Opzettelijke verkwisting? Het j,acAt JCai-Kai Studieconferentie van hoofdredacteuren Bedieningsgeld vrij van omzetbelasting Jarenlang hevige rheumatiek. Lezingentournée dr. Collin Ross Jongetje tot diefstal verleid Wat denkt U er van? Kindermoord te Oisterwijk Echtpaar door gas gestikt Kantoorbediende speelde voor dominee Officieele mcdcdcclingen Van alles wat uit dorp en stad RADIOPROGRAMMA De pers en de konst Detzer dagen heeft op initiatief van het Verbond van Nederland- sdhe Journalisten in hotel Dreyer- oond te Oosterbeek een studiecon ferentie- plaats gevonden, welke bezocht was door een groot aantal hoofdredacteuren van Nederland- ache dagbladen. Verschillende sprekers hebben In deze' driedaagsdhè conferentie het woord gevoerd over onderwerpen, welke op het oogenblik de belang- etelling van den NederlandsChen journalist en bijzonderlijk van ,de lioofderdacteuren moeten hebben. Op de inleidingen volgden zeer «diepgaande discussies, waartoe de meeste conferentiedeelnemers bet hunne bijdroegen. Zoowel de inlei dingen als de gedachtenwisselin- gen hebben zeer verhelderend op tal van aanwezigen gewerkt. Op den sluitingsavond heeft de geer.-gen. van het dep. van Volks voorlichting en Kunsten, prof. dr. T. Goedewaagen, een inleiding ge houden over de kunstcritiek in de pers. Spr. betoogde, dat de kunst critiek het medium is tusschen kunstenaar en volk. Daarbij gaat het niet om de persoonlijke mee ning van den criticus. Zijn critiek moet principieel zijn, dus. gebaH seerd op een bepaalde dogmati- »ehe opvatting over kunst. Eerste taak van de critiek is een voorlichtende, tweede taak een be- oordeelende. Bij deze beoordeelen- de taak vrage men zich ook altijd af of het te behandelen kunstwerk geen volksvijandige werking heeft, wat zijn uitwerking op de volks gemeenschap is. Bij de beóordeelimg van de vraag hoe nu de kunstcritiek moet zijn, betoogde spr., dat naar zijn meening de dagbladen zich moeten beperken, tot de informeerende. de inlichtende critiek. De taak \an de beoordeelende critiek is aan het vakblad. Het dagblad moet het publiek inlichten over den kunste naar en zijn werk. Het vakblad is de rechter over den kunstenaar, het dagblad meer zijn helper. De centrale persdienst van het N. A.F. meldt: In de Nederlandsche St.crt. van 18 Augustus 1942 werd de regeling van loonen en anderp arbeidsvoor waarden voor werknemers in het hotel-, café- en restaurantbedrijf afgekondigd. In art. 7, 10e lid. en art. 8. 2e lid van deze regeling komt een zinsnede voor. waaruit ten onrechte de conclusie getrokken is. dat over bedieningsgeld omzetbe lasting verschuldigd is. Onder verwijzing naar de des betreffende uitspraak van den waarnemend secr.-gen. van het dep. van Financiën kan echter uitdruk kelijk worden vastgesteld, dat be dieningsgeld is van omzetbe lasting. Nu kan Ik waar loopen. De Heer C C te B. schrijft, dd. 19-ll-'40: „Jarenlang leed ik tan hevige rheu matiek. Soms kon ik heelemaal niet {meer loopen en 'dikwijls alleen met behulp van een stok. Ovaaltjes hielpen mij zoo goed, dat ik reeds na enkele tabletten weer gaan kon en nu ook weer mijn beroep kan uitoefenen. Ik ben nu heelemaal gezond, maar heb steeds Ovaalfjes bij de hand en kan ze iederen lijder aanbevelen." Bij rheumatiek, ischias, spit, verkoud heid, griep, zenuw- en hoofdpijn helpen de Ovaaltjes van het Trineral Agentschap. Deze hebben geen schadelijken invloed op hart, maag en darmen. Neem direct de