Bijeenkomst N.V.D. en N.S.V.W. Zware Amsterdammer voor de 20ste maal bertebt Diefstal en verduistering bij Krom Stadsnieuws Wezen van, den Volksdienst duidt j(/k uiteengezet HERMES-NIEUWS ANNA> PAÜZOWNA. - W1ERINGEN Den Oever Op \rijdag 23 Oc tober hield „Harmonie Apoiló" haar jaarvergadering. Na de ope ning door den voorzitter werden de notulen en het jaarverslag zon der op- en aanmerkingen goedge keurd. Hierna deed de penning meester rekening en verantwoor ding. De commissie van onderzoek deelde mede, dat alles keurig in orde was bevonden, de rekening werd hierna goedgekeurd. ^De ont vangsten wa/en f 1860,21, de uit gaven f 1444,38, zoodat het batig saldo bedroeg f 41tj,84. Dit gunstig resultaat is vermoedelijk te dan ken aan den groojien toeloop van donateur^. Wij vermoederf, dat hieraan de jaarlijksche revue, die „Apojlo" op de herfstuitvoeringen geeft een groot aandeel heeft/ Arrondissementsrechtbank te Alkmaar Reeds 16]j2 /aar in de gevangenis doorgebracht I C. G. H. uit Amsterdam, van be- roép koopman., althans, zoo zegt hij wordt er van beschuldigd, dat hij in Mei van dit jaar in Limmen een geraffineerde diefstal heeft gepleegd en dat hij in Januari in Alkmaar niet minder handig te werk is ge gaan. In Limmen zou hij een aan tal suiker- en boterbonnen gegapt hebffen. in Alkmaar zou'hij uit een juwelierswinkel een aantal polshor loges en andere gouden en zilveren sieraden ontvreemd hebben. Voor den Politierechter Directrice annexeerde zelf de goederen f N De heeren QUERNER en ILGNER spreken in Rialto Gisterenavond heeft in Rialto de aangekondigde byoenfomst ter aropageering van den N.V.D. en 4e N.S.V.W. plaatsgevonden. Het gemeente-personeel was hierby vrijwel geheel aanwezig. Burge meester Ritmeester nam de taak waar de aanwezigen welkom te heeten. Hy zeide, dat het wen- sehelijk was voorgekomen, dat het geheele gemeent-personeel deze vergadering bijwoonde, teneinde nftd«r In kennis te komen met den NedeHandschen Volksdienst. Men Ciftocht zich gelukkig prijzen een in dit opzicht zoo uiterst deskundig man als den heer Querner In het fhidden te hebben. Rede van den heer Querner. De heer Querner acht het een vreemde zaak, dat er telkens met zooveel nadruk over den N.V.D. gesproken moet worden. Hij weet echter hoe dat komt, n.1. omdat de N.V.D. in zoo'n moeilijken tijd| ontstaan is. Men zoekt er een po litieke tint achter. Daarom zegt men: „Ik doe er niet aan." Maar deöken zij, die dit zeggen, wel na? Want wie ondervinden daarvan de schade? Men moet toch- weten, dat ondanks alles het leven do'or gaat. Ondanks veel, wat voor ons niet prettig is, moeten wij er re kening mede houden, dat nood en ellende ook nu doorgaan. Die moet gelenigd worder Dat kan alleen gebeuren door hen, die er wat voor over hebbfen. Men maakt er zich af met op te merken, dat men wel in kleinen kring helpt. Daaruit zou echter voortvloeien, dat al die kleine kringetjse de nood geheel zouden lenigen en dat is niet waar. Er moét geholpen worden. We wijzen met eenigen trotsch op onzen weldadigheidszin van voor den oorlog en beweren, dat de nu gevolg de koers ons niet aanstaat. Dat neemt niet weg, dat er geholpen moet worden. Trouwens, er is wel eenige kritiek te leveren op onze prestaties van voorheen. Want on danks onze 8116 vereenigingen, wer kend op het gebied der liefdadigheid en naastenhulp werd het groote pro bleem nooit opgelost, misschien juist door die veelheid van vereenigingen. En met onze „milde" gaven was het toen ook maar matig, wanneer we weten dat 19 de middelen vrijwillig binnen kwam en het rjjk er 81 bij moest doen. 