De arrestatie der frauduleuze slachters Alexandrië in staat van verdediging Marktberichten Stadsnieuws Dief op heeterdaad betrapt Succes van agenten Mul en Stam Waardelooze rommel, die men „Ascot-shag" noemde Wat arbeiders LriteAeMeeAt De eerste voorstelling in Tivoli NEYTS'RECLAME VERHOOGT UW OMZET Hermes-nieuws A.s. Zondag drie thuis' wedstrijden Egypte wil buiten den oorlog blijven Ambassadeur der V.S. te Moskou naar Washington APPELBOOM Egypte in onrust VOEDINGSGEWASSEN IN EIGEN TUIN Kerk en zending Had reeds diverse goederen in winkel van Pronk klaar gezet Een mooi succes hebben giste rennacht de agenten Stam en Mul geboekt en wel het betrappen van een aan het werk zijnden dief, 'die zich reeds toegang verschaft had in de bankeizaak van de Gebr. Pronk in de Keizerstraat. Te ongeveer half 2 in den nacht surveilleerden beide agenten ter plaatse en bemerkten plotseling, dat zich licht in de zaak bevond. Men achtte dit een verdacht tee- ken en nam terstond het besluit den eigenaar van de zaak, wiens woonhuis zich in de Molenstraat bevindt, te -vaarschuwen. Daarna ging men er toe over het perceel af te zetten, waarbij men gaarne de hulp aanvaardde van een Duit- schen soldaat, die bereid was in deze zaak een handje te helpen. Zoodra de afzetting geschied "was, verschafte men zich toegang tot den winkel en verraste daar den, uiteraard zeer geschrokken, inbreker, die midden in zijn arbeid op zulk een onverwachte wijze ge stoord werd. Ontkennen hielp hier niet, aangezien er reeds verschei dene pakken ir.et goederen klaar stonden voor hej transport... Het bleek ee~- persoon uit Lim- men te zijn, een zekere S.. De ar restatie volgde en vervolgens op sluiting in he* hoofdbureau. Omtrent de arrestatie vernemen wij voorts noe, dat de betrapte in den winkel binnengedrongen was via het dak. Hij werd ir» het bezit gevonden van een groot aantal sleutels. Men trof hem aan met een zak, geheel gevuld met geld, hetwelk hij uit de winkellade ge haald had. Ook de brandkast was door het irdividu opengebroken, benevens nog een andere kast. Tot de artil'elen, die klaar ston den om meegenomen te worden bevond zich een hoeveelheid boter, bonbons e. a. zaken, Een mooi succes voor de agenten Stam en Mul. De laatste was het ook, die eenigen tijd geleden de zaak-Siegers in de Koningstraat tot klaarheid wist te brengen en ook thans wederom bewezen heeft niet met de oogen in den zak te loopen! Agent Stam was het, die inder tijd de inbraken bij modehuis Spruit en in de confectiefabriek van de Gebr. Meyer tot klaarheid bracht. Weinig faire praktijken inzake de shag-smokkel affaire. Eenige dagen geleden hebben wij bericht over de shag-smokkelzaak in Den Helder, waarbij een zeer groot aantal pakjes Belgische shag op frauduleuze wijze aan den man gebracht werd. Bij nadere informatie komt* ons thans ter oore, dat aan deze affaire nog een weinig fraaie zijde zit. Her- en omscholing van arbeiders in Den Helder van groot belang J. Nieuwbuurt, Leider beroepsont wikkeling van het N.A.F., schrpt ons: Door het Nederlandsche Arbeids front, plaatselijk kantoor Dei) Hel der, is een rapport samengesteld be treffende beroeps- en bedrijfsorgani saties, waarin verschillende gegevens zijn verwerkt, die tot deze materie behooren. Dit rapport is aan verschillende instanties, op dit gebied werkzaam, ter inzage doorgezonden, om te ge raken tot de meest volmaakte gele genheid voor her- en omscholing. Het Ambachtsschoolonderwjjs. Het Ambachtsschoolsysteem kan het N.A.Iniet voldoende bevredigen, al was het een eerste poging in de goede richting. Het N.A.F. verwacht meer van rechtstreeksche opleiding in het volle bedrijfsleven, om naast de vakbekwaamheid de productiviteit en de rentabiliteit te verhoogen om een goed economisch