DE WEEK Ruilhandel in fietsbanden in de Wieringermeer Marktberichten voor winkeliers Vc-ei&ol james Watt, Stadsnieuws M, N, O, P, Q, R, S Distributienieuws H.R.C.-nieuws K.V.H.-nieuws Nutsspaarbank Den Helder Ingekomen personen Predikbeurten Raad voor de scheepvaart Problemen van den dag Afhalen schoenen formulieren WU vestigen er de aandacht op, dat diegenen a.s. Maandag en Dinsdag in de gelegenheid wor den gesteld tot het verkrijgen van een aanvraagformulier voor schoenenbonnen op het Distri butiekantoor wier geslachts naam aanvangt met een der letters M, N, O, P, Q, R en S. Stad- en iandbor.nen. Het komt nog 'vaak voor, dat de 0tad- en landbonnen door elkaar wor den opgeplakt. Dit is niet toegestaan. De stad- e,i landbonnen moeten gesorteerd worden opgeplakt. Boterbonnen. De met „reserve" gemerkte boter bonnen moeten op een afzonderlek opplakvel en in nummervolgorde wor den opgeplakt. Kaas- en bloembornen. Het is toegestaan deze bonnen in heele strooken op te plakken. De losse bonnen moeten echter gesor teerd en in nummervolgorde op een apart opplakve worden opgeplakt. Losse bonnen in zakjes JU 258 A. Om te geraaen tot een veelvoud van 10 rantsoei en kunnen de coupu res ,in de zakjes MD 258 A aangevuld worden met losse bonnen. Deze aan- vullingsbonnen moeten voortaan op opplakvellen worden geplakt. Aan het bovenstaande moet streng de hand worden gehouden!!! De N. V. heeft beslist, dat ook in Den Helder in het vervolg de mid dagvoetbalwedstrijden zullen aan vangen om 2 uur, »odat het publiek daar wel rekening mee moet houden. HRC 1 speelt Zondagmiddag tegen DEM een thuiswedstrijd en is als volgt samengesteld: J. Dijkshoorn d.; S. Selderbeek, D. Bot, a.; R. Koster, G. J. Stolk, W. Romeyer, m.; J. Sanders, J. de Schip per, G. de Vries, C. G. Bakker, C. Heeres, v. HRC 2, dat een uitwedstrijd tegen Alkm. Boys 2 zal spelen, bestaat uit: P. J. Blankwater, d.; J. Bijl, D. Weijdert, a.; J. Huitinga, F. van Dok, L. de Jong, m.; A. v. d. Ham, G. Bijl, P. Bromlewe, J. Vries, J. Bais, v. Het derde speelt Zondagmorgen thuis (aanvang 11.45 uur) tegen Alkm. Boys 3 en bestaat uit: G. Does, d.; C. Siersma, G. Buiten huis, a.; G. Post, C. Geervliet, C. Bak, m.; J. Steffrns, J. de Graaf, C. v. d. Berg, J, v. 't Hoff, J-. Snijders, v. HRC 4 gaat naar Winkel 1 en is samengesteld als volgt: W. Carsjens d.; J. Snel, J. Hol dorp, a.; J. v. d. Voorde. M. de Boer, man, J. Kat^r, J. Dol, D. de Vries, v. man, J. Kater, J. Dol, T. de Vries, v. KoJiflbal K.V.H. NAAR DE ZAAN. Zondag gaat KVH 1 naar Zaandam om daar een weds -ijd te spelen tegen het zeer sterke Zaandam-Zuid 1. Deze ploeg is vrijwillig gedegradeerd uit de 3e kl. Ned. Korfbal Bond. Wil KVH in de running blijven, dan dient Zondag in ieder geval ge wonnen te wcds n. Jammer is het daarom, dat onze Jutters met waar schijnlijk eenige invallers zullen uit komen. Doch KVH doe je best en breng de twee punten mee naar huis. Ook Roda gelukte het om Zaandam- Zuid te verslaan, dus als jullie alles op alles zetten, kan het. Deze wed strijd vangt aan om 12.30 uur. Als scheidsrechter fungeert de heer Kuyt uit Zaandam. KVH 2 gaat eveneens naar Zaan- da. en