„De Gul" is heengegaan of UV01 Ifoor het misdeelde kind Stadsnieuws De strijd in den Kaukasus Marktberichten «Eens een bekend zeeridder» daarna een Heldersche bezienswaardigheid Bedrijfsappèl bij Gemeentewerken Uitslag openbare verkooping EXTRA VOORHtTWMMMM* K. V H.-nieuws Nieuws uit Urk De huidige befeekenis van Gibraltar Amerika leert sparen DE SCHAGER MARKT Laatste broer en vriend van „Den Gorrel" De Gul te heengegaan... De Gul... Woensdagmorgen, om 5 uur, sloot hy, byna 92 jaar oud, voor altijd de oogen om de laatste en belangrijkste reize In zijn leven aan te vangen. Riet „De Gul", want wie hoorde ooit anders over Cornelis Bakker in den Ouden Helder gewagen, is een uitzonderlijke figuur uit dit stads milieu vertrokken. Een figuur, die men den laatsten tyd weliswaar niet zoo veel meer zag, maar die tien toch zal missen. Vooral als er weer normaler tijden aangebroken zjjn en ook het oude stadsdeel van Nieuwe- diep weer tot zichzelf kan komen. De Gul was de laatste nog In leven zijnde broer van den roem- ruchten Gorrel, en samen hebben zij, met hun vrienden Jan Bijl. Die denhoven, Tabbie en vele andere Ulustre Heldersche blauwe zee ridders ontelbare malen den strijd aangebonden met de witte hel op de Haaksgronden. De witte hel... als die spreken kon, daar buitengaats. Als de noordwester tot razernij gekomen was en de passeerende schepen in vroeger jaren belaagde. Dan wa ren het deze kaerels, die er op uit trokken, bij nacht en ontij, teneinde de schipbreukelingen veilig te stellen. Een roerig en vreemd leven leef den deze zeeridders en een van hen was Cornelis Bakker, de Gul, geboren en getogen in dit storm nest en eens een lid van die ver maarde „vrije ploeg", die gelijk met de officieele reddingboot uit placht te varen. We schreven het hierboven: de Gul was een bezienswaardigheid. In- dérdaad... hij was het aanzien waard, deze stokoude patriarch', met z'n uniek-geteekenden kop, mat het ver weerde rood-dooraderde gezicht en het pittoresque sciiippersbaardje. Hij was een levend schilderij, zooals hij daar door dat bochtige oude Nieuwe- diep ijsbeerde en zeer zeker was hij het, als»hij daar stond op „het hoe- kie" bij den Windwijzer, te zamen met „de jongens" van den Ouden Helder, turende in de verte, naar de wazige horizon of daar wellicht geen schip voorbijging. De jaren rijden zich aaneen en allengs werd het steeds stiller om deze figuur. Alle 'vrienden broers gingen, hem vóór, totdat er nog maar twee overgebleven waren: dat waren „De Gorrel" en „De Gul". Die twee konden het samen opper best vinden. De lezers van ons blad weten dat, want nog niet zoo lang geleden schreven wij over dit won derlijke tweetal, dat als de legenda rische muskettiers onafscheidelijk was. Het eerst deed de Gorrel de oogen toe Iedereen vermoedde, dat De Gul hem spoedig volgen zou. Niemand had ge dacht, dat hy het nog zóó lang ma ken zou. Samen leefden ze in het kleine hokje in de Renssteeg. Daar, tusschen vier zwart-berookte wanden dreven ze hun huishoudentje. Daar kookten ze hun potje en bakten ze hun vischje. Daar mopperden ze op elkaar, zonder dat ze echter elkander konden missen. Menig journalist stapte voorheen af bij dat huisje in de Renssteeg en bezag met verbazing dit tweetal, dat daar reilde en zeilde, het niemand lastig maakte en maar het liefste zag, dat het met rust ge laten werd. De laatste jaren waren voor De Gul niet de prettigste. Ook hem was het niet vergund bij tijd en wijle de zee, z'n onafscheidelijke vriendin van vroeger, te zien. Hij heeft er nooit over geklaagd, n -«ar het moet dezen zeerot onge twijfeld an het hart gegaan zijn. Ook het huisje in de Renssteeg moest hij, gedwongen door de ge beurtenissen in onze stad, verlaten en hij vond een goed tehuis bij de familie v. d. Wijk in de Walvisch- straat.