geheel te ver krijgen. Dit is een verplichting tegenover de volksgemeenschap, daar deze de kosten van elke opleiding moet dra gen. Omscholing. Wat de her- en omscholing be treft, dit vraagstuk is voor Den Hel der bizondir ac*ueel, daar voor den oorlog, hier geregeld een 400 werk- loozen waren ingoschreven, die nu door den oorlogstoestand tijdelijk zijn verdwenen, die echter hier na den oorlog zich weer als werkzoekenden bij 't Arbeidsbureau zullen aanmel den. Arbeid zal er dan in voldoende mate zijn, doch slechts voor hen, die iets kunnen prestoeren. Vaklieden zal men vragen op elk gebied. Wanneer men bedenkt, hoe groot de achterstand zal zijn, door alles Kora Terry A.s. Zondag zullen in de Tivoli de eerste filmvoorstellingen we der plaatsvinden en wel met de bekende film „Kora Terry", de spannende variété-film met mu ziek van Peter Kreuder en in de hoofdrol Marika Rökk. Het ligt in het voornemen 2 voorstellingen per middag te geven en wel om 2 uur en te 5 uur. Des avonds wordt er niet gedraaid. Mocht er veel belangstelling zijn, dan bestaat de mogelijk heid, dat er ook des Zaterdags middags voorstellingen gegeven zullen worden. Men kocth de shag namelijk in België in losse kwantums. Onver pakt dus. Was de zaak eenmaal over de Nederlar.dsche grens, dan werd de tabak verpakt in zwart papier, waar na men dit omwikkelde met papier, vermeldende den naam „Ascot-shag". Dit gerenommeerde merk zorgde er voor, dat de gesmokkelde rommel een extra verleiding teweegbracht bjj de rookende Heldenaren, en wes halve men doorg -ns weinig moeite had om deze „Ascot"-shag aan den man te brenge De wikkels weruen apart gedrukt bij een drukkerij in de provincie. Of de drukker mede L trokken Is ln het complot staat iog niet vast. Twee Eindhovc ;che smokkelaars werden in deze -\ak nog gearres teerd, doch zijn later vrijgelaten. Hun aandeel in de affaire staat echter wel vast en ook zij zullen zich voor den rechter hebben te verantwoorden. Op het Hoofdbureau bevinden zich nog twee verdachten in arrest. De verdachte politie-agent Van P. be vindt zich daar niet bij. Twee verschillende zaken Waar leege hulzen al niet goed voor zjjn. Zooals wij gisteren mededeelden zijn een aantal personen alhier ge arresteerd in verband met een aan het licht gekomen frauduleuze slachterij. Naar wij thans vernemen betreft het hier een tweetal zaken. ^>e eerste vond plaats in een perceel aan den Parallelweg, de tweede in een leegstaande woning aan de Kapperstraat. In het laatste geval vielen er 5 personen door den mand, in het eerste 2. Het betrof hier het slachten van schapen. Hoewel wel aangenomen moet worden, dat deze slachtingen reeds gedurende langeren tijd plaatsvonden, zal dit moeilijk te bewijzen zijn en is men aangewe zen op het materiaal, dat bij het ontdekken aangetroffen werd. In het huis in de Kapperstraat waren het 3 schapen, die geslacht waren. wat verl en ging en moest worden uitgesteld, zal ieder begrijpen dat onbruikbaar menschenmateriaal tot eiken prijs voorkomen moet worden. Het rondloopen van ongeschoolde en niet volwaardige vaklieden moge een kapitalistisch belang zijn, in we zen verkleint elke ongebruikte kracht de volkswelvaart. Het is om deze redenen dat kosten noch moeite gespaard mogen worden om het euvel van de onbruikbare ar beiders uit de wereld te helpen. Wat betreft 'e jeugdige arbeiders, die hun scholing voortaan zullen doofmaken in goed ingerichte leer werkplaatsen, dient in plaats van schoolgeldheffing een vergoeding te komen, welke elk jaar in verhouding van de gemaakte vorderingen wordt verhoogd. Deze wijze is de eenig sociaal juiste en heft de financieele bezwa ren van een op'eiding op en kan het gezinsinkomen niet meer nadeelig beïnvloeden. Wat de her- en omscholing be