Opmerkelijke rede van Alexaoder 7 uinhoekje Zwarte handel Marktberichten Stadsnieuws Op zoek naar een eerlijk mensch Mededeeling van den Distributiedienst Ingekomen personen Nieuws uit Urk TEXEL Intrede Ds» v» d.Veer Arrondissementsrechtbank te Alkmaar in ondeugdelijke smeerkaas De prijs steeg van 3 cent tot f 1.50 Verhooging van verzekeringspremiën niet toegestaan Kerk en zending Kassier van belastingkantoor zwaar gedupeerd. Maandag j.1. is een der ambtena ren van ons Belastingkantoor, n.1. de heer Verweg, zoo onfortuinlijk ge weest een ernstig geldelijk verlies te boeken. Toen hij aan het einde van den dag zijn kas opmaakte, moest hij tot zijn ontsteltenis constateeren, dat een bedrag van niet minder dan 100,onbrak. Alle contróle bleek vergeefsch... het geld kwam niet terecht. De heer Verweü deelde ons mede, dat er twee mogelijkheden zijn; de eene is, dat hij iemand dit geld teveel heeft uitbetaald, de andere dat iemand abusievelijk van de balie stukken meegenomen heeft, die op het kantoor hadde moeten blijven. De heer of dame, die Maandag, hetzij stukken, hetzij geld heeft mee genomen, dat niet zijn (of haar) eigendom is, verzoeken wij met de meeste klem dit terug te willen be zorgen aan het i.antoor. Wellicht kunnen diegenen, die Maandag op het kantoor geweest zijn, hun be scheiden nog even nazien. De moge lijkheid is dan geschapendat de kassier geholpen wordt. Hij is name lijk persoonlijk aansprakelijk voor dit bedrag. Niemand zal natuurlijk iemand, vooral in dezen tijd, op een dergelijk^ wijze moedwillig wenschen te dupeeren. Men kan het geld of de stukken ook eventueel aan het bureau van dit blad afgeven. Bij de kantoren van den distribu tiekring Den Helder, te Den Helder, Anna-Paulowna en Callantsoog, kun nen, van heden af, door geneesheeren en vroedvrouwen, aanvraagformulie- rr worden afge'uald, ter verkrij ging van extra rantsoenen voor levensmiddelen ten behoeve van a.s. yi jonge moeders. W. J. Elzas, banketbakker, Konings weg 68; G. M. SnijderGorter, Brak- keveldw. 65; J. J. van 't Oosten zich noemende Heijkoop, matroos, Bin nenhaven 18; H. de MariDreuning en kind., Singel' 107; G. M. Kapitein, dienstb., de la Reystr. 11; W. M. Zeeman, matroos, en gezin, Sper- werstr. 27; S. J. Rijk, werfbouwer, en gezirf, B. Ballotstr. 36; J. Tfel, chauffeur, en gezin, Hogendorpstr. 55; N. M. v. d. Broek—den Dunne en kind., J. in 't Veltstr. 5; G. de Vries, voorwerker D.W., en gezin, 2e Vroonstr. 75; J. Smak, tuinbouwer, W. Beukelsz.str. 14; 5>. J. Mons, locale kracht, H. Treubstr. 15; C. v. WeezepLeuver en kind., Gouds- bloemstr. 35; W. Buis, schippej', en gezin, Brakkeveldweg 206; G. van Beek, landarb., Lupinestr. 16; A. v. Giesbergen, metselaar, Landbouw- ■tr. L. Wasseur, metaalbew., en gezin, Vischstr, 13G; H. W. Achter berg, metselaar, en echtg., 2e Vroon str. 94; G. Werner, opticien, Koning- str. 55; W. Schaftenaar, kellner, Koekoekstr. 20; C. Th. Grootjes, grondwerker, Keizersgr. 128; A. Bo- nariusKaan, Begoniastr. 34; C. M. Kemp, bootsman, Anemonenstr. 26; C. van HoekKerkhove en kind., Fazantenstr. 72; P. J. Diesbergen, gezagv. koopv., en echtg., Midden weg 131; J. Wulffelé, vuurwerker R.W., en gezin, Schagenstr. 101; Jannetje Brasser, v. Heemskerkstr. 15; J. van Leeuwen, metaaldraaier, en gezin, Gladiolenstr. 50; P. J. Koen- tjesVeerman, huishoudster, Wal- ytechstr. 8; A. Bartels, stoker, en ge- Sin, Tuinstr. 11; J. Th. van der Meer, bloemist-knecht, en gezin, Krugerstr. 