Succes voor Dirk Steeman te Den Oever later r II - Alcm. lficlrix II4-1 LANGS DE VELDEN Een praatje over parfum Marktberichten Stadsnieuws Bestelling krant Voor hent die hun distributiekaarten niet haalden De Zweedsche koopvaardij v Voer enkele plaatsen. In verband met het uitvallen van eeni|;e busdiensten op het platteland er avondbestellingen van de porterijen in de groote steden, zal de krant voor de volgende dorpen en steden niet meer op den verschijndag be steld kunnen worden: Burger- lïrug, Petten, Dirkshorn, St. Maarten en St. Maartensbrug, Den Haag, Rotterdam, Dor drecht en waarschijnlijk nog en kele andere plaatsen. Wg roepen du= de clementie van onze abonné's in en men grijpe niet "irect naar de pen als de krant niet op tijd is. Op Donderdag, 5 November a.s., allerlaatste gelegenheid. -Naar wij van den Leider van den Distributiedienst vernemen, zal men diegenen, die verzuimden op tijd hun distributiekaarten der laatste periode af te halen nog eenmaal de gelegen heid geven hun verzuim tet herstel len. Dat zal *.Jn op Donderdag, 5 No vember 'i.S. Men houde er terdege rekening mede, dat dit in erdaad dé laatste gelegenheid is om deze kaarten af te halen. Snijder scoort driemaal. Als de scheidsrechter het aan- vangssein geeft, zien wij de H. spe lers in het geel verschijnen met in vallers voor Wieren, Spigt en Pa ter. Direct is het een levendige strijd en de doelverdedigers worden dan ook beproefd. Aanvallen van H. worden door slecht schieten om zeep gebracht en aan den'anderen kant zijn het de beid£ backs die keurig opruimen. Plotseling komt er een spannend moment als we denken dat H. de leiding zal ne- roeni doch Beekhoven faalt volko men. Even later is het de A. r. bui ten die de Helder veste doet beven, doch zijn keihard schot wordt door de paal gekeerd. Reeds zijn we met een gelijken stand voor rust ver zoend, als er een mooie aanval van recht wordt opgebouwd. Van den rechts half gaat het naar Dorlijn en na diens voorzet is het Snijder die het leer in de touwen jaagt, 10. Vlak hierna is het rusten. Na de thee heeft H. het spel ge heel in handen. Aicm. komt er nu slechts sporadisch aan toe om voor het H. doel te komen.'Na 10 min. is het weer Snijder die den voor sprong vergroot, een hard schot van Beekhoven heeft de keeper ten deele gekeerd en Snijder is er als de kippen bij om den bal in het verlaten doel te doen belanden. Bij een der A. aanvallen ontstaat in de 25e min. een misverstand in de gele achterhoede en de A. r. buiten laat dit dan ook niet onbe straft, 21. H. is nu niet meer van het A. doel af en door schoten van Snij der en Beekhoven wordt de stand verhoogd tot 41. Het laatste kwar tier van den strijd gaaf dan weer gelijk op en zien wij Burgers nog een keer als van ouds het gevaar keeren. Met H. in den aanval komt het einde van een strijd, die op goede wijze werd geleid. /t lste Lustrum Fröbelschool Op Zaterdag j.I. vierde de frö belschool te Den Oever haar eer ste Lustrum. In den middag werd De Oevers jeugd vergast op een extra voorstelling van het „Zonne kind", zangspel in 4 bedrijveft van Westra en Straatman. Dat allen hiervan enorm hebben genoten blijkt uit het' enthousiasme waar mede allen huiswaarts togen. Het was dan ook geen wonder dat de avondvoorstelling, welke meer speciaal voor de ouders was be stemd, werd gegeven voor een uit verkochte zaal. De belangstelling was zoo groot, dat velen zich moesten vergenoegen met een staanplaats, terwijl talloozen te-, leurgesteld moesten worden. Nadat de heer Steeman een openingswoord had gesproken gaf de heer Bosker een over zicht van de ^eerste 