treft, ook hiervoor zijn richtlijnen vastgesteld om dit practisoh moge lijk te kunnen xu? ,to. Loonbijslagen zullen verstrekt i oeten worden om elke loonderving te ondervangen. Ook voor de arbeiders in verschil lende bedrijven en industrieën zal door het N.A.F. getracht worden ge legenheid, in den ruimsten zin van h'-t woord, te scheppen, voor deel name aan cursussen, waarvan de kosten tot een inimum zullen moe ten worden beperkt. Zoo strijd het N.A.F. voor de gees- telijke en stoffelijke belangen van de Nederlandsche arbeiders, omdat hier mede het gemeenschapsbelang het best gediend en de welvaart verhoogd wordt door de voortbrengende kracht zoo hoog mogelijk op te voeren zon der individueele overbelasting. De plaatselijke Leider van het Ne- derl. Arbeidsfront deelt mede, dat door hem is voorgesteld al. plaatse lijk medewerker voor veeteelt: O. Smit, Schcjlweg 1, Julianadorp; en als soc. voorman bij de N.V. Drukkerij en Uitgeverij v/h C. de Boer Jr.: K. de Leur, De la Reystraat 57. Het is ons bekend, dat men reeds eenigen t\jd dit huis ln het vizier had gehouden. Men vermoedde, dat er geslacht werd en thans meende men voldoende aanwijzingen ln handen te hebben om in te grypen. Men deed een inval en wel juist ten tijde dat het vleeseh aan de diverse klanten gedistribueerd werd. Tenslotte zfl er nog de aandacht op gevestigd, dat er bij deze beide zaken geen bonafide Heldersche sla gers betrokken zijn. Alle verdachten zyn frauduleuze slachters. GESLAAGD. Op 15 October j.1. slaagde onze stadgenoot, de heer L. de Jong, te 's-Gravenhage voor het voorloopig diploma als machinist van de groote handelsvaart. r A.s. Zondag heeft Hermes een lijvig programma af te werken, waarbij o.a. een drietal thuiswed strijden op het programma staan. Heeren: Hermes 1BMHC 7 (Bloe- mendaal). Aanvang 3 uur. Na haar groote succes van j.1. Zondag gaat Hermes hier ongetwij feld met de beste kansen het veld in, doch niets is zoo gevaarlijk als zelf overschatting. Dus opgepast heeren! De opstelling is als volgt: v. Straaten, d.; Tompot, Smits, a.; Koorn, Verfaille, De Bruyn, m.; Pot- tinga, v. d. Haagen, Lastdirager, Ot tervanger, v. d. Plas, v. Hermes 2Alkmaar 5. Aanvang 12 uur. Voor de eerste maal zullen ook de Hermes-reserves aan den strijd om de punten deelnemen en het komt ons voor, dat zij geenszins kansloos zijn. W.i.w. hebben de Alkmaarders de noodige wedstrijdroutine doch voer eigen publiek zal H. 2 met het noodige enthousiasme er wel voor kunnen zorgen, dat de punten in Den Helder blijven. Dames: Hermes 1FAHC 2 (Am sterdam). Aanvang 1.30 uur. Reeds direct na hun zwa-en wed strijd tegen OK 2 krijgen de Hermes dames het opnieuw zwaar te verant woorden tegen het sterke FAHC 2. Wanneer er echter weer met de noo dige animo gespeeld wordt, kunnen we hen zeker kans geven op een kleine overwinning. De opstelling is eenigszins gewij zigd en luidt als volgt: J. Koelemey, d.; L. Flotat, T. Lelie, a.; H. v. Wageningen, E. Kous broek, G. Jas, m.; T. Nak, G. v. d. Plas, C. Reede, T. Slort, H. Dijks hoorn, v. Driehuis-Westerveld: Strawber- ries 6Hermes 2. Ook de dames-reserves komen voor de eerste maal in het strijdperk en wel tegen Strawb.rries 6. Aangezien ons uit deze afdeeling niets bekend is, valt het moeilijk hier een voor spelling te doen. Vast staat het ech ter, dat het krachtsverschil zeker niet groot zal zijn en ook dit Hermes- elftal is niet kansloos te noemen. Alles bijeengenomen belooft het a.s. Zondag we ,r een recht gezellige hockeydag de worden, wat ten slotte het hoofddoel van onze sport beoefening is. MAATREGELEN OMTRENT VOE DING EN KLE.EDING BUITEN- LANDSCHE ARBEIDERS IN DUITSCHLAND. BERLIJN, 5 Oct. (Europapress) Volgens de geldende bepalingen zijn buitenlandsche arbeiders, die in