79; E. van BeekSturk, Lupinestr. 16; M. BakkerKroon, en kind., Goudsbloemstr. 19; A. van Rames- donk, controleur, en gezin, Ruijghweg 152; D. J. Zwaneveld, stratenmaker, en gezin, Vischstr. 135; I. H. van der Stoop, dienstb., Ruijghweg 148; S. de Groot, hulp i/d huish., W. Beukelsz. str. 16; R. Kok, landb., Rijksweg\27; J. de LeeuwBrans, Breestr. 46; W. J. Willems, koperslager, Ruijghweg 95; J. J. Kamans, chauffeer, en'gezin, v. Limb. Stirumstr. 1; W. A. van Roogen, metselaar, en gezin, Dahlia- str. 23; M. Bruins Slot, dienstb., Ie Schagendwarsstr. 11; J. Stripper, ma chinist, en gezin, Bloemstr. 54; P. J. Ursem, landarb., en gezin, Hogen dorpstr. 31; P. C. van BiezenVonk, Balistr. 18; C. Klerk en echtg., Boer- haavestr. 40; D. Oosthuizen, matroos wachtgelder, en gezin, de la Reystr. 41; P. H. Giesbers, timmersman, en echtg., Brakkeveldw. 15; E. Sturk— Bos en kind., Lupinestr. 16; J. G. Lau- kens, kok-beheerder, en gezin, Jan- zenstr. 82; G. MaarsenJager, en kind, K. Duitstr. 50; J. Hart, electr., Spechtstr. 2; T. Schekkerman en ge zin, St. Bossestr. 63; K. Hibma, kap. per, Havikstr. 18; J. F. Steindel, con troleur, en gezin, Ruijghweg 178; W. de Vries, landarb., Binnenhaven 19; A. Proper, kommies R.D.B., en gezin, Violenstr, 28; M. J. A. Schouten, kell ner, Spoorstr. 1, KERKNIEUWS. Na een verblijf van 5% jaar nam Ds. E. van Wieringen afscheid van de Ned. Hervormde Kerk te Urk, met een predicatie over 1 Joh. 2 vers 28. De vertrekkende leeraar werd toege sproken door burgemeester Keizer en ouderling Baarda, en als vriend door ouderling A.' Ras. Toegezongen werd Psalm 121 vers 3 en 4. Het kerkgebouw was tot de laatste plaats gevuld. Zondagmorgen deed Ds. Van der Veer, predikant bjj de Doopsgez. Ge meente, zjjn intrede. Het kerkge bouw te Den Burg was zoo goed als geheel bezet, toen de nieuw-beroepe- ne den kansel betrad en de Gemeente verzocht lied 230 1, 2 en 3 te zin gen. Vervolgens werd gezongen Psalm 124, ve-s en werden enkele verzen uit den len brief aan de Thes- salonicensen gelezen. Na een kort gebed volgde de predicatie. Ds. v. d. Veer had tot tekst gekozen de woor den uit het Evangelie van Mattheus: „Waar twee of drie in Mijn naam vergaderd zjjn, daar ben Ik in hun midden." Spr. wees erop, dat het heden een belangrijke dag was voor de Ge meente en voor hem. Vol vertrouwen had Z.Eerw. zijn ambt aanvaard, in de hoop op een vruchtbare samen werking met zijn gemeente. Ds. v. d. Veei^deelde mede, dat hg zal trach ten spoedig met de gemeente-leden, doojp huisbezoek, nader kennis te ma ken; hij zal beginnen met de leden te Den Burg en omstreken en daarna de anderen, die door de verdeeling meer onder het rayon van Ds. Knot be- hooren. Spr. gaf den wensch te kennen, dat b\j dit huisbezoek ook iets zou gevoeld worden van hetgeen waarop hg in zijn tekst had gewezen. „Waar twee of drie in Mijn naam vereenigd zijn...". Vervolgens werd gezongen gez. 18" 36. Daa.re richtte de voorzit ter van den kerke-aad, de heer Jac. Bakker even het woord tot den nieuwen leeraar, waarbij hij wees op de bijzondere wijze, waarop deze be roeping tot stand was gekomen. Ter wijl de wensch werd uitgesproken, dat de samenwerking tusschen predi kant en gemeente prettig zal zijn. Ds. v. d. Veer dankte den kerke- raad voor het beroep; werkelijk was WIERINGEN GEESTELIJK LEVEN. Velen zullen bekend zijn met het werk van het Nederlandsche Bij belgenootschap, n.i.' t verspre.uen van den bijbel. De