proef! Origineele verpakking van 20 tabletten slechts 60 ets. In alle apotheken en drogisterijen verkrijgbaar. Trineral Agentschap, Nassankadc 373, Amsterdam Het 1ste korps N.A.D. uit het kamp Toibert-Groningen maakte dezer dagen een excursie naar de stad Groningen. In het Scheepvaartmuseum toonden de arbeidsmannen groote belangstelling voor de aldaar ten toongestelde modellen. VNP-Folkers-Pax Holland m. Hoeveel ouders kennen'niet het oogenblik. dat na lang beraden, na eindeloos gereken, ze moeten vast stellen. dat de hhrtewensch van hun jongen, verder te studeer en. niet kan worden vervuld. Hoeveel hoopvolleVverwachtingen zijn niet vernietigd door het verlammende besef, dat vaders inkomen het een voudig, niet toelaat, dat er nog meer geld aan verdere studie wordt be steed. Wij kennen deze gevallen bij duizenden en ondervinden ze nog nauwelijks als een ramp. Te lang heeft men ons voorgepraat, dat het eigenlijk zoo hoorde. Dech wie be seft de enorme krachtverspilling. die deze toestand meebrengt? Hoe veel ambitie, aanleg, liefde-tot in tensieve vakstudie, hoeveel schep pend vermogen is op deze wijze niet gedood? Wij leven in een tijd. waarin het leven ons tot uiterste spaarzaamheid dwinfet, willen we niet ten onder gaan. Geen aardappel mag verloren gaan. doch met de gaven van hart en hoofd van onze jeugd met onze toekomst dus. be dril ven we ook nu nog een ver kwisting, die aan het waanzinnige grenst. Niet de enkeling, die door de omstandigheden is gebonden, draagt hiervoor de verantwoordelijk heid. Neen, wij als gemeenschap zullen daarvoor eens. moeten boe ten. Gelukkig zijn er teekenen, die op een kentering wijzen. Zoo geeft het Langemarck-Studium de gele genheid tot een kostelooze vakstu die of universitaire opleiding aan allen .die zelf een dergelijke oplei ding niet kunnen bekostigen, of schoon ze. wat hun prestaties be treft. daartoe zjjn voorbestemd. Elke flinke, gezonde, jonge man tusschen 16 en 22 jaar. die meent, dat hij over een "meer dan normalen aanleg beschikt, kan zich voor deze opleiding aanmelden. Inlichtingen verschaft het Langemarck-Studium. Waalsdorperweg 12. Den Haag. DE VERPLICHTE NOTA BIJ VLEESCHLEVERING AAN HUIS. Woensdag, 14 October 1942, heeft in de bladen een mededeeling ge staan. volgens welke de gemachtig de Voor de prijzen het aan slagers verplicht heeft gesteld bij de ar tikelen. die zij bi,j den kooper aan huis afleveren, een nota te voegen, waarop o.m. de hoeveelheid, de kwaliteit en de prijs per eenheid moeten zijn vermeld. Naar aanleiding van gerezen vra gen wordt er van bevoegde zijde op gewezen, dat met kwaliteit is bedoeld de soort van het vleesch en de benaming van het onderdeel, zooals b.v. kalfsfricandeau, run derbiefstuk "enz. KINDERMOORD TE EINDHOVEN VOOR DE BOSSCHE RECHTBANK Op 26 December van het vorige jaar heeft de 20-jarige H. E. van R. te Eindhoven haar pasgeboren kind door verstikking om het le ven gebracht, waartoe zij de kleine vast in een jurk had gewikkeld, nadat zij het kind eerst met een mes een steek in den hals had toe gebracht. Gistermorgen stond zij voor de Bossche rechtbank terecht. De zaak werd met gesloten deuren behan deld. De officier van justitie, mr. Dubois heeft aan het slot van zijn requisitoir tegen de verdachte, in' verband met het tragische karak ter van deze zaak een gevangenis straf van zes maanden met gratie- clausule geëischt. De rechtbank zal over veertien dagen uitspraak doen. De