> Het is vandaar uit dat hij a.s. Zaterdag naar Huisduinen ver voerd zal worden. Om half één vindt de begrafenis plaats. Naar wtf vernemen zal de garde van „Moed Volharding Zelf opoffering" niet aanwezig zjjn in verband met onoverkomelijke moei lijkheden van org nisatorischen aard. Wel zal een deputatie van de redders- vereeniging aanwezig zijn, om Cor nelis Bakker do laatste eer te be wijzen. Den Helder al het heengaan van deze figuur betreuren. De Gul was een pes onlijkheid, die cachet aan het stadsdeel gaf, waarin hij woonde. Da -tb' behoorde hij tot de garde, wier oudste leden met „De Gul" thans praktisch uitge storven zijn. Nog slechts enkelen zijn er over en ook zij yn hoogbejaard. Rede van den heer Schuur man van het N.A.F. Donderdagmorgen waren de em- ployé's van Gemeentewerken in het gebouw aan de Kerkgracht bijeen geroepen op een bedrijfsappèl, alwaar het woord werd gevoerd door den heer J. J. Schuurmans van het Ne- derlandsch Arbeidsfront De heer Schuurmans: In zijn vlotte rede zette de heer Schuurmans, na de opening van het appèl door den Directeur van Gemeentewerken, den heer Dok ter, uiteen wat het Arbeidsfront eigenlijk is. De gangbare meening moet worden omvergeworpen, dat er een organisatie gesticht is en dat men nu maar af moet wachten wat dat oplevert. Neen, het Ar beidsfront dat bént U zelf, aldus spreker. En het N.A.F. moet nog op gang komen. Wanneer U niet medewerkt, bereikt het Arbeids front niets. Wol heeft het Arbeids front natuurlijk het karakter van een organisatie. Zoo zijn er dan ook verschilende afdeelingen, elk met een eigen taak. Bijvoorbeeld de sociaal-economische afdeeling, de rechtsbescherming, de afdeelin gen vrouwen, jeugd, pers en propa ganda, geldzaken, enz. Een „instrument". Doch deze organisatorische een heid is slechts een geraamte. U moet het leven inblazen. Het is slechts een Instrument, lat U moet bespelen. De waarde van dat instrument wordt Wellicht nu noniet door U beseft. Ware dat wel het geval, dan zoudt U zich onmiddellijk scharen in de rij van werkers, verbonden in het N.A.F. Spreker gaat dan nog even dieper ln op den schakel tusschen de werk nemers uit een bedrijf en het N.A.F., de sociale voorman, waarna hy wijst op de geweldige resultaten, welke bereikt kunnen worden wanneer de voorgestelde wijze van streven, be lichaamd in het N.A.F., volledig ten uitvoer gelegd wordt. Werkelijke socialisten ^ebben steeds geloofd aan een omwenteling, een revolutie, waardoor het gestelde Ideaal bereikt zou kunnen worden. Thans is die mwenteljng gekomen. De mogelijkheden zijn nu geschapen. Het komt nu op werkers aan! Zon der arbeidskracht gaat dat niet. Wij zyn Noordsche menschen; Menschen met daadkracht. Wij wachten niet af maar werke ons vooruit. Daarom moeten wij ons r.u stuk voor stuk geven voor wat w(j zijn. Dan zullen wij topprestatie^ bereiken. Dan zul len wU het ideaal bereiken, een ideaal, waarvan wij ons nu nog nauwelijks kunnen voorstellen, dat het bereikt kan worden. Het is moeijijk in enkele woorden te schetsen, wat er met een groote organisatie van werkers in Neder land gewrocht kan worden. Doch ze- ke.' ligt het peil daarvan op een on gekende hoogte. Wanneer wy het zoo zien, dan er bij ons geen bezwaar meer zijn om toe te treden. Met toetreden bedoe len wij niet lid worden en thuis gaan zitten met geen andere daad dan het betalen der contributie. Neen, wij moeten doen wat gedaan moet wor den en het zou niet zoozeer tot scha de van onszelf zijn wanneer wij dat nalieten, doch "eeleer zou het schan de wezen voor Nederland, wanneer wij het ons gegeven geschenk onge bruikt lieten liggen. Hier is iets, wat wij altjjd gewild hebben. Grijpt het dan. Tenslotte