in de sport Stadsnieuws Trekken alleen de vogels? Wrijvingen Marktberichten Winkeliers, opgelet De Casino-voorstelling HERMES-NIEUWS Uit de natuur I De dierenwereld wordt beheerscht door het trekinstinct Nieuwe Duitsche stijl in correspondentie DE SCHAGER MARKT Het blijkt, dat enkele winkeliers niet op de hgogte zijn van de be palingen der winkelsluitingswet of hierm'ede niet voldoende rekening houden. Het is een voorschrift^ dat alle winkels beslist open moeten zijn van des morgens 10 uur tot namiddags kwart voor vijf. Hieruit volgt, dat men des middags niet mag sluiten. De politie constateerde echter tegen dit voorschrift verschillende overtre dingen en vier winkeliers, die in de middaguren hun winkel gesloten hadden, werden verbaliseerd. Het is dus van belang met deze bepaling rekening te houden. Ook al uit zakelijke overwegingen Is het meer dan gewenscht des mid dags niet te sluiten, aangezien een groot percentage van onze stadge- nooten door hun evacuatie alleen in de middagpauze gelegenheid hebben hun inkoopen in Den Helder te doen. Het betreffende voorschrift zal aan deze omstandigheid haar ontstaan wel te danken hebben. Vangt later aan in verband Eenpans maaltijd. Wij vestigen er de aandacht op, dat de voorstelling in het Casino op a.s. Zondagmiddag op een later uur dan gewoonlijk aanvangt en wel om half 5 des namiddags, zulks in ver band met de Eenpans maaltijd. SCHAAP VERDWENEN. Een bewoner van de Keizersgracht had op eén weiland aan den nieu wen weg naar Julianadorp een schaap grazen, dat thans echter spoorloos verdwenen is. MOTOR ONTVREEMD. Een bewoner van Julianadorp gaf de politie kennis van het feit, dat een electromotor, staande in een schuur op een weiland aldaar, ontvreemd is. FIETS VERMIST. Een Vijzelstraat-bewoner kwam tot de treurige ontdekking, dat men zijn fiets ontvreemd had. Alkmaar. 4Hennes 1 (heeren).» Aanvang 1ÏJS0 u. Afgeloopeli Zondag heeft voor de vierde klasse E enkele verrassende uitslagen gebracht tengevolge waar van Hermes thanc op de derde plaats is aangeland. Zoo won BMHC 7dat na een oorspronkelijke 6—1 en 7—1 nederlaag plotseling iedereen ver raste door een gelijk spel tegen Her mes, thans even overwacht van Alliance 2, dat met CHC nog zonder verliespunten was. Even verrassend was al de nederlaag van Alkmaar 4, dat met twee overwinningen gestart was, op eigen veld tegen HBS 3 met S—1. Hermes is dus met CHC, dat BM HC 6 er ondei hield (3—1) nog de eenige ongeslagene. - A.s. Zondag zal er echter aan deze reputatie geducht worden geknaagd door Alkmaar dat vooral op eigen terrein lang niet te onderschatten is. Hermes zal zich echter niet zonder feilen strijd gewonnen geven. Hermes 2—Strawberries 2 (hee- ren). Aanvang 3 uur. Ondanks de schitterende start van Hermes 2 kunnen wij ditmaal niet aan een overwinning gelooven, in aanmerking genomen, wat Straw berries 4 verleden jaar presteerde. Aan de heeren van het „tweede" is het echter om het tegendeel te be wijzen. Hermes 1—Kraaien 2 (Wormer- veer), dames. Aanvang 1.30 u. De Hermes-dames komoen ln den strijd tegen kraaien 2, waarbij zij echter de herinnering aan de 80 overwinning van verleden jaar op den achtergrond dienen te schuiven, anders zou het ei wel eens somber voor hen uit kunnen zien. Wij voor ons herinneren aa de moeilijke 1—0 overwinning destijds te Wormer- veer ln de laatste seconden behaald. Alkmaar 2Hermes 2 (dames) Aanvang 11.30 u. Evenals Hermes 1 (heeren) zullen de dames-reverves naar Alkmaar trekken. Echter, zonder dat zij de illusie van een overwinning bezitten. Alkmaar bestaat uit zeer grouttneer- de speelsters en het is toch al zeer verwonderlijk, dat Alkmaar 1 in de tweede klasse speelt en Alkmaar nog in de onderafadeeling. Wij twijfelen er echter niet aan, dat de Hermes-dames tot het einde