bekende wereldreiziger en auteur Dr. Collin Ross is onlangs teruggekeerd van een reis door Afrika en zal op uitnoodiging der Nederlandsch-Duitsche Kultuurge> meenschap een lezingentournee door Nederland maken. Zijn onderwerp is: De strijd der wereldpolitiek om Afrika. Dit buitengewoon actueele thema pn de geestige, levendige ver telwijze van Ross doen een interes- Santen avond verwachten. Hij.zal o.a. spreken op 8 Nov. in Alkmaar. Dr. Collin Pfcss, die bekend is door zijn interessante, boeiende boe ken. waarvan er tot dusver 15 zijn verschenen, doorkruist al dertig jaar lang de vijf werelddeelen. Steeds weer verbazen wij ons over zijn ruimen blik en zijn helder in zicht in de groote gebeurtnissen op het gebied der wereldpolitiek. Ove rigens verwaarloost hij ook niet de kleine bijzonderheden en zijn wer ken boeien steeds door hun leven dige schildering. Ross stamt uit een Schotsch ge slacht en onder ziin voorouders zijn vooral John en James Ross be roemd geworden door de ontdek king van de magnetische Noordpool Ook de oorlotr, die voor zoovelen het reizen moeilijk en bijna onmo gelijk maakt, kan Dr. Ross niet thuis houden. Integendeel, juist thans wil hij met eigen oogen de wereldgebeurtenissen -gadeslaan en wij treffen hem steeds aan. waar de groote beslissingen vallen. Ook ziin lezing van dit jaar zal hij verluchten met eigen gemaakte, ten deele gekleurde lichtbeelden. Bijzonder gemeen en verachte lijk en volkomefranti-sociaal noem de de officier van justitie, mr. dr. P. Kiene vanmorgen het gedrag van een 28-jarigen tuinder, die we gens heling voor de rechtbank te Amsterdam moest terecht staan doch zich eigenlijk ook zou hebben moeten verantwoorden wegens uit lokking van diefstal. De man kwam regelmatig in den huiselijken kring van een ma- nufacturier en ging veel om met diens 12-jarig zoontje Dat zoontje toonde vreemde ka rakter-eigenschappen en hij was feitelijk het buitenbeentje in het gezin. De tuinder had ervan gepro fiteerd en den knaap ingefluisterd dat hij best eens wat kon verkoo- pen van wat hij thuis vond. Zoo kwam de jongen er toe een regen jas, een winterjas en een rijbroek weg te halen. Een deel van dit goed had de jongen, die geraffi neerd te werk ging en die, om vertrouwen te -wekken, zijn spaar bankboekje bij de adspirant-koo- pers toonde, zelf verkocht, terwijl de rest door zijn verleider aan den man was gebracht. De tuinder moest ter zitting de feiten wel toegeven. De officier die meende, dat deze man den jon gen misschien voor zijn levenlang heeft bedorven, hekeldle fel het gemene optreden van den verdach te en eischte een gevangenisstraf voor den 4ijd van 1 y» jaar. De verdediger, mr. W. van Ever- dingen, pleitte clementie. Op Donderdag 5 November zal de rechtbank uitspraak doen. Wat denkt u van den oorlog? Meent u ook niet dat liet hoog tijd wordt dat aan de worsteling een einde komt? Spelen sympathieën of antipathieën nog steeds eqn rol? Of drong het tot u door, dat deze oorlog door Duitschland en zijn bondgenooten moet worden ge wonnen, omdat anders Europa in derdaad geen toekomst meerheeft? Landgenooten, van dit laatste zijn de strijders voor het nieuwe Europa doordrongen, daarvoor zijn ook onze Nederlandsche vrijwilli gers bereid, als het moet, hun le ven te offeren. Dappere kerels, die Nederland sche vrijwilligers! Kerels, die het volste recht hebben op onzen steun. Dien steun zullen zij ook hebben, landgenoot, vandaar dat hjet Ver- zorgihgsfonds werd opgericht. Helpt u mede dit fonds sterk te maken? Stort dam-geregeld uw bij drage op girorekening 432100 t.n. Verzorgingsfonds Vrijwilligers Le gioen Nederland, Koninginnegr. 