wil de heer Schuur mans nog het misverstand uit den weg ruimen, dat het N.A.F. iets met politiek te maken heeft. Neen, het is slechts een eenheid van werkers, niets anders. Met de N.S.B. heeft het N.A.F. niets uit staande. Door eenzijdige voorlich ting hebben wij een verkeerden in druk gekregen omtrent het Duit- sche Arbeidsfront en dat heeft zijn invloed op het N.A.F. Na de be zetting bleek het echter anders te zijn en thans weten wij, dat wat in DuitSchland met hgt D.A.F. be reikt is, ook in ons land met het N.A.F. bereikt kan worden. Be schouw het N.A.F. dus uitsluitend als een beroepen vertegenwoor digend orgaan. Na de rede van den heer Schuur man sluit de heer Dokter met en kele woorden deze bijeenkomst. Uitslag der openbare verkooping, gehouden door Notaris A. M. Engel- mann, te Den Helder, op Woensdag 14 October in het gebouw „Musis Sacrum". Huis en erf aan de Molenstraat no. 121, groot 57 ca; kooper N. Schutte te Den Helder q.q. voor 1900. Huis en erf ?.an den Polderweg no. 26, groot 83 ca.; huis en erf aan den Polderweg no. 27, groot 98 ca; koo per H. Riemers te Den Helder voor 5832.—. Huis er erf aan de Jan Evertsen- straat no. 12, groot 65 ca; koopster Fa. D. Bethlehem Zonen te Den Helder voor 1000. Huis en erf aan de Jan Evertsen- straat no. 20, groot 57 ca; koopster Fa. D. Bethlehem Zonen te Den Helder voor 1040. Huis en erf aan de Emmastraat zuiver WOL, ZIJDE ta KUNSTZIJDE. Niet voor katoenen en halfkatoenen etoffen Per pak 28 cent. Zender boni no. 28, groot 89 ca; kooper C. J. Bosch te Den Helder voor 2935. Hui3 en erf aan de Piet Heinstraat no. 7, groot 83 ca; kooper C. J. Bosch te Den. Helder voor 2525. Woon- en winkelhuis met erf aan den Brakkeveldweg no. 57, groot 1 are; kooper R. J. Wijma te Den Hel der voor 3840. Woon- en winkelhuis met erf aan den Brakkeveldweg no. 59, groot 1 ar 18 ca; koopster firma Nap te Bergen voor 3468. Huis er erf aan de Vijzelstraat no. 77, groot 71 ca; kooper P. Kraakman te Den Helder voor 1016. Huis en erf aan de Palmstraat no. 13, groot 60 ca; kooper W. v. d. Bergh te Breezand voor 1520. Huis en erf aan de Hoogstraat no. 9, groot 71 ca; werkplaats akn de Hoogstraat no. 7, groot 14 ca; koo per P. Uipkes te Den Helder voor 3080.—. Huis met voortdurend recht van erfpacht op den grond aan de Jou- bertstraat no. 46, groot 1 are 67 ca; huis met voortdurend recht van erf pacht op den grond aan de Joubert- straat no. 48, groot 1 are 35 ca; huis met voortdi. end recht van erf pacht op den grond aan de Joubert- straat no. 50, groot 1 are 36 ca; huis met voortdurend recht van erf pacht op den rond aan de Joubert- straat no. 54, groot 1 are 40 ca; huis met voortdurend recht van erf pacht op den grond aan de Joubert- straat no. 60 groot 2 are 29 ca; huis met voortdurend recht van erf pacht op den grond aan de Joubert- straat no. 66, groot 1 are 40 ca; huis met voortdurend recht van erf pacht op den grond aan de Joubert- straat no. groot 1 are 38 ca; huis met voortdurend recht van erf pacht op den grond aan de Joubert- straat no. 70, g jot 1 are 37 ca; kooper J. Smit te Den Helder q.q. voor 26.638.—. Huis en erf aan de Koningdwars straat no. 56, groot 50 ca; kooper E. N. Heijligenberg te Den Heder voor 595. K.V.H. S—O.K.V. 5. Zondag speelt KVH 3 een thuis wedstrijd tegen OKV 5, om 2 uur op het terrein aan de Kemphaanstraat. Daar KVH reed' 8 spelers moet missen, wegens tewerkstelling elders, zal in het vervolg verder gespeeld worden met een gewijzigde opstelling van het 2e en 3e twaalftal. Wij zijn benieuvd hoe deze opstel ling het er afbrengt. GROOT SPIEGELRUIT INGEWAAID. Gistermorgen woei in de Spoor straat het groote spiegelruit van het leegstaande Velo-magazijn in en kwam met stukken en brokken naar