toe alle energie in'den strijd zullen werpen om een zoo gunstig mogelijk resultaat te bereiken. Behagen: U.V.O.Hermes 8 (hee ren) en U.V.O.Hermes A (dames) Behalve de bovengenoemde com petitiewedstrtjden zullen tevens een tweetal Hermes-ploegen medewer ken bij de opening van het nieuwe UVO-terrein te Schagen. Zoo zal Hermes 3 (heeren) den strtjd aanbin den tegen de UVO-heeren en de Her mes-junioren krijgen de kans op re vanche voor de tijdens de Jongste sportweek geleden nederlaag tegen de UVO-dames. door J. S. K. Vraag en antwoord. „Trekken alleen de vogels?", zoo vroeg me iemand onlangs. Och, bijna leder heeft wel eens iets ge hoord over dat' verschijnsel, dat vdgeitrek heet. Een indrukwekkend verschijnsel, dat in voorjaar en herfst plaats grijpt en waarbij on telbare vogelscharen ons land pas- seeren, in het voorjaar op weg naar hun broedgebieden in N.O.-richting, in het najaar op weg naar hun win terkwartieren, welké in hoofdzaak in Z.W.-richting zijn gelegen. Veel minder bekend is het feit, dat ook andere diergroepen trekverschijnse- len vertoonen. Want het trekken blijft heusch niet alleen tot de vogels beperkt; ja, eigenlijk is het een instinct, dat de geheele dierenwereld beheerscht! Wat Is trek? Wanneer wij echter de trekver- schijnselen bij de^yerschillende dier groepen willen vergelijken, zullen wij eerst moeten afspreken, wat wy onder trek zullen verstaan. Ook alle vogelverplaatsingen noemen wij im mers nog niet direct vogeltrek?! Wanneer wjj b.v. in den wiftter, tegen het vallen van den avond, voortdurend groepjes meeuwen langs de kust Noordwaarts zien vliegen, dan noemen we dit geen trek, om dat we weten, dat dit vogels zijn, die gaan slapen op Texel. En zoo zijn er ook verplaatsingen, welke verband houden met voedsel zoeken, wat dan weer vaak op.en neer gaat met eb en vloed. Onder „trek" zullen we mdeten verstaan: verplaatsingen van dieren, welke periodiek voorkomen en ge richt zijn. Gewapend met deze definitie kunnen we pas de ver plaatsingen bij de dieren gaan ver gelijken. Vanzelfsprekend moeten we ons beperken tot een greep hier en daar. AJaar om te begingen is trek by de vis9chen een zeer algemeen verschijnsel. In zee trekt trouwens bijna alles, van het kleinste garnaaltje af tot de grootste walrus tc*. De haring en de bot, de makreel, ansjovis, de zalm en de% paling, ze trekken alle,, om' slechts enkele soorten te noemen. Neem de paling. De geslachtsrijpe paling trekt uit het zoete water naar zee, en zwemt maar even naar de Sargasso-zee bij de Bermuda-1 eilanden om daar te paaien, waarna hij sterft. De doorzichtige aaltje» beter bekend als glasaal trekken terug naar het zoete water, een tocht, waar ze bijna drie jaren over werk hebben. Of neem de bot, die in de rivier monden leeft en naar zee trekt om eieren te leggen (voornamelijk in 't Z.-deel der Noordzee, waarna in Februari ouden en jongen gezamen lijk terug trekkgn naar de kust. Of neem anders de zalm, die uit volle zee naar den bovenloop der ri vieren trekt om daar, in de koude bergbeken, kuit te schieten. Dat is niet zoo eenvoudig, omdat er tal van hindernissen onderweg moeten wor den (^verwonnen: stroomversnellin gen, watervallen enz. De zalm paait maa' eenmaal in zijn leven. De jonge zalmeh trekken na een jaar weer naar zee, om, wanneer zij zelf ge slachtsrijp zijn, op hun beurt naar den bovenloop der rivieren te trek ken. En die jonge zalmen vertoonen daarbij een groote trouw voor hun geboorteplaats. Zooals uit merk- proeven is komen vast te staan, trekken ze namelijk zonder uitzon dering terug naar hun geboorte beek. Z(j weten deze dus zelfstandig terug te vinden! Ook de ten onzent voorkomende inktvischsoorten, Loligo en Sepia, zijn trekdieren, welke (omstreeks April hier uit het Zuiden aankomen Loligo paait in de