22 te 's Gravenhage. De Bredasche rechtbank heeft Donderdagmorgen een aanvang ge maakt met de behandeling van de zaak tegen den 35-jarigen monteur bankwerker Th. van Berkel,.. wien doodslag ten laste gelegd is, ge pleegd op het dertienjarige meis je J. Bemke uit Rotterdam. Dit vreeseiijke gebeuren, dat door het geheele land eefl groot afgrijzen verwekte, vond plaats op 29 Aug. van het vorige jaar in Oisterwijk. Er bestond voor deze behande ling, zoowel van justitieële zijde als van de zijde van het publiek, veel belangsteling. 44 getuigen wa ren gedagvaard, waaronder als deskundige dr. J. P. L„ Hulst uit Leiden, psychiator dr. G. Japssen. directeur van het gesticht te Vught en dr. Lacroix, arts, te Oisterwijk. Ook de burgemeester van Oister wijk woonde de terechtzitting bij. De verdachte maakte een lichtelijk nerveuzen indruk. Hij verklaarde na eenige aarzeling geen be zwaar te hebben tegen de behan deling van zijn zaak met gesloten deuren, waarop de president slui ting gelastte. Kat had de gasslang los getrokken. AMSTERDAM. De bewoners vati het bovenhuis 2de Tuindwarsstraat no. 6 bespeur den gisterochtend een sterke gas- luoht in het perceel. Toen deze aan'hield en om half tien de in het benedenhius gevestigde kruide nierszaak nog gesloten, bleek te zijn, waarschuwden zij 'den ge neeskundigen dienst, die weldra met een ambulancewagen ter plaatse kwam. Toen men de woning was bin nengegaan, bleek spoedig, welk onheil het ontsnapte gas had aan gericht: de beide bewoners, een 53-jarige man en zijn 44-jarige vrouw waren ten gevolge van gas verstikking overleden. De kat. die het echtpaar erop na hield, heef* klaarblijkelijk bij een sprong de slang van het gascomfoor losge- troken, waardoor het gas ont snapte en de woning binnen stroomde. De G.G. en G.D. heeft de lijken naar het Binnengasthuis gebracht, Het was een uitermate zonder ling heerschap, de 18-jarige kan toorbediende uit Eindhoven, die gisteren voor de Bossche rechtbank terecht stond wegens oplichting. De verdachte had een buitenge woon gemakkelijke manier gevon den »m zich een goede bijverdien ste te verschaffen. Hij belde name lijk links en rechts te Eindhoven goed gesitueerde burgers op en deed het voorkomen alsof zij spra ken met een bekenden Eind'hoven- IN TE DIENEN STUKKEN BIJ PRIJSAANVRAGEN.' De Gemachtigde voor de prijzen maakt bekend, dat hij aan de ver schillende, met de behandeling van prijsaangelegenheden belaste over heidsinstanties instructies heeft doen uitgaan betreffende bij prijsaanvragen in te dienen stukken, welke het vol gende inhouden: In den vervolge zal geen prijsaan vrage meer in behandeling worden genomen, indien deze niet is verge zeld van: 1. Gespecificeerde begrooting der kosten volgens de richtlijnen voor de prijsvaststelling no. 1, naast een op stelling der kosten-" over het laatste voor 9 Mei 1940 verloopen boekjaar met toelichting der afwijkingen; 2. Balans per ultimo van het laatst verloopen boekjaar, opgesteld volgens de richtlijnen voor de prijsvaststelling no. 1; 3. Winstrekeningen over eenige ja ren, teruggaande tot het laatste, vóór September 1939 verloopen boekjaar. 