komt uit tegen ZKV 5. Het gelukte KVH om na zeer spannen- den strijd met 42 te winnen van ZKV 4, dus practisch gesproken kan KVH dus Zondag ook winnen. We zullen zien. Het is heel goed mogelijk, dat ZKV 5 sterker is dan ZKV 4, daar het bij deze ploegen vaak gebeurt, dat spelers ui' eer~te en tweede twaalftal hun plaatsen afstaan aan jongeren en dus zelf in het laagste twaalftal gaan spelen. Deze spelers zijn natuurlijk tactischer dan onze 3. elers, daar zij jarenlange ervaring hebben. Als scheidsrechter treedt hier op de heer Brand uit Zaandam. Beide twaolftallen vertrekken Zon dagmorgen 9.30 per spoor. NAAR ALKMAAR. Een persoon, die zich schuldig gemaakt heeft aan het stelen van fietsen, is naar Alkmaar overge bracht. VERFKWASTENDIEF AANGEHOUDEN. Naar wij vernemen, is een persoon aangehouden, verdacht van het ple gen van diefstivan verfkwasten. Gedurende d} maand September werd op spaarbankboekjes inge legd 145.637,20 en terugbetaald 125.411,49, derhalve meer ingelegd dan terugbetaald 20.225,71. Het aan inleggers verschuldigde kapitaal, op 1 Januari 1942 groot 2.381.077,64 bedraagt nu 2.673.640,66. In September werden uitgereikt 61 nieuwe boekjes, ingetrokken werden 35 boekjes. Het aantal in omloop zijde boekjes bedraagt nu 12.660. Onder de uitgereikte boekjes bevon den zich 3 boekjes voor jonggebore nen (op deze boekjes plaatst de Spaarbank een eersten inleg van 1.—). De lediging van spaarbusjes lever de in den loop der maand een be drag op van 1.234,25 aan kleine besparingen. Heï aantal in omloop zijnde spaar busjes is momenteel ongeveer 2050. P. J. van Helsland, Krugerstr. 102. Elisabeth Ruitenburg, Rijksweg 46. W. Smit, Zeeweg 4. P. Keizer en echtg., Goudsbloemstraat 36. G. van M-rkus, bankwerker, v. Foreestweg la. H. Kok, brandwacht, en echtg., Gouösbloemstr. 16. T. O. Grooten- dorst. Hoogstraat 52. J. W. Jacobs, Gravenstr. 7. H. Ouwerling, draaier R.W., en echtg. Boerhaavestraat 7. M. A. WolsBoereboom, Ceramstr. 23. F. Flerie— Freijer, en gezin, Sternstraat 6. A. Kroesen, dienst bode, Nieuwstraat 57. P. Tromp, las- scher, en echtg. Goudsbloemstraat 9. A. SmidKos, Klaverstraat 9. R. Smid, zuivelarb., Klaverstraat 9. P. Keizer, ijzerwerker, en echtg., Gouds- bloemstr. 40. L. Halsema, machinist, en gezin, Bloemstraat 41. H. Noord manvan Berrh' Ooievaarstr. 39. Martha G. Dekker, Goudsbloemstraat 26. W. J. Pol, rijwielherst. Beuken- kampstr. 65. J. HoltermanHaver kamp, Anemonenstr. <<8. P. Dekker Blaauboer, Vlamin~str. 76. B. Slag- ter, betonwerker, Schagenstraat 3. M. Kruithof, dienstbode, Crocusstr. 43. L. F. E. Kragt, landarbeider, Langevliet 22. J. Hoeksel, en echtg., Nieuwstr. 72. T. Mooij, landarbeider, en echtg., Ruyghweg 14. Rotgans, landarbeider, en gezin, Singel 123. Johanna A. Blok, Leeuwenh.str. 22. Anna van Kerkhoff, kant.bed., Huij- gensstr. 35. J. Doesburg, betonwer ker, Schagenstr. 3. J. P. Schipper, voorman, Keizersgracht 148. L. Pe- kelder, monteur, v. Galenstraat 63. C AppelStark, Begoniastr. 6. A. Groenendijk, grondwerker, Parkstr. 3. Neeltje Eikel, Middenstr. 131. Geertruida J. van Sponsen, Ooie vaarstr. 