Sont, Sepia tot op de Du-tsche wadden. Beide ?oor| ten verlaten ons weer tegen den herfst. By de Insecten. Bij sommige Insecten treden even eens periodieke verschijnselen op( welke wel degelijk onder trek dienen te worden gerangschikt. Toch is hier voorzichtigheid geboden, want wan neer in een enkel jaar eens duizen den koolwitjes in een bepaalde rich ting trekken, dan is dat zuiver toe vallig. In een volgend Jaar doet deze vlindersoort misschien weer heel ge woon. Evenzoo libellen. De trek- sprinkhaan daarentegen geeft wel degelijk periodieke, gerichte bewe gingen te zien! De zoogdieren te land. B(j heel veel zoogdieren kunnen we echte trek waarnemen. Zoowel bij de landzoogdieren, als by de zee zoogdieren. Van de eerste groep is de Amerikaansche bison het klas sieke voorbeeld. Langs eeuwenoude paden trokken vroeger de enorme kudden op vaste tijdstippen van de Noord Amerikaansche prairiën naar Zuidelijker gelegen oorden, en terug. Daarbij legden ze soms geweldige afstanden af: van de kustlanden van den Mexicaanschen zeeboezem naar Canada, of van. de boorden der Mis- souri naar het Rotsgebergte. Van deze indrukwekkende kudden zijn nog slechts zielige restjes over, die in Canadeesche reservaten zijn on dergebracht. Hun aantal neemt in de laatste jaren gelukkig weer toe. Maar ook in deze reservaten ver plaatsen de bisons zich nog periodiek in bepaalde richtingen, ook al strek ken deze bewegingen zich niet meer over die geweldige afstanden uit als bij hun betovergrootouders. m Die oer-oude buffelpaden heeft de mensch, die eerst de bisonkudden verdelgde, benut. De bisons wisten precies de doorwaadbare plekken in de rivierdfc te vinden, zc ontweken ravjjpen en bergruggen en andere hindernissen en zochten de oevers, waar ze gemakkeiyk uit en in het water konden gaan.- Wanneer ze de open, vlakke prairie weer bereiktên troklftn ze langs liniaal-rechte Ujnen. Vele groote verkeerswegen en spoor lijnen hebben de ingenieurs gepro jecteerd langs deze oude bisonpaifpn, terwijl vele bruggen gebouwd zijn op de plaatsen, waar in oude tyden de trekkende bisöns de rivieren over staken. Ook andere in het wild levende runderen vertoonen trekbewegingen. De gebergte-bewoners trekken tegen den winter tiaar de dalen, ln het voorjaar weer terug. De soorten, welke de - poolgebieden bewonen trekken tegen het eind van den pool- zomer Zuidwaarts en omgekeerd in het voorjaar. Hetzelfde geven ons ysbeer en muskus-os, rendier en caribou te zien. Ook de in de tropen wonende land- zoogdieren kunnen zich aaif het trekinstinct niet onttrekken, zooals antilope, giraffe, zebra en gnoe, ja zelfs olifant en neushoorn. De Su- matraansche olifanten trekken wel iswaar uitsluitend verticaal: ze rei zen in bepaalde jaargetijden van lagere naar hoogere streken en om gekeerd. en de daarbij afgelegde af standen zijn wel klein, maar toch zijn het periodieke en gerichte bewegin gen, welke dus wel degelijk als trek zyn te beschouwen. Echte trek is voorts waar te ne men bij vleermuizen, eekhoorns, woelmuizen. Krijgsgevangenen uit den slag om Stalingrad kampeeren tijdens hun transport naar het Westen aan de eenige drinkplaats in de Steppe. PK Jesse-DV-R-P H m De lemming. Van de woelmuizen vormt de lem ming een klasse afzonderlijk, al zijn zyn bewegingen niet als echt trek ken te beschouwen. Dit knaagdiertje dat in de Scandinavische landen voorkomt, trekt in jarejt van voed- selschaarschte bij duizeiWen en dui zenden van zyn woongebied weg. ge dreven door een trekrazernij. Steeds verder trekken deze horden, duizen den komen om door ziekten, ver moeidheid, voedselgebrek en gevaren; ze latèn zich niet weerhouden door diepe fjorden en meren, ze storten zich ln wilde bergstroomen en door deze zelfvernietiging zijn er tenslot te nog slechts enkele over