4. Commercieels balansen, terug gaande tot den aanvang van het laat ste, vóór September 1939 verloopen boekjaar. Daar genoemde richtlijnen reeds op 1 April van dit jaar zijn verschenen (Nederlandsche staatscourant no. 69a) kan thans verlangd worden, dat hier mede volledig rekerfing wordt gehou den. Daar deze bepalingen voor de cate gorie van kleine ondernemers, welke niet over een behoorlijke administra- schen predikant. Hij vroeg; dezen menschen een. extra-bijdrage voor de diaconie of armenzorg der N/1 Herv. gemeente, die later bij hen thuis zou worden opgehaalij. Hij ging dan later zelf naar de goed- gevige gemeenteleden toe en wist op die manier in het bezit te ko men van bedragen, die varieerden van f 2.50 tot 500 gulden. Het O.M., waargenomen door mr. pubois, wees er op, dat men hier te doen had met een zeer eigen aardig jongmensch, dat over mee* dan normale intelligentie beschik te. doch daarbij met een zonder linge mentaliteit behept was. De jongen was reeds een keer aan 't zwerven geraakt, had eenigen tijd in Biarritz doorgebracht, doch was tenslotte in de buurt van de Spaansche grens gepakt. De offi cier eischte tenslotte zes maanden gevangenisstraf. Uitspraak over 14 dagen. tie beschikken, tot een zekere hardheid kunnen leiden, kan voor bedrijven van geringen omvang door de behande lende instanties een zekere soepelheid worden togepast. In het algemeen zal echter steeds de overlegging vanr de bovengenoemde gegevens en bescheiden vereischt worden, waar zulks redelij kerwijze, omvang en aard der onder neming van aanvrager in aanmerking nemend, kan worden verlangd. Daar bij zal in aanmerking worden geno men, dat betrokkenen zich door par ticuliere accountants of boekhouders deskundig kunnen laten bijstaan. TERUGBETALING STROOHEFFING. De P.I.C.A. v. N.H. maakt bekend, dat de door telers betaalde heffing van f 7.— per 1000 kg. stroo voor den handel van boer tot boer aah hen zal 'worden terugbetaald. De consumenten aan wie deze f 7.— in rekening zijn gebracht, dienen zich voor terugbeta ling tot de telers te wende». INLEVERING EIEREN VAN PLUIM VEEHOUDERS ZONDER VOEDER TOEWIJZING. De Voedselcommissaris voor Noord- Holland maakt bekend dat alle geor ganiseerde en ongeorganiseerde pluim veehouders, die geen voedertoewijzing voor hun pluimvee ontvangen en die geheel of gedeeltelijk aan hun leve ringsplicht hebben voldaan, hun le- veringskaart onmiddellijk bij' den Plaatselijken Bureauhouder voor hun rayon, moeten inleveren. Van de pluimveehouders, die hun leveringskaart niet vóór 23 October 1942 bij hun plaatselijken Bureauhou der hebben aangeboden, zal worden aangenomen, dat door hen in het ge heel geen eieren zijn ingeleverd. KOFFIESURROGAATTOEWLI- ZINGEN. De geldigheidsduur van de toewij zingen voor koffiesurrogaat met een vervaldatum, gelegen in het tijdvak van 5 November tot en met 9 Novem ber 1942, is verlengd tot en met 9 De cember 1942. OPGAVEPLICHT KOFFIE- EN THEEVOORRADEN. Het Rijksbureau voor de Voedsel voorziening in Oorlogstijd maakt be kend, dat een ieder die koffie (ge brand of ongebrand) en/of thee voor handen of in voorraad heeft, voor zoo ver die producten niet kennelijk uit sluitend voor eigen gebruik zijn be stemd, verplicht is hiervan opgave te doen. Deze opgave dient schriftelijk te geschieden aan de Nederlandsche Meelcentrale, afdpeling Koffie en Thee, Wassenaarscheweg 80, 's-Gra- venhage en vóór 30 October 1942 in haar bezit te zijn. Nauwkeurig moet worden opgege ven: a. aantal eri aard van de verpak king, b. soort en merk van het artikel, c. bruto