Duitschland werk gaan verrich ten, verplicht beroepskleeding mede te brengen. Moeten zij echter om bijzondere redenen in Duitschland van vakkleeding worden voorzien, dan krijgen zij van het bedrijf, waar zij te werk worden gesteld, vakkleeding toegewezen, welke ech ter het eigendom van het bedrijf blijft en moet worden teruggege ven, indien zij weder naar het eigen land of naar een ander bedrijf in Duitschland gaan. Deze bedrijfs- kleeding wordt tegen onderpand of garantie aan den arbeider afge staan. Voorts is bepaald, dat buitenland sche arbeidskrachten, die niet, zoo als de meeste categorieën in z.g. „Lagers" zijn ondergebracht, doch zelfstandig wonen, in het vervolg uitsluitend weekkaarten ter ver krijging van levensmiddelen zullen ontvangen, welke weekkaarten door de bedrijven worden verstrekt. Deze maatregel is genomen in verband met de talrijke mutaties, welke zich onder de buitenlandsche arbeids krachten voordoen, waardoor het distributieapparaat voor zeer inge wikkelde problemen werd gesteld, welke eenvoudiger tot oplossing zijn te brengen, indien de buiten landsche arbeiders hun levensmid delenkaarten per week via de be drijven ontvangen. BERLIJN, 7 Oct. (VPB). Ko ning Faroek, over wiens gezond heidstoestand allerlei ongunstige geruchten de ronde deden, heeft een dezer dagen aan Roosevelt ant woord doen toekomen op een door hem gestelde vraag van actueele beteekenis. Koning Faroek deelde n.1. aan den president mede, dat Egypte buiten den oorlog wenschte te blijven en dat het er niet aan dacht aan de zijde van de geallieer den aan den strijd deel te nemen. STOCKHOLM, 6 Oct. (D.N.B.) De Amerikaansche ambassadeur te Moskou, admiraal Standley, zal naar de Britsche nieuwsdienst meldt, naar Washington vertrek ken, om ruggespraak te houden met Roosevelt. Maandag heeft hij een onderhoud met Molotov gehad en Dinsdag is hij door Stalin ont vangen. De ambassadeur heeft medege deeld, dat het bij zijn reis in hoofd zaak om een bespreking- van mii- litaire vraagstukken en van rie Amerikaansche hulp aan de Sow- jet-Unie zal gaan. Hij zal worden vergezeld door den militairen attaché en den ma rine-attaché, die rechtstreeks ge ïnteresseerd zijn bij de ontwikke ling der militaire samenwerking tusschen de Sowjet-Unie en de Ver- eenigde Staten. Over het doel van zijn reis zeide hij: „Over het alge meen heeft men hier het gevoel, dat de Amerikaansche hulp aan Rusland niet in overeenstemming is met d(P verwachtingen. De Rus sen hebben het gevoel, dat wij niet alles doen wat wij kunnen. Ik zou willen medehelpen om deze dingen in orde te brengen. Ik ben echter lang weg geweest uit de Vereenigde Staten en deze dingen moeten daar beslist worden". De vertegenwoordiger van „Asso ciated Press" te Moskou, Henry Cassady, heeft in een nieuw be richt medegedeeld, dat admiraal Standley en de Britsche ambassa deur Sir Archibald Clark-Kerr in de Amerikaansche ambassade over leg hebben gepleegd over de for muleering van sommige vragen, die zij naar aanleiding van Stalins uitlatingen aan het Kreml wilden stellen. Volgens „Exchange Telegraph" is de leider van de Oost-Europee- sche afdeeling van het Ameri kaansche ministerie van buiten landsche zaken, Henderson, be noemd tot plaatsvervanger van Standley, zoolang deze te Moskou afwezig is. Henderson heeft des tijds Churchill en Harriman naar Moskou vergezeld en is sindsdien in de Sowjet-Unie gebleven. In Washington wordt in zeer sterke mate vermoed, aldus ver neemt de Londensche „Dail Mir- ror", dat Roosevelt het voornemen heeft Wendell Willkie tot minis ter van buitenlandsche zaken te benoemen. Roosevelt is nl. van meening, dat de reis van Willkie naar Moskou boven alle verwach tingen succesrijk is geweest en de spanning tusschen Washington en Moskou