5 jaren fröbelonderwijs. Meermalen-had het bestuur met financieele zorgen te kampen, zelfs één maal dreigde de school daar door teri onder te gaan. doch door noesten vlijt en goede zorgen van enkele bestuyrders, gestuwd en gesteund door den geëvacueerden heer Steeman, mocht het gelukken een goede basis te verkrijgen voor het handhaven en verbeteren van deze zoo nuttige instelling. Een warm woord van hulde en dankbaarheid aan deze pio niers werd met een applaus door alle aanwezigen onder streept. Daarna werd begónnene met de "af werking van het programma. We derom werd bovengenoemd Zonne kind opgevoerd door den Oever's vrije kindergroep onder leiding van den heer Steeman. De zelfgemaak te décors en de keurige costuump- jes dwongen ieders bewondering af. Door alle kinderen werd zeer verdienstelijk gespeeld en de hun toegewezen rollen werden zoo goed als zonder uitzondering gevoelvol vertolkt. Allen waren rolvast en een aandachtig en dankbaar pu bliek beloonde dit na ieder bedrijf met een daverend applaus. Het was een mopie goedgeslaag de avond, die voor de fröbelschool niet alleen van groote moreele waarde was, maar die ook de fi nanciën belangrijk verstevigde. Rest ons nog te vermelden dat voor de velen die geen plaats kon den krijgen op Woenslag 28 Octo- ber een herhaling van deze op voering zal plaats hebben. (Boogaard) GESLAAGD. Bj) Het op 24 Oct. j.1. te Amster dam gehouden examen behaalde het diploma typen de jongeuiffrouw A. Laan, leerlinge van de Maria-"School te Den Helder. BEKEURINGEN IN VELERLEI I OPZICHT. Door de politie moesten verschil lende personen bekeurd worden we gens het overtreden van een-of ander voorschrift. Zoo werd wederom een winkelier op de bon gezet wegens het gesloten^fcouden van zijn winkel in de middaguren. Een paling-ver- kooper kwam in conflict met het visscherij besluit en werd eveneens verbaliseerd. Enkele personen werden wegens het overtreden van de verkeersveror- deningen bekeurd. BURGERLIJKE STAND DEN HELDER van 23 en 24 October 19421 Bevallen: D. D. N. van Leeuwen Verveer, d.; W. P. van Eltenvan der Blóm, d.; M. J. van der Reep Hoogervorst, z.; N. LeurGeluk, z.; D. OttenMakelaar, d. Overleden: J. Huurman, m., 61 j. WIERINGEN POLITIE. Verloren een gouden trouwring en een zwart gekleurde vulpen. Inlichtin gen bij den gemeentebode. REGISTREEREN VAN PAARDEN Maandagmorgen werden op het Kerkplein 50 veulens,- 1 jaarling en 2 paarden geregistreerd ter verkrijging van een identiteitsbe wijs. DE ZWEEDSCHE INDUSTRIE. Wat men na den oorlog denkt te doen. In kringen van de Zweedsche in dustrie en van het Voorlichtingsin stituut voor de Industrie bespreekt men momenteel levendig de vraag stukken. welke verband houden met de productie na den oorlog. Bijzon dere aandacht besteed men daarbij aan het feit. dat de toewas aan man nelijke arbeidskrachten, welke in de afgeloopen periode van vijf jaar gemiddeld ongeveer 100.00Ó be droeg. in de loopende periode van vijf jaar. van 1940 tot 1945. slechts 50.000 bedraagt, wat te oordeelen naar de huidige ontwikkeling, zou kunnen leiden tot een stagnatie in den aanvoer van mannelijke arbeids krachten in de industrie- van Zwe den. Teneinde het hieruit eventueel voortvloeiende gebrek aan arbeids krachten voor de industrie op te heffen, wordt «en intensiveering Voord stoomschepen ver loren g -gaan. De Zweedschi koopvaardijvloot be schikte op 1 Juli 1942 over 2.106 schepen met eei inhoud van 1.426.875 BRT, d.w.z. 146 schepen of 189,865 BRT minder dan bjj het uitbreken van den oorlog. De vermindering be draagt 11,7 van de tonnage en is voornamelijk een gevolg