149. H. de Vries, bankwer ker, Doggersvaart 23. Trijntje ter Burg, dagmeisje, I. in 't Veltstr. 24. C. A. Verduin, huishoudster, Vrou wenbarak vliegk. de *.ooij. B. Blouw, schoenmaker, en gezin, Koningdw.- str. 69. A. Edelman, hotelhouder, Ceramstr. 32. T. W. de Leer, en ge zin, Goversstr. 2. C. E. Johansson, ZONDAG 11 OCTOBER. H'esterktrk (Helden der Zeeplein). V.m. 10.30 u., Ds. P. H. Kaptejjn. Geref. Kerk (Bethelkerk). V.m. 10 u., Cand. Kamphuis, van Hoorn. N.m. 3.30 u., Cand. v. d. Vliet. Julianadorp, n. n. 6 u., Cand. v. d. Vliet. Anna Paulowna, n.m. 6 u., Cand. Kamphuis, v ji Hoorn. Herst. Ev. Luth. Gem. (Weezenstr.) V.m. 10.30 Ds. Visser van Rotterdam. Chr. Geref Kerk (Steengracht). V.m. 10 en n.m. 5 u., de Heer J. Rebel Doopsgezinde Gemeente. V.m. 10.45 u., Ds P. J. Lugt, van Wieringen. Oud-Katholieke Kerk (Langestr. 78) N.m. 2.30 u., H. Dienst, Past. H. J. Verhei). Evangelisatie (Palmstraat). V.m. 10 u., Zangdienst. V.m. 10.30 u., Candid. Borghardt. Evangelisatiegebouw (Vijzelstraat) Zondag, v.m. 10.30 en n.m. 5 u., Samenkomst. Zondag n.m. 12.15 en 2.30 u., Zon dagsschool. Woensdag n.m. 7.30 u., Bijbelkring. Donderdag, n.m. 8 u., Bidstond. Vrijdag, n.m. 7.30 u., Zangdienst. Leger des Heils (Spoorgracht 35). V.m. 10 u., Heiligingsdienst. N.m. 7 u., Verlossingsdienst. 12 u. Zondagsschool. A.s. Maandag 2.15 u. Vrouwenkrans. A.s. Dinsdag 7.30 u., Schriftlezing. TEXEL. - ZONDAG 11 OCTOBER. Ned. Herv. gemeente. Den Burg. v.m. 10 u., Ds. -Visser. Ooste-end, v.m. 10.30 u„ Ds. Kok. De Waal, v.m. 10.30 u., Ds. Van 't Hooft. Cocksdorp, v.m 10.30 u., Ds. Salm. Den Hoorn, v.m. 11 u., Ds. Wesseldijk Oudeschild, v.m. 10 u., Ds. Tinholt. Doopsgez. gemeente. Oosterend, v.m 10.30 u., Ds. Knot. Geref. Kerk H.V. Oosterend, v.m. 10.30 en n.m. 3.30 u., Ds. v. d. PI-e. Ned. Herv. Gemeente. Schagen, voorm. 10 u\jr, Ds. Kap- teyn. Doop. St. Maarten, voorm. 10.30 uur, Ds. Van Wichen. Julianadorp, voorm. 10.30 uur, de heer B. Broekman, van Alkmaar Barsingerhorn, voorm. 10.30 uur, Ds. v. Biemen. Dienst voor catechisanten en ouders. Oudkarspel, voorm. 10.30 uur, Ds. Nell. Noordseharwoude, geen dienst. Winkel, geen dienst. Dirkshorn, nam. 3 uur, Ds. Nell. Broek op Langendijk, voorm. 10 uur, Ds. Chr. f. Gall, v. Wee&n. Jeugddienst. Nam. 3.30 uur, Ds. J. Kleijue. van Alkmaar. -Zuidscharwoude, nam. 3 uur, Ds Bloemihoff van Heiloo. Burgerbrug, zie St. Maartensbrug. Eenigenburg, geen dienst. St. Maartensbrug, voorm. 10.30 uur Mej. Van der Veen. Oudesluis, zie Schagerbrug. Schagerbrug, voorm. 10.30 uur, Ds. Witkop. Oosterland, voorm. 10.30 uur, Ds. Van Beek. Westerland, nam. 2.30 uur, Ds. Van Beek. Anna Paulowna, voorm. 1,0.15 uur, Ds. Vorstman. Wieringerwarad, nam. 3 uur, Ds. Vorstman. Heerhugowaard, geen dienst. Veenihuizen, voorm. 10.30 uur, Ds. de Mooy. Daarna Zondagssch. Oude Niedorp, nam. 3 uur, Ds. de Mooy. en echtg., Javastr. 50. G. L. Pruntel, commies Reg. en D., en echtg., Her- zogstr. 66. P. Trouw, landarbeider, Dahliastr. 11. H. Post, Brouwerstr. 10. S. Plug, los werkman, en echtg., Brouwerstr. 42. W. van Eijsden, en echtg., Vlamingstr. 