en netto gewicht in kg., d. plaats van opslag. Door de Meelcentrale wordteen ontvangstbevestiging v. d. opgave toe gezonden, welke bij controle moet wor den getoond. De bij de tot opgave ver plichte personen aanwezige voorraden koffie en/of thee, dienen voorts ter beschikikng van de Meelcentrale te worden gehouden en op het daartoe strekkend verzoek bij haar te worden ingeleverd. Met nadruk wordt er op gewezen, dat elke andere aflevering, behoudens schriftelijke toestemming van de centrale, verboden is. c Meisje onder tram geraakt en ge dood. Een 19-jarig meisje uit Zeist. Mej. R. H., wilde op den Amersfoortschenweg te Soesterberg op een in beweging zijnde tram springen, die. van Amersfoort ko mende. in «tejtóchting Zeist reed. Zij sprong mis. xwam onder de tram terecht en werd op slag" gedood. Doodelijk ongeval. De 79-jarige heer G. J. van de Bruinhorst. wo nende te Eist. stak den hoofdweg te Rhenen over zonder de uit Doorn naderende tram op te merken. De bestuurder deed alle mogelijke moeite om nog te stopp'en. maar kon de wagens niet meer bijtijds tot stilstand brengen. De bejaarde heer werd begrepen, en moet nagenoeg op slag gedood ziin geweest. Auto-ongeluk te den Dungogi- Naar eerst, thans bekend wordt is Zondag jl. de heer M. Bekkers, rector te Hintham, met zijn auto. onder de gemeente den Dungen tegen een boom gereden, waarbij hij zeer ern stig werd gewond, terwijl de wagen vrijwel geheel werd vernield. De toestand van het slachtoffer is thans zoo verergerd, dat hem de sacra-. menten der stervenden zijn toege diend. FEUILLETON door HANS POSSENDORF 51. Den volgenden nacht om drie uur gelukt het eindelijk: men ontdekt een van klippen vrij plekje, waar men kan landen. De boot keert weer naar het jacht terug en de kapitein zet onmiddellijk weer koers in noor delijke richting, naar open zee. Hü heeft bevel, tot 19 Augustus min stens vijftig mijl van het land te blij ven. Van 20 tot 28 Augustus moet hij élken nacht van 12 tot 3 uur met getemperde lichten drie mijlen noor delijk van de noordpunt_ van het na burige eiland Moloksi 'kruisen en goed letten op het algespiyken sig naal. Eromanga en FO»ter bevinden zich nu in een moeilijke positie. Ze moeten om te beginnen oppassen, dat hun heimelijke landing niet ge merkt wordt dat ze niet de aan dacht der douanen of polttia trek ken. Bij zonsopgang begeven ze zich op weg naar Honolulu. Ze hebben niets bij zich dan hetgeen ae aan hebben. Den volgenden nacht vinden ze onderdak ln het huisje van een inboorling, die hen voor malle tou- risten houdt die het eiland per voet door kruisen, wat hier niet gebrui kelijk is. Den volgenden micjdag ko men ze in Honolulu aan en nemen hun Intrek in een armoedig inboor lingen-herbergje aan het begin dér stad. Eerst twee dagen later, nadat ze zich geleidelijk van kleeren en koffers hebben voorzien, die Foster kunstmatig een veel gebruikt aan zien geeft, verhuizen ze naar een beter pension. Eromanga heeft zich de eerste dagen nauwelijks op straat vertoond, laat staan aan het strand, waar de vreemdelingen zich ophou den. Den. 16den Augustus neemt Ero manga haar intrek in het Moana- Strand-hotelden volgenden dag komt ook Foster daar# logeeren, want in dit chique en dure hotel woont mevrouw Edith Alfano uit San Francisco, iets wat" ze gemak kelijk hadden uitgevonden. De badgasten van Honolulu en de kust van Oahu ditmaal de Waikiki sluiten zich gauw bij el kaar aan, want ze hebben