afdeeling Wie- ringen van dit genootschap heeft hiertoe nu een tweetal bijbeldagen georganiseerd. De eerste bijeen- komts zal zijn a.s. Donderdag in de Kapel te Den Oever en de twee de heeft men gedacht te houden in de Gereformeerde Kerk te Hip- polytushoef. Het eerste half uur biedt gele genheid tot bezichtiging van den bijbel in diverse formaten. Om 8 uur zal er gesproken worden door Ds. F. Visser van Den Burg (Texel) over de beteekenis van den bijbel, het Bijbelgenootschap en zijn ar beid, een en ander verduidelijkt met lichtbeelden. Ook heeft men de schoolgaande jeugd niet vergeten. De' oudste schoolkinderen van geheel Wierin gen hoopt men onder leiding van hun onderwijzers hetzelfde te iaten zien. De samenkomsten worden aan bevolen door de Kerkeraden der Herv. Gemeenten, Gereformeerden Kerk, Doopsgezinde Gemeente en door het Bestuur der Evangeli satie. Wij zijn er van overtuigd, dat velen dete samenkomst zullen volgen om nader ingelicht te wor den over het doel en werken van het Nederlandsche Bijbelgenoot schap. ZUSTERKRING DOOPSGEZINDE GEMEENTE. Bijeenkomst Zusterkring te Den Oever op Donderdag 22 Oct. ten niet zooals eerder vermeld werd op 21 Oct.) Bijeenkomst der Zusterkring te Hippolvtushoef op Woensdag 21 October. Ongevier tien maanden gele den werd door een kaasfabriek te Alkmaar een partij smeer kaas. bestaande uit 1000 blikjes als iunde ongeschikt voor men- scheïijke consumptie, verkocht voor voeevoeder tegen den prijs van 3 cent per blikje. 'Deze smeerkaas kwam echter in ver keerde handen terecht en er werd een aardig handeltje in gedreven. Ze ging van hand tot hand. natuurlijk tegen steeds hoogeren prijs en zoo kreeg op een gegeven oogenblik een Alk- maa*schen begrafenisonderne mer t.w. A. B. N„ de partij in handen voor 30 cent per blikje. N. verkocht de heele partij spoe dig daarop weer voor 80 cent per blik aan den eigenaar van een café- taria. jNaderhand werd het product weer aangeboden aan een der vroe gere eigenaren eh wel voor f 1.50! Begrijpelijkerwijze bedankte deze voor de eer. Intusschen stond A. B. N. terecht wegens het verkoopen van ondeug delijke smeerkaas zulks onder be- driegelijke voorwendselen, dat de kaas wel voor menschelijk gebruik geschikt was. N. had de kaas ge kocht van een zekeren J. L. uit Alk maar. die voor den verkoop zou hebben medegedeeld, dat de kaas ondeugdelijk was. En de cafétaria- door de Beroepscommissie in record tijd gewerkt. Met den kerkeraad te Den Burg, waarmee hg vooral veel in aanraking zou komen, hoopte spr. vooral goed samen te gaan. Verder sprak Ds. v. d. Veer zijn collega, Ds. Knot, toe, waarbg hij zijn standpunt ten overstaan van den tweeden predikant in deze gemeente uiteenzette; onze positie is volkomen gelijk, ik zal van U, die hier reeds kennis met de gemeente hebt ge maakt, veel moeten leeren, doch onze verhouding zull.n wjj toetsen aan de woorden van Jezus, toen hij Zijn leerlingen berispte over hun strijd om den voorrang in het Rijk der He melen. Daarop richtte spr. even het woord tot den vertrekkenden predikant,'Ds. Gorter, die was gekomen met nieuwe plannen, waaraan spr. zal doorwer ken. Ds. v. d. Veer deelde mede, dat hij had vernomen, dat hier een bloeiend vereenigingsleven bestaat. Hij richtte eerst het worod tot den Zusterkring, vervolgens tot den Jon gerenkring en de Zondagsschool, ten slotte tot het Doopsgez. Kerkkoor, waarvan men hem had medegedeeld, dat het zeer goed zong, wat lang niet