46. J. Wieland v. d. Steen, v. d. D. v. Maasd.str. 10. in Feiten en Fantasieën Bocht We hebben er al eens eerder op ge wezen dat er onder het geïmporteerde nieuwe bevolkingscontingent diverse lieden schijnen te schuilen, die het met recht en eerlijkheid op een accoord gegooid hebben en deze stad plegen te beschouwen als een dorado voor de uitlening van hup kleptoma- nische complexen. Dat werd ook deze week bewezen door de impertinente inbraak by de Gebroeders Pronk in de Keizerstraat, welke euveldaad dank zij de oplettendheid van twee Jutter-agenten op heeterdaad betrapt en voorkomen werd. En dat tot groot verheugen van de burgery en genoemde Gebroeders, welke laatsten met het wegkapen van hun voorraad boter en bonbons leelijk aan lager wal geraakt zouden zijn. Wij keniien het heerschap niet, deze nachtelyke dakhaas, die, profi- teerend van de duisternis dezer dagen, gaten in het dak breekt en zich aldus toegang verschaft tot winkels. Want het is de groote vraag of dit 's-mans^ eenige misdaad geweest is. Men moge er gevoegelijk aan twijfelen. Ook deze man zal binnenkort voor den Kadi verschijnen in Alkmaar. Hopen wij dat hem het vuur danig aan de misdadige schenen gelegd wordt. Oog om oog en tand om tand nietwaar TDeze burgers, die er op uit zijn hun medeburgers in tijden van grooten-nood te berooven verdienen de zwaarste straf. Daar zal ieder weldenkend burger het roerend mee eens zijn. Juist nu de donkere maanden voor de deur staan is het te hopen dat 'deze inbraken zoo zwaar mogelijk gestraft worden. Ter leeringe en pre ventie! De vorige week schreven we over tabak. Enkele dagen geleden wandel den wy ergens en zagen een mans persoon zich voortbewegen, druk doende met het oprapen van ieder peukje dat in zijn gezichtsveld kwam. Mijn vriend wees ik op dit fenomeen daarbij informeerende waarom de peukeraper nu eens het opgeraapte in den linker-, dan weer in den rech terzak stopte. M'n vriend antwoordde dahij er zich hoogelijk over ver baasde dat ik dat niet wist. Of het my dan niet bekend icas dat deze man een lucratieve handel in peuken dreef en dat hij de gevonden over blijfselen van wijlen sigaretten en sigaren naar grootte, kwaliteit en kleur sorteerde. Hij vervaardigde thuis uit dit materiaal nieuwe siga retten, die voor een dubbeltje ei\ 5 cent per stuk'gretig aftrek vonden. Er zou zelfs al export naar andere plaatsen in den lande geschieden. Ik was stom verbaasd, dat het al zoo ver gekomen is met ons, mannen. Maar nog stommer verbaasd werd ik toen mij dien dag inderdaad bleek dat deze feiten nuchtere werkelijkheid waren en dat de man zyn „shag" en cigaretten daarbij een eigen, hoogst origineel merk gegeven had. Ja lezer, U raadt het al: Buk- shag! ,Jiuk-shag", zijnde het verzameld resultaat van de weggeworpen peuk jes der burgerij. Welke hoogfijne aromen deze tabakken uitstralen be hoeft men niet te vragen. Zelfs de zeer deskundige „droging" op het fornuis en het opnieuw begieten met citroenschilwater dit is het „sauzen", weet UT) wordt niet vergeten, en men kan er zich van verzekerd hou den dat deze shag minstens even ^oed is als dat andere Nieuwediep- sche merk, dat enkel luyden den naam van ,^.scot" gaven. Of het erg is, Buk-shag te rookenf