den hee- len dag niets anders te doen dan te babbelen, te baden en uitstapjes te maken. Daarom maakt „Miss Wal ton" al gauw kennis met meerdere hotelgasten, waaronder ook mevrouw Alfano. Het uitbreken van den grooten Europeeschen oorlog vormt nu een zeer geliefd onderwerp van gesprek. Niemand betreurt het bloedvergie ten doch allen zijn bljj, dat Ameri ka door het leveren van oorlogs materiaal een flinke winst uit de geschiedenis zal siaan. Alleen Ero manga is door het bericht van dan oorlog zeer angstig geworden: Daar Frankrijk in den oorlog gewikkeld is zullen mr. Dujardins nasporingen in Corsica en Marseille misschien juist nu op bezwaren stuiten, want de Fransche overheid zal nu wel wat anders aan het hoofd hebben dan de schuld of onschuld van een gevan gene van Nieuw-Caledonië. Mevrouw Edith Alfano is, on danks haar zeven en veertig jaar, nog een mooie vrouw. Ze ziet er min stens tien jaar jonger uit. Ze» heeft haar heele leven ook niets anders te doen gehad dan zichzelf 'e ver zorgen. Er loopt nog geen grijs draadje door' haar goudblond haar. Haar lichaam is nog slank als dat var een jong meisje. Haar glad gezicht maakt den indruk of ze zich nog nooit in haar leven ernstig over iets onge rust heeft gemaakt. Zelfs het kwade geweten, dat Livio Alfano bij tijden erg geplaagd heeft, heeft haar geen enkel moeilijk oogenblik bereid. Toen haar verloofde, Rocco Alfa no, zeven en twintig jaar geleden naar Nieuw-Caledonië gedeporteerd werd, had Edith King zichzelf diep ongelukkig en tegelijkertijd zeer heldhaftig gevonden en had zeker wel het vaste voornemen gehad hem trouw te blijven. Maar reeds de eerste weken die ze met Livio en diens moeder in Egypte doorbracht, was haar zoo duidelijk gedemon streerd verdriet niet meer heelemaal echt. Ze gaf zich maar al te graag over aan den teederen troost van Livio. Bij de groote gelijkenis tus schen de beide broers suggereerde ze zichzelf, dal Livio haar verloof de was. Alleen voor Livio's moeder verborgen beiden wat er tusschen hen voorviel. Livio had zich van den dag af waarop Rocco gedepor teerd \Verd met gebruikmaking van de papieren van zijn broer Rocco Alfano genoemd, om een mogelijke ontdekking door de Fransche over- hegi te voorkomen. Hij had Edith ook overgehaald om niets vande heele "eschiedenis aan haar vader te schrijven. Of bij Livio's schurken streek de verliefdheid op Edith of zjjn begeerte naar haar geld de grootste rol had gespeeld was moei lijk uit te maken, doch het plegen eu volhouden van het schandelijke verraad hadden Livio toch van het begin af door al de jaren heen meer gewetensbezwaren bezorgd dan aan de lichtzinnige, oppervlakkige Edith King. Slechts één ding had ze nooit kunnen doen: Livio met den naam Rocco aanspreken. Ze noemde hem ..Bobs" en dien naam gebruikten ook al Ediths familieleden en alle in tieme bekenden van Livio Alfano. Onmiddellijk na den dood van de oudë mevrouw Alfano gingen Livio en Edith naar Philadelphia en trouwdendaar. Met het geld van zjjn schoonvader nam Livio aandee- ien in een reederjj. Men had den ouden mr. King wel het groote on geluk dat de familie Alfano getrof fen had meegedeeld, doch hij had nooit geweten, dat zjjn schoonzoon de werkelijke moordenaar was en dat hjj niet Rocco. maar Livio heette. Het huwelijk van Livio en Edith was niet bepaald gelukkig gewor den. Elk deed en liet wat hij of zij wilde. Naar buiten heerschte er de beste verstandhouding, omdat het nu eenmaal voor „bon ton" gold ge lukkig getrouwd te zjjn. Eerst zes jaar geleden, na de plotselinge ver schijning van Rocco in San Fran cisco, veranderde er iets in dit huwe lijk. Wordt vervolgd zIterdag u octobee. Hilversum I. 415,5 m. 7.16 In marschtempo beginnen (gr.). 