overal bij de Doopsgez. zangkoren het geval is. Ds. Gorter sprak hierna even den nieuwen predikant toe, die hij als student reeds 'ia gekend; hij wees erop, dat hjj in deze gemeente veel goede hoedanigheden maar ook min der aangename dingen zou ontdek ken. Ook voerde Ds. Knot nog het woord, waarbij gewezen werd op de welwillendheid, waarmede hier op Texel een Doopsgez. predikant tege moet wordt getreden. Verder wees spr. erop, dat hij eens een Geref. pre dikant had hooren zeggen: „God hecht meer w-arde aan het kerkbe zoek van hen, die geregeld ter kerke komen dan van hen, die alleen met Oudejaar en bij intrede van een pre dikant komen: Wanrteer men alleen bij zulke gelegenheden komt, pleegt men feitelijk ontrouw aan den predi kant, die men hier beroepen heeft." man, als getuige gehoord, verklaar de. dat hij de kaas gekocht had als een volwaardig product. De Officier. Mr. de Brueys Tack. achtte het wettig en overtuigend bewijs geleverd en eischte een boe te van 500 gulden, subs. 100 dagen hechtenis. De verdediger. Mr. Schenkeveld. meende, dat de meest onbelangrijke man in dezen kettinghandel thans terecht stond en hij vroeg vrijspraak subs. een veel lichtere straf. Uitspraak over 2 weken. GERAFFINEERDE RIJWIELDIEF STAAT TERECHT. Stal de fiets van een politie agent! Een keurig uitgedoscht jongmensch van ongeveer 20 jaar. het haar ge watergolfd. jasje in taille, hoedje elegant in de gesoigneerde linker hand. Met een staat van dienst om van te watertanden: 1936 1 jaar voor diefstal in dienstbetrekking; 1938 li/, jaar wegens diefstal en inbre king; 1940 wegens diefstal 6 maan den; 1940 wegens insluiping 1 jaar. Makende alzoo totaal 4 jaar gevan genisstrafEn die nu terecht stond als verdacht van het stelen van de fiets van een hoofdagent van politie te Alkmaar! Meneer de verdachte ontkende. In keurige bewoordingen. Zoodat eenige getuigen klaarheid in de zaak moesten brengen. Hetgeen zij de den. Zoo had mej. M. v. d. Oort het eval van A tot Z bijgewoond; ze ad op den avond van 15 Juli een man zien heen en weer loopen voor de woning van den hoofdagent, in wiens tuin de fiets stond. Plotseling nam de onbekende een aanloop, schreed vervolgens met groote stap pen door den tuin. pakte de fiets en reed er snel mee weg. Getuige, die den onbekende goed had opge nomen. herkende in den verdachte den dief. Juffrouw A. Verduin had den man ook gezien bij den tuin van den hoofdagent en kende hem: het was D. S. uit Heiloo. Ook nu her kende ze hem als den verdachte. Tenslotte verklaarde getuige C. ter Horst precies hetzelfde. Ondanks alles bleef verdachte hardnekkig ontkennen en toen hij na het requisitoir van den Officier, die twee jaar en drie maanden ge- ëischt had. het laatste woord kreeg, hield hij een pleidooi, waarin hij de beweringen van de drie getui gen stuk voor stuk ontzenuwde. Wat hem evenwel niet veel helpen zall «ös£t Onuitputtelijk zijn de wapenmaga zijnen van het Duitsche leger. In tallooze groote bewapeningsbedrij- ven in Groot-Duitschland worden dag en nacht door millioenen ar beidskrachten de wapens gesmeed voor de soldaten aan het front. Een gedeelte van een opslagplaats van rupsbanden voor pantserwagens, die bij duizenden voor de montage ge reed liggen. PK Reichelt-Sche-F-P H m. Zee-oorlog volkomen gewijzigd STOCKHOLM, 20 Oct. (D.N.B.) Volgens een mededeeling van den Britschen berichtendienst heeft de eerste Lord der admiraliteit, Alexander, vandaag in een rede te Londen