beneden. DIEFSTALLEN. Van een bewoner uit de Niasstraat werd een hoeveelheid waschgoed, be nevens een fie*" ontvreemd. WAT MEN .L NT T STEELT. Het is ongelooflijk wat men tegen woordig al niet waagt te stelen. Wat zegt men er n te.vernemen, dat dezer dagen van een electrisch wa tergemaal aan de Doggersvaart te Koegras de motor ontvreemd werd? De politie heeft de zaak in handen. VERKEERSOVERTREDINGEN. Lenige personen gingen op de bon, terzake het plegen van verkeers overtredingen. SLECHTE VERDUISTERAARS. Een bewoner van de Boerhaave- straat werd bekeurd terzake slecht verduisteren. Leert men het dan nooit TUSSCHEN 12 EN 4. Een vrouw, die zich tusschen 12 en 4 uur 's nachts op den openbaren weg bevond, werd meegenomen naar het Hoofdbureau en ajsdaar vastge houden. Proces-verbaal is opgemaakt. XV1ERINGEN EEN BUITENKANS Bij deia hoofdvertegenwoordiger van de N. V. AmstelstadCombina- tie, den heer J. Sieslifig, alhier, i/ Donderdag in zijn serie de 100.000 gevallen op een tientje. Het geluk kige nummer was 7471 GEVONDEN. Gevonden: een glacé heerenhand schoen en een heerendas. Inlichtingen gem. bode. i KERKNIEUWS. Bedankt voor de Chr. Ger. Kerk te Urk Ds. N. Brandsma te Harderwijk. URK, 13 Oct. De pryuei. waren heden: kuil- paling 74 ct., snoekbaars 68 ct., roo- de baars 36 ct., voorn 2230 ct., pos 10 ct., ales per kg. Geen aanvoer van iynaal. Nest 50 ct. p. bak van 37 Va kg ZWOLLE DE ZETEL VAN HET OPENBAAR LICHAAM „DE NOORDOOSTELIJKE POLDER". De secr.-gen. van het dep. van Binnenl. Z. heeft de gemeente Zwolle aangewezen als zetel van het openbaar lichaam „De Noord oostelijke Polder". De landdrost van dezen polder zal voor de in woners te spreken zijn des Maan dags om de beurt te Kampen en nabij Vollenhove. DE JEUGD VOOR DE JEUGD. De dagen korten, lang zijn de avonden en donker, de winter na dert snel. De derde oorlogswinter. Met zorg vervuld zien velen de ko mende maanden tegemoet. Er is zorg om brandstof, om dekking en kieeding. Er is zorg in de harten van ontelbhre huisvaders met een smalle beurs, er is zorg in de harten van vele huismoeders. Zorg om de kinderen, om het gezin Zorgeloos zijn echter de kleinen, zorgeloosheid is het groote voorrecht van de jeugd. December is voor hen geen barre wintermaand, het is de grootste feestmaand van het jaar. de maand van Sinterklaas en Kerstmis. Nog slechts luttele weken en overal in het land zullen de jon ge kinderstemmen de oude Sint Ni co laasversj es zingen en vol vertrou wen hun schoentjes onder den schoorsteen plaatsen. Groot is het geloof in een kinderhart.... Hoeveel ouders zullen echter het komende Sint Nicolaasfeest tot een werkelijk feest voor hun kinderen kunnen maken? En in hoeveel kin derharten zal het vertrouwen be schaamd worden? Speelgoed is schaarsch en peperduur. Vele gezin nen zullen geen broodbon kunnen missen voor ook maar de kleinste tractatie. Maar hoeveel gezinnen zijn er ook waar op zolder, in kasten en koffers speelgoed wordt bewaard, deugde lijk speelgoed dat nutteloos ligt op geborgen? Zeker, er kunnen herin neringen aan verbonden zijn. Voor de ouders, wier kinderen uitgevlo gen zijn. misschien in den vreemde vertoeven misschien zelfs gestor ven zijn. voor hen kan dit oude speelgoed meer zijn dan een nutte loos gebruiksvoorwerp, het kunnen reliquien zijn. Voor de jonge vrouw kunnen de met zorg bewaarde pop pen. het nog ongeschonden kinder servies voorwerpen ziin. die haar terug doen denken aan een blijde en zorgelooze jeugd. Doch hoe meer herinneririRen er aan verbonden zullen zijn, des te waardevoller wordt het off§r. wan neer dit speelgoed wordt afgestaan aan een kind. dat anders dit jaar niets zou kunnen krijgen. De Jeugdstorm van den streek Arnhem heeft het initiatief geno men voor