van oorlogs- verilezen, zooal in beslagname en vernieling. Zij zou echter meer dan tweemaal zoo groot zijn geweeit (24,4 indien niet 137 vaartuigen met 289.849 BiiT waren aangekocht of nieuwgebouwd. Hét aantal nieuw gebouwde sch .pen bedroeg 88 met 21S.116 BRT. Doordat de Zweedsche we-ven voor het uitbreken van den oorlog 6070 van de nieuwge bouwde schepen aan het buitenland leverden, was iet mogelijk de ont stane verliezen door een versterkten bouw van schepen voor binnenland- sche rekening ten deele te compen- seeren. Ondanks niet te onderschat ten grondstoffenmoeilijkhed<=n bouw den de Zweedsche werven in 1940 155.000 ..on en in 1941 166.000 ton, wat ongeveer de gemiddelde produc tie is van de Jaren 1936 en 1938, de bouw van oorlogsschepen buiten be schouwing gel en. Begin 1942 stond op de Zweedsche werven circa 560.000 BRT koopvaardij tonnage op stapel. Doordat het aantal motorschepen van 457 op 499 is gestegen en de motortonnage an 691.550 op 733.238 is de samenstelling van de koop vaardijvloot eenigszins ge*v:|'igd. Daar de met motoren uitgeruste zeil schepen slechts gering in tonnage zij afgenomen, n.1. van 83.676 op 82.120 BRT, en de zuivere zeilsche pen in het geheël geen gewicht in de schaal leggen, moet hieruit wor den geconcludeerd, dat de, oorlogs verliezen geheel voor rekening zijn gekomen van stoomschepen, waar- v de tonnage is verminderd van 838.708 tot 609.002 BRT, zoodat de motortonnage 124.236 BRT grooter is dan die der stoomschepen, terwijl in 1939 de stoomschepen nog een voorsprong hadder van 147.158 BRT. Slechts 4 stoomschepen werden nieuwgebouwd met 5.391 BRT, ter wijl 22 met 40 389 BRT werden aan gekocht. Een ongunstige factor voor de Zweedsche koopvaardij is het feit, dat bijna de helft van de vloot bui ten het Skagerak door "den oorlog werd verrast en sindsdien buiten het b' "eik van Zwe,den ligt. Doch ook de rest van de vloot kan slechts voor een deel worden gebruikt, daar er gebrek is aan bedrijfsstoffen en vele sci.epen, voorai motorschepen, moes ten worden opgelegd. Des te hooger moeten echter 1e prestaties van de nog in de vaarf zijnde schepen wor den aangeslagen. Binnen het gebied van de ">ostzev. boekten zij bruto- vrachtontvangsten van rond 212 mil- van den landbouw voorgesteld, wel ke vooral een aaneensluiting' van kleinere landerijen zou omvatten. Eenerzijds -zouden hierdoor arbeids krachten in den landbouw vrijko men. terwijl aan den anderen kant' de levensstandaard van de boeren zou kunnen worden verhoogd en bovendien de industrie belangrijke opdrachten zou ontvangen voor het produceeren van landbouwwerktui gen en m,achines, voor een rationee- lere bodembewerking. Teneinde de toenemende industri- eele productie te kunnen beheer- schen en aan de industrie te stellen eischen te kunnen voldoen, wordt voorgesteld kleinere industrieelere ondernemingen stil te leggen of aan een te sluiten. Ook wordt gewezen op de mogelijkheden, welke zouden kunnen voortvloeien uit een nauwe re samenwerking tusschen de af zonderlijke bedrijven ten aanzien van de productie, de standaardisee- rmg. de specialisatie en de produc- tieverdeeling. Daarbij steunt men op de ervaringen, welke men heeft opgedaan bij de ontwikkeling van de Zweedsche industrie, onder in vloed van de huidige bewapenings orders. welke, ondanks hoogere loo- nen door doeltreffende maatregelen hebben geleid tot een belangrijke verlaging van de productiekosten. Zondagavond. De terreinen vielen vanmorgen erg mee. Bij HRC 't veld aanmerkelijk beter dan bij Helder. De bestuursleden van Watervogels en Helder hadden^dat blijkbaar iggezien en waren vanmorgen hal[ acht met een man of tien aan t werk. 