heeft doen afnemen. Met het oog op de onlangs gebleken anti-Sowjet-Russische stroomingen bij het ministerie van buitenland sche zaken overweegt Roosevelt mutaties en zoo zou hij den minis ter van buitenlandsche zaken Huil willen vervangen door den meer voor samenwerking met de Sowjet- Unie geporteerden Wendell Will kie. Intusschen heeft de Sowjet-am- bassadeur Litwinov Maandag een onderhoud van 45 minuten met Sumner Welles gehad. Later ver klaarde Litwinov, dat „over het tweede front niet werd gesproken". Er waren alleen „algemeene in lichtingen" uitgewisseld. Onrust bij de Egyptische bevolking. BERLIJN, 7 Oct. (V.P.B.) Volgens een bericht uit Egypte hebben de Britten Alexandrië voor verdedigingsdoeleinden met een groot aantal kabelballons omringd. Bovendien zijn er jachtvliegtuigen Spitfires en Hurricanes aan gekomen, die oorspronkelijk voor Sovjet-Rusland bestemd waren. Door deze maatregelen van Brit sche zijde wordt de stemming der bevolking er niet beter op. Nog altijd liggen de dagen van begin Juli in herinnering, toen duizen den inwoners gedwongen werden in overvolle treinen de stad te verlaten, en zoowel civiele als mi litaire ambtenaren hun familiele den naar den Soedan, Zuid-Afrika, Palestina en Syrië zonden. Velen haastten zich toen hun bankreke ning op te zeggen, anderen ver kochten hun particuliere bezittin gen voor een appel en een ei. Op de markt kreeg men allerlei wa ren te zien, die sinds lang niet meer te verkrijgen waren, de prij zen daalden tot een ongekend ni veau. Misschien. zoo hoort men thans achteraf vaststellen, was dit het eenige voordeel van de paniek die in toonaangevende kringen heerschte. DE AMERIKAANSCHE BE LASTINGEN. STOCKHOLM, 7 Oct. (D.N.B.) - Naar de Britsche nieuwsdienst meldt, he°ft de Amerikaansche se naat het ontwerp tot het heffen van een belasting van 40 procent op de inkomens van handelsonder nemingen, grooter dan 50.000 dol lar aangenomen. De senator La folette verklaarde: „Het Ameri kaansche volk gaat de grootste be lastingcrisis der wereldgeschiede nis tegemoet". Hoe staat mijn appelboom Te prijken en te geuren. Met blozend tusschen 't groen De schoonste bellefleuren. Wel heeft het herfstseizoen Mij waarlijk ruim bedacht. Dat het me dezen schat In stilte heeft gebracht. Dat geeft een middagmaal. (En wat gaat daar nog boven?) Van appeltjes zoo fijn. Die sudderen en stoven. Of wel 'n versnapering. Zoo smakelijk en frisch. Als sappig eindbesluit Van onzen avonddisch! Maar ooker zijn zooveel. Die in te lange nachten, In 't stille ziekenhuis Op frissche laaf'nis wachjen. Daarheen, mijn appelboom. Gaat ook van jou een deel Van vruchten, rijp en versch. Als kostelijk geheel. En dan. de kleuters klein. Ik zie hun grage handen. Wanneer de herfstzon schijnt Langs onze lage landen. En plukkend van mijn boom Deel ik wat vruchten mee. Hoe glunder gaan ze heen. In ieder handje twee.... Ga van Uw overvloed. In 't vaak eenzijdig leven. Met frisch en breed gebaar Thans iets aan and'ren geven. Een zegen toch is hij. Die niet steeds zélf begeert. Dat heeft, o appelboom. Uw gave mij geleerd! September 1942. KROES. (Nadruk verboden). De stuwdammen in den NijL BERLIJN, 7 Oct. (VPB). In Egypte heerscht ongerustheid over de voorbereidende maatregelen der Britsche overheid om belangrijke installaties eventueel in de lucht te doen springen. Men denkt hierbij in de eerste plaats aan den beroem den stuwdam van Assoean, die voor de reguleering van den Nijl van groote beteekenis is. Volgens een bepaling, die onlangs werd uitge vaardigd, is het alle burgerlijke personen verboden zich op te hou den in een zóne, die zich tot 50 km. ten Oosten van het Suezkanaal uit strekt. EEN APENTWEELING. Door leeken wordt algemeen beweerd dat er zeer veel overeenkomsten