7.30 BNO: Nieuwsberichten. 7.40 Een vroolijk goe den morgen (gr.). 8.30 BNO: Nieuwsberichten. 8.40 „Levende romans", voordracht. 9.00 Sym- phonie-orkesten spelen (gr.). 9.30 Spiegel van den dag (opn.). 9.40 Symphonie-orkesten spe len (gr.). 10.00 Rococo-octet (opn.).10.30 „Ik las en lk dacht...." 10146 Orkest Malando en solist.. 11.30 Pianovoordracht. 12.00 Almanak. 12.05 Klaas van Beeck en zijn orkest. 12.45 BNO: Nieuws- en zakelijke berichten. 13.00 Orkest Willy Eberle. 13.45 »Recks Arbeids dienst: Waarom 'Arbeidsdienstplicht? 14.00 Strijkkwintet. 14.30 Europeesche tijdschriften- schouw. 15.00 De Bonte Middag. 16.45 BNO: Nieuws- en zakelijke berichten. 17.00 Pro Mu- sica en gramofoonmuziek. 17.30 Luisterspel „De volmaakte misdaad". 18.00 Melodisten, solist en gramofoonmuziek. 19.00 Als ik 't voor 't zeggen had. 19.15 Accordeons klinken (gr.). 19.30 BNO: Nieuwsberichten. 19.40 BNO: De wereldmeening uit den aether geplukt. 19.50 „De vrede van Munster", klankbeeld. Vanaf 20.15 alleen voor de radio-centrales, die over een lijnverbinding met de studio beschikken. 20.15 Viool en plano (gr.). 20.35 Utrechtsch Stedelijk orkest en solist (opn.). 21.45 BNO: Nieuwsberichten. 22.00 Melodieën uit bioscoop en theater (gr.). 23.30—24.00 Middernachtelijk voorspel (gr.), Hilversum n. 801,5 m. 7.157.40 Zie Hilversum I. 7.40 Ochtendgym nastiek. 7.50 Berlijnsch Opera Orkest (gr.). 8.00 „Brer.dende kwesties", lezing (-opn.). 8.15 Lichte gramofoonplaten. 8.30 BNO: Nieuwsbe richten. 8.40 Piano- en vioolsoli (gr.). 9.00 Aan den lichten kant (gr.). 9.15 Voor de huis vrouw. 9.30 Aan den lichten kant (gr.). 10.00 Godsdienstige utizending. 10.30 Orgelconcert (gr.). 11.00 Voor de jeugd. 11.-20 Kinderkoor (opn.). 11.30 Rhapsodie en suite (gr.). 12.30 Programma-overzicht 12.35 Zang en plano (gr.). 12.45 BJJO: Nieuws- en zakelijke berich ten. J^.00 De binnenvisscherij ln Friesland, lezing. 13.16 Viool en piano (gr.). 13.25 Zang met pianobegeleiding. Als intermezzo: Een kort woord over den componist. 14.00 Godsdienstige uitzending. 14.30 Pianovoordracht (gr.).^5.3Q Voor de jeugd. 16.00 Amusementsorkest (opn.). 16.45 BNO: Nieuws- en zakelijke berichten. 17.00 Voor de binnenschippers. 17,15 Snaren spel (gr.). 17.30 Zelfcontrole op handenarbeid, lezing. 17.45 Orgelspel. 18.00 De N.S.B. ant woordt. 1815 Orgelspel 18.30 BNO: Nieuwsbe richten. 18.40 Spiegel van den dag. 18.50 BNO: Groningsch praatje. 19.00 Groeten aan Neder landsche zeelleden. 19.30 Nederlandsche volks klanken, gevarieerd^ programma. VaDaf 20.15 alleen voor de raaro-centrales, die over een lijnverbinding met de studio beschikken. 20.15 Van de eene melodie in de andere (gr.). 21.45 BNO: Nieuwsberichten. 22tOO BNO: Militair overzicht. 22.10 Avondwijding. 22.20—24.00 Zie Hilversum I. Hoofdredacteur A R Jonker ^lantsverv van den hoofdred 'ïuitenl en stadsnieuws Den Hel- 1er A C v«n Kampen Binnen- and alg report en streeknieuws 4. Eriks Haagscb redacteur P '1 H M Verberne Den Haag "erantwoordeüjk voor de adver tenties. Schatter editie G Schoorl Schagen Verantwoordelijk voor Ie advertenties Heldersche editie I. Visser. Den Helder

Heldersche Courant | 1942 | | pagina 2