verklaard, dat drie ver anderingen in de oorlogvoering ter zee sedert den laatsten wereld oorlog de gevaren voor de Britschc zeeverbindingen „enorm vergroot" hebben. In de eerste plaats de aanzienlijk vergroote actieradius en de vuurkracht der vliegtuigen, vervolgens het enorm uitgebreide prestatievermogen der duikbooten en tenslotte de omvang en ver schillende manieren van mijnen- leggen door den vijand. Ter be strijding van deze gevaren moet liet gros van de Britsohe vloot gebruikt worden om de zeever bindingen open te houden. Juist bij dit werk hééft de marine de meeste van haar verliezen geler den. Deze verliezen zijn helaas groot geweest, zelfs indien zij ge meten worden volgens den stan daard der jaren 19141918. De oorlogvoering ter zee heeft marine en koopvaardijvloot een last op gelegd al® deze nooit tevoren hebben gedragen. De slag bij Pearl Harbour heeft de geheele oorlogsstrategie in het Verre Oosten omvergeworpen. Alexander verklaarde vervol gens, dat in Engeland nog steeds meer tonnen scheepsruimte per hoofd worden gebouwd dan in de Vereenigde Staten ,,met alle Ame- rikaansehe moderne methoden". Met betrokking tot het Tweede Front zeide Alexander, dat de, laatste maanden deze kwestie vaak ter sprake is gekomen. Wij moeten er echter steeds aan denken, dat het rechtstreeks van onze heerschappij ter zee afhangt, of wij in staat zijn dit Tweede Front veilig te stellen, zooals ook de heerschappij in de lucht onont beerlijk is. Alexander eindigde met de woor den: „de basis van de geheele ge allieerde strategie hangt af van het handhaven van onze zeeverbin dingen. Niet alleen, opdat wij het zelf kunnen overleven, doch ook, omdat wij in laatste instantie de ze verbindingswegen noodig zullen hebben, wanneer wij den oorlog naar het land van den vijand wil len overbrengen. Wij willen ook eens slagen uitdeelen in plaats van deze te incasseeren. KLOPPARTIJ IN SPAANSCHE BIOSCOPEN. MADRID, 20 Oct. (D.N.B.) In de bioscopen Capital en Metropol te Barcelona zijn enkele dagen ge leden hevige scenes voorgevallen. Toen in een Engelsche film het tot zinken brengen van een Duit sche duikboot door een Engelsch oorlogsschip werd vertoond, uitten de Spaansche bezoekers luide pro testen. Zij brachten luide ovaties uit op Spanje en Duitschland. Ver scheidene jonge f alangisten scheur den het linnen stuk en mishandel den enkele Engelschen die ovaties op Engeland hadden uitgebracht. In de Metropol-bioscoop 'verliep de protestdemonstratie ongeveer op dezelfde wijze. Hier werden ech ter ook nog de afgescheurde affi ches verbrand, die aan den ingang de Engelsche film aankondigden. Daar fte protestdemonstraties ook den volgenden dag voortduurden, werd de verdere vertooning van de film door de Spaansche autoriteiten verboden. Naar aanleiding van klachten over het ongeoorloofd verhoogen van verzekeringspreniiim. dcc!; oe Gemachtigde voor de Prijzen me de. dat binnenkort de premiën en tarieven voor verzekeringen bij be schikking zullen worden gefixeerd op het peil van 9 Mei 1940. Voor dat deze regling definitief haar be slag -zal hebben gekregen, is het niet toegestaan eigenmachtig ver zekeringspremiën en tarieven te verhoogen. 