't Was er echt gezellig en de boel knapte fijn op. Het eerste elftal van Watervogels had den arbeid van 't bestuur dan ook wel beter mogen waardeeren. Dat is nu met recht de dubbel-blank ploeg. ]e weet niet wat je er van zeggen moet. Ze voetballen vinnig genoeg om een tegenstander te beletten een overwin ning te behalen. Elke aanval en elke speelwijze wordt door de kraaien prima onderbroken en onmogelijk gemaakt, maar ffieer krijgen we ook niet te zien. Dat is erg jammer. Indien men in den ouden Helder nog 't voornemen heeft van 't voorjaar een vroolijken avond te geven, dan zal er veel en onder des kundige leiding getraind moeten worden. Onder leiding van den bekenden eerste- klasse scheidsrechter van den Hoek van middag de ontmoeting gezien HRC Zaandijk. Behoorlijk veel publiek en mede daar om bijzonder prettig dat we een aat- digen wedstrijd hebben gezien. Voor Racing was de aanvang niet zoo plezie rig. 't Was al gauw 02 en 't werd zelfs met een gelukje van Zaandijk en een foutje van Dijkshoorn 1—3. Maar vanaf dat moment was HRC sterker. Ja. Sanders was er weer bij en als je hem nimmer zag voetballen zou je vast denken, dat is een aardige speler. Maar wij kennen hem al jaren, uit dén tijd, dat hij lachend om de backs b éen danste. Daar hebben we vanmiddag ver geefs op zitten wachten. Wel raakte Zaandijk totaal uit haar positieve eigen spel, maar in haar verdedigend spel kon HRC haar niet van streek maken. Aan vankelijk dachten we van wel en met een kleinere achterstand zou dat ook wel gelukt zijn, maar de opdracht, drie goals te maken tegen de knappe verdediging van Zaandijk bleek te zwaar. Toch zal HRC in dezej&fdccling een van de topclubs blijven, voornantelijk door haar overwinningen in de thuis wedstrijden. Vanmiddag was weer dui delijk waar te nemen, dat merkwaardige contrast dat bestaat tusschen de spelers en den aanhang. Hoe de aanhang door zijn toejuichingen de spelers aan die geestdrift helpt, waartegen de meeste tegenstanders niet bestand zijn. In uit wedstrijden moet men dien steun missen, daar is Racing zuiver aangewezen op eigen kracht. Met hockey en korfbal vandaag alles in de soep. Ja met de weinige terreinen die we hier hebben begin je al naar Sinterklaas te verlangen, of de Sport- commissie misscfiien met een paar be hoorlijke velden voor den dag zal komen. HRC en Atlas met al hun elftallen op één zeer slecht terrein! Inderdaad, in dat opzicht zijn we echte stief-kinderen. O ja, dat wou ik U nog vragen. Vorige week bij den wedstrijd Atlas— BKC. waarbij het veld door den scheids rechter werd afgekeurd, werden de reeds betaalde entrée's terugbetaald. Er moest echter belangrijk meer terugbe taald worden dan er ontvangen was! Eenige zware jongens waren met een oud kaartje de controle gepasseerd erf boden toen ook nog dit zelfde oude kaartje aan poor terugbetaling. Mocht U onder uw kennissen zoo n sportlief- hebber jellen vraag hem dan dat trucje uit te halen bij Ajax en niet bij een arme vierde klasse club. Toean Tik-Tik. lioen kronen, in het convooiverkeer op overzeesche landen 147 mililoen kronen. Laatstbedoeld verkeer, dat sedert het deelnemen van de Ver- eenigde Staten aan den oorlog be perkt is tot Argentinië en Chili, om vat 10 van de waarde van den geheelen buitenlandschen handel van Zweden. In 1941 voerden deze sche pen voot een waarde van circa 200 millioen kronen aan goederen aan en exporteerden voor een waarde van rond 100 millioen Zweedsche pro ducten. In het eerste halfjaar 1942 liepen in de ha.en van Gotenburg 33 Zweedsche