Welnee, het is smakeiijk, en daar enboven uitermate gezond. Men geeft bovendien blijk van gemeenschapszin, omdat men het afval van iedereen verder in rook omzet. Hygiëne gezondheid rein heid ...TT Och, dat nemen wy zoo nauw niet VREEMDE HOUDING VAN VERDACHTEN. Waar of het nu eigenlijk begon nen is, weten we nog niet, maar zeker is, dat in het hartje van den vorigen winter een' zekere C. Zee man uit Wieringerwaard een aar dig handeltje had: bij een huis zoeking werden bij hem gcvonden fietsbanden, zeep, vet, wijn, wol artikelen enz. enz. De geheele voorraad werd in beslag genomen en bij het ver hoor, dat Zeeman moest onder gaan, werd al spoedig één naam bekend, n.1. P. Versluis, eveneens wonende te Wieringerwaard. Beide heeren zouden in 'Februari in café de Boer te Alkmaar een aantal fietsbanden gekocht heb ben van een onbekende, die zich „Jan" liet noemen. Zoo althans werd aan de politie verklaard. En nu op de rechtzitting, ont kende Zeeman dat. Hij zou nooit in café de Boer geweest zijn. Zoodat getuige Versluis nadere inlichtingen moet geven. Maar die zegt ook, dat Zeeman niet in het café geweest is. Hij (Versluis) was daar alleen. Mr. Meyer: Maar waarom ver klaarde u aan de politie dan an ders? Getuige: Ik dacht, dat die ver klaring beter was! En dan vertelt Versluis, hoe de zaak zich heeft toegedragen. Hij wist banden te koop. maar had geen geld. En toen ze henf aange boden werden, belde hij Zeeman op en tenslotte kwam de koop tot stand. Maar niet Zeeman, doch Versluis had de banden gekocht. Mr. Meyer: Zoo als hier geknoeid is, is bij de beesten af. Get. Versluis zegt dan nog, dat hij de banden bij Zeeman gebracht heeft, die ze later in de Wierin germeer verkoopen en verruilen zou. De winst zou hij met Zeeman deelen, omdat die zijn geld erin gestoken had. Mr. Meyer tot verdachte: 't Gaat er gunstig voor u uit zien, niet waar? Maar waarom hebt u bij de politie een geheel andere verkla ring afgelegd? En nog wel een zeer uitvoerig verhaal met tal van bij zonderheden? Verdachte: Ik zat vijf dagen in voorarrest en werd telkens weer gehoord, omdat de verklaringen van de anderen niet klopten met de mijne. En toen, om vrij te ko men, zijn de verklaringen klop pend gemaakt. Op verzoek van den Officier wordt deze zaak dan aangehouden en naar de instrpctie terug verwe zen. Als tweede verdachte staat dan terecht P. Versluis, getuige in de vorige zaak. Hij had o.a. eenige fietsbanden verkocht aan den 'and bouwer Kallewaard in de Wierin germeer. D.w.z. hij had ze willen ruilen tegen tarwe, maar de koop of ruil was nog niet tot stand ge komen. In afwachting daarvan liet Versluis de banden bij Kallewaard' liggen. Getuige Kallewaard bevestigt de ze verklaring, waarna de Officier het bewijs der aflevering van de banden geleverd achtte en drie maanden eischte Nieuwe Niedorp, voorm. 10.30 uur, Cand. de Hoest. Slootdorp, voorm. 10.30 uur, Ds. Meijer Drees. Jeugddienst. Aartswoud, voorm. 10.30 uur, Ds. Kreb. Doopsgezinde Gemeente. Barsingerhorn, geen dienst. Broek op Langendijk, voorm. 10.30 uur, Ds. Oosterbaan* Nieuwe Niedorp, voorm. 10.30 uur, Da. Rotlifusz. Hippolytushoef, nam. 2.30 uur, Ds. Lugt. Geref. Kerk. Schagen, voorm. 