4 Verzekeringsmaatschap pijen doen er goed aan zich ten aanzien van eventueele verhoogin gen te wenden tot het Departement van Bijzondere Brftrcn^rc1'» 7,,. ken, teneinde door verkregen goed keuring zekerheid te hebben. DE ZIEKENAUTO DIENDE TER CAMOUFLAGE. Dat smokkelaarslist het meerma len moet afleggen tegen de waak zaamheid der politie werd Maan dag te Putten bewezen, waar de aandacht der beambten getrokken werd door een groote uit Noord- Holland afkomstige ziekenauto, die opvallend lang ter plaatse ver bleef en nu eens hier dan weer daar parkeerde i'oen de wug - i>' gen het invallen der duisternis de gemeente wilde verlaten, was de politie op haar post en moest de chauffeur stoppen. De wagen werd geopend en bleek in plaats van een zieke een groote hoeveelheid rogge te bevatten. De hestuurdpr. zekere H. uit Hil versum, werd naar het bureau overgebracht en bekende, dat de rogge uit Putten afkomstig was De Nederlandsche Volksdienst telt reeds 35.006 vrijwillige me dewerkers en duizenden leden. Blijft geen buitenstaander, sluit U ook aan. PROF. DR. HUGO DE VISSCHER. In het weekblad voor arbeiders in Diutschland „Van Honk" lezen wg van een onderhoud met prof. dr. Hugo de Visscher als volgt: „Wat de koloniale politiek betreft, stonden de Nederlandsche regeerin gen tusschen den eersten en tweeden wereldoorlog op het standpunt: En- g- "and en de 1 reenigde Staten heb ben er belang lij, dat ons koloniaal gebied Nederlandsch blijft, wanneer wjj ons derhalve de sympathie van Engeland en de Vereenigde Staten weten te verzekeren, dan zal ons ko loniaal gebied behouden blijven. Ik wenschte echt:r, dat onze koloniën m< t het moederland één zouden wor den en zich zouden kunnen verdedi gen, als 't noodig was. In plaats van propagandisten voor deze rijkseenheidsgedachte en warme vaderlanders zond men roode atheïs tische schoolmeesters en socialisti sche en communistische ambtenarèn naar onze koloniën, terwijl leger en vloot in de koloniën langen tijd ver waarloosd werden. Meii liet de z.g. ethische koloniale politiek nog ruimte voor grojte divid aden en honderden mililoenen vonden jaarlijks hun weg van de koloniën naar het moeder land. Ik heb in de Tweede Kamer tegen het verlies van onze koloniën en de gevolgen daarvan voor den den hoogen levensstandaard, die in Nederland heerschte, gewaarschuwd. Wat de verhouding van Nederland ten opzichte va Duitschland betreft, predikte ik steeds vriendschap en samenwerking tusschen beide landen. Toen in 1939 de oorlog uitbrak pleitte ik voor een eerljjke onzijdigheid en waarschuwde ik tegen het jjdele ver trouwen in Engeland en Frankrijk. Thans stel ik vast, «dat de democra tie zichzelf heeft overleeft. Ik ge loof niet, dat zij voorloopig kans heeft, uit het graf, waarin zij zoo smadelijk onderging, wederom tot nieuw leven op te staan. Ik hoop op een nieuwe Europeesche orde en op een herboren Nederland, dat daarin zal medewerken. Derhalve sta ik niet bij de democratische groeve met een klaagzang, maar met het geloof in Gods gerechtigheid en Gods ontfer ming over het-oude Nederland. Zoo sta ik, betrekkelijk vereenzaamd, in de zekerheid, dat toch in de toekomst de dag zal komen, waarop het oude woord zal worden bewaarheid: Die hier bedrukt met tranen zaait, Zal juichen, als hij vruchten maait. En met gejuich te goeder uur Zjjn schoven dragen in de schuur." INSCHRIJVINGEN IN HET HAN DELSREGISTER van 13-20 Oct. '42. NIEUWE INSCHRIJVINGEN: Alkmaar: J. H. Ooijevaar Jr.. St. Annastraal. handel in rijwielen en onderdeelen'. Den Helder: Heldersche Coop. In koopver. van winkeliers in kol. waren U.A.. p.a. den heer A. J. de Vries. Spoorstraat 74. BESTUURSWIJZIGINGEN: t Alkmaar: Coop. Alkmaarsche Cen trale Melkinrichting. Oudegracht 