convooischepen van over zee binnen. Z\j hadden in totaal 280.000 ton goederen me\ een waar de van 208 nillioen kronen aan boord, waarvan 60.000 ton minerale olie en bovendien broodgraan, vee voeder, wol, katoen, rijst, ruwe vet ten, vleesch, gedroogd fruit, cacao, koffie, huiden, vellen, ruwe rubber, lood. De export overzee had daaren tegen in het eerste halfjaar 1942 slechts een waarde van 87 millioen kronen, overeenkomend met 15 van den totalen uitvoer des lands. Dat voor een zooveel hooger bedrag kan worden ingevoerd dan de export waarde moet worden toegéschreven aan de deviezeninkomsten uit de door de Zweedsche handelsvloot bewezen diensten. Naar schatting heeft de netto-op brengst van de Zweedsche koopvaar dijvloot in 1941, de ontvangsten uit scheepsverkoopen aan het buitenland buiten beschouwing gelaten, 350400 mililoen kronen bedragen, waardoor het passieve saldo van de handels- belans meer dan gecompenseerd wordt. HAAT VAN OEKRAINERS EN KAUKASIERS TEGEN BOL SJEWIEKEN. HELSINKI, 26 Óct. (ANP) Een correspondent van het Finsche vrij- vvilli^ersbataljon aan het Zuidelij ke front heeft onder het opschrift „Uit de slavernij naar de Europee- sche vrijheid" eenige waarnemin gen gepubliceerd, die hij gedaan heeft in de gevechtspauze bij de burgerbevolking in de Oekraine en later bij den opmarsch in den Kau- kasus. De Finnen werden door de Oekrainers overal zeer gastvrij, vaak zelfs plechtig en met tranen in de oogen ontvangen. De men- schen vertelden van de onmetelijke ellende, die zij onder de bolsjewis tische heerschappij hebben, moeten verduren en wisten van Finland slechts wat hun de roode propagan da verteld had. De correspondertt schildert de Kaukasiers als nog radicaler in hun haat tegen de bolsjewieken dan de Oekrainers en haalt tal van voor beelden aan, waarbij heele regimen ten overliepen oni zich voor den strijd tegen het Roode leger ter be schikking te stellen. Alleen in den sector, waarin het Finsche bataljon streed, liepen dagelijks 25 tot 30 roodé armisten over en Bij een aan val op een dorp aan den voet van den Kaukasus steeg het aantal de eerste twee dagen tot bijna hon derd. DE BRITSCHE LUCHTAANVAL LEN IN FRANKRIJK. In officieele kringen te Virh« hecht men groote beteekenis aan het feit, dat de geallieerden bij hun vluchten naar Frankrijk iuk- rapk aanvallen en op deze wijze een reeks zlekenhit'zen ve/.ieid en vele slachtoffers gemaakt heb ben. Te Brest heeft men op li April 1941 onder het puin van een ziekenhuis 76 dooden gevonden Op 3 Maart 1942 is het ziekenhuis t« Boulogne-Vignancourt aange vallen en op 1 April 1942 te Bou- logne-sur-Mer een ziekenhuis en een school getroffen, waarbij 14 kinderen omkwamen. Tijdens den aanval op le Creusot werd het ziekenhuis getroffen, dat in een park gelegen en van een groot, rood kruis was voorzien. 20STE VERJAARDAG MARSCH NAAR ROME. ROME, 26 Oct. (D.N.B.) De twlitigste verjaardag van den marsch naar Rome is gisteren in heel Italië plechtig gevierd. Leden van de regeering en van den Groo ten Fascistischen Raad, de Chef van den Staf der militie "en talrij ke teden van den Nationalen Raad der fascistische Kamer van Corporaties hielden in de steden toespraken tot de bevolking, die door een talrijke menigte werden aangehoord. Op het San Marco plein in Venetië SDrak in tegen woordigheid van den Hertog van Genua onderstaatssecretaris Ja nelli, die den 28en October 192? bestempelde als het uitgangspun' van de alle volkeren omvattende beweging voor een ware gerech tigheid in de wereld. OORLOGSGRWriNDRN.., EERE BURGERS! Minister Dr. Goebbels heeft in een rede voor leiders van