn wijze voorzorgsmaatregelen te treffen. De egels en de mooi getee- kende hier en daar in het oosten van ons land nog levende datesen jagen zooveel als ze maar kunnen om alvo rens den langen winter In te gaan zich rolrond te eten; de egel heeft het daarbij vooral voorzien op insecten en muizen, terwijl de das meer voorlief de voor afgevallen fruit en wilde vruchten koestert. Eekhoorn en ham ster zorgen voor een behoorlijke win tervoorraad. Hoewel niet geheel en al, is ook het wegtrekken der vogels een gevolg van dat naderende voedsel- schaarsche tijdperk. Die vogeltrek is telkenmale weer een aangenaam stu dieobject. Nog altijd is men bezig het waarom van dit typische verschijn sel op te sporen, waarbij men al heel wat kennis heeft verzameld betref fende de wijze waarop de verschillen de soorten de al of niet groote reis Britsche, Amerikaansche en Au stralische soldaten op de weerlooze vrouwen en mannen losgelaten, ten einde Indië een vernis van En- gelsch-Amerikaansche cultuur en beschaving te geven. Bestaat er een beter beeld van de veelgeprezen vrijheid en democratie, dan zooals Churchill en het Atlantische hand vest die aan het in slavernij ver- keerende Indië beloofden? Vervolgens zette Bose uiteen hoe men de Britsche heerschappij het best kan bestrijden. Scherp ver oordeelde hij de door de Enge!sche regeering voorgenomen politiek der vernietiging van Indisch ei gendom. Een der bemoedigendste feiten noemde hij het, dat de be woners der vorstendommen aan den nationalen strijd deelnemen en hij feliciteerde den minister president van Sintih, dat hij als teeken van zijn protest tegen En geland en van zijn solidariteit met den Indischen vrijheidsstrijd, afetand heeft gedaan van zijn Engelsche titels. Hij en zijn aan hangers zijn niet de eonige Mo hammedanen, die er zoo over den ken. De voornaamste Mohamme- daansche organisaties huilen de Moslem-Liga hebben zich op gelij ke wijze uitgesproken en vormen een passend antwoord op de val- sohe beweringen der arrogante Britsche politiek. Tot de partijen die nog geen besluit genomen hebben zeide Bose, dat thans de tijd gekomen is om te beslissen. Het is zinloos \un mr. Jinnah, den leider der Moslem liga, om te droomen van een ..pakist'an" onder Britsche be scherming. Wanneer hij een wer kelijk vrij pakistan wenscht, moet hij gebruik maken van de thans geboden prachtige gélegenheid. om de Britten uit Indië te ver drijven. Hij moet niet vergeten dat de ge heele Islamitische wereld thans van Egypte tot Indië zich tegen het Britsche imperialisme als openlij ke vijand no. 1 heeft aaneengeslo ten. Bose keerde zich vervolgens voor al tegen de onder Britsche vaan dienende Britsch-Indische politie beambten en soldaten. Zij zullen thans definitief voor de Indische vrijheidsbeweging moeten beslis sen, willen zij1 de misdaad eener ondersteuning van de Britsche re geering in dezen vrijheidsstrijd la ter niet voor de regeering van het vrije Indië moeten verantwoorden. Dezelfde oproep richtte Bose tot die Indische politici, die thans nog in den uitvoerenden raad van den on derkoning zitting hebben. Ik ben ervan overtuigd, zoo besloot Bose, dat wanneer alle Indiërs over de geheele wereld N hun krachten tot het uiterste inspannen om deel te nemen aan den grooten strijd in het vaderland, "de dag der verlos- sfng van Indië veel vroeger zal komendan wij thans kunnen verwachten. Goede vooruitzichten voor Moezeiwijn 1942 Keulen (Europapress). In het geheele wijnbouwgebied van de Moe zel is het zonnige weer van de laatste weken de ontwikkeling der druiven buitengewoon ten goede gekomen. Reeds nu kan worden gezegd dat dit jaar een uitstekende kwaliteit te ver wachten is, welke die van de vooraf gaande jaren belangrijk zal overtref fen. De kwantitatieve opbrengst loopt sterk uiteen. Het best zijn de vooruit zichten in het gebied van de Middel- Moezel, het eigenlijke gebied voor kwalitèitswijnen. Het Zwitsersche vreemde!fJigenverkeer Lichte stijging m Juli. Bern (Europapress). De Zwit sersche hotels telden in Juli 1942 in totaal 339.000 of 4 pet. meer aanko mende gasten dan in dezelfde maand van het vorige jaar, terwijl het aantal overnachtingen 1.653.000 bedroeg. Ten opzichte van het vorige jaar betee- kent dit een toename van ongsveer 5 pet. De stijging van het aantal over nachtingen van buitenlanders in ver gelijking met 1941 van 26 pet. tot 146.000 in de vreemdelingencentra, is bijna uitsluitend een gevolg van de buitenlandsche patiënten te Arosa, Davos, Leysiri en MontAna. Daaren tegen boekten de overige Kur-plaat- sen bijna zonder uitzondering