94. Bouwmaterialenhandel ,,'t Eiland" N.V... Afgesneden Kanaalvak 4. Schagen: Drukkerij en uitgeverij v.h. De Westfriesche Kerkbode. N.V.. Landbouwstraat C 182. ANDERE WIJZIGINGEN: Alkmaar: Wod. M. Leguit-Berkhout. St. Annas raat 2. winkel in krui denierswaren, overgegaan aan C. J. Groenland. N.V. Bouwmaterialenhandel v.h. Carel de Wild en Zn., in liq.. Noor derkade E 4 III. bii beschikking van de kantonrechter te Alkmaar is de doorhaling van de inschrij ving der liquidatie der vennoot schap gelast. NV. Zuivelproducten Mij.. De Keijzer". Voormeer 28—30 han del in zuivelproducten enz. be noeming procuratiehouder met de titel van Adjunct-directeur. Fa. S. H. J. Swart. Ritsevoort 15 steenhouwerij, uit- en toetreding vennoot. Gebr. Wokke. Boterstraat 7 han del in groenten, fruit en aardap pelen rechtsvorm gewijzigd. Luxe Brood- en Beschuitbakkerij „Kima en Summum", eig. J. M. Bruin Sr., Baangracht 2, overgegaan aan S. J. Blankendaal. B. Hulskamp v.h. B. Beekman, Frie- scheweg 4—6, fabricatie van zuivel- gereedschappen, enz., benoeming procuratiehouder. Anna Paulowna: R. Rezelman, Molen weg 59, slagerij, benoeming procu- ratiehoudster. Barsingerhorn: P. Zeeman, Kol- horn E 14, expeditie en bodedienst, rechtsvorm gewijzigd. Heerhugowaard: Gebr. G. en J. Ver- wer, Middenweg C 60, loondorscher, rechtsvorm gewijzigd. Den Helder: J. C. Oost, Julianadorp, Parkstraat 14, winkel in aardappelen, groenten en fruit, overgegaan aan J. Oost. Lsngediik: J. Rutsen. Zuidschar- woude Dorpsstraat A 57. metse laars- en bouwbedrijf; de afd. met selaarsbedriif is overgegaan aan: C. Rutsen Jbzn. en bestemd voor den sluikhandel. Inbeslagneming volgde. Bij het onderzoek naar de herkomst van liet eraan, dal Dinsdag voort duurde, boekte de politie een twee de succes. Bij een huiszoeking te Putten werd n.1. een groot bedrag aan zilveren rijksdaalders, guldens en koperen pasmunt opgespoord en in beslag genomen. De schuldigen zullen ter beschik kinfe van de justitie worden ge steld. De cultuur van hyacinthen op glas Het kweeken van hyacinthen op glas heeft voor een liefhebber veel bekoring. Niet alleen dat het hem gelukt in barre dagen sierlijke bloe men in de kamer te hebben, maar het opkweeken zelf is een genot, dat telkens terug komt. Geef uw kir.d een bol ter verzorging en constateer met hoeveel vreugde het groeien en bloeien wordt waargenomen. Het kweeken van bollen op glazen bepaalt zich uitsluitend tot hyacin then. Door ee speciale behandeling zjjn deze tot vroeger bloeien gedwon gen. Ofschoon het eenvoudig lijkt, moet men hier toch op verschillende dingen letten. De bol, het glas met water en de standplaats vragen onze aandacht. De eenige zorg voor den bol is wel, dat hij bjj een solide bloemist moet worden gekocht. Men heeft dar de grootst mogelijke zeker heid, dat hg deugdelijk geprepareerd is. Hij wordt nu ontdaan van losse velletjes en met een zacht borsteltje nageveegd. Daarna komt het glas aan de beurt. Hier wordt de uiterste reinheid bg betracht. Onreinheden in het glas zouden oorzaak kunnen zjjn, dat de bol later door schimmels werd aangetast. De bol wordt op het leege glas gezet om te zien hoever hg in het glas zakt. Die plaats wordt ge merkt, Dan wordt het glas tot op 1 of 2 mm onder dit teeken met zuiver water gevuld» pit moet zeer nauw keurig gebeuren. Is de afstand te groot, dan begint de bol Jicht te schimmelen. Bij te kleine afstand kan rotting op'reden. Is dit alles