van de massa. Deze enkelingen trachten dan eindelijk terug te keeren naar hun eigen gebied. De zeezoogdieren. Ook de in zee levende zoogdieren vertoonen echter trekverschijnselen. Trek komt voor bij heel wat soorten zeehonden, bij zeeolifanten, zeeleeu wen en walrussen; deze soorten leg gen elk jaar groote afstanden af van en naar de plaatsen waar de jongen gebpren wonjen. Het mooist en meest uitgesproken komt trek voor bij enkele dolfijnsoorten, grindewal en butskop. En denk eens 4an brum- visch en tuimelaar; Elk jaar op nieuw verschijnen ze begin Maart ln de wateren voor de kust, de zeega ten en op de Waddenzee, al biyft de bruinvisch ln een zachten winter wel eens hangen. Wie herinnert zich niet van een zomersch vacantie-tochtje naar Texel de voor den bpeg van de Texelsche boot spelende tuimelaars? En wie herinnert zich niet de gezel lige lente-drukte van visschende vo gels en visschende menschen. wan neer de haring zijn intree weer ge daan haeft! Azend op de haring ver schenen dan steevast de tuimelaars, met snerkend gesnuif van hun ge stroomlijnde Igven door het water, omhoogschietend en .blazend weer onderduikend. Wat later kwamen dan 'ook de bruinvisschen, wat lang zamer en trager in hun bewegingen. Ik wilde wel, dat we die drukte weer konden aanschouwen en de tuimelaars en bruinvisschen weer begroeten! Maar voorloopig komt er- eerst nog een wtntertjeY. Met het tn uitzicht stellen van een streng getrokken scheidingslijn tus- schen amateur- en beroepssport door het niet meer toestaan, dat een speler in den eenen tak van ëfcort als amateur optreedt en in een anderen tak door zpn prestaties geld ver dient heeft de Jlijksgevolmach- tigde voor de Sport vooral in Fries land 'den knuppel in het sportieve hoenderhok geworpen, aidus schryft het „Hbl.". De schaats- en kaatswedstryden, die iTi het Noorden tot de echte volkssporten behooren, geven velen de gelegenheid eenige honderden guldens per seizoen te verdienen, doch daarnéAst komen de gelukkige winnaars ook uit in voetbal- en andere wedstryden. De bekende voet baller Abe Lenstra is hiervan één van de vele voorbeelden. De ontsteltenis, welke de aange kondigde maatregel heeft gewekt, is zóó hevig, dat men de koppen heeft byeèngestoken en een comité van actie benoemd, waarin vertegenwoor digers van de diverse sportorganisa ties zittingen hebben genomen, met het doel protest aan tè teekenen tegen dezen „aanslag op het Frie- sche volksleven". Zijn de mannen, die op zich heb» ben genomen om te trachten den onrusibarenden knuppel weer te ver wijderen, nu zóó hevig gekant tegen een strenge scheiding van professio nalisme en amateurisme? Wij mee- nen het te mogen betwijfelen. Zij denken sportief genoeg om te weten, dat een amateur niet dezelfde kan sen heeft als een beroepsspeler bij het beoefenen van een bepaalden tak van sport, maar het gaat by hen om de mate van professionalisme. Wat geeft het, zoo is de redenee ring, of een man eens enkele hon derden guldens met schaatsenrijden verdient en daarnaast vdbr zr|n genoegen voetbalt of tennist Behoort hij niet tot de prijswinnaars, dan moet hy zijn onkosten uit eigen zak betalen. Hij heeft het vèèl moei lijker, dan de amateurtennisser, die per vliegtuig of D-trein le klasse naar zijn buitenlandsche wedstrijden reist. Wat betreft het betrekkelijk kleine bedrag, met het schaatseneden ver diend, hier komt de edhte Neder- landschè gedachtengang om den hoek kijken, welke het niét veroordeelt, als iemand eens een paar kilo uien clan destien tegen te hoogen prijs koopt, maar wél, wanneer een zwartHande- laAr tienduizenden verdient. Vervolgens de amateur, die naar het buitenland reist, om te spelen. Vergeten wordt hier, dat alleen" hun, WINTERHULP NEDERLAND LOTERIJ 1942. Beteekent: Groote kans op één der twee