be staan tusschen den mensch en de apen. Meestal beweert hij zelf, dat de aap den mensch zoowel geestelijk als li chamelijk het meest van alle diersoor ten nabij is. Dit nu is niet bepaald vleiend voor ons, want bijzonder ver gaat het intellect van een aap riiet. Het mag zich in zijn eerste 3 levens jaren vrij snel ontwikkelen, daarna staat deze ontwikkeling vrijwel stil. Bovendien brengt de aap het door gaans toch nooit verder dan een komi sche „na-aperij". Mij dunkt, dat de mensch, wat zijn geestelijke ont\%kke- ling betreft, liever met een mier, een paard of een hond vergeleken zal wil len worden. Een groot biologisch verschil tusschen mensch en aap is, dat het een bijzon der groote uitzondering is, als er in de apenwereld een tweeling wordt ge boren. Eigenlijk gezegd: er is maar één geval bekend van zoo'n apen-twee ling en dat was toen in 1938 in den dierentuin van Florida een chimpan see twee jongen ter wereld bracht. De aapjes waren veel kleiner, dan ze ge woonlijk zijn, maar zij groeiden nor maal op en na eenige maanden was er niets meer van te zien, dat ze een beetje onder de maat op de wereld waren gekomen. Maakt uw broeiramen ook in het najaar productief! Gedurende het geheele najaar kunnen de broeiramen in een tuin nog voor verschillende doeleinden worden benut. Laat ze dus niet on gebruikt liggen! Zoowel in September als in Oc tober kan men onder dit glas nog waardevolle malsche groenten als spinazie, raapstelen, snijsla en tuin kers telen. Wie in de tweede helft van de maand September nog over een hoeveelheid volgroeide, ten naasten bij plukrijpe tomaten beschikt, be nut een broeiraam om de vruchten onder het glas in de zon te laten na rijpen. Uitstekend zijn broeiramen in het najaar en in den winter te gebrui ken om steeds over versche peter selie en selderij te beschikken. Wan neer men in zijn tuin een hoekje selderij of peterselie heeft, brenge men daaromheen in September of October een bekisting van planken aan en dekke deze met een broei raam af. Men kan ook voor dit doel in Augustus de peterselie en de sel derij in de leeg geworden broeibak uitplanten. Het is zaak er zorg voor te dragen, dat de temperatuur on der het glas in de wintermaanden boven het nulpunt blijft. Aldus ge bruikt men den geheelen winter uit eigen tuin versche groenten. Beschikt men in November nog over een flinke hoeveelheid andij- viestruiken. dan kan men deze strui ken voorzichtig met de kluiten op-, steken en dich naast elkaar onder een broeiraam inkuilen. Dit moet geschieden als de bladeren droog zijn. Bij zacht, vochtig weer zet men de ramen op een kiertje: bij koud weer houdt men ze dicht. Zoo- dpende kan men nog geruimen tijd uit zijn broeibak versche andijvie eten. Doch ook in dit geval dient er voor te worden gezorgd, dat de vorst er niet in doordringt. Bij vrie zend weer vragen ze een extra af dekking met een rietmat of iets dergelijks. KERK, STAAT EN MAATSCHAPPIJ. Prof. dr. H. H. Kuyper schrijft in De Heraut van 27 September j.1. o.m. het volgende: „Ons christelijke geloof eischt zeker, dat we de christelijke beginse len, die Gods Woord ons leert, op elk terrein doen gelden. Het Calvinisme heeft die roeping het best verstaan. Maar het heeft zich steeds gewacht voor de fout der Roomsche kerk om elke actie op dit gebied van de kerk te doen uitgaan. Op politiek gebied hebben we daarvoor onze zelfstandi ge politieke organisatie gehad. Maar nu deze organisatie ontbonden en verboden is verklaard, is het toch zeker de roeping der kerk niet om in haar eigen kring zulk een politieke organisatie in het leven te roepen. Hetzelfde geldt evenzeer ten opzichte van de christelijke vakvereenigingen, werklieden- ert patroonsvereenigin- gen. De christelijke actie, die daarin tot uiting