't Zov ook nu niet moei- ïy'k zijn om gelden via het belasting biljet bijeen t brengen, doch dat willen wy niet. Wij streven de vrij willige medewerking na. De oplos- ving van het prob'eem moet door het volk zelf in handen genomen worden. Is Winterhulp dan de juiste op lossing? Neen. 't Is slechts een voor- Ioopige maatregel. We moeten niet de gevolgen van slechte sociale toe standen bestrijden doch de oorzaak zelf aantasten. Dan komen we bij de wieg van den mensch terecht. We moeten er voor zorgen, dat het pasgeboren kind zoodanig opgroeit, dat het later niet noodig heeft om hulp aap te kloppen. Wy hebben vroeger de groote fout gemaakt, dat wij onvol waardigen voorthielpen ten koste van volwaar- digen. (Dit illustreert spreker met verschillende voorbeelden uit de practyk van het leven.) Er werden daardoor juist onvolwaardigen ge kweekt! Wat hadden wij veel kunnen be reiken, als wij het eens waren ge weest. Ook moeders en gezonde kinderen aan de beurt. Er werd opgemerkt, dat wij vroe ger ook al aan kinderuitzending de den (vacantiekolonies). Doch de N.V.D. ziet dat veel ruimer. Te recht kan nu worden geconstateerd, dat niet alleen de bleekneusjes, maar ook de gezonde kinderen eenigen tijd in andere omgeving worden gebracht. En ook de moeders gaan eens uit, waardoor ze iets voor hun geheele leven medekrijgen. We moeten de prachtige oud-hol- landsche eigenschap der nabuurschap tot nieuw leven 'wekken. Slechts in de armste deelen van ons vaderland leeft deze karaktertrek van ons volk voort, bijv. in Drente en de Amster- damsche ..Jordaati". Men moet dan ook niet gaan Uitstellen tot later, omdat het nu te „Duitsch" is, neen, doo^jjons volk moet de hulpverlee ning voor ons volk georganiseerd worden. De heer Ilgner aan het woord. Kreisamtleiter Ilgner van de Duitsche „N. S. Volkswohlfahrt" verkrijgt vervolgens het woord om een en ander te vertellen over de in Duitschland met den N. V. D. overeenstemmendé organisatie. Deze spreker wijst er op dat er geen weldadigheid is, die men «Duitsch en die men Hollandsch kan noemen. De manier-waarop is afhankelijk van de karakter-eigen schappen der menschen en in dit opzicht heeft spreker geen verschil kunnen ontdekken tusschen de I menschen in Noord-Holland en die van zijn Krdis, in de omgeving van Bremen. Zy hebben beiden gemeen dat zij aan het oude vast willen houden en het nieuwe slechts lang zaam begrijpen. Dat is de reden, waarom men $(nn zeggen: „Wat in Duitschland bereikt werd, kan ook hier bereikt worden." Als in Nederland. In Duitschland was het vóór 1933 precies zooals in Nederland. Er wa ren honderden weldadigheidsvereeni- gingen. Er brak zich echter een nieuwe gedachte baan. Het Duitsche volk werd als één groote-familie ge zien en men ging uit van de rede neering, dat als één lid dezer gróote familie moest lijden het groote ge heel moest helpen. God heeft ons een opgave gegeven in deze wereld en samen moeten wy werken om elkan der in staat tr stellen die plicht te vervullen. De enkeling moet door zyn offerbereidheid het volk helpen en de gemeenschap helpt den enkeling, wanneer hij in nood geraakt is. Even gaat spreker in op de orga nisatie der Volkswohlfahrt, waarvan evenals in Nederland het Blok hoofd de Blockleiter de belang- rgkste persoon is. Hij heeft 25 gezin nen onder zijn toezicht, waardoor hy in staat is deze gezinnen werkelyk te kennen en zoodoende kan zeggen, wie er werkehjk steun noodig heb ben. Deze menschen waren geen Nationaal-Socialisten. Neen, zij had den één wil. Zij wilden helpen. Zy hebben gecollecteerd. En aanvankelijk vónden zij even weinig begrip in Duitschland als WHN tot nu toe in Nederland. Zij hielden echter vol. Kwamen tot vier, vijfmaal terug. Hun wil was sterker, dan de wil van hen, die eerst wei gerden te geven en zóó werd ten slotte het Duitsche volk zyn plicht bygebracht. In den eersten tyd werden