bureaux voor oorlogsslachtoffers der N.S.D. A.P. de gedachtengang uiteengezet, did de nationaal socialistische staat aanleiding heeft gegeven tot de nieuwe wetten inzake de zorg voor oorlogsgewonden. De staat ziet. de dragers van den oorlog de keur van ons nationale leven, die naar beste krachten moet worden onder houden. Het op een nieuwen grond slag plaatsen van de wetgeving voor de oorlogsgewonden kan slechts worden gezien als delging van een materieele schuld van dankbaarheid en moreele ver plichting. Het begrip, ^at oorlogsgewonden ..eereburgers van het volk" zijn. moet vooral tot uitdrukking komen in een gevoel van groote hoogach Ging" voor <ie offers van deze reus achtige worsteling om ons volks bestaan. Parfum verdeelt de menschen om zoo te zeggen in twee groepen: de eene houdt er hartstochtelijk veel van, vooral van het parfum, dat speciaal bij het eigen „type" past en de andere vindt het verschrikkelijk, het beiee- digt hun" neus, al is het nog zoo duur en kostbaar. En toch is het gebruik van welrie kende stoffen ongeveer zoo oud als de menschheid zelve. En niet alleen in Indië. en het Oosten, waar de welrie kende bloemen in de tuinen groeien, maar ook in landen, die niet zoo be voorrecht zijn door de .natuur. Bij het begraven der dooden ver brandde men geurige harsen, men eerde de levenden met Zalvingen en men bracht gsurenoffers aan de god heden. Egyptenaren, Grieken en Romeinen kenden en hielden van welriekende zalfjes. Een der bekoorlijkste afbeel dingen uit de oudheid, die wij kénnen st^lt het jonge koningspaar Toet- anch-Ammon eri zijn jonge gade op de troonzetel voc.Aan den achterkant van den troonzetel, die in de graf kamer van Toet-anch-Ammon gevon den werd, bevindt zich de voorstelling van een kleine huiselijke scène van oneindige beko ing: de jonge koning zit op den zetel, zijn lieftallige ge malin houdt een schaal in de hand, terwijl ze met een teeder gebaar zijn schouder zalft. Niet altijd kan men uit de voorlief de van menschen voor de geuren een beginnende aftakeling concludeeren. Houden plattelandsvrouwen, die toch heusch niet overgevoelig zijn, er niet van om geurende bloemen in hun tuintje te hebben en 's Zondags als ze naar de kerk gaan, eau de cologne op heur zakdoek te sprenkelen Het is echter zoo, dat bij verschil lende volken, die het toppunt van hun macht overleefd hadden, het gebruik van parfum overdadige vormen aan nam. Solon verbood in een wet den verkoop van parfums aan mannen. Ook te Rome werd, onder Licinius Crassus een wet tegen het onzinnig parfumeeren uitgevaardigd. De Athe- ners hadden voor ieder lichaamsdeel aparte geurtjes. Volgens onze begrip pen zullen zij naar een apotheek ge roken hebben. Ondanks alle wetten heerschte er te Rome ten tijde van het verval een overdreven luxe in welriekende oliën, tot deze liefhebberij met den onder gang van het volk in vergetelheid raakte. Eerst veel later komt het in een ander land weer in zwang en wel in Frankrijk. Nog heden ten dage staat Frankrjjk, wat parfums betreft aan de spits. Onder Lodewijk den Veer tienden kwam deze industrie tot bloei; toen kregen de parfums namelijk een diepere beteekenis. Zooals ten tijde van de troubadours de ridders de kleu ren van hun dames droegen, zoo ge bruikten in dien tijd de ridder het par fum, dat de dame hunner keuze de voorkeur gaf. Wanneer de dame in kwestie dus meer aanbidders had, maakte dit troepje zich door een ver raderlijk wolkje kenbaar. In een tijdperk, dat een badkuip een onbekend voorwerp was, dat zelfs de beschaafdste nenschen nooit het lichaam waschten, maar hoogstens 's morgens