een speelgoedactie. Huis aan huis zal speelgoed ingezameld worden, kleeding. snoepgoed en geld. ..De jeugd voor de jeugd" is het motto en dit motto zai overge nomen moeten worden door de ge- heele rijpere jeugd van ons land. De geheele Nederlandsche jeugd kan en moet medewerken om deze actie voor de Nederlandsche jeugd te doen slagen. Nog slechts luttele weken en het feest van den grooten kinderheilige is aangebroken. Voor de winkelruiten zullen ook dit jaar talrijke kleuters de neusjes plat drukken en bewonderend staren naar hetgeen nog uitgestald ligt. Vol vertrouwen zullen des avonds, in de donkere stille straten gedemp te kinderstemmen door de gesloten luiken hoorbaar zijn. die de oude versjes zullen zingen. Zorg zal zijn in de harten van vele ouders. Laten wij het vertrouwen van deze kinderen niet beschamen. En evenmin het vertrouwen, dat de rijpere ieugd die zich spon taan heeft ingezet voor het misdeelde kind, in ons heeft ge steld. Het motto is: ..De jeugd voor de jeugd", maar de steun|van de ouderen is onmisbaar. (VPB). BERLIJN, 15 Oct. (D.N.B.) - Aan de successen aan het Kaukasus- front, vermeld in het weermacht- bericht van heden, liegen twee vrij omvangrijke aanvalsacties der Duitsche en verbonden troepen ten grondslag. De opmarsch ten Oosten van Noworossisk leidde tot de ver overing van twee ruggen, van waaruit de bolsjewisten met hut zware wapens den Duitschen op- ma rsch weg beiheerschten. Terwijl de luchtmacht den vijand in zijn borgstellingen in bedwang hield drongen pioniers ondanks het he vige vuur^ op en maakten brecdr openingen in de prikkeldraadver sperringen. Toen stormde de infanterie aan en veroverde in zware gevechten de links en rechts van den weg gelegen gevechts stellingen. Bij de achtervol ging van den terugtrekkend-m viiand drongen zij tot de als vestingen ingerichte fabriek* gebouwen aan den uitgang van het dal door, waag de strijd nog woedt. Infanteristen wisten de vijande lijke stellingen binnen te dringen namen stormenderhand 320 kaze matten en versloegen in een ver bitterd handgemeen twee holsje wistische regimenten. Verder naar het Westen stonden Slowaaksche troepen schouder aan schouder met divisies Duitsche bergtroepen en japrrs. Ook hier moesten eerst vijandelijke afdee lingen worden bedwongen. On danks de voorafgaande vermoei- Over de Straat Nan Gibraltar rollen dagelijks de doffe ontplof fingen van dynamietpatronen en tot diep achter La Linea weer galmt de echo. Vliegtuigen cirke len om de rots, <^ie als een gigan tische driehoek ver in zee uitsteekt. Zes kilometer is deze rots lang, de breedte bedraagt op sommige plaatsen slechts acht honderd me ter. De stad Gibraltar zelf ligt aan den Westelijken flank van den 240 meter hoogen rots, op een smal terras. Donker zijn de huizen, nau welijks afgeteekend tegen de grijze rotsmassa. In het Noorden waar zich vroeger de renbaan bevond, ligt het vliegveld, tegen een lood rechten 150 meter hoogen rots wand aan. Hier zijn de Engelschen in koorts achtige haast bezig het vliegveld uit te breiden. Hier ratelen de rotsboren, dreunen de ontploffin gen en zwoegen Engelsche en Spaansche arbeiders tusschen gruis en puinwolken. Hangars worden in de rotsen gehouwen, werkplaat sen en munitiekelders. Hier zullen de startbanen moeten komen voor de zwaarbèladen transportvlieg tuigen, die men naar Egypte wil sturen. Maar zelfs wanneer men de kerkhoven laat verdwijnen, al le huizen in den omtrek met den grond gelijk maakt en het prachti ge park, tevens botanische tuin, de Alema-Garden, in een rolveld veranderd, dan heeft men wel een vliegveld van 850 meter lengte en meer dan 500 meter breedte, maar nog geen luchtsteunpunt. Meteorologisch immers ligt Gi braltar buitengewoon ongunstig. Uit