de 3.400.000 Mark moeizaam ingezameld. Nu wordt in oorlogstijd in een half jaar het enorme bedrag van 1,2 milliard Mark bijeengebracht Procentsgewjjs kunt U hetzelfde be reiken, want U hebt met dezelfde menschen te doen. Voor een gezond volk. I Vervolgens vertelt de heer Ilgner over de kinder- en moedertehuizen met hun voorbeeldige inrichting, waaraan het doel ten grondslag ligt de mensch lichamelijk en geestelijk sterk op te kweeken. Noodtoestanden mogen niet meer ontstaan. Het volk moet gezond blijven. Dan kan ieder lid zijn plicht vervullen. Ook U hebt dat doel nu voor oogen en door mid del van den NederlandscKen Volks dienst kunt U voqr de volksgezond heid werken, opdat ook het Neder- landsche volk zijn taak kan vervul len. De heer Querner betreedt hierna nog het podium en wendt zich tot diegenen, die door hun belangstelling toonden met het streven der NVD te sympathiseeren. Hy hoont, dat zij beseffen, dat op hen de taak rust de NVD sterk te maken. Tot slot wekt hy hen op na afloop een aanmel dingsformulier in %te vullen. WELKOM THUIS. Een Nieuwedieper, die tydeiyk in Haarlem woont, kwam eens kyken naar z'n woning. Er bleek hem een eersterangs ver rassing bereid. Onbekenden hadden van r 'n afwezigheid gebruik ge maakt om bad1 en geyser uit z'n bad kamer te sloopen. De politie stelt een onderzoek in. MET SUIKER EN GEBAK ER VAN DOOR. .Een winkelier uit de Breewater- straat deed aangifte dat iemand zich in zijn zaak verghepen had aan een hoeveelheid suiker en gebak. Ook hiernaar wordt een onderzoek ingesteld. BURGERLIJKE STAND DEN HELDER van 26 en 27 October 1942. Bevallen: M. K. van der Hert Nielen, d.; C. Nierop—Wal, z.; S. ter BruggenVellinga, d.; H. E. van GyzenKlink, d.; N. van Velzen Hermans, d. Ondertrouwd: P. Claus en J. M. Tgbout; P. J. Leenaars en T. de Vries; D. Groen en S. Bakker; G. de Vries en M. E. van Veen. Gehuwd: J. .Schenk en W. van Eis. GESLAAGD. Onlangs slaagden voor het diploma machineschrijven aan het Instituut „Mercurius", alhier: mej. M. Bruins- ma en de heeren P. J. Slot en T. de Graaf. - Alle elftallen voor zware opgaven! A.s. Zondag staat er weer een'be- langryk hockeyprogramma af te werken in den orm van zware wed' stryden voor alle elftallen. Wordt de wedstrijd van a.s. Zondag gewon nen, dan kan men veilig aannemen, dat het betreffende elftal dit jaar een groote rol in het verdere ver loop der competities zal spelen. Sportpark Heemstede: AlHance 3Hermes 1 (heeren). Nog steeds neemt Alliance 3 de tweede plaats in achter het zoo lang zamerhand onaantastbaar schijnende CHC. Slechts door een overwinning kan Hermes de Heemstedenaren van hun plaats verdringen. Alliance is dit jaar echter bijzonder sterk, zoo dat een kleine Hermes-nederlaag niet al te veri aasend zou zyn. Wan neer Hermes echter alle beschikbare krachten inzet is een kans op succes zeker aanwezig. Zandvoort: Z.H.C. 4Hermes 2 (heeren). Evenals Hermes 2 kam ZHC op twee overwinningen bogen. W.i.w. waren deze overwinningen niet zoo overtuigend als van eerstgenoemde, doch een ervan werd behaald op het sterki Strawberries 4. Deze wedstryd beslist dus, wie er voorloopig de leiding zal nemen. We zien den toestand van Hermes 2 ech- terlang niet- hopeloos in. Wanneer de ploeg hetzelfde enthousiaisme aan den dag legt als in de eerste wed strijden, zal zy kunnen zegevieren. Terrein Sportlaan: Hermes 1Strawberries 3 (dames). Aanvang 3 uur. De Hermes-dames spelen ditmaal met een eenigszins gewijzigde opstel ling en zullen zich zeker hun kansen niet laten ontnemen. Deze afdeeling bestaat dit jaar slechts uit 5 elftal len, zoodat een nederlaag dubbel ge voelig is. De opstelling is als volgt: G. Moor, d.; T. Lelie, G. Jas, a.; H. v. Wagsningen, L. Flotat, E. Kousbroek, m.; T. Nak, C. fteede. T. Veenhuizen, G. v. d. Plas, H. Dyks- hoorn, v. Eveneens aan de Sportl&an wordt gespeeld Hermes 2Strawberries 4 (dames). Aanvang 1.30 uur. Ook hier zal een vinnige wedstrijd gespeeld worden, waarin we echter geneigd zijn de thuisclub de beste kansen' toe te kennen. De dames reserves hebben zich nu een beetje in gespeeld en vormen thans een niet te onderschatten tegenstandster. Voorts staan de openingswedstrij- den te Schagen weer op het program ma, daar deze j.I. Zondag geen door gang konden vinden. Volledigheids halve volgen ze hier nog even: UVO 1Hermesjunloren A (dames). UVjO 1Hennes 3 (heeren). Het vertrek per trein, ook voor deze laatste elftallen, is gesteld op "i.40 uur. URK, 26 Oc* J.I. Zaterdag waren de pryzen: kuilpaling 74 ct., pos 10 ct., roode baars 36 ct., voorn 22—30 ct., alles per kg; nest 50 ct. per bak van 37% kg.# B.K.C. VERGADERT. B.K.C.'s nieuwe voorzitter, de heer K. Kossen, de ledenvergadering der voetbalvereeniging openend, riepde clementie der aanwezigen in. Zonder dat hij op de vorige vergadering aan wezig was, werd hij tot bestuurslid gekozen en in de eerste bestuursverga dering werd hem het voorzitterschap opgedragen. Nog nooit had hij een ver-i gadering geleid en zag tegen die taak op, te meer daar hij de opvolger moest zijn van den heer C. Kaan, die de kunst van leiding geven zoo goed ver stond. Hij heeft de functie dan ook Slechts voorloopig aanvaard. Na goedkeuring.der door den heer A. Schilderman gelezen notulen, volg den een paar mededeelingen, Watervogels krijgt de verklaring van B.K.C., dat zij goedvindt den wedstrijd van 15 November om 11 uur te laten aanvangen. Een paar brieven van de oude en nieuwe maatschappij voor ongevallen verzekering worden voorgelezen en de houding der eerste gewaardeerd, die afstand deed van het recht nog pre mie te heffen, terwijl toch de verzeke ring te laat schriftelijk was opgezegd. Naar aanleiding van een brief van den heer J. v. d. Paal te Zaandam, han delend' over het repareeren van voet ballen, wordt besloten zich'in verbin ding te stellen met den heer Th. v. d. Waal. Na eenige bespreking, waarbij de heer Kossen het vóór en de heer Jac. van Wees het tegen belicht, wordt het bestuursvoorstel aangenomen, om het bestuur van 5 op 7 personen te bren gen. Daar na de laatste vergadering de heer de Schipper heeft bedankt de heer C. Slikker heeft het secretariaat zoolang waargenomen moeten dus drie bestuursleden gekozen worden. Dat worden de heeren J. de Laat, A. Blok A Kerkhof. Bij het volgende agenda-punt: de training, merkt de heer Totté op. dat steeds een paar ledén bij het oefenen ontbreken. Daardoor komt het oefenen van de anderen minder tot zijn recht. Verder wordt gezegd, dat de spelers beter naar den trai ner moeten luisteren en betreurt, dat deze Zondags niet bij de wed strijden kan zijn. Het bestuur zal nu zoo noodig in de kleedkamer eens een hartig woordje zeggen. Aan den heer Paardekooper wordt bij de rondvraag meegedeeld, dat dé spelers f 0.25 in de reiskosten moeten bijdragen. De rest betaalt de vereeniging. Dit geldt ook. zoo kreeg de heer A. van Zandwijk ten De Ned. Spoorwegen beijveren zich steeds, ondanks de moeilijke tijds omstandigheden, de outillage van 't bedrijf te verbeteren. Bij wijze van proef zijn in de nieuwe electrische treinen versterkingsinstallaties ge monteerd, waarmede, zoowel de conducteur als de wagenbestuurder voor de reizigers belangrijke mede deelingen goed verstaanbaar kun nen omroepen. De bestuurder in zijn cabine, van waaruit hij mede deelingen, met behulp van een mi crofoon, door den heelen treirt kan omroepen. Polygoon- Persbureau Industrie-Pax Holl. m. antwoord, voor de twee elftalcom missieleden. die