millioen geldprijzen. Een „zwartkijker". Op den fokvee- dag te Terborg, georganiseerd door den Bond van Fokvereenigingen voor zwartbont vee in Gelderland, kreeg deze stier den eersten prijs. Het lederen masker dient, om de wildheid van het dier te beteugelen VNP-Zeijlemaker-Pax Holland m PALING GEROOKT. De heer R. te Smerp. werd op heeterdaad betrapt bij het rooken van een groote partij paling. De politie nam de paling in be slag. Teken R. is proces verbaal opgemaakt. ZE TROKKEN DEN TANDARTS EEN KIES UIT. In den nacht van Woensdag op Donderdag is ingebroken bij tand arts De Herder op Zandburen al hier. De inbreker, (of inbrekers) heeft zich door een ruit toegang verschaft^ Verschillende goederen zooals distributiebescheiden, levens middelen en kleedingstukken wor den vermist. Een onderzoek wordt ingesteld. GOEDE PLANNEN VAN „EXCELSIOR." Den Oever Naar wij verne men zal het gemengde zangkoor „Excelsior" in November weer een aantal uitvoeringen geven. Behal ve dat het kinderzangkoor, het da mes- en gemengd koor, zullen op treden, zal worden opgevoerd het blijspel „Het Gouden Kalf" van Mar. Jansen en Gerard Nielen. KERKELIJK NIEUWS. Een belangrijke gebeurtenis kerkelijk gebied is ongetwijfe'd t feit, dat 'de kerkeraden der Ned. llerv. gemeenten Ryjpot.vtus||oef en Oosterland de rechtzinnig her vormden in de kerk hebben opge nomen. Deze rechtzinnig hervorm den toch hebben bijna 45 jaar als Vereeniging tot Evangelisatie bui ten en naast de kerk gewerkt De kerkeraden hebben een Evaugeli satiecommissie benoemd, bestaan de uit drie leden van den kehke- raad, n.1. de heeren ouderlingen J. J. Bosker te Hippolvtushoef en ,1. Tijsen te De Haukés en de dia ken J. Kool te Oosterland. met h huidige bestuur der Evangelisatie De kerkeraden benoemden den heer 0. Deen tot godsdienstonder wijzer en Voorganger der Evange lisatie te Wieringen Dit is een prachtige daad in dezen moeilij ken tijd, waarover wij ons van harte verheugen. En waar de-heer Deen die geen onbekende meer is te Wieringen nu direct voor' en in de Ned. Herv. kerk mae werken, hopen wij dat hij met blijdschap mag arbeiden, tot zegen en groei van onze kerk. .Tammer is het, dat de kerkelijke colitges niet een stap verder zijn gegaan en de diensten der Rechtzinnig Hervormden in Kerkgebouwen liet houden. Maar Rome is niet in één dag gebouwd Dit is niet alleen in onze gemeente, doch .on vele nlaatsen gebeurd, zelfs ook waar de vrijzinnigen in de minder heid waren en" hestonden ouder den naam van Protestantenbond Ook -vele rechtzinnige kerkendon handelden zooals hier de vrijzin nigen en benoemden de voorgan gers als hulnnrpd;vers. go'Udi-ns»" onderwijzers -enz. Dit geeft bélofte voor de toekomst: Ónze vailer-- landsche kerk is wakker gewor den en heeft begrepen, dat de tijd van theologiseeren pn debatteerei over moet zijn. Dat de kerk weer kerk moet zijn. hét instituut me' ie groote rijke schat van Oodc 'ipfde en «rerade w') ze re -b' vne bestaan hebben. God geve het, wij zullen er allen wel lui veren W1ER1NGERMEER - u die wéérdig worden gekeurd hun land te vertegenwoordigen, deze tegemoetkoming te beurt .valt. De kampioenachaatsenrijdera vlogen des tijds óók naar Noorwegen! De geesteshouding, die verant woordelijk' is voor de opvattingen van hen, die in het nieuwe Europa de sport zullen hebben te leiden, dwingt hen grondiger de bestaande misstan den te onderzoeken. Niet meer de mate van het vergrijp, maar de mentaliteit, welke aan de handeling ten grondslag ligt, dient te worden beoordeeld. Wanneer in Friesche kringen wordt opgemerkt, dat de volksspelen zul len zijn gedoemd te verdwijnen, om dat de deelnemers waarschijnlijk wegblijven, wanneer geen geldprijzen meer worden toegekend aan flma- telirs uit andere takken van sport, dan blijkt daaruit wel héél