minder overnachtingen van buitenlanders. Het binnenlandsche toerisme vertoon de met 316.000 aankomsten en 1.492.000 overnachtingen een toe name. Deur van café was niet op slot... Net als een paar kwajongens, zoo stonden Piet J. V. en Harry van 't O. daar voor de rechtbank. Hij is begonnen, zei de een. Niet waar, zei de ander, hij! Kom daar nou maar er.uis u t Echter, hoe het ook zij, beide Heldersche ingezetenen moesten terecht staan wegens diefstal van textielgoederen. Het bleek, dat de deiir van een der cafés aldaar niet gesloten was geweest, terwijl de zaak toch verlaten was. Daar hebben de twee veelbelovende hee- ren van geprofiteerd en stiekum zijn ze naar binnen gegaan en heb ben er twee koffers niet tevtielgoe" deren weggenomen en den inhoud later verkocht voor een f 600.—. De koffers waren door een hande laar in het café in bewaring gege ven en toen de rechtmatige eige naar den volgenden morgen zijn eigendom zou terug halen, was alles verdwenen. De officier v ces er op, dat in De Helder het hek van den dam !s en dat daar naar hartelust wordt geioofd en a'lecn met het doel, om er financieel beter van te worden. Paal en perk moeten gesteld worden en daarom vroeg sprt tegen verdachte V. een gevan genisstraf van 1 jaar en 3 maan den en tegen verdachte van 'tO. een gevangenisstraf van 9 maan den. Mrs. Smal en Sluis bepleitten clementie. jjgypwwfca .1*1»! ui liter. ondernemen, waarheen ze gaan en welke trekwegen daarbij gevolgd worden. Maar Jrnt waarom blijft voor een groot deel nog onopgelost. Ik noemde hierboven al de voedsel- schaarschte, daarbjj moet ook als reden genoemd worden de tempera tuurdaling. Denk maar aan de kievi ten. Lang zie je ze nog in reuze troe pen boven de weiden zwermen tot bij een plotselinge koudeperiode er niet één meer te bekennen is. Van die temperatuursinvloed is b.v. bij de zwaluwen weer niet veel te merken. Zij gaan en komen altijd gedurende een bepaalde tijd. Die trektijd is steeds weer een pracht gelegenheid om een vogelstudie te doen. Niet al leen dat vele inheemsche vogels op reis gaan: ook vogels uit noordelijker gebieden gaan op tocht en bezoeken óf op doorreis ons land óf kiezen het op hun beurt als winterverblijf b.v spreeuw en bonte kraal. Bij de laat ste gebeurt het wel eens, dat hij tijdens zijn verblijf verliefd wordt op een zwarte kraai, zijn vaderland on trouw wordt en ook hier de zomer doorbrengt. Maar dat is niet alleen een mal geval, ook een heel zeldzaam geval. e 1 [V -v... 1 s:- Ï- f:. t i ;1 k: j .JA sl "1 Op een houtskoolbranderij (e Rus sen is een nieuw werktuig in ge bruik genomen. Het bestaat uit een tusschen ijzeren palen opgehangen zware valbijl, welke de zwaarste stobben, die bij het houtskool bran den worden gebruikt, makkelijk in stukken splijt. Hartgerink-Pax Holland m WINTERHULP NEDERLAND LOTERIJ 1542. Beteekent! Groote kans op één dei twee millioen geldprijzen. PURMEREND, 6 Oct. Gemeentel. aKasbeürs: verhandeld 9 partijen, wegende 16200 Kg., handel vlug, 40 plus f 56, 20 plus f 43.50. Kaasmarkt: 2 st. kleine Boerenkaas f 5556 per 50kilo, gewicht 449 Kg., handel vlug. Runderen, totaal 1060 stuks: 524 vette koeien voor de levering, 27? geldekoeien f 385490 per stuk 160 melkkoeien f 515620 per stuk, 38 stieren voor de levering, 65 pin ken f 160—285 per stuk, 76 nuch tere kalveren voor de slacht: voor de levering, voor de fokkerij f 38 —55 per stuk, 12 vette varkens v. de slacht voor de levering, 7 ma gere varkens f 40—80 per stuk, 169 biggen f 1422 per stuk 2535 schapen: 800 voor de levering, rest f 46—95 per stuk, 211 bokken f 25—85 per stuk, kipeieren f 1.32 per Kg., 1100 oude kippen en ha nen f 0 90 per kilo, kmnijnn f 0.90 per Kg., 600 eenden f 0.90 per Kg. ROTTERDAM. 6 Oct. Veemarkt. Aangevoerd: 2431 runderen, 209 nubhtere kal vei en, 203 graskalveren, 59 biggen en 264 bokken en geiten. Prijzen p. stuk: melkkoeien f 700— 600500, kalf- koeien f 710600—500. varekoeien 485390—330. vaarzen f 480360 —235. pinken f 310—230—190, gras kalveren f 190-150—80. Aanvoer graskalveren als vorige week met redelijken handpl en mei onveran derde prijzen. Melk- en klafkoeien aanvoer iets korter met kalmen handel en prijshoudend. Vare. koeien vrij groote aanvoer met tamelüken handel en prijwi sta biel. Vaarzen en pinken aanvoer matig met stiften handel en prij zen als vorige week. URK, Oct. J.l. Zaterdag waren de nrijzen: kuilpaling 74 ci., lflnaal f C 681.90, snoekbaars 68 H., rood baars 36 et., voorn 22—30 ct., pos 10 ct., alles per kg.; nest 50 ct. per bak van 37% kg.

Heldersche Courant | 1942 | | pagina 3