meegaan met een uitwedstrijd. i ^et 00g op diefstal uit de kleedkamers'wordt aangeraden din gen van waarde aan een bestuurs lid m bewaring te geven. Op aan- drang van den heer A. Schilderman zal het bestuur toezien dat jongens niet zonder betaling plaats nemen op de tribune. De heer Kossen sluit daarop met den wensch. dat de oude. goede geest weer over BKC vaardig wordt en daardoor een betere plaats op de ranglijst kan worden ingenomen. POLITIE. Gevonden: horloge met kast; roo- de portemonnaie. blauwe kruik. Verloren: portemonnaie. armband horloge, barnsteenen broche, reser vewiel. JAARVERGADERING „HARMONIE APOLLO".# Aan penningmeester en secreta ris werd dank gebracht. Bij de bestuursverkiezing wer- den de heeren D. Verfaille, A. Bu ma en Jac. Bakker met groote meerderheid herkomen. De herfstuitvoeringen werden vastgesteld op 28 en 29 Nov., 5 en 6 December en 12 en 13 Dec. waar dan tevens wederom een revutf, geschreven door den directeur den heer J. v. Glabbeek, getiteld „Alles komt terecht". Aan den heer J. J. Bruul, die zich de laatste vier jaar voor „Harmonie Apollo" zeer verdienstelijk madkte, werd het eerelidmaatschap toegekend. De dirigent bracht dank aan be stuur en leden voor de genoten medewerking in het afgeloopen jaar en wekte een ieder op trouw de repetities te bezoeken. Na nog eenige huishoudelijke zaken te hebben behandeld', sloot de voorzitter de prettige vergade ring met wensch, dat het 24e boek jaar van „Harmonie Apollo" zal mogeft brengen wat daarvan wordt verwacht. Alkmaar. Dinsdagmiddag. Een robuste kerel van 42 jaar op de mat bij de arrondisse mentsrechtbank te Alkmaar. Beschuldigd van diefstal, ge pleegd in Limmen en Alkmaar. En die verder nog in het krijt stSat bij de politie in verschil lende plaatsen van ons land. als Zeist. Gouda. Delft. enz. Op de publieke tribune ..ken nissen" van hem. die razend nieuwsgierig zijn naar den af loop van deze zaak. omdat ver dachte ontkent en er vrijwel geen bewijzen zouden zijn. Interessant dus! Dat alles wordt door hem perti nent ontkend. Er zijn echter verschillende ge tuigen. die een helder licht op de zaken werpen. Verd^hte dan is op een morgen in Limmen in den winkel van den heer de Graaf gekomen en heeft daar gevraagd, of hii sponzen kon koopen. Het antwoord luidde ont kennend. zoodat H. or.verrichterza- ke den winkel verliet. Een kwartier later kwam hij terug en vroeg toen om imitatiesponzen. Maar die waren er ook nigt. zoodat H. weer met lege handen de deur uit ging. Een half uur later werden uit den winkel- een aantal suiker- en boterbonnen vermistTerwiil 't zeker was. dat niemand anders dan H. in den winkel geweest was. Het grapje met de sponZen haalde hij dienzelfden dag nog eens uit in Limmen bij een anderen winkelier, die echter zoo gelukkig was. om geen bonnen kwijt te raken. Getuigen de Grkaf. diens dochter en mevr. Kaandorp herkennen in den verdachte den maft. die in hun winkel is geweest. Zij zeggen ook dat er nadien geen andere klant in de zaak geweest is. Wat niet vAgneemt. dat verdachte blijft ontkennen: hij is pertinent niet in deze winkels geweest! Dan wordt voorgeroepen getuige mevr. Pias-Kaandorp te Alkmaar en deze vertelt, dat er in Januari een man bij haar in den juwelierswinkel geweest is. die om polshorloges vroeg. Zii had die niet. zoodat de man weer vertrok. Een half uur la ter kwam ze toevallig even in den winkel en vond diezelfden man ge hurkt achter de toonbank zitten Het zou de verdachte van heden zijn geweest. Spoedig daarop bleek, dat de man tal van gouden en zilveren sieraden uit den winkel gestolen had. maar ook dat ontkent de verdachte thans. De president: U erkent thans dat U wel in Limmen geweest is op dien dag. Waarom ontkende U dat dan .eerst bij de politie, daarna bij den rechter commissaris? Verdachte: Ik wist het niet meer. Ik ben koopman en reis heel Hol land af.» President: U is een beroepswin keldief. U zegt tegen de politie, dat U in de twee jaar dat U weer los ben,t. wel eens het een en ander hebt gepikt, maar dat de politie dat dan maar moet bewijzen. Verdachte: Dat was maar een grapje! Dan leest de president het straf blad van verdachte voor en hieruit blijkt, dat hij van 1913 tot 1937 rf* gentien veroordeelingen, alle we» gens diefstal, achter den rug heeft en in totaal 16 jaar en 5 maanden in de gevangenis heeft gezeten. De Officier, mr. de Brueys Tack. acht het ten laste gelegde voor wat betreft de diefstal te Limmen. vol komen bewezen. Spr. gaat de heele zaak hog eens na en komt tenslotte tot zijn eisch. rekening houdende met verdachtes verleden: een jaar en zes maanden. Mr. Dullemond uit Amsterdam, vraagt daarna na een zèer breed voerig betoog, vrijspraak en onmid dellijke in vrijheidstelling. Het laatste wijst de rechtbank af. terwijl de uitspraak bepaald wordt op 3 Nov. a.s. FIETSEN GESTOLEN BIJ DE R.K. KERK TE CASTRICUM. Anderhalf jaar geëischt. In Juni van dit jaar zijn tijdens een vroegmis in de R.K. kerk te Castricum twee fietsen gestolen, die tegen de muur van het kerk gebouw stonden. Tijdens deze mis hadden zich twee mannen op verdachte wijze zich opgehouden om en bij de kerk, hadden zelfs een oogenblik ver wijld in het portaal der kerk en verdwenen daarna plotseling op de fiets Dat was door verschillende men schen gezien en ofschoon geen van hen deze mannen kende, had den zij de heeren goed opgenomen, omdat ze zoo verdacht rondom de kerk scharrelden. Een week later kwam hetzelfde twee tal weer in Castricum, speurde weer rondom de kerk, ging wéér het portaal binnen, maar net op dat oogenblik was de mis afgeloopen en kwam het pu bliek naar buiten. De beide mannen verdwenen toen zonder medenéming van een fiets. Ze werden echter spoedig daarna aangehouden door de politie aldaar en aan een Verhoor onderworpen. Bij den een werden verschillende werktuigen gevonden, die gebruikt konden worden bij het openbreken van fietsensloten e.d. Bij den ander werd niets gevon den. Maar juist deze laatste werd door eenige Castricummers herkend als een der daders van den rijwieldiefstal van een week tevoren. Deze verdachte, P. K. uit Amsterdam, stond hedenmorgen voor de Alkmaar- sche rechtbank. Hij ontkende zelfs dien eersten keer in Castricum ,te zijn geweest, maar dat hielp hém niets want de getuigen herkenden hem ook tijdens de rechtzitting. Zoodat de Officier het bewijs gele verd achtte ert anderhalf jaar gevan genisstraf vroeg. Mr. Sluis bepleitte vrijspraak. a UITSPRAKEN. De gesoigneerde jongeman uit Hei- loo, die de vorige week terecht stond als verdacht van het stelen van een rij wiel, toebéhoorende aan êen hoofd agent van politie te Alkmaar en die toen een zeer zelfverzekerde verdedi ging hield, heeft niet veel succes gehad met ziin fraai verhaal: hij werd heden veroordeeld tot 1 jaar en 6 maanden gevangenisstraf. De eisch was 2 jaar en 3 maanden. Overige uitspraken: A. O., M. L. D» en J. J. K., diefstal In vereëniging, resp. 6, 6 en 2 maan den gevangenisstraf. A. M., diefstal, 1 jaar gevangenisstraf A. J. H., diefstal, 6 maanden gevan genisstraf. J. de W., verduistering, 6 maanden gevangenisstraf. Ouden van dagen in dienst der jeugd. Te Zutphen wordt ieder jaar een groot St. Nicolaasfeest voor duizenden schoolkinderen georgani seerd met medewerking der geheelele burgerij. Ouden van dagen be zig met de vervaardiging van speelgoed uit welwillend voor dit doel afgestane pakkisten- VNP-Zeijlemaker-Pax hooiland m Juffrouw G. J. C. M. hield er destijds een