duidelijk, dat de deelnemers niet uit liefde voor de sport hebben ingeschreven, maar terwille van den in uitzicht gestelden geldprijs; óf de inschrijvers laten verstek gaan, omdat zij liever als amateurs hun overige takken van sport blijyen beoefenen. Is er wérkelijk sprake van een volkssport, die lééft en op een traditie is gebouwd, dan zal deze nooit kunnen, worden stuk gemaakt door het geldelijke element uit de prijzen te verwijderen. Anderzijds zal door het verdwijnen van het profes sionalisme een volkssport juist haar zuivere karakter kunnen herkrijgen. Sport, gezien in het licht van het gemeenschapsideael, is niet langer een Individueel genoegen, waarmede men desgewenscht geld kan verdie nen, maar een middel, om zich zoo geschikt mogelijk te maken voor da taak, welke men als lid van da volksgemeenschap in en ten bate van zijn volk heeft te vervullen. Ten einde deze hooge opvatting van sport zoo zuiveiOriogelijk te hou den, is de strenge scheiding tusschen amateurisme en {jfrofessionalisme in het leven geroepen. De sportsman, die met zijn prestaties ongeacht zijn wellicht verdienstelijken staat van dienst geld verdient, onver schillig tot welk bedrag of in wel ken vorm, heeft zich uitgesproken voor het professionalisme en daar mede getoond, dat hij zijn sportbe oefening niet ziet als een eereplicht tegenover de gemeenschap, waarvan hij deel uitmaakt, maar als een mid del, om zijn persoonlijke ambities te bevredigen. Van dezen gedachtengang uit gaande, moet het een ieder duidelijk zijn, dat de sportsman tegen zichzelf in bescherming wordt genomen en eer moet men het toejuichen, dat hiermede iedere sportbeoefenaar voor de keuze wordt gesteld te bepalen tot welke groep hy wenscht te be hooren! ERNSTIG ONGELUK. Wieringerwerf. D9nderdagmor- gen j.1. omstreeks 11 uur is op het einde van den Terp weg. iuist dooi de bocht waar deze weg op den Frieschenweg uitkomt, nabij Wie ringerwerf een vreeseli.ik ongeluk gebeurd, waarvan de heer Peerde- man het slachtoffer is geworden De knecht van den landbouwer Oudemaatman reed daar met twee zwaar beladen landbouwwagens welke door paarden werden getrok ken. De heer Peerdeman van Wie-: ringerwerf passeerde daar met ziin fiets. De man reed naast den straat weg en wilde iuist naar den achter sten wagen gekomen, weer op den straatweg gaan rijden. Doordat het wegdek iets hooger lag als de berm lukte dit niet en kwam hii te val len. Hii belandde iuist ondeT den achtersten wagen waarvan de Im ker wielen hem over het hoofd en de borst reden. De man was er zeer ernstig aan toe en Dr. Tamsma liet hem naar het ziekenhuis te Alkmaar vervoeren. Hoewel den bestuurder van den wagen geen schuld trof. is van een en ander door de politie procesver baal opgemaakt. Ter besparing van werk krachten en papier. Brieftelegrammen spoedig populair. Berlijn. (V.PB.) Het tekort aan werkkrachter in Duitschland is oorzaak, dat men de efficiency steeds verder doorvoert. Men is thans op de even 'ractischc als origineele ge dachte gekomen om een nieuweh stijl voor zakenbrieven in te voeren. Deze gedachte wordt van hoogerhand ge steund en bevorderd. Men stelt zich daarbij op het standpunt, dat de loopende zakelijke correspondentie, die voor het overgroote deel uit aan biedingen, bestellingen en verzoeken om informaties bestaat, ook per brief in telegramstijl afgedaan kan wor den. Het spreeft vanzelf, dat deze brieftelegrammen goed doordacht moeten zyn en geen onduidelijkheden mogen bevatten, welke er tenslotte slechts toe zouden leiden, dat de ge adresseerde weer moet vragen, wat men eigenlijk bedoelt, waardoor ten slotte uitsluitend meer rompslomp ze i ontstaan. Als voorbeeld circuleert een origineele zakenbrief van- 127 woorden die men in den niéuwen stfjl e^rst tot 33 en daarna zelfs tot 21 