de vingertoppen even in geurig water staken, zal het look In derdaad wel noodig geweest zijn, de lichaamsgeuren te cambufleeren met sterke parfums. Van Lepnitz, den grooten filosoof en vriend van twee koninginnen, zegt men, dat men hem slechts uit de verte kon verdragen, daar hij zich nooit waschte. Een ma nierenboekje uit het jaar 1782 ver biedt juist het gebruik van water, daar het zeer schadelijk is voor de huid en raadt aan gezicht en handen eenmaal dan^s met parfum te betten. Deze wat -vrees is gelukkig in de loop der eeuwen overgegaan, niet echter de voorliefde voor parfum. Een fijqe onopvallende geur heeft altijd GESCHIEDENIS WESTER- WOLDSCH RAAIGRAS. Een van de belangrijkste voeder grassen in ons land is het Wester- woldsch raaigras. De zaadteelt voor deze grassoort vindt in hoofdzaak plaats in de provincie Groningen. Centra zijn de Woldstreek en het Oldambt. In De Nieuwe Veldbode vertelt de heer H. de Haail te Wa- geningen nu het volgende over de geschiedenis van deze belangrijke grassoort: In £e vorige eeuw maak te in sommige streken van ons land het Italiaansche raaigras opgang. De vroegere burgemeester Borgesius van Oude-Pekela. een voorman op het gebied van den Veenkolonialen landbouw, verbouwde het als voe dergras. Vermoedelijk hebben nabu rige Bli) hamster landbouwers dat voorbeeld gevolgd en hebben zij een deel van het tweede jaar voor zaadwinning bestemd. Door toeval is waarschijnlijk van eenige planten het eerste jaar reeds zaad geoogsl en is op die wijze onbewust geselec teerd in de richting van een éénja rig voedergras. Dit moet omstreeks 1890 hebben plaatsgevonden. Vol gens den heer Heidema was ten minste in 1893 in Westerwolde een variëteit van Italiaansch raaigras in cultuur, die zich onderscheidde door een snelle ontwikkeling en die toen reeds Westerwoldsch gras werd ge noemd. In 1900 werd in het Zuid oostelijk deel der provincie Gronin gen de cultuur van deze nieuwe grassoort reeds druk beoefend Win- schoter tuiniers, die als zaadhande laren Westerwolde bezochten, heb ben het graszaad opgekocht en ver der verhandeld. Als eerste noemt de schrijver den heeT J. L. Tobertus Sr. In de volgende jaren breidde de verbouw van Westerwoïdsch raai gras voor de zaadteelt zich sterk uit vooral door de stuwende kracht van den heer Hommo ten Have te Scheemda. Deze verbouwde toch in 1908 30 in 1910 75 en in 1913 zelfs 250 hectare., Tot ver over onze gren zen werd het Westerwoldsch raai gras bekend. iets verzorgds. Alleen weten niet alle menschen parfum goed te gebrui ken en ze besprenkelen haar, kleeding en huid overdadig. Ook zullen de meesten niet weten, hoe parfums samengesteld worden. In tegenstelling met vroeger leveren bloemen thans de minste grondstoffen voor de bereiding van parfums. De chemische industrie heeft hier een uitgebreid arbeidsterrein gevon den en er ontstaan telkens nieuwe geuren. Ook dieren leveren hun deel. Het muskusdier, dat voorkomt in Achter-Indië, China en Tibeth draagt aan den built een huidplooi, die vroe ger de basia was van ieder parfum. Keizerin Josephine was een gloeien de vereerster van muskus en gebruik te er dan ook heel veel van. Het kasteel Malmaison, waar ze na de scheiding met Napoleon haar dagen doorbracht, was zoo doordrenkt met dit parfum, dat de latere eigenaar, dertig jaar ha Josephines dood, de geur, ondanks verwijdering van de stoffeering, niet verbannen kon. Zelfs het leggen van nieuwe vloeren hielp niet. Een andere geur, amber, is ook van dierlijke herkomst, n.1. uit het gal van walvischachtige dieren. Vele dames zouden het griezelig vinden, als ze wisten, dat