het Oosten waait de „Levante", een krachtige wind, langs de stei le berghellingen en ook de Weste lijke winden botsen tegen het brrg massief en vormen gevaarlijke wervelstroomingen, de doodsvijand van alle luchtverkeer op Gibraltar De talrijke omlaaggastorte vlieg tuigen bewijzen het nog dagelijka. De Engelschen hebben ingezien, dat Gibraltar als vlootsteunpunt veel van zijn waarde heeft verlo ren en zijn thans in koortsachtig tempo bezig de rotsvesting tot een luchtsteunpunt te maken. Men kan echter wel stukken rots opblazen, onderaardsche hangars aanleggen en duizenden kazemat ten in de rotsen uithouwen, maar men kan de winden niet dwingen, de onverbiddelijke elementen niet corrigeeren. Ondanks alle krachtsinspanning kan niets aan het feit veranderen dat Gibraltar geen vlootsteunpunt in de werkelijke beteekenis van het woord meer is, geen veilige verza melplaats van trotsche armadas. En wat de waarde van deze ves ting als luchtsteunpunt betreft; de natuurlijke voorwaarden om hier een steunpunt van de eerste orde te vestigen ontbreken ten eenen male. De Engelschen mogen hun nerveusiteit nog zoo goed ver bergen, ift Spanje weet men thans wel beter. en.de nachtmarschen zagen onze soldaten kans de vijandelijke stel gen op te rollen. In de vaart van Hun aanval schoten zij de over blijfselen der bolsjewisten, die zich in het rotsachtig terrein hadden vastgezet, voorbij en namen krachtig versterkte bergruggen, ver achter hun doel voor dien dag gelegen. Bij de uitbreiding van een doorbraak vernietigden jagers alleen in den sector van hun divi sie meer dan 200 vijandelijke ge vechtsstellingen. MADRID. Oct. (VPB.) Een Spaansche correspondent in New- York betitelt zijn bericht met de veelzeggende woorden: De bewo ners van de Vereenigde Staten moe ten afstand doen van de kleine ge noegens van het leven! Overal wor den kookscholen voor huisvrouwen opgericht, waarin zuinig koken wordt onderwezen. Spaart gas ben zine. brandstof en kleeding is ook in Amerika het parool geworden-. De hooge belastingen en de sterk gestegen prijzen dwingen de Ame- rikaansche bevolking thans tot zui nigheid. Zoo wordt een steno-typiste met een maandelijks salaris van 150 dollar thans gedwongen haar flat op te zeggen en in een pension te gaan wonen. De week-end tochtjes in de steden gaan tot het verleden behoo- ren. Voor de doorsnee Amerikaan- sche zijn een eigen auto. dienstbo den en het bezoek aan schoonheids instituten onvervulbare wenschen gewórden. Aan den anderen kant verlangt de secretaris van de schatkist. Mor- genthau nieuwe astronomische'cre- dieten. dezar dagen weer zes mil- liard dollar. Hierbij verklaarde hij. dat het Amerikaansche volk bin nenkort een jaarliiksche belasting- last van dertig milliard dollar te dragen zal krijgen. „PAALDORPTHEORIE" EEN DWALING? Nieuwe conclusies van Duitsch geleerde. BERLIJN, Oct. (V.P.B.) - Sedert in de vorige eeuw langs vele Al- penmeren resten van voorhistori sche nederzettingen zijn gevonden, is op deze vondsten een algemeen aanva%de theorie opgebouwd. Vol gens dezè „paaldorptheorie" zou het opvallend groote aantal palen, dat men bij opgravingen' aantrof, wijzen op het feit, dat de huizen op palen in het water gebouwd waren Dit denkbeeld vond overal ingang In elk museum zijn thans modellen van paaldorpen opgesteld en in Unter-Uhldingen aan het Boden- meer is zelfs een geheel dorp gere construeerd, dat jaarlijks duizen den bezoekers trekt. Dr. Oskar Paret, conservator van het museum van oudheden te Stuttgart, verdedigt den laatsten tijd een gehejel nieuwe zienswijze. Op grond van opgravingen aan het Federmeer tracht hij het bewijs te leveren, dat paalwoningen in het voorhistorische Europa niet be staan hebben. Aanvankelijk was Dr. Paret