10 uur, Cand. K Blom, van Haarlem. - Voorbe reiding HA. Nam. 2.30 uur, Cand. K Blom. Kolhorn, voorm. 10.30 uur. Ds. D Visch. H. Avondmaal. Nam. 3.30 uur, Ds. Visch. Na betrachting. Langereis, nam. 3 uur, Cand. v. d. Vaart. Noordseharwoude, voorm. 10 uur Ds. Richel. Voorb. H. A. Nam. 4.30 uur, Ds. Richel. Broek op Langendijk, voorm. lf uur, Ds. Donner Nam. 3 uur, Ds. Donner. 11.A Christ Geref. Gemeente. Broek op Langendijk, voorm. 10 uur en nam. 3 uur, Leesdienst. Evangelisatie. Schagen, voorm. 10.15 uur, Cand Beneder. Breezand, voorm. 10 uur en nam 3.30 uur, de heer Boon. "hagerbnif*, voorm. geen dienst. \'am. 2.30 uur (in de Ned. Herv Kerk) de heer F. van Rossum ooolytushoef, voorm. 10 uur. de heer O. Deen. h-n Oever, nam. 4.30 uur, de heei O. Deen. ■rhigerbrug, Woensdagavond 8.30 uur bijeenkomst Chr Jon<*emai - nenvereen. in het Evangelisatie- gebouw. The Star of Hope Mission 'ulianadorp, voorm. 10.30 uur, dr heer H. J. Kraak, van Den Hel der. Vrij Evang. Geref. Gem. \lkmaar (Doelenstraat 15), voorm 10.15 uur, Ds. Ruys. Woens dagavond 8 uur St. Jacobsstr 2? Warmenihuizen. Verbreiding der Waarheid (Fuik 1), nanj. 415 uur Ds. Ruys. Donderdag middag 4 uur Ds. Ruys. Verdachte werd tot zes weaen veextordeeld. De volgende verda-cjite is Jan Lak, expediteur te Wieringerwaard Hij zou in Februari van een ze keren Prins uit eBrgen sokken en wollen sjaals gekocht hebben. Verdachte ontkende. Hij had niets gekocht. Maar mr. Meijer leest dan de verklaring, die L. voor de politie had afgelegd, voor: L. zou Zee man verteld hebben, dat hij een „aardig handeltje wist. Zeeman kocht toen wijn en sigaretten. Later j^oeht hij van Prins uit Bergen zeep, sigaren, sihag sok ken, sjaals, whiskey en nog tal van andere heerlijkheden. Mr. Meijer: En nu ontkent u. Waarom? Verdachte doet dan hetzelfde verhaal als Zeeman en blijft vol houden, dat hij niets gedaan heeft Mr. Meyer: Maar u hebt de sokken toch gekocht? En de zeep? Verdachte: Nee; ik heb als ex pediteur die goederen in ont vangst genomen en vervoerd naar Zeeman. Mr. Meyer doet dan voorlezing van de verklaring van Prins, die beweert, dat Lak wel gekocht heeft! Op verzoek van den Officier wordt deze zaak dan aangehouden maar de onmiddellijke gevangen neming va» Lak, die door den Officier werd geëiseht, wees de economische rechter af. P. H. Bakker, landbouwer in de Wieringermeer, had van Versluis eenige banden gekocht. Al weer hetzelfde verhaal: niet gekocht, maar Versluis wilde ze ruilen voor tarwe. De ruil kwam niet tot stand, want Bakker wilde niet ruilen. Hij wilde de banden koopen en had daarvoor de noodige bonnen. Verdachte werd conform den eisch vrijgesproken. A. Langereis, landbouwer in de Wieringermeer, zou ook banden ruilen met .Versluis, maar ook hier is de ruil niet tot stand gekomen, omdat verdachte op dat moment geen tarwe had. De Officier vroeg hier f 150 boete of 30 dagen, waarna mr. Schenke- veld vrijspraak pleitte. Vonnis f 150 of 30 dagen. L. Mol, landbouwer in de Wierin germeer werd vrijgesproken., De ruil met Versluis was niet tot stand gekomen, kon trouwens niet tot stand komen omdat