ze een darmgeur bij zich droegen. Tot troost zij hier vermeld, dat het reinigingsproces, dat dit pro duct ondergaat, alle bacteriën doodt. De liefde voor welriekende essences zal er niet door verminderen. Uaet&at Texel I-Wieringerwaard I 0-3 Zondagmiddag speelde speelde het eerste elftal der sportvereeniging Texel zijn derden thuisedstrijd, dit maal tegen Wieringerwaard 1. De wedstrijd werd door een talrijk pu bliek bijgewonod. Het Texel-veld was uitstekenden toestand. Texel bracht hetzelfde elftal in het veld als vorige ;ek. De thuisclub begon heel goed, aanvankelijk was van een sterke veldmeerderheid sprak» en Dukers, die zoo langen tijd voor Texel heeft gespeeld, werd 't door zijn vroegere clubgenooten in 't Wieringerwaard-doel lastig gemaakt. Er Werd over he' algemeen forsch gespeeld, waar:eg->n de scheidsrech te. niet voldodende optrad, wat tot gevolg 1 ad, dat al spoedig enkele spelers geblesseerd werden. A. Key- se_ moest eers* hit veld veriaken, maar kwam weer terug; na de rust viel Witvliet gebeel uit. Na eenigen -ijd zonk het spel der Texelaars meer en meer in en ont- st nden enkele gevaarlijke situaties voor de vesf e -n Beumkes. Toen de wedstrijd een ^a'f uur oud was, kwam 't eerste doelpunt voor de gasten; de snelle midvoor wikt zich los te werken en zijn doorbraak met een goed schot te bëloonen. 10 voor Wieringerwaard. Ttexel kreeg na dit doelpunt nog eenige kansen, doch de aanvallen stuitten meestal op den W.waard- back, die zeer veel .werk verzette. De thuisclub had een paar maal pech. De rust kwam daardoor met 10 voor de bezoekers. Na de pauze zonk het spel van Texel leelijk in. W.waard was nu zeer veel in den aanva Al spoedig wist de linksbuiten den voorsprong te ver- grooten, 20 oc W.waard. Na dit punt bracht Texel een wijziging in de voorhoede en uette alles op alles om den achterstand h tt halen; wel be- gor het nu en dan voor het doel der gasten te spannen, doch de verdedi gd hield stand. Let derde doelpunt kwam door een penalty die toege kend werd, omdat een speler van Texel den mjdvoor van W.waard te forsch aanviel. Na deze penalty was het pleit beslecht en had het spel een onopvallend verloop. W.waard heeft deze mat<*h verdiend gewonnen. KOEGRAS-NIEUWS. Zondagmiddag kwam Callantsoog I op bezoek bij Koegras I. Voor de rust was het een gelijk opgaande strijd. Met de rust leidde Koegras met 10. Daarna was Koegras overwegend ster ker. De einduitslag was 50 voor Koe gras. Hiervan maakte onze schutter er 4 en Sam Kos één. Het was een aardige, vlot gespeelde wedstrijd en de leiding was bij den scheidsrechter in goede handen. TEXELCHE MARKT. Het marktbezoek was Maandag gering. De veeaanvoer bestond voor namelijk uit oude schapen en uit lammeren, waarvan de prijzen zeer hoog waren. Hoogste prijs f 80 voor schapen en f 42 voor lammeren. In totaal werden aangevoerd: 2 koeien f 250—275; 7 pinken f 120—250 2 graskalveren f 75125; 6 rammen f 100—175 43 schapen f 65—83. 22 lammeren f 38—42. 12 biggen f 40 —50. 40 kippen f 36. PURMEREND, 27 Oct. 'N Koeien, totaal 1148 stuks: 700 vette koeien voor de levering, gel- dekoeien f 360470, melkkoeien f 500—610, 36 stieren voor de leve ring, 15 veulens 400550, 145 pinken f 11—260. 95 nuchtere kal veren voor de levering, 14 vette varkens voor de slarht v. d. leve ring. 185 biggen f 1640, 1780 schapen f 70—140. 211 bokken en geiten f 25—110. URK, 23 Oct. De prijzen waren heden: kuilpaling 74 ct., l(jnaal 0.681.90, snoekbaars 68 ct., roode baars 36 ct., voorn 2230 ct., pos 10 ct., alles per kg; nest 50 ct. per bak van 37% kg.

Heldersche Courant | 1942 | | pagina 3