geregeld, dan wordt de bol op een donkere koele plaats ge zet. Een gesloten kast is een heel goede plaats. Hjj eenig nadenken zal men inzien, dat men hiermee zooveel mogelijk de natuur nabootst. De hol zal immers in den grond ook op een koele, donkere plaats zijn. De bol blijft op deze donkere plaats een ge- ruimen tijd. Daarom verwondert het ons niet, dat liefhebbers, die vroeg hyaenthen in bloei willen hebben, reeds midden September hunne bol len op de glazen hebben. Af en to# w-dt er eens naar gekeken hoe het gaat. Het kan zijn, dat er een weinig water moet worden bjjgegoten. Da wortels vullen a eenigen tijd het ge heele glas. Aan den bovenkant van den bol ontstaat een froene punt. Heeft deze punt, die men neus noemt, een lengte van 6 tot 8 cm bereikt, dan is de tjjd gekomen, dat de hyacinth in het licht geplaatst kan worden. De tros is reeds als een verdikking in den neus te voelen. Wie zoo de hyacinthen heeft behan deld zal ongetwijfeld goede resul taten boeken. Bega niet de fout uw blcem te vroeg in het licht te plaat sen. Dan zou het toch nog op een teleurselling uitloopen. Een paar mooie soorten hyacinthen zijn: Yellow Hammer met gele en Grand Maitre met blauwe bloemen. Natuurlijk heelt de bloemist nog tal van andere soorten. A. v. d. Lg'n. PURMEREND, 20 Oct. Gemeentel, kaasibeurs: veriian- deld 7 partijen, wegende 13600 Kg., handel vlug, 40 plus f 56.—, 20 plus f 42—43.50. Kaasmarkt: 2 st. kleine Boerenkaas f 5459.50, per 50 kilo, gewicht 422 Kg., han del vlug. Runderen, totaal 1211 stuks: 561 vette koeien voor de le vering. 285 geldekoeien f 380—460 per stuk, 85 melkkoeien f 500—620 per stuk. 30 stieren voor de leve ring, 30 veulens f 450—650 per sluk, vette kalveren voor de leve ring, 220 pinken f 90—175 per stuk, 107 nuchtere kalveren: voor de levering, 17 magere varkens f 35 75 per stuk, 188 biggen f 1442 p. stuk, 1843 schapen: 440 voor de le vering, rest f 86—140 per stuk, 244 hokken en geiten f 25—85 per stuk kipeieren f 1.32 per Kg., 1600 oude kippen en hanen 90 ct. ner kilo, konijnen 90 rt. per kilo, 500 eenden 90 ct. per kilo. ROTTERDAM, 20 Oct. Veemarkt. Aangevoerd: 2532 direen, waaronder 78 paarden, 97 veulens, 123 schapen, 1250 runde ren, 261 nuchtere kalveren, 370 graakalveren, 38 biggen en 315 bokken en geiten. Prijzen ner stuk melkkoeien f' 730—620510, kalf- koeien f 725616—500, varekoeien f 485390330, vaarzen f 475—360 f 235, pinken f 306-236-190 en g ra ska 1 veren f 19015080. De aanvoer van graskalveren was aanmerkelijk korter met vlotten handel en prijshoudend, melk- en kalfkoeien, aanvoer iets minder dan vorige week met kalmen han del en iets hoogere prijzen. Vare koeien. aanvoer veel korter met matigen handel en iet® stijvere prijzen. Vaarzen en pinken, aan voer als vorige week met z°er stillen handel en onveranderde prijzen. IJMUIDEN. 20 Oct. Tarjiot f 8 -3.50, tong f 7.50— 2.50 .griet f 2.50—5, gr. roode poon f 3, kleine roode poon f 1.20, kabel jauw f 2, groote gullen f 1.50. klei ne gullen f 1.20—0.80, gestreepte wijting 88 ct.. dichte wijting 80 ct., middel schol f 3. kleine middel- schol f 2.50, kleine schol le s. f 2, idem 3e g. 80 ct., idem 4e s. 50 ct., schar le s. 60 ct., schar 2e s- 30 ct.. vispuf 10 ct., bot f 1. URK, 19 Oct. J.1. Zaterdag waren de prijzen: kuilnaling 74 c' snoekbaars 68 ct., roode baars 36 ct'., voorn 2230 ct., pos 10 ct., atles per kg; nest 50 ct. per bak van^37V6 kg.

Heldersche Courant | 1942 | | pagina 3