kwam, stellen we hoog, maar we hebben nooit als Rome deze organisaties van de kerk laten uit gaan of onder kerkelijke voogdij ge steld, omdat dit de roeping der kerk niet is. Nu ook deze organisaties ont bonden zijn, kan het daarom de roe ping der kerk niet wezen om deze in haar eigen boezem te doen herleven. Evenzeer geldt dit ten opzichte van de christelijke scholen. Al heeft de kerk de roeping om toe te zien, dat de ouders de doopbelofte door hen af gelegd vervullen en zorgen, dat het zaad des verbonds een christelijke op voeding ontvangt, het is niet de taak der kerk maar die der ouders om daar voor christelijke scholen te stichten en te onderhouden. Uit vrees voor conflicten, die ook op dit terrein drei gen. de scholen kerkelijk te maken zou niet alleen nutteloos zijn, maar in strijd zijn met het beginsel door ons op de synode te Dordt 1893 be leden, dat de scholen niet van de ker ken maar van de ouders behooren uit te gaan. En het zou het plichtsbesef der ouders verzwakken, wanneer de kerk deze taak van haar overnam. En eindelijk, om ook hierop nog te wijzen, hetzelfde geldt ook ten opzichte van onze jongelingen- en meisjesvereeni- gingen, die thans ontbonden zijn. Een kerkelijk karakter droegen deze ver- eenigingen nooit. Thans nu ze tot ons diep leedwezen ontbonden zijn, ze door de kerk te laten herleven als on derdeel van den jeugdarbeid der kerk, zouden we daarom niet wenschelijk en zelfs bedenkelijk achten. In zoo verre door het wegvallen dezer ver- eenigingen een gemis aan leiding ont staan is, zou daarom het beste wezen, dat de kerk, wat haar taak en roe ping is, door uitbreiding van het cate chetisch onderwijs, dit gemis ver goedt. Dat het catechetisch onderwijs niet alleen ten doel behoeft te hebben om de jonge leden der kerk voor te bereiden voor het doen van belijdenis des geloofs, maar ook daarna nog kan worden voortgezet, is reeds lang er kend. In dezen zin hopen we dan ook, dat de synode advies aan de kerkera den geven zal". WIERINCiEN. DE REIZENDE BIBLIOTHEEK. Oosterland In Oosterland is de boekenkist van de Centrale Ver- eeniging voor Reizende Bibliothe ken weer gearriveerd. De liefheb bers van het goede boek kunnen zich iedere Vrijdag van 56 uur bij het hoofd der school vervoegen om tegen een geringe vergoeding een boek in ontvangst te nemen. Ook vakliteratuur is aan hetzelfde adres te bekomen. HARMONIE GAAT AAN HET WERK. Voor de eerste uitvoering in het komende winterseizoen van de muziekvereen. „Harmonie" is door de tooneelclub in studie genomen het blijspel „Alles voor Adriaan". „WESTERMAN ZOON". Het tooneelspel „Westerman Zn." van Chr. van BommelKouw en Henk Bakker is in studie ge nomen voor de mandolinevereen. O.K.K. DOOPSGEZINDE GEMEENTE. De lessen van het kinderklasje worden op 10 October om 3 uur 's middags hervat. BIJBELDAGEN. Vanwege het Nederlandsch Bij belgenootschap zullen waarschijn lijk nog in deze maand twee bij- beldagen georganiseerd worden. ANNA PAT'Ï.OWNA. HERFST V AC ANTIE. De herfstvacantie voor de openbare scholen zal van 2 tot en met 7 Novem ber zijn. IJMUIDEN, 7 October. Tarbot f 8.00—f 3.50; tong f 7.50 f 2.50; groote griet f 5.00; kleine griet f2.50; kl. middel schol f 2.50; kleine schol f 2.00; kleine schol 3e soortf 0.80; kleine schol 4e soort f 0.50; middelschol f 3.00f 4.00; roode poon le soort f 3.00; roode poon 2e soort f 1.20; bot f 1.00; schar le soort f 0.60; tweede soort f 0.30; groote makreel f 1.Ö0; klei ne makreel f 0.55; gullen f 1.20 f 0.80; vischpuf f 010. URK, 5 Oct. Va daag —aren de prijzen: kuil- paling 74 ct., snoekbaars 68 ct., roode baars 36 ct., voorn 2230 ct., pos 10 ct.., alles pe. kg; nest 50 ct. per bak van 37 Vj kg. Vandaag geen aanvoer van Ijjnaal.

Heldersche Courant | 1942 | | pagina 3