eigenaardige opvatting op na: zij. was directrice bij de wasscherij van KrOm te Alkmaar en werd speciaal gelast om toe te zien, dat de, goederen, welke de klanten naar de wasscherij ge stuurd hadden, ook weer ter be stemder plaatse terug kwamen. En nu was het zeer merkwaar dag, dat juist in de periode, dat deze juf de contróle voerde, de meeste diefstalletjes werden ge-' pleegd! Zoodat de conclusie allicht getrokken kon worden, dat deze dame haar taak niet nauwkeurig opvatte Maar het bleek heel anders te zijn. Want een andere juffrouw meldde op een gegeven oogenblik aan haar chefs, dat de directrice zelf de goederen liet verdwijnen. Zoo schreef ze brieven, die te verzenden pakjes moesten bege leiden, maar die pakjes werden nooit verzonden. Andere pakjes, alweer ver gezeld van een schrijven, kwamen nooit ter plaatse, waar ze hoorden en het éini van het liedje was, dat er eens een onderzoek werd ingesteld in de woning van de directrice. En daar vond mek een aardige collectie blou ses, lakens, handdoeken, overhémden, kleedjes, ondergoed, enz., alls afkom stig -uit de wasscherij en toebehooren- de aan de klanten! De juffrouw gaf verreweg het grootste gedeelte Van het haar ten laste gelegde toe, maar kon voor deze diefstallen geen enkele ver klaring geven. Waarop mr. Krabbe haar nog even herinnerde aan andere gebeurtenissen, waarvoor ze thans overigens niet terecht stond. Mr. de Brueys Tack vbnd deze dief stallen en verduisteringen bijzonder erg, vooral omdat verdachte juist was aangesteld, om toezicht te houden op het personeel, om zoodoende diefstal len te voorkomen. Vandaar dat zijn eisch zeer zwaar was: drie maanden gevangenisstraf. Mr. de Groot bepleitte clementie en vroeg, mede omdat verdachte geen en kele aannemelijke reden kan opgeven, voor het plegen van deze serie diefstal len, een geldboete. En ziet, mr. Krab be zwichtte voor de argumenten; al thans hij veroordeelde haar tot 100 gulden boete of 20 dagen! Maar de Of ficier behiëld'zich het recht voor, om in hooger beroep te gaan Mr. KRABBE IS NIET ALTIJD MILD Trijntje W. uit Schagen was maar niet gekomen; blijkbaar meent ze, dat ze haar vonnis even goed uit de krant kan lezen. Waar ze volkomen gelijk aan heeft, alleen, nu komt het haar wat duur te staan. Zij werd dan be schuldigd, dat ze tot twee keer toe haar vroegere werkgeefster bestolen heeft: eerst gapte ze uit de tasch van deze werkgeefster een biljet van 100 gulden en later vond ze op dezelfde wijze twee briefjes van 100 gulden! De Officier meende, dat 2 maanden gevangenisstraf wel voldoende zouden zijn, maar mr. Krabbe dacht er anders over, herinnerde er nog even aan, dat verdachte een deel van het geld be steed had om cigaretten te koopen, en dat zij bekend stond als een juffrSbw die meer dan eens kleine bedragen ge stolen had. Drie maanden! luidde het vonnis, dat ze nu in de krant kan lezen! DRIFTIG HEERSCHAP IN BERGEN. P. P. te Bergen, reiziger van beroep, is een driftig heer. Dezen zomer heeft hij herrie gehad met een van zijp pen siongasten, t.w. een zekeren Beeldman en die herrie liep zoo ver, dat P. zijn tegenpartij in elk geval een slag in het gelaat heeft gegeven. De heer Beeldman deed daarvan aangifte bij de politie en deze ver zocht P. op het bureau te verschijnen. Wat hij deed. Maar daar werd hij al spoedig weer opgewonden, weigerde zijn persoonsbewijs te toonen, wilde niet met den agent mee naar den bur gemeester, enfin, hij kreeg dus ook nog een proces-verbaal wegens weder- spannigheid. Beide zaken werden ih een keer af gedaan en na een eisch van drie we ken vonniste mr. Krabbe den driftigen Bergenaar tot betalen van een geld boete van 60 gulden. Mr. Smal had clementie bepleit.

Heldersche Courant | 1942 | | pagina 3