verdachte geen tarwe had. Ook de landbouwer Kallewaard uit de Wieringermeer werd vrijge sproken. Versluis had hem wel ban den aangeboden, maar Kallewaard wenschte geen ruil aan te gaan. Tenslotte werd de niet versche nen verdachte J. W. Prins, aanne mer te Bergen, conform den eisch veroordeeld tot 5 maanden gevan genisstraf. P. is een berucht zwarte handelaar in alle mogelijke artike len. Thans werd hij beschuldigd van den verkoop van 26 paar sok ken en 35 wollen sjaals en waar P. voor de politie een volledige be kentenis aflegde, was de zaak snel „bekeken"! MOTOR-AVERIJ. AMSTERDAM, 9 Oct. De Raad voor de Scheepvaart heeft heden uitspraak gedaan inzake de motoraverij aan boord van den motorlogger „Clara" Sch.- 130 voor de pieren van de haven van IJmui- den op 13 Juni 1941. De raad is van oordeel, dat het ongeval met den motor is terug te voeren tot het feit, dat er water in de leiding en vandaar in den achtersten cylinder is gekomen, zoodat waterslag tenslotte de oor zaak van het ongeval is. De vraag is dus wat kan worden gedaan om dit in de toekomst te voorko men. De ondervinding met den gas generator aan boord van schepen opgedaan is nog slechts van kor ten duur. Naar 's raads oordeel betreft het hier een gebrek, waar in op afdoende wijze kan worden voorzien door de volgende maat regelen: le. Een verzamelkast met auto- matischen aftap, aangesloten op het laagste punt van de leiding tusschen wasscher en meter; 2e. Een inrichting, waardoor de waterhoeveelheid van de sproeiers van den wasscher constant kan worden^gehouden bij wisselend toe rental van den motor; 3e. Een inrichting, waardoor de afvloei van het water uit den wasscher ten allen tijde is verze kerd. Wanneer deze maatregelen zijn getroffen mag worden aangeno men, dat een ongeval als thans aan boord van den motorlogger „Clara" Sch. 130 heeft plaats ge had, zich niet meer zal voordoen. KOEGRAS JULIANADORP VERREGAANDE BRUTALITEIT. Ons werd medegeeld dat eenige dagen geleden bij de familie G. op klaarlichten dag, en terwijl er veel volk in de buurt was, een of meer personen de brutaliteit hebben ge had om door opschuiving van een raam in de woning binnen te drin gen en daar een'ge gebruiksvoor werpen benevens uit een portefuil le een bedrag aan contanten weg te nemen. beroemd om zijn stoom machine. baseerde zUn j baanbrekende construc- 1 tie op zelfstudie. Baseert Uw toekomst op technische zelfstudie. Vraagt ons prospectus, dat U den weg wijst naar een goede positie in de techniek. CORRESPONDENTEN EN MEDEWERKERS van 't Dagblad voor Noord-Holland gelieven voortaan hun maand- of kwartaalrekeningen rechtstreeks in te zenden aan: Hoofdredactie Dagblad voor Noord- Holland. Voordam 9. Alkmaar. HET LOON VAN DEN LANDARBEIDER. Een lezer uit Dirkshorn komt nog eens terug op de nieuwe loonregeling welke onlangs voor ae landarbeiders is afgekomen. Hij haalt in zijn brief aan, dat het verwonderlijk is, dat men van de zijde der Landarbeidersorgani saties enz. niet tot een loon is kunnen'komen dat reeds door en kele land'boluwers eigener bewe ging aan hun arbeiders wordt betaald. Het komt mij voor zoo schrijft hij verder dat