woorden beperkt 1 eeft, zonder dat hierby iets van den zakeiijken inhoud verloren ging. Het spreekt vanzelf, dat er door deze nieuwe methode niet alleen by het dicteeren en schrijven, maar ook by het lezen der brieven tijd wordt gespaard. By een groote Duitsche handelsonderneming, die de zen nieuwen stfjl sinds eenigen tyd heeft ingevoerd, werd statistisch yastgesteld, dat de besparing aan tijd en dus ïan werkkrachten by het dicteeren, opnemen en lezen der brieftelegrammen ">o en by het $chrgven 35 bedraagt. Aanbevolen wordt brieven in den nieuwep styi te voorzien van een stempel „korte styi, ter besparing van werkkrachten en papier", N le. om te voorkomen, dat eep oude relatie zich gekrenkt gevoelt door het "achterwege blijven van alle vroe gere hof feiykheidsbe tuigingen; 2e. om voor deze nieuwe methode propaganda te maken. SAMENSTELLUJfG KEURINGS COMMISSIES FOKMATERIAAL. In „Het Paard" wijst de heer Maarsingh te Stadskanaal er op. dat in meeraere provincies het keurings werk van fokpaarden alleen ge schiedt door de bestuursleden van het betrokken stamboek. Veelal zijn dat oudere personen en "worden daardoor jonge menschen automa tisch uitgesloten. De heer Maarsingh die dit systeem ..fout" acht. wijst er op. dat in Groningen en in enkele andere centra het keuringswerk'be ter is geregeld.» Hij vestigt de aan dacht op de.wijze, waarop de jury voor de merriekeuringen van het Groninger Paarden Stamboek wordt benoemd. De leden-"werden voor 7 jaar aangewezen en moeten dan af treden. Verder is er een jaarliiksche verplichte vacature. Zóó is de nood zakelijke opneming van „jong bloed" in de keuringscommissies mogelijk. De, handel in gebruil^ee was gis teren vrij goed te noemen. Kalf- koeien werden genoteerd van 600 tot 700 gulden, duurder dan de vo rige weken. Wij krijgen weer aar dig wat tiidkoeien aangevoerd. Deze golden tot f 35(1 de handel ging wel. Er was eenmiooie aanvoer van gelde koeien, handel goed. met f 350 als. hoogste noteering. .Veulens wer den weer duur verkocht, handel kalm. Voor de centrale werden een 119 stuks koeien aangevoerd, waar onder stieren, pinken en graskalve ren. 30 nuchtere kalveren en 161 vette sciftipen. Heel wat minder dan de vorige weken. Op de wolveemarkt was de aan voer in het algemeen minder groot en de handel wel kalm maar nog duur. Goede fokschapen komen er niet zooveel meer. maar werden nog tot f 120 van de hand gedaan. De beste ooien liepen tot 70 gld. per stuk. Mooie prijzen! De biggenmarkt was over het al gemeen' zeer ^onbeteekenend. Koniinen onveranderd tot f 7. Kippen iets duurder. In de laatsten was nogal handel. KOEGRAS JULIANADORP ELECTRISCHE MOTOR GESTOLEN. Men deelde ons me ft dat in den naèht van Dinsdag op Woensdag j.1. ten nadeele van den veehouder C. P. B. aan den Van Koreestweg, door onbevoegden de electrische motor van de waterbemalingsin- staliatie. die op korten afstand van woning is gelegen, is los geschroefd en meegenomen. -Voor den betrokkene een schadepost. Een onderzoek wordt ingesteld. SCHAGEN, 22 Oct. 10 veulens f 500—800," 20 tijd- koeien f 250—350. 146 geldekocicn (magere) f 250—350» 119 idem (vette) voor de Centrale, 10 kalf- koeien f 600—700, 25 pinken f 150 —250, 30 nuchtere' kalveren voor de Centrale, 40 magere-jschapen f 80-120, 161 idem (vette) voor de Centrale, 85 overhouders f 50—70, 9 bokken en geiten f 30—80, 13 biggen f 15—60. 182 konijnen f 1— 7 30 kippen f 2.50—4. IJMUIDEN, 22 Oct. 1942. Kleine tarbot per kg. f 3.50, kleine tong per kg. 2.50, kabeljauw per kg. £2.20—2.00, gul per kg. 1.65—0.80, kleinmiddelschol per kg. £2.50, kleine schol 2e soort f 2.00, 3e soort f 0.80, 4e sport f 0.50 per kg. Bot per kg. f 1.00, schar, le soort f 0.60, 2e soort f 0.30 p. kg. Vischpuf 0.10 per kg.

Heldersche Courant | 1942 | | pagina 3