eveneens een aanhanger van de „paaldorptheorie", maar hij begon te twijfelen, toen hij eens een onderzoek instelde naar de technische uitvoerbaarheid van de paalwoningen. De palen moeten zeer lang geweest zijn wegens de jaarlijksche wisseling van den wa terspiegel, die b.v. in het Boden- meer thans nog twee a drie meter bedraagt. Bovendien heeft een paal, die boven het water uitsteekt slechts een levensduur van tien jaar. De gaaldorpen hebben echter eenige eeuwen bestaan, zoodat de bewoners de pale*i telkens niesten vernieuwen hetgen met hun primi tieve hulpmiddelen nauwelijks mo gelijk was. Ook de dikte der ge vonden palen, gemiddeld 12 15 cm., is in verband met de te dra gen last opmerkelijk gering. De „paalwoningen" werden vol- MAN ONDER KANTELENDE AUTO GERAAKT EN GEDOOD. Gisterochtend om kwart voor ze ven is te Amsterdam op den Zee- burgerdijk nabij de Joodsche be graafplaats een vrachtauto, waar van de chauffeur verblind werd door een tegenligger, van den dijk gereden en in de naastliggende sloot gekanteld. Van de drie inzit tenden in de cabine werd een. man uit den wagen geslingerd, waardoor shij in de sloot onder de auto terecht kwam. Toen men na geruimen tijd erin geslaagd was, den wagen te lichten, bleek het slachtoffer, 27 jaar oud, overleden te zijn. Zijn lijk werd naar het binnengasthuis vervoerd. De chauffeur, die bekneld was geraakt, moest worden uitgezaagd, doch bleek geen letsel te hebben bekomen, evenmin de derde inzit tende. Veel gehruiksvee was er Don derdag j.1. aangevoerd. 423 stuks. De groote aanvoer deed zich gelden op den handel. De handel was in kalfkoeien zeer matig, stug, no teering f 650. Toch blijft het vee prijshoudend de laatste weken Geldekoeien tot f 400 met een flauwen handel. Bij de pinken was de handel er ook niet op vooruitgegaan, tot f 275. Voor de Centrale werden 514 stuks aange voerd, koeien, pinken. Voorts 180 graskalveren, 20 nuchtere kalve ren en 208 vette schapen. De han del in veulens was iets stug. doch duur, hoogste noteering f 800. Op de wolveemarkt was niet veel drukte, de aanvoeren waren min der voor de fokkerij, iets kalmer. De prijzen bleven echter hoog, tot f 120. Matig was de handel in overhouders. Ooien tot f 75. Er waren tamelijk veel geiten aan gevoerd: deze golden van 2080 g!d„ handel goed. Met de biggen gaat het de laatste weken niet naar den zin, lagere prijzen en slecht te verkoopen. Konijnen prijshoudend, gewone handel, kippen evenzoo. SCHA GEN 15 Oct. Aanvoer: 18 veulens f 500800, 338 geldkoeien (magere) f 250— 400, 514 idem (vette) voor de Cen trale, 15 kalfkoeien f 450—650, 79 pinken f 110—275, 180 graskalve ren voor de Centrale, 20 nuchtere kalveren voor de Centrale, 20 magere schapen f 80—120, 208 vet te schapen voor de Centrale, 71 overhouders f 50—75, 22 bokken en geiten f 20—80, 29 bigeen f 12 —20, 160 konijnen f 1—7, 18 kippen f 2.50—3.50. gens Dr. Baret dan ook normaal langs de oevers der meren gebouwd en de palen zijn niets anders dan palen, die door de bouwers in den grond werden geslagen om aan de wanden en het dak steun te geven. Toen omstreeks 800 v. Chr. door een klimaatswijziging de waterspiegel steeg, moesten de dorpen verlaten worden. Zij kwamen onder water, zooals men hen ook nu nog aan treft. Als de nieuwe theorie den toets der wetenschappelijke critiek kan doorstaan, zal de „vervlogen tijd «Ier paaldorpromantiek", zooals Br. Paret het reeds uitdrukt, tot het verleden behooren. Ook allerlei an dere problemen, die de voorhisto rie van ons werelddeel stelt, zou den in een nieuw licht komen te staan. Voorloopig moet echter wor den afgewacht of de nieuwe hypo these werkelijk de oude voorstel ling van zaken zal kunnen ver dringen.

Heldersche Courant | 1942 | | pagina 3