die heeren niet voor hun taak bere kend zijn en dat zij aan den kant behooren te worden gezet. Of is dat soms zoo moeilijk? Er gaan er tegenwefcrdig meer die niet deugen, dus kan dat met hen ook wel. Ik vraag den Landstand en het Arbeidsfront datgene te doen wat momenteel gedaan moet worden en alle touwtjes in han den te nemen om dan tot een contractloon te komen, dat meer in overeenstemming komt met 't belang van arbeider en patroon. ANTWOORD: Wij hebben reeds in êen hoofdartikel, dat wij aan dit onderwerp wijdden, uiteengezet, dat de Landstand inderdaad po gingen aanwendt om den landar beider datgene te geven, waar hij recht op heeft. Keulen en Aken zijn echter niet op één dag ge bouwd. Dat personen die niet in den geest van den nieuwen tijd blijken te kunnen medewerken aan den kant moeten worden ge zet, zooals inzender betoogt, zijn wij volkomen met hem eens dooh ook hiervoor geldt, dat niet alles tegelijk kan worden aange pakt. Er zijn nog zooveel onder werpen, waarin de geest van den nieuwen tijd moet doordringen. Wij herhalen daarom onzen raad nog een wijle geduld te oefenen. Men zal zien, dat zoo men den nieuwen tijd gelegenheid daartoe biedt, er zeker iets goeds tot stand wordt gebracht. LEEUWARDEN, 9 Oct. Veemarkt. 372 vette koeien; 978 melk- en kalfkoeien f 315660; 390 pinken f 215270; 906 graskalve ren f 60125 119 nuchtere kal veren; 708 weide schapen f 75 125. 291 lammeren f 4060. 41 vette varkens. 95 kleine biggen f 4 40. 160 bokken en geiten. 21 paar den. Totaal aanvoer 4066 stuks. Eierhandel: kipeieren 6.510.45 ct. per stuk. handelsprijs f 1.32 1.37 per kg., eendeieren 7.68.1 ct. per stuk. Pluimvee. Slachthanen f 1.50 2.50. slachtkippen f 1.502.75. ion- ge hanen f 12.25. jonge duiven f 0.40. per stuk konijnen f 0.50 per pond. URK, 7 Oct. De prijzen waren heden: kuilpaling 74 ct„ lijnaal 0.681.90, snoek baars 68 ct„ roode baars 36 ct., voorn 2230 ct., pos 10 ct„ alles per kg; nest 50 ct. per bak van 37% kg. IJMUIDEN, 9 Oct. Tarbot le s. f 8. 2e s. f 6, 3e s. f 5, 4e s. f 3.50, tong f 7.502.50, groote griet f 5-2.50. gr. middelschol f 3, kl middelschol f 2.50, kl. schol 3de s. 80 ct., kl. schol 4e s. 50 ct„ kabel jauw dicht, f 2, groote gul f 1.50, kleine gul f 1.20, groote roode poon f 3, kl. roode poon f 1.20; groote schar 60 ct„ kleine pufschar 30 ct. kleine makreel 55 ct., wijting dicht 80 ct„ pufgul 80 ct., vispuf 10 ct.; bot f 1. KOEGRAS-NIEUWS. Zondagmiddag om half drie speelt Koegras II tegen B.K.C. III. Laatstgenoemde club is een beken- Wl KRINGEN. AAN KOOPER6 GEEN GEBREK. J.I. Donderdagmiddag zagen wij weer een heele partij versche pa ling verkoopen, door een erkend handelaar alhier. Bij informatie bleek dat dit be geerde goed tijdens frauduleus ver voer in beslag genomen was. Aan koopers geen gebrek. ANNA PAUI.itWNA. ONDERWIJZERSNIEUWS. Aan den heer Hazeloop. hoofd v. school III (Oostpolder) is met in ga'»? van Maandag a.s. ziekteverlof veweend. Mej. Teer is belast met het waarnemen van zijn functie en de heer Th. Stroobol thans kwee kei in g